Puf a<nvoerverbod JE LEVENSTAAK De Noordermarkt- bond f DONDERDAG 2 MAART 1939 NOORDSCHARWOUDE OUDKARSPEL OUDORP TU1TJENHORN UIT DEN OMTREK BERGEN Rondvraag BROEK-OP.-LANGENDIJK UITGEEST EGMOND-A/D-HÖEF R.K. West-Friesche Dambond 2e klatte (Watt) EGMOND-BINNEN Opheffing minimumpryzénfondl kampioenechap- WAARLAND - iê Het minimumprijzen fonds Je Regeering *et haar standpunt nader uiteen Vergadering van het bettnar te Noordscharwoude De le kiaaee en 2e klasse (Oost) uitgespeeld De plannen van het Cen traal Bureau Bloembollenveilingvereeniging „West-Friealand” Bovenkarspel o 1 o 3 3 1 HEERHUGOWAARD z Persoonlijke pen van Weet-Friesland F t huwelijk weten haar on- Het per dag. van de eer- In de afdeeling Ie (Weet) te 1 Tervoort «n D. AfdeeMng Zweag la kiaaee P. Groot wint de beaUaaincspartli tegen deze tot Voor de op 1 Maart gehouden veiling bestond een zeer groote belangstelling. De aanvoer was nog grooter dan de vorige week, terwijl de prijzen voor leverbaar en plantgoed zelfs nog iets ste gen. Wij noteerden voor plantgoed: Adoration 4 3 3 1 3 1 4 3 1 1 1 3 8 7 IS 13 13 7 3 100—67 10S—73 80—48 65—87 63—86 47—99 Trekking verloting „Zeevogels'’ Dinsdag J.l. had bij den heer S. Hopman, onder toezicht 8 5 5 8 5 8 4 4 4 4 4 4 3 3 3 0 o 3 3 3 3 1 0 0 0 1 1 3 1 3 4 1 1 3 3 3 Orange idem 8 7 8 6 3 1 8 3 4 4 3 1.60 1.40 1 20 1.20 0 4P 0120 125 125 1.00 1.00 0 30 R. K. a P. De afd Harenkarspel-Oost van de R. K. 8. P. vergaderde in hst lokaal van den A. Groot D. Wester P. Bakker Jb. Groot K Weater Itter deelde mee, dat ut weder zou gemaakt wor- van M. “grip vt ik. De reiskosten be- programma 80 cent. f nlteriyk op Vrijdag 10 len b(j het bestuur, met Woningbouw In 1938 bedroeg het aantal bouwaanvragep voor nieuwbouw 38, voor ver bouwing enz. 27. In 1937 bedroegen deze aan tallen resp. 62 en 40; in 1936 83 en 86; in 1933 9S en 33 en in 1934 89 en 37. lag 3 Maart a.s„ des ereeniglngsgebouw. Werkloosheid De volgende werkloozen staan by het bureau voor arbeidsbemiddeling in geschreven: voor het baggerwerk 22, voor het slootwerk 7. terwijl 10 arbeiders in de steun- verleening zijn opgenomen. SUlle Omgang Woensdagavond vergaderde afd. Egmonden van den Stillen Omgang, f de voorzitter door ongesteldheid verhln- leidde de heer E. Hopman de ver- Onderstaand volgt de slotstand ste klasse: baar zou zijn als grondstof voor de vlschmeel-* H. Wijding van het Subdiaconaat. Onze vroegere plaatsgenoot, de weleerw. heer P. Scholten, zal op 4 Maart uit de handen van Mgr. A. Diepen, bisschop van ’s-Hertogenbosch, de H. Wijding van *t Subdiaconaat ontvangen. van den edelachtb. heer G. Boe, de trekking plaats der verloting van R.K. 8. V. Zeevogels De eerste 10 prijzen vielen op de volgende nummers: 1378. 1804, 814, 447. 1791. 1682, 1, 141 226, 10Ó? R.K. Rjjwielclub „Sint Nieotaas" Vrijdag avond otn 7.30 uur houdt de R.K. Rijwlelclub ..Sint Nicoiaas”, in hotel „De Burg”, haar jaar vergadering. Het bestuur rekent op de trouwe opkomst der leden. Herdenkingsplechtigheid De jaariyksche herdenking van de op de openbare begraaf plaatsen begraven Dultsche militairen en van de omgekomen bemanning van het schip ,Re- nate Leonhardt" zal op 12 Maart "as. plaats hebben. vin Uvfa Choteck 110. Debonair 23, Do X 120 125. Dr. Dürr 95. Early Sunrise 25. Energie 25 45, Gay Hussar 25. Gloxinia 675. Wolfgang von Goethe 2530. Golddust 300. Graf Zeppe lin 30. Hlmmelstor 25. Herman Hopman 3040, Kassei 25. Mevrouw van Konijnenburg 25. Maagd van Orléans 5595. Marokko 25. La Merveille 25, P. D. van Mourik 25-35, Orange Queen 25, Pfltzers Triumph 25, Poësle 115120, Quo Vadis 3035. Roi Solei1 25-44. Rosa van Lima 5060, Royal Dutch 40. Max Roger 150 185, Sonatine 25, Sonnevanck 25, Star of Beth lehem 25—30. Van Tienhoven 3540. Tip top 95125. Vredenburg 280350. Walkover 375 450, White Triumphator 25. WUrtembergla 35 *40. Baron van Wijnbergen 55. Zauberflöte 190 240 per Liter, Lillum Henry zaad 47.