GRETCHEN ADÉ Begrooting Koloniën van Tariefmachtigingswet aanvaard PUROL DE VLIEGVELD-KWESTIE Dr. COLIJN EN DE HANDELSPOLITIEK R? VRIJDAG 23 DECEMBER 1938 OVERZICHT EERSTE KAMER Socialisten en werkloos heid Moeder en zoon dood gevonden Het drama te Kootwijk Clearingkoeraen n Rangeerder door trein gegrepen OVERZICHT TWEEDE KAMER HET ISOLEMENT VAN URK Vegen van ijsbarïen en sneeuw ruimen Goudverschepingen naar Engeland Ernstig geval van gas vergiftiging Moeilijke brand in een café te Schiedam De bewoner» van het eiland van vleeech veretohen Am de In, doornat geregend, koud en rillerig van t wachten op overvolle trams. Wie is Uw jnede-passagler? RHEUMATIEK! Onzicht baar, nü nog voor U, doch binnenkort zult U hem voelen. En hoe! Hij bezorgt U de vreeselijkste pijnen, ondermijnt Uw gezond heid en berooft U van Uw levensvreugde. Geef hem geen kans! Verban hem met het eenlg juiste middel Kruschen Salts. Eiken morgen „de kleine dagelijkse!» dosis” en hü heeft op U geen vat. Kruschen Salts, uitsluitend verkrijgbaar bü alle apothekers en drogisten k 0.40, 0.75 en f 1.80 (extra groot pak). Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Vuurhaard wae niet te ontdekken Men consta- ■221 Het Nederlandsch Imperium bestaat Rbrwi- dea ikeUJk te met an- Er zal geen Rykentbeidie worden verleend Het wetsontwerp tot wijziging van de tarief- mschtlgingswet alsmede de aangekondigde her ziening van bet stelsel van Invoerrechten vin den dus hun oorsprong in het overleg, dat bij het tot stand komen van het kabinet door de aangezochte bewindslieden werd gepleegd Hoe dikwijls zal Dr. Colün de eeuwige legende van het gebrek aan homogeniteit in dit kabinet een legende, die nu op vrijwel alle belangrijke concrete punten met de grootste steillgheio werd tegengesproken nu' nog moeten demen- teeren? Het gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den landbouwer M. B. te Kootwijk, dien de rechtbank te Zutfen had veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf voonvaardelijk wegens zware mlshande- De Kamer nam met blijdschap kennis van het feit, dat zü hedenavond niet meer wordt bijeengeroepen, doch eerst morgen haar, dis cussies voortaet, die in hoofdzwak het nood wetje aangaande de vilde bilzeen sullen be treffen. Te Nijmegen zijn Donderdagnacht twee personen door gasverstikking om het leven gekomen. bekwaamd worden, maar ook doordrongen worden van den goeden geest, verdienen vermeerderd en uitgebreid te werden in het belang van de hun passend werk zoekende meisjes, van de hulp noodlg hebbende huis vrouwen en van de orde in het gezinsleven terwijl er voor zekere mevrouwen ook wel een speciale cursus voor het aankweeken van den goeden geest bij haar sou mogen worden Ingericht, al vreezen wij, dat sij die het meest voor zulk een cursus In aanmer king moeten komen, den minsten lust zullen gevoelen daaraan deel te nemen. En tenslotte kwam de heer ROST VAN TON- NINGEN (NBJ.) weer aan de beurt om zich voor de zooveelste maal in beschouwingen te begeven, die. Indien de regeering er serieus op inging, ons land en onze zelfstandigheid in ge vaar zouden brengen. Hij hield dan zijn inter- pellatie om den aooveelsten halsbrekenden toer Koersen voor stortingen op 23 December 1938 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmaiken f 73.83 en Lires f 9,«8. Donderdagnacht omstreeks drie uur werd de Schledamsche brandweer gealarmeerd vooreen brand in het café restaurant „Corner House” aan de Burgemeester Knappertlaan hoek Rem brand tlaan. Te Tlel heeft rich een ernstig geval van gas vergiftiging voorgedaan, dat nog vrij goed is afgeloopen De vader van het gezin Simon, die reeds in bewusteloocen toestand verkeerde, is door medische hulp nog tot het bewustzijn te ruggekeerd. nadat hij bij buren was binnenge bracht. Dr. Asjes, die spoedig ter plaatse was, kon den ongelukkige nog met veel moeite tot het bewustzijn terugbrengen. Toen men in de omringende huizen een onderzoek