z 465C Simplex rijwielen, de beste voor den prijs POLITIEK CARNAVAL Het geval: Tonningen” van Hulp aan Nationaal Spanje „Rost SPAANSCHE VLUCHTE LINGEN a 1 DONDERDAG 2 MAART 1939 OVERZICHT TWEEDE KAMER geprezen De film Amerikaansche versie op komst l BURGEMEESTER BELEEDIGD Clear in (koersen Een schoon werk gaat te gronde Auto’s, reserves en tanden Opheffing van het internaat der Kruisvaarders te Rijswijk Uitgever te Bergen op Zoom veroordeeld Waarschuwing van den Regee- rings per sd ienst WIJZIGING VAN DE TARIEF- WET 1934 31 Maart in de afdeelingen der /Tweede Kamer Het vluchtelingen vraagstuk Collecten ten behoeve van de jeugdzorg teem 75» Een ondersteunde met geld? Een bedrag van f 4000 a f 5000 gevonden Sneeuwwitje” Neem dadelijk *n AKKERTJE als de Griep U grijpt I 1 of 2 "Akkertje»", direct genomen, stuiten dien aanval. Die nare hoofd pijn, dal grieperige, rillerige gevoel en die opkomende koorts verdwijnen. Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. Hulpvaardigheid van onz volk loover <Van onzen parlementairen redacteur» DEN HAAG. 1 Maart 1939 1l hulp aan onder f r bren- dus films en O R5 loopende oef end. de tenslotte. Reeds is het patronaat te Rotterdam, dat onder dit Moederhuis ressorteerde en flnantMel Aan een vertegenwoordiger van de Joodsche perscommissie voor bijzondere berichtgeving heeft 81r Herbert Emerson, de hooge Volken- bondscommissarls voor de vluchtelingen en di recteur van de intergouvernementeele commis sie van Evian, zijn Indrukken medegedeeld over zhn verblijf van eenlge dagen in Nederland. ----Koersen i verplichtin Da voomttar wil af werken. En er staat nog Um «.TT. WU vernemen, dat er intusschen over de uit oefening van het werk voorloopig geen onge- iustheid behoeft te bestaan. De broeders zoo wel als de jongens zullen in huize „Ora et La- bora" blijven. Ook ten aanzien van de voorzie ning in de verschillende behoeften zUn Woens dag zoodanige maatregelen getroffen, dat de arbeid normaal kan worden uitge- Te meer daar van anaere zijde de hulpver lening steeds en met nadruk werd beperkt tot linksch Spanje, heeft men gemeend te moe ten toonen, dat een belangrijk, zoo niet het grootste deel der Nederlandsche bevolking, van zijn daadwerkelüke sympathie in andere rich ting blUk wil geven. Teneinde bjj de organisatie dezer hulpverlee ning leiding te geven, heeft zich een comité ge vormd, hetwelk zal optreden onder den voor- loopigen naam: „Comité Medische en hygiënische Nationaal Spanje". ▼oor stortingen op 3 verplichtingen luidende in; Raichi Sir Herbert gaf vervolgens uiting aan zijn groote waardeering voor het zeer verdienstelijke werk vaj de verschillende particuliere vluchte lingenorganisaties en haar onderafdeelingen, en voor de groote en voortdurende edelmoedigheid van ’t Nederlandsche volk, zonder welke de fi nanciering door de genoemde organisaties groote moeilijkheden zou hebben opgeleverd. Omtrent de vooruitzichten voor de oplossuig van het vluchtelingenvraagstuk gaf Sir Harbert tenslotte als zijn meening te kennen, dat er gee- nerlei reden tot moedeloosheid bestaat wat be treft de verwachting om het probleem binnen afzienbaren tUd tot een redelijke oplossing te brengen. De waard is niet de eenige, aie niet wordt begrepen door de.gasten. De Zuid-Tirolers zitten hier tusschen de machtige hooge bergen tusschen alle politieke stoelen in ZU dulden noodgedwongen aan den wand van hun woning de portretten van het Italiaansche konings- en keizerspaar en van Mussolini, en zeggen liever „Grüsz Gott” dan „Heil, Hitler". ZU zUn een minderheid en voorbestemd om het te blUven, zooals hun bloedbroeders aan den anderen kant van den Brenner het ondanks alles gebleven zijn in het Groot-Duitsche Rük. De Regeeringspersdienst vestigt de aandacht op het ^olgende: Sedert eenlgen tijd wordt in een aantal ge meenten gecollecteerd ten behoeve van de jeugdzorg. Het is gebleken, dat daarbü in som mige gevallen