ONS BLAD DE TOEGANGEN TOT HET CONCLAAF GESLOTEN ST.WILLiBRORDUS I Het nieuws van heden De Kardinalen in afzondering Nieuwe aanslag te Londen N.S.B.-lid uit de Kamer gezet Mededeeling door 'kabinet-Negrin I Zwarte rook uit Conclaaf bit I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS e De deuren aan zal In de Sixtijnsche kapel •f Vier ambtenaren der Gepeoe veroordeeld TWEEDE KAMER VATICAANSTAD, 2 Maart. De zwarte rook, (Reuter). welke vanmorgen opsteeg uit erop, dat de duidde caan, eerste stemming, ben, geen resultaat heeft op geleverd. 11.20 (Ned. tijd) gaf geen po sitief resultaat. i De ochtendstemming zonder resultaat gebleven DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN DE BRITSCHE BEGROOT ING VOOR SOCIALE ZAKEN Cortes-voorzitter Barrio heeft het presidentsambt aanvaard (Gedeeltelijk geplaatst in een deel der vorige oplage) De plechtige eeds aflegging Telegrafisch overgebrachte foto van de Kardinalen bij het verlaten van de Sixttfn- sche kapel. Zij worden door een edelgardist naar hun vertrek in het Conclaaf geleid kardinalen hedenmorgen voor de Pauskeuze gehouden heb- Heuige ontploffing beschadigt aquaduct van Grand Union Canal De heer Rost van Tonningen wei gerde te voldoen aan de be slissing van den voorzitter de zaal te verlaten de buitenzijde gegrendeld door Prins Chigi, aan de binnenzijde door den Kardi- naal-Camerlengo Pacelli Het H. College van Kardinalen „Extra omnes!” den schoorsteen van het Vati- DE EERSTE STEMMING^ VOOR DE PAUSKEUZE BLEEÉ RONDER RE SULTAAT. Lezing van Rost v. Tonningen N.V. NEDfcRL.VERZ.MLI. CATHARIJNESINGEL48 UTRECHT Onder het zingen van het „Veni Creator*’ trok het H. College naar de Sixtynsche kapel DONDERDAG 2 MAART 1939 I f De toegangen tot het Conclave gesloten. O correspondent seint ons onder den by de 4 speciaal Aan de buitenzijde geschiedt dit welke de ▼oor Van andere zijde is het ANP bevestigd, dat de heer Ruyter de uitdrukking landsverrader gebruikt sou hebben. Onze Romelnsche dd. 1 Maart. De Ro- huizen zwart- NOORDHOLLANDSOH DAGBLAD I 2 ^lllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ fen elkaar otn drie uur de Rdtnelnschen adel, de leden Diplom: eenige de Duitsche luchtmacht beteelcenis van het Duit* MADRID. 2 Maart (Havas). Na afloop van de Woensdagmiddag gehouden bijeen komst van de regeertng-Negrin is een mededeeling aan de pen verstrekt, waarin •ju gesegd wordt: „De regeering heeft officieel mededeeling ontvangen van het aftreden van Asana. Artikel 74 van de grondwet bepaalt, dat de voorzitter ran de Cortes de functie van president der Republiek op zich neemt, in geval deze vacant is. Krachtens dH artikel heeft Martines Barris het ambt van pre sident aanvaard.** i Het Is stil als In een kloosterhof. Een gestalte In purperen toga, een conclavist, steekt nog het plein over. Conclaaf: gesloten voor de wereld, maar wijd open voor de Goddelijke inspiratie. Weer slaan de hakken tegen elkaar, weer flitsen de sabels: de stoet der Kardinalen treedt binnen. Officieren van de Zwitseracbe, Palatyn- sche en Edelgarde, kamerheeren in purper, edelen in zwart met geplooide kragen, men ziet hen zoo vluchtig voorbijgaan, dat men eerst later hun aanwezigheid realiseert. HeT (ton< regenboog. Tegen drie uur betrok de lucht, de regen stroomde plotseling neer, maar de zon liet zich niet verdringen en zoo zag men tegen de lood-zwarte donkerte achter den Engelenburcht den regenboog. De N. S. B.