H GEEN BEGRIP Vreugde op Urk bedorven Drukke dag voor „Koetilang” CKS Kerkelijk leven Bronchitis wtantelm, wordt DINSDAG 27 DECEMBER 1938 Ook voor slachtbeesten verlengd Den brand zelf aangestoken? Weer brandde het te Rotterdam INVOERRECHTEN IN INDIË INVOER VAN BRUINE BOONEN Afschaffing van het prijsverschil Overstelpend aantal aanvragen >mrt Cor Ruys in Indië ALGEMEEN MIJNWERKERS FONDS UNIE triomf- VROUW IN BRAND GERAAKT Later aan de gevolgen overleden NIET DE GOEDE METHODE COMITÉ VOOR ASYLRECHT Te Amsterdam opgericht NIEUWE GEMEENSCHAP 4 Geen voorrang verleend BENOEMIN In het bisdom Haarlem het HET RASSENVRAAGSTUK Studiedag te Nijmegen 5 Brandweerman to Winschoten breekt een boon Verscheidene ambtenaren gearresteerd Slachtoffer spoedig overleden DE BOOTVERBINDING MET TERSCHELLING BEPERKING INVOER VAN PAARDEN Artikelen met verhoogde heffing buiten omzetbelasting Deze vlucht ia een ware tocht geworden DE „REIGER" UIT DE VERTROKKEN Hedenavond spreekt prof. Aalberse voor de radio Zevenhonderd kippen verbrand WIELRIJDER GESLIPT OP GLADDEN WEG TWEE GEWONDEN BU AUTO-BOTSING Bijdrage percentage voor ziekenkassen Party grondnoten vormde gretig voedsel voor het vuur Drie schepen in nooo bü Oostmahorn HANDELSBETREKKINGEN MET ZUID-AMERIKA Het isolement van Ameland De .Jnsulinde" ter redding uitgevaren Zedenmisdrijven in Indië Levensmiddelen beginnen schaarsch te worden By de landing van het vliegtuig is een 10-jarige jongen door den staartsteun geraakt Door autobus aangereden en ernstig gewond Koninklijke gift voor Leger des Heils Eigenaar van meubelfabriek te Rotterdam in arrest Totaal 60 passagiers en 3000 kilo gram post van en naar de eilanden x Ruwe A schrale huid von honden en gelaat, schrale lippen, gesprongen honden genezen snel met PUROL Rheumatiek, Rug- en Gewrichtspijn ondermijnen Uw gezondheid! Geweld gebruikt om zijn geld los te krijgen De uit te Nederland Op weg van Zuid-Afrika 4 i •J M been RX. De beide Andere vaartuigen beboeren provincie Groningen thuis. IVelf tL-C. ndse MAX trsn- AMI aam «5S (thans (thans (thans (thans Totaal lijn per KLM.-vllegtulg Zaterdag naar en van de eilanden vervoerd «0 pa Magiërs es 9900 kilogram poet. in en Dezer dagen ia te Amsterdam opgericht een „Comité voor Asylrecht”. Dit comité stelt zich ten doel: wenscht. Voor de contingenteering van paarden werden als basls-tüdvak in plaats van de jaren 1931, 1933 en 1933 de jaren 1936 en 1937 vastgesteld. Het percentage werd verlaagd van 100 tot 50 naar het aantal stuks. Voor de contingenteering van slachtpaarden bleven basistijdvak en percentage ongewijzigd (respectievelijk de jaren 1931 en 1932 en 20 van het aantal stuks). Suiker, zout, vet en margarine zijn op bet eiland niet meer te krijgen. Verscheidene bak kers hebben geen meel meer. Ook de voorraad kruideniers- en grutterswaren begint ernstig ai te nemen. Een aantal zakenlieden heeft, gezien dezen toestand, een telegram gezonden aan den mi nister van Algemeene Zaken, met het verzoek maatregelen te treffen voor den aanvoer van levensmiddelen en grondstoffen. De'RK. Charitatieve Vereenlging voor Gees telijk* Volksgezondheid zal haar zevende Jaar- Tengevoige van de gladheid van den weg ia Zondag de landbouwer B. H. op den weg Zuid- woldeMeppel met zijn flets geslipt en door een autobus van de firma Dabo, welke een dienst onderhoudt tusschen Meppel en Groningen, ge grepen. H. werd tegen een langs den weg staan- den paal geslingerd en bleef met eenige gebroken ribben liggen. Nadat dokter Vegter uit Zuldwolde de eerste hulp had verleend, is H. een boerderij binnen gedragen, waarna hij per ziekenauto naar zijn huls is vervoerd. Zevenhonderd kippen kwamen In om, terwijl twee auto's zijn Volgens een op het reddlngsstation