de indruk wordt gewekt, als zou die collecte plaats vinden onder auspiciën van den minister van Sociale Zaken. i Officieel wordt thans medegedeeld, dat een comité is samengesteld, .dat beoogt het organiseeren en verleenen van medische en hygiënische hulp aan Nationaal Spanje. Al Iaat het zich aanzien dat binnen kor ten tijd de burgeroorlog in Spanje ten ein de loopt, de hulp aan de zoo zwaar getrof fen bevolking, welker ellende zoodra de druk van den oorlogstoestand geweken is, pas duidelUk aan het licht zal treden, wordt juist dan een eerste plicht van menschelük- heid. onder het van ,Herr Moeten in ons land Spaansche vluchtelingen worden binnengelaten? De kwestie ligt héél anders, dan bü de.toelating der Joodsche vluch telingen uit Dultschland. Vooreerst omdat zU niet onmiddellUk tegen onze grens aangedrongen zitten. WU zUn geen nabuurland van Spanje. Eta vervolgens omdat het Spaansche vluchtelingen vraagstuk een heel ander karakter draagt. De ■loden kunnen niet terugkeeren in Dultschland. De Spanjaarden kunnen dat voor de overgroot* meerderheid wél. Vooral den onschuldigen kin deren zal men van de zijde van .het Franco- bewlnd geen haar krenken. Integendeel nergens kunnen zü beter onderdak vinden dan déér, in hun eigen vaderland. Dat kunnen echter de socialisten en communisten, die bet steeds voor stellen alsof Burgos in het middelpunt van de hc; zelf ligt, niet toegeven. De eenlgen die blij vend buiten Spanje zullen moeten vertoeven, zün zü. die aan het roode bewind actief aandeel hebben genomen. En moeten wü die heeren toe laten? Moeten wü hier om met den burge meester van Algiers te spreken menschen toe aten. wier leerstellingen in hun vaderland tot den burgeroorlog met al zijn gruwelen van geloofs vervolging hebben geleld? Zoo dacht de minister-president, dr. CoUjn. ei oók over. Militaire personen toelaten, die in Frankrijk als krUgsgevangenen worden behandeld, heeft geen enkelen zin. En ook voor het toelaten van kinderen voelt hü niets. België, waar de heer WUnkoop zien op beriep, laat ook geen kinderen toe doch bepaalt zich tot het beschikbaar stel len van geld veor het verplegen van de Spaan sche kinderen In Frankrük. WU. in Nederland, hebben thans vluchtelingen genoeg, waarvan wij zeker weten, dat wü ae niet sullen kwijtraken. De Regeering acht het niét op naar weg te liggen geld ter beschikking te stellen voor het lenigen van den nood der vluchtelingen; dat wordt den particulieren instanties overgelaten; het is echter mogelijk, dat een wUzlglng dér omstandigheden de Regiering van houding doet veranderen De Regeering zal géén Spaansche vluchtelingen toelaten. NatuurlUk waren nóch de communisten, nóch de sociaal democraten, noch de nationaal-socia listen. die vonden, dat Franco reeds veel eerder had moeten worden erkend, 'bevredigd De minister-president veranderde zün standpunt niet. Tegen acht uur kon de Kamer op reces gaan. Reeds vorig jaar November bleek, dat de fl- nantieele moeilijkheden van huize „Ora et La- bora” zoo groot waren, dat rente en aflossing van zeer hooge bedragen niet meer mogelijk waren. De broeders hebben toen een accoun tantsonderzoek naar den toestand laten instel len, waarvan het gevolg was, dat het geven van rente en aflossing niet langer geoorloofd was: De Eerw. broeders hebben zich naar aanlei ding van dat advies tot de crediteuren gewend met het verzoek uitstel van betaling te geven. In plaats van inwilliging van dit verzoek kwa men opzeggingen van geleende bedragen per Januari 1939 los. Daar de inkomsten, welke voor een groot deel van de liefdadigheid af hingen, sterk verminderden, alsook de Inkom sten van de drukkerU, was het niet mogel'Jk dezen slag- te voorkomen. En het baatte niet meer, dat het op het laatste oogenbllk nog wel mogelUk bleek door intense exploitatie der bronnen van Inkomsten de rente te betalen. De faillissementsuitspraak werd een feit. werkcomité gevormd, bestaande uit de heeran: W. C. J. J. Baron van Voorst tot Voorst, voor zitter; J. C. E. Baron van Lynden, vlce-voor- zitter; Mr. P. Du Ry van Beest Holle, le secre taris; H. F. Heerkens Thüssen. 