gevaarlijke demagogie Sotiale Zaken de orde aan I r n KAREL I Neuscatarrh Buszegels voor spoorweg abonné’s r J-exLeKS Trammetjes kanalen J 1 IS JANUARI WORDT REGELING VAN KRACHT EET MEER VISCH en SEBALD’s IMSlE VtJtMUldLf Drama op een landweg h eï; i:ri :ER IELEI VRIJDAG 16 DECEMBER 1938 OVERZICHT TWEEDE KAMER Nederland in New-York Zes maanden geëischt Clearingkoersen MOEILIJKHEDEN IN DE N.S.B.? Stavoren of de Lemmer te kMf Landbouwer aloeg groot-grond- bezitter den echedel in 1 haartinctuur IEREI? IUT BU Prig modellen en drie melanges in dezelfde prijsklasse. Een prachfserie van VlCKS Va-tro-nol I o N. (Van onzen parlementaj-en redacteur) DEN HAAO, 15 December 1938 dat pro- (Van onzen parlementairen redacteur) Den Haag, 15 December 1938. de uit Apeldoorn, J SI A M I behoorlijk voor den dag. De In plaa.s van met den hoed óe kunstenaars te gaan Als eerste getuige wordt gehoord het slacht* offer, aan wiens hoofd nog duidelijk de sporen van de ernstige mishandeling zijn te zien. Wegens verblijf eerst in het Ziekenhuis en la ter in sanatoria kon de 63-jarige advocaat nog niet worden gehoord, zoodat hy thans voor het eerst voor een gerechteiyk college zijn verkla ringen kan afleggen. Tevens Is dok de gelegenheid open gela ten, dat niet leden van oen Bond mits geconcessionneend bij het Centraal Ver- rekenbureau kunnen toetreden. Indien zy daartoe den wensch kenbaar maken. vocc- ite en Minister dat Op 23 April van dit jaar speelde zich op de helde onder Kootwijk een vreeseiyk drama af. Tusschen den grootgrondbezitter, mr. Blaupot ten Cate, advocaat te Kootwyk, en den land bouwer M. B. ontstond op een eenzamen land weg een woordenwisseling, die zoo hoog liep, dat de landbouwer met een greep den advocaat te Ijjf ging en dezen zoodanig aan het hoofd trof, dat h(J levensgevaarlijk werd gewond. Door het aanvaarden van deze regeling heb ben de Spoorwegen en de autobusondernemers een grooten dienst bewezen aan het publiek Belden hebben getracht de beste oplossing t» vinden. In den loop der komende meander zal moeten blijken of at) hierin geslaagd zijn dan wel of deze regeling In de practljk op be zwaren zal stuiten, die veranderingen noodii maken. Is U reeds geheel of ge- deeltelfjk grijs. gebruik dan Sebald's Haarkleurherstel- ler f. 2.50 per flacon. Proefflacons k 75 ct. franco na ontvangst postwissel of giro 977. Dat beteekent dus: wanneer de 14- en 15*- Jarigen maar eenmaal buiten het bedrijfsleven staan, heeft de Regeering alles gedaan wat in haar vermogen ligt om de zedeiyke gevaren te keeren. Dan moeten de 16-, 17-, 20-, .21-jarige meisjes maar aan hun lot worden overgelaten Zelfs een onderzoek naar den bestaanden toe stand een dergelijk onderzoek is héél wel mogelijk wanneer men de platgetrapte wegen van de officleele arbeidsinspectie wil verlaten en ervaren jeugdleidsters in de gelegenheid stelt in den geest van nieuwere methoden van het sociaal-geograplsch onderzoek tot de zielzor gers. en de meisjes te gaan wijst minister Romtpe af. In een paar zinnetjes of het een kalverschets of een drtnkwatërvoorzieninkje geldt I De gelegenheid om tot een enquête te ge raken is thans gunstiger dan ooit. Nog verech ligt de verontwaardiging over sommige schan dalen in de herinnering. En nog hebben wy een christelijke regeering. Een paar har tige woorden mogen daar gerust over worden gezegd, tusschen de vele, en ongetwijfeld rechtvaardige hulde aan Minister Romme. van Buuren las uit de rapporten voor, dat de scheepvaart-deskundigen zich ongeveer even unaniem voor de Lemmer uit spraken als de Kamer het opnam voor Stavo ren. Over de verdeeling der lasten zou ny nog nader in contact treden met