NIEUWS HOORN WORDT NIET NERVEUS NEEM ’N OVERSTELPENDE AARDAPPELBOUW- VERBOD Jusschen ff. ^roh^g^” “et^mee^r^tje‘Ss Spoedig straatverlichting te Wognum? Hoofd-en ^ruittorer AMERICAN CIGARETTE ZATERDAG 24 DECEMBER 1938 Voor de a.s. feestdagen Hoorn bloemenstad Na den brand Gem. en districto-arbeidabeurs I Een belangryk werk object Begin van brand >er W1LSON-TH EATER GEMEENTERAAD WOGNUM BEVOLKING Rondvraag Virut ziekte UIT SCHAGEN BURGERLIJKE STAND Gem. binnenbadhui» Straatverlichting Verzoek ingewilligd Been gebroken WERKLOOZENZORG Verlof B Drankwet Burgerlijke Stand Begin van brand Begroeting iz art» vel De brandweer wat reedt tpoedig aanwezig Vermakelykheidtbelatting op wedstrijden op het yt Over presentiegeld en kopjes koffie Het stoffelijk overschot van het meitje gevonden Minttent ll/2 jaar in de gemeente Geen afstempeling op Tweeden Kerstdag Gemeenteraad van Akersloot Eerste termijn straatbelasting vervalt Een kordate cabaret-artiste en een lieve moeder De regeling van het pottkantoor Gevonden en verloren i lari» seer i de 'ter .De ker. ernstige brand uitbeekt! tike voor naar C. Martini van Gouw 37inw. I i ven harte - •r len «n- arte vol- larie vol aria vni- nd ter n den strijd tegen het communisme Is sociale rechtvaardigheid het sterk ste wapen. te om. i In de week van II tot en met 17 December 1938 rijn in het gemeentelijk binnenbadhui» 70 kuipbaden en 135 sproeibaden genomen. BjJ de gemeentelijke en dlstricts-arbeldsbeurs te Hoorn stonden Zaterdag 17 December inge schreven in totaal S71 wartsnaksndan, (vorige week 542, verige jaar 550), waarvan werkloos 485 (vorige week 421; vorig jaar 470) en gedeel telijk werkloos 20. vorige week 1». T Bakker; Antje Steenman, U jaar. dochter van H. Steenman en A. Blokdijk; Cornells van Ton geren, 14 jaar, soon van Th. J. van Tongeren en W. J. Nouwen; Adriaantje Belle, Si jaar, we duwe van J. Okx. Getrouw: J. Olde en J. de Bruin. te os. een seer Mstrtjden om i\ Boston en Aan de orde ia dan de bagrooting voor bet dienstjaar 1938. In den ncaht van Vrijdag op Zaterdag om twee uur ia een begin van brand ontstaan to de bakkerij van den heer De Vries op het Groo te Oost. De brand ontstond boven de oUeetook- inrichting, die seer warm gestookt werd. De bewoners, die den brand spoedig bemerk ten. wisten hem met eenlge emmers water te blusschen. rer x>t srt sld an o’» Iet is- De sel Aan den heer C. D. Scheltus. alhier, is door Burgemeester en wethouders een verlof B inge volge de Drankwet verleend voor het perceel Molenstraat C 26. Vertrokken: J- de Groot en vrouw van Drieboomlaan MS raar Medemblik, VooreUand 13. P. Bosacher van Nieuwendam 35inw. Muntendam. Kerkstraat. Ph. J. Verhoog en vrouw van J. W. Schou- tenstr. 68 naar 's-Gravenhage, Schlegelstf. M. J. de Groot en gezin van Munnickenveld 14 naar Koog aan den Zaan, Irisstraat 78. C. Agterberg en vrouw van Keem 183 naar Amsterdam, Pieter Nlelantstraat 56 II. J. Olde en vrouw van Gr. Havensteeg 17inw. naar Blokker, A. 2». 8. H. de Jong en gezin van Koepoortsweg 100 naar Voorburg. Eemwjjkstraat X. A. R. Breukerman en gezin van Berkhouter- weg 8 naar Amsterdam, Alexanderkade 3. J. H. D. Nordemann van Baanstraat Minw. naar Haarlem, Kleverlaan 38. Vrijdagmiddag omstreeks 5 uur werd aw heel Hoorn opgeschrikt door de mare, dat er brand was op het Groote Noord. Na den verschrikkelijken brand van Donderdag, vreesden velen het ergste en toog men ten spoedigste naar het Groote Noord, naar bet perceel 114. bewoond door den heer Job. Koppies, waar groote rookwolken uit het huis sloegen. krachtens de door den minister vast- steunregeUng