te Oost mahorn ontvangen bericht, afgezonden door de kustwacht te Rottumeroog, bevonden zich Maan dag In de nabijheid van dit eiland drie vaar tuigen. die in het Ijs bekneld zaten, in een moeilijke pcsltle. de al de de geheele winterperiode geen verbinding met de kust hebben gehad, vreest men dat er een ernstig gebrek aan voedsel en water aal rijn. Idlgé •Pfle- llclta* Het V VapoRub aan De ge- bele x>r- De n 1 en- L 1. Gegevens te verzamelen omtrent de toe lating en positie van vluchtelingen In ons land 2. Zoo noodlg stappen te doen bij de be voegde autoriteiten. De P.H.—O.T.O. is, zooals reeds gemeld, een Fokker F. 8 vliegtuig, dat geen staartwlel, maar een staartsteun heeft. 1 stuurd door den ervaren gezagvoerder P. Bot. ting der contingenteering van slachtpaarden ge- die van het ongeval niets gemerkt heeft. Het I terrein was met twee vlaggen afgezet, wat blljk- I baar niet voldoende was om deze afzetting uit de lucht te kunnen waarnemen. Gewoonlijk be- I vinden dergeUjke aanwijzingen zich horizontaal op den grond. De directie der K. L. M. heeft de ouders van bet slachtoffer haar deelneming met het onge val betuigd. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ontwerp van wet houdende maatregelen ten aanzien van de invoerrechten in Nederlandsch-Indië wijst de minister van Koloniën erop, dat het beperkt aantal artike len, waarvoor de tarieven van Invoerrechten thans zullen worden verhoogd, bulten de op- centen-hefflng zal worden gehouden. Dit heeft ten gevolge, dat de belasting op die artikelen lager zal blijveil- dan die, welke vóór de depre ciatie van den gulden werd geheven. Voor de overige met een waarderecht belaste artikelen, welke in het algemeen door de groote massa der inheemsche bevolking worden gebruikt en deze zijn, gelijk een nadere beschouwing zou kunnen leeren, niet zoo bijzonder talrijk zal de verdubbeling van het aantal opcenten feltelljk geen ander effect hebben dan dat de toestand hersteld wordt, welke vóór de depre ciatie reeds sinds ruim vier jaren heeft bestaan. Naar het oordeel der regeerlng ligt het voor de hand, alvorens naar nieuwe belastingbronnen om te zien, de beperking van het begrootings- tekort na te streven door het terugnemen van de voor 1938 Ingevoerde belastingverlagingen. In verband met den brand in de meubelfa briek der firma H. In de Hudsonstraat te Rotterdam, welke Vrijdagavond heeft gewoed, te de eigenaar, die reeds eerder door de politie aart een verhoor was onderworpen, opnieuw op het bureau Oosteryanstraat ontboden, daar men uit zijn antwoorden reden meende te hebben hem in verzekerde bewaring te stellen. Zondag Is hij overgebracht naar het huls van bewaring. Een deser vaartuigen, een te Leer in Duitsch land thuis beboerende schelpenzulger, bevaren door schipper Houwlng. had de vlag geheechwn, De motorreddlngboot „Insullnde” van de Noord- Zuidhollandsche Redding Maatschappij, onder bevel van schipper Toxopeus, la toen van Oost mahorn ter assistentie uitgevaren. Wegens bot vele drijflte op de Wadden moest de redding boot den geheelen nacht buitengaats blijven en zou bij het aanbreken van den dag trach ten de In nood verkeerende vaartuigen te be reiken. Naar de Telegraaf meldt, heeft de regeerlng besloten Cor Ruys, die met zijn gezelschap In Indië financieel gestrand is, te helpen aan een gratis terugtocht vierde klasse naar Nederland. De oplossing is thans zoo gekozen, dat de regeerlng het voor acht personen verschul digde bedrag van f 2400, passagekosten vierde klas, geheel voor haar rekening neemt, derhalve zonder aftrek van de som van f 700 welke on langs in Medan voor de thuisreis van het gezel schap werd bijeengebracht. Deze laatste som is op een kleinigheid na juist voldoende om voor