— 53.— p K.G., Lil. Regale zaad 5.50 per K.G. heer C. v. Ophem. De voorzitter, de heer Jac. Morsink opende de vergadering en heette allen hartelijk welkom. De voorzitter dankte de aftredende raadsleden voor al hun werk in het belang van de R. K. S. P. verricht, in het bijzonder de heer Andr. Dek ker, die vanwege zijn hoogen leeftijd zich niet meer beschikbaar stelde. Bij de candldaatsverkiezing voor den gemeen teraad verkreeg J. Molenaar 64 stemmen, Jac. Beemsterboer 60, D. Stoop 46. C. Bakker Jnz. 41, Jn. Zutt Jnz. 33. C. Dekker Azn. 29, H. Dek ker 37 ij P. Daneburg 14 stemmen. Hierna sprak kapelaan v. d. Heijden nog een opwekkend woord om tóch propagandist te zijn voor de R. K. 8. P. Daarna volgde rondvraag en sluiting. Wlt-Gele Kruis De leden van de plaatse- Hjke afdeeling van het Wit-Gele Kruis worden er aan herinnerd, dat de Jaarvergadering zal worden gehouden op Vrijdr avonds te half 8 in het Vei Hoe de schooljeugd verdeeld is Over het jaar 1938 bedroeg het gemiddeld totaal aantal leerlingen op de diverse scholen 343. Hiervan bezochten er 159 3/3 de R. K. meisjesschool. 141 de R. K. jbngenssihool en 41 de openbare lagere school. industrie, kan thans bezwaarlijk worden gezegd. Zo<^M het fHeeren van vlsch toeneemt en zoons In het buitenland geschiedt de aan voer van niet voor menschelijk gebruik geschikte vlsch zich uitbreidt. zal de ischmeelindustrle gedeeltelijk compensatie vinden voor het gemis van puf In zooverre mag het ook voor de vlsch- meelindustrle van belang worden geacht, dat de {minister pogingen in 't werk heeft gesteld om da deelneming aan de zoogenaamde verre vlsscherij te bevorderen en dat het groduceeren van meer vlschmeel hier te lande om In de behoefte te voorklgn, niet te verantwoorden zal zijn. Indien de vlschmeellndustiie zich toelegt op het be trekken van haar grondstof ten koste van de instandhouding van het NoordzeevisscherUbe- drjjf. Zoodanige industrie mag zekér niet ten koste van den vischstand worden bevorderd. Inderdaad zal het nuttig effect van een aan- voerverbod gedeeltelijk afhankelijk lijn van de door de visschers ten deze in hun eigen be llang te verleenen medewerking. Deze mede werking, waartoe zij overigens op grond van het eerste lid van artikel 8 van het verdrag verplicht kunnen worden, kan van hen gevergd worden, omdat het önmiddeliyir in zee werpen van de póf redelijkerwijs gesproken niet met een prak tische en economische uitoefening van de vis- schery In strijd is en het met name moge lijk is, zonder te zeer in den technlscben gang van zaken in te grijpen, een kleine pauze te houden tusschen het binnenhalen en weder uitzetten van het net, in welk tijdsverloop de gevangen puf buiten boord kan worden gezet, waarmede tevens het bezwaar, de puf weer in het achter- aansleepend# net te krijgen, is ondervangen. Het nemen van maatregelen tegen de overbe- vlsschlng van de Noordzee door afsluiting van bepaalde broedplaatsen, zooals wordt voorgesteld, wordt practlsch onuitvoerbaar geacht, wegens de te groote uitgéstrektheid van deze broedp.as tsen. Het was den minister aangenaam te vernemen, dat verscheidene leden verklaarden, met de in diening van dit wetsontwerp geheel in te stem men. Inderdaad mogen de aan een pufaanvoer- verbod verbonden bezwaren niet den doorslag geven. Het Londensch verdrag is bereids goedgekeurd door Zweden, Denemarken, Noorwegen, Groot- Brlttannlë en Noord-Ierland. IJsland en Polen, terwijl de Hooge Raad voor de zeevisscherij in België een door het bestuur van'het zeewezen voorgelegd ontwerp Koninklijk besluit betref fende de toepassing van het verdrag heeft goed gekeurd. „De Eendracht” te Oudkarspel had een voor stel Ingediend, de storting in