instelde. constateerde men ook in de woning van den arbeider S. van Vliet een vrij sterke gas lucht. In deze woning was nog een branden de kachel, welke gevaar kon opleveren voor explosie. Het vuur werd snel uit de kachel gehaald, om erger te voorkomen. De In woners der beide huizen zijn tijdelijk bU bekenden ondergebracht. Van verschillende zijden is den minister van Sociale Zaken verzocht, medewerking te wlljen verleenen, dat met subsidie uit het Werkloosheidssubridiefonds ijsbanen en ijs- wegen worden geveegd en sneeuw wordt ge ruimd. Naar wjj van offlcieele zijde vernemen zul len deze verzoeken niet kunnen worden in gewilligd. mn ter beta* •Mw door- tOt- c. tc. lit Door de strenge koude was onder de woning van den betonwerker A. T. Simon aan dan Ho- veniersweg een gastoevoerbuis, vlak bij de hoofd leiding. gesprongen. De familie S. heeft zelf geen gasaansluiting, alleen is een toevoerleiding aanwezig. Door het lek ontstond in de woning een sterke gaslucht, dfe echter door de inwo- nenden niet werd waargenomen, daar zij zich reeds ter ruste hadden begeven. Des ochtends omstreeks 5 uur werd het 9-jarig zoontje Jople onwel en klaagde over hoofdpijn en draaierigheid. De moeder bemerkte tot haar grooten schrik, dat haar man. ondanks het her haalde roepen, geen enkel teeken van leven meer gaf,-en begon luid-te roepern De buren. dit hoorend. begaven rich onmiddelHjk naar het huis. Bij het binnenkomen namen zij direct een sterke gaslucht waar en begrepen, dat rich hier een vergiftlglngsproces voltrok. De bewustelooze Simon werd direct naar de woning van Bellens vervoerd, waar onmlddellUk medische hulp werd Ingeroepen. De man heeft, vermoedelijk door den dichten sneeuwval verblind, bij het verlaten der loco motievenloods den D-treln uit Amersfoort, welke met ruim één uur vertraging binnenkwam, niet opgemerkt. S. werd door de locomotief gegre pen en bleef zwaar gewond langs de spoorlijn liggen. Daar niemand het ongeluk had zien ge beuren. alleen de machinist van den trein, dia den stationschef van het ongeval in kennis stelde, duurde het ruim een kwartier, voor men het ernstig gewonde slachtoffer gevonden had. Dokter Pot uit Apeldoorn verleende de eerste hulp. S. is fn hoogst zorgwekkenden toestand naar het Jullana-riekenhuis te Apeldoorn over gebracht. waar hij later is overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van zeven kinderen. Het Nederlandsch imperium bestaat uit moederland met slechts weinige rielen uitgebreid koloniaal rijk, dat, daar het uitslui tend uit eilanden bestaat, zware elschen aan de verdediging stelt Het is niet meer dan billijk; en bet is trouwens ook onmogelijk, die zware elschen na te komen zonder financieele mede werking van India. Deae medewerking is steeds uit te halen op het toch al zoo spannen koord van onze betrek) dere mogendheden. Ditmaal ging het tegen Engelajxf, tegen de eerlijkheid en de trouw der Angelsaksers. De regeering heeft In den laatsten tijd belangrijke hoeveelheden goud naar Engeland en Amerika verscheept en de heer Rost van Tonnlngen wil de graag weten, waartoe die verschepingen dien den en welke waarborgen er bestaan, dat het Nederlandsche goud In deze belde landen veilig ligt. Niemand heeft zich met de interpellatie ver der ingelaten. Het bleef een onderonsje tus schen den appellant en de 1 wie hij stfn vragen richtte, de Ook zonder deze verklaring van Prof. Woltjer had de wijziging van de Tariefmachtlglngswet de vereischte meerderheid wel gekregen. Met 28 tegen 23 stemmen werd zij aangenomen. Slechts twee leden der rechterzijde, de heeren ter Haar <C.H.) en Pollema (C.H.) stemden tegen. De „handelspolitieke fanatici, de domooren cn de jaknikkers", zooals de liberale pers de voor standers van deze machtigingswet, blijkbaar bij gebrek aan betere argumenten, vrlendelijkerwijs kwalificeert, hebben bet gewonnen. De Re geering ziet den weg naar een herziening van het tarief vrij. Adieu „servituut"! 