E WES LAND van Onbewoonbaarverklaring 22 woningen iL van Uit den Raad Venhuizen Berkhout blijft in het donker Van dag tot dag F i h VOORSTEL NA LANGE DISCUSSIE AANGENOMEN VRIJDAG 23 DECEMBER 1938 BOVENKARSPEL GEMEENTERAAD VAN ENKHUIZEN Dankwoord 24 December ENKHUIZEN 25 December Dorpentocht IJ.H.N. een Verhuur van grond GROOTEBROEK Begrooting 1939 De verdediging Moderne gasverlichting OBDAM Verlichting Verhaar van grond PROVINCIAAL NIEUWS KROMMENIE Begroeting 1939 SPIERDIJK MARKTEN Basis uurloon Dankwoorden WESTWOUD Onbewoonbaarverklaring Spoedig nieuwe arbeiderswoningen? Besloten wordt, het basis-aarloon der werkverschaffing niet te verhoogen, doch vast te stellen op 25 cents l j R.K. WESTFRIESCHE BILLARD-COMPETITIE - -1. De uitslagen in afdeeling II HOOGKARSPEL <1 WOGNUM r Ondersteuning aan behoeftigen voor 1939 9.601.aan werkloosen f 20.970. Begrooting sluit zonder belastingverhooging Als het niet aangenomen soa wor den, souden er geen voorstellen tot onbewoonbaarverklaring meer ingediend worden Maandag, tweeden Kerstdag, betrouwbaar heidsrit Westfriesche agenda 23 December spaarbank orga- 1 niet de h. eigen van Z. h. st. accoord. voorste het dat op inbare vóór stemde. Volgde het voorstel van B. en W. om 33 wo- Si ■tës tetig. Men Is en die is er t wensch, dat KJ.C. Op 3den Kerstdag half 8 Kerstavond voor leden en ouders der leden. Woensdag 8 uur St. Franclscus Xaverlus- en Aloyslusban. Vrij dag 7—8 uur adspiranten. IJswedstrffden De Ijsclub Nova Zembla vangt Zaterdagmiddag haar pogramma aan met kinderwedstrtjden. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: Joachim Bakker van Zaandam en Johanna Brasser. Gehuwd: Dirk Luljt en Elisabeth Gazlnne. Overleden: Neeltje Slooten, oud 70 Jaar, wed. van Cornells Weerman, eerder van Jan Luljt. if Ijsclub Het bestuur verzocht ons nog mede te dealen, dat lidmaatschapskaarten verkrijg baar zjjn tot 34 Dec. ajs. DN Wis, WK I TOOT herin den 1 den De wan Mei loope Hand vleier De «ich de v 10 tal echi< De Mat Vot *De een heeft lelegi Wage heeft Gaat dan Wn I op h De echte rpron bene: eer v teer de ir er ru De ken", den 1 «evor l De i peet bedel De •tuur een urn. een t de aa tijd 1 Spr stel i beawi ■ke u De teboe sullet stuur De een t voor. Moge gewo van onovi en ai Ook He De Utt V Feestavond Spartanen Op tweeden Kerst dag geeft de R.K. Sportvereenlging „Spartanen" een feestavond in café stam. ajvv-aawao TVllgV W1QO VlllgJCMM OCSl UICU VWS ’erujaen belastingjaar 1939-1940 op de hoofdsom der wo- Spaarbank Er wordt op gewezen, dat alleen as. Zaterdag van half 7—half 8 de geopend is. „Moeders Jongen” en „Daar waar mijn Serie woont”, in het Wilson-theater te Hoorn (vol wassenen). „Moeders Jongen” en „Daar waar mijn Serie woont", in het Wilson-theater te Hoorn (vol wassenen), de i van kan voor het dienstjaar 1939 Aan bijzonder gewoon lager onderwijs is ge raamd f 19.549.81, aan ondersteuning van be hoeftigen f 9801. Aan ondersteuning aan werk- loozen (w.o. is begrepen f 555,56 steun aan kleine boeren en f 5152.14 wegens steun aan kleine tuinders) f 20968.75. Vervolgens wordt subsidie verleend: f 5000 aan het Algemeen Armbestuur en f 600 aan den Brandraad. Evenals het vorige belastingjaar zal men over aan de wat de heer Onder leiding van burgemeester J. C. Haspels kwam de raad der gemeente Enkhulzen Don derdagavond in openbare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Naar aanleiding van de notulen merkt de heer RODENBURG op. dat de voorzitter hem in de vorige vergadering niet aan het woord gelaten heeft, wat in strijd is met het reglement vmn orde. De VOORZITTER echter zegt, dat dit geens zins in strijd is met genoemd reglement. Als de heer Rodenburg een voorstel had willen Indie nen .had hij dit kunnen doen. Na deze inleiding volgen enkele benoemingen. Tot leden van de commissie van toezicht op het lager onderwijs worden benoemd: mevr. H. Scholtenten Have en H. F. Flultman. Tot leden van de commissie van toezicht op het agentschap der arbeidsbemiddeling en den dienst der werkloosheidsverzekering worden be noemd: de heeren J. de Boer, N. J. Groot en E. 8. Postma. Tot lid van de commissie van toezicht op den vischafslag wordt herbenoemd de heer P. Han sen. B. en W. stellen voor aan den heer S. Kuiper Bzn„ als directeur van de gemeente-relnlging, eervol ontslag te verleenen. Aldus besloten. Besloten wordt vervolgens een rekening-cou- ranc-overeenkomst voor 1939 aan te gaan met de