het minimum prijzenfonds te staken, doch evengoed het vei- llngspercentage op het gewone bedrag te Is ten. en de daardoor verkregen gelden te gebruiken voor andere doeleinden. Het dagelijkse!) bestuur was van meenlng. dat het minimumprijzenfonds niet voldoet aan de eischen. waarvoor het is opgericht, doordat het niet landelijk is. Er zal wel spoedig reparatie zijn aan de vellingsgebouwen, waarvoor geld noodig is. Het voorstel werd dan ook wel toegejijicht. Men wilde echter een voorstel indienen bij de provinciale organisatie om het fonds op te hef fen. dan bewandelt men den legalen weg. De heer K. van Dijk. Noordscharwoude. drong er op aan, dat de gelden dan apart beheerd zouden worden. De secretaris las voor hetgeen het dageiyksch bestuur zich voorgesteld had. een soort van fonds voor bijzondere doeleinden. Hiermede kon het bestuur accoord gaan. P. Dekker Jb. Koopman F. Commandeur N. Koenfs N v. Diepen I. Blauw SNA (3) (Heer HugowaardBMT (Zwaag) 117. Voor de reserve-spelers van SNA is dit de laatste wedstrijd geweest. Ook met de eer- ste ontmoeting werd een 79 overwinning op BMT behaald. Voor het bezetten van de onderste plaats is BMT nogjilet geheel veilig, terwijl SNA (2>.'b goede eh vrijwel niet meer te wijzigen piaMts in den kopgroep Inneemt. Deze plaats zal echter wel lijdelijk zyn. daar de Kroonschljf met nog twee te spelen wedstrij den tegen BMT en VIOS haar nog wel voorbij zal streven. Het wachten is nu op het resultaat der res- tantwedstryden BMTKroonschtjf en VIOS— Kroonschtjf. De verwachting is wel dat „De Kroonschijf” zal winnen, maar daartegenover staat, dat de clubs BMT en VIOS, om eventu eel de onderste plaats te ontloopea. hun beste beentje zullen voorzetten. 10 7 8 10 v. d. Kerkhof Zn. te Aarle-Rixtel en geleverd door tusschenkomst van den Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 23 Maart 1937 te Londen gesloten verdrag nopens het vaststellen van een maas- wijdte van vïschnetten en van minlmum-maten op sommige vischsoorten is 1 et volgende ont leend: Dat er drie categorieën zijn van personen, nJ. de kustvlsschers, de eendenhouders en de vlsch- meelfabrikanten, voor wie de uitvoering van het verdrag moeilijkheden kan opleveren, wordt toe gegeven Voor de kustvisschersvaartulgen vertegenwoor digt de opbreruistapan puf inderdaad een groot direct belang, wel dient echter In aanmerking te worden genomen, dat, nu tegenwoordig veel botters worden vervangen door moderne schepen met sterker motoren, waarmede de vlsscherij op verder gelegen gronden, waar minder puf voor komt, kan worden uitgeoefend, de kustvlsschers in staat zullen' zijn de voor hen nadeellge ge volgen van een pufaanvoerverbod belangrijk 'te verminderen, zoo al niet te ellmlneeren. Voor de bemanning der motorloggers van schippers eikenaar. die de volledige opbrengst van de puf krijgt, zal een aanvoerverbod daar com pen- sat4w-van de zijde der eigenaars wel niet kan wordeliveryacht aanvankelijk bezwaar op leveren. Hiertegenover moet nadrukkelijk wor den gesteld, dat loonsvoorwaarden, waarbij da bemanning op de opbrengst van de puf steunt, wel is waar historisch verklaard kunnen worden, doch niet passen bij een goede bedrijfsuitoefe ning. Doch afgezlbn hiervan moet naar de mea ning der ministers van Economische Zaken, van Buitenlandsche Zaken en van Justitie, deze ma terie ten opzichte van de kustvlsschers aldus bezien worden, dat de bevordering van den vischstand, welke het verdrag beoogt, het vla- scherijbedrijf in al zijn geledingen ten goeda zal komen en dus ook aan de opvarenden, dia thans nog uit de puf inkomsten genieten. Het is daarom noodzakelijk niet eenzijdig den na druk te leggen op de aanvankelijke nadeeien voor deze groep visschers. maar het oog rich tend op de toekomst de ongetwijfeld grootere belangen, welke ook en