250.000 exemplaren werden verkocht van de Fransche uitgave van F. Mauriac’s „LEVEN VAN JEZUS” en een soortgelijk aantal in de verschillende vertalingen. Bezit U dit werk reeds? Alom in den boekhandel verkrijgbaar. Prijs gebonden 3.99. Dat beteekent niets anders, dan een verwer ping van het principe der centralisatie van het luchtverkeer, waarvan de Regeering op zéér goedé gronden aanneemt, dat het een natio naal belang inhoudt. De stemming van de Kamer kén dus niet anders worden uitgelegd dan als een uitspraak ten gunste van het plaat selijk belang en tegen het nationaal belang. De heer DE GEER (OH.) corrigeerde den uitleg van den heer v. d. Waerden In zooverre, dat hij de motie beschouwde als een pielt tegen centralisatie, Indien Schiphol het centrale vlieg veld zou worden, doch ervóór indien een andere plaats. Leiderdorp b.v.. werd uitgekozen. Van katholieke zijde werd geen verklaring afgelegd. Het liet den heer Bongaerts (RJK.) klaarblijkelijk onverschillig, hoe men de stem van nagenoeg de heele Katholieke fractie de grootste In de Kamer zou opvatten in dien zin door den minister, dan wel in dien door den heer De Geer daaraan gehecht. Vrij wel de geheele fractie stemde voor. Voor Lei derdorp? Voor Rotterdam? Tegen de centrali satie? Tegen het Landsbelang? Ditmaal was zwijgen geen goud. Toen de brandweer, die met groot materieel uitrukte, ter plaatse kwam, bleek, dat op twee plaatsen brand *as uitgebroken. Op de tweede étage boven het hotel, bewoond door de fami lie Hofman, was brand ontdekt in een der ka mers, welke uitziet op de Burgemeester Knap pertlaan. Hier was de brand spoedig gebluscht De exploitant van het ..Corner House”, de heer Gunters. die beneden de familie Hofman woont, begaf rich naar het restaurant, omdat daar een dikke rook vandaan kwam. Toen men het restaurant opende, was het vrijwel onmo gelijk naar binnen te gaan. teerde al spoedig, dat de brand woedde in de kelderruimte van het café, waar de kegelbaan, de verwarmingslnstallatie en de keuken geves tigd zijn. Met rookmaskers gewapend trachtten de brandweerlieden in deze ruimte af te dalen Dit bleek evenwel totaal ónmogelijk Er werd veel water gegeven en na anderhalf uur ver minderde de rook merkbaar. Opnieuw werd een poging gewaagd den brandhaard te ont dekken. doch hierin kon men ook toen nog niet slagen. Tot vijf uur heeft de brandweer gespo ten. Zij nam toen aan. dat de brand gebluscht was, ofschoon het nog stéëds niet mogelijk was door den dikken rook heen te dringen. Tijdens het blusachlngswerk zijn drie brand weerlieden onwel geraakt Zij werden evenwel spoedig weer bügebracht. Om kwart voor ses is de brandweer ingerukt. Bij onderzoek is gebleken, dat men hier te doen had met een schoorsteenbrand, die ont staan is b(j de verwarmingslnstallatie en waar van de oorzaak gezocht moet worden in een defect aan den schoorsteen. Dat de brand bo ven werd waargenomen, zonder dat men be neden vuur kon zien, vindt zijn verklaring in het feit, dat de schoorsteen tusschen de kas ten van de suite-deuren van de bovenwoning loopt. Het hout hiervan is warm geworden en heeft vlam gevat. De schade is niet groot. Op de bovenwoning beperkt zü zich tot de deuren; het café heeft hoofdzakeljjk waterschade. Het pand was verzekerd. De begrooting van Koloniën Is afgehandeld en aangenomen. Een breedvoerig debat ontspon zich over de vraag op welke wijze de koeten voor de vloot over de budgetten van Nederland en Indië moeten worden verdeeld. De regeering staat daarin op het standpunt, «jat Indië in ieder geval aan deze kosten moet bijdragen. een en een »oor de Nederlandsche huisvrouwen rijst een ernstig probleem. Er zal een' nijpende dienstbodennood ontstaan.' want juist tengevolge van de massale Invasie van Duitsche dienstboden in ons land is sinds jaar en dag bij vele Hollandsche meis jes de lust vergaan om een dienstbetrek king te zoeken. Fabriek, atelier en kantoor lokten en lokken haar meer dan het fornuis