bussen THERMO-/ KURAS? BERTS Bi zw Tegen de „wilde” De Wereld Sportieve geste van de Koningin 'tfil GEEN VLUCHTELINGEN MEER TOE GELATEN EEN LEX-DIEPENHORST AANGENOMEN Kerkelijk leven 1 7 Geluk van de huiselijke haard Bescherm Utegen Hoest ZATERDAG 24 DECEMBER 1938 VAN WEEK TOT WEEK 1 I ïöat Boter naar België OVERZICHT TWEEDE KAMER Invoercontingent verhoogd NEDERL. TUINBOUWRAAD N.S.B.-voorstel inzake' verkeersbelasting Initiatief-ontwerp wordt alt een leeg gebaar beachouwd KRUISVAARDERS VAN St. JAN FABRIKAAT „THERMOGENE Binnenkort zullen zich 7000 uit gewekenen in one land bevinden Doodt de dieren niet noodelooa pijnlijk Ook Sabena koopt Douglas D. C. 3 vliegtuigen Kinderen mogen nog de grens over Nog ateeda illegale vluchtelingen Duitsch vrachtschip krijgt roerschade Rotterdamsche politie verzoekt opsporing Wereldkampioenschappen 1942 in Amerika? PLUIMVEE EN WILD OP ONZE KERSTTAFEL DIEFSTAL VAN GOUD EN DIAMANTEN De wordt te weinig door de christenen gevoeld. Zy sljn kaak te argeloos, sU gelooven te gaarne dat K.R.O.-LUISTERAARS NAAR ROME H. M. atelt f 5000 a f 10.000 be- ac hi kb aar voor ye-vrymaken der banen in Friealand Koperen jubileum Broeder-overete d. Corput i was mot volk oman, zondar ••n Gouwenaar mot geurige Oud Hollandzche Pijptabak. Die heerlijke melange uit de gouden eeuw kunt U nu ook nog genieten, ah U Schout ot Coopvaert neemt van Douwe Egberts. GRATIS BROCHURE „ONZE WINTERSCHE STAMPPOTTEN" nanaoa cnnnan nnaa innam En die tot toelating van vluchtelingen. Naomi Straat: Plaats Die sljn herte aen hem wilt keeren. dieren (Van oneen parlementairen redacteur) Den Haag, 23 December IMS het het I NG 1B- jch Orates none omnes reddamus Domino Deo, Bet gevaar dle kwade 1', COOP SCHOUT 1 5 ct Qul zua nativitate nou llberavlt De dlabollca potentate. Dat Koenste klnt ia one geboren. Dat alreeoetete mannekjjn; Hij aal hem getrouwe sljn, Deus eterne tu piisslme. 0L Ing tnt ST W Waar na bovengenoemden datum eenige hon derdtallen vreemdelingen (deze getallen zijn niet In het cyfer van 7000 begrepen) ons land sonder de vereischte toestemming heimelijk zijn weten binnen te komen, zijn nadere maatregelen tot het tegengaan van zoodanige verdefe binnen komst moeten worden genomen. van een tuinarchitect te doen beplanten Nederlandsche boomkweeker Ij-producten. De Staatsraad in buitengewonen dienst, de Commissaris der Koningin van Friesland, mr. F. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten. heeft heden aan het bestuur van den Frie- schen Ijsbond medegedeeld, dat. nu de te werk stelling van werkloozen van overheids wege op de ijsbanen voorshands moeilijkhe den oplevert. Hare Majesteit de Koningin ter aanmoediging van het particulier initia tief om de tot stand komlng van Ijsbanen genen, die in bet kader van de wet blijven, mam dooddrukken I Met een paar hartelijke woorden van voldoe ning, zoowel over den arbeid als over de werk wijze van de afgeloopen maanden en van har- telljk afscheid tot 7 Februari, sloot de voor zatter de laatste vergadering van dit jaar. een bedrag van vijf tot hoogstens tienduizend gulden beschikbaar heeft gesteld. Daaraan is de voorwaarde verbonden, dat de te werk gestelden geen minder loon sullen ontvan gen dan In de offlcleele werkverschaffing geldt en bovendien mogen houden hetgeen hun eventueel door schaatsenrijders wordt geschonken als zoogenaamde baancenten. nl- ukt nu Jen tan Hst ol- on- een gin ren rit. de list de hun