Noordhollandsche Landbouwcrediet. Aan B. en W. wordt dan machtiging verleend tot het sluiten van kasgeldleenlngen tot een maximum bedrag van 100.000, in het Jaar 1939. B. en W. stellen voor de verordening op de heffing van rechten voor het gebruik van de algemeene begraafplaats opnieuw vast te stel len. Z. h. st. accoord. I ff De Middenstand. Naar wjj vernemen zal de Middenstandsvereenlging in Januari een groote feestvergadering organlseeren. Het pro gramma zal geheel door de leden worden ver zorgd en zal bestaan uit voordrachten enz. UitdeeBng aan de armen De St. Vincen- tiusvereenlging te zamen met het parochieel en Burgerlek Armbestuur, heeft aan 60 gezinnen 800 K.G. vet uitgedeeld. Het is wel te begrijpen, dat dit met groote dankbaarheid werd aan vaard. Dat Iedereen in de toekomst deze ver eenigingen moge steunen, opdat dén nog m'eer bereikt kan worden. Brandbjjten Vanaf heden moeten ysbtften aanwezig zijn, bij elk perceel ter grootte van 1.70 M. x 0.80 M. Deze bijten moeten gedurende het onderhoud, omringd blijven van Ijsschotsen 1 of andere voorwerpen, waardoor duidelijk wordt aangetoond, dat aldaar een gat is. toch de gekomen. Ijsclub. Door de Enkhuizer Ijsclub is „het Rad” voor schaatsenliefhebbers in gereedheid gebracht. Des avonds worden de banen geïllu mineerd, terwijl verschillende consumptletenten voor inwendige versterking zullen zorgen. Hedenavond 7 uur zal een gecostumeerd U»- feest gegeven worden om luxe prijzen, terwijl Zaterdagmiddag hardrijden voor Jongens tot en met 14 Jaar zal plaats vinden, eveneens om prtjsen. t Weth. BAKKER vestigt de asndacht op het feit, dat Berkhout altijd in het duister is. Dan wijst spr. op de groote posten voor steunverlee- ning en werkverschaffing. Dit zijn zeer groote bedragen. Spr. ia wel voor verlichting, doch om zelfstan dig te blijven, moet men dit offer brengen. De VOORZITTER deelt mede, dat er Jaar lijks een bezoeker komt van het P.E.N. met de vraag of de verlichting nog gaat branden. De heer KAMP merkt op. dat er scherpe cri- tiek is uitgeoefend. Spr. hoopt, dat alle raads leden voor de lichtloosheld propaganda zullen maken, gezien de groote nadeelen, die er tegen over staan. De heer KLAVER meent, dat de kosten voor verlichting zeker f 1700 zullen bedragen. De VOORZITTER: f 2500. Volgt vaststelling vsn de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1939. Het komt B. en W. voor, dat met het bouwen van arbeiderswoningen, waarvan in de memo rie van toelichting reeds werd gewaagd, eenige spoed moet worden betracht. B. en W. zullen zich hieromtrent In verbinding stellen met den inspecteur voor de volkshuisvesting ten einde binnenkort een voorstel te kunnen doen tot het aanvragen van een voorschot uit 's Rijks kas overeenkomstig artikel 56 der Woningwet. Het bedrag per leerlingen als bedoeld in art. 55 der lager onderwijswet 1930 wordt vervolgens vastgesteld op f 11. By een gemiddeld aantal van 124 leerlingen wordt dit bedrag ongeveer f 1370. De heer VENNIK had graag eenige posten verhoogd gezien, doch waar de middelen ontbre ken. kan spr. zich met het ontwerp aocóord ver klaren. De heer BRUINENBERG wil aandringen op spoed by het bouwen van arbeiderswoningen. De VOORZITTER deelt mede, dat van den Inspecteur van de Volkshuisvesting bericht is ontvangen, dat hy bereid Is mede te werken tot het bouwen van arbeiderswoningen door de ge meente. Voor B.'en W met definitieve plannen ter tafel komen, dient er echter overeenstem ming te zijn bereikt met de diverse autoriteiten Men kan niettemin verzekerd zijn, dat aan deze zaak gewerkt wordt. De heer HAM wil gaarne vernemen, wie er aangewezen zjjn voor brandbljten te zorgen. De VOORZITTER zegt, dat de hoofdbewoner van een perceel verplicht ia» voor een brandt»!)» van ten minste 1 M2 te zorgen. Practisch leder, die een sloot by zijn huls heeft is verplicht een bijt te hakken. U-Jarig bestaan O. V. O. In de gehouden vergadering van O. V. O. is besloten het 15-jarig bestaan, te herdenken door het houden van een trlduum De sportieve viering van dit lustrum zal nog nader worden geregeld. er mede van maken. WIJ moeten ons daarvan L T tig verloop, hoewel de propaganda van de R.K. SP. er niet onder te Hjden heeft gehad. Het lerslag gaf aan f 14194 c“ 175.54 aan uitgaven. Batig saldo t M.40* caitfjidaatstelling voor de groslijst der Staten ontlokte algemeene bespreking. De heer D. Sljm zou iemand uit de afdeeling candldaat willen stellen. De