het provinciaal bestuur. De toejuiching van de IJssel-plannen stemde den minister dankbaar, doch daarnaast een kanaal Pknnerden—Almelo, daar is geen sprake van. Eén van beide maar niet alle twee. ’-‘-S Mr. Blaupot ten Cate vertelt dan. zittend op een stoel voor de groene tafel, dat hy in den voormiddag van 23 April in de omgeving van verdachte’s woning vertoefde toen hem eenige ruiters staande hielden, om den weg .te vragen. Toen ik bezig was den weg te wijzen, aldus getuige, kwamen de twee zoons van B. er bij, die terstond meedeelden, dat de ruiters niet over den weg mochten, die door het land van B. liep, omdat deze weg afgesloten was. (Het betreft hier den weg. waarover de landbouwer met den advocaat een proces heeft gevoerd). Pres.: Hebt u toen niet gezegd tegen de ruf ten: Rydt dan maar door de rogge been?? „Wordt met betrekking tot de meisjes dit 'voornemen 'tot wering der 14- en 15-Jarigen uit het bedryfsmllieu) gerealiseerd, dan ver valt ten aanzien van haar de grondslag voor het door verscheidene leden geopperde denk beeld tot het instellen van een enquête, waar van overigens de vraag of zij practlsch uit voerbaar zou wezen door den ondergetee- kende wordt betwyfeld.” Het einde van de begrootingsdebatten komt in zicht. Tien hoofdstukken zyn afgewerkt. So ciale Zaken blijft als éénige kluif nog over. En daarmee ving de Kamer vandaag aan. Anders dan by Economische Zaken verlie pen hier de algemeene beschouwingen zéér snel. Een paar korte opmerkingen van den heer Kuiper (R.K.), die den minister hulde bracht voor de voortvarendheid, waarmee hy zyn voornemens aan de Kamer ontvouwde, een enkel woordje van den heer Krol (CR.) en Koersen voor stortingen op 16 December tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 73.87, lires f 9 66, daar heeft bet bedryfsleven meer aan. En de heer Thyssen (B. D. A. P.) gooide het over een andere boeg, wy komen In New-York voor het vele geld, dat wy ultgeven, niet eens de kanalisatie van den Usael. Het voornemen In het Voorloopig Verslag werd hem gesugge reerd een onderzoek naar den toestand te doen instellen dat is toch het allerminste, wat men vragen kan. Het pyniyk laconieke ant woord luidt: '**ro«reu« h. rw hhkh. hiivusum De heer Wortman verklaarde verder, dat de Bond deze overeenkomst ter toetreding aan zyn leden heeft voorgelegd en dat een zeer groot aantal ondernemers zich dade- iyk tot toetreding heeft bereid verklaard. De heer Workman was er dan ook van overtuigd, dat weldra ale autobusdienst- ondememers bereid zouden biyken hieraan hun medewerking te verleenen. zoodat bin nen zeer afzienbaren tyd te verwachten is, dat deze rege'tng. die 15 Januari 1939 in werking treedt, algemeen geldig zal zyn op het geheele Nederlandsche autobusnet Langzaam heel langzaam sukkelt de Kamer door het Verkeersfonds heen. Om een paar lokale kwesties wikkelt zy een urenlang debat. Hoe zit het met het trammetje van Rot terdam naar de eilanden? Gaat dat verdwyner. trekt het Ryk het subsidie in maar dat mag toch niet de eilanden hebben daar toch zoo groot economisch belang by.... op dat stramien borduurden zeker vyf of zes afgevaar digden. Het is nu eenmaal een slepende kwestie Een tyd lang wild^ men op de eilanden geer trammetje meer, maar iets anders, een mo dem vervoermiddel. Doen thans gaan er weer stemmen op voor het behoud van het vehikel De minister deelde mee, dat een Rotterdamschr combinatie bereid is gevonden nieuw kapitaal in de onderneming te steken de Zuid-Hol- landsche eilanden zullen zich gelukkig kunnen biyven prijzen met hun trammetje. En dan de kanalen. Veertien of vyftien fspre- kers. De eene helft over het kanaal van Gro ningen