of werkverschaffings- nadat oeae menschen drie maanden in het De raad der gemeente wognum vergaderde Vrijdagmorgen onder leiding van burgemeester J. Commandeur KAzn. Van de Commissie voor de Malariabestrijding door de bevolking in Noordhollsnd is ingekomen een verzoek om voor 1939 een post op de be grooting voor subsidie uit te trekken. B. en W stellen voor het schrijven voor ken nisgeving aan te nemen Aldus besloten. Van de secretaresse der R. K. Vereenlging voor Kinderuitzending te Nlbbixwoude is een verzoek Ingekomen om toekenning van t even redig deel der door de gemeente voor kinder uitzending beschikbaar gestelde subsidie, ten behoeve van een door hen uitgezonden kind uit onze gemeente. B. en W stellen voor hiervoor ten hoogste 50 cent per dag, doch in leder geval niet meer dan de kosten bedragen, beschikbaar te stellen. Van het huis van den heer Brandt in de Kruisstraat, dat ten prooi is gevallen aan den hevigen brand welke Donderdagmiddag aldaar woedde, is niet veel meer over. Het geheele dak is naar beneden gestort, alleen de voormuur staat nog overeind, de achtermuur is voor een gedeelte «overgehaald. In het huis is een ware ravage, van het meubilair is niets te onderschei den. alleen een enkele zitting van een stoel of een stuk hout. Van de kachel zfjn enkele ijzer - stukken over. die triest aanwijzen waar dit vreeaelijk gebeuren zijn oorzaak vond. Van de verkoolde balken, die krls-kras door en over elkaar liggen, hangen groote ijspegels, daar de vorst het neerdruipende water spoedig deed bevriezen. Triest is het aanzien van deze plaats, waar aan het leven van een jong meisje op een zoo wreede wijze een eind werd gestaakt. Vrijdagmorgen is personeel van de gemeente- reiniglng het huis Ingegaan, om het stoffelijk overschot van het meisje te zoeken. Na eenlgen tijd vond men het verkoolde lijkje in het achterhuis. Het is met de noodlge pièteit be handeld en naar het politiebureau overgebracht. In den loop van den middag is het getranspor teerd naar het Sint Jansgasthuis, van waaruit het begraven zal worden. We hebben er Vrijdag reeds op gewezen, dat uit dezen tragischen brand overduidelijk blijkt hoe goed het is, dat besloten is tot ingrijpende reorganisatie van de brandweer over te gaan. Deze brandspuit bleek geheel onvoldoende om dezen feilen brand te blusschen. Eén straal kan nooit voldoende zijn, als uit de slangen aan de waterkraan onvoldoende water komt. Overdui delijk is nog eens de nadruk gelegd op de woor den van den burgemeester, op een der begroo- tingsa vonden gesproken: .De raad zal een zware verantwoording op zich nemen, als niet wordt overgegaan tot het aanschaffen, van een nieuwe brandspuit”. Gelukkig heeft de raad Ingezien, dat een nieuwe spuit noodig is, wat nu ook wel is gebleken. Moge hjj spoedig arriveeren voor dat er weer een Omdat gestelde regeling, in deze of in een naburige gemeente vrije bedrijf hebben gewerkt, in de gemeente lijke steunregeling of in de werkverschaffings- regeltne wenachen te worden opgenomen, en voor deze gemeente geen beperkende bepalin gen anders dan die in de steunregeling van den Minister van Sociale Zaken bestaan, kunnen deze menschen alhier niet worden afgewezen. xn navolging van vele andere gemeenten stel len B. en W. voor een besluit vast te stel len, waarbij bepaald wordt, dat men. om van de steunregeling, de werkverschafflngsregeling en de armenzorg te kunnen profiteeren. men minstens twee Jaar in de gemeente moet heb ben gewoond en in de laatste der twee ge noemd» jaren minstens drie maanden achter eenvolgens in het vrije bedrijf