Judas-roi spelen. VERKOUDHEID, BRONCHITIS Pijnverdrijvende borst- en rugbedekking, een bron van warmte. VedrihbMr M Apoawtan w> OrogMw 4 f 1.10 nen, maar sfj die Zijn woord volgen hebben een enormen en bestendigen strijd te voeren. Het is - precies dezelfde gedachte, die Notkerus Bal- bulus in sljn Kerst-sequens tot uiting bracht: Ongeacht eenige gevallen, die aanleiding geven tot een speciaal onderzoek, is het tempo, waarin door het departement ten deze is ge werkt, zeer hoog, zulks in tegenstelling met het kennelijk buiten hun toedoen trage tempo, waarin de vluchtelingen, die toesteipmlng daar toe hebben verkregen, ons land plegen binnen te komen. Door het vorenstaande zal het zonder meer duidelijk zijn, dat het niet doenlijk Is, per dag en datum op te geven hoeveel vluchtelingen met terdaad zijn toegelaten in den zin van „binnen gekomen”. In verband met den diefstal, gepleegd 1 Dec. j.l. van ruwe diamanten en goud. welke van Matabi (Belgische Congo) naar Antwerpen wer den vervoerd aan boord van het s.s. „Elisabeth Fields", verzoekt de commissaris van politie van de afdeeling Justltleelen dienst van het hoofd bureau van politie te Rotterdam, de opsporing en inbeslagneming van twaalf pakken ruwe diamant, genummerd van 156 tot 167. respec tievelijk wegende 1066.13, 653.16, 1206 50, 1260 51, 1198.82. 1064 33, 967 06, 1130.36, 1202.42. 1124.46. 1234.53 en 4000 gr.; verder van een staaf geel goud. genummerd K 1382. wegende 9650 K.G. en 10 pakken goud, gemerkt met de nummers 36 en 382 tot 300, tezamen wegende 131.692 K.Q. Dit goud bestaat uit staven en klontjes. De indiening van dit wetsontwerp had zeer vele andere leden in het geheel niet verheugd. Naar hun meening is hier geen sprake van 'n poging tot actieve of constructieve medewer king. De voorstellers hebben, aldus deze leden, een onjuist gebruik gemaakt van het recht van initiatief, dat slechts spaarzaam en dan met den grootsten ernst en werkelijkheidszin mag worden aangewend. U.V.L Unilever Voorlichtings Instituut Vrijdag was het 12M jaar geleden, dat Brow der-Overs te O. J. M. v. d. Corput van de Kruis vaarders van St. Jan benoemd werd tot overste van het Moederhuis te Rijswijk (Z.H.). De bekende Belgische Luchtvaart Maat schappij Sabena, die OS een lijn op den Congo exploiteert, welke tweemaal per week in bei de richtingen wordt gevlogen, is evenals zoo vele andere luchtvaartmaatschappijen, overge gaan tot aanschaffing van Douglas D. C. 3- vliegtulgen. zy bestelde bij de Fokkerfabrieken te Am sterdam twee van deze toestelten, die uitge rust met Wrigt Cyclone-motoren reeds In Ja nuari worden geleverd. Vermeld zij nog. dat thans meer dan twee honderd douglasvliegtuigen van tzet type D. C. 3 zijn gebouwd. De Amerikaansche Sklbond zal op het eerst volgende congres van de F.1.8. te Zakopane een voorstel Indienen om de organisatie voor de wereldkampioenschappen in het skiën aan Amerika toe te wijzen. Canada aal dit verzoek ondersteunen. Aan het Voorlooplg Verslag der Tweede Ka mer over het voorstel van wet van den heer De Marchant et d’Ansembourg c.s. tot vermin dering en vereenvoudiging van de belasting op het motor-, rijtuig- en rjjwielverkeer wordt het volgende ontleend: Het had sommige leden verheugd, dat uit het voorliggend initiatief-ontwerp blijkt, dat de Na- tionaal-Socialistlsehe Kamerleden op actieve en constructieve wijze wilden gaan medewerken aan het huidige staatsbestel. Intusschen be treurden