heer W. Vriend brak een lans voor de candldatuur van J. de Boer te Obdam. De heer C. Laan zou liever geen zittend lid willen wippen. Tenslotte werd tot stemming overgegaan. Het resultaat was, dat alle candidaten genoemd In de circulaire van den Statenkieskring Hoorn werden overgenomen, behoudens de candldaat A. Vlaar te Purmerend. voor wien de heer J. de Boer candldaat werd gesteld. Tot leden van het kiescollege werden c^ndi- daat gesteld burgemeester O. P. Haverkamp en S. Slot. De voorzitter gaf hierna eenige persoonlijke tnirukken weer van de Rljkskieskringvergade- ring. Een schrijven van de vereenlglng van De VOORZITTER herinnert er aan. dat dit waarschijnlijk de laatste vergadering in 1938 is, het jaar. dat de gemeente niet bracht wat er van verwacht werd, namelijk een cgjlevlng in den land- en tuinbouw. Integendeel plaatste 1938 het gemeentebestuur voor: ongekende moeilijk heden. Gelukkig was de samenwerking met den raad en de wethouders prachtig en in het bij zonder de laatsten wil spr. danken voor het vele werk, dat se ten dienste van Venhuizen hebben gedaan. Weth. GROOT dankt voor deze woorden en prijst de gemeente gelukkig, die een bekwaam en tactvol man als burgemeester HonUk aan het hoofd heeft. Hierna sluiting. „De Tuinbouw.” Het bestuur van de Vel- llngvereenlglng ,J> Tuinbouw" te Grootebroek maakt bekend, dat met Ingang van a.a week veiling aal worden gehouden op Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags om 9 uur. Op Tweede Kerstdag is er geen veiling. men, doch uiteindelijk aal dit wel meevallen. De VOORZITTER merkt op, dat als het voor stel verworpen wordt, er geen voorstellen voor onbewoonbaarverklaring meer zullen worden in- gedlend. Spr. beantwoordt vervolgens de sprekers nog eens. B. en W. stellen voor een overeenkomst aan te gaan met het Rijks inzake het treffen van voorzieningen aan de haven in verband met de peilverlaging van het IJselmeer. Beschoeiingen zullen gemaakt moeten worden langs de Verlengde Oosterhaven, Oosterhaven. Eiland. Veermanskade en Dijk, terwijl aan de Campagniebrug en Buitenhaven ook enkele werkzaamheden verricht moeten worden. Voorts zullen er baggerwerken en oevervoorzleningen moeten plaats vinden. De heer KOFMAN betreurt het, dat de Haven- dtjk niet hersteld wordt. Spr. zou gaarne willen, dat B. en W. al hun mogelijke best zouden wil len doen om ook den Havendljk te doen herstel len. Gebeurt dit niet, dan zal de mooie Haven- dljk gedempt moeten worden. Het voorstel wordt aangenomen. Personalia Voor het. diploma voor vak bekwaamheid in het bakkersbedrijf, slaagden dezer dagen onze plaategenooten W. de Oraaf, W. P. Molenaar, S. Bakker en W. Woud. Spr. brengt allen, die hebben gewerkt aan de belangen van de gemeente, daarvoor hartelljk dank. De samenwerking In het dagelljksch be stuur en met den raad was wederom zeer gun stig. De gemeente-financlCn bleven ongeveer onveranderd. De toestand van de veehouders- bedrUven bleef eveneens statlonnalr, al zijn ze wel zeer door de veeziekten geteisterd. De toe stand van de tuinders is nog ong nu eenmaal op export aangeweze helaas niet. Spr. sluit dan met di de toestand In het algemeen moge verbeteren en dat er aegen op aller arbeid moge rusten. Bjj de rondvraag uit de heer WIT namens den Raad zijn dank aan den voorzitter voor bet vele werk, dat hy in 1938 heeft gedaan. Spr.' dankt mede namens de Ingezetenen voor de wyze, waarop de voorzitter alles weer in goede banen geleid heeft. (Instemming.) De heer RENOOY merkt op, dat met stilleggen der werkverschaffing de georganlseerden niets krygen. ook geen kolenbon en geen Kersttoeslag. Kan het armbestuur hier niets aan doen? De heer WIT zegt, dat dit zekfr zal geachte- als voor de ring. Een schryven van de vereenlglng gemeenteraadsleden werd aangehouden. Op voorstel van den heer TT.