hebben gewerkt en er dan tevens de bepaling aan te verbinden, dat B. en W. in bijzondere gevallen daarvan afwijkingen kunnen toestaan. De VOORZITTER heeft dit altijd willen kee pen uit moreele overwegingen. tegenover de menschen. die in nood verkeeren. maat Wognum wordt een toevluchtsoord, daar Wij tal van ge- meentebepallngen hebben, die in strijd zijn met de Armenwet. Spr. noemt eenlge gevallen, waarin het wenscheljjk was geweest deze rege ling in te voeren. Enkele leden achten deze regeling in som mige gevallen onbillijk. Komt er een jongeman met een aankomend gezin in de gemeente, dan is het hard deze bepaling in te voeren. Ook de VOORZITER te deae meening toe gedaan. De heer STELTENPOOL vraagt of de tijd één jaar en drie maanden niet geschikt te. .Daten we er achttien maanden van maken." zegt de VOORZITTER Hiertoe wordt dan besloten. De bewijzen van inschrijving (stempelkaarten) van werkzoekenden, Ingeschreven bij de Gem. Arbeidsbeurs behoeven, in verband met den Tweeden Kerstdag, in de week van 35 tot en l zen. in wrik geval wél vermekelijkheMtebelaeting zal worden geheven. Aldus besloten. Mej. J. Peberwe» verzocht om eervol ontslag als onderwijzeres aan de O. L. -school, wegen» haar voorgenomen huwelijk. B. en W. stellen voor het gevraagde ontslag op de meeste eer volle wijze te verleenen. met dankbetuiging voor de diensten aan het onderwijs in deze gemeen te bewezen. Al» voren. B. en W. stellen voor een drietal voetpaden aan het openbaar verkeer te onttrekken. De VOORZITTER deelt mede, dat er geen bezwaren zijn Ingediend. Aldus besloten. eer lun I»- Hjn «n len X) DrH.Dushkind Het verzoek van P. de Groot om vergunning tot bet oprichten van een bewaarplaats van oude metalen in het perceel Gerritsland 94, door hem te ingewilligd. In .Daar waar mijn Barie woon" is Victor Mc. Laglen de lummel, die telkens benarde po sities voor zichzelf schept. Zijn kordate vrouw „Kit”, een cabaretzangeres (Oracle Fields) be treedt telkens weer het podium als haar man de huishoudelijke zaken in de war heeft ge stuurd. en dat gebeurt nogal eens, want Dobby te «ven dom als sterk, gebruikt meer zijn vuisten dan zijn hersens en zweeft op een gegeven mo ment de gevangenis binnen. Als hij er uit komt, vindt hij ztin vrouw in gezelschap van een ca- baret-eigenaar die teveel werk van haar maakt Het loopt dus weer uit op ruzie en gevecht en daarmede op een scheiding want Kit" kan den vlegel op den duur niet meer zien en hij op zijn In de stad verhuisd: Wed. T. Stam geb. G Bakker van Koren markt 31nw. naar Dal 9/84. A. M. Frens en gezin van Gouw 17rood naar Noorderstraat 18. Wed. G. Frens geb. 17inw. naar Noorderstraat 18inw. P. Bogerd en vrouw van Kleine Noord 37rood naar Gouw 17 rood. J. Kooiman en gezin van Tweeboomlaan 35 Jaar Berkhouterweg 10. 8. de Jong en vrouw yan Drieboomlaan 110 naar Veenenlaan 106. G. Jorritsma en gezin van Drieboomlaan 4 naar Tweeboomlaan 80. K. Kuiper en gezin Van P. Flortestraat naar Drieboomlaan 106. beurt gaat zich bedrinken en zoekt verkeerd ge zelschap op. En nu zou men denken dat alles reddeloos verloren te. maar dan heeft men bul ten den waard gerekend. Een film loopt zelden slecht af. dus komt het geluk zoo onverwacht en overvloedig mogeljtk De levensechtheid is niet de voornaamste hoe danigheid van deze film, die zich nog op haar Geboren: Carla Jolenta Marina, dóchter van Johann Ferdinand Terlep en van Jannetje van der Hoeven; Hendrlka, dochter van Rein van Rooi) en van Grietje Alida Johanna Wleden- hoff. Ondertrouwd’ Christiaan Tjalkens, oud zes en twintig Jaar. controleur, en Klara