an de stofzuigers en de klnderwasch. Voor een deel is dat zeker te wijten aan de nu juist niet bijzonder hooge reputatie, die het dienstbodenvak door de gedragingen en de persoonlijke qualiteit van zekere Duitsche Madchen heeft gekregen, maar voor een an der deel moet deze schuwheid voor een dienstbetrekking in het gezin óók geweten werden aan zucht naar gemak en onge controleerde vrijheid, aan gebrek aan waar- deering voor en inzicht in het nobele van de taak een stut en steun en hulp voor de huisvrouw in het gezinsleven te zijn, en een afkeer van het woord en begrip „dienen", dat door de dienstboden zelf zoo vaak wordt gedegradeerd tot iets minderwaardigs, ter wijl het in werkelijkheid ook in een dienst betrekking een eer en het vervullen van een roeping van sociale beteekenls kan aan duiden. Dat de waaideering voor het dienst bodenvak in veler oogen, ook in die van de daarvoor geschikten, zoozeer gedaald is, moet gedeeltelijk ook toegeschreven worden aan die mevrouwen, die hun dienstboden niet meer als gezinsleden, maar enkel als hulsarbeidsters beschouwen en dienovereen komstig behandelen. Er is vaak een onge lukkige wisselwerking tusschen optreden en behandelen ontstaan, die de eertijds op vertrouwen en onderlinge waardeering en hulpvaardigheid gebaseerde verhouding tus- (chen mevrouw en dienstbode heeft gemaakt tot een veelal précaire verhouding van meer of minder gewapenden vrede met ernstige oorlogsrislco’s. Dit euvel zal rich straks na den massalen exodus van de Gretchen, de Beat’s, de Clara's, de Maria’s, de Steffi’s enz. nóg ernstiger gaan wreken dan het zich reeds in het verleden tallooze malen gedaan heeft, en dit is temeer te betreuren, nu er plotseling een zoo groot, typisch vrouwelük arbeidsterrein openkomt De dienstbodencursussen, zooals te Bouvlgne, Wassenaar. Haarlem en elders, waar de ■teiajes niet alleen voor bet dienstbodenvak Het personeel der gemeente-gasfabriek zorgde voor spoedig herstel van de leiding, welke zich onder den grond bevond. De regeering heeft zich steeds op het stand punt gesteld, dat. voor zoover uit een oogpunt van veiligheid en verkeer sneeuw moet worden geruimd, dit tot die gemeentelijke bemoeiingen behoort, waarbij het' niet op den weg van het Rijk ligt, deze taak mede te helpen uitvoeren. Ten aanrien van het vegen van ijsbanen en Uswegen geldt, dat dit vegen steeds geschiedt, althans overwegend, met financieele medewer king van hen. die de ijsbanen en Uswegen ge bruiken. Aangezien dergelijke werkzaamheden practlsch steeds buiten de overheid om zijn gegaan, wordt het niet juist geoordeeld, thans van Rijkswege hierin een büdrage te verleenen. Het ligt voor de hand, dat de regeering het toe juicht, dat. indien tot sneeuwruimen wordt overgegaan, dan wel tot het vegen van üsbanen en Uswegen. hiervoor van de diensten van werk- loozen gebruik wordt gemaakt, doch hieruit vloeit niet voort, dat het Rijk nu ook in deze koeten moet bUdragen. Het bestuur van de vereeniging „Hulp Steun” op ürk heeft er Donderdag in toege stemd een jjsvlet te verhuren, teneinde vleeech van de postboot naar Urk te brengen. Volgens gebruik heeft deze vereeniging de mannén voor den swaren tocht zelf uitgekoaen. De visschen echter wilden een vergoeding van f 12.50 per persoon hebben, welk bedrag de slagers, die de kosten zouderi moeten betalen, te hoog acht ten. Als gevolg hiervan is de tocht naar de postboot niet doorgegaan en zit Urk thans nog steeds zonder vleesch. Een slager echter heeft zich Donderdagmiddag naar de boot begeven. De bewoners hebben vandaag tevergeefs uit gekeken naar de vliegmachine, die Urk uit zjjn isolatie sou komen verlossen. Alle hoop is thans gevestigd op den dag van heden. Enkele visachers hebben zich met een slede Donderdagmiddag omstreeks één uur is op het rangeerterrein van het stationsemplacement te Apeldoorn een ongeluk gebeurd, waarbij ds «-Jarige rangeerder-machlnlst W. Stegeman ernstig is gewond. Het