-'Al Stjtti'’éal aan - het kieskrin^beatuur «^n voorstel worden inge-n zonden betreffende de ultkeering uit het kin- derbyslagfonds. By de rondvraag besprak het raadslid P. Oroen de propaganda voor nieuwe leden. Hierna volgde sluiting. Wachtkamer Elndeiyk Is dan wachtkamer voor de WACO gereed Het pand van de nheer J. Brouwer Venecker is hiervóór gekocht en In gereedheid gebracht. Door de reizigers, vooral'In deze koude dagen jzal het gewaardeerd worden, dat de directie Van genoemde busdiensten voor comfort ten gerieve van haar reizigers zorgt. Het adres van de afdeeling Venhuizen van 8t. Deus Dedit, houdende verzoek om verhoo- ging van het baais-uurloon der werkverschaf fing is in handen gesteld van B. en W. voor prae-advies. In dit prae-advies rekenen B. en W. voor dat een zg. baggerman ongeveer f 15 kan ver dienen in de werkverschaffing. Er Is wel eenlg verschil met het loon In het vrye bedryf. maar dat verschil moet, wil er eenige prikkel syn om werk in het vrye be drijf te zoeken, er biyven. Verhooglng van 25 op 27, en zelfs op 26 cent per uur, doet deaen prikkel teniet gaan. Over het algemeen kwamen daardoor de tewerkge- stelden op een loon boven het contractloon van de landarbeiders. Overigens is er na September 1937 een ver hooglng gekomen van brandstoffentoeslag en werd de ig. spaarregeling ingevoerd. B. en W wysen er ook op. dat op 38 Februari 1938 het gemiddeld basls-uurloon voor Neder- Vastgesteld wordt dan de gemeentebegrooting 1939. De begrooting sluit in ontvangsten en uit gaven van den gewonen dienst op f 91951.44, met een post voor „onvoorziene uitgaven” van f 1.411.81. De kapitaaldienst wüst een bedrag aan van f 18.376.35 in ontvangst en uitgaaf. In verband met de omstandigheid, dat dienst 1937 sluit met een voordeelig saldo f 2877.07, met welk bedrag de begrooting i vangt, is de begrooting sluitend gemaakt, zonder dat B. en W. genood zaakt zyn te moeten voorstellen tot belasting verhooging of verlaging van de aan verschil lende vereenigingen verleende subsidies te moe st. Jeaefsgeaellen Woensdagavond had in het Jeugdhuis een bijeenkomst plaats van de St. Josefsgezellen. Aanwezig waren de Praeses en vice-Praeses, de weleerw. heer H. A. J. Drost uit Amsterdam hield een schitterende rede. We zullen voor U, aldus spr., nog eens uit eenzetten het doel van de Oezellenvereeniging. Onze taak Is: de maatschappy veranderen In goede richting. Laten we onzen tyd toch niet vcrsiyten In onbenulligheden. We moeten op de samenleving ons Katholiek stempel drukken. De vyand. het Communisme, het godloozendom enz. wil God afzweren en de Kerk opruimen. Oysr'het iyk van de Kerk willen zy binnen gaan in hun zoogenaamd ■paradijs. In Duitsch- land vergelykt men Hitler met Jezus! Honder den Katholieken zyn besmet met den heer- schenden heidenschen geest. wy, jongemannen, zyn de dragers van de toekomst. De huisgezinnen zyn. wat de vaders De raad der gemeente Venhuizen kwam Woensdagavond onder leiding van burgemees ter H. M. Honyk in openbare vergadering by- een. Ingekomen adressen van H. Bakkum te Hem. houdende verzoek hem een voorschot van f500 te willen verleenen, in verband met zyn voor nemen tot het bouwen van een eigen woning. B. en W. geven in overweging afwyzend op het adres te beschikken. Aldus besloten. ledenaantal is zeer bevredigend. Het financieel aan ontvangsten en De Prov. De heer KOFMAN vindt dit voorstel van groot belang. Hieruit biykt. dat B. en W. veel ingrij pender optreden, dan tot voor enkele Jaren. Is spr. goed Ingelicht, dan staat er nog een heel lijstje op den index van B. en W. Spr. laat in het midden of deze activiteit van B. en W. door den heer Visser is gepropageerd, doch opmeajee- iyk is het, dat sinds de heer Visser raadslid is, er steeds meer voorstellen komen tot onbewoon baarverklaring. Spr. meent, dat er een onprettige financieele zyde voor de huiseigenaren aan vastzit. Voor de huurders is het ook niet prettig, daar sommigen voor slechts ƒ2 of 3.50 kunnen huren. Spr. meent, dat B. en W. wel te ver gaan in hun eischen. Houdt men de eischen vol. dan kun nen nog wel meer hulzen onbewoonbaar ver klaard worden. Spr. meent dat de zes kraanhuisjes heel goed syn. zy zyn nog niet zoo lang geleden gebouwd Spr. stelt voor deze zes huisjes.uit het voorstel te lichten. De heer STAVENUITER meent, dat de huis eigenaars van te voren gewaarschuwd moeten worden. De huurders worden de dupe van deze onbewoonbaarverklaring. Zy vinden niet zoo gauw weer een goedkoop huis. De heer KOUWENHOVEN is van meening, dat er. als men naar de eischen van B. en W. te werk gaat, wel 70 pct. van de Enkhuizer wo ningen onbewoonbaar verklaard kunnen worden. 20 van deze 22 woningen worden nog bewoond. Dit zegt nog wel iets. Spr. stelt voor het voorstel op te schorten. De heer RODENBURG voelt veel sympathie voor de huurders van deze hulzen, zy zullen ongetwyfeld meer aan huur moeten betalen, waartoe velen niet in staat zyn. Spr. zal tegen het voorstel stemmen. De heer BAKKER zegt, dat honderden hulzen in Enkhulzen een eensteensmuur en geen be schoten daken hebben. Al deze hulzen kan men toch ook niet afkeuren. Er bestaat behoefte naar hulzen van 2.50 A 3.