Auto De avonturen van een verkeersagentje /i i K "AKKERTJES" .3 w^Aaal uan den fiscus Dr. Ernst Neumann en Onjuiste verhouding Kath. Economische Hoogeschool ^ukhiitoê Het raadsel I L 1 i fe... L» ALLEABONNÉ’S F 750.-F 750-ZZZTJ: F 250- ELFDE JAARBOEK HOM IQ's KEUKENSTROOPaZ &/XW. van Kronstein Br Sr- VRIJDAG 30 DECEMBER 1938 de vrachtrijder Uil: Quadragesima Anno De Japansche handelsbalans f ROMAN VAN A. HRUSCHKA S' n. - Mr r ms* 4, g ■Sfrjr-; 25 eis? ,4. AANGIFTE MO ET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERL1JK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL Dorus, I *i»s*«***«zse*i g- te turen door de sneeuwvlokken drogitfen. ^IMP. H. TEN HERKElHILVERSUM ide, dochter he* 3 Het verkeersagentje en het matroosje vonden een eilandje in de rivier en daar brachten zy den sultan, die, het spreekt vanzelf, zich niets op rijn gemak voelde. Toen hy over de rivier werd gedragen, was hy bang, dat zy hem los zouden laten, maar zoo wreed weren ae niet. Bij apothekers en Onder de bijlagen van het zeer gedocumen teerde jaarboek treffen wy o.a. nog een enthou siast geschreven artikel over het Tilburgsch studentencorps Sint Olaf aan, waarin vooral het succesvolle lustrum besproken wordt. Tenslotte zijn de redevoeringen die door den Rector Magnificus, Prof. Dr M. J. H. Cobben- hagen by de rectoraatsoverdracht en ter gele genheid van den tienden Dies der Hoogeschool gehouden werden, In extenso afgedrukt Het onverwacht verschijnen van den opper houtvester had een zeer natuurlijke verklaring, GEEN BUSMM1A I 5O0X ZOETEQ DAN SUIkEQEN..\ VEELVOCWEELIGEe' De Japonsche buitenlandsche handelsbalans vertoonde tot 5 December een uitvoer-overschot van 50 millioen yen. De Invoer bedroeg in de periode 1 Januari tot 25 December 2.598.053.000 yen’ en de uitvoer 2.011.162.000 yen. Tezamen met den bultenlandschen handel van Korea en Formosa bedraagt het Japansche uitvoerover- schot 58.5*2.000 yen, tegen een nadeellg saldo van 6*8.483.000 yen in dezelfde periode van het vorige jaar. „Ilse" zegt plotseling een streng bitter verwijtende stem achter het Jonge paar. „Ilse! Wat moet dat beMëkenen?" Het is de stem van Ilse vader, de als opge doemd uit den grond aan den uitgang van het poortgewelf staat. Onder zijn borstelige wenk brauwen flikkeren zijn oogen toornig In de rich ting van zyn kind, terwijl hy Graaf Kronstein niet eens schijnt te zien.... Mare, liefste, vergeet wat je bedrukt, denkt alleen aan onze liefde.... (Wordt vervolgdJ het ge- geheele Sociale De besta stuurlui stoon oon wol, maar de zui nige huisvrouw weet, dot Sukristol een uit-, komst is. Enorme be- sporing op de suiker- rekening. Onmisboar voor corpulenten, dia-(_ betici en maaglijders. C Suiker maakt dik, Su kristol niet. 500 x zoe ter dan suiker. Handi ge, platte droaidoosjes *25 ct. Z.g. goedkoopere merken hebben een bijsmaak, Sukristol niet. specteur Holder, die eveneens in Bruck moest zijn, naar het station reed, kreeg een klein de fect aan den motor, de reparatie vorderde ruim een half uur, zoodat de heeren den trein misten. Zy hadden daarom de reis tot den volgenden dag uitgesteld en waren teruggekeerd naar Kran- nebitten, waar zij afscheid namen. Enkel aan zjjn zaken denkende, schreed hij door het poortgewelf toen hl) plotseling bleef staan en scherp luisterde; bij den Ingang van het gewelf hoorde hij stemmen en onmiddellijk herkende hij die van zijn dochter. Verscheidene minuten beluisterde hij het ge sprek van het verliefde paar en zijn altyd streng gezicht nam een uitdrukking van toorn en ver ontwaardiging aan. Maar de houtvester, een braad, reohtachapen, Verschenen is het elfde jaarboek der Katho lieke Economische Hoogeschool te Tilburg, waarin verslag wordt uitgebracht betreffende den toestand der Hoogeschool in. het studiejaar 1837/1938. Nog steeds mag de Tilburgsche Alma