zelfs bij uitstek voor da kustvlsschers met een goeden vischstand ge moeid zijn, te doen prevaleeren. Met betrekking tot de gevolgen van een puf aanvoerverbod ten opzichte van de eendenhou- dera wordt vooropgesteld, dat het hier gelijk terecht in het voorlooplg verslag is opgemerkt een kwestie van productiekosten en de verhou ding daarvan tot de opbrengst der eenden- eieren betreft. Voor zoover thans kan worden beoordeeld, mag worden vertrouwd, dat het mogelijk zal blijken de eventueele n^adeelen voor de eenden houders, uit een pufaanyoerverbod voortvloeien de te beperken. Dat de vischmeellndustrle de puf als grondstof niet kan missen, mag naar de meenlng der mi nisters op zichzelf geen reden zijn om een puf aanvoerverbod te verwerpen. Men aal deze kwestie, welke de volle belang stelling heeft van dén minister van Economische Zaken, ook weer aldus moeten bezien, dat hier het belang van den vischstand moet prevaleeren, doch dat overigens de nadeelen, welke hieruit voor andere categorieën kunnen voortvloeien, zooveel mogelijk worden beperkt. Bovendien lijdt het geen^ twijfel, dat binnen afzienbaren tijd deze grondstof voor de vischmeelfabrieken schaarscher, wellicht ook duurder zal worden, tndien geen paal en perk gesteld wordt aan de roekelooze wijze, waarop thans de kleine onder- maatsche vlsch wordt weggevangen. Daarom ook zal het op den duur in deze richting moeten gaan, dat de vischmeelfabrieken haar grondstof meer gaan bëtfekken uit niet voor menschel!] ke oonsumptie geschikte vlsch en uit afval van marktwaardige vlsch. Hoe groot de hoeveelheid vlschafval is. welke thans In Nederland beschlk- Candidaatetelllng gemeenteraad De plaat selijke afdeeling van de R.KSP hield een le denvergadering, teneinde de candidaten voor den gemeenteraad te kiezen. De opkomst was bevredigend te noemen. De voorzitter, de heer Blokdijk, legt er den nadruk op, dat vorming van«dissidentenpartijen moet worden voorkomen, door er voor te zor gen dat ook de arbeiders één of meer candida ten krijgen. Zooals bekend, kon den vorlgen keer ter elfder ure nog worden voorkomen dat de arbeiders met een aparte lijst uitkwamen. Spr. weet uit ondervinding, dat een arbeiders- afgevaardigde het meest deskundig is om de arbeidersbelangen te bespreken. Tot nog toe was het voldoende om zes candidaten te kiezen, doch in verband met de moeilijkheden die uit de Pachtwet kunnen voortvloeien, stelt het be stuur voor om nu een achttal candidaten aan te wijzen. De afdeeling Harenkarspel Oost zal zorgen voor 'n Middenstand* en arbeiderscan- didaat, maar zooals vanzelf spreekt is de stem ming geheel vrfj. Tevens vestigt voorzitter er de aandacht op, dat volgens art. 3 na deze stem ming tien leden het recht hebben een persoon aan de lijst toe te voegen. Nadat de stembrief jes waren gecontroleerd, bleek dat candidaat wa ren gesteld de heeren: Jac. Blokdijk met 51 st„ S. Burger 42. P. Muilboom 38, N. Wester 30, C> Dekker 27, A. Dujjves 24, D. Entes 21 en C. Bleeker 21. Niemand der gekozenen had eenig bezwaar om zijn candidatuur te aanvaarden. Na korte rondvraag volgde sluiting. Genootschap „De Stille Omgang." Dezer dagen vergaderde het Genootschap „De Stille Omgang” alhier in het St. Jozefgezellen- huis. Na de opening bad men ter nagedachte nis van een drietal trouwe leden, die in het afgeloopen jaar heengingen een kort gebet f Uit het verslag van den penningmeester bleet dat de ontvangsten f 152,66 en de uitgave: l f 81,83 hadden bedragen, zoodat het kassaldo f 70,84 bedraagt. Voor een juist begrip dient men evenwel te bedenken, dat dit kassaldo be stemd is voor de noodzakeljjke onkosten van den ommegang (H. Mis. ontnuchtering, enz.). Uitgeest zal deelnemen aan den Stillen Om gang in den nacht van 11 op 12 Maart aa. De kaartjes daarvoor kan men aan het Gezellen huis