deze leden, dat de voorstellers bij deze poging tot medewerking hun krachten beproe ven op een vraagstuk, dat niet geschikt is om langs den weg van het parlementair Initiatief te worden opgelost. Het aantal gevallen, waarin door den mi nister sinds 7 November 1938 toestemming is verleend tot toelating in ons land van vluchtelingen voor opname In gezinnen, kampen en koloniehuizen. zal zeer binnen kort zijn gestegen tot 7000. Op deze wijze is in de daarvoor het meest in aanmerking komende gevallen, binnen de grenzen van hetgeen voor ons land mogeljjk is. hulp ver leend geworden. Verdere toelating van de groote aantallen vluchtelingen (voor de toe lating van kinderen bestaat nog eenige ruimte) acht de regeerlng niet verantwoord. Na afwikkeling van de nog in behandeling zijnde verzoeken zal zy er tot haar leed wezen toe moeten overgaan, terug te keeren tot het stelsel, dat slechts in zeer bijzondere omstandigheden toestemming tot binnen- ÜÖIMbI hier te hulde dl s«av »eu. Een honderdtal Katholieke luisteraars, vrien den van den KJJ.O, zullen op tweeden Kerst dag de reis aanvaarden naar Rome, om daar aan de voeten van den Paus hun hulde en ven eering neder te leggen en op de heilige plaat sen van de hoofdstad der Christenheid eenige ogenblikken te toeven. Deze reis, welke tech nisch wordt georganiseerd door de Katholieke Reisvereenlging. bevat ook een bezoek aan de kunststad Florence en aan het trotsche Milaan. Vooraanstaande Katholieken behooren tot het reisgezelschap, dat met den morgentretn op 26 December vertrekt en op 3 Januari weder in het vaderland terugkeert. Te zenden aan Mevr. lotgering Hilltbrand Unilever Voorlichtings Instituut, Postbox 1, Rotterdam. Een transport van negentig Duitache vreem delingen, die ons land op illegale wijze zijn binnengekomen, is Vrijdag, naar De Telegraaf verneemt, naar Reuver gegaan. Daarmede la ook het derde kamp geheel bezet. Na de Kerstdagen zullen verder alle .Illegale” vluchtelingen over de grens worden geleid. Vrijdag hebben zich te Amsterdam nog weer 70 i 80 vreemdelingen gemeld, die op onwet tige wijze ons land zijn binnengekomen. Ge tracht zal worden nog een enkele van ben In de drie kampen een plaats te geven. In de dezer dagen onder leiding van den heer Jac. Smits gehouden vergadering van het cen traal bestuur van den Nederlandschen Tuin- bouwraad werden de heeren T. Kralt en H. J. Arentshorst geïnstalleerd, die de plaatsen inna men van de heeren J. v. d. Meer en A. Ver- duyn Jr. Bij den aanvang wend door den voorzitter met een enkel woord herinnerd aan de viering van het dertigjarig bestaan van den raad en danx gebracht aan de organisatoren, welke dit feest hebben voorbereid. In het bijzonder memoreerde de voorzitter het overlijden van dr. H. J. Lovlnk, een van de op richters van den raad en den heer Joh. Schee pers. Ten slotte herinnerde de voorzitter in zijn inleidend woord aan de van de regeeringszijde uitgesproken wenschelykheid om de uitvoering van de verschillende crisismaatregelen in han den der desbetreffende organisaties te leggen. Door den heer D. Admiraal werd gewezen op de wenschelijkheid om den bloemenwlnkellers hét recht te geen op den eersten Kerstdag be stellingen te bezorgen. Besloten werd om na eerst kennis genomen te hebben van een door de algemeene vereeni glng van bloembollencultuur te verzenden adres zoo mogelijk adhaesie te betuigen aan een daarin vervat verzoek om bij executorialen ver