Mater rich verheugen in een stijgend aantal studen ten. In 1937 bedroeg hét aantal volledig inge schrevenen 220 (vorig jaar 202). Bijzonder vruchtbaar heeft het plaatslngs- bureau gewerkt, want zoo goed als alle doc torandi vonden in de meest ulteenloopende richting een werkkring. Ook de werkzaamheden van het aan de Hoogeschool verbonden Econo misch Technologisch Instituut blijven zich flink ontwikkelen. Het docentencorps verloor een aeer gewaar- De grootvizier, die den sultan naar de torenkamer was ge volgd, maar wel de prinses en niet den sultan zag, keek vol verbazing het venster uit en zag tot zijn grooten schrik, den sultan in de lucht zweven. Ook de prinses keek en zag haar kwelgeest weggevoerd door twee Beden, orrier wie de kok. Wat had zij een pret. maar daar ónder, onder die armen en onder die jas, daar zat iets; daar zat aan beide kanten iets. Ja, dat wist Dorus heel goed en Juist daar om hield hij zjjn armen zoo stijf tegen z’n lijf Mpar onder z'n Jas kwam een klein stukje van een jachtgeweer uit, en dèt wist Dorus niet. t Was op een avond in December, toen heel de koude aarde wit lag toegedekt, de landen en de huizen, de wegen en de slooten, alles hard en wit en krakend onder eiken yoetstap. De menschen, die van hun werk waren gekomen, zaten thuis, in de warmte. Alleen de politie agent en de postbode, de vrachtrijder en de boodschappenloopers waren nog op pad. De lucht zat propvol met koude sneeuw en uit den donkeren hemel warrelden ze neer, de groote vlokken; ze doken plotseling weer omhoog en speelden rond den kerktoren en om de toppen van de kale, zwarte boomen, ze vlogen langs de donkere huizenrijen, langs de verlichte etalages, stoven elkander achterna om de hoeken van de straten, draaiden rond de hoofden van een paar menschen, die zich op straat waagden en zwerm den als groote vlinders om het licht van den lan taarnpaal. Enkelen waagden het zich vast te klampen op den gllmmenden helm van den politieagent, of kropen, tusschen de brieven door, in de hand van den postbode; maar verreweg de meeste kwamen tenslotte, zachtjes maar zeker, neer op de koude aarde, en bleven daar meteen doodstil liggen, dood en stijf, naast en op elkaar; en vormden zóó alle tezamen dat groote, witte sneeuwtapyt over de wereld. Kronstein antwoordde niet. Met gefronst voor hoofd staarde hij somber in de verte. Ook je stiefmoeder stierf plotseling niet waar? vroeg Use.. Ja.... zij overleed plotseling. Maar je vader, Mare? Hield hij dan niet wan je? Mij dunkt, dat hij zich na die twee gmarteiyke verliezen met verdubbelde liefde aan ■Un zoon moest hechten. - U atalu 11 >tairaH 1 ttuka 1 ihdrM Lal op hal AKKZR-mark I Ruige Dorus, de vrachtrijder, was nog op pad. Z’n ouderwetsche. sterke wagen stond op stalen z'n paard er naast; dat was eerst extra tegen de koude verzorgd en toegedekt. Ruige Dorus. was op weg naar z’n huls. Z’n hoofd in den kraag gedoken, z’n jas leek dicht geknoopt om z’n kin, z’n pet over hoofd en ooren getrokken, zoodat de klep vlak boven z'n oogen veel grooter leek dan die in werkelijkheid was. HU was dóór en dóór koud, die Dorus. Plakken sneeuw op z’n pet en op z’n jas; z'n hangsnor dik en stijf om z'n mond, z'n wangen van mar mer, z'n Üjf als een kachel die uit is. daaronder een paar beenen die hingen te bengelen in hun gewrichten en z'n voeten zonder gevoel, als liep hij op kussens in z’n schoenen. Dorus had z'n handen diep in de jaszakken 1) Hierin is niet begrepen het gedeelte van de afschrijving, dat op rekening van de invoer rechten op automobielen komt. die gril voorgoed uit Je hoofd te zullen zetten en verder iedere gelegenheid om dien meneer te ontmoeten te zullen vermijden. Voorts.... Dat kan ik niet, vader, viel Ilse den stren gen man in de rede. Z*j had het hoofd opge richt, haar oogen bliksemden, alle vrees was van haar