naar het IJsselmeer de andere over naar volledig herstel van den haargroei. Het is nooit te laat om «on dankbaar resultaat te sten, zoolang de haarwortels nog groei kracht hebben. De natuur laat sich niet dwingen door z.g. „wondermiddelen". Sebald's Haartinctuur is een wetenschappelijk middel, dat reeds 70 jaar als het haargroeimiddel erkend wordt. Eén of twee flacons beëindi gen den haaruitval, terwyi voortzetting der kuur nieuw, overvloedig haar doet groeien. Bovendien is Sebald van onschatbare waarde, wfjl 't het grysworden der baren aanzienlijk vertraagt en bovendien de roos - de oor zaak van menigen haaruitval - krachtdadig bestrydt en doet verdwijnen. B<j apothekers, drogisten, kappers en parfumerie-naken •/a flac. f. 143,- flac. f. J.95. ’/a literflacon f 4.75.'/i liter flacon f. «jo Een paar dezer aangename nieuwe druppels ig ieder neusgat geneest opgezwollen slijm vliezen, verwijdert opgehoopt slijm, ver- zacht de prikkeling en laat U weer vrij ademen. heel van de zulvelpolltlek niet worden gemist. Ten slotte passeerden ook de garnalenvis- schers de revue. Hun vangsten zyn gering, meende de Minister, omdat hun outillage veel te wenschen overlaat. Thans ontvangen zy in sommige gevallen reeds dertig pct. van hun opbrengst aan steun. De Regeering wil wel méér doen, maar dan zóó, dat tevens een ver betering van de outillage wordt bevorderd. De belde begroetingen Economische Zaken en Landbouwcrisisfonds werden zonder hoof- deiyke stemming aangenomen, met aanteeke- ning natuurlyk dat de „vaste klanten” als te genstemmers wenschten te worden beschouwd dat wjj dezer dagen in verband met ons artikel over „Verachtelijke demagogie” ontvingen. De schrijver van dien - - geen waarom voor „Voor aantal, i naarmate van den minister om het kanaal niet in Sta voren, doch in de Lemmer te doen eindigen, vond slechts van ééne zyde, by den heer Krygez (A.R.) steun. De anderen, behalve de heer van Lidth de Jeude (Lib.), die zich op de vlakte hield, voelden zich geroepen voor Stavoren op te komen. By de Lemmer zou het kanaal te veel belemmering ondervinden van den Ijsgang. Groningen had óók liever Stavoren. En om de verbinding van Groningen was het toch be gonnen. De minister moest niet gek opkyken, wanneer Groningen zyn subsidie vermindert, indien de plannen van de Lemmer biyven be staan. De kanalisatie van den IJssel vond overal sympathie. De heeren Andriessen (RJC.) Ebels (VB.) en Hilgenga (8.DA.P.) drongen alleen op spoediger uitvoering aan. Generaal Duymaer verdedigde bovendien den aanleg van een zytak, van het Twente-Rynkanaal naar Almelo, evenwijdig met den IJssel, een kanaal, dat hy vooral defensief van groote waarde achtte. Daar was ook de hoer Ebels het mee eens. x hy kan om den uitvoer te be- zdatwatervisschen by voorbeeld en len zal hy o.a. den af zet in het overige Engeland trachten te sti- muleeren, nu daar rechtstreeksche verkoop met het oog op de kosten niet wel mogeiyk bleek en van haring. Datzelfde geldt voor het fruit, zooals gisteren reeds werd medege deeld en over de handelspolitieke activiteit van dezen minister in het belang der vader- landsche land- en tuinbouwproducten werd dan ook geen klacht uit de Kamer vernomen. De generaal de heer Duymaer nam het op voor de bakvischjes. Die moesten wat goed- kooper in de olie kunnen komen. De heffingen op bak-olie moeten omlaag. Dat kan niet, ver zekerde de Minister, want die heffingen die nen niet om een belasting te leggen op de consumenten van bakvisschen op de men- schen, die vlsch bakken wel te verstaan doch die heffingen hebben een plaats in het ge- kunnen daarin Met ingang van 15 Jgnuarl ax zal d' overeenkomst lusschen de Nederlandschc spoorwegen en den Bond van Autotu.