-er Rost van Tonningen uit’ de vergadering der Tweede Kamer ver wijderd. Op den dag van zette Goering de sche luchtwapen uiteen. Eminenties de Kardinalen afscheid te nemen Met enkele collega’s treden wij de cel van Kar dinaal Schuster binnen. Nadat wij zijn ring gekust hebben is hij zoo vriéndelijk ons te woord te staan. „Is het niet wonderbaarlijk" zoo vraagt hij „dat 62 menschen voor een verkiezing tezamen komen zonder dat één van hen zich aoor aspi raties laat lelden. Bidt, en vraagt uw collega’s om te bidden, opdat wij niet uit aspiraties maar uit inspiratie mogen kiezen." Hij zegent ons. Ook spreken wU nog een oogenbllk met Kardinaal Pizzardo. cte In de vertrekken verblijft, welke hij bewooode als onderstaatssecretaris. Hij glimlacht en *egt, dat het hem goed doet in deze zoo vertrouwde omgeving terug te zijn. De regeermg-Negrin deelt mede, dat Martinez Barrio het ambt van president aanvaardde. In de Paolijnsche kapel in het Vaticaan is gisteren door Z. Bm. Kardinaal Gennaro Granito PignrUelli di Belmonte de H. Ge est-Mis opgedragen, welke door de aan wezige kardinalen werd bijgewoond. (Telegrafisch overgebrachte foto) Meer dan een uur gaat heen, een uur, waarin het gebéd „Deus, qul corda fidelium” gebeden wordt en de constitutie van het Conclaaf wordt voorgelezen. Hierna legt ieder der Kardinalen den eed op de constitutie af terwijl tenslotte de deken van het H. College. Kardinaal Granito di Belmonte, een korte toespraak houdt. In de Paolijnsche kapel wordt ondertusschen de eed op de (Conclaaf-constitutie afgelegd door de be geleiders der Kardinalen. Ieder van heh wordt bij zijn naam afgeroepen, niemand toch mag ontbreken. Voorafgegaan en gevolgd door acht In het purper gekleede toortsdragers verschijnt, nadat ongeveer een uur is verstreken, Mgr. Mella dl Sant’ Ella, de gouverneur van het Conclaaf, die tot den eed wordt toegelaten. Een ontroerend oogenbllk: de oude Kardinaal O'Connell heeft ondanks de groote vermoeienis sen van de reis toch niet achter willen blijven. Plotseling zien wij hem tusschen de officieren van de edelgarde staan. Hij ziet er angstwek- ners van Oss (de voorzitter hamert wederom), over hen, die de wetten schenden. De Kamer maakt zich, aldus spreker, door niet In te grijpen, medeplichtig aan hetgeen in Oss gebeurt. De VOORZITTER ontzegt den heer Roet ▼an Tonningen het recht verder aan de ver gadering deel te nemen. (Geroep: Er utt). Als de heer Rost van Tonningen weigert de saai te verlaten, wordt hij onder hevig ▼enet door de boden naar bulten gebracht, evenals i(jn fractie-genoot, de heer Wouden berg, die hem te hulp kwam. De vergadering werd daarna tiental minuten geschorst. LONDEN1, i Maart Reuter L De sociale dien sten in Engeland zullen dit jaar den belas tingbetaler te staan komen op 534.596.000 pond sterling. Hiervan is ongeveer vijf mlllloen be stemd voor' de verdediging tegen aanvallen ui: de lucht De rest van de hiervoor benoodlgde gelden zal verkregen worden uit de begroeting voor oorlog. Slechts de Kardinalen Marchetti, Boggiano en O'Connell ontbreken, de eerste twee, omdat ziekte hen in hun cel houdt, de laatste omdat hjj oververmoeid Is van de lange reis, die de tachtigjarige eerst vandaag beëindigd heeft. In de Paolijnsche kapel wordt de stoet gefor meerd, waarin de Kardinalen zoo aanstonds, naar de Sixtynsche kapel zullen trekken. Wy wachten nauwelyks tien minuten. Dan klinkt meerstemmig gezongen het Veni Creator, waar op het koor der Sixtynsche kapel verschynt, voorop dlrigeerend