koop van gronden tegen te gaan, dat de opstand ook wordt verkocht. Bi) de behandeling van de zgn. registratie van nieuwigheden werden uitvoerige mededeellngen gedaan over de besprekingen, welke over dit onderwerp zijn gevoerd bij gelegenheid van het twaalfde internationaal landbouwcongres in Augustus 1938 te Berlijn gehouden en het on derzoek. dat door de afd. Tuinbouw van het In ternationaal Landbouwinstituut te Rome zal worden ingesteld. Besloten werd af te wachten welke voorstellen van die zijde zullen worden Ingediend. Uitvoerige mededeellngen werden gedaan over de Nederlandsche deelneming aan de Gentsche Floraliën 1938. Door den vorzitter werd een bijzonder woord* van hulde gebracht aan de commissie, welke de inzending heeft voorbereid. Door den afgevaardigde naar het twaalfde in ternationaal landbouwcongres te Berlijn, den heer Jac. Smits, werd uitvoerig verslag gegeven van het aldaar behandelde, evenals van het ge sprokene ter gelegenheid van het congres der Federation Horticole Professionelle Internatio nale. eveneens in Augustus 1938 te Berlijn ge houden. Besloten werd aan het departement van De fensie te verzoeken de gronden bij de reeds ge bouwde en nog te bouwen kazernes onder leld'ng met Hier wordt een belastingwyzlging voorgesteld, waarvan het gevolg zal zijn, dat de baten voor de schatkist dalen van ongeveer 69 tot ongeveer 30 mlUioen gulden, zonder dat het verschil wordt overbrugd of gedekt. Algemeen was men van meening, dat de In diening van dit wetsontwerp beter achterwege had kunnen blijven, omdat de regeerlng verla ging van de op het autoverkeer drukkende be lastingen overweegt: vermindering, wellicht af schaffing van den grondslag motorrijtuigen in de personeele belasting en van het com pensee- rend Invoerrecht op benzine. Door het stelsel van betaling nur gelang van verbruik, aldus zeer vele leden, wordt het be- drijfsverkeer zwaarder belast dan het luxe- verkeer. Als een overwegend bezwaar tegen het voor gedragen belastingstelsel werd door deze leden nog aangevoerd, dat het. vrijwel alles op één kaart zet. Een scherpe stijging van den benzine prijs zou zeer nadeelige gevolgen hebben voor het wegverkeer. Verscheidene leden verklaarden nog. dat. wanneer zjj met dit wetsontwerp niet konden instemmen, dit niet beteekende, dat de bestaan de belastingdruk rip het motor- en rijwlelver- keer hun Instemming had. Deze leden achtten het niet noodlg, hierop thans dieper in te gaan, onder meer omdat een mlnisterieele commissie jg benoemd om dit vraagstuk te ondenoeken. ZU, die de christenen hard willen vallen, zoeken vaak hun sterkste argumenten hierin, dat zij zeggen: hoe komt het, dat bijna twin tig eeuwen na de geboorte van Christus het menschdom nog zoo bitter weinig gevorderd Is op den weg naar vrede, liefde en rechtvaardig heid? Bewijst dit niet de overbodigheid van het geloof? Zonder iete tekort te doen aan den plicht, om óók in de menschelijke samenleving het llefdegebod te verwerkelijken, zonder te ont kennen, dat tallooze christenen schromelijk te kort schieten In verfoochening van egoïsme en in gevoel voor den medemensch, kan men hier op toch antwoorden, dat de christen in de eerste plaats heeft te zoeken het Rijk Gods en Zijn gerechtigheid en dat het overige zal wor den toegeworpen. Deze gerechtigheid is de god delijke gerechtigheid, die geschieden moet ook als wij niet begrijpen waarom. En het godsrijk is in ons. Wij moeten onze ziel