Sennhenn. oud vijf en twitlg jaar, zonder beroep, beiden wapende te Behagen. Overleden: Jacobus Nlcolaas Deutekotn, oud vjjf en t-wintg jaar. BIJ de rondvraag gevoelt de heer STELTEN POOL zich gedrongen B. en W. dank te bren gen voor de goede samenwerking tuaacben B. en W. en den raad. Spr. hoopt, dat in het nieuwe jaar in Wognum de verlichting mag tot stand komen en dat het den inwoners van Wognum beter mag gaan dan tot nu- toe. De heer GROEN wijst op den slechten toe stand van den weg in de Noordenneer. Als er een auto voorbij ^omt. moeten de menschen de deuren en ramen sluiten. - De voorzitter hoopt, dat het stofvrij-maken door de Vier Noorder Koggen ta uitzicht zal worden gesteld. Wethouder KLAVER vermoedt dat Span broek genegen te, den weg te verbeteren door het uithalen der bochten. Meer aal er voor- loopig niet gedaan worden. De VOORZITTER zegt toe, de Kogge op den toestand te wijzen. Hierna volgt sluiting, waarbij de VOORZIT TER een woord van dank uit voor de waardee- rende woorden van den heer Steltenpool. Ook spr. hoopt, dat de straatverlichting spoedig zal mogen branden. Spr. hoopt eveneens, dat de werkloosheid verminderen mag. kortom, dat er weer eenlge welvaart onder alle lagen van de bevolking mag komen. Spr. dankt de belde wethouders voor de ondervonden medewerking, en wenscht, dat htf na dit laatste zittingsjaar alle leden weer aanwezig zal mogen zien. 344 voor voor gemeen telijke- schafflng; 3313 bons voor middelen met X December a». niet te worden afgestem peld. De eerstvolgende vernieuwing heeft plant» op M andag. 2 Januari 1939. Belanghebbenden dienen er du» rekening med» te houden, dat de vernieuwing van 19 Decem ber 1938 gedurende 14 dagen geldig te. Gevonden: een kinderwantje, een leeren muts, een reisdeken, een blauwe doek. een paar kinderwantjea, 2 konijnen (In een zak) en een jjakje Inhoudende spek. Verloren: een pantoffel, een bruinen leeren handschoen, een zilveren broche en een hand schoen met kap. Op 1 Januari 1939 vervalt 0e eerste termijn atnatbelaating 1939. Ingekomen: M. Kleftenburg, Veemarkt 29 inw. van Blokker M. de Prée. Achterstraat 21nw, van Winkel. P. N. Koomen, Tweeboomlaan31 van Nib- bixwoud. P. M. Wenker, Gr. Noord 109inw., van 8U- bekarspel. Wed D. E. Popta geb. A. Brevé, Drieboom laan 23. van Amsterdam. H. Vijverberg—Boulangé, Groote Oost 68, van Hilversum. geen nu U-...-- - kleinen Bill tot haar universeelen erfgenaam Als geschenk op Moejjexsda -■-* kleine BUI. met behulp van\Mr R gezin weer. Deze laatste trt^dt i met Mary in het huwelijk. In het voorprogramma zagen w interessante reportage van de v het kampioens'-b"P swlngdansen van lessen voor alpinisten. Wij kunnen dit mooie progran aan volwassenen aanbevelen. Vrijdagavond te ten gevolge van de gladheid van het ijs op den Draafsingel de heer Quacks, directeur van de Nederlandsche Landbouw- bank. komen te vallen. Het kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij een been brak. Hij te naar zijn woning vervoerd. Ih minder dan geen tijd waren poütie-agen- ten en brandweerlieden aanwezig, terwijl ook de brandspuit zeer spoedig arriveerde. Doch toen bleek, dat men direct reeds het ergste verwacht had. Het was een schoorsteen brandje, dat door de bewoners en omwonenden spoedig met een paar emmers water gebluscht was. Dit ging nogal moeilijk, daar de schoor steen dicht ingebouwd was. Men moest op een bed staande, het water in de hoogte naar den brand gooien. Opmerkelijk was het, dat er zoo veel rook ontstond. wUardoor velen bevreesd werden en de brandweer voltallig uitrukte. Enkele brandweerlieden