afhalen op Woensdag 8 Maart van des avonds half acht tot 9 uur. Op Zondag 19 Maart ds.v. zal voor levende en overleden leden een H. Mis worden opgedragen, terwijl het Aller heiligste tot na de Hoogmis zal worden uit gesteld. De weleerw. heer Kapelaan bracht dank aan het bestuur, voor de tegemoetkoming aan de op te richten rijwlelclub op basis van lid maatschap i 50 ct. De kapelaan is bereid met behulp van lichtbeelden meer gandacht in deze parochie te vestigen op het Amsterdamsche Mirakel. De bestuursleden C. Molenaar en P. W. Kalk man werden herkozen, terwijl G. Brakenhof en J. Scheerman tot lid der contrOle-commlssle werden benoemd. Daarna werd nog meegedeeld, dat de deel nemers van Vitgeest aan den Omgang zullen deelnemen des nachts van 33 uur; terwijl de gezongen H. Mis met predikatie en algem. H. Communie geschiedt te 3.30 uur in de St. Annakerk, Wlttenburgergracht. De deelnemers worden verzocht,met den aan gewezen trein Amsterdam wederom te verlaten. Hierna volgde sluiting. entraai Genootschap Dinsdagavond ver gaderde de pfdeellng Centrrfal Genootschap tot uitzending naar Kindervacantie-tehuizen in café Van Ltempt, alhier. Dr. Zwarteveen opende deze bijeenkomst met een woord van welkom. Uit het jaarverslag der secretaresse bleek, dat verschillende uitzendingen naar diverse tehui zen hadden plaats gehad, met een totaal aan tal van 365 verpleegdagen. Ingekomen was een schrijven van het Cen traal Genootschap te Amsterdam, waarin werd medegedeeld, dat voldoende kleeding in de te huizen aanwezig is (uitgezonderd schoeisel), zqpdat bij eventueele uitzending van behoefti- gen, de vereeniging *ilet meer had te zorgen voor kleeding. Voor on- en mln-vermogenden derd was, gaderlng. Uit het financieel verslag van den heer P. Castricum bleek, dat ontvangen was ƒ79.37 en uitgegeven ƒ30.15. In kas ƒ4922. Na onderzoek door de heeren Petri en But ter werd de penningmeester gedechargeerd. Aan de beurt van aftreden waren de be stuursleden Tervoort en Bruinenberg, welke laatste wegens hoogen leeftijd niet meer in aanmerking wenschte te komep. Gekozen werden de heeren G. J. Petri. De waarnemen) de reis op 11 den- met bussel dragen met ia De opgaven I moei Maart zijn wsgeii vermelding, of men zich in Amsterdam wenscht 1 te ontnuchteren of niet. De stand van de tweede klasse thans: Weet Frisla SNA (3) Kroonschijf DOS BMT VIOS Bij de rondvraag kwamen nog verschillende zaken aan de orde. Om. werd medegedeeld, dat voor het gebruik van het parkeerterrein in de eerste maand 95,is ontvangen, hetgeen niet veel is. Men besloot aan mr Niemöller, secretaris van het Centraal Bureau te verzoeken op de alge- meene vergadering aanwezig te willen zijn om een inleiding te willen houden over de plannen van het C.B. Ten aanzien van het wegen drong men er op aan. dat de tuinders alleen het wegen buiten de steekproeven toelieten zonder toezicht van den keurmeester. Getracht zal worden, den veilingleider tot on bezoldigd rijksveldwachter benoemd te krijgen. Daar de heer Van Langen als bestuurslid van den L.TB. Heerhugowaard heeft bedankt en dus geen deel meer kan uitmaken van het marktbestuur, richtte de voorzitter eenlge har- teljjke waardeérende wóórden tot den schelden de. die zeer - veel voor zijn yereenigrtig, maar ook voor de veiling heeft gedaan. Daarvoor dankte de voorzitter den heer Van Langen har- teltjk. (Applaus). Daarna sluiting. Schietwedstrijd Woensdagmiddag werd in het café van den heer J. de Boer de Jaarlijk- sche schietwedstrijd gehouden door de Langen dijker corpsen van de burgerwacht en Land- De circulaire, welke door het Centraal Bureau van de veilingen In Nederland aan de aange sloten veilingen was verzonden t a v. de plan nen ter verbetering van den afzet der tuin bouwproducten, waarvoor een bijdrage van 1 pCt. van den vellingsomzet van 