Het sieraad van den winterpot De voorgeschiedenis van een DE RIJKSMIDDELEN I BISIHag ZICHZELF UITGESLOTEN Ir. WESTHOFF VERTELT De omzetbelasting is een meevaller LOF VOOR DE ROOK WORST 1 MAANDAG 19 DECEMBER 1938 Doblelmam»„.leltlter. man! We in Op vrije voeten na UIT DE STAATSCOURANT Werkverschaffing los van armenzorgsfeer Roeping, geboren uit geheel eigen jeugd-milieu Failliaaement van den gearreateer den commiaaionnair aangevraagd De fraude bij de N.V. Petra Prima EEN NIEUW NEDERLANDSCH FABRIKAAT Arrestatie leidde op een goed spoor Goede raad uit eigen ervaring Jonge amid op vreeaelyke wyze omgekomen Acetyleentoestel ontploft IS R.K. MOLENAARSBOND „ST. VICTOR” w HOE EEN REEKS INBRAKEN IS OPGEHELDERD liefde willen opbouwen, verstandig tactisch zouden handelen, indien bi) voorbaat een groep van Ook by dit product ie het gure winterweer de beate koopman De van meineed verdachte H. verhoor in vryheid gesteld komt alles er kant en klaar uit. A binnenkort die M*. Vrijdag ■,G Ut» W>/ met een sterk ontwikkeld leerden kennen. ne en. an un ind net rite en den jod :ht bU- groote Intusschen ia dit feit niet aoo ernstig als het zich last aanzien, want de vorige maanden heb ben Mch aoo goed gehouden dat da tot nu bet dine be nen met ver- or- opt De Kt ‘tac- ons rel» of fijn voo jee- rekt !0O- x>t- niet w«o <L< ndaa •es: •na- 11M issa de nen at- last oen i te „Een Ingenieur ziet de dingen te technisch, te concreet, een handelsman kijkt alleen naar de uitkomst, de winst, een plattelander heeft slechts oog voor zijn groepsbelang, voorbeeld eens een stad te overtuigen Zaterdagmorgen is In het gehuchtje Ep, in. de gemeente Westerborg, een vreeseiyk onge luk gebeurd, waarbij de 26-jarige Hlddo Zuider- weg. zoon .van den dorpssmld, om het leven is gekomen. meenschap van En al krijgt men dan geen beeld van een overweldigende, Chicagoeche uitgebreidheid, het wekt toch wel den Indruk van een grootbedrijf, als men ziet, dat in het eigen abattoir van deze fabriek per uur ruim tachtig varkens verwerkt worden. Deze beesten komen hier aan in groote vrachtwagens, ze worden gewogén en geslacht. Een abattoir is voor een vreemde in dit werk altijd een beetje eigenaardig bedrijf en voor zijn genoegen blijft men er met lang Maar in die korte oogenbiikken kan men dar. toch wel constateeren, dat alles hier zeer hygië nisch toegaat. Een keurmeester doet zijn werk met kalmte en nauwkeurigheid en geen enkel Na Drente en Overijssel werd de werkver schaffing in Groningen en Friesland en ook in Gelderland op dezelfde wijze opgezet Zoo groeide het arbeidsveld van den adjunct- tnspecteur, later Rijksinspecteur Westhoff: Overysel, Gelderland, Utrecht Zestien duizend menschep die hier arbeidden, die jaarlijks onder deskundige leiding 2000 H.A. ontgonnen, onge acht aanleg van wegen en ontwaterlngswer- ken. Groote projecten werden uitgevoerd zooals de ruilverkaveling te StaphorstRouveen van 1800 H.A. Staphorster bouwland, gevolgd door 3600 H.A. welland. toe bereikte resultaten reeds 3.726.687 boven de verwachting uitgaan. De Rechten op den Invoer deden het wel niet zoo goed als de vorige maand, toen een record-prestatie werd geboekt, maar toch is er volop reden tot tevredenheid, want de opbrengst van f 8.481.497 kwam nog 314.831 boven de raming uit, waardoor er voor December nog de taak overblijft om een bedrag van f 1.096 690 te boeken, hetgeen, gezien de jongste resultaten, 71 peulschilletje genoemd is. Het ziet er dus naar uit dat de -toch reeds hoog geschatte raming glansrijk gehaald zal worden. De Accijnzen vertoonen een wisselend beeld. Dat November niet ten onrechte slacht maand wordt genoemd blijkt overduidelijk uit de opbrengst van accijns op geslacht, die met een totaal van 633.935 bijna 34.000 de raming te boven gaat. Meters Geldersche rookworst worden ’in dit barre