zalig maken in de eerste plaats. Wij moeten innerlijk vrij zijn, Innerlijk onthecht. o Zooals de katholieke schrijver Henri Bru ning het dezer dagen zelde: „Dit is het Ideaal, waarop „de goede wil” gericht moet zijn als zij gericht wil zijn op de christelijke rechtvaardig heid. Wij zullen dit Ideaal nooit volkomen ver werkelijken, maar altijd zeer onvolkomen en gebrekkig. Doch het is bet doel, waarheen al len, die Gods rechten primair erkennen, dienen te streven, met en door Christus. De goede, d.wx de oprechte en waarachtige wil is hier, als steeds, voldoende. Gelijk dit streven steeds gebrekkig zal blijven, zoo zal ook de orde, die het op natuurlijk gebied zou verwerkelijken. steeds onvolkomen zijn. Daarom zal er altijd strijd zijn en elk verwerkelijken een bedreigd j bezit. Er zullen tijden zijh waarin het Ideaal dichter benaderd wordt, doch ook tijden waarin zij, de christelijke rechtvaardigheid, volkomen schijnt weggevaagd. Ook uit de geesten. Tijden, waarin de christelijke rechtvaardigheid (o n- danks alle sociale rechtvaar digheid) een vervreemd, vergeten Ideaal is, 71 ideaal dat alleen nog verwondering baart.” „Gij kwaamt om de wereld te winnen,” zegt m oud Kerstlied. Om „den mach tigs ten vijand te slaan”. Het schreiende kind in de kribbe is ook de stralende en onvervaarde held, die het boose overwint, het booze in ieder menschcn- hart en het booze, dat de som is van alle kwade neigingen der menschen. Dan noemt het oude lied, dat wij allen in den Kerstnacht zingen (maar hoe ondoordacht vaak!), den vijand bij den naam: „De kracht uwer liefde van binnen kan wereld noch hel wederstaan.” Chris- leder afgevaardigde, die na 11 uur de koffie kamer binnentrad, om zijn handteekening óp de presentielijst te plaatsen, werd met een hoeraatje ontvangen. Het treinverkeer zat in gen knoop, de trams waren overvol, taxi's nergens te krijgen^^esproken tot het late middaguur en het quorum, de vereischte helft plus een. liep maar niet vol. Een voor een druppelden ze binnen. Hoera! En eerst 20 minuten over tijd kon de verga dering aanvangen. Zij duurde niet langer dan anderhalf uur. Er stond maar één punt op de agenda: de wilde bossen. n-y*aser^taat stelde een wij- ie/Bezulniglngswet 1935, waar- r Autovervoer Personen het heeft de minister van Justitie geantwoord noodwetje tegen De ministerxr ziging voor van op het Reglemea R. A. P. berust. De Bezulniglngswet verbood het „explolteeren van bussen zonder vergun ning”. De uitleg van dezen term nu leverde de bekende moeilijkheden met de rechterlijke macht. Daarom zou bij dit noodwetje de om schrijving van de Bezulniglngswet worden aan gepast aan de termen die het R. A. P. gebruikt. Dat beteekende feitelijk een uitbreiding van de wettelijke bevoegdheden der regeerlng. Rn daarover ontspon zich nu een onderonsje tusschen den heer I «iepenhorst (A. R.) en den minister van Waterstaat. De heer DIEPENHORST voelde niets voor dergelijke uitbreiding. Hij diende een amende ment in, strekkend tot 7 wijzigen van de straf bepalingen in het Bezuinigingsontwerp in dien zin, dat duidelijker dan tot dusverre komt vast te staan, wie wegens overtreding van het R-A.P ,Jn zijn nekvel kan worden gegrepen”. Een der gelijke wijziging breidt de oorspronkelijke be voegdheden niet uit. Maar het Is de vraag stelde de MÏNIKI'KK daar tegenover of langs dezen weg het be oogde effect zal worden bereikt. Het amende- r.ient-Diepenhorst, mede onderteekend