1938 wordt ge vraagd, werd door den secretaris voorgelezen, waarna de voorzitter zeide, dat het niet zoo ge- makkelijk is te zeggen, wat moet worden ge daan. Hoe de gelden zullen worden besteed, weten wij nog niet, maar het is noodzakelijk, dat het Centraal Bureau, wanneer het noodig mocht zijn, over de middelen beschikt, om ieta te kunnen doen. Voorzitter zeide dat het niet de bedoeling is, den handel uit te schakelen. Hij zou wel aan de algemeens vergadering wil len voorstellen de machtiging aan het bestulir te geven; in ieder geval hebben wij het geld er voor beschikbaar. De penningmeester voegde hier nog het een en ander aan toe. Het is hier hetzelfde als reeds eerder door de tuinders is gevraagd voor de pootaardappelen. Alleen is dit Voor alle artikelen. De heer Zwagerman, te Nieuwe Nledorp. was er zelf niet enthousiast voor, gezien minder voordeellge ervaringen met zelfexport door een vereeniging. In zijn vereeniging had men er op gewezen, dat er zoo weinig houvast was aan de circulaire. De heer Jb. Klaver. Heerhugowaard. gevoelde ook niet veel voor het verleenen van de bijdrage. Hij vreesde, dat men terecht zou komen by ver schillende grootmachten. Het beste was volgens spreker,’dat de stand der clearing werd verbe terd. Voorzitter zeide naar aanleiding van deze opmerkingen, dat het geheel de bedoeling niet Is. zelf te exporteeren. Alleen naar verbetering van exportgelegenheld zal het gezocht worden. Er zijn oogenbllkken. dat het zeer noodig is, dat iets gedaan wordt. Zoo bijvoorbeeld in het af-'1 geloopen seizoen bU de wlttekool, waarvan groo te hoeveelheden doordraaiden. De heer Jb. Kostelijk, Nieuw Leven, zeide, dat zijn vereeniging tegen het fabelachtig hooge bedrag opkomt. Wat meer concreter gegevens waren wel gewenscht. De heer N. Kaan te Oudkarspel vond, dat men dit met belde handen kon aanpakken. De kost moet voor de baat uit, is het ook hier Het bedrag dat gestort wordt kan wel eens tien voudig terugkomen. De heer Oudeman merkte op. dat het toch alleen ging over 1938. waarop de voorzitter be vestigend antwoordde. Men ban er de gelden van het minimumprijzen fonds voor gebruiken, waardoor men er hier heel wat gunstiger voor- staat^dan in andere plaatsen, waar het geld door ’de tuinders zal moeten worden opge bracht. De heer K. van Dijk bepleitte actie van het Centraal Bureau tegen de industrialisatie van Nederland. Het is wel heel mooi, dat wij Ne- derlandsch fabrikaat gebruiken, maar de export komt er door in het gedrang, daar de invoer uit het buitenland noodwendig moet verminde ren. De heer Duljves meende, dat er een vreem de kant aan was. doordat de standsorganisa- ties er heelemaal niet in gemoeid zijn. Dat komt tenminste niet lia-de circulaire tot uiting. De voorzitter las een gedeelte uit de circulaire voor waaruit hU opmerkte, dat er wel met de overige organisaties rekening zal worden ge houden. De heer Kaan merkte op, dat dit door de veillngsorganisatle is opgenomen, omdat het den afzet van het product betreft. Later zal men wel tot samenwerking komen Na nog eenlge besprekingen werd begonnen met de behandeling van de voorstellen voor de algemeene vergadering. storm. De heer Koolaard reikte des avonds de prij zen uit. bestaande uit ëgn honderdtal kunst voorwerpen èn levensmldde’en Door spr. werd nog het doel der burgerwacht en landstorm uiteengezet, terwijl kapitein Haremaker weef op de eendrachtige samenwerking der corpsen Door 143 schutters was aan dezen wedstrijd deelgenomen. - Meegedeeld werd dat een medaille beschik baar was gesteld door burgemeester Schelhaas en het verbond van burgerwachten. le prljswlnner waa de burgerwacht van Br óp Langendjjk, met 1441 punten, 3e Bl)z. Vrtfw. landstorm Br. op Langendljk met 1415 punten, 3e EMjz. Vrijw. Landstorm Noordscharwoude m. 1399 punten, 4e