Jaargetijde van regen en kouden wind verslonden. Men kan komen waar men wil, maar overal ontmoet men die sappige Geldersche worst, die om dan deze volkomen dwaze beeldspraak maar eens te gebruiken het fundament en het sluitstuk vormt van eiken goeden stamp pot en van de onvolprezen snert. Men kan eten in welke stad of welk dorp van Neder land dan ook, ^naar overal ziet men de rookworst verleidelijk blinken door haar malsche kleur. (Van onzen eigen redacteur) as- t In onze handen houden wy een lijvig boekdeel: 500 bladzijden druks, vol cijfers, staten, tabellen, met uit vouwbare kaarten. Op den omslag staat: ,,De directe mogelijkheden der werkverschaffing bij de werkloos heidsbestrijding". Nederland kent het echter als: ,,Het rapport-Westhoff Van het boek kijken wij naar den schrijver, wiens gast wij zijn, een nog jonge man met intelligente, donkere 'oogen, een frisch, open gelaat en in zijn stem een licht Overijsselsch ac cent, dat zoo prettig aandoet: ir. J. Th. Westhoff, inspecteur der werk verschaffing in Overijssel, Gelder land en Utrecht, die met dit boek den weg wijst naar de oplossing van een der neteligste problemen, misschien van alle tijden, maar zeker van onze dagen. Naar wtf vernemen heeft de N.V. Petra Prima het faillissement aangevraagd van .haar di recteur. den commlsslonnalr In effecten P. J K. Jt. die. zooals men weet, eenige dagen geleden gearresteerd is, verdacht van fraude. De aan vrage zal Maandag door de Amsterdamsche Rechtbank worden behandeld. De commissio nair K is Zaterdag voor den officier van Jus titie geleld. De stukken zijn in handen van den rechter-commlssaris. De opbrengst van de zg. „overige middelen” was over de maand November 36.813.782, dat is 1.045.033 boven de raming. Dit zou men als 'n gunstigen factor kunnen beschouwen, ware het niet dat 'n vergelijking met 1937 zeer in het nadeel uitvalt van de af- geloopen maand. De totale opbrengst van No vember 1937 was nJ. *38310.382. dus bijna an derhalf mHlioen meer dan dit jaar. Hierdoor vermindert uiteraard de voorsprong op 1937 die tot nu toe was behaald. Ultimo October was de opbrengst over 1938 nog 5.776.831 meer dan over hetzelfde tijdvak van 1937 welk voordeel door het minder fraaie resultaat téruggeloopen is tot f 4280330. Wanneer we echter de werkelijke inkomsten over 1938 vergelijken met de daarvoor opgegeven raming, dan kan men nog alleszinj tevreden zijn; wUnt eind November valt er ten aanzien van de eerste elf maanden van 1938 een voor- deellg saldo van 10.064.650 boven de geschatte opbrengst te constateeren. Natuurlijk blijft de Dividend- en Ta n t i m eb e 1 as 11 n g belangrijk ten achter op de raming, daarvoor is bet seizoen nu eenmaal voorbij, maar het feit dat de opbrengst over November 1938 slechts de helft is van diezelfde maand in 1937 mag toch niet onvermeld blijven. De grondslag van de werkverschaffing was van meet af aan goed. Ir. Westhoff kon de eigen organisatie opbouwen, zich het ge regeld contact ten nutte makend met de uitstekend georganiseerde gemeente-dien- sten der groote steden. De maatregelen, die hl) trof, waren hierop geïnspireerd en vol deden onmlddeliyk aan de hoogste elschen. om te dlscussleeren of het een kwestie is van goed of kwaad. W(j hebben het te aanvaarden als de logische consequentie van allerlei maat schappelijke en economische omstandigheden, niet het minst het verstoorde evenwicht tus- schen productie en consumptie. Wanneer *?y echter nagaan, hoe de omstandigheden by de werkverschaffing, de loonsvoorwaarden In het bijzonder, by vroeger vergeleken zijn verbeterd, mogen wij stellig niet langer de werkverschaf fing alleen als een kwaad beschouwen.” Maar zoo eenvoudig als deze kinderlijke fantasie het voorstelt, is het toch niet, want bjj de pogingen om onze nieuwsgierigheid ten aanzien van sommige ingrediënten