gingen nog naar den haard van dit brandje en gooiden er eenlge em mers water op voor de aekerheid. doch verder was het van geen beteekenis meer. De rook drong nog steeds uit het geopende raam van de bovenverdieping naar batten, doch gevaar voor uitbreiding was niet te vreezen. De brandweer kon dan ook spoedig Inrukken In de omgeving van het perceel merkten we o.m. op den commissaris, den heer Dokter en hoofd agent Veenstra. De oorzaak ligt waarschijnlijk in de omstan digheid, dat de schoorsteen verstopt was, of dat brandbaar materiaal in den schoorsteen te recht kwam en vlam vatte. Intusschen blijkt hieruit de noodzakelijkheid, dat de bewoners vooral in dezen tijd een em mer water klaar moeten hebben staan eventueel gevaar. In dezen tijd, nu de kachels extra-hard ge stookt worden is zoo men ziet oppassen de boodschap. Van het P. K N. te bericht binnengekomen om straatverlichting aan te leggen. De VOORZITTER zegt, dat het wachten op de regeering geweldig lang duurt. Van het P. K N. te een schrijven ipgekomen. waarin «nkele verminderingen op de onkosten worden voorgesteld van ongeveer f 69. De rijd van aan vang hangt af van Blnnenlandsche Zaken. Komt de goedkeuring spoedig dan kan reeds terstond met den aanleg worden aangevangen. Vóór Kerstmis kan de goedkeuring van Ged Staten niet worden aangevraagd. De VOORZITTER heeft een begrooting laten opmaken over de verbetering van den Stations weg in aansluiting op den Rijksweg. De staat aal f 5000 subsldieeren, doch daar de koeten t 17000 zullen bedragen, zal een bedrag van f 12.900 ten laste van de gemeente komen. Wethouder WIEDER meent dat deze Rijks- bijdrage te weinig te. Geboren: Wouter Jack, z. van Jb. Wijna en O. 8. Smit; Gerrit, a van G. S. 8mit; Gerrit, x van F. Scholten en J. W. van Elten; Martha Marla, d van A. J. Vlaar en A. Nugter; Quiri- nus Henricus Maria en Marcellus Everardus Maria, zoons van Q. H. J. Calls en A. H. M. Koning. WassenaarWillempjeAntje, d. van H. Blasweiler en M. Naastepad; Alexis Petrus. X van P A A. Weterings «n A. Geldens; Teun Jan, x van F. Domburg en E. Appel. Overleden; Jan Gons, 74 jaar, echtgenoot van - 1 neen het zijn aparte bekoring, des win- A ters door Hoon» parken en pianteoeoen a*- te wandelen, over den keiharden grond. v»len zullen met ons van meening zijn, dat het des somers in den warmen zonneschijn aange namer ia in Hoorns schoone natuur te wande len Dan hebben de hoornen en struiken een rijken bladertooi, dan te het een genot naar t frisch-groene gras te kijken ra de prachtige Jloemen en planten te besten, waarmede de parken en plantsoenen gelukkig ruim bedeeld zijn. Msakt men nu in de frissche morgenlucht, waarbij de mist van den sfgeloopen nacht lang zaam optrekt van de landerijen, een wandeling door Hoorns parken, dan ziet men. dat er naar, stlg aan de verfraaiing er van wordt gewerkt Men te nJ. bezig niet minder dan 20X100 hyacin ten- en tulpenbollen, «elke de stad gratis ont vangen heeft van het Bloembollensurpluafonds te Haarlem te planten. Korten tijd geleden zijn door de Hollandsche kweekers eenlge miilioenen .vredesbollen* naar omliggende larden gezonden, waar het volgende voorjaar velen genieten kunnen van Hollands pracht en glorie. Heeft men het buitenland goed bedacht het eigen land te niet vergeten en ook Hoorn heeft ruim zijn deel in deze gratis uit- deellng gekregen. Het belooft dus van t voor jaar een genotvolle wandeling in onze talrijke parken en plantaoenen te worden. Bij de overdaad heeft men ook de scholen bedacht Ook hier worden de bollen geplant soodat de kinderen zich goed bewust worden