ONS BLAD 1 I Een sneeuwkl bedekt Het nieuws van heden Groote diamant- diefstal Reddingsboot voer tevergeefs uit Treinramp in Mexico Zal Duitschland toegeven I Zware brand te ’s-Hertogenbosch POSTBOOT-PASSAGIERS OP URK DE BAROMETER A BRANDSTOFFENBIJSLAG NIET VERHOOGD BREUKLIJDERS! f Ijl I DONDERDAG 22 DECEMBER 1938 TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No. 71 Ho [erige wolven vaB aan Gevel stort in Geen persoonlijke ongelukken I l3r Urk wil vleesch hebben Nieuwe verrassingen in den dampkring Kortsluiting vermoedelyk de oorzaak Het schip in nood by Scheveningen was op eigen kracht losgekomen ifaorpen in Engeland geheel geïsoleerd Berlijn zou belangrijke concessies inzake het Joodsche kapitaal willen doen Talrijke arrestaties te San Sebastian Verscheid, ligge. DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Voldoende geacht om aan de moeilijkheden het hoofd te bieden FRANSCH STOOMSCHIP AAN DEN GROND K' i 90 opvarenden van de „Von Geusau” trotseerden te voet het ys Voor 18 millioen frank aan boord van de Elisabethville ontvreemd Vooralsnog waarschijnlijk geen dooiweer - Mededeeling DE ADMINISTRATIE XKWWWWUMIIi llll/f///////Z0K GRACIETTA HET LUCHTKVSSEN-BREUKAPPABAAT HONGAARSCH-SLOWAAKSCH INCIDENT IS BIJGELEGD o o Tekort wui postzegels Tot nu toe werden veertig dooden en vele’gewonden geteld f Winkelpand van V. en D. en het daarnaast gelegen hotel „Groen huis” door het vuur verwoest K VULPENHOUDERS^01’ NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD In te laai Cavaliersplichten b(J 12 graden vorst B Bij V. en D. te ’s-Hertogenbosch brak Woensdagmiddag een brand uit, die onder: het brandende magazijn en n, i Onze weerkundige medewerker schrijft ons: eigen ta brand *4 MO Stand op Donderdag oor vjs.: 75S.7 Vorige stand: MM i i i i Is at De negentig passagiers van de postboot „Von Geusau” zijn te voet het ijs .overgestoken en hebben Woensdag in den vroegen middag Urk bereikt. Enkelen van hen waren bij aankomst zeer ver moeid en hebben steunende op de schouders van anderen het laatste gedeelte van den tocht moeten afleggen. De „Von Geusau” tracht Kampen te bereiken. Doch dit is een moeilijk karwei. Woensdagmid dag om vijf uur bevond het schip zich nog in den mond van de Ketel. LONDEN. 31 sneeuwval heel land het verki wegen Is het le kd 18 Het personeel van Vroom en Dreesmann en de klanten, die zich op het moment, dat de brand uitbrak, In het perceel bevonden, verlieten volkomen kalm net gebouw. Ook degenen, die sich in het-naastgelegen hotel „Groenhuis” op hielden, konden zich snel in veiligheid stellen. Er hebben sich dan ook geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Vele duizenden belangstellenden hadden zich op de Pensmarkt verzameld om het blusschlngs- verk te aanschouwen. Het uitgaande Fransche sw. .Jlhuys”. geladen met kolen en bestemd voor Marseille, is Woens dagavond laat op de Maasvlakte aan den grond geloopcn. Op het postkantoor te Urk waren Woensdag middag nagenoeg geen postzegels meer te ver krijgen. In den ochtend waren er nog enkele soorten aanwezig, doch tegen den avond moes ten velen teleurgesteld worden. Het departement van Sociale Zaken meldt: In verband met de heerschende koude bereik ten den minister van Soclaie Zaken eenlge ver zoeken om den brandstoffenbijslag voor werk loosen te verhoogen. Daar dit vorige Jaaz tot 11 Maa. bedrag van t 1<— reeds sedert het gedurende de periode 37 November t gebracht is op t 1J0, een aanzien lijke verhooging derhalve, dia in belangrijke mate ook een materieels verruiming beteekent en ongeacht de koude van een bepaalde week steeds uitgekeerd wordt la de minister van meenlng, dat deze uitsluitend voor oranaswi bestemde bijslag in zijn geheel voldoende moet worden geacht om ook aan de moeilijkheden, zooals zich bij de thans neerschende koude voor doen, het hoofd te bieden. De minister heeft gemeend, daaAoe niet te moeten overgaan, zulks op grond van het feit, d<* de brandstoffenbijslag, welke oor spronkelijk f 1.