van den winterkost te bevredigen, zijn we ook terecht gekomen in een vleeschwarenfa- briëk, een der grootste en oudste die van Anton Hunlnk te Deventer waar het bleek, dat de vervaardiging van de Gelder sche rookworst een bezigheid is, waarbij weliswaar een groote hoeveelheid machines noodlg is, maar die toch ook aan een flink aantal menschen werk geeft. En daarbij krijgt men den indruk, dat het een schrik kelijk ingewikkeld bedrijf is, doch dat ligt voor een groot gedeelte' opk aan de andere producten, die hier worden* vervaardigd en die elk hun eigen zorg vragen, waarvoor weer speciale kelders en droogzolders, koke rijen en bewarfrplaatéen noodlg zijn. Zoo Is er ergens in Vlissingen een kroegje, waar men ongelooflijk goed snert kan eten. We hebben het eens ontdekt, op reis zijnde met een van de vrinden uit de diaspora, een man, die zoo onderhand van alle steden in Nederland wist, waar de goede gaven van de natuur nog beter worden door de wijze, waarop ce men schen ze toeberelden. Waar deze taveerne van de snert staat, zouden we niet meer weten. Het is ergens rechts af. en dan links, en dan twee straten voorbij en dan sta Je er plotseling voor. We hebben den eigenaar ervkn verdacht, dat hy een oude marinekok te, en dat hy ons marinesnert voorzette. Want zooals bekend, wordt er nergens in het land en ver daarbuiten zulke goede erwtensoep gegeten als by onze marine. En een portie dat men daar in Vlis singen krijgt! Een emmer vol! En middenin ligt dan in zijn volle heerlijkheid een stuk Geldersche rookworst, Je zóu zoo zeggen een arm lang, maar dat is natuurlijk overdreven. Zoo zijn er in Nederland een aantal etablis sementen, waar Je uitmuntend eet. Hier boe renkool, daar zuurkool, ergens anders hebben M weer hun eigen specialiteit, maar overal ont moet Je in dezen t(jd van het Jaar de producten van bet Geldersche varken. Het houdt de ge dachten vast, het wordt een obsessie in "Hen goeden zin van het woord en Je wilt er meer van weten. We^t Je hebt evenals ieder ander wonderbaarlijke verhalen gehoord van Chicago, .waar slagerijen en vleeschwarenfabrleken zijn ter grootte van een normale provinciestad. Hier Jagen ze aan den eenen kant heele varkens In een ot andere machine en aan de andere zijde handelsman In van de groote waarde van I den boerenstand, hjj zal het nooit begrijpen. En er valt ook niet over te redetwisten; men moet dat aanvoelen.” In September 1926 behaalde de Jonge West- boff cum laude zjjn landbouwkundig inge nieursdiploma en in April 1927 vond hij na veel moeite een positie, kreeg hjj zijn benoeming tot adjunct-Inspecteur der Werkverschaffing te Zwolle, assistent van ir. Mesu, destijds Ryks- landbouwconsulent. Deze benoeming was mo- geljjk, daar zy bekostigd kon worden uit het bekende „potje” van minister Kan, want de regeerlng, het ministerie De Geer, nam in die dagen uit bezuinlgingsoverwegingen geen nieu we ambtenaren aan. In dat Jaar 1927 was de situatie zoo, dat ter- wyi Drente reeds sinds een viertal Jaren door toedoen vooral van den voortvarenden burge meester van Vries, den heer Jongbloed, reeds een modem opgezette werkverschaffing kende, aansluitende op het vrije bedrijf, met de moge lijkheid tot productief werk en de flnancieele interesse van meerdere instanties, men in Overijssel nog aan het begin stond. Met subsidie van het Waterschap „de Regge” werd op be scheiden schaal werk uitgevoerd, waar de het toe- „Aan het milieu, waarin ik werd opge voed, dank ik zeer veel,” zegt ir. Wes.hoff ons. Dat was de Ned. Hervormde pastorie vsn Stad-Hardenberg, waartoe kerkelQk ook een groot deel van bet landelijke Ambt Hardenberg behoorde. Hier stond mijn vadeig ds. W. Westhoff, als predikant en in zyn woning kwamen allen, rijken en armen, met hun kwesties, bun zorgen en moeiiyk- beden; heel het leven der omgeving vond