van a» schoonheid ta de natuur. Naast verhoogmg van de aantrekkelijkheid van de stad zit er ook een opvoedkundige waarde aan vast. Door de liefde voor de natuur zullen er hopelijk minder wandaden in de Rantsoenen bedreven worden. Het te nu wel eer» ergerlijk, als men ziet, dat opgeschoten jongens en kleinere kinderen, orce- derlijk vereend, met heele planten of vele bloe men de piantooenen verlaten. De burgemeester merkte tijdens de begrootingsdebatten wel op. dat de baldadigheid en daaronder behoort natuurlijk ook het schenden der parken in onse stad niet erger te dan in andere steden, doch het sou veel beter zijn als Hoorn een gun stige uitzondering vormde. Mogen dese bloemen zoodanig het gevoel voor de schoonheid der natuur verhoogen. dat men in onze stad de bloemen en planten in de plantsoenen .slechts" bewondert! De raad van de gemeente Akersloot verga derde Vrijdagmorgen. Wethouder Groot was niet aanwezig. Van de ingekomen stukken vermelden we een mededeeling dat rouleering in de werkverschaf fing te toegestaan, mits er voldoende geld voor te Van de landarbeiden-organteaties was een verzoek ingekomen, werklooeen ook tijdens de „trekpériode” in werkverschaffing te plaatsen en in de steunregeling op te nemen. Het bleek, dat de minister daartegen geen bezwaar heeft, zoodat het verzoek werd tnge- willlgd. Van de landarbeidersbond was een verzoek ingekomen om meer kolentoeslag voor werk looeen. In verband met de afwijzende houding van den minister kan dit verzoek niet worden ingewilligd. Ingekomen was voorts een Koninklijk Besluit, waarbij de grondslag personeele belasting voor paarden in gemengd gebruik te verlaagd van f 6.tot f 2.Dit maakt op een paard per Jaar een verschil van 12. Op voorstel van B. en W. werd de benoeming op arbeidscontract van den ambtenaar voor werkverschaffing en steunverleening bekrach tigd. De desbetreffende verordening werd dien overeenkomstig gewijzigd. De vergoeding aan dezen ambtenaar aal f 25.— tot 40.per maand bedragen. Besloten werd tot bet aangaan van een kas- geldleenlng, voorlooplg voor drie maanden, tot een maximum van f 15000.tegen een rente van 5/8 pCt. Vastgesteld werd de half jaarrekening van het GEB en wel op f 7468.11 aan baten en lasten, met een wtastultkeering aan de gemeente van 2151.02. Medegedeeld werd, dat het bedrag, dat het PEN. aan de gemeente voor het G.E.B. zal be- ws w WW F Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd r herbenoemd de heer P Schouten Sr. Besloten werd aan B. Kerseens 24.per Jaar te betalen als vergoeding voor den brand melder (telefoon). Door den voorzitter, burgemeester v. d. Heu vel. werden mededeelingen gedaan over de te ondernemen kadewerken langs het meer. De plannen zijn, dank zij Oed. Staten, die de koeten van voorbereiding voor rekening van de pro vincie namen, thans geheel gereed Zij werden besproken met de besturen van de betrokken polders, met welke besturen tot voorloqpigv overeenstemming werd gekomen, behoudens de goedkeuring door de hoofdingelanden der pol ders en behoudens de medewerking van hoogere Instanties. De kosten van bet werk zullen f 83.000.bedragen, verdeeld in 50.000.ar beidsloon en 32.000.kapitaals!asten. De polders zullen van het laatste bedrag 16.000.