door de heele commissie van rapporteurs, vergezeld van aen heer Van Lldth de Jeude, stelt „de leden van het bestuur of hen, die feitelijk de leiding hebben" van een wilde busonderneming straf baar. Doch wie zijn dat? De leiders van de onderneming, de chefs van de exploitatie of zij. die aan het hoofd van een onderdeel staan? Nieuwe onzekerheid dus nieuwe mogelijkhe den om mazen te vinden, waar de wilde bus door been kan krulpen. Een klein deel van de Kamer deelde de mee ning van den minister,» dat zulk een nieuwe onzekerheid moet worden vermeden, dat de tus gaat schuil, Christus wordt niet overwon-_| KluMr voor(ü het odium moet duchten, zeil een vage, onvoldoende wet-redactie te hebben gewild. Geen risico meer, meende de heer VAN BRAAMBEEK (8. D. A.P.) en de beer VAN MAARSEVEEN (R. K.) stemde met dit standpunt in. Doch de meerderheid voelde het meest voor het amendement-Diepen horst: terug, regeerlng, in bet bok der aanvankelijk gegeven bevoegd-, heden. Het amendement werd aangenomen met S3— 16 stemmen. Daarna werd de noodwet In zijn geheel, Intusschen een lex-Diepenhorst gewor den. aangenomen met 645 stemmen. Alleen de N. 8. B, als steeds gesecondeerd door ds. Kers ten. verzette sieb. Laat do wilde buazen, die- De Congregatie, die thans ruim 80 leden telt, bestuurt de volgende hulzen en inrichtingen: Huize „Ora et Labors", Internaat voor jongena te Rijswijk; Kinderhuis ..Petrus Canlslus' te Wateringen; Patronaat .Bt Jan” te Rotterdam; R K. Jeugdwerklooeenkamp „Ons Werkkamp' te Runten—Brussum (Limburg)Benedictus La- bre-tehuis (tehuis voor dakloozen) te Utrecht; Huize Padua te Rotterdam, terwijl “ook een Mis- ale-steUe in Curasao onder bare zorgen la. Zend bijgaande coupon aan j Mevr. Lotgering Hille brand, Unilever Voorlichtings Insti- I tuut U.V.l., postbox 1, Rot terdam en U ontvangt om gaand gratis en franco de brochure „Onze wintersche J stamppotten". j Verzoeken welke blijkens de daarin vervatte gegevens vooi een gunstige beslissing in aanmerking komen, plegen zeer spoedig te worden afgedaan. In noodgevallen heeft de behandeling veelal tele fonisch plaats. Wanneer in bepaalde gevallen een nader onderteek noodlg blijkt, vordert de afdoening uiteraard eenigen tijd. De behan deling van verzoeken pleegt echter ernstig te worden bemoeilijkt door honderden telegrafi sche. telefonische, schriftelijke en mondelinge verzoeken om en aansporingen tot snelle be handeling. Dank sij de toegepaste werkmethode is het mogelijk geweest op korten termijn groote aan tallen vluchtelingenzaken te behandelen. Voor verzoeken cm opname van vluchtelingen in ge zinnen. wordt het systeem gevolgd, dat onder- geteekende. eventueel in overleg met de be trokken comité s, beslist, of in beginsel toestem ming kan worden verleend. Bij een beslissing in guns tl gen zin stelt het hoofd van plaatee- lijke politie daarna, voor zoover noodlg, nog *n summier onderzoek In met name naar de be trouwbaarheid en bestaansmiddelen van den aanvrager. Het percentage der gevallen, waarin de mi nister In verband met het politieonderzoek op zijn aanvankelijke beslissing moest terugkomen, is gering. Voor wat betreft de opname van vluchtelingen van middelbaren leeftijd in kampementen en van kinderen In koloniehui zen blijft een nader onderzoek na de beslis sing van den minister steeds achterwege. 