— per week bedroeg, bere kend is op gemiddelde koude, waarin uiter aard ook vorst voorkomt. s- d. tijc et Ik te er pc. (Reutel In vele oe r gestremd l^atselijk v belemmerd, doch detheujM den en de boottreinen zijn Londen aangekomen, in so zelfs uren te laat. Vele dorpen In Kent en Sussex zijn door de sneeuw geheel geïsoleerd, aangezien de autobussen niet door de sneeuw kunnen. Hedenochtend om vijf uur zal een Usvlet, be mand met tien oewoners van Urk, naar oe postboot vertrekken om tweeduizend K.O. vleesch naar Urk over te brengen. De hevige elen van Enge- Bü de spoor- Kkeer niet erg i ulvjiet btour- Van dat oogenblik af verminderden de vlam men aanmerkelijk en verwachtte de brandweer het vuur te kunnen overmeesteren. Om zeven uur woedde de brand nog voort, voornamelijk in het hotel „Groenhuis”. De daarnaast gelegen kruidenierswinkel van de weduwe G. Vos werd toen aan de achterzijde ernstig bedreigd. In verband met de ongewone ligging der ach- terperceelen in dit oudste gedeelte der stad had de brandweer veel moeite een behoorlijk over zicht te krijgen van de ontwikkeling van den brand. een half millioen schade ten gevolge had. Het bekende hotel „Groenhuis" werd even eens een prooi der vlammen. Boven De oorzaak der ontsporing, waarbij alle 13 wagens van den trein omsloegen, is nog niet vastgesteld. In sommige kringen spreekt men over de mogelijkheid van een aanslag. Het aantal ge wonden is nog niet bekend. Op ditzelfde tijdstip kreeg de brandweer as sistentie uft Tilburg. Men vreesde, dat de nooge muren niet overeind zouden olijven staan en Inderdaad stortte te kwart over vier de geheele gevel aan de Pensmarkt, welke veertig tot vijftig meter breed en *13 tot 15 meter boog is, met donderend geraas neer, de binnenmuren in zijn val meesleurend. Men zal dus verstandig handelen door reke ning te houden met het voortduren van da strenge koude, want voor zoover kan worden na gegaan. zal de storing in de luchtdrukverdeeilng vooralsnog niet leiden tot doolweer. Wel neemt he» machtige gebied van noogen druk in het Ncord-Oosten, dat eigenlijk de oorzaak is van de strenge koude, «enigszins in beteekenis af, maar het beheerscht nog den weerstoestand over Mldden-Europa, onderhoudt nog e«e. stroom van koude lucht uit het Oosten en is dus voorloopig nog te vreesen. - (Nadruk verboden) De brand brak omstreeks kwart voor drie uit in het winkelpand der firma Vroom en Drees- msnn, dat speciaal in ingericht voor den ver koop van meubelen, stoffeering, tapijten en bedden. Het vuur vond gretig voedsel in de brandbare stoffen, welke zich op de bovenver dieping bevonden. Een torenhooge rookzuil steeg uit het dak op en weldra sloegen aan alle kanten de vlammen aaar buiten. Omtrent den feilen brand te 's-Herto genbosch kan nog nader worden gemeld, dat de brandweer in totaal met achttien stralen onafgebroken tot diep in den nacht heeft gewerkt. De nablusschlng ging nog met veel moeilijkheden gepaard. Behalve -de brandweer uit Tilburg verleende ook die uit Vught assistentie. De schade wordt op ongeveer een half millioen gulden geschat, doch wordt door verzekering op beurspolis gedekt. De brand is waarschijnlijk ontstaan door kortsluiting. J In verband met de weersom- standigheden kunnen wjj er niet voor instaan, dat de bezorging der couranten op den gewonen tijd geschiedt. S Wij stellen echter alles in het werk om de couranten zoo tijdig mogelijk in het bezit onzer abon- né’z te doen zijn. duidelijk, dat het pand reddeloos verloren was. Het vuur drong verder door naar de weer la ger liggende étage der slaapkamerameuble menten dekens enz. Nadat de acht groote ruiten met een gewel digen kiwi in stukken waren gesprongen, woedde het vuur in ontembare hevigheid. Het parterre- gedeelte, waarin de tapijten- en vloerzeilenafdee- ling was gevestigd, bleef ook niet langer vrij en om circa vier uur leefc het gebouw een gigan tische fakkel. De gevel aan de Pensmarkt stortte gelukkig LONDEN,. 