hiér rijn weerslag. In 1900 geboren, bleef ik te Hardenberg tot 1920 en deed in mijn vaders woning en in myn geboortestreek, die ik door en door leerde kennen, een rijke «ervaring op in alle economisch-geografische problemen, die er zoo talrijk waren. Myn overtuiging is het dan ook, dat al leen het predikanten-gezln èn het onder- wyzers-gezin, zonder gevaar van eenzydig- held, de sodaal-maatschappeiyke vorming geven, die zoo noodlg is om in het leven de dingen breed te zien en aan te voelen en een taak ten uitvoer te leggen, zooals dat b.v. in myn ambteiyke functie wordt ge vraagd.” De laatste weken is te Rotterdam, zooals reeds gemeld werd,'een groot aantal Inbraken gepleegd, waarbij de buit meestal gering was. By haar onderzoek kon de poll de vaststellen, dat In vele gevallen dezelfde Heden aan het werk moeten zijn geweest. Een arrestatie, waar bij bet geluk de politie diende, is aanleiding geworden, dat een reeks inbraken thans kon worden opgehelderd en dat nog eenige aan houdingen kontfen geschieden. Dinsdagavond wandelden twee rechercheurs van de hondenbrigade met een politiehond in de nabyheid van het Feyenoord-stadion, toen uit de tegenovergestelde richting een mo.or- flets naderde, waarop twee mannen gezeten waren. By de rechercheurs gekomen, bleef de motor onverwachts in de sintels van den weg steken. Begrypeiykerwys zagen de rechercheurs hierin niets verdachts. Echter wèl, toen de hee- ren, na verschillende malen getracht te heb ben met den motor te smarten, dit voorwerp in den steek lieten en aan den haal gingen. De rechercheurs zetten onmiddellljk een achter volging in, met het resuliaa:, dat een var^ de vluchtelingen, de 21-Jarige los-werkman P. O., wonende te Rotterdam, gegrepen kon worden. De ander werd later gevat, doch die bleek niet geweten te hebben, dat zyn vriend, die den motbr onlangs gestolen had, zulk een kwaad geweten had. Hjj werd dan ook 'spoedig op vrye voeten gesteld. O. werd op het politiebureau gefouilleerd en men vond twee horloges op hem. Al spoedig bleek, dat hy meer van een heele serie ge pleegde inbraken afwist. Een langdurig verhoor had tot resultaat, dat zyn handlanger, de 21-Jarige schippersknecht W. T., eveneens kon worden gearresteerd. Het onderzoek wordt nog voortgezet, waarby intusschen nog twee inbraken konden worden opgehelderd. Met ingang van 1 Januari 1939 te aan J. W. Egberts, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend ah burgemeester der gemeente Huizen. Tydens de algemeene ledenvergadering van den nationalen katholieken bond van mole naars, graan- en meelhandelaren ,Bt. Victor", welke dezer dagen te "s Hertogenbosch is ge houden. werd Jhr. mr. F. van Ryckevorael ah eerelld van dezen bond geïnstalleerd. De Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat’’ schrijft ons. dat blijkens een binnengekomen mededeellng van de Nederlandsche Zekeringen - fabriek te Bunnik thans door dit bedrijf zeke- ringspatronen worden vervaardigd en in den handel gebracht. Dit artikel werd voorheen steeds geheel uit het buitenland Ingevoerd. Daar ook byna alle onderdeelen door Neder landsche fabrieken worden gelevérd is dit pro duct te beschouwen als Nederlandsen fabrikaat. stukje vleeach. dat minder d^ugdeiyk zou zijn, komt in de fabriek. De slachtrulmte is immers les van de elgeniyke fabriek, waar be; vleeach verwerkt wordt. Als het vleeach van de beesten is goedgekeurd, wordt het deskundig uitgesneden. Het ia be stemd voor allerlei producten, maar m dezen tyd van het jaar U de Geldersche rookworst wel het voornaamste. Tenminste als het weer een beetje guur en koud wil zyn, want eok hiervoor geldt het, dat het weer de koopman 1» en dat een koude winter de menschen naar zwaren kost doet verlangen. Het vervaardigen van .de worst siet er zeer eenvoudig uit. Het vleeach wordt gemalen in groote