Burgerwacht Noordscharwou- de met 1372 punten en 5e Burgerwacht Zuld- fcharwoude met 1369 punten. Verzocht zal worden of voor het vertrek om half 11 een Lof gecelebreerd kan worden. Medegedeeld werd dat er op 3 en 10 Maart om 8 uur te Uitgeest weder repetitie Is vo^r de uit te voeren Mis. Gezongen wordt de Missa St. Fredericii van Gruber. De helft der reis kosten naar Uitgeest wordt door de afdee- lingskas gedragen. Reeds terstond gaven zich een vijftal zangers op. Hierna werden onder de aanwezige leden 10 gratis reizen naar Amsterdam verloot. De regeling der bedevaart naar Alkmaar zal nader bekend gemaakt worden. Nadat nog een paar kleinigheden bü de rondvraag besproken werden,' sloot de heer Hopman deze vlot verloopen vergadering. Jaarvergadering Begrafenis Sociëteit „De Sterfbos”. Dezer dagen werd in hotel „De Leeraar" de Jaarvergadering gehouden van de Ultgeester Begrafenis Sociëteit „De Sterfbos”. Na de notulen werd het jaarverslag van den administrateur gelezen. De totale ontvangsten bedroegen f 6869.85‘A. de uitgaven f 6393,10. De balans gaf aan vaste 'eigendommen en hypo- theken jesp. aan f 9400 en f 7025. Op de Spaar bank stond een bedrag van f 4652,30. Op 31 Dec. 1938 bedroeg het aantal verzekeringen 601 jtot een verzekerd kapitaal van ’I 31 700. Het rer_“ aantal uitkeeringen wegens overlijden bedroeg in 1938 23 tot een verzekerd bedrag van f 1150. Hierna had de verkiezing plaats. Als be stuursleden werdéh de heeren W. Starreveld en C. van de Kommer herkozen; eerstgenoemde tot voorzitter. De heer N. Mors, die periodiek aftrad, zag zich eveneens als commissaris her kozen. Het aantal contrlbutiehefflngen werd opnieuw op drie maal 's jaars vastgesteld en wel op 1 Anril. 1 Juli en 1 Oct. Hierna sluiting. B'zot Jr. Eerstgenoemde speler is bijgevolg hoofdklassespeler no. 3 geworden. 2e klasse: In de tweede klasse is het tusschen een drietal spelers, die ten slotte even hoog wa ren uitgekomen, al tot tweemaal toe tot een be slissingswedstrijd gekomen. Eén partij is hiervan al gespeeld. nJ. Jb. KeyserJb Koeman 02. (De uitslag uit de eerste besltssingsmatch C. RoodJb. Keyzer met 03 was niet geheel juist, dit was 1—1). Afd. <5bdam, le klasse: P. Dekker wint van Jb. Koopman. Van de afdeelingen Harenkarspel en *t Veld van den L.T.B. waren voorstellen ontvangen van gelijke strekking, nJ. om de vergoeding, welke door de tuinders moet worden betaald voor de administratie van de Vrachtvaarders voor Irekening te nemen van de veiling. De heer Bakker, die het voorstel toelichtte, zeide. dat het onrechtvaardig werd gevonden, dat de tuinders dit moesten betalen, terwijl zij. die zelf aan voeren, het niet moeten betalen. De voorzitter zeide, da^ allen dezelfde rech ten hebben. Het is echter zoo. dat er door de Ned. Groenten en Fruit Centrale verschillende eischen zijn gesteld ten aanzien van de admini stratie. waardoor kosten moeten worden ge maakt door de vrachtvaarders, die zij weer verhalen moeten op hun klanten. Het is een cent per 100 K G. De heer Bakker zeide. dat het voor het kan toor vergemakkelijking der werkzaamheden geeft, dat de menschen per vrachtvaarder aan voeren. Als zij zelf kwamen zou er veel meer drukte komen. De voorzitter kon dit niet onderschrijven. In de hierna nog zeer langdurige besprekingen vestigde de voorzitter er de aandacht op. dat de tuinders hun velllngbordje met den vracht- schipper kunnen meegeven. Dan behoeven zij geen administratiekosten te betalen. Het prae- advies van het bestuur zal afwijzend zijn. Er stemden 5 voor het voorstel en 17 tegen Van de afdeeling L.TB. 