Perosl, vitaal ondanks zyn gryzen haardos. Achter het koor een prelaat, die een koperen processiekruis draagt en dan, om- stuwd door Zwitsers, edelgardlsten en stafdra gers, het H. College. De stoet verdwijnt in de Sixtynsche kapel. De héér Rost van Tonningen heeft na afloop van het incident het ANP. opgebeld, om zfjn lezing van het voorgevallene te geven. Volgens hem heeft het katholieke Kamerlid, de heer Ruyter, nadat de vergadering was ge schorst en nadat de voorzitter had gelast, dat de heer Rost van Tonningen de zaal zou ver laten, in het toen ontstane tumult den heer Roet van Tonningen toegevoegd „landverrader”. Daar op ontstak de heer Rost van Tonningen In toom en riep: „Wat zegt u daar?" Een aantal Kamer leden drong zich toen tusschen de heeren Rost van Tonningen en Ruyter, doch de heer Rost van Tonningen drong door hen heen, om den heer Ruyter rekenschap te vragen. Hy werd daarop tegelijk met den heer Woudenberg door Kamerboden uit de zaal gebracht. Dé heer Roet van Tonningen deelde mede, tegen den heer Ruyter een klacht by de justitie te zullen In- dlenen wegens beleedlging. Verschillende Kamer leden zal hij daarbij als getuigen doen dag vaarden. der edelgardlsten klakken tegen elkaar, Hun beis flitsen omhoog. Door vier Zwitsers escorteerd begeeft Kardinaal Jorio zich de Paolynsche kapel. Even later eenzelfde schouwspel, maar nu treedt Kardinaal Pacelli binnen. Kardinaal Pa- celll, die naam, die reeds lang een byzonderen klank had, Is gedurende de periode .Bede Va cante” tot iets byna magisch geworden. Ware hy niet de staatssecretaris van Paus Pius XI geweest, niemand zou eraan twyfelen, dat h(l als Paus het Conclaaf zou verlaten. Rechtop gaat hij, hy staart recht voor zich uit. Niets in zijn trekken verraadt iets van zUn gedachten, Als hy de kapel Is binnengegaan bemerkt men dat het stil is geworden. In de zaal Is zoo juist Mgr. Respighi, de onvermoeibare Prefect der Ceremoniën, binnengekomen. DIENST AANBIEDINGEN, Gevraagd of Aan geboden, geplaatst onder da Omroepe rubriek 10 et- per regel. I via iiKtaiwoiM tot tis kobsg ^•rl«g»i»wo©r<lig»ri gevraagd Ook de tweede stemming om Een zeer ongewoon voorval heeft zich Woensdag by den aanvang der vergadering van de Tweede Kanoer afgespeeld. Het zal wel zeer lang ge leden zyn, dat binnen de muren van 'a lands vergaderzaal de gedachten wisseling in een handgemeen is ont aard. Voor het eerst sinds veler heu genis is dit Woensdag gebeurd: de heer Rost van Tonningen is bij een weigering, om op last van den voor zitter de vergadering te verlaten, on der hevig verzet door de Kamerbo den uit de zaal gebracht, evenals zjjn partijgenoot de heer Woudenberg, die hem te hulp kwam. Onder voorzitterschap van mr. J. R. H. van Schalk was aan de orde de behandeling van de interpellatie-aanvrage Rost van Tonningen met betrekking tot het spoedig weder doen op nemen van de gestaakte en andere strafvervol gingen In de zaak van de gewezen brigade der Koninklyke Marechaussee te Oss. De VOORZITTER zegt, dat de minister bij de interpellatle-Drop reeds Inlichtingen ver strekte. Daarna verscheen de nota, welke mon deling zal worden behandeld. Er is dus thans geen reden om de interpellatie toe te staan. zy zou slechts een onvoorbereid debat veroorzaken en wanorde In de regeling van zaken te weeg brengen. HU stelt voor de Interpellatie niet toe te staan. De heer ROST VAN TONNINGEN (NS.B.) herinnert aan de mededeeling van den voorzitter der Eerste Kamer. De zedenlooze