—. Dan wordt besloten medewerking te verleenen voor het veranderen van de bestaande kunst- verlichUng In een moderne gasverlichting in de Oroen van Prinstererschool. Een verordening, regelende de samenstelling en bevoegdheid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwys wordt vastgesteld, evenals een verordening regelende de samen stelling en bevoegdheid der commissie van toe zicht op het gemeenteUjk nyverheidsonderwys. Besloten wordt tot aankoop van een stuk grond aan de Prins Bemhardlaan voor de somma van 1. Meisjesvereeniging. Woensdagavond had in het St. Leonardushuis een bUeenkomst plaats van de Meisjescongregatie, groote afdeeling. De bijeenkomst, die onder leiding stond van pas toor Oudejans, had ten doel, te komen tot oprichting van een R. K. Meisjesvereeniging uit de Congregatie. Nadat Z.Eerw. het doel uit een had gezet, leidden deze besprekingen tot resultaat, dat een meisjesvereeniging werd [ericht. Een 26-tal dames traden toe als lid, wyi tevens, een definitief bestuur werd geko zen. Het is óok de bedoeling uit deze ver- eeniging een tooneel- en zangclub op te rich ten, waarvoor nu reeds veel animo van de zyde der meisjes bestagt. Het verheugde pastoor ten zeerste, dat deze nieuwe vereenlglng in zyn pa rochie is tot stand gekomen en hy deelde mede, dat a s Woensdag 28 December, des avonds een filmvertooning voor de pas-opgerichte vereenl glng zal zyn. Zoo is dan onze parochie met een nieuwe ver- eeniging verrijkt en Z.Eerw. sprak den wensch uit. dat deze vereenlglng levensvatbaarheid mag bezitten. De filmvertooning zal plaats hebben in het St. Leonartlushuis des avonds na de congrega tie. Naar we inmiddels vernomen hebben, heeft zich naderhand nog een aantal dames opgege ven als lid van de vereenlglng. den, al zal het niet zooveel zyi anderen. De VOORZITTER merkt op, dat Kerstregeling niets te doen is, RENOOY betreurt. De VOORZITTER merkt op, dat de georga nlseerden andere voorrechten hebben. Spr. vindt het 't beste, dat de bonden zich tot den Minis ter wenden en niet B. en W. Hierop volgt sluiting. V j De Ijsbond Hollands Noorderkwartier orga niseert Maandag, Tweeden Kerstdag, een dor pentocht over een afstand van 70 KJU. De start en finish zyn te Alkmaar (Friesche- brug, café de Boer). De route is als volgt vast gesteld: Alkmaar, Oterleek' Ursem Avenhom, Oudendyk, Mlddelie. Edam, Monnikendam II- pendam, lip, Kalf, wyde Wormer, Purmerend. Spijkerboor, Oost-Orafdyk. West-Grafdyk, Aker sloot, Alkmaar, alles lang banen van den IJ.H H. De rit is bedoeld als een betrouwbaarheldsrit zoodat het. gemiddelde tempo niet te hoog ligt en door den normalen schaatsenrijder gehand haafd kanj-worden. De start heeft plaats om 9 uur. Controlepos ten worden uitgezet in Oudendyk, Edam Iln. Purmerend. West-Grafdijk. Inschryvingen by J. Trouw, Abcoude, tel. 205 J. Boot, Purmerend, tel. 112. J. Werkman, Alk maar, tel. 2491 (tydens kantooruren 3330) en by den A.N.W.B., Keizersgracht Amsterdam. De IJJI.N. stelt voor ieder, die den tocht uit- rijdt, een speciale herinneringsmedaille beschik baar. gemeentefondsbelasting 55 opcenten heffen. Het bedrag, hetwelk voor het Jaar 1939 per leerling voor de oJ. school beschikbaar zal wor den gesteld, wordt vervolgens bepaald op f 10.70. De begrooting 1939 van het Algemeen Arm bestuur geeft een bedrag aan in totaal f 8000. De VOORZITTER deelt dan mede, dat na een 15-tal woningen er nog een twaalftal onbe woonbaar verklaard zyn, daar gebleken is, dat dit geen Invloed had op de woningmarkt. Op dit punt is in het college van B en W. geen verschil van meening. Door teruggang van het bevolkingscyfer is er een zekere ruimte gekomen op de woningmarkt, ten ovêrgakn' waarom B. en W. meenen deze zaak flink aan te - pakken. De gelegenheid moet benut worden, om ongeschikte woningen aan de markt te onttrek ken. Het tempo hangt ten nauwste samen met de vraag of er veel onbewoonde woningen zyn. B. en W. willen slechte wonftigen aan de woning markt onttrekken en aan de bewoners de gele genheid openstellen om andere en betere huizen te betrekken. Het is niet de bedoeling oude dames uit huis jes te Jagen, doch als deze komen te ovi vestigt zich' er spoedig een gezin in. Er zyn op het oogenbljk 35 leegstaande nlngen in Enkhulzen. Door de voortgezette onbewoonbaarverklaring kan men in Enkhulzen