's-GRAVENHAGE, 23 December Wij ver nemen van bevoegde zijde, dat de Belgische re geerlng het globale invoercontingent voor bo ter voor deze maand weder verhoogd heeft thans met 200.000 kg. Het aandeel van Nederland hierin bedraagt 27i., pet. De betreffende hoeveelheid moet uiterlijk 31 December 1938 in België worden in gevoerd. Op dr viagen van het Tweede Kamerlid Albsu-da betreffende snellere afdoening van verzoeken om toelating van Dultsche vluchte lingen hier te lande en het aantal losgelaten vluchtelingen het volgende De Ned. Ver. tot bescherming van i'cr roeit opneming van het volgende: De Ned. Vereeniglng tot bescherming van dieren roept de medewerking, in van het pu bliek qm het dachten van klein wild, konijnen en gevolgelte zooveel mogelijk op vakkundige wjjze te doen of té laten doen. Gevogelte waarvan de kopvorm het toelaat, bedwelme men door een krachtigen slag met een houten hamer op den door een tafel ge- steunden kop en snjjde pas daarna dit lichaams deel af. Konijnen boude men in de lendenen vaat, zoodat de kop naar beneden hangt en geve dan met een stevig stuk hout een krachtigen verticalen slag op het achterhoofd achter de ooren. Kreeften, krabben en garnalen dompele men onder in zout water, tot ze levenloos zijn. Vswzoeke mij omgaand gratis ed franco te zenden een exemplaar van de brochure „Onze wintersche stamp potten” Het Dultsche sa. .Ueumark” van de Ham burg Amerlka-HJn. heeft Vrijdagmiddag, ko- mendene van Antwerpen en bestemd voor Rotterdam, roerschade opgeloopen en te ter reede van VUsslngen geankerd. Vermoede- Hjk zou men aan board probeexen het euvel te verhelpen. alles gaat goed, als sjj maar doen vat de Uoa- vereeniglng en de vakorganisatie zeggen Maar het kan daa toch nog verkeerd gaan. Het kan *i)n, dat wjj geen rekening houden met diabolische krachten van de wereld. „De reld” wordt, In het Nieuwe Testament, in ver schillende beteekenissen vermeld, maar de uit drukking wordt er ook herhaaldelijk gebruikt om aan te duiden al degenen, te samen en In vereeniglng, die de leer van Christus niet wil len nemen tot richtsnoer voor hun leven, die onverschillig blijven voor Zijn geboden deze wereld vormt bet bontste gezelschap dat men zich denken kan, de openlijke vijanden van Christus zijn erbij en de verkapte. naam-christenen, In deze wereld werkt de hel. werkt Satan, de prins der duisternis. Men denkt wel dat Baten dood is. weggevaagd door ons verlicht intel lect. maar vle werkelijk bewust leeft en achter <k gezichtetgaskers weet te kijken, wie gevoel heeft voor het onzegbaar raffinement waar mee de mensch vaak zijn werkelijke bedoelin gen weet te verbergen, hij zaï hem overal ont waren. op de meest onverwachte oogenbllk- ken. Zijn koude, schitterende geest weet aan bet goede nederlagen toe te brengen op zulk een wjjze, dat de ongewaarschuwde aan s ij n kant zou gaan staan, denkende dat de recht vaardigheid, de vooruitgang, de humaniteit het eiachen. Mephistofeles heeft hulptroepen, die zélf niet weten met welk bedrijf zy bezig zijn Deae wereld is de onverzaenljjke vijand van Christus. Hij kwam op aarde om haar te winnen, maar zy verzet zich eindeloos en schynt telkens te zegevieren, zy is niet kort weg identiek te achten met de staatsmacht of oe geldmacht, maar het is een feit dat deae m soms een groote rol In spelen. „Quare fre- muerunt gentes: et populi meditatl sunt inanla?” vraagt de Introïtus in den Kerst nacht „Waarom woeden de heidenen en zinnen de volken op ijdelheid?'’ Omdat zy vaak geleld worden door den kouden, schitterenden geest van Satan, omdat zy leiders hebben, die den godsvrede niet nastreven, maar een kris tellen paleis van zelfheerlijkheld willen op bouwen. waarin voor nederigheid, zachtmoe digheid en schuldbesef geen plaats is, waarin luemand „door ootmoed wordt herboren.” Omdat wjj aan die wereld te veel meedoen, daarom zyn wy niet meer de keurbende en de vergadering van godminnenden, die men dul- deiyk kan herkennen. En het zal niet anders worden, tenzy wy, met het kind en den held uit de kribbe, stryden tegen die wereld. Tenzy wy wezenlyk zyn liefde verstaan en open baar beiyden. Die liefde die het hoogste is. en niet meer uit te zeggen, zy maakte Dante sprakeloos aan bet eind van zyn Paradijs, toen hij alléén nog voelde, dat zyn wil en zyn ver langens, „geiyk een wlele In vasten gang”, be wogen werden door „de Liefde, die beweegt én zon én sterren”. Het Evangeliewoord Is sober over de geboorte dM Heeren. maar de vaders die het verkon- ^gden en de christendlchters hebben er zóó- yeti anr gezegd en gezongen, dat er geen feest van het kerkeljjk jaar valt aan te wyzen. «aarby een geloofswaarheid rijker is gecom- mentarteerd, rijker omhangen met het spel der vrome verbeelding. Volksgeloof en legende hebben er het hunne bijgedaan en zoo is hei Kerstfeest geworden een onuitputtelyke bron van poëzie. Nog vandaag, nu het licht-der- wereld door zoo talloos velen ontkend wordt Du er landen zyn waar men liever het feest der winterzonnewende zou herdenken dan oe geboorte van den Verlosser, Die het bovenaardsche licht heeft geopenbaard, u die stroom van inspiratie niet versperd. Boek, tijdschrift en dagblad worden door de dulsten-schryvers gevuld met gedichten en beschouwingen over het onverklaarbare won- dsr, dal ons uit schuld en dood heeft verlost en zelfs sy, voor wie de berichten daarover Bist meer zyn dan een door traditie geheilig de mythe, kunnen zich moeliyk losmaken van de ehristeiyke symbolen, zy spreken van he» Kerstverhaal, het Kerstgebeuren, maar als zy d« innigheid van de geboorte en het moeder schap, de herders, de koningen, de engelen, den os en den ezel er niet by kunnen halen, waar over sullen zy schryven? Men zou de simpele vraag kunnen stellen, of historisch betarytel baar is, wat zóó hardnekkig voortleeft en wordt voortverteld. Niemand twyfelt er aan dat Alexander de Groote er is geweest en dat Keizer Augustus heeft geleefd. Waarom wél, dat Christus is geboren zooals de Schrift het ons vertelt? Men bewondert de naïveteit en schoonheid der middeleeuwsche dichters, als zy den kleinen Jezus en de Moedermaagd be zingen, maar waarom begrypt men niet, dat zy deze ongereptheid alleen konden halen, omdat het bezongene voor hen realiteit was. omdat zjj als bet ware zélf aanwezig zyn geweest by de feiten die zy verhaalden? Hoezeer de stal van Bethlehem voor de mid deleeuwers realiteit was. de uitvoerigheid der primitieve schilderijen, de levende Intimiteit i der gedichten bewijst het. Zeer menscheiyk wordt alles voorgesteld, maar de schroom dec gebaren, de reinheid der gelaatsuitdrukkingen vertellen van de heiligheid der gebeurtenissen en de H. Schrift wordt er telkens bygehaald. de refreinen herinneren er aan, dat het Kind ons aller Schepper Is. „Eeuwige God, Gy die de Uefderijkste sjjt”, wordt Zuster van Bar- baradael niet moede te herhalen: en. ■rt- jn- ruf >d- er- cen en. TB- des nk ta- t. ien kie oor eel

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5