geweken, zij begreep dat reeds nu het oogenbllk was gekomen, om haar liefde tot het uiterste te verdedigen. Hoe zou ik, ging zij voort, u een belofte kunnen doen? Ik bemin Maro meer dan mijn leven en ik zal nooit een anderen man toebe- hooren. Ik mag, noch wil mijn vader beliegen. Gekheid, kinderpraat! Dat alles komt wel in orde. Mijnheer Hartlieb, zegt nu Kronstein, die bleek van smart en verontwaardiging zwygend alles heeft aangehoord, mynheer Hartlieb, laat ook my nu een woord in het midden brengen. Ik begryp dat ik verkeerd heb gedaan zonder dat u het wist kennis met uw dochter aan te knoopen, maar ik was van plan u morgen een bezoek te brengen en u om de hand van Use te vragen.... Bespaar u die moeite, Graaf Kronstein, want ik zou ze u niet geven. Van een huwelijk tus schen u en myn dochter kan In geen geval sprake zijn, antwoordde Hartlieb koel. En.... waarom? Moet ik u dat zeggen, Graaf Kronstein? Welke vader zou den moed heoben u zijn kind tot vrouw te geven zoolang het raadsel van Kronstein niet te opgélost? Mare Kronstein is bleek als een doode ge worden. Zwijgend staart hg den spreker aan. Marc's gezicht werd nog donkerder, nam een harde uitdrukking aan. Mijn vader, zei hy, is een koel, trotsch man. Contact hebben we nooit gehad en sinds eenlge maanden zyn we om zoo te zeggen vreemden voor elkaar, wy wisselen nauweiyks een woord meer. En waarom? Dat te verschrikkeiyk. Marei Waarom heb Je het zoover laten komen? Vader en zoon.... onder één dak en zelfs niet Spre ken met elkaar? Hoe onna tuur! yk!.... Mare, dat moet een oorzaak hebben. Zeg ze my, ont last Je gemoed, nu begrijp ik wat my reeds dlk- wyis te opgevallen, dat je gekweld schynt te worden door geheim verdriet. Hy knikte zwy gend en staarde weer een oogenbllk voor zich uit. Toen zei hy met doffe stem: Ja, het te zoo, Ilse. Maar stel geen vragen, de auto waarmede hy in het gezelschap van In- ik mag Je er toch niet over spreken. Myn leven op Kronstein met myn vader te niets dan el lende.... Ik was vyftien jaar oud toen ik haar ver loor. plotselingten gevolge van een hart verlamming.zonder dat ze ziek geweest was Sindsdien heb ik geen geluk meer gekend. Van Jaar tot jaar naar mate myn verstand rypte, werd het erger. Niets verheugde my, niet* boeide mg, om my heen was de wereld jammer- igk en leeg. Rykdom en weelde, betaalde dienst boden, maar nooit een straaltje van die koes terende liefde, waaraan ik zoo dringend behoefte had om gelukkig te kunnen zgn.... Toen kwam die andere by ons in hul*.... terwyi Ilse de oogen wijd opënspert en een kreet van schrik slaakt. De houtvester let niet op haar. Koel en trotsch kijkt hy Kronstein in de oogen. Dan neemt hy even den hoed af en beveelt: Kom nu Ilse. Zwygend beklimmen vader en kronkelend pad naar den toren. Ilse wankelt, zy 1* erg bleek, haar hart klopt onstuimig. Naar adem hygend Wyft zy plotseling staan en vraagt: -• Vader, wat beteekenen uw laatste woorden? Wat bedoelt u met „het raadsel van Kronstein Bestaat er zoo iets? Ja, dat raadsel bestaat, maar aangezien sfl die het zouden kunnen oplossen, liever het zwygen bewaren, doen we beter verder niet over die zaak te spreken. Het zy Je voldoende te weten, dat Marcus Kronstein nooit je man kan worden, omdat hy sd te nauw in die zaak be trokken en.... een misdadiger 1*. Vader! tl* *oo.... al laat de justitie hem cp vrye voeten hetay omdart hy van hoogen adel «i rijk is, hetay omdat de omstandigheden waaronder de jonge gravin Kronstein stierf met opzet voor haar verborgen werden gehouden- Maar ik ken die omstandigheden en het lydt voor my geen zweem van twyfel, dat hy zijn stiefmoeder heeft vermoord. Hy? Mare? O vader, dat te waanzin! Hoe kunt u ook maar.... bij I •n den heelen dag reedt? Eigen schuld. Neem toch 'n "AKKERTJE", dan bent U er immers zoo van afl x'-d PER DOOS Plotseling trok hy