-- d lenst-ondernemers nopens het verleenen van reductie op de busiynen aan de abon nementhouders der Spoorwegen, van kracht worden. De getroffen regeling komt hierop neer, dat aan de algemeenc-abonnement- houders der Nederhmdsche Spoorwegen op de autobusiynen. welker ondernemers zich bereid hebben verklaard tot de overeen komst toe te treden, een tarief zal worden toeges,aan. dat ongeveer de he'ft bedraagt van de normaal geldende tarieven. De ai- gemeene-abonnementhouders der Spoorwe gen zullen, op vertoon van hun abonne ment, nameiyk kunnen i elzen tegen een tarief van één cent per kilometer, met een minimum van 10 cent per afgelegd traject. Daartoe zullen op de 200 toornasmste sta tions der Spoorwegen Ki'cmeterzegelboek- Jes verkrygbaar worden gesteld: inhouden de 200 zegels, elk ter waarde van I KM. Getuige: Neen. Ik heb dien menschen een an deren weg gewezen en hen geadviseerd den weg door B.’s bezittingen niet te nemen. Getuige vertelt verder, vervolgens gezien te hebben, dat een der zoons wegliep. Later ont moette getuige den verdachte, die op den voet gevolgd werd door zyn zoon, die een greep by zich had, waarmede getuige eenige slagen op het hoofd kreeg. Pres.: Over het algemeen wordt gesegd, dat u niet gemakkeiyk bent. Get: Niet gemakkeiyk? Pres.: Duideiyker gezegd ietwat lastig. Get.: Meneer de president, ik kan u verze keren. dat ik zeer vele vrienden heb.. Toen 'ik in het Ziekenhuis lag. ontving ik vele telegram men van deelneming. Een aantal getuigen, die de verdi brengt, verklaart vervolgens, dat zyn gezin gunstig bekend staan. Verd. verklaart, dat zyn zoon kwam zeggen, dat er ruzie was met mr. ten Cate. Ik ben er toen heengegaan. Myn zoon ging mee met de greep. Toen ik mr. ten Cate zag zelde hy „Vrind, moeten we weer vechten". Ik heb toen gezegd „dan direct maar”. Pres.: Hoe kon je nou zoo iets verschrikkelijks doen? Verd.: Er zit meer achter meneer. Pres.: Dat begrypen we nu juist niet. Verdachte geeft dan een heel relaas van zijn grieven. De procureur-generaal ging in zijn uitvoerig requisitoir allereerst de voorgeschiedenis na van dit drama en constateerde dat verdachte in de overtuiging had geleefd, het proces over den weg geheel te hebben gewonnen, hoewel dit slechts ten deele het geval was. Het slachtoffer Is door het oog van de naald gekropen. Hy zal zyn geheele leven een menscheiyk wrak biyven, waardoor de gevol gen van dese mishandeling buitengewoon ernstig zyn. Dat de Zutfensche rechtbank on danks dit verdachte een voorwaardelyke straf heeft opgelegd, achtte spr. onjuist. Hoewel er voor verdachte verzachtende omstandigheden naar voren zijn gebracht, biyft spr. van meening cat er voor verd. geen voldoende «inleiding is geweest om zoo op te treden. Spr. vorderde vernietiging van het vonnis der Zutfensche rechtbank en verdachte’s veroordee- ling tot 6 maanden gevangenisstraf onvocr- waardeiyk. De verdediger, mr. Sypkens, pleitte clementie. Het Hot gal December uitspraak doen. brief, die zich goed katholiek en N.S.B-er noemt, vraagt zich af, er zooveel drukte is gemaakt die apUecte. buitenlanders, waarvan het dat in ons land komt, groeit, i er meer geld voor binnen komt,” aldus schrijft hij. „Velen hebben een onderdak gevonden bij familie en rennissen, zegt Colijn in zijn radio-rede. Wat zullen deze Duitschers gaan doen? Zich op de Nederlandsche arbeidsmarkt werpen, een betrekking zoeken, een han deltje of winkel beginnen, enz. om daar door de ellende en de werkloosheid voor enze eigen arbeiders te vergrooten. Maar van die zijde belicht u de zaak niet, omdat uw ijver voor de collecte uit 10 pCt. weldadigheid en uit 90 pCt. po litiek bestaat.” Juist op dezen feiteiyken grondslag hebben wij de boosaardige belichting ?an deze zaak door de N.S.B.