derde klas passage te suppleeren. Bestuurd door den gezagvoerder Von Weyrother heeft bet KXJd-toestel „Koeti lang" Zaterdagmiddag een drietal vluchten van Kolde naar de Waddeneilanden Schier monnikoog en Ameland gemaakt. By de eerste vlucht zaten in het toestel drie passagiers en 1380 kilogram post, waarvan 850 Kg. voor Schiermonnikoog on 400 Kg. voor Ameland. Van Ameland werden op de terugreis naar Relde 13 passagiers meegenomen, waarvan drie bestemd voor Amsterdam en 9 voor Groningen. Vervolgens werd een tweede vlucht gemaakt naar Schiermonnikoog met 9 passagiers, terwijl er zeven mee terug werden genomen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de Minister van Economische Zaken besloten, met ingang van Dinsdag 27 December het prijs verschil bij invoer van bruine boonen voor menschelljke consumptie af te schaffen, in ver band met de omstandigheid, dat om. ten ge volge van de geringe opbrengst van den bin- nenlandschen oogst de prijs der bruine boonen voor consumptie hoog is. Hoewel de bultenlandsche boonen dus niet meer met een heffing van f2.50 per 100 kg. zijn belast, is het onwaarschijnlijk, dat de prijs hier te lande veel zal dalen, daar de jogst ook el ders gering is. vergadering houden Zaterdag 4 Februari in de aula der RX. Üntverriteit te Nijmegen. De Senaat der RX. univerritelt organiseert in samenwerking met het bestuur der Charitatieve Vereenlging op dienselfden Zaterdag een studie dag over het Rassenvraagstuk, bogeleid door prof. dr. J. A. J. Barge, prof. dr. F. J. 3. Buyten- dl)k en dr. J. E. Schulte. Den leden en begun stigers der Charitatieve wordt verzocht, wtm- neer al] deae Inleidingen willen volgen, dit te willen opgeven, opdat plaatsen voor hen kun nen worden gereserveerd. Alle belangstellenden zjjn welkom, die een verzoek richten aan den secretaris der Eugenetische Commissie, dr. F. M. Havermans te Venray, die voor de verdere re geling zorg draagt. - M - Van offlcieele zijde meldt men ons. dat H. M. de Koningin een gift van 5000 gulden beeft ge schonken aan het hoofdkwartier van het Leger des Hells, welke uitsluitend moet worden be steed aan dekking cn keedlng van de meest be hoeftige gezinnen in ons land. Nadat de gezagvoerder de inzittenden op Relde bad afgezet. vloog hjj het toestel naar Den Hel der, naar De Kooy, waar 12 passagiers en 800 Kg. post van de torpedoboot, die Vrijdag *n mis lukte poging deed Anyland te bereiken, werden opgenomen. Hiermede werd naar Eelde terugge keerd, waar nog een passagier aan boord kwam. Opnieuw steeg het toestel op. thans weer naar Ameland, waar de passagiers en de lading post werden afgeset. De terugreis naar Belde werd aanvaard met twintig passagiers, onder*' wie kleine kinderen. Negen reizigers waren bestemd voor Amsterdam en elf voor Groningen. 3. De openbare meenlng objectief voor te lichten. Het comité wil niet treden op het terrein van bestaande organisaties, die de verzorging der belangen van bepaalde groepen vluchtelin gen behartigen, maar het hoopt op hun mede werking. alsook van allen die In hun beroep of op andere wijze met gevallen van dezen aard in aanraking komen. Gegevens, welke voor hei werk van het comité van belang kunnen zijn worden gaarne schrlftelljk bjj het voorlooplg secretariaat. Keizersgracht 294 Amsterdam, In ge wacht. aanvragen nog in behandeling worden geno men. Na Februari kunnen nieuwe aanvragen worden gericht tot het kantoor der maat schappij te ’s-Gravenhage. Naar aanleiding van in de pers verschenen berichten over het voorloopige adres van de maatschappij te Buenos Aires, dee’t de direc tie mede, dat dit nog niet bekend kan worden gemaakt. Het corraspondentie-adres der maat schappij daarentegen is tot nader bericht „per adres banco Hollandes te