Itee aan zyn borst en over dekte haar gelaat met hartstochteiyke kussen. Laat het my vergeten! smeekte hy. Itee, mijn liefde, myn licht, myn leven, je reine blik zal die zware ellende wegvagen, de folterende herinnering aan verschrikkeiyke dingen doen verzwakken.... Ilse, heb deernis met my. Een kille huivering voer Ilse door de leden. Zfj kreeg een voorgevoel van naderend onheil, de sombere gewaarwording dat haar geluk in gevaar verkeerde.... Toch stalde zy geen vragen meer, maar streel de met schuwe teederheld Marc's bleek gezicht aldus v. Nell Breunini mentaar: „Die soziale maar nog al despotisch aangelegd mam, liet zich niet zoo gemakkeiyk van streek brengen. Voor hem had er altyd maar één weg bestaan, de weg van zyn wil; had hy de overtuiging dat iet* goed en blliyk was dam baatte geen tegen stand, buigen of breken. De ontdekking dat Ilse achter zyn rug liefdes betrekkingen met den Jongen graaf Kronstein had aangeknoopt was voor hem een groote en pyniyke verrassing. Maar het kwam niet tot een ruwen, driftlgen uitval, en felteiyk nam hy de zaak niet ernstig op. Nog altyd zonder op Kronstein te letten, wendde hy zich tot Ilse en zei hard en streng: Je voelt dus geen schaamte, meisje? Je biyft daar steam als aan den grond genageld, Inplaats van je thans te verontschuldigen en je dan uit de voeten te maken. Ik had een hooger denkbeeld van je eergevoel. Nauweiyks heb ik Je terug laten komen van het pensionaat, of je begint een amourtje met den eersten den bes ten.... en nog wel met dezen heer, die zelfs geen toegang tot het huls van je vader heeft! Wees niet boos, vader.... Maro en ik.... beminnen elkaar en wel tienmaaü hebben wy op het punt gestaan het u te zeggen. Zeer vriendeiyk, maar ik neem liever geen notitie van zulke kinderachtigheden en wensch er dus niets van te hooren. Het is al erg genoeg dat je achter myn rug zulke dwaasheden hebt kunnen begaan. Je valt me leeiyk tegen, meisje, t Spreekt van zelf dat die gekheid nu een eind moet nemen, begrepen? En nu maurzeh! Je gaat met my namr huls. Geen woord meer over die aaak. Maar Je suit me eerst plechtig beloven. cv IM8W8 J<ao ex» 8***8 weer struopeil4 Dit keer scheelde het een sprietje, zooals Do- schled en ook de Litausche autoriteiten van het Memelgebied konden niet ander* dan toegeven, dat alles wetteiyk wa* toegegaan. Maarde „groote’’ politiek speelde, zooals al tijd. by het proces de grootste rol. Het proces eindigde met de terdoodveroordeellng van dr. Neumann en eenlge zyner metgezellen. De ga- randeerende mogendheden grepen echter In en de doodstraf werd veranderd In tuchthuisstraf. Dr. Neumann zou. wanneer Koene syn wil had kunnen dóórzetten, levenslang achter de tuchthuismuren moeten verbiyven. Het oordeel luidde In ieder geval: levenslang. Dit wa* een zeer harde slag. Neumann ging niet a'leen ge bukt onder zyn eigen nood, maar ook onder dien van zyn Jonge kameraden, die vol- her trouwen hem waren gevólgd. Maar het tucht huis kon hem niet breken. Toen hem by gele genheid rijner vryiatlng uit het tuchtnuis (Juli van dit Jaar) gevraagd werd, of hy In de toe komst nog aan politiek zou doen, gaf hy ten antwoord, dat hij direct weer deel zou nemen aan het politieke leven, zoodra de poorten van het tuchthuis zich achter hem zouden hebben gesloten. Hy heeft zyn woord gehouden. En met succes. Dit heeft de uitslag bewezen van de verkiezingen van 11 December 1.1. Hy behield niet alleen de verpletterende, alles overheer- schende meerderheid In den Landdag; hy ver grootte deze nog. Tydens zyn Jarenlang verbiyf In het tucht huis, zoo lazen wy In de Frankfurter Zeitung. is dr. Neumann te werk gesteld geweest In de smederij. Dit voor hem zoo ongewone llchame- lyke werk, dat men hem natuuriyk opeetteiyk Het doen, is Neumann zegt het zelf hem in den beginne enorm zwaar gevallen. Het ver vult hem echter thans met groote voldoening, dat hy de achting zyner tuchthuiskameraden heeft kunnen verwerven. Onder de dreunende slagen der hamers op het aambeeld heeft Neu mann zyn parool gesmeed, dat het motief en bet ideaal is zyner politieke handelingen: „On der de werklieden wil ik de eerste werkman zyn!’’ Hy neemt die leuze zeer ernstig. Ook tijdens de verkiezingscampagne, tusschen tal- looze vergaderingen en conferenties, trok hy als veearts van boerdery naar boerderij, om de boeren by te staan in den strijd tegen het mond- en klauwzeer, zyn strijd en offers zyn niet tevergeefs gebracht. Een onbaatzuchtige figuur als dr. Ernst Neu mann. die als een ware held Is opgetreden voor de volkomen gerechtigde eischen van zyn va derland, verdient bewondering, óók en niet op de laatste plaats van de zyde van den politie- ken tegenstander. Ruige Dorus was vrachtrijder van beroep, maar daarnaast, in z’n vrijen tyd een hartstochteHJk Jager. Hoeveel keer hy daarover al woorden had gehad met z'n vrouw, ja, dat zou Dorus zich on- mogeiyk kunnen herinneren. Marie, z’n vrouw, had het geprobeerd op alle mogeiyke manieren en met alle middelen welke God daartoe ten dienste der vrouw heeft ge- steld; maar hoe ze het ook aanpakte, hoe ze zelfs ook redeneerde en sprak over het slechte voorbeeld voor z'n kinderen en dat ze het toch heelemaal niet noodig hadden en dat zy er nooit een hand naar uit zou steken, het had tot nu deerde kracht in den persoon van Prof. Mr. C. P. M. Romme, in verband met diens benoe ming tot minister van Sociale Zaken. Het curatorium besloot ten aanzien van deze vacature de leeropdracht van Prof. Romme te splitsen in een buitengewoon hoogleeraarschap voor Staats- en Admlnistratiefrecht, waarvoor Mr. A. L. de Block benoemd werd en een lec toraat voor de Sociale Wetgeving, waarin werd voorzien door de benoeming van Dr. F. van de Ven. Van de 220 studenten behoorden er 213 tot het mannelyke en 7 tot het vrouweiyke ge slecht. In het elfde studiejaar slaagden 22 studen ten voor het doctoraal examen. 25 voor het candidaats- en *2 voor het propaedeutisch examen. De bibliotheek kon zich gestadig uitbeelden. Er werd een aanwinst geboekt van 1767 wer ken, zoodat het gecatalogiseerde boekenbezit thans 28.536 deelen beloopt. Het behoort tot de natlonasd-soclallstlsche revolutie, dat zy in haar verschillende phasen en verschillende regionen steeds een exponent naar voren brengt, die als voorbereidend „Führer” den overgang leidt naar den abso- luten ,Jrilhrer”-stand. Deze op den vuorgrond tredende persooniykheden hebben meestal een zwaren staat van dienst, vol gevaren, achter den rug. zy deden pionierswerk. Is hun taak volbracht, is hun gebied of gouw ingeiyfd bü het Derde Ryk, dan verhuizen ze meestal spoe dig naar een tweede plan, naar den achter grond en worden beloond met een representa tief eere-ambt: stadhouder byvoorbeeld. Zoo 1* het gebeurd met zeer vele leiders in de vroe gere vrye landen van Duitschland. Sommigen hebben zij gesponnen by hun vroeger leider schap. Klassiek 1* geworden onder dit opzicht Excellentie dr. Joseph Goebbels. Een ander voorbeeld Is Bürckel, die van het SaargeMed, dat hy leidde, kwam en tot schier absoluut monarch van Oostenrijk werd. Anderen waren minder fortuiniyk. Van Seiss Inquart, van Henlein hoort men niet veel meer, zy zyn op het bruine toonert figuren van het tweede plan geworden, al ontbreekt het hun niet un representatieve digniteit. Nu het Memel-gebled allengs rijp wordt voor iniyvlng (overigens volkomen met recht, want Memel Is oud-Duitsch gebied en is dit geble ven), is ook daar de voorbereidende ..Führer" sterk op den voorgrond getreden. Het is dr Ernst Neumann. Al is men het geenszins eens met 's mans ideeën en wereldbeschouwing, zoo kan men toch groote bewondering hebben vooi zyn moed en tot alle offers, tot