-pers recht laten wedervaren door ze te citeeren en als verachteiyke demagogie te dtaQualificeeren. Den verontwaardigden briefschrijver, die zich katholiek en niet- N8.B.-er noemt, bevelen wij tenslotte de •choone parabel van den barmhartigen Samaritaan ter lezing aan, al hebben wij ®r weinig vertrouwen in, dat hij deze zal begrijpen, aangezien hij zich kennelijk tl te zeer heeft laten ophitsen en op- lwe«pen door een zekere pers, die de feiten doodzwijgt om haar onkunde en fantasie vrijer spel te gunnen ten bate haar voor 100 pCt. politieke bedoe lingen. Deze kllometerxegels worden op vertoon der algemeene abonnemen skaarten op de busiy nen der aangesloten ondernemers in betaling aangenomen. Op een Woensdagmiddag te Utrecht gehou den persconferentie, welke o.m. werd byge- woond door de heeren G. P. H Wortman, voor zitter. M. van Poe'geest. penningmees er Kraak Stêemann. secretarts van voornoemden bond, benevens de juridische adviseur dezer vereeniging mr. G. J. G. M. Schölvlnck, voorts door de heeren K. H. H. Bongaerts en mr. G. M. Bierman als vertegenwoordigers van de Ne derlandsche Spoorwegen en coor den heer mr. J. Milius. als vertegenwoordigers van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken ie Utrecht heeft de heer G. Wortman een en ander over de nieuwe overeenkomst medegedeeld. Hy be gon met er aan te herinneren, dat dese bond per maand ruim vyf millioen reizigers vervoert en ruim zeven millioen kilometer aflegt. De heer Wortman verklaarde met nadruk, dat de bond geen enkele relatie onderhoudt met de wilde busdiensten. Zooals bekend is zyn in dit jaar tal van kleinere stations en stopplaatsen door de Ne derlandsche Spoorwegen als bezuinigingsmaat regel opgeheven. Dat die reizigers, welke in hun beroep juist er belang by hebben om door middel van deze stations en stopplaatsen het platteland te bezoeken, daarvan nadeel onder vinden is duidelyk, al meende de directie van de Spoorwegen dan, dat door andere voordee- len dit nadeel werd opgeheven. Ter overbrugging nu van deze bestaande te- genste Ung heeft de Inspecteur-Generaal van de Ryksverkeers-Inspectie, de heer ir. Van Marie, toen het initiatief genomen en aan den Nederlandschen Bond van Autobuedlenst-ozi- dernemers gevraagd of deze Fond bereid was ezamen met de Nederlandsche Spoot wegen een regeling te treffen, waardoor aan de voor noemde bezwaren der algemeene abonnements- reizigers grootendeels kon worden tegemoet gekomen. Het daarop gevolgde overleg heef* tot een overeenkoms. geleid, waardoor voor de algemeene-abonnementhouders der Spoorwe gen een. naar de heer Wortman veronderstel de, alleszins bevredigende tegemoetkoming verkregen. y-k ovendien vindt deze inzender het treurig, dat de opbrengst van deze ^'collecte alle records heeft geslagen, en dat de Emmabloem-collecte jaarlijks geen vier ton opbrengt, terwyi wy voor onze t.b-c.-patiënten jaarlijks meer dan vier ton kunnen gebruiken. Ook een bankgarantie van één millioen voor onze volksgezondheid vindt hij niet te veel, maar, aldus schrijft hij, voor dat doel wordt het niet aangeboden. „Maar het publiek wordt opgehitst en opgezweept door een pers, die de stemmen van de andere zijde doodzwygt.” Op deze wederom voor 100 pCt. domme opmerkingen hebben wjj slechts het volgende te antwoorden. Juist omdat de Skninabloemcollecte geen 4 ton jaarlijks opbrengt, worden er nog tal van andere collecten voor t.b.c.