Buenos Aires.” Op weg van Zuld-Afrika naar kwam de Reiger Maandag om 16 uur te Bula wayo aan. Het verblijf van 15 dagen in de Unie, dat door de geestdriftige ontvangsten, allerwege passagiers en bemanning bereid, tot een waren triomftocht werd, is besloten met een hartelijk afscheid op het vliegveld te Kaapstad. Vertegenwoordigers van de Zuld-Afrikaansche regeerlng en talrijke belangstellenden waren getuige van het vertrek. Ter eere van den heer Beelaerts van Blokland waren eenige troepen- afdeelingen aangetreden. Nadat de militaire kapel de volksliederen ten gehoore had gebracht, begaven de passagiers zich in het vliegtuig, dat door den steward Van Eggenhuizen met rood lint en hulst van een passende Kerstversiering was voorzien. Gezagvoerder Scholte liet de ..Reiger" ten af scheid een eererondje maken. Hierna zette het toestel, dat ruim 300 K.G. post meenam, koers naar Johannesburg. Hier maakte de Reiger een tusschenlandlng. Eenige honderden Nederlanders hadden zich op het vliegveld Germiston verzameld en hier werd dus ten tweeden male een afscheid gevierd waarbij een schat van bloemen de Reiger werd binnengedragen. Na een feestelijk noenmaal ver trok de Reiger naar Bulawayo. Hier zal men overnachten om dan de reis tot Nairobi voort te zetten. bij geioatsverzorging Purol-ri^fr- Wanneer V lijdt aan Rheumatiek. RugpUn. Gewrichtspijn. Nachts te moeten opstaan. Irriteerende nieuwe middel van oen beroemden dokter, begint direct te werken, bestrijdt deze kwalen en Is saker do medicijn, die U hebben moet of U krijgt gegarandeerd Uw geld terug. Wacht niet, koop vandaag nog CYSTBX btj Uw apotheker of drogist. De garantie beschermt U. a de la Bella heeft &u ook ir. Alborda in het „Volk" betoogd, dat de actie X v voor een nieuwe gemeenschap, zoosüs I die door het R. K. Werkliedenverbond werd sndernomen en thans onder leiding van een algemeen comité, gevormd door verte- genwoordlgers van standsorganlsatles, co mités van actie, vereenlglngen enz., gaat worden voortgezet, niet kan slagen, zoolang j de katholieken zich houden aan de coalitie I gNt de christelljken. Voor de zooveelzte maal doen de soclaal-democraten dus indi rect weer eens aanzoek om de politieke hand van de katholieken. Hun zienswijze spruit, aooals wij reeds zelden, voort uit een kort- gehtigen partjj-polftleken geest, die geen begrip heeft van den aard en het vesen en bet doel der actie onder de leuze ..Naar een nieuwe Gemeeiwtiep" op de basis van de beginselen van „Quadrageslmo Anno”. Deae actie is niet enkel politiek, niet enkel sociaal, niet enkel ethisch, maar universeel d.wa. dit alles te samen. Zij wil een omvorming der geesten om deze te brengen tot een con sequente en daadwerkelljke beoefening van rechtvaardigheid en liefde op alle terreinen en in alle omstandigheden en situaties des levens. Zjj wil eerst de beginselen van „Qua- dageslmo Anno” door iedereen individueel doen aanvaarden en beleven, opdat daardoor een algemeene geestelijke gesteldheid zal ontstaan, die zich vanzelf practisch zal wij den aan de zoo noodige verandering van de structuur onzer maatschappij, welke nog steeds lijdt aan een bedenkelijk tekort aan rechtvaardigheid en liefde. Of deze actie sri slagen, is een vraag, die de toekomst eerst zal kunnen beantwoorden, maar dat zij alleen maar kans van slagen zou hebben, indien de soclaal-democraten ipet hun hui dige mentaliteit in een politiek bondge nootschap met de katholieken zouden wor den opgenomen, betwijfelen wij ten zeerste. De sociaal-democratische arbeiderspartij is aooals haaL^aam reeds duidelijk te ken nen geeft t^ènzljdlg ingesteld op de arbei ders alleen. ZIJ draagt nog het stof van het marxistische klassenstrjjd-beglnsel plooien van haar roode