tuchthuis, tot de doodstraf toe bereide mentaliteit. Hy is thans *5 Jaar en behoort dus tot de oorlogsgeneratie Tot het jaar 1933 bleef zyn naam In bet poli tieke leven van het Memel-gebled onbekend Toch heeft hy voortdurend den kamp der Me- mel-Duitschers tegen de vreemde overheer- schlng mee gestreden. Hy was- veearts en dit beroep bracht hem in contact met alle lagen ten standen der bevolking. In stad en land. Dit beroep verschafte hem diep Inzicht In alle nooden, geesteiyke en stoffeiyke. Tien talie» laren bleef hy vanwege zyn bescheidenheid vrijwel in het openbaar onbekend. Hem dreef geen eerzucht op een vooraanstaande plaats te schitteren. Toen echter ook voor Memel het uur van hoogsten nood sloeg en allen, die hem kenden, vol verwachting een beroep op hem deden, zyn sterke persooniykheid al* ..Führer" beschikbaar te stellen, heeft Neumann geen oogenbllk geaarzeld zich geheel aan zyn land te wyden, zonder zich te storen aan h*t gevaar, dat onder den staat van beleg, dien Woldêma- ras had afgekondlgd en Smentona verlengde, voortvloeien moest uit zyn opkomen voor de autonomie van het Memel-gebled. By zyn poli tieke handelingen werd hy geleld door de ge dachte, dat de strijd niet gevoerd kon worden met ideeën uit den ouden tyd. Hy stichtte daar om in 1933 de „Socialistische Volksgemelnschaft des Memelgebietes". De nieuwe party wilde een volksgemeenschap stichten, die bewust was van haar volksche en cultureele taak, op teocialls- tlschen” grondslag, zy moest het uitgangspunt worden voor de eenheidsbeweging van heel het Memelsche volk. Thans, na vyf jaren, Is het doel bereikt. Maar in die vyf Jaren liggen de tyden van nood efi ellende, van maanden en maanden achter tuchthuismuren. In het Jaar 1934 stond dr. Neumann met een reeks Jeugdige aanhan gers voor het gerecht te Kowno, beschuldigd v*n revolutionnalre daden en propaganda. Hét was een proces zonder elgeniyken rechtsbodem In de omlijsting van he» door ingeland. Frank rijk. Italië en Japan gewaarborgde Memel-sta tuut, dat autonomie behelsde, had Neumann niets gedaan, wat niet mocht. De stichting van zyn party en de proclamatie van haar program waren In het volle licht der openbaarheid ge- rus voor zichzelf zei, of ze hadden hem oo heeterdaad betrapt. Juist had hy voor den tweeden keer een on voorzichtig beestje necrgeschocen en opgepakt, toen zyn scherp oor o.uaad meenae te bespeu ren, en ruige Dorus moest haastig z’n oiezen pakken wilde hy zelf niet worden opgepakt. Er volgde een angstige vlucht door het Jand over greppels en slooten en hekken, dat zyn hart ervan omhoog bonsde; hy liep zoo lang tot hy niet mer kon, en toen plat op z’n buik mn den kant van een sloot neerviel, snakkend naar adem. Daar lag hy nu, te hygen en te ademen op z’n bevroren vingers, met z'n voeten in de sneeuw te duwen, lang te luisteren, lang te wachten en te turen door de warrelende duisternis. En Ruige Dorus ging denken aan zyn vrouw, die thuis zat met de kinderen, en aan meneer Pastoor, wat die wel zeggen zou, als hjj weer betrapt was.... En intusschen dansten de sneeuwvlokken maar oven zyn hoofd heen, zochten een plekje a»«*i«««**»«zee*ii*e(M(6Me»z««e*«z»m>»M*«iM*e*M y^yiider de vele lasten die op auto's I 1 drukken neemt het bUzonder invoer- recht op benzine een voorname plaats in. In 1932 Ingevoerd voor een tijdvak van 1 jaar en tusschentljds nog verhoogd, zou deze belasting per 31 December as. komen te vervallen. De regeering heeft echter reeds van den zomer een wetsontwerp In gediend om den duur van de belasting met jaar te verlengen. Als eenlg argument geldt, dat de Regeering de opbrengst k 32 millioen niet kan missen. Het is moeilijk, in dezen tijd aan de Re geering de middelen te weigeren, die zy noodig heeft. Van den anderen kant mo gen de Staten-Generaal de contröle over het financieel beleid niet