— moeten betalen. Dat geld zullen ze waarschijnlijk van het werkfonds kunnen leenen op zeer soepele voorwaarden. De provincie zal eveneens 16.000.bijdragen, terwijl verwacht wordt, dat het Rijk de f 50.000 arbeidsloon voor z'n rekening neemt. Gewerkt zal worden van 1 April tot 1 De cember 1939. Er zullen gedurende 36 weken 134 menschen te werk kunnen worden gesteld. Omdat Akersloot niet zooveel werklooeen heeft, zal de kadeverbetering een centraal werkobject worden, zoodat ook andere gemeenten er van kunnen profiteeren. De raad betuigde zijn instemming met den gang van zaken. Tijdens de rondvraag vroeg de heer SCHOU TEN waarom de sneeuw in de dorpsstraten niet werd opgeruimd. De voorzitter was er ook niet over te spreken, dat de wegen onbegaanbaar waren; hfj zou den gemeenteopzichter nog eens de noodlge instruc ties geven. De gemeenteveldwachter, in de vergadering aanwezig, deelde mede, dat de gemeentelijke A. stuk was en dat het paard nog van ijsnagels moest worden voorzien. De voorzitter vond, dat zulks gpen voldoende vefóntschuldigtag was en dat de spullen op tijd In orde behoorden te zijn. Van het Bestuur van den LTS. is een ver zoek ingekomen om te komen tot een verbod van het kweeken van aardappelen, welke de dragers zijn van de besmettelijke virusziekte en die het kweeken van de gevraagde handelssoor- ten. met name van goedgekeurde pootaardap- pelen, zeer bemoeilijken, zoo niet ónmogelijk maken. De te verbieden soorten zijn Zeèuwsche Blau wen en Bonten en Westelnder Blauwen. B. en W. stellen voor een dergeltfke verbods bepaling in een verordening vast te leggen, doch de contróle daarop niet aan de politie op te dragen. De VOORZ1 i'IER leest de verbodsbepaling voor, welke eenlgen tijd geleden ta Hoogwoud ia vastgesteld. De bedoeling zal echter niet zijn, om den verbouw in een bepaald gedeelte van de gemeente te verbieden. Dit is nogal moeilijk ta controleeren. De heer STELTENPOOL zegt, dat er' haast geen punt in de gemeente bestaat, dat vrij Bijna overal worden vroege aardappelen ver bouwd. zoodat de verbouw over de geheele ge meente verboden moet worden. De heer HOEBE deelt mede, dat ej gelegen heid te over is om. bulten de verboden soor ten, late aardappelen te verbouwen. Er bestaan nog vele late soorten. De VOORZITTER merkt op, dat men ten hoogste 25.boete kan krijgen. Weth. KLAVER zegt, dat men de bepaling van uitrooien moet opnemen. Het is niet goed als de overtreders de aardapjjelen in den grond mogen laten zitten. De VOORZITER vraagt zich dan af, wan neer deze aardapelen gerooid moeten worden. Men moet toch wachten op het vonnis van den kantonrechter. Besloten wordt dan de verordening ta een volgende vergadering vast te stellen. Het M echter ne al verboden de genoemde soorten aardappelen te verbouwen. B. en W. stellen voor de gevraagds vrijstel ling van vermakelijkheidsbelasting aan de Ud- club Wognum te verleenen, doch met uitsluiting van eventueels wedstrijden, met toegangsbewü- B verband met de a». feestdagen wordt wan- V(W» het F. T. T. kantoor het volgende mede- Ndeeld: len Kerstdag: Post-telegraaf en telefoon als op Zondagen. Gelegenheid tot afhalen van cor- reepondentle. jen Kerstdag: Post-telegraaf en telefoon als op Zondagen. Er wordt 1 brief- en pakketpost- beeteülng uitgevoerd, aanvangende ongeveer acht uur. Nieuwjaarsdag: Post-telegraaf en telefoon als op Zondagen. Gelegenheid tot afhalen van cor respondentie (nieuwjaarskaarten). Mede wordt reeds thans versocht nieuwjaars- eorrespondentie vroegtijdig ter poet te bezorgen. Oroote hoeveelheden zijn zoo mogelijk aan de loketten af te geven Op 31 Dec. is het kantoor voor den zegelver- koop opengesteld tot 18 uur, belastingbetalingen tot 15 uur. In de week van 11 t/m 17 December waren personen opgenomenin de steunregeling werkloon arbeiders; 16 in steunregeling kleine tuinders; 24 waren geplaatst in de en 51 -in de centrale werkver- goedkoope levens- werden afgegeven; 113 