stropdas, verwijdert zij zich successievelijk meer en meer van het eens tot een dogmatisch ge loof verheven hlstorlsch-materiallsme, het materialisme telt in haar rangen nog altijd meer verwoede voorvechters, dan de meer ethische, vage en vrUzinnlg-rftligleuze rich ting. Laat in den middag is de Koetilang naar Schiphol teruggekeerd met aan boord 12 passa giers en 300 kilogram post. In verband met bet overstelpend aantal aan- vragen van firma’s tot de maatschappij voor handelsbetrekklngen Holland-Zuid-Amerlka ge richt met het doql haar bemiddeling te ver krijgen voor het uitbreiden van de handels- relaties met Zuid-Amerlka, deelt de directie ons mede, dat vóór het vertrek van den direc teur der maatschappij, den heer D. Knegt. naar Buenos Aires, geen nieuwe aanvragen meer in behandeling kunnen worden genomen. Dit vertrek is, zooals reeds vroeger is mede gedeeld, vastgesteld op 10 Februari 1939. Daar entegen sullen de tot heden binnengekomen J. J. de V. te Groningen, die aan J. T. te Groningen een auto had verkocht, kon het grootste gedeelte van het geld niet loskrijgen, omdat T. niet tevreden was over de hoedanig heden van den wagen. De V? nam zijn kame raad, den caféhouder W. D.. in den arm en het gelukte hun Vrijdagavond op een slinkache ma nier T. in het café van D. te lokken, waarbij ook de hulp was Ingeroepen van den chauffeur H. K. Toen de kooper van den auto in het café kwam, werd hij plotseling bedreigd met een mes en de woorden: ,Als je niet betaalt steken we je dood". Hierop werden hem de kleeren van het lijf gerukt en zijn horloge en porte- monnale ontrold. De aangevallene ging op de vlucht en stelde de recherche van een en ander in kennis. De daders, de 25-Jarige caféhouder W. D., de 48-jarige autohandelaar J. 3. de V., en de 38- jarige chauffeur H. K.. allen uit Groningen, zijn later gearresteerd. Zjj worden ter beschikking van den officier van Justitie gesteld. Z. H. Exc de Blsschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te Amsterdam (H. WH-' llbrcrdus bulten de Vaste) den Weleerw. Bear Th. A. Vis: tot Pastoor te Schiedam (H Hart) den Wel eerw. Heer O. A. Ruigewaard: tot Pastoor te Schermerhorn den Wslssi Hear 3. W. H. Schmidt, thans kapelaan ta "aGravenhage (H. Jacobus). Te Vlaardlngen is de 69-jarige mej. Van der Lugt in aanraking gekomen met de kachel, w; I" haar kleeren vlamvatten. Buren, die op haar hulpgeroep toesnelden, doofden het vuur. Per auto van den eerste- hulpdienst is het slachtoffer naar het zieken huis vervoerd, waar het is overleden De torpedoboot Z5, welke Vrijdag uit Den Helder was vertrokken met post, reizigers en goederen voor Ameland, is, toen bleek, dat men den Amelandschen wal niet kon bereiken, Zater dagnacht op de Noordzee blijven kruisen Zater dagmorgen sou een nieuwe poging om aan land te gaan worden ondernomen, doch ook thans slaagde men tengevolge van de vorst niet. De zee lag vol met l)s en maakte een landtngama- noeuvre onmogelijk. Om negen uur keerde de bodem naar Den Helder terug. Met de „Koetilang" zijn nu weliswaar post en een deel van de reizigers naar het eiland ge nacht, maar levensmiddelen zjjn niet meegeko men En juist deze beginnen schaarsch te wor den. BATAVIA, 26 December (Aneta) De justi tie heeft ook gedurende den Kerstnacht en gisteren den geheelen dag het onderzoek in zake het zedenschandaal te Batavia voort gezet. In den nacht van Zaterdag op Zondag is om half twee brand uitgebroken op de tweede ver dieping van een pand aan de tweede Lom- bardstraat te Rotterdam, bewoond door de fa mine J. J. D. De beperking van den invoer van paarden en stechtpaarden werd bjj Koninklijk Besluit van 27 October 1938 met ingang van 1 November voor het tijdvak van een jaar verlengd. Ingevolge artikel 