3e secretaris, terwül een nog te benoemen penningmeester eveneens zitting zal hebben in het werkcomité. Nog wordt bericht, dat het comité Mej. Mar- greet Voogd bereid heeft gevonden haar propa gandistische werkzaamheden voor Nationaal Spanje in dienst te stellen van het comité. Naar wij vememén heeft men in een huls aan het Berkenlaantje te Laren, be woond door de weduwe W., die dezer dagen plotseling ziek werd en daarom In het SL Janaziekenhuis werd opgenomen een groot bedrag aan geld gevonden. Men spreekt zelfs van 4000 i 5000. Dit was geborgen In allerlei potjes en vaasjes. Naar wü vernemen heeft het BurgerlUk Armbestuur, dat de vrouw regelmatig on dersteunde, op dit geld beslag doen leggen. De uitspraak van de Haagsche Rechtbank. waarbU, zooals wü meldden, de Kruisvaarders van St. Jan te Rüswük yorden failliet ver klaard, heeft niet alleen een pUnlUken indruk gemaakt bij de Eerw. broeders van deze zoo jonge en vitale congregatie, maar zal ook ten gevolge hebben, dat een met zorg opgebouwd werk in één slag wordt vernietigd. Een reeds lang in de Kamer hangende ander half jaar gegroeide spanning is tot uitbarsting gekomen. Ineens! Heel aan het begin var. de vergadering. De heer Rost van Tonningen had gisteren verlof gevraagd om een interpellatie te richten tot den minister van Justitie na tuurlijk over Oss. In den Senaat heeft de pre sident voorgesteld bij de behandeling van de Justitie-begroot mg dit punt te laten rusten, cpdat eerst de Tweede Kamer zich ultspreke over de Nota van mmister Geseling. Vóór Paschen komt deze Nota echter in de Tweede Kamer niet aan de orde. Zoodat de neer Rost zei het zélf in deze zaajt niet meer geroerd kan worden vóór de komende verkie zingen. Dat roeren nu wilde de NSB zich niet laten ontgaan. En daarom trachtte de neer Rost verlof te krijgen voor een interpellatie Tevergeefs natuurlijk. De Kamer kan haar eigen werkzaamheden niet laten doorkruisen terwille van de NSB-propaganda Rost zag zijn kans wegglippen; probeerde toch nog te zeggen, wat hem op het hart lag; het woord werd hem ontnomen; hjj sprak dóór het stond weer zoo mooi allemaal op papier; de voorzitter hamerde uit alle macht, om tenslotte, toen niets in staat bleek den heer Rost‘het zwijgen op te leggen, hem voor den verderen loop van den dag den toegang tot oe vergaderzaa1 te ontzeggen. Toen gebeurde het. De voorzitter had de vergadering geschorst en verliet zijn zetel. De heer Rost moest wel uitscheiden. Hij verwijderde zich en Inmiddels had de heer Ruyter (RIJ) hem toegeroepen: „Landverrader!" Dat was den kokenden Rost te veel. Hij riep den heer Ruyter ter verant woording. De heer van der Putt (RK.) wilde Kern tegenhouden. Woudenberg (NSB) senoot toe, greep v. d. Putt bij de keel en "duwde nem achterover op een der bankjes. Intusschen schoten boden op Rost toe cm hem naar bul ten te geleiden. Hevige opwinding in de zaal. Eerst na een half uur was de rust zoover her teld. dat de voorzitter de'beraadslagingen kon heropenen. t Zooals gezegd, dalrmee is een reeds lang In de Kamer hangende spanning tot uitbarsting gekomen Een spanning rond den persoon van den heer Rost van Tonningen. die altijd, wan neer hij spreekt, de gemoederen in opwinding brengt. Altijd spreekt hü prikkelend, kenne lijk met de bedoeling te kwetsen^te Irriteeren Waarom? Wie is deze man en wat wil hij bereiken? Wat drijft hem bij zijn spreken? Rost van Tonningen was secretaris van den Hoogen Volkenbondscommissaris Mr. Zimmer man. die het toezicht uitoefende op de saneerlng der Oosten rij ksche staatsfinanciën. Toen die sa neerlng in 'n dusdanig stadium was gekomen, dat de verdere ontwikkeling niet meer Iemand van Zimmerman’s formaat vergde, werden de zaken aan den heer Rost