slachtoffer is aan zün verwondingen overleden. Dat soort legenden ia zoo hardnekkig. Over de voorgeschiedenis van het ontwerp wUzigtng der tariefmachtlglngswet werden zoo wel van de zijde der senatoren als van den kant tier Regeering belangrijke opmerkingen, gemaakt De heer VAN LANSCHOT (R.K.) bUvoorbeelo verklaasde. dat de Tweede Kamer ter dege oe gelegenheid heeft gekregen tot een full-dress debate, zü heeft er alleen geen gebruik van willen maken Dat het amendement van der. heer de Geer ontoelaatbaar zou zijn geweest, bestreed de heer van Lanschot met de opmer king. dat dit amendement doordat het oi. den termijn, waarover een tariefsherziening te voren mag worden ingediend, tot een half jaar verkortte de bevoegdheden der Regeering eer verminderde, dan verruimde En dat bovendien bet amendement paste in het kader van de wet In dien geest sprak ook de heer de Savormr Lohman (C.H.), die erop wees, dat het amer- dement-de Geer volkomen de bedoelingen van de Regeering self vertolkte, dus bezwaarlUk als inconstitutioneel kon worden aangezien Waarom maakt men zich zoo druk over de machtiging, die door dit ontwerp aan de R geerlng wosdt geschonken? De principieele be slissing daarover is reeds geveld in 1934, toen d» tarief-machtiglngswet werd aangenomen, aldus weer de heer van Lanschot. En de vrijheid var de Kamer: de heeren, die bezwaren hebben te gen de wUziglng van het tarief, zullen niet na laten de daartoe strekkende voorstellen ie amendeeren of af te stemmen, ook al zün die wUzigingen te voren !>U KoninklUk Besluit reeds voorloopig doorgevoerd. Het belangrUkst was echter, wat minister de Wilde over het .servituut’’ zei. De Regeering heeft schoon genoeg van zulke figuren! Servituten booren thuis in het privaat recht, maar niet in het publiek-recht! En uit oen grond van zün hart voegde de minister daaraan toe: mün leven lang, geen servituten •- meer. Er zUn afgevaardigden geweest, die en kele verklaringen omtrent den omvang van de komende tariefsherziening, aan de regeerings- tafel uitgesproken, als nieuwe servituten willen opvatten. Neen, neen, neen. Geen servituten meer! bekie ministers tot !e*eeren DE WIL- DE en COLIJN. Veel kon het antwoord van deze beiden niet inhouden. De verschepingen houden verband met de manipulaties van het Egalisatiefonds, welke manipulaties uiteraard geheim moeten worden gehouden. Daarin ligt ook de reden van de geheimhou ding der goudreserve, die den laatsten tüd in de weekstaten van de Nederlandsche Bank aan den dag treedt. Dat de verschepingen plaats hadden naar Engeland en Amerika, staat In verband met het feit, dat het Egalisatiefonds in hoofdzaak in ponden en dollars manipuleert. De waarborgen, die deze landen bieden voor de teruglevering van ons goud en de mogelijkhe den, dat wij met deze landen in conflict komen, achtte noch de heer De Wilde, noch de heer CoUJn geschikt om onderwerp van discussie uit te maken. Het geeft geen nut zich daarover in speculaties te begeven. Dit kan alleen gevaren opleveren. Dit was de tweede maal, dat de heer Rost van Tonnlngen op de vingers werd getikt. De minister van Koloniën, de heer Welter, moest hem ook al terecht wijzen, omdat hü zich laat dunkend uitliet over de mogelijkheid om Indië te verdedigen bU den huldigen stand onzer vleótui trusting. Omstreeks half twaalf bemerkten buren, dat het huls van de weduwe Mastenbroek in de Bottelstraat gesloten bleef. Toen men geen ge hoor kreeg, waarschuwde men de politie, die een smid ontbood, om de deur open te steken. Beni ge personen, die met de familie goed bekend waren, ging hierop naar binnen. Een sterke gas lucht kwam hun tegemoet. ZU vonden in de slaapkamer die aan de keu ken grenst, de vrouw en haar 32-jarigen acn- terlUken zoon Willem dood op bed liggen. VermoedelUk zjjn zü in den slaap door het gas vetTast. De oorzaak kon nog niet worden vastgesteld. De bewoners hadden geen gas-aansluiting. Ver moedelUk is de gasbuis, welke onder het