3 der crislslnvoerwet 1937 is thans een wetsvoorstel ten aanzien van het in bovengenoemd besluit bepaalde ingediend. Verlenging van de» contingenteering van paar den achtte de minister van Economische Zaken noodzakelijk, aangezien de bestaande- druk op de contingenten van enkele Oost-Europeesche landen de vrees wettigt, dat opheffing der con tingenteering wederom tot een voor de Neder- landsche paardenfokkerij ongewenschte toene ming van den Invoer zal leiden. ---Mede op grond van handelspolitieke overwe- De machine werd oe- gingen oordeelde de minister eveneens voortzet- Msandagmlddag Is op den hoek Daalschen- weg-Dominlcanenstr te Nijmegen *n ernstige bot- s.ng gebeurd tusschen twee taxi’s bestuurd door F. P. en A. van L. De botsing ontstond doordat eerstgenoemde chauffeur verzuimde voorrang te verleeneu aan zjjn collega. Beide auto’s stieten met zoon vaart tegen elkaar, dat de radlateurs en motors werden Ingedrukt. De chauffeur A. van L. bleef bewusteloos achter het stuur ritten en werd naar het politiebureau vervoerd waar hij later weer tot richzelve kwam. De beide in zittenden van de andere taxi, de heer en me vrouw E. uit Wonner, werden ernstig aan bet hoofd gewond en moesten door dr. Barneveld Verbonden worden. Later konden zij naar een van hun familieleden in Nijmegen vervoerd worden. oe weinig begrip er in de sociaal democratische arbeiderspartij, on danks haar verlangen tot samengaan met de katholieken in polltlcls, nog altijd voor het wezen van het Katholicisme en der Katholieken is, blijkt os. duidelijk uit het geen dezer dagen het „Volk” schreef naar aanleiding van de vervolgingen om geloof en overtuiging, waarin de mensch geacht wordt vrjj te zijn. Het sociaal-democratische blad betoogde, dat Indien de mensch in geloof en overtuiging vrij kan worden ge acht, hij echter in elk geval niet vrij is ten aanzien van zijn afkomst, en het voegde daaraan toe: „Wanneer in Duitschland straks Katholieken en Joden gelijkelijk ver volgd zouden worden, heeft een „Arische” katholiek, Indien hjj bereid mocht zijn zijn geloof af te zweren, de kans aan de ver volgingen te ontkomen; de tot het Katho licisme bekeerde Jood heeft deze kans niet, omdat men hem, wat hjj ook moge atzwe- ren, om zijn Jodendom zal treffen.” Elke vervolging onvoorwaardeljjk afkeurend, meent het „Volk", dat men, beter dan zich te beklagen over het feit, dat de pogroms door hun aard meer en sterker tot het ge moed en de verbeelding spreken dan vervol gingen om geloof en overtuiging, zich aan gespoord moet voelen tot strijd tegen on verdraagzaamheid, zelfs wanneer zjj zich vertoont met een beroep op het hemd dat nader is dan de rok. En het vraagt: „Leert het Christendom niet, dat de naaste, dien men lief moet hebben, juist in de eerste plaats de vijand is?” Uit den toon en den vorm van deze redeneerlng spreekt weer duidelijk de materialistische mentaliteit, die aan het zuiver materieele, biologische als de afkomst een grooter gewicht toekent dan aan het psychische, het geestelijke. Want al is het waar, dat een katholiek zjjn ge loof en een Jood niet zijn afkomst kan af zweren, een katholiek, die zijn geloof af zweert om aan vervolging te ontkomen, be gaat een ergere daad dan een Jood, die sou pogen zjjn afkomst te verloochenen. Een dergelijke „katholiek” Immers verloochent zjjn kindschap Gods en zijn erfrecht op den hemel, hij verloochent en verkracht zijn kathollek-zljn, hij doodt zijn bovennatuur lijk leven, en stoot zichzelf uit de gemeen schap met God en de Heiligen, en dat alles am te ontkomen aan tijdelijke ellende en tegenspoed en materieel verlies. Wat dit voor een Katholiek moet beteekenen, kan natuurlijk een socialist, die het welhaast schijnt te betreuren, dat een