toestanden in Oss kunnen niet langer worden geduld. De aan gelegenheid is dringend. De jeugd in Oss kan niet worden overgelaten aan geestelijken, die haar reeds 25 jaar hebben misbruikt. (De voor zitter roept den spreker tot de orde). De heer Roet van Tonningen zeg$, dat het Nederlandsche volk gelegenheid moet hebben, om zijn oordeel uit te spreken over de schen- Want hier langs ons heen schrijdt het byna voltallige College van Kar dinalen. Hier langs ons heen gaat, naar bijna met zekerheid mag worden aangenomen, de toekomstige Paus. Wij zien Kardinaal Dalia Costa, klein, mager met het strenge ascetische ge laat en de donkere bezielde oogen. Kardinaal Schuster in het Benedic ts nsche zwart, de handen vast aan- een gevouwen, het hoofd gebogen, den blik omlaag gericht. Kardinaal Maglione, ernstig, ertergiek. Kar dinaal Tedeschini. een hooge ver schijning met klaren, koelen blik en Kardinaal Ascalesi, den geliefden Bis- achop van Napels, geliefd om zijn vroolijk karakter. Dit straalt-van zijn verschijning, uit zijn gebruind, qpen De ontploffing op een afstand van ruim 15 kilometer nog te hooren. In de muur van het aquaduct is een groot gat geslagen, doch de stalen bedding is vrijwel niet beschadigd, zoodat slechts een klein straaltje water ont snapt. Een ramp is derhalve voorkomen. Nie mand werd by de ontploffing gewond. Men veronderstelt, dat hier sprake Is van een nieuwen terrorlslischen aanslag. VERWACHTING: VOOR HET GEHEELE LAND: toenemende Zuidelijke wind, meest zwaar bewolkt, ,geen regen van beteekenia. in den middag Iets zachter dan gisteren. Zon op 6.47 - onder 1737 Licht op 18.07* Maan op 13.45 onder 4.22 5 Maart V. M. LONDEN, 2 Maart (Reuter) Vanoch tend vroeg is het aquaduct dat het Grand I nion Canal voert over den North Circular Road, een van de voornaamste wegen ten Noordwesten van Londen, door een ont ploffing ernstig beschadigd. kend vermoeid uit, byna strompelend treedt uU - Dan. luidt ergens ver een bel. „Extra omnes de Sixtynsche kapel binnen. Tenslotte verschynen de prelaten aan wie de wacht by de tourniquets toevertrouwd is en de maarschalk van het Conclaaf, Prins Chigt, ver gezeld van eenige Malthezer ridders. Ook zy verdwijnen in de Sixtynsche kapel Na byna anderhalf uur wyken de vleugels der deuren weer uiteen en nu verschijnen de Kardinalen weer, een voor een. terwyi een ^ceremoniarius den naam van ieder die naar 'buiten treedt afroept en een naam van een edelgardist. Deze heeft tot taak den Kardinaal aan wien hy toegewezen is naar zyn cel te begeleiden. Men ziet de Kardinalen met een glimlach en een lichte buiging met (Jen hun toegewezen edelgardist kennis maken. Kardi naal O’Connell moet ondersteund worden door twee prelaten. Nog klinkt het „extra omnes’’ niet. Er bestaat gelegenheid in de bellen van H.H Een schilderachtige groep uit de Italiaansche provincie, welke naar Rome is getogen ter bijwoning van de groote gebeurte nissen rond het Conclaaf De Sala Regia ligt zoowel voor de Sixtynsche •Is Paolynsche kapel, In de breedte is zy het voorportaal van de eerste, in de lengte van de tweede. Zy Is het brandpunt van de grandioze plechtigheid, die nu gaat beginnen. Hier tref- leden van den van het Corps iatlque, geaccrediteerd by den H. Stoel, prelaten, een beperkt aantal, uitgenoodigde journalisten, allen als toeschou wers, een donkere verzameling, die tegen de door Vasari met grootschen zwier beschilderde wanden staat opgesteld, en leden van de edel garde, dienstdoende