overgelaten, die als secre taris het best was ingewerkt. Intusschen kon iemand, die in Oostenrijk achter de schermen van de nationaal-aocialls- tische beweging wist te kljhta en tegelijk zich bevriend hield met de Regeeringsperaonen. wél tot de conclusie komen, dat een nationaal- socialistlsche overwinning in de lucht hing De heer Roet in ieder geval had de overtuiging, dat er zoo iets ging gebeuren, niet alleen in Oostenrijk, maar ook in Nederland. Zijn em plooi liep af. HU kwam naar Holland terug met het voornemen zijn groote kans met het Nederlandsche nationaal-socialisme te maken. Had hem. Indien hU dit niet had1 gedaan een carrière in de Nederlandsche bankwereld open gestaan? HU w-as geen Zimmerman, rygar hü wist wel iets van het bankwezen. Neen, zün toekomst lag hooger! En nu..... De ver wachte resultaten zün niet gekomen. Graaf De Marchant et d’Ansembourg, ..het Graafje”, zoo als men hem In de Kamer noemt, ziet in zün vergulde onschuld geen vuiltje aan de lucht Hij gelooft nog allee! Maar Rost is critiscner. ZUn verstand stelt hem véér wel in staat te begrUpen, dat hü op het verkeerde paard heeft gewed en dat een carrière elders thans wei definitief 13 verspeeld. Zelfs aan zun ,’inan- cleel-technische gaven twUfelt men unaniem door zün optreden in de Kamer bü de behan deling van daarmee verband houdende vraag stukken. Dat besef maakt hem vinnig. ZUn gal spuwt hü uit, wanneer hü onvoorbereid - in den loop der debatten -toot op degenen, aan wie hu het droevig perspectief van de nationaal-soclallstische beweging in ons land of beter, dat is belangrijke! voor hem aan wie hü zün persoonlijke mislukking toeschrijft: op de demollberalen of de R.K Staatspartij. Hij wil Irriteeren omdat zijn persoon In Jet geding is. En hoe feller hü optreed’t. des te duide- Ujker demonstreert hü voor lederen rustigen waarnemer óók ojjder zün medestanders dat hü niet meer in zün eigen beweging ge looft. maar hen die haar kapot hebben ge maakt wel eens krügen zal! Ieder optreden stelt dat duidelUker in het licht. Het is den man tot een obsessie geworden; tal van Kamer leden maken telkens het goede voornemen het hem niet meer toe te rekenen; maar een vol gend oogenbllk irriteert hü weer zóó venünlg, dat de kalmste leden moeite hebben zich te be dwingen laat staan een impulsief mensch, als de heer Ruyter! Anderhalf jaar broeit nu die spanning en zü is tot uitbarsting gekomen Jammer voor de NSP. vlak voor de verkiezingen van de Provinciale Staten! Rost in de Kamer bederft voor zün- beweging meer, dan hü goed maakt In dit Hoofdcomité hebben zitting genomen: W. A. Engelbrecht, Oud-Voorzitter van de Ka mer van Koophandel, wonende te Rotterdam; J. van Hasselt. Directeur van de „Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-Maatschappü”. wo nende te Bloemendaal; H. F. Heerkens ThUs- sen. assuradeur, wonende 'te Bloemendaal; Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien, lid van den Raad van State, wonende te 's-Dravenhage; J. C. E. Ba ron van Lynden, Hoofd van den Rüksgebou- Wendlenst. wonende te 's-Gravenhage; Jhr. Mr. O. van Nispen tot Sevenaer, Oud-Gezant van H. M. de Koningin te Brussel, wonende te Den Haag; Jhr. J. H. Röell, Gepens. Luitenant-Ge- neraal, wonende te ’s Gravenhage; Jhr. W. Röell. Gejiens. Luitenant-peneraalOud-Com- mandant van het Veldleger, wonende te 's-Gra venhage; Mr. P. Du Ry van Beest Holle, Ad vocaat, wonende te ’s-Gravenhage; W. C. J. J. Baron van Voorst tot Voorst. Dijkgraaf van Delfland, wonende te ’s Gravenhage. Uit dit Hoofdcomité heeft zich een Voorloopig Behoudens onvoorziene omstandigheden zul len de gronden en eigendommen, die dienden tot zoo verheven Idealen, onder den hamer ko men. 130 jongens, die hier waren ondergebracht, omdat er zeer ernstige gevaren dreigden, dat zü In den roezemoes van ’t leven geloof en ze den zouden verliezen, zullen nu In hun milieux worden teruggezonden. Wat zal er van hen