31 Dec. (Beater). De finan cial News" verneemt, dat de laatste twee dagen een zeer belangrijke wijziging is ge komen in de bending der Dnitache regee- ring ten aanzien van de kwestie der over brenging van Joodsche activa en dat de Dnitache regeering bereid is groote conces sies op’ het Oorspronkelijke plan te doen, ten einde In dit stadium een volkomen mis lukking der onderhandelingen ingevolge het vraagstuk van het Joodsche kapitaal te voorkomen. Tevens kan aldus worden verhinderd, dat een slechte geest óntstaat voor de algemeene handetobesprokingen, welke thana overwogen worden. AL spoedig sloegen do vlammen aan den ach terkant door de ramen van de logeerkamers naar buiten. Aan de zijde van de vrij smalle Minderbroederstraat konden de vlammen den overkant bereiken, doch de brandweer greep resoluut in, zoodot het gevaar aan die zijde spoedig geweken was. w Om vier uur bad de brand alle vijl verdiepin gen van het gebouw van V. en D. aangetast. De vloeren waren doorgebrand en het vuur loeide door het pand. De vuurkolommen drongen langs de zwart geblakerde muren omhoog en alles wat binnen het bereik van het woedende element was, werd vernield. s ST. JEAN DE LUZ, 31 Dec. (Reuter). Naar gemeld wordt zijn te San Sebastian tweehonderd personen gearresteerd, verdacht van deviesensmokkel. Er bestaat geen aan wijzing, dat deze arrestaties verband houden met het Incident met den dipkxnatlefcen zak. De Spaansch-Fransche grens wordt thans zeer scherp bewaakt Langs het trappenhuis plantte de brand zich voort naar de verschillende verdiepingen. Met donderend geraas sprongen de groote etalage ruiten in stukken^ De brandweer stond aanvankelijk machteloos tegenover de groote vuurzee. Onder persoonlijke leiding van burgemeester Van Lanschot werd het blusschingswerk krachtig aangepakt. Het bleek duidelijk, dat het groote win kelpand niet behouden zou kunnen worden en het was dus zaak bet vuur zooveel mo- gelijk te beperken. Men slaagde er echter niet In het bekende hotel „Groenhuis”, dat op de Pensmarkt naast het gebouw van V. en D. is gelegen, te behouden. Toen de brand het felst woedde, tastte het vuur het hotel aan. Op de Theems was vanochtend eenlgen tijd 't verkeer gestremd tengevolge van den sneeuw storm, thans is'het hersteld, doch er mag slechts zeer langzaam worden gevaren. De liefhebbers van schaatsenrijden hebben reeds hun hart kunnen ophalen op de kleine vijvers van de Londensche parken. Op ae groote vijvers is het nog verboden, aangezien het Ijs nog slechts twee duim dik Is en niet de ver- eischte dikte van drie duim heeft oerelkt In Roemenië zijn met de Intrede van bet koude winterweer de wolven voor den dag ge komen. dte aanvallen ondernemen cp Roe- meensche .boeren. In Bessarabié bij at Rus sische grens zouden wolven drie boeren onge twijfeld hebben gedood, wanneer tuet vier andere boejen zouden zijn voorbijgekomen. Pas na een langdurig gevecht, waarbij de boeren van hooi en stroo pakken maakten, «relke zij in brand staken en naar de wolven gooiden konden zij vluchten De wolven achtervolgden de boeren tot een dorp aan den Dnjestre. WARSCHAU. 