molens, gemengd met vet en kruiden, de worst wordt machinaal gestopt, gaat naar de rookery en is na eenigen tyd gereed voor de expeditie. Maar by dit zeer simpele proces komt nog heel wat vakmanschap kijken; weet u, hoe precies de verhouding van het vleeaph moet rijn? welke krulden in welke hoeveelheden er precies by moeten? Hoe lang de worst in de rookery moet blyven en hoe men die moet rooken om dien fijnen, pittlgen smaak te kry- gen. die den geheelen winterschotel docrdrlngt en die er een aroma aan geeft, dat niets anders geven kan? Al deze dingen te weten, eisrht goed vakmanschap en dat is een van de redenen, waarom deze worst zoo’n btjaonderen smaak heeft. De andere reden is, en de directeur, die ons zyn fabriek liet zien, vertelde het niet zonder trots, dat het Geldersche varken het beste en fijnste is’^an de heele wereld en dat daarom de producten ervan de fynste zyn. die men krygen kan; niet alleen de rookworst, waarover we hier een en ander vertellen, maar j ook de andere producten, die het in groeten getale oplevert en die van hier verzonden wor- den over de heele wereld. J De beschrijving van al de details, hoe Interes- sant deze voor vaklieden mogen zyn. zou ons te ver voeren, en evenmin als de huisvrouw de t geheimen van haar keuken verklapt, evenmin zegt men in deze groote keuken aan de gasten al datgene, wat slechts voor de koks bestemd is. We willen alleen nog een goeden raad geven uit onze eigen ervaring met rookworst. Eet se vooral versch. Niet, dat er iets aan bedorven wordt als ze desnoods een paar weken oud is. maar er zyn nu eenmaal op de wereld maar twee dingen, waarvan de smaak met den ouder dom beter wordt, dat zyn wyn en sigaren, en dan nog maar alleen, als ze goed en deskundig bewaard worden. Een tweede raad is dit: de combinatie van bier en rookworst is uitmuntend, maar wees voorzichtig met de combinatie van bier en snert met rookworst. Want als ge dezen raad vergeet, kan het gebeuren, dat ge ophoudt met snert eten in hetzelfde kroegje te Vlissingen. waar we begonnen zyn, en dat ge, in welvol.laanheld neerziende op het slagveld, een glas bier drinkt om'den smaak van de rookworst te accentuee- ren. Ge hebt dan nog een paar uur rijd voor de D-treln vertrekt, en ge moest maar eens even met het electrlsche trammetje naar Mid delburg gaan om den Langen Jan te beklimmen en het mooie eiland Walcheren te bekyken. £eker, zeker, het is heel mooi, maar doet het niet als ge bier hebt gedronken na het maal, want als ge het eerste tiental treden van den toren achter den rug hebt, begint ge iets te vermoeden van de moeiiykheden. die u wich ten; als ge halfweg zyt, wanhoopt ge er aan. dat ge ooit boven suit komen, en als ge boven zyt, laat de schoonheid van het eiland u vol komen onberoerd. Ge wilt niets anders meer dan rusten en uitblaren. En ge doet dit nog, als ge allang weer op den terugweg zyt en th den trein gedurende een groot deel van de reis. Geloof het nu, dat ligt niet aan de rook worst. maar aan het bier. De combinatie van deze twee Is uitmuntend, maar laat dan liever de erwtensoep achterwege. Men moet nu een maal van twee kwaden het minste Hezen. 1 scheiden schaal werk uitgevoerd, nieuw benoemde adjunct-lnspecteur zicht op kreeg. Nochtans was Overijssel rijk aan prachtige objecten voor werkverschaffing, maar zelf telde de provincie In tegenstelling tot Drente, be- trekkeiyk weinig werkloozen. Ir. Westhoff kreeg nu de taak uitvoering te geven aan het voorne men van minister Kan. om werkloozen uit de groote steden, zoowel in Overysel als Drente, te werk te stellen. In October 1927 werd daar mee vanuit Utrecht een begin gemaakt, spoe dig ook vanuit Rotterdam. Den Haag en Am sterdam. De Jonge smid was buiten aan het werk voer de smederij van zyn vader. Daarby maakte hy gebruik van een acetyleen-laschapparaat. Plot