heelemaal uit handen geven, vooral wanneer zoo duidelijk blijkt dat de Regeering geen maat weet te houden in de belasting van een enkel, nut tig en productief, object. Vad verschillende lijden ia betoogd dat by verstandige ver laging van de belasting op automobielen de opbrengst voor den fiscus niet zou dalen, maar stygen. Het ware gewenscht om de ▼oerrecht b.V. voor een jaar te halveeren. eens te zien hoe zich het auto-gebruik en de opbrengst der daarmee samenhangende belastingen zou ontwikkelen. Om te bevestigen, wat Onze Voor ganger Leo XIII zoo gelukkig begon nen is, om aan te vullen hetgeen nog te doen overblitft en opdat nog rijkere en verblijdender resultaten daaruit voor het menschelijk geslacht mogen x voortvloeien, zijn vooral twee dingen noodzakelijk: hervorming van be staande inrichtingen en verbetering der zeden. En wanneer WU spreken over her vorming van bestaande inrichtingen, dan denken WH op de eerste plaats aan den Staat, niet alsof van zijn be- - moeiingen alle heil te verwachten zou zitnf Maar door de kwaal, die Wij „in dividualisme" noemden, is het zóóver gekomen, dat het eens zoo rijke en door de verschillende groepeeringen harmonisch ontwikkelde sociale leven totaal is ontwricht, ja zoo goed als uitgegroeid en er bijna alleen nog maar losstaande individuen zijn over gebleven. En het verloren gaan van dezen vorm van sociaal regiem is een niet gering nadeel voor den Staat, die nu met een bijna oneindig aantal plichten en zorgen overstelpt en over laden is, daar hij alle lasten op zich heeft genomen, welke die opgeheven organisaties eertijds droegen. Dat wy hier het kerngedeelte van de geheele encycliek voor ons hebben, ig in zyn com- Encyklika”, be wijst alleen al de omstandigheid, dat de hier beginnende paragraaf lyke opschrift draagt, als de encycliek, nJ. .Herstel der Orde”. Byzondere aandacht verdient het kleine woordje „en” tusschen hervor ming van bestaande inrichtingen en verbetering der zeden. Tegen de redeneeringen van hen, die ofwel alleen het eerste, ofwel al leen het tweede noodzakeiyk achten, geeft de Paus hier dus met nadruk aan, dat beide noodig zyn. toe geen zier geholpen, of Ja, eigeniyk hielp het wel, maar voor niet langer dan hoogstens een paar weken. Eens, nu zoowat twee jaar geleden, had ruige Dorus een bekeuring opgeloopen maar dat had hy voor z’n vrouw weten te verbergen. Alleen de Pastoor wist er van en die had ook al meerdere malen er ernstig met Dorus over gesproken. Dorus had den Pastoor beterschap beloofd en zich ruim een jaar aan z'n belofte gehouden. Toen, zoo maar op een keer, vond Dorus voor z’n eigen een nieuwe redeneering uit: .Alle ha zen zyn van Onzen Lieven Heer, en Die heeft ze gemaakt voor de menschen: en hazen vang Je nu eenmaal niet met een handje zout... Zoo had Dorus geredeneerd. Toen pakte hg zyn. geweer van den muur, bekeek het, stopte het onder zyn jas en ging weer stroopen... •pw eeds herhaaldeiyk zyn wy te velde getrokken tegen het economische anachronisme dat gelegen is in het Bwaar belasten gan automobielen. In den tijd dat een auto al* luxe was te beschou wen ging dat nog, maar die tyd Is lang ▼<X»rby. De auto 18 een normaal gebruiks voorwerp wy zouden haast zeggen een levensbehoefte geworden. Sommigen hebben er een voor hun gemak voor velen is hy onmisbaar in het moderne leven, dat nu eenmaal is ingesteld op een snelle verplaatsing langs de wegen. De ver schillende polen, waartusschen zich het alledagsleven van den doorsnee-burger in de middenklasse beweegt: woning, kantoor of werkplaats, klanten, leveranciers, ken nissen en verpoozlng, liggen niet meer op •en oppervlak van enkele vierkante kilo meters by een In een stad of stadswyk: zy liggen verspreid over meer plaatsen, vaak ten deele ook op het platteland, en een kleine automobiel is voor velen een nood- sakeiyk middel