huis loopt, door de vorst gesprongen. De gemeentelUke geneesheer, dokter Van dei Brekel, heeft de lUken naar het St. Canislus- Ziekenhuis laten overbrengen. De bovenburen, een dochter van de vrouw en haar man, hebben niets van de gaslucht be merkt. k Van offlcieele zUde vernamen wU Donderdag middag nog, dat de gasontsnapping, welke de weduwe Mastenbroek en hsar zoon, wonende in de Bottelstraat te NUmegen, het leven heeft gekost, veroorzaakt is door het afknappen van een gasbuis Deze buis lag in de Kloosterstraat op oude fundamenten en is blUkbaar bU het verzakken ran een muurtje doorgebroken. Het uitstroo iende gas is terecht gekomen in een gewelf van een vroeger pand en daardoor naar de woning van de weduwe Mastenbroek geleid. Het gas drong de slaapkamer binnen, zoodat beide slachtoffers bedwelmd werden en zUn overleden ptorudri ax gaat de overgroote meer- (jerheid van Duitsche en Ooetenrljksche Oretchen, Rest’s, Marla’s, Clara’s, Steffi’s, enz. ons land en de gezinnen, waar zU dienstboden, soms gedurende meerdere jjren, werkzaam zün geweest, verlaten, en „enige Hollandsche huisvrouw, die het met h,.r Duitsche dienstbode getroffen had, zit BU reeds bü voorbaat in zak en asch. WU willen niet zoo onvriendelUk zün als de ^genaar in een sociaal ^democratisch blad, gie het voorstelde alsof een flultspelende rattenvanger argelooze kinderen in de val ren een concentratiekamp lokt, want deze voorstelling van zaken is niet overeenkom- stigsde werkelükheld. De Duitsche dienstboden hier te lande, die werkelük bekoord en begeesterd zün door de daverende melodie van het nieuwe natlo- naal-soclallstische Duitschland. zün voor bet meerendeel reeds sinds korteren of lan- geren tüd vrijwillig naar de .Heimat” ver trokken. en de minderheid der natlonaal- eoclalistisch of liever Hitler-gezinden want zooals Duitsche meisjes .geschwkrmt” hebben voor den Duitachen Keizer vóór en na diens val zoo .schwarmen" ér ook velen voor Herr Hitler persoonlük die nog in ons land zün achtergebleven en daar niet zelden een scherpe en georganiseerde con- trtle en propaganda pleegden ten aanzien van haar medezusteren, zal met een enthou siasme de terugreis naar het .grosse Va- terland" aanvaarden, gelük de Israëlieten indertüd uit de Babylonische gevangenschap terugkeerden naar hét Beloofde Land. Voor desen zal dq weg terug dus geen zware gang zün. Maar er zün ook tal van Duitsche en Oostenrüksche dienstboden in ons land, die in hun gevoels- en geestesleven zoozeer geacclimatiseerd zün, dat zü de verrukking over het luidruchtig ontwaken van Duitsch land en den triomphalen .Anschluss’’ niet hebben meegevoeld en slechts van verre met een weinig enthousiast gemoed hebben gadegeslagen, in hun hart God dankend, dat zü dit niet van zoo nabü als hun ouders en verwanten hebben behoeven .jnlt zu machen". Voor zoover deze er niet In ge slaagd zün reeds met één been In het hu- welüksbootje van een Nederlandsch staats burger te stappen, zullen zü zich noodge dwongen naar Duitschland begeven om, naar men zegt, met muziek in de arbeidskampen te worden binnengehaald, waar zU hun dametjesmaniertjes zullen moeten afleggen om zich in den landbouwarbeid te bekwa men raison van Dultschen koet en kamp- inwoning plus een geldelUke vergoeding van zegge en schrijve 5 R.M. per maand. Hoe het deze „Mldchen”, die wellicht zoo vaak hun mevrouw salarisverhooging gevraagd hebben omdat zü met f 20 of f 25 loon per maand plus Hollandschen kost en Holland sche huiselüke Inwoning niet tevreden wa ren, te moede moet zün, laat zich denken. Zü zullen gaan, omdat zü moeten en het risico niet willen loopen van na het ver strijken van den geldigheidsduur van hun pas staats- en papierloos te worden en zich dientengevolge den weg naar een wettig huwelük te zien afgesneden. Er zün onder deze meisjes sommigen, wier ouders of ver wanten en vrienden zich in een concentra tiekamp of gevangenis bevinden, en wlen reeds nu het hullen nader