seling ontplofte dit apparaat, waarby Zuider- weg door wegvliegende deelen werd geraakt. Het hoofd werd hem van het lichaam geschei den. aoodat hy op slag dood was. Niemand heeft het ongeluk zien gebeuren, zoodat men de juiste toedracht niet weet. Men hoerde een hevigen slag en toesnellende, vond men het zwaar verminkte lichaam van den Jongeman. De wyn-lnkoopen voor de as. feestdagen zyn reeds lang achter den rug en het behoeft dar ook geen verwondering te wekken, dat de No- vember-opbrengst van accyns op wijn nog niet een vierde deel bedraagt van de raming. Het staat echter te bezien of de totale opbrengst over 1938 het bedrag van de raming kan halen Daarvoor zou December het respectabele bedrag van ƒ218.384 moeten opbrengen. Speciale vermelding verdient de Omzetbe lasting. Deze bracht het respectabele bedrag van 8.550203 op hetgeen 2300203 meer is dan de raming. Natuuriyk is dit wel eenlgszlns te verklaren uit de toenemende aankoopen voor St. Nicol aas, maar het stemt toch tot gepaste voldoening, wanneer men constateert dat de huidige November-opbrengsten nog 1.300.782 boven de inkomsten van November 1937 uit gaan. Door dit fraaie resultaat is na 11 maanden het voordeelig saldo boven de raming gekomen op M82.634. Hetgeen in December meer bln- Txat het R. K. Werkliedenverbond 1 geen enkel contact wenscht met en geen enkel heil voor de nieu- w gemeenëeha'pBgedachte verwacht van KJDJ.’era; die in flagranten strijd mat die andere vermaarde Encycliek van Pius XI .Jjlvinl Redemptoris” over het «oddelooze communisme stelselmatig hameren op het vermen van een „onver- wlnbare phalanx van het anti-kaplta- liztlsche proletariaat van allerlei nog en stand, van alle politieke en todsdienstlge richting” en die even stel- Nhnatig schrijven in een trant, waarin nelfs de meest elementaire, laat staan Christelijke rechtvaardigheid en liefde **k zyn, spreekt vanzelf. Men kan de be- tüuelen van „Quadragesimo Anno” niet ?«rwezeniyken door die van ,J)ivini Re- demptoris” te negeeren. Deze „leiding" gevende KDJ».’ers hebben zichzelf per- •ooniyk en bij voorbaat niet alleen van de vergadering in Bellevue, maar ook van de actie voor de nieuwe gemeen schap uitgesloten en elk beklag van deze Mide is dan ook volkomen ongegrond, wy zyn er echter van overtuigd, dat •chter deze zgn. „leiders” nog goed- en **flyk-willenden, maar onwetende of ®i»leide katholieken staan, die voor de nieuwe gemeenschapsactie gewonnen •ouden kunnen worden en het was uit buitend met het oog op hen, dat wij 0Oï* beschouwing schreven. Door de waarop de zich gekrenkt voelende redacteur van „Onze Vaan” in een geest, dien wy als den niet goeden hebben ge- dtakwallficeerd, thans met propagandls- tiachen nayver het eerstgeboorte recht in de nog te verwezenlijken nleu- *e gemeenschap voor zichzelf en de K-D.P. opelscht en het in zich goede initiatief van het R. K. Werkliedenver bond zoekt verdacht te maken als een “dnderwaardig politiek gedoe met mate- riallstlsche baatzuchtige organlsatie-be- **lingen, heeft hij zichzelf tot een •teen gemaakt, die als on deugdelijk voor den bouw van de nieuwe gemeenschap **rworpen dient te worden. Vrijdag heeft de rechter-commlssaris m strafzaken te Den Haag, op vordering van den officier van Justitie, zooals gemeld is. het voor onderzoek geopend in de strafzaak tegen den heer A H., te Amsterdam, beschuldigd van meineed. De rechtercommissaris heeft dit onderzoek geleid in tegenwoordigheid van dan officier van .Justitie en van den verdediger van H.. mr. Ber nard M. Cohen, advocaat te Amsterdam. Na verhoor van den door den officier van Justitie opgeroepen getuige en een zeer kort verhoor van den heer H., die zyn onschuld volhield, heeft de rechter-commlssaris diens in hechtenisneming geweigerd en de onmiddeliyke invrijheidstelling van den beschuldigde be