-bestrijding gehou den, worden in tal van sanatoria, con sultatiebureaus etc. veel méér dan 4 ton per jaar in ons land uitgegeven voor onze volksgezondheid. Er wordt op dit gebied door overheid en particulieren heel wat meer gepraesteerd dan een bankgarantie van één millioen. En voor steun in het algemeen wordt, volgens Dr. Coljjn, wiens gezag en betrouwbaar heid biykbaar ook door dezen inzender Worden erkend, brengt ons volk pl.m. óén millioen per dag op, d.w.z. pl.m. M5 millioen per jaar. Regeering heeft in de hand tot een conflict met de zen ultgelokv. Met het gevolg, dat de goeden niet meer meedoen en reclame- eek en aars tot Interieur-architecten worden gebombardeerd. Men ziet zich overgeleverd aan behangers en stoffeerders, die met aftandsche diorama's voor dpn dag zullen komen waarom geen wassenbeeldenspel, dat is nóg ouderwetscher! •*- en die zoowaar den Hollandachen molen weer ten tooneele zullen voeren. De heer Van der Putt (R. K.) zag de kwestie eenigszins anders. Naar zy» opvatting vormt zoo'n tentoonstelling een soort weds.ryd. In dien wy daarin voor den dag komen, moet het goed zyn. Niets kan ons zóózeer schaden als een poovere deelname. Minister Steenberghe gaf ronduit (oe deelname aan New-York, wanneer men dit uit sluitend doet om propaganda voor het Neder landsche bedryfsleven te maken, dure reclame vormt. Doch ook andere overwegingen spelen btf de beslissing over een dergeiyké deelname een rof. Weigering tot deelname aan een In ternationale tentoonstelling wordt door het initialief-nemende land altyd zéér ernstig op gevat. En zeker in een land als Amerika kun nen wy dat niet hebben. En wat de samen werking met de kunstenaars betreft: de ten- loonstellingsraad wilde over de inzending alles alléén beslissen en de Regeering niet meer dan een recht van veto toekennen. Daar kón de Regeering niet op ingaan. Overigens zóó erg aJs de heer Thyssen het in zyn wel eenigszins ontactische antl-propaganda voorstelt is het niet. Het zyn niet alleen „reclameteekenaars”, die bulten den tentoonstellingaraad staan en dus kunnen deelnemen. En over de aftandsch- held van diorama's en molens wordt ook onder anderen dan „behangers en stoffeerden” gun stiger gedacht. Dus tóch naar New York. De Kamer vond het goed behalve de N.S.B. natuurlyk Wat zou die goedvinden! oe gevaarlijk de verachtelijke de- lT magogie van de N.S.B. naar aan- XI leiding van het succes der lande lijke collecte voor de om hun geloof of ras vervolgden is, heeft ons een schrijven bewezen, J J met I de Standaard uit betrouwbare bron ver- is er in de N.S.B. den laatsten tyd weder I 2®nerlfl|te ruzie en verdeeldheid. Het moet I Tweede Kamerlid, de heer Rost van Tonnin- j rijn, die reeds gedurende eenigen tyd den der Beweging, ir. Mussert, er ernstige van maakt, dat deze by de leiding der «weging en het bepalen van het door de Be- terzake van verschillende aangelegen- f»i» n nemen standpunt, steeds achter de aanloopt, waardoor ernstige fouten wor- gemaakt, ^n nog komt, dat, indien later biykt, t inderdaad zulk een fout is gemaakt, de F"®er hem of hen, die terzake in zyn opdracht /*»t of hebben gehandeld, desavoueert en de •™u d voor de gemaakte fout op hem (hen) •enuut. Dit geschil, dat aanvankeiyk binnen de krin- nai Öer hoo*erB regionen van de Beweging is •««even, is nu ook, zoo bericht de Standaard T'raer, naar de lagere instanties der N SB ■^gedrupt, waar het nu ook de meen|pgen ■Yyeeld houdt en zóó doorwerkt, dat tot oor- be’oeBde personen de verwachting ge- tot een openly'k conflict tot een „ex- *"°“e a>oals fa het verleden in de Beweging meermalen heeft plaats gehad -- zal t,00* wat het flnancieele betreft, schynt **weglng moeuyke tyden door te maken en met y de exploitatie van het Nationale Dagblad daardoor