worden? Woensdag, by het begin der vergadeilng van de Tweede Kamer, deelde de voorzitter mede, dat de centrale afdeeling heeft besloten het wetsontwerp tot wijziging van de tarlefwet 1934 en de ^wet op het statlstiekrecht in de afdeelingen te doen onderzoeken Vrijdag 31 Maart om één uur. Aangezien dit laatste bü geen der thans ge houden wordende collecten het geval te. is 1 wenschelük er op te wüzen. dat, voor zoover by die inzamelingen ten behoeve van de-jeugd zorg al dan niet opzettelük de indruk mocht worden gewekt, dat deze plaats vinden onder het toezicht of met goedvinden van den mi nister van Sociale Zaken, dit ten onrechte ge schiedt, ook wanneer gecollecteerd wordt voor een doel, dat op zichzelf wellicht alleszins waard is gesteund te worden. Tot goed begrip van het vorenstaande sQ vermeld, dat het jeugdwerk van de navolgen de organisaties vanwege de regeering wordt gesteund en gesubsidieerd. Vanzelfsprekend te, hetgeen hierboven werd gezegd, op dese or ganisaties niet van toepassing. De bedoelde organisaties zün: Centrale voor Werkloozenzorg, Stadhouders- laan 45. Utrecht; Moderne Centrale voor Werk loozenzorg. Amstel 224, te Amsterdam; Nat. R. K. Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg. Lange Putstraat 44. 's-Hertogenbosch; Federa tie voor Werlakampen. Stadhouderskade 7, Am sterdam. waarbij ook is aangesloten de onlangs opgerichte stichting Nederlands Volkskracht; Het Algemeen Comité voor het Inrichten van internaten voor opleiding tot dienstboden, Be zin denh out 111, 's-Gravenhage veel op de agenda. Gisteren bleef de Kamer steken in de behandeling van het NSB -ontwerp over de auto-belaettng. Het werd vandaag met •1 tegen 3 stemmen verworpen. De NBB heeft haar kluifje voor de verkiezingspropaganda. Zü kan fiet volk vertellen dat de Kamer géén ver laging van de lasten op het autoverkeer wil of zoo iets. Wie zal de .Handelingen" lezen cm te vernemen, dat de hééle Kamer verlaging van aese lasten wenscht, doch ae van de zijde der Regeering tegemoet ziet en wel; met bekwamen spoed? Een ontwerp tot verhooglng van de Postbe- grooting gaf aanleiding tot eenige discussie over de vraag of de Posterijen niet te veel afschrtj- ven op hun begrootlng, of het bedrüf niet een ongewenschte stille reserve kweekt. De minister en de heer Wagenaar vonden van niet En het entwerp werd aangenomen. Zooals ook een wetje, dat de regeling van de uitoefening der tandprothese door de zooge naamde „technici", die vóór 1813 reeds beroeps halve volledig de tandheelkunde beoefenden, nu voor het laatst büschaaft, door enkele in de practük als onwettig gegroeide toestanden door een wetswijziging te legaliseeren voor zoover de rechtvaardigheid dat toelaat. De minister moest het verdedigen, met hand en tand vetdedigen zelfs, maar het kwam er toch. En toen de Kamer vla het opmaken van een voordracht voor de vervulling varr-een vaca ture in den Hoogen Raad en vla een pakje kleinere wetsontwerpjes bü de Interpellatle- Wjjnkoop over de toelating van Spaansche vluchtelingen aanlandde, was het al büna half zeven. Toch zet de voorzitter dóór. Met de regeering en een aantal particuliere organisaties heeft Sir Herbert over het vluchte lingenprobleem besprekingen gevoerd Tevens heeft hü een bezoek gebracht aan twee verblüf- plaatsen voor legale vluchtelingen. Zeeburg en het Lloyds hotel te Amsterdam en aan het tehuis te Wyk aan Zee en de tehuizen Oc ken burg. Overvoorde en Cromvliet te Den Haag, waar vluchtelingen-klnderen zün opgenomen Voorts heeft de hooge commissaris het kamp van de stichting Joodsche Arbeid in de Wie- rlngermeer bezocht. Sir Herbert acht de inrich ting Van dit kamp en de daar gevolgde werkme thode zeer succesvol. Zü kunnen zi. als model worden gesteld voor de organisatie van andere kampen. Door de opleiding, die de Immigranten daar ontvangen, worden zü Immers geschikt ge maakt voor een aantal beroepen, waaraan In de nieuwe