31 Dec. (PAT.) In Polen is de hevige koudegolf thans opgevolgd door zware sneeuwstormen, welke in bet geheele land woe den en het verkeer belemmeren. Werkloozen zijn opgeroepen om de verkeerswegen en spoorlijnen van de sneeuw te bevrijden. Op de hoofdwegen zijn sneeuwmachlnes in werking gesteld. De treinenloop ondervindt belangrijke vertraging. •onder veeren. Bonder onnoodigen druk ot pun. Geeft gemak, rust en veiligheid. LAGE PRIJS. Joh. Lauwers - Opticien PAYOLOP 3 ALKMAAR - TEL tSSS ZIEKENFONDSLEVERANCIER Berlijn zou belangrijke concessies in de kwestie van het Joodsche kapitaal willest doen. De vlammen werden het eerst in de kapok- afdeellng ontdekt. Personeel poogde nog met brandbluschap- Paraten het vuur tebeperken, doch een ver klikkende rook noopte hen den bluscharbeid te staken. Daarop kregen de vlammen vrij spel in den uiterst brandbaren inhoud van de bovenste Verdieping, waar de behangerij en stoffeerderij Was ondergebracht. In een minimum van tijd stond de gansche étage over een lengte van veertig meter en een diepte van vijftig meter en sloegen de vlammen boog uit het dak. Door den liftkoker lekten zij naar beneden, hier weer nieuw voedsel vindend in de afdee- Ung meubelen. Met razende snelheid grepen «U ook hier om zich heen en toen bleek zeer PRAAG, 20 Dec. (Havas) Het Hon- gaarsch-Slowaaksche grens-incident aan den spoorweg Kosice-Uzhorod 11 bijgelegd. De onderhandelingen over de grensafbakening zijn hervat. Op de lichtsignalen, welke door een bewoner van de Zwolschestraat te Scheveningen uit zee Woensdag waren opgemerkt, is de reddingsboot „Zeemanshoop” met 7 man aan boord onder leiding van Tinus de Bruin uitgevaren. Toen men even voorbij het wandelhoofd was gekomen, zag men op ongeveer 1 kilometer afstand de vage omtrekken van een haringlogger, welke echter tn beweging bleek te zijn. De Zeemans hoop kon tengevolge van groote stukken drijfjjs den logger niet dicht genoeg naderen. Bovendien zette het vaartuig, toen het de reddingsboot opmerkte, er groote vaart in. De schipper van de Zeemanshoop gaf toen lichtsignalen, waar- «p men verplicht is te stoppen, doch de logger stoorde zich hier niet aan en was weldra uit het gezicht verdwenen. De Zeemanshoop keerde daarop naar Scheveningen terug, waar zij om ongeveer half vier in de haven aanlegde. Naar men ons mededeelde, heeft men nier vermoedeltjk te doen met een logger uit Vlaar- dingen, die vsn LJmuiden op weg was naar den Nieuwen Waterweg, en die ter hoogte van den boulevard te Scheveningen, ongeveer 3 Km. uit de kust, aan den grond neeft gezeten. Inmiddels schijnt het vaartuig op kracht te zijn losgekomen en, daar men liever niet heeft, dat een dergelijk voorval bekend •wordt, heeft de schipper getracht vóór de aan komst van de „Zeemanshoop” weg te zijn. Toen de Zeemanshoop het vaartuig desniettemin naar binnen in, anders waren er zeker doöden te betreuren geweest. Korten tijd later viel de rest van den gevel aan deze zijde, recht naar voren tot op de Markt, echter ook zonder per soonlijke ongelukken te veroorzaken. Angstige momenten ontstonden nu, want men meende dat de nog staande gevel aan de zijde van de Minderbroederstraat, die bedenkelijk overhelde, eveneens zou instortenden dan op een zaak in huishoudelijke artikelen zou terecht komen. Dit is echter niet gebeurd. Door net In storten was het gevaar voor uitbreiding van den brand voorkomen, doch het hotel „Groenhuis" brandde geheel af. Diefstal van ruwe diamant ter waarde van 18 millioen franken aan boord van een Belgisch schip. De Tweede Kamer heeft de begrooting van Sociale Zaken z.h.a. goedgekeurd. De Eerste Kamer is begonnen met de behandeling van de wijziging der Tarief- machtigingswet Het winkelpand van Vroom en Drees mann en het daarnaast gelegen