Jood zjjn af komst niet kan afzweren, niet begrijpen, maar wij verzekeren hem, dat het afzweren van het geloof door een katholiek meer het wezen en de ziel van dien katholiek raakt en asmtast dan een afzweren van zijn af komst door een Jood, Indien dit mogelijk ware, diens wezen. Helaas moeten wij er kennen, dat sommige zgn. .katholieken” in Duitschland en Oostenrijk niet diep genoeg doordrongen zijn gebleken van deze waar heid, maar aan de waarheid zelve doet dit niets af. WIJ hebben overigens niet de verwachting, dat „het Volk” dit zal gelooven, ook .al wil het rich christelijker voordoen dan het Christendom zelve en het gebod: iBemln uw evennaaste gelijk u zelve” corrlgeeren In: „Bemin op de eerste plaats uw vjjand.” Tegen den tijd, dat het „Volk” deze zijn opvatting van Christelijke naastenliefde in practljk gaat brengen, sul len de natlonaal-soclalisten en de Joden vervolgers in zijn kolommen met liefde evsrstroomd worden. In de voor Kerstmis gehouden vergadering van het bestuur van het Algemeen Mijnwerkers Fonds leidde de behandeling der door eenige bestuursleden ingediende voorstellen, waarom trent het dagelljksch bestuur prae-adviea had uitgebracht, tot het volgende resultaat: Voor het denkbeeld om de bestaande regeling inzake bijbetaling voor specialistische hulp 050 per behandellngageval) geheel af te schaffen, werd geen meerderheid gevonden. De mogelijkheid van wijziging der regeling inzake bijbetaling voor verpleging van kinderen aal nader onder de oogen worden gezien. De voorstellen, die verband houden met wij ziging van bestaande reglementaire voorzienin gen zullen bij de komende reglementsherziening mede een punt van overweging vormen. Omtrent de continuatie na 1 Januari 1939 van den UjdelUken bijslag op de pensioenen die bekostigd wordt uit de xg- extra-bijdrage der mijnondernemingen aal aan de hand van een door het dagelljksch bestuur uit te brengen prae- advles nader beslist worden. De begrootlng der verschillende kassen voor 1939 werd overeenkomstig het ontwerp vastge steld. met inbegrip der daarin vervatte voor stellen om de bijbetaling voor specialistische behandeling van gepenslonneerden op te heffen en In de bestaande bijdrage tot het ziekenfonds geen wijziging te brengen, terwijl voor wat be treft de ziekenkassen vanaf 1 Januari 1939 de navolgende bijdragenpercentages zullen gelden' Domanlale mijn f 2.(ongewijzigd); mijn Willem Sophia f 1.70 (thans 230); mijn Laura 1.90 (thans 2.—); mijn Julia f 1.40 1.80); Oranje Nassau-mUn 1 f 0.80 120); Oranje Nassau-mUn 2 f 0.80 120); Oranje Nassau-mUn 3/4 f 1.40 150); mUn Wilhelmina f 120 (thans 130) mUn Emma f 1.40 (ongewijzigd); mijn Hendrik 130 (thans f 1.40); mün Maurita 1.70 (en ge wUrigd). De bootverbinding met Terschelling, welke tot dusverre normaal ver'-oepen was, heeft Maandag moeilUkheden opgeleverd. Wel had de boot, die des ochtends om half negen van het eiland was vertrokken, een vlotte reis, doch de boot in omgekeerde richting, die om elf uur Harlingen had verlaten. Is in het Us vastge raakt en later naar haar punt van uitgang te ruggekeerd. Hedenmiddag zou van Harlingen uit opnieuw een poging worden gedaan het eiland te be- rtikan. Gebruikt I BATAVIA, 24 December (Aneta) Op last van den officier van Justitie zjjn gisteravond in preventieve hechtenis gesteld, in verband met zedenmisdrUven mr. M. E. T, tjjd. wnd. redacteur bU het Decentrallsatlekantoor, E. L.. ambtenaar ter beschikking van den thesau- rier-generaal, N. van W„ zonder beroep, H. van der W„ ambtenaar voor muntonderzoek. en mr. O. K„ referendaris tweede klasse aan het departement van Justitie. Den tweqden Kerstdag, 's middags omstreeks half vier, heeft een felle brand gewoed in het woonhuis van den etaleur Brinkman en het aangrenzende pakhuis van den klppenkoopman H. Beerkma aan het Omstnedlngskanaal te Winschoten. De brandweer uit Winschoten bestreed het vuur met drie stralen, doch kon niet verhin deren, dat het geheele pakhuis een prooi der vlammen werd, terwijl het woonhuis gedeelte- lUk werd vernield.