betere huisvesting schep pen. Als er een argument is om het voorstel van B. en W. redeiyk te achten, is het toch wel dit, dat er van 1925 tot 1937 geen enkele woning on bewoonbaar verklaard werd. Men moet niet kijken naar een beschoten dak of een muur, doch naar den algemeenen toe stand van de huizen. Tal van huiseigenaren, die in langen tyd niets aan hun woningen gedaan hebben, haasten zich nu deze huizen op te knappen. De heer KOFMAN meent, dat verschillende huisjes niet slecht zyn. De kraanhuisjes behoe ven niet onbewoonbaar verklaard te worden. Mevr. BINNERTS-SCHERSTRA legt den na druk op de volksgezondheid en de zedeiykheid. Spr. steunt het voorstel van B. en W. Weth. VISSER zegt toe, dat dit voorstel zeei soepel zal worden toegepast. De heer VIS zegt, dat de A.-R. fractie met het voorstel van B. en W. accoord gaat. Wethouder SLUIS meent, dat men geleideiyk moet komen tot een geiyke verhouding in de woningen. Er zal voor enkelen wel schade ko- Weth. SLUIS betwyfelt of men een vrij aan- Bleniyk huurbedrag voor den tyd van tien jaar aandurft. Spr. staat aeer sympathiek tegenover het idee van den heer Bakker, en het sou heel goed kunnen gebeuren, dat spr. vóór stemde. (Gelach) Het voorstel-Bakker wordt tenslotte verworpen met 8 tegen 5 stemmen. B. en W. stellen voor tot electrificatie van klokken, uur- en speelwerken over te gaan. To taal zal dit een uitgave vormen van f 3500. ter- wLl Je Jaarlyksche exploitatierekening bedraagt ƒ47390, dJ. by na ƒ300 minder dan de explolta- tle-rekening tot nu toe. De heer KOUWENHOVEN vraagt of in deze electrificatie ook de luidklok van de kerk te in begrepen. Jndlen niet, dan zag spr. graag, dat dit zou geschieden. De VOORZITTER antwoordt, dat dit niet het Mval te. Spr. zal de «aak evenwel bezien. Dan wdrdt dit voorstel aangenomen. 1M uur: Raad Avenhom. „Moeders jongen” en „Daar waar mijn Sarie woont”, in het Witeon-theater te Hoorn (vol wassenen). 9 uur Raad Wognum. Alsdan te aan de orde een viertal landerijen dB verhuren. Wethouder SLUIS deelt mede, dat getracht te, met de huurders een overeenkomst voor drie jaar aan te gaan. Dit stond het Pachtbureau echter niet toe. Een drietal perceelen sou in het openbaar verhuurd worden, terwijl het perceel aan den heer Stavenuiter voor onbepaalden tyd verhuurd aou worden. Ook wil men voor onbepaalden tijd een fruittuln verhuren aan den heer Roozen- daal. De heer BAKKER vraagt of publieke ver huring voor een Jaar geldt. De VOORZITTER: „Onbepaald.” De heer BAKKER vraagt zich af, of er dan wel aanleiding te. om deze landerijen publiek te Verhuren, waarom de bestaande toestand niet. De heer KOFMAN meent, dat men door pu blieke verhuring anderen uitsluit om te huren. Spr. wil gaarne de drie landerijen in het publiek verhuren. Wethouder SLUIS voelt veel voor het argu ment, dat dengenen, die het reeds enkele Jaren gehuurd hebben, de mogeiykheid geboden wordt deze landerijen nogmaals te huren. De VOORZITTER merkt op, dat men de Pachtwet moet ppvolgen. Spr. vindt het jammer, dat ook kleine stukjes grond onder de bepalin gen van de Pachtwet vallen. Aanvankeiyk had men gedacht, dat t Pachtbureau wel dispensatie sou verleenen. Dit echter te niet geschied. B. en W. meenen dezen grond niet voor drie Jaar te moeten afstaan. B. en W. stellen dus voor om een drietal stukken grond openbaar te verhuren en den heeren Roosendaal en Stavenuiter voor onbepaalden tyd enkele stukken grond te ver huren. Als besloten wordt tot verpachting voor onbepaalden tyd, kan na tien jaar het land weer opgeütecht worden. De VOORZITTER vindt publieke verpachting het meest gewenschte. De heer BAKKER stelt dan voor de gronden «oor onbepaalden tyd te verhuren. De heer KOFMAN wil de landerijen niet voor minstens tien Jaar verhuren. Het te niet biliyk. nMgt spr. neer DOODEMAN rteunt B&kker. De heer VIS te het geheel eens met het voor stel van B. en W. De VOORZITTER verwacht, verhuring meer sal opbrengen. bewust zijn. Reeds nu! Zegt niet: dat komt wel, het te nog zoover niet. Neen, nu reeds be ginnen met den grondslag te leggen voor het zyn van een goed vader in een toekomstig ge zin. Toont onderdanigheid en volgzaamheid aan Je geesteiyke leiders. Door Kolplng werd de priester in het middelpunt der Gezellenver- eeniglng geplaatst. Geeft den priester Je ver trouwen en Je zult later beseffen, dat Je zon der hem nooit was geworden, wat je dan zult zijn. Na deze rede volgde een langdurig applaus. De