hotel ..Groenhuis" aan de Pensmarkt te Den Bosch door brand verwoest opmerkte, heeft het schip de reddingsboot vol komen genegeerd. Van het voorval heeft men op het strand niets bemerkt, daar het zicht zeer slecht was. De Scheveningsche bevolking was evenwel ervan overtuigd, dat het hier geen Scheventngschen logger betrof, daar men van alle uitgevaren Scheveningsche loggers bericht had gekregen Wij zijn nauwelijks bekomen van de verras sing. die het plotseling Invallen van de strenge verst ons heeft bereid, of een nieuwe in den vorm van een voor ons land zeldzaam over- vloedlgen sneeuwval komt ons verbazen. Ver wend als wij waren dóór een reeks van zachte winters dachten wij, dat er ook nu, nadat het al zoolang te warm was geweest, geen scherpe koude zou komen. De werkelijkheid is anders en bevestigt de meenlng der meteorologen, dat de strenge winters even goed als in oude tijden kunnen voorkomen. Verschillende veranderingen in 'de algemeene luchtdrukverdeeilng hebben tengevolge gehad, dat in Noord-Dultschland de temperatuur van Maandag op Dinsdag weer belangrijk was ge stegen, en daar de wind nog vandaar de min dere'koude naar ons land overbracht, vermin derde ook hier de vorst. Er vormde zich over Centrahl-Europa een ondiepe depressie, die de oorzaak is van den sneeuwval van Woensdag Het zeldzame geval deed zich hierbij voor, dat' net nu.eens niet bi) nul graden, maar bij ster ke vorst sneeuwde, waardoor wü de hier te lande zoo zeldzame droge poedersneeuw kregen en niet de vieze pap van andere winters. Bui ten de steden was dit van ongekende pracht en wel omdat er bijzonder veel sneeuw is gevallen. Voor- het verder verloop van de vorstperiode heeft de overvloedige sneeuw hoogstwaarschijn lijk ernstige gevolgen. De aanwezigheid van een uk sneeuwkleed oevordert in.hooge mate de verdere daling van de temperatuur. De strengste, winters hadden altijd de meeste sneeuw. MEXICO, 33 Dec. (DXB.). Bij een ernstig spoorwegongeluk tusschen Ometusco en Irolo zijn, naar tot nu toe kon worden vastgesteld, veertig personen om het leven gekomen. In den trein bevonden zich meer dan 1000 menschen, in hoofdzaak ambtenaren, die op weg waren naar Vera Cruz om er de Kerstdagen te vertoeven. ANTWERPEN. 31 Dec. Woensdag to het Bel gische schip Elisabethville, dat uit den Congo te Antwerpen werd verwacht, aangekomen. TB Vltosingen was het parket van Antwerpen aan boord gegaan om een onderzoek in te stellen naar den belangrijken dlamantdtefstaL welke op zee was gepleegd. Uit de brandkast waren drie poetcolU met goud en een met ruw diamant ontvreemd, zonder dat sporen van braak te bemerken waren. Het ontvreemde to verzekerd voor 18 millioen franken. Bij het onderzoek werd een gedeelte terug gevonden. Het onderzoek is nog gaande. De diefstal aan boord van de EUsabethvlllc to ontdekt doordat de gezagvoerder, naar de Libre Belgique meldt, een doos vond, die ge diend had voor de verpakking der gestolen colli. Hij gaf bevel een onderzoek in te stellen, waarbij bleek, dat vier koolnare colli verdwe nen waren. De colli waren geborgen in de brandkast van het schip, in een kamer met versterkte wanden. Zes leden der bemanning worden bewaakt tot het onderzoek zal zijn ge sloten. Er bestaat tegen nen echter geen enkel bewijs. Toen de Elisabethville te Antwerpen was aangekomen, mocht niemand zich aan boord begeven. WfÉ ce ie re w 1- 5Q ie ld n e- MET GARANTIE Een zeer felle brand, de grootste, welleen Den Bosch sedert tientallen jaren heeft gekend, heeft Woenadag- middag het magazijn der firma Vroom en Dreesmann aan de Pens markt en het daarnaast gelegen hotel „Groenhuis" in twee uur tjjd totaal verwoest.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1