volen. nenkomt dan 3.362.634 is nu voordeel boven de totale raming. De Zegelrechten blyven nog steeds in een Impasse. Met een bedrag van 1.451.092 blyven we deze maand wVer 715374 onder de raming, zoodat het nadeelige saldo over 1938 nu reeds een bedrag van 4203.653 aangeeft. Een vergelijking met het vorige jaar geeft een nog somberder beeld, want na 11 maanden effecten handel is de opbrengst van de Zegelrechten liefst 10.894.773 minder dan in dezelfde periode van 1937. De Registratierechten bleven weder om onder de raming, zoodat er na 11 maanden een nadeellg verschil tusschen de raming en de opbrengst in het loopende jaar van 931.979 te constateeren valt. By de directe belastingen is het geraamde bedrag van ƒ116.400.000 dollar het zui ver bedrag der kohieren overtroffen. De op brengst bedraagt nl. 120.133.304. Tot en met November 1938 bedroeg het zuiver bedrag der kohieren 49.832.706 tegenover een raming van 53300.000. Wat het Verkeersfonds betreft, kan ten aanzien van de motorrijtuigenbelasting gecon stateerd worden dat de opbrengst van de eerste elf maanden van 1938 21.779.493 bedroeg, het geen nog 1.420307 beneden de totale raming is. De opbrengst in November was hier 1.412.696 dus In de volgende maand zal nog iets meer moeten worden gepresteerd om het benoodigde bedrag te halen. De R y w ie 1 be 1 as11 ng komt nog 30.692 te kort en het is te betwijfelen of dit bedrag nog in December binnen kan komen. Wil men in de verwachtingen 7.800.000)" niet be schaamd worden, dan zal het noodzakeiyk zyn, dat een actieve rijwielplaatjes-contróle in dez» laatste maand van het jaar nog een behooriyk aantal slachtoffert kan maken. Men rij dus ge waarschuwd. Een groote ervaring viel hier in enkele r Jaren te winnen. Ir. Westhoff reed in zyn auto van Oost naar West, van Zuid naar Noord. Op de hoogveengronden van Ambt- Een provinciaal, geboren te Stad-Harden berg, ter HBS te Coevorden, op de hoogeschool te Wagenlngen. sedert In ambteiyke functie te Zwolle. Maar een provinciaal ulu overtuiging, die aan de plaats en de sfeer van zyn Jeuga en opvoeding dankt de kennis van en het inzicht In vele prpblftnen, die aan de overgeërfde rust van zyn omgeving een logisch denken paart, alsmede een natuuriyk aanvoelen en waardee- 5en der dingen op hun juiste waarde. T aar aanleiding van de Actie van M 1x61 R" K’ Werkliedenverbo*i<i tot I 1 v het'verwezenlijken van een nieu- ge gemeenschap op den grondslag van I dé beginselen van „Quadragesimo An- I po" hebben wy als onze meening te I jennen gegeven, dat een dergelyke I actie alleen dan kan slagen, wanneer I deze actie een klemmend beroep doet I op alle goed en eeriyk willenden, zoo- I we] katholiek als jilet-katholiek. Dat I yet Werkliedenverbond datzelfde inzicht I deelt, heeft het op de groote verga- Idering in Bellevue te Amsterdam be wezen, toen verschillende sprekers be- ‘^toogden, dat de beginselen van „Qua dragesimo Anno” een natuuriyken en I - dus algemeen geldenden grondslag vor men voor een overeenkomstig de eischen van rechtvaardigheid en liefde geor dende maatschappy en uitdrukkeiyk de hoop werd uitgesproken, dat ook niet-katholleken zouden willen mede strijden voor dit schoone ideaal. Niet temin bleek uit een artikel In het orgaan van de Katholieke Democrati sche Party, dat deze politieke organi satie géén ultnoodlging had ontvan gen voor het bij wonen der groote Inau- (ureerende vergadering voor de nieu we gemeenschapsgedachte. De redac teur van het K.D.P. -orgaan toonde zich daardoor gekrenkt en gegriefd en dat verwonderde ons niet, omdat wy t mans lichtgeraaktheid, welkea even redig is aan de grofheid, waarmee hl] anderen vaak, heeft gegriefd en ge krenkt, kennen, wy betoogden echter, dat uit het niet uitnoodigen van de KD.P. als zoodanig niet de conclusie getrokken mocht worden, dat ook op medewerking van die zyde geen prys sou worden gesteld.' Immers, vóórdat zulk een conclusie gerechtvaardigd zou kunnen zyn, zou eerst moeten worden vastgesteld, of er überhaupt uitnood!