-De Inboedel is voor een deel gered Zevenhonderd kippen kwamen in de vlammen om, terwijl twee auto’s zijn ver brand. De oorzaak van den brand is onbekend, sehade wordt door verzekering gedekt. De zestigjarige brandwacht R. Boelsen Winschoten is bU dit bluaschingswerk zoo on gelukkig komen te vallen, dat hü een brak. De man is ter verpleging in het Ziekenhuis te Winschoten opgenomen. De brand te vermoedelijk te wijten aan het feit, dat vuur uit de kachel te gevallen. De be woners hebben zich in allerijl in veiligheid moeten stellen, daar het vuur in razende snel heid om zich heen greep, zoodat ook weldra do zolderverdieping in lichter laaie stond. Hoewel direct eenige slangenwagens in dienst werden gesteld, heeft men niet kunnen voorkomen, dat het vuur eveneens oversloeg naar het belenden de pand, waarin Is ondergebracht het pakhuis van den heer W. M. Hierin lagen groote voor raden grondnoten opgeslagen, die een gretige prooi voor het vuur vormden. Inmiddels waren reeds zes stralen van slan genwagens In dienst gesteld, maar er was gsenuif kUk op. dat men het vuur, dat in beide pon den nog hoog oplaaide, meester kon worden. Daarom heeft hoofdman Ph. van Ommeren, die oe leiding van het bluaschingswerk had. ’n ‘motorspult ontboden, die met één straal ging werken, waarop men spoedig het vuur onder de knie had. Een tweede straal van de motor spult, die in reserve was gehouden, heeft men niet in dienst behoeven te stellen. De zolderverdieping en de tweede étage van het pand sUn uitgebrand. De bewoner was niet verzekerd. Het pakhuis en de voorraden van den heer M. hebben veel brand- en waterschade opge- loopcn. Hier was alles verzekerd. Tot Zondag ochtend twaalf uur te men bezig geweest met het nablusachen met drie stralen. Tevens heeft men tot dat tijdstip de handen vol gehad met het oprulmlngswerk. Er waren nX heel wat zakken grondnoten naar buiten geworpen. Toen Zaterdagmorgen het langver- I wachte K. L. M.-toestel met poet en levensmiddelen op Urk kwam lan den, is de vreugde op het eiland over de eindelüke verlossmg uit zijn iso lement bedorven door een tragisch ongeval. Bjj het neerstrjjken op het ijs is de I 10-jarige Gerrit Snoek, die met een veertigtal andere belangstellenden naar de landing stond te kijken, door den staartsteun van het vliegtuig ge raakt. Hjj viel bewusteloos neer. De op het landingsterrein aanwe zige burgemeester van Urk, de heer Keyzer, liet onmiddellijk medische hulp ontbieden. Toen de geneesheer arriveerde, bleek het jongetje echter reeds te zijn overleden. Hedenavond zal prof. Aalberse, voorzitter van het Algemeen Comité voor de actie .Naar de Nieuwe Gemeenschap", voor de KJt.O.-micro foon spreken over Volk tegen Volk. Nationaal egoïsme, rassenhaat, bedrog, oorlog, enz. Natio nale economische nood is daarvan veelal de oorzaak. Naar aanleiding van dit onderzoek zijn nog preventief gesteld: dr. E. H. van H., oor-, neus- en keelarts; J. A. B„ douane-ambtenaar vierde klasse. L. F. K., hulpmarktmeester, M. H. E. van R., vroeger employé van de K. P. M„ L. F. E. jhr. de S„ handelsemployé, F. W. van G„ commlssionnalr in onroerende goederen, dr. J. F. H. K., ambtenaar bU het Consulaat der Vereenlgde Staten; G. H. M. chef van de fa. Maclaine Watson en N. G. de B._ zonder be roep. Een onderwUzer, die er van verdacht werd bU deze affaire betrokken te zUn, pleegde Bandoeng zelfmoord.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5