dan het lachen staat. ZU zullen straks In het arbeidskamp met .jBehnsucht” terug denken asm de vleeschjjotten van Egypte, die zü zelve zoo veel jaren hebben klaargemaakt. Het nieuwe Kabinet heeft in zün program uiting gegeven aan zün inzicht, dat een nieuw stelsel voor de kostenverdeellng van de defensie tuggehen moederland en koloniën moet wor den gevonden. Het heeft als grondslag van die nieuwe verdeellng aanvaard, dat ten laste van Nederland de aanbouw en ten laste van Indië de exploitatie voor het in de Indische wateren manoeuvreerende deel van de vloot zou komen. Daarbü heeft het grondig overwogen, welke andere mogeUjkheden zich ten <iese voordeden, doch geen ander stelael in de Kamer werden er verschillende aanbevolen vermocht een zoo Juiste combinatie te scheppen van recht vaardigheid en behoud der vrijheid van de overaeesche gewesten op financieel terrein. Dubbele ramen scheiden de statige senatoriale vergadersasd van den ho*vUver, waar alwéér nieuwe sneeuw overheen dwarrelt. Niettemin schUnt het te tochten. De ministerstafel staat een heel eind naar voren en daar zitten drie ministers, knus-dicht tegen elkaar 'gekropen. Drie! De voorzitter van den Raad van minis ters. Dr. Colün zelf, vergezelde zün belde ambt- genooten. de Wilde en Steenberghe, onder wier domein de Inhoud van dit odtwerp ressorteert. Niet uit bloote belangstelling maar ook ter dege om een hartig woordje bü de debatten mee te spreken. gaarne gegeven. Van den anderen kant heeft het moederland ook steeds gaarne rekening ge houden met de financieele omstandigheden van de overzeesche gewesten. Meerdere malen heeft de regeering van Ne derland ten gunste van Indië op belangrijke punten de regeling van de verdeellng der vloot- kosten, gelük die in 1935 was vastgesteld. c broken. In één jaar tüds, een jaar na oe standkoming van deze regeling, geschiedde die doorbreking op drie belangrijke punten. Een bedrag van mlllloen, In den loop van 1937 noodlg, werd in strijd met het opgezette begin sel voor 80 pet. op Nederlandsche en slechts voor 20 pet. op Indische rekening gebracht. De tweede termün van de onderzeebooten K 19 en K 20 werd in zün geheel naar het Ne derlandsche defensiebudget overgebracht en tenslotte werd een uitrusting van twee jagers, vier onderzeebooten en 38 groote zeeverkenners, alle voor Indië bestemd en een totaal bedrag van 37 mlllloen vorderend, geheel door Neder land gefinancierd. Dat alles waren pogingen om Indië in zün nood tegemoet te komen. malen op het hoofd had geslagen. Dg officier van Justitie teekende tegen de uit spraak der rechtbank hooger beroep aan. Bü de behandeling door het gerechtshof eischte de procureur-generaal zes maanden gevangenis straf onvoorwaardelük. De uitspraak van het hof luidde een Jaar ge vangenisstraf onvoorwaardelük. (Van onzen parlementairen redacteur) DEN HAAG, 22 December 1938 Met alle middelen heeft de linkerzüde ge poogd de Regeering den pas af te snijden op haren weg naar een herziening der invoerrech ten in matig beschermenden zin. Minister Sleenberghe’s verklaring, dat deze herziening deel uitmaakt van het hee.e complex maat regelen ter bestrijding der werkloosheid, door deze Regeering ontworpen, mocht niet baten de sociaal-dèmocraat de la Bella bleef naar motieven zoeken om maar tegen te kunnen stemmen, nam zün toevluent tot handigheid jes. tot een argument als: waarom stelt de Regeering een grens van 20 pCt. aan naar tarieven; draagt zü de overtuiging dat de werk loosheid langs dezen weg kan worden gekeerd, waarom gaat zü dan niet vee! hooger om nog meer menschen in bet vaderlandsche bedrijfs leven aan het werk te stellen? Onzin natuurlük' Dan zouden eerst terecht de kosten van het levensonderhoud duur worden, wat thans niet hoeft te gebeuren! Minister de Wilde’s betoog dat de Regeering de bevoegdheden, waarover thans wordt beslist, alleen heeft gevraagd in het belang van het bedrijfsleven zélf, om het zakenleven onnoodlgen