immigratielanden behoefte en waardoor derhalve opnamemogelyklieid bestaat. Naar mate meer vlychtelingen op deze productieve wijze kunnen worden ondergebracht, zal ook het emigratieprobleem in sneller tempo en op doelmatiger wüze een uitelndelüke oplossing kunnen vinden. In dit verband vestigde Sir Herbert nog de aandacht op het In Engeland te Rlchborough gevestigde doorgangskamp en op een -soortgelüke inrichting in België, waar binnenkort nog een dergelijk kamp zal worden gesticht. Ook bü de Nederlandsche regeering bestaan thans plannen tot het centrallseeren van het vluchtelingenwerk in een enkel kamp. De Rechtbank te Breda heeft uitspraak «e- daan in de civiele procedure tusschen den bur gemeester van Bergen op Zoom, mr. drs. P. A. F. Blom, en den heer A. J., uitgever van het dagblad „De Avondster". ~4n een-der afleveringen van dit blad had de heer J. een artikel doen opnemen, dat door de rechtbank beleedigend voor den heer Blom werd verklaard^ De rechtbank heeft den heer J. veroordeeld tot het betalnik van een schadevergoeding van 1 f 750 aan den heer Blom, en bevolen, dat het vonnis in het openbaar zal worden aangeplakt aan het gemeentehuis en het kantongerecht te Bergen op Zoom, waarvan de kosten niet hoo ger mogen zün dan Ook is de heer J. ver oordeeld tot het betalen van de proceskosten, groot 181, e* Er zullen dus twee verschillende ..Sneeuwwitje" gaan loopen. De Amerikaansche film zal vertoond worden zonder Nederlandsche ondertitels, terwül op de Nederlandsche cople de vermelding „Voor alle leeftüden” zal moeten worden aangebracht. Men krügt dus thans gelegenheid om de orl- gineele film van Walt Disney te zien en onge- twijfeld zullen velen van deze gelegenheid ge bruik willen maken. Het spreekt Immers van zelf, dat de Nederlandsche bewezking, hoe ver dienstelijk ook, ver achter moet blüven bü de film, waarvan de synthese van geluiden beelden door Disney zelf werd volbracht. Waarschünlük zal de film reeds Vrüdag in roulatie worden gebracht. oorlop niets veranderd 'was. want ook de paar' hotels zitten propvol Duitschers. die hier goedkooper dan in ^et eigen vergroot* Duitsche RUk komen genieten van de wln- terbergsport. De paar carabinieri schijnen echter alomtegenwoordig. Men ziet ae twee aan twee wandelen over de bevroren sneeuwstraat. zü duiken plotseling op tus- scheri de boomen van de amechtig stügen- de boschjes. zü verschünen nu en dan in de hotel-hail en zitten des avonds in de dans- en drinktokalen, waar de gasten met hun bespijkerde, zware ski-schoenen, verhit van de Chianti of de Terlaner. een Lambeth Walk huppelen of een tango sleepen op het rhythme van een klein muziekje van cither harmonica en viool. Het is gevaarlük hun alomtegenwoordigheid te vergeten. Dat be- wüst een tweetal tüdens het seizoen gesloten hote’s. die als grafzerken staan terzijde van de van uitbundigheid daverende andere. Daar werden Tiroler-liedjes gezongen en de eigenaar moet deze misdaad in de gevange nis boeten. Een strafsom van 8000 lire werd van hem geëischt en zün bedrüf staat stil gedurende de enkele maanden, dat er wat te verdienen valt. Het is geen vroolyk ge zicht die doode hotels.'maar binnen in de warmte van de gelagkamer bü den rooden wün. waar de Duitschers uit „das grosze Vaterland” hun gedisciplineerd gemoed vrüer kunnen luchten dan thuis, bemerkt men er niets van. Het is Rosenmontag en de Düsseldorfers en de Koblenzers en de Ber liners hebben hun moeheid van de zware bergtoeren vergeten. Zü vieren carnaval met veel gezang en lawaai en gelach en vooral met heel veel wün. Zü kunnen hier royaal zün en laten de Tlrolers gaarne wat ver dienen. De muziek zet den ski-walzer in en het wordt een geklos en gestamp en gehos waarbü je het hooren en zien vergaat. Als de feeststemming het hoogst gestegen is. komt de omvangrüke waard in zün origineel Tirolercostuum met korte gemsleeren broek en hardgroene hartjes op de e'.ltbogen, bü ons