vicepraeses, kapelaan Balestra. bedankte den gewyden redenaar en onderstreept nog eens diens woorden. Hy geeft In overweging de gemaakte voornemens in den Kersttyd gedurig te hernieuwen en in praktyk te brengen en zoodoende apostelen te worden voor de parochie en daarbuiten. Vervolgens wordt de begrooting van het alge meen armbestuur voor 1939 vastgesteld, zy sluit in ontvangst en uitgaaf op f 8000, met een gemeentelijke subsidie van f 5000. De VOORZITTER wijst op de verplichting van de bewoners om brandbyten te hakken. Als het niet gebeurt, wordt er proces-verbaal opge maakt Spr. deelt mede, dat de collecte voor de vervolgden om geloof en ras f 127.86 heeft op gebracht en dankt hiervoor de milde gevers. Baby-verzorgingscursua. Evenals twee Jaar geleden, zal in deze parochie, by voldoende deel- tanlt’Wr'Mfi baby-vtrzargingseursus worden gehouden, die. zal worden geleid door .zuster Beierber^etj—Henegouwen, uit Den Haag. Op- gave vöot deten cursus kan geschieden tot en met Zaterdag 24 Dec. a.s. by mej. M. Koedoo- der, Ooeteinde, Hoogkarspel. Een onverdeeld genoegen was bet voor spelers deae week niet, om den snerpenden wind en de felle koude te trotseeren voor het spelen van de Competitiewedstrijden. De lokali teiten waren by na niet voldoende te verwarmen, om een behaagiyire sfeer te scheppen, die by wedstrijden tot groote daden voert Dat de uit slagen geen grootsche verrichtingen laten zien kan dan ook geen verwondering wekken, doch dit maakt wel het beoordeelen van deze wed strijden zoo uiterst moeiiyk. In Nibblxwoud had de ontmoeting VIO6 II Succes plaats, welke in een kleine overwinning van de Wognummerz eindigde. Deze zege werd bereikt met een algemeen gemiddelde van 1.83 (271 beurten voor 496 car.) Een hoogstaande wedstryd is het dus niet ge weest en verder commentaar te hier dus over bodig. Nog slechter resultaat verkreeg de Weere II in Obdam. De opmerking van den wedstrijdleider, dat de Weere n duideiyk biyken gaf niet thuis te zyn op het voor haar vreemde blllard in Obdam. kunnen we misschien als een verzachtende om standigheid aanteekenen. een geldend excuus voor het algemeen gemiddelde van pl.m. 150 te het toch niet. Obdam kon dezen wedstrijd hier door vrij gemakkeiyk winnen. Ook Lutjebroek H heeft niet veel gepresteerd in haar .wedstrijd tegen Ons Genoegen ,|p. Zwaag en kreeg aldaar een groote nederlaag te incasseeren. 9 Van eenige spanning was In ~deze omtnioettng. geen sprake daar Ons Genoegen alle partijen met groot gemak kon winnen en waardoor ook het spelpeil beneden het normale bleef. Grootebroek speelde in Hoorn een vriend- schappeiyken wedstryd tegen DVW. Het nut van dergeiyke ontmoetingen als training is niet te miskennen. De koude had ook hier merkbaren invloed op het spel en byzondere prestaties sQn dan ook niet verricht. Het was een aeer ganimeerde wedstrijd, wel ke. vooral in de laatste partijen, een spannend verloop had, en eindigde met een kleine over winning van Grootebroek met 16 caramboles. De uitslagen der Comp.-wedstrijden waren: VIOS IISucces 462496 caramboles. Obdamde Weere n 500308 caramboles. Ons GenoegenLutjebroek n 500370 car. Met het oog op de Kerstdagen zyn er voor de volgende week geen wedstrijden vastgesteld. De data der tweede ronde volgen zoo spoedig mogelyk. Aan alle vereenigingen en spelers wordt een Zalig Kerstfeest toegewenscht Instellingen van Weldadigheid Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis, dat besloten te de instelling van weldadigheid, genoemd „Commissie van Samenwerking voor byzondere nooden te Krommenie” in te schrij ven op de lyst van instellingen van weldadig heid en dat de inschrijving op heden heeft plaats gehad. hield de plaateeiyke afdeeling van de - Staataparty haar jaarvergadering. Da verga dering werd door den voorzitter, den heer 8. Slot, geopend. De Jaarverslagen werden uitgebracht door dim secretaris-pennlngmeester, den heer P. Bot. Het jaar 1938 kenmerkte zich door een rus- AVENHORN. 22 Dec Coöp. Land- en Tuin bouw- en Marktvereen. Avenhorn en Omstreken. 5500 kg. Roode kool 3.30—8 90, 5700 kg. Gele kool 1.303 50. 4500 kg. Savoye kool 1— 100 kg. 37700 kg. Uien: groote maat 4.705.30, gewone maat 5—5.60, drielingen 3.50—3 80 per 100 kg. 1500 kg. Bleten: groote 150 per 1°°.*<- 11700 kg. Wortelen: Flakkee, verbeterde 4 50— 4.90 per 100 kg. BOVENKARSPEL. 33 Dec. „De Tuinbouw 700 stuks Bloemkool: I 7.10—9.50. II 3.60-4.30 per 100 stuks. 