ernstig bedreigd worden. Tusschen beide personen bestond een oude veete over een proces om een landweg, die het grondgebied van den landbouwer doorsnydt. De landbouwer had het proces gedeelteiyk gewon nen, maar ten koste van enkele honderden guldens, waardoor de veete ontstond. Op genoemden datum nu werd hy door een zyner zoons gewaarschuwd, dat mr. Blaupot ten Cate in de buurt van de woning was en iets onaangenaams had gezegd. Onmlddeliyk toog de landbouwer derwaarts, gevolgd door zyn zoen, die een greep by zich had. Daar waar de wegen naar Asselt en Kootwyk elkaar kruisen, ontmoetten de mannen elkaar. Een korte woordenwisseling volgde. Op een ge zegde van mr. Blaupot ten Cate nam de land bouwer de greep uit de handen van zyn zoon en sloeg daarmede mr. ten Cate eenige malen op het hoofd, met het gevolg, dat deze levensge- vaariyk gewond ter aarde zeeg. Een uur later werd het slachtoffer gevonden en naar het R.K. Ziekenhuis te Apeldoorn over gebracht, waar werd geconstateerd, dat de schedel was ingeslagen en de hersenen gewond waren. De landbouwer, die zich na de mishandeling by de politie meldde, werd in voorloopige hech tenis gehouden, doch later daaruit op verzoek van den verdediger ontslagen. Intusschen had den vele bewoners van Kootwyk een petitie ge- teekend en deze aan de rechtbank gezonden. In deze petitié5pelden o.m. de onderteekenaars „Dit had ieder van ons kunnen overkomen”, waarmee heimeiyk werd bedoeld, dat men de schuld van dit drama niet by den landbouwer zocht. 15 September JJ. stond de landbouwer voor de Zutfensche rechtbank terecht wegens zware mis handeling. De Officier van Justitie eischte toen zes maanden gevangenisstraf, die de rechtbank echter voorwaardeiyk oplegde. De Officier van Justitie teekende tegen dit vonnis hooger beroep aan en zoo werd de zaak Donderdagmiddag voor het Amhemscbe Ge rechtshof behandeld. een dankbetuiging van den Minister X. af- geloopen! By het hoofdstuk „Arbeid" komt echter de parlementaire molen op toeren. Uit de ver schillende punten die daarby aan de orde kwa men de bedryfsraden, de vacantieregeling, de arbeidstyd, enaoovoort, waarop in de voortge zette beschouwingen morgenmiddag nog wordt voortgeborduurd moge de aandacht op één in het by zonder worden gevestigd: de bescher ming van het werkende meisje tegen de aede- lyke gevaren, die haar bedreigen. Mevrouw Bakker-Nort (V.D.) hield daar over een verdlensteiyk betoog, waarin zy wees op den teruggang van het aantal vrouwe- lyke krachten in den dienst van de arbeids inspectie. Naar haar overtuiging kon een aan vulling van dezen dienst met enkele inspectrices het kwaad vrywel afdoende keuren. De heer Amelink (AR.) zocht de oplossing meer in de richting van een arbeldsverbod, ifx>, als de Minister dat zelf voorstelt voor de veertien- en vyftlen-jarigen. Er moesten alleen nog oudere leeftydsgroepen onder zulk een verbod komen te vallen. De heer Steinmetz (R.K.) zocht heelemaal niets juichte alleen maar toe. Hy raakte het probleem zonder erop in te gaan. Tot dusverre een matige en van katholieke zyde al een héél matige behandeling van een zéér ernstige zaak. De éénige. die aan de, bittere klachten, van katholieke zyde over de gevaren voor het werkende meisje geult, aan dacht schonk, was mevrouw Bakker-Nort. Als het zoo doorgaat krygt de minister het gemak keiyk. En dit is onbegrypeiykerwyze een van de weinige punten, waarin deze bewinds man den schyn wekt het zich gemakkeiyk te willen maken. Van propaganda voor Nederlandsche produc ten gesproken: heeft het wel zooveel nut, dat wy deelnemen aan de wereldtentoonstelling in New-York? Het loopt den laatsten tyd te druk met al die