personen namen deel aan de spaarregeling voor B-steun De VOORZITTER deelt mede, dat de com- migpie van ondersoek heeft voorgesteld het pre sentiegeld der raadsleden te verhoogen van f 2 tot f 2.50. B. en W. meenden echter niet tot verhooging te moeten advlseeren. Ged, Staten zouden er zeker tegen zjjn. De heer VAN BERKEL zegt, dat in enkele gemeenten wel verhooging ia gekomen. De heer STELTENPOOL: „En we krijgen nog geen kopje koffie ook'. De VOORZITTER: ..Dat komt nog!' De commissie van onderzoek stelde voer den post verteringen voor den Raad met f 35 te verhoogen. Hierin kunnen B. en W. meegaan. De heer STELTENPOOL brak een lans voor verhooging van het presentiegeld. Wellicht sul len Ged. Staten dit goedkeuren. De functie vgn raadslid is tegenwoordig geen eerebaanrit meer. Weth. WEEDER: Jj» bestuurders sullen rich moeten opofferen.” De VOORZITTER vindt de vergoeding ook te laag. Besloten wordt de presentiegelden op f 2 te handhaven. De begrooting wordt dan vastgesteld met een poet san inkomsten en uitgaven van f 64.410.7X waarbij onvoorzien f 364£9. Vervolgens wordt de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur vastgesteld. Dese begrooting sluit met een post van f 8596.14s, waarbij een gemeente-subsidie van f 7100. Nagekoenen is een bericht van de Ijsclub Wognum, waarin medewerking wordt gevraagd om geen vermakelijkheidsbelasting te heffen en om de laatste bemerking van B. en W. te laten vervallen. Uit de discussie, die hieruit volgt, blijkt, dat enkele leden veel sympathie voor dese vereeai- ging gevoelen. Anderen weer willen deae ver eenlging gelijk stellen met andere vereenlgin- gen. De VOORZITTER merkt op. dat asm dit verzoek enkele consequenties vastritten. Dan wordt het voorstel voor kennisgeving aangenomen. best toont in de ruwe fragmenten, waar de hee- ren kolonialen door de modder van de „steden” waden en de vuist het voornaamste argument vertegenwoordigt. Een aangrijpend fllm-werk is het boeiende Moeders jongen" waarin Kay Francis en Dickey Moore zeer overtuigende hoofdrollen vervullen De inhoud is in het kort als volgt: Mary Colbrook (Kay Francis), een weduwe met weinig verstand van geldzaken, heeft door onverstandige geld-maninularies de nalatenschap van haar num, bestaande uit 50.000 dollars ver- toZtj" leeft met haar gezin in een klein stadje In Massachusetts en ontvangt later bezoek van de onsympatleke zuster van haar gestorven man. Tante Caroline. Temidden van haar talrijke aehuldelschers speelt Mary een opwindend spel, door bi! Mr Rudlin (John Lite!) een leenlng te sluiten Haar jongste. ..Bill” (Dickie Moore), sluit ondertuua- schen vriendschap met de oude mevrouw Cros by. een rilke oude dame, aan wie het tart», dat de Colbrodks in huur hebben, behoort en die nog tal van andere eigendommen bezit. Door de hulp, welke Mary van Mr Rndlln ontvangt, komen er veel praatjes in de wereld en verspeelt Mary haar reputatie. Temidden van dezen chaos komt Tante Caro line en neemt onmlddelUJk de sprekend op Col brook lijkende kinderen. Muriel. Reginald ra Gwen van Mary weg. Mary, wegens huurschuld uit het huls gezet, wil met den trouwen kleinen BUI naar New- York vertrekken, doch neemt na lang aarze len de Invatle van de oude zieke Mevr. Crosby aan om met Bill bij haar te komen tawonen. De overige kinderen komen spoedig tot het besef van hun slechte handelwijze en willen yr»sg weer naar hun moeders huis terug, het geen nu echter te laat is. Mevr. Crosby sterft spoedig en benoemt _den ig vereenlgt de tadlln het huis- spoedig daarop

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 3