76 baal Uien: grot 3.05—3.35, groote 3.35—3.55 per baal. HOOFDDORP, 32 Dec. Granen en Zaden. (Boe- rennoteerlngenRogge 7.40—7.78. Chevalier Gerst 7.00—8, Wlntergerst 7.50—7.75. Haver 6.30 —6.60, Uulvenboonen 9.75—10.50. Paardenboonen 8.85—9.35, Groene Erwten 8.75—9.50, Vale B»- ten 11.00—14, Gele Mosterd 14.00—16, Kanarie- saad 7—7.50, Karwyzaad 30.00—31, Blauwmssn- zaad 38.50—36.80, Koolzaad 9—0.50. Per DEN HELDER, 22 Dec. Stichting „Helder- sche Eiervelling”. Klpeieren: ft-54 kg. 390— R.K. Staatspartij In café ,JDe Lindeboom 4 55.57 4—4.60, 58-60 kg. 4905. 61-68 leid de plaateeiyke afdeeling van de RX. ,«60—5, 64-67 kg. 5—590. Per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 33 Dec. Veiling Warmen huizen en Omstreken Gele uien t groote uien f 530, drielingen f 3.10, stekuiw» 390. roode kool f 190—860, gele kool t 190^» Deeiteche witte kool f L70-3JO. Harstal De gemeenteraad van Berkhout vergaderde Donderdagmorgen onder leiding van burgemees ter Best. Alle leden waren aanwezig. Van de Rljkslnspectle voor de werkverschaf fing Is bericht binnengekomen, dat de werkver schaffing met het oog op het Jaargetyde van 25 Dec. a.s. t.m. 7 Januari 1939 wordt stopgezet. Voor kennisgeving aangenomen. Ijsclub Woensdagavond vergaderde de Us-, club in het café van den heer J. Tambach. BU de bestuursverkiezing werden de heeren T. Schoon, Th. Stadegaard en Jn. Cz. Dekker her kozen. Secretaris werd de heer O. Groen. Besproken werden de komende wedstrijden. Op den 3den Kerstdag zal er schoonryden zijn voor paren. Indien het mogelyk te, wordt de baan, de «gn. „put” verlicht. Het Us op de baan is in goede conditie. Na bespreking der contributie sloot de voor zitter met een woord van dank de vergadgplng. Opbrengst collecte De collecte ten' bate van de RJC. Universiteit heeft hier ter plaatse opgebracht de som van f 98.68. land zonder de groote steden bedroeg 36.1 cent, mét de groote steden 273 cent. Hierby moet men chter denken aan de belangrijke ver schillen in loon In het vrije bedryf. Alle mogeiyke pogingen worden door B. en W. gedaan om maatregelen te treffen, waar door felteiyk geen werkloose meer in de steun regeling zou behoeven, doch allen in de werk verschaffing tewerkgesteld kunnen worden. Na- tuuriyk elscht alles voorbereiding, waarmede tyd verstrUkt. Maar het streven biyft in die richting gaan. Ruim 300 werkgevers zullen worden aange schreven om in het le halfjaar diverse werken in werkverschaffing te laten uitvoeren, welke anders zouden biyven liggen. Hopelyk kan het resultaat hiervan in de eerstvolgende vergade ring van den raad medegedeeld worden. B. en W. stellen voor op het adres afwijzend te beschikken. De heer BRUINENBERG wUst op de nood in gezinnen, waarvan de vader werkloos is. Door de menschen in de werkverschaffing wordt zeer behooriyk gearbeid, doch daar moet een redelyk loon tegenover staan. Spr. vindt bet verzoek van ,.8t. Deus Dedit” zeer redelyk. De heer HAM wyst er op, dat de arbeiders slechts het door B. en W. becyferde I009 van f 1497 kunnen halen, als ze een maxitAum- prestatle leveren. De VOORZITTER zegt, dat. als het uurloon op 27 cent gesteld wordt, men boven het loon in vrye bedryf uitkomt. Dat te niet de bedoe ling. Men moet den wensch om in het vrije be dryf te arbeiden levendig houden. Spr. toont aan, dat door de veranderde opvat- ing by het departement van sociale zaken en het zooveel mogelyk plaatsen der werkloozen in de werkverschaffing, een eenigszins behooriyk loon kan worden behaald. De heer BRUINENBERG wyst er nogmaals op. dat de toestand by de werklooze arbeiders onhoudbaar is. De heer VENNIK te tegen een verhooglng. daar men de tuinderij niet belasten mag. De heer BESSELING gaat accoord met het voorstel van B. en W. By stemming wordt het voorstel aangenomen met de stemmen van de heeren Ham en Brui nenberg tegen. B. en W. stellen voor de begrooting van uit gaven aan de gemeenschappeiyke brandweer in Den Hout over het dienstjaar 1939 vast te stellen. Deze begrooting luidt als vólgt: 1. abonnement 18 brandkranen A f 4 25 te f 63 75 2. onderhoud en bediening f 2335; to taal f 87. Hiervan komt ten laste dezer gemeente f 33, (een en ander volgens de gemeenschappeiyke regeling). Vc fewi »onc b) Paal won Dt Ven: velll brul ver® Paal best van van Mch mj risk D tent 90te D benl Mii teek BX» BI ezib Bi Vwr Bi Voor W het vem •n D ?anc ven D »ei D< Ven moe kien

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 2