om met hun tyd uit te komen en die activiteit te ontplooien, die noodig is om by de moderne „struggle for life” aan den kost te komen. Wie dit begrepen mocht hebben: de mi nisters van financiën die wy in de laatste decennia hebben zien komen en gaan zeker niet, en zoo geschiedt het dat zelfs de kleinste auto wordt belast alsof het gebruik ervan schadeiyke en schandeiyke verkwis ting ware. De KNAC, heeft dezer dagen een ex- ploltatie-rekenlng voor particuliere auto's In verschillende prysklassen gemaakt, en daarbij alle posten, die aan belasting heen- tot schade van de gemeenschap en tot schade van den fiscus zelf. uit op z’n broek, op z’n Jas, op z’n gestopt en de armen stijf tegen z’n Ujf gedrukt; P®1 met de groote klep en dwarrel- den als elfjes voor zyn oogen Ruige Dorus vond dat alles goed. Hy lag stil. Hoe lang hy zoo al lag te wachten en te ple- keren, over z’n vrouw en over meneer Pastoor, dat wist hy niet, maar hy voelde dat het tyd I werd om op te staan, wilde hy niet verkleumen. Ruige Dorus krabbelt omhoog en prevelt In tusschen een klein gebedje voor den goeden af loop, met de heilige belofte dat dit de laatste keer is geweest.... t Is zoowat half tien als Dorus, met i’n arm op de kling en z’n been tegen de deur, het ach terpoortje van z’n huis openstommelt. Marie zit te wachten. De kinderen liggen al lang in bed; ze hadden extra voor Vader gebe den en Moeder had er by gehuild, van kwaad heid omdat Donu weer weggegaan was, en ran angst omdat hy nog niet terug was. Nu is hy er. Dorus kykt zyn vrouw eens aan, maar vraagt niets over dat hullen van haar, da^ hy nog kan zien. Marie helpt hem uit **n latte, koude plunje, maar over zyn tocht vraagt of zegt ze niets; dat deed ze al een paar maan den niet meer. Dan gaat Dorus zich warm eten, en hy voelt de behaagiykheid van deze warmte weer komen, In z’n Ujf, In z’n armen en beenen. Maar dan. snel aan het werk, in de keuken het geweer schoonmaken en de hazen op een veilige plaats verbergen., ze kunnen hem achterna zyn ge gaan Nauweiyks zit Dorus in s’n leunstoel by de kachel, met z’n krant en z’n pyp of.... daar gaat de bel, waarvoor Dorus zoo gevreesd had. Een lange haal aan zyn pyp. Een angstige blik van Marie. Dorus gaat openmaken, zal verwon derd doen, wie die late bezoeker zal zyn. Even latei* is hy alweer terug, met een brief, aan de deur afgegéven. Een brief voor Dorus.. Ja, daar staat het: „Aan den Heer Th. Bee- rends” en op de achterkant staat.... het stem pel van meneer Pastoor....! Ruige Dorus denkt aan zyn belofte van voor twee jaar en aan die van dezen avond in de sneeuw. Ruige Dorus kykt ernstig en gaat lezen, eerst stil, maar dan, biy gerust wordend, gast hy hardop voor Marie voorlezen: „Beste Parochianen, Nog enkele dagen en de Kerstklokken sullen ons weer oproepen om bet heilig Kerstfeest te vieren. Dit is ook nu weer voor ons een byzondere gelegenheid, ter eere van het Christuskind in den stal, om eens extra mild te zyn voor onze arme medeparochianen. Brengt ook dit jaar Uw pakket met Uw gaven voor onze armen weer naar de kribbe in de kerk. Steunt onze twee-pondsactie. De gelegenheid daartoe staat open tot Oudejaarsavond. Ik wensch U van harte een zalig Kerstfeest”. Dorus geeft den brief aan Marie, die hem dog eens haarfyn overleest „Nou Dorus, daar doentwe natuuriyk weer aan mee”! ,,'s Kyken, wat we zullen geven.... twee pond- boon en.... een paar worsten.... twee kaasje* ....Nou, wat denk Je ervan.... je zegt maar niets....” Nee, Dorus zegt niets, Dorus denkt na. Hy doet nu twee keer een grooten haal aan zyn pyp. Du gaat Dorus er by staan. „Goed, Marie, pak maar in. jy wat. Marlet je wat, Jan wat en ik.... ik breng twee fyne hazen, die zyn voor de armen goed besteed en ik ga m’n geweer verkoopen." h'-iimlHIX ii

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 20