omslag te besparen, baatte evenmin prof, van Embden wist bet uit de boeken over economie allemaal beter en hü zou zoo noodlg een geslagen uur hebben volgepraatniet om de rechterzüde te over tuigen, maar om te wachten tot zün partüge- noot, prof. Kranenburg, was gearriveerd, dat scheelde weer een tegenstem! Toen deze op het laatste nippertje binnenkwam had de beer van Embden eensklaps geen neiging meer „om de Kamer langer op te houden”! De „po litiek” en wat voor soort politiek! lag den socialisten nader aan het nart dan de werk loosheid en den liberalen nader, dan de belan gen van het bedrüfsleven Leve de politiek! Het mocht echter ook de linkerzüde alles niet baten. Prof. Woltjer. waarvan men wist, dat hü aanvankelük aarzelde om zün steun aan de gevraagde machtiging te schenken, ver klaarde vlak voor de stemming, dat de argu menten van de Regeering hem in zooverre van gedachten deden veranderen, dat hü der Regee ring geen moeilükheden in den weg wilde leg gen bü de verweaenlüklng barer welvaarts- polltiek. Prof. Kranenburg had wel weg kunnen blüven Men blüft maar steeds suggereeren, aldus dr. Colün, dat er over de handelspolitiek oneenig- heid zou bestaan in bet kabinet. Men blüft bet maar voorstellen alsof het kabinet bestaat uit vier krachtige leden, die de economische politiek schragen, en zeven onnoozele halzen, die zich bü het beleid van deze vier neerleggen. En dat acht men niet in tegenspraak met 'iz bewering, dat diezelfde zeven onnoosele halzen toch weer zóó sterk rijn, dat zü de «ociale ¥fcn den en mr politiek der sterke vier kunnen dwarsboomen Blaupot ten Cate, dien hü met een greep meer- HU, Dr. Colün zelf, boet bü zulke verhalen zjjn nachtrust niet In. maar het volk krijgt met dat al een acheeven kük op de dingen. Daarom nog ééns: terzake van de handels politiek is het kabinet homogeen. Als de heeren het dan weten willen: reeds 1935 kwam een ombuiging van onze handels politiek in matig beschermenden zin of een uit breiding der handelspolitieke machtigingen ter sprake in den ministerraad. Op initiatief van niemand anders, dan Dr. Colün zelf. Dë situatie liet zich toen echter zoo aanzien, dat men be sloot nog eens even af te wachten hoe zü zich verder zou ontwikkelen. Bü de voorbereidende besprekingen echter, die tot de samenstelling van het nieuwe kabi net in 1937 leidden, maakte de handelspolitiek deel uit van de beraadslagingen en op het stuk van den overgang naar meerdere bescherming vereenigden zich alle ministers. Opnieuw: op initiatief van den formateur zelf, van Dr. Cqlü.n (Van onsen parlementairen redacteur) DEN HAAG, 22 December 1938. Met vrijwel algemeene stemmen heeft de Kamer een motie, Dinsdagavond door den heer van def Waerden Ingediend en het vertrouwen uitsprekend, dat de Regeering in haar lucht- vaart-polltiek ten volle rekening zal houden met de internationale economische beteekenls der beide Nederlandsche havens, aangenomen. Jammer! Niet zoozeer de tekst van deze motie immers, als wel de toelichting, door den heer van der Waerden daarbü gegeven, ondermünt feitelük de volkomen juiste centralisatle-gedachte, die aan de luchtvaartpolitiek der regeering ten grondslag ligt. De tekst laat In het midden op welke wüze de Regeering aan Rotterdams be langen tegemoet wil komen. Acht men de in richting van een centraal vliegveld in het be lang van het land in zün geheel, dan acht men een dergelük vliegveld óók in het belang van de belde Nederlandsche havensteden. De Re geering kAn de motie, louter op den tekst af gaande, beschouwen als een bevestiging van haar politiek. Doch de toelichting, die de heer van der Waerden Dinsdagavond aan zün motie hechtte, laat geen twüfel aan zün concrete bedoelingen: hü wenscht voor Rotterdam géén secundaire luchthaven. Waalhaven moet dus minstens even goed geoutilleerd worden als Schiphol. De Re geering moet daar evenveel zorgen aan beste den.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 13