tafeltje staan. Zün anders altüd lachend gezicht, rond en rood als een appel, staat melancholisch en schuw rondom zich heen blikkend begint hü met zün oude heesche stem een Tlroler-lledje te zingen, alleen voor ons. Het lied moet vroolijk zün als een Schuh-plattern. maar het klinkt onzegbaar droefgeestig. De Duitschers in ons gezel schap begrUpen het niet. „Veel te ernstig” zegt er een en wuift afwerend met zün van drank s’ap geworden hand. De waard zwügt verlegen, onbegrepen door de vreemde volks- broeders en trekt zich terug als een kind, dat wat vragen wilde, maar bü voorbaat een weigering ontving. De dansers tillen bü de laatste tonen van deMski-walzer hun da mes bü het middel omhoog. Carnaval! Ser pentines worden over lampen en tafels en hoofden geblazen. En ginds slaat de Wirt weer glimlachend als altijd met de carabi nieri Italiaansch te praten, terwille van zün bedrüf. De bergreuzen buiten blazen met donderend geweld een lawine van hun ruige borst, maar niemand hier binnen hoort dat ervan afhankelük was, opgeheven. Ook het kindertehuis te Wateringen, waar zulk schoon katholiek-soclaal werk werd verricht, zal op houden te bestaan. Wat zal er tenslotte geschieden met de 50 broeders, die in dit huis hun geestelüke idealen trachtten te verwezenlyken? In 1921 stichtte prof, van Ginneken SJ. de Kruisvaarders van St. Jan, toen nog enkel lee- ken, die de zorg voor de Jeugd als hun levens doel stelden. Geleldelük groeide dit groepje mannen uit tot een geestelüke gemeenschap en in 1930 droegen zü voor het eerst het geestelük gewaad. In 1931 werden de eerste kloosterge loften afgelegd. De Congregatie der Kruisvaarders van St. Jan telt nu 80 leden over het geheele land; 30 novicen maken hun iwoeftüd door in huize „Ora et Labora”. De drie andere huizen in ons land n.l. te Rotterdam. Utrecht (Benedictus Labre-huis) »n het werkkamp te Rumpen zün materieel geheel zelfstandig en niet afhankelük van het Moeder huis te Rüswük. uid-Tirol. Wü zün de „onverander- lÜke” Brennergrens gepasseerd, en met den trein zoover als maar moge- lük was, door "de klimmende dalen opge- étegen naar de harde bruine flanken der bergen. Bij het eindpunt van de spoorlün hebben wü een auto genomen, die langs kurketrekkende serpentine-wegen ons bracht aan den roet van dik besneeuwde blauw-groene gletschers in een wyd, maar gesloten dal. een paar duizend M. hoog boven den spiegel van de Middellandsche Zee. welker reflexen de democratische Euro- peesche grootmachten hinderhjk in de be- «>rgde oogen spelen. In het achteloos uit gestrooide dorpje: een paar armoedige Tiroler-huisjes en winkeltjes en een paar pensions en hotels voor tourlsten. temidden van overweldigende bergmassieven, die met hun helmen van sneeuw en ijs. gevederd met witte wolkenpluimen, en in hun barre, slechts schamel met wat door lawines aan flarden gescheurde woudresten bedekte naaktheid aan krügshaftige reuzen uit den bertüd doen denken, hoopten wü rust en ontspanning te vinden, ver van de klein- menschelüke politiek en dicht bü den hemel in de ü'e hoofjfe lucht, die den adem verkort en den hartslag versnelt. Illusie: de Duitsche naam van het dorp is officieel veritaliaanscht, maar behalve de altüd pa- trouilleerende carabinieri noemt een ieder het bü den ouden vooroorlogschen naam. Op de kleine .scuola elementare” (Lagere School) staat op den buitenmuur met groote zwarte letters geschreven: „Credere. obedlre, combattre” (Getooven. gehoor zamen. vechten) onderteekend met een ▼ervaarlüke. imperatieve M(ussolinl). Maar na meer dan twintig Jaar hebben de Zuid-Tirolers in dit höoge bergnest nog niet geleerd te gelooven en daarom gaat het gehoorzamen en het vechten niet van harte. Zü sturen hun kinderen naar school als naar het leger, omdat het moet, maar de eerste maanden leeren de kleinen niets, omdat zü geen Italiaansch verstaan en de lëeraar geen Dultsch kan of wil spreken - Als die school