monseigneurs, Vaticaansche edelen en kamerheeren met kap en degen: dit is de groep die de plechtil^eid. welke komen gaat met de schittering vau haar uniformen en de kleurige mengeling van toga's en cos- tuums luister zal byzetten. De ultgenoodigden gaan het Vaticaan in door de bronzen poort, bestygen de trappen van Pius IX, passeeren het kwartier van den Maarschalk' van het Con claaf, wiens banier by de bronzen poort ult- hangt en treden dan, waar anders een hooge glazen deur toegang verleent, door een laag, •mal houten poortje het Conclaaf binnen Het loopt tegen vier uur. Plotseling een scherp commando, de nakken .1 sa- ba- na ar TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No 130 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN badrasgi 20 ct p regel; Ingezonden Msdsdselingsn 40 tl P 1 BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor advartaeren bij abon namant wordt op aanvrage gaarne door onze Administratie verstrekt gelaat en uit de oogen, oogen van een optimist, van een man, die den Heer dient in blijdschap. En na de Italiaansche Kardinalen de buiten- landsche. Wie herkent hen niet van de foto's de Kardinalen Faulhaber, Innitzer, Hinsley en Van Roey. In vroeger tyden zou dit ongetwijfeld een diepen indruk gemaakt hebben: „Een gunstig voorteeken I zoo zou men uitgeroepen hebben. Nu slaat men er nauwelyks acht op. meinen vluchten door den regen hun In en het groote St. Pietersplein ligt glimmend en verlaten In den regen. Het Conclaaf vangt aan en slechts bronzen poort is er eenige drukte, welke ver moeden doet, dat er iets byzonders op til is. Maar achter den Engelenburcht staat de re genboog. Uit het Conclaaf, dat heden begint, zal de Pastor Angelicas treden. door den maarschalk van het Con claaf, Prins Chigi, wiens banier thans hangt bóven de bronzen poort. Aan de binnenzijde wordt de deur ge grendeld door den Kardinaal-Ca- mèrlengo Pacelli. De Kardinalen zijn afgesloten van de wereld. De hellebaarden der Zwitsers slaan dof tegen den marmeren vloer. Het Conclaaf gesloten. Prins Chigi Albani sluit het Conclaaf aan de bui tenzijde. (Telegrafisch overgebrachte foto) MOSKOU, 1 Maart (Reuter). Vier ambtena ren van de Gepeoe zyn veroordeeld tot ge vangenisstraffen van vyt tot tien jaar wegens de onwettige arrestaties van 160 kinderen van tien tot twaalf jaar afkomstig uit Leninsk (Kusnetsky in Siberië), die zy er van beschul digd hadden leden te gjn van een contra- revolutionnaire organisatie. De gevangenen verklaarden dit te hebben ge daan voor hun reputatie. Verscheidene kinde ren hebben acht maanden gevangen geseten. zegt Kardinaal Pizzardo plagend..wy gaan door ryk beschilderde zalen, waarin altaren staan opgesteld, langs gangen met genummerde deu ren. Reeds klinkt voor den tweeden keer de bel. By de derde moeten wy het Conclaaf verlaten hebben. Wanneer den derden keer de bel rinkelt, gaan wy juist op tyd door het smalle houten poortje, waarin wy zyn binnengekomen Bulten staan twee kamerdienaren met brandende toortsen. Zy wachten op Prins Chigi, die het Conclaaf van buiten zal sluiten. Wy zien nog een oogenbllk om. Over het plein van St. Damasus Is de schemer gedaald Generaal-veldmaarschalk Goering zich binnenkort naar Italië begeven. De voorgestelde wyziging van de Tarief- wet komt 3 I Maart in de afdeelingen der Tweede Kamer. Het WeeriiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiii^

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 11