wereldtentoonstel ingen, die meeren- deels alléén worden gehouden in het belang van het vreemdelingenverkeer. Op kleine lan den met een berooide schatkist legt dese ten- toonstellingsmanie op den duur een ondraag- lyken last. Het bedryfsleven verwacht er niet byster veel van. Aan de New-Yorksche in zending nemen de Nederlandsche bedrijven slechts voor enkele tonnen deel, terwyi de schatkist v^n Nederland en Indië er samen een bedrag van anderhalf millioen aan spen- pv.ouucu uc ■«»- decren. «ttigd achten, dat het binnenkort in de N. 8. Het was de heer Smeenk (A, R) die daar tegen opkwam. Voor datzelfde geld zag hy lie ver een paar consulaten enkele jaren werken Propaganda voor bepaalde levensmiddelen is zoo oud als de menschheld zelf. Adam en Eva I ondervonden reeds hoe moeiiyk men een ver leiding van „eet meer fruit' kan weerstaan. Gedachtig dan het succes, dat deze leus by onze stam-vader en -moeder mocht behalen, dringen thans velen er by den Minister van Economische Zaken op aan, dat hy ten be hoeve van allerlei levensmiddelen meer paganda maakt. De heer Steenberghe ziet de propagandistische mogelijkheden van zulke leuzen zeer wel in. „Eet meer fruit”, „drink meer melk”, en „Neerland* zuivel voedt u goed!” Daar zit iets in! Maar zoet-water- vlsschen of turf, of garnalen, of kuikentjes! Verbind daar nu de verleideiyke voorstellingen van de woorden der slang mee! Behoeften prikkelen, die in embryo wel bestaan, dat kén nog, maar den smaak van het Nederlandsche volk omzetien ten gunste van al de—genoemde producten, daar ziet de muiister. die overi gens voor geen kleintje terugschrikt, geen mo- geiykheld toe. Hy doet, w vorderen van van garnalen an de door dezen inzender ge- \l wenschte zjjde kunnen wij de V collecte niet belichten, omdat zulk een zydelingsche belichting volkomen valsch is. De Dultsche vluchtelingen, die In ons land worden toegelaten, mogen en kunnen geen betrekking zoeken, een handeltje of winkel beginnen of de ellende en de werkloosheid voor onze eigen arbeiders vergrooten. Hun wordt elechts een tjjdelljk verblijf toege staan, en zoowel de vestigingswet voor het kleinbedrijf als de stringente bepa lingen van den minister van Justitie maken het voor hen onmogelijk onze eigen arbeiders en neringdoenden te beconcurreeren. Dat de verontwaardig de briefschrijver dat niet weet, bewjjst, dat zyn opmerkingen in het gun stigste geval voor 100 pCt. uit vol slagen onkunde voortkomen, een on kunde, die hem tot een gemakkeiyke prooi hebben gemaakt van de verachte- lyke demagogie van de N.S.B., waartoe hy zegt niet te behooren. Voorts is met de Nederlandsche Spoorwegen overeengekomen, dat door strooibiljetten op de sta,ions en in de treinen zal worden bekend gemaakt op welke autobusiynen de kilometer- zegels geldig zyn. De interne organisatie dezer regeling, die heel wat hoofdbrekens heeft gekost, is ten slo.te opgelast door de oprichting van een Cen traal Verrekcnbureau, waarenn de afdracht van de voor den verkoop der kiiometerzegel- boekjes door de Spoorwegen ontvangen gelden plaats vindt en de verrekening der door de bus diensten in betaling genomen zegels geschiedt. De geheele flnancieele en administratieve af- wikke’fag is dus ondergebracht bit het Cen traal Verrekenbureau PJS. Abusleveiyk werd in ons overzicht van gisteren de indruk gewekt alsof de Anti-Revo- lutlonnalre heer Van der Zaal als woord voerder der sociaal-democraten optrad tegen het opruiend geschrijf van des heeren Kersten's „Banier”. Onze opmerking, dat de sociaal democraten zich eensklaps zoo braaf betoon den, sneed dus In dit geval geen hout

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5