en het postkantoortje en de opschriften en de lires en vooral de cara binieri er niet waren, zouden de inwoners kunnen wanen, dat er eigenlük sinds den ■w—e as Rome-Berlün heet steviger ge- I 1 smeed dan het hardste staal, dat uit de Krupp-fabrieken komt. Zü wordt gevormd door levend vleesch. twee uitgestrekte gespierde armen van twee ge spierde autoritaire politici: Adolf Hitler, den Führer, en Benito Mussolini, 11 Duce wier handen elkander in groote vriend schap grüpen. De as is sterk Wanneer men er op tikt of slaat, komt er een luide klank uit: een suggestief machtswoord, een biolb- geerende tooverspreuk. waarin millloenen en noj; eens millloenen onroorwaardelük ge- Zóó kan men het lezer, in de gelUk- geschJkelde kranten, zóó kan men het hoorei in de officleele redevoeringen van de oratorisch sterk ontwikkelde asgenooten zóó te het ook wezenlijk in de groote be- langen-po'itiek, Dultschland en Italië, in 1914 nog borAgenooten op papier, in 1915 oorlogsvüanden. zün thans twee samen werkende machten door den wil van hun leiders. Zoo gaat het in de "politiek, d» politiek, die tydelljk zelfs sterker kan achünen dan de natuur. Zoo gaat het som» ook op carnaval, waar menschen voor een avond hun wezen verliezen in het bonte costume, waarin zü zich voor de scherts hebben vermomd. Adolf Hitler verkondigde de leer van alle Duitschers in het Duitsche RÜk Het Saargebied keerde tot de .Heimat” terug. De Oostenrükers werden tot Duitschers verklaard, óók de Oostenrijk- sche Tirolers, en zu werden ir.gelüfd bü het Derde Rük. Het Sudetenland viel na een krachtig schudden 'aan den uit den met bloed gedrenkten oorlogsbodem ontsproten boom van Tsjecho-Slowaküe als een met politiek» hoogte-ron rüp gestoofde appel in den wüden schoot van Groot-Dultsch- land. Duitschers behooren bü Duitschers. Dat was recht en rechtvaardig, behalve in Zuid-Tirol. In Zuid-Hrol. een deel van het toon, dat Italië voor zijn breuk met den Duitschen bondgenoot en zün strüd aan de züde van de Geallieerden ontving, woont hetzelfde volk als‘in Innsbruck en spreekt er dezelfde taal. Het eert er in zün hart denzelfden nationalen vrüheidsheld Andreas Hofer, maar terwül het deel ten Noorden van den Brenner thans „Heil Hitler” groet, zegt het deel ten Zuiden van dien pas nog het vrome: „GrUsz Gott”, dat zoo zuiver past bü zün bonte kerkjes met naald-spitse torentjes en de kruisen en heiligenbeelden langs de gevaarlük ge wrongen en tot de wolken stijgende berg wegen. Van Zuid-Tirol heeft Adolf Hitler ten gunste van zün grooten vriend Fenito Mussolini definitief afstand gedaan, toen hü plechtlglük en nadrukkelük verzekerde, dat de Brenner een onveranderlüke grens roemde tusschen de nieuwe imperia: het Germaansche en het Romelnvche. Een hand vol arme Zuid-Tirolers is niet meer dan een bord linzensoep, niet de moeite waard om er de kostbare vriendschap van den Duce voor te verspelen. Het axioma van de na tuurlijke noodzakelijkheid van de veree- miging van alle "Duitsche vouten binnen de grenzen van Groot-Duitschland wordt niet tot gelding gebracht tegenover medestan ders. Ook met de dogmata van de nieuwe Germaansche ethnische mystiek van bloed en bodem val£ te transigeeren terwille van zwaarder politiek belang. Adolf Hitler, dv kampioen der verdrukte en ontrechte Duit sche minderheden, kiest zelf de minder heden uit. waarvoor hü op wenscht te komen De Zuid-Tirolers tx’hooren daar niet bü. ofschoon zü hete onder Italiaansch régime niet veel beter hebben dan de 8u- deten-Duitschers het hadden Tsjecho-Slowaaksche bewind BenesJ”. Zoo wil het de hooge politiek, die staan bluft voor de hoogste bergen. Naar wü vernemen heeft de R.K.O. besloten behalve de Nederlandsche versie van „Sneeuw witje” ook de oorspronkelüke Amerikaansche samenstelling in ons land in roulatif te gen. De Amerikaansche versie wordt heden ter keuring aangeboden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 15