-, gingen aan organisaties als zoodanig dan wel aan indivldueele personen met verschillende functie en qualiteit, of dat deze zoowel aan de eene als aan de anderen werden verzonden. Zelfs als het mocht biyken, dat het R. K. Werk liedenverbond met opzet de KDJP. niet ter vergadering zou hebben geroepen, dan nog zou het Werkliedenverbond daarmee niets onrechtvaardigs heb- I ben gedaan. Het is nu eenmaal het goed recht van een gastheer te zynen huize te noodigen, wie hy als gast I wenscht te ontvangen. Indien het Werk liedenverbond uit is gegaan van de stelling, dat alleen de belangrijkste or- I ganisaties en personen van het katho lieke openbare leven, zoowel op gees- I teiyk, wetenschappeiyk. sociaal, poli tiek als cultureel gebied op zyn byeen- komst tegenwqprdig dienden te zyn, is het volkomen Juist, dat de K.DJ». als niet belangryke organisatie niet werd uitgenoodigd. Een andere vraag is ech ter, of zy, die een waariyk nieuwe ge rechtvaardigheid en en zy mogeiyk I goedwlllenden by dien arbeid zouden uit buiten. Aangezien wy dit niet tisch zouden vinden, schreven wy artikel „Niet 'genoodlgd”, dat met een niet onbedenkelijke Instemming «Onze Vaan” van 16 Dec. JJ. gedeelte lijk werd overgenomen. Niet altyd uiteraard was het goede begrip wederzydsch. zyn moed, om zelfs wanneer een geschil zeer hoog liep en de stemming gevaar lijk was, toch persoonlijk onder de menschen te komen om met hen te praten en te trachten hen te overreden, heeft ir. Westhoff eenmaal byna het leven gekost. De messteek, hem ver- raderiyk in den rug toegebracht, is gelukkig echter zonder ernstige gevolgen gebleven. i „Ziet u de werkverschaffing als een nood- zakeiyk kwaad?” vroegen wy hem. „Neen, ik geioof, dat het hier geen zin heeft Hardenberg, in de laagveenwereld van blin kend water en ruischend riet in den kop van Overysel, overal was hy thuis, dage lijks contact houdend met de menschen, die er arbeidden, met hun moeiiykheden en bezwaren. Waren er kwesties of geschil len, de lange inspecteur met zyn doorzond en doorwaiald gezicht kwam onmiddeliyk ter plaatse, om een oplossing te verkrijgen. En daarby won hy het vertrouwen niet al leen van het landvolk, maar ook van de breede massa der stadsarbeiders, die in dezen „buitenman” een begrypend mensch sociaal gevoel „En als de strekking van uw rapport in practyk wordt gebracht?” .Dan in geen geval meer. De belangrijke stip die gezet moet worden is de werkver schaffing geheel loe te maken uit de sfeer van armenzorg. Vooral de z.g. „ultamering” der loonen moet verdwyney.” Behalve de noodzakelijkheid van het vër- dwynen der armenzorg-sfeer komt verder het rapport, dat zooals bekend is opge maakt met een reeks vragen, door Minis ter Ronune gesteld, als leidraad, tot de slotsom, dat het geld. In de werkverschaf fing geïnvesteerd, voor een groot gedeelte weer terugkomt. En tenslotte wenscht het de bedryfsgedachte aanvaard te zien, waar door met een sterkeren samenhang een beter overzicht van de economische ont wikkeling wordt verkregen en vooral een andere basis nJ. die van een nationaal plan. Van den schryver zien wy weer naar het boek. Het weegt zwaar in onze handen, er is ook een schat van practische ervaring in vast gelegd met cyfers en feiten bevestigd. Het is een waardevol stuk werk, tot in détails verant woord. Minister Ronune heeft zyn vertrouwen aan dien bekwamen ambtenaar niet zonder grond geschonken. Moge de uitkomst groote sociale winst beteekenen ten bate der duizen den, die naar den schaduwkant van het leven werden gedrongen. Voor hen is ir. Westhoff to den besten zin een profeet.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5