't Veld was een voor stel ontvangen om te trachten, alsnog een steunuitkeerlng te krijgen op de afwijkende pro ducten Na eenige dtscussie besloot men. dit voorstel af te raden. Het volgende voorstel van 't Veld was om er op aan te dringen, dat tuinders uit de Streek in de gelegenheid werden gesteld, via de veiling hun pootaardappelen zelf te knopen, door bijv, een aantal hunner een koopvergunnlng te ge ven. De voorzitter zeide. dat men dit toch ook aan een koopman kan opdragen. t)e heer J. van Kleef. L.TB Langendijk. zei de. dat dat niet gaat zonder kosten HU vond het niet goed, dat de tuinders hierin werden beperkt. Het gaat toch alleen om het pootgoed. dat zij noodig hebben. Men kon zich wel met dit voorstel vereenlpen. De afdeeling Waarland en omstreken had een voorstel, om de overkapping eerder te sluiten. In verband met de kooldiefstallen. welke den laatsten tijd voorkwamen. Het brengt echter moeilijkheden mede de overkapping voor acht uur te sluiten, daar de vrachtschlppers dan. niet meer binnen kunnen komen. Dé afdeeling L.T.B. Heerhugowaard kwam er tegenop, dat bij de zuurkoolfabrleken de Deen- sehe wlttekool wordt doorgesneden en dat dan. als er stip wordt geconstateerd, een percentage wordt afgetrokken. ZIJ wilde dit den kooplieden verbieden. Aan het spoor wordt de kbol toch ook niet doorgesneden De voorzitter zeide. dat 't dagelijkse!) bestuur den kooplieden dit moeilijk kon ontzeggen. Mro moet instaan voor de verborgen gebreken, dié bij de zuurkoolfabricage direct aan den dag komen. Bij den export komt het eerst later. Hli ried aan. wanneer men niet met de beslissing van den fabrikant genoegen kon nemen, den keurmeester er bij te halen Het accoutantsrapport. dat een winst ver meldde van ruim 4100..j^aaryan 4000 is afgeschreven op de gebouwen, gaf geen aanlei ding tot opmerkingen. In verband met de aapvragen van verschil lende witlofverbouwera besloot'men op dezelfde wijze als te Avenhom. fust hiervoor beschik baar te stellen. De kooper betaalt 3 ën de tuin der 5 cent per stuk voor een verpakking van 10 K.G. De algemeene vergadering zal worden gehou den op Donderdag 23 Maart as. bij deft heer Vis te Oudkarspel. Nieuwe klok Dezer dagen werd in het torentje op de kerk van Rinnegom een nieuwe Angelusklok opgehangen. Zij is een geschenk van een onbekenden Mariavereerder. Het beeld der Moedermaagd komt op de klok, die 153 K.G. weegt, voor. Zij is vervaardigd door de Firma werd heer A. Kareis. De nieuwe klok heeft een dieperen toon, dan het lichtere en reeds Jaren gescheurde oude klokje. Het bestuur van „De Noordermarktbond" hield Woensdagmiddag In het vergaderlokaal van de vereeniging te Ntoordscharwoude een le denvergadering In zijn openingswoord sprak de voorzitter zijn Ingenomenheid uit met den gang van zaken aan de veilingen welke, behalve hedenmorgen, gunstig is geweest. De notulen van de vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Voorzitter deelde mede, dat de omzet in de maand Januari 1939 243269.76 is geweest en in Januari 1938 138 892,—. In Februajri 1939 waa de omaet 305 363,36, in dezelfde maand van 1938 155 522,— Aan steun volgens de vierde steunuitkeerlng werd 37.402.08 uitbetaald. De pakhulsjes. welke de N.MB heeft doen bouwen, zijn reeds verhuurd. De voorzitter stelde voor, electrisch licht in deze pokhuisjes ain te brengen. Het zal aan vast recht 125 per maand kosten. Het is wel het beste, dat de kosten dezer verlichting over de huurders worden omgesla— gen. Dit zal aldus Worden uitgevoerd. De heer Kos. veilingleider. gaf eenige cijfers over den voorraad stapelproducten by de drie grootste kool veilingen. Wij vermelden achter eenvolgens de cijfers van den Noordermarkt- bptid. 'Langendijker Groenten Centrale en War- menhuizen en Omstreken, in wagons van 10 000 KG., Roodekool 260 w„ 79 wa., 187 w.; gelekool 180 w., 133 w„ 89 w,; Deensche wlttekool 417 w„ 123 w. en 137 w. Bij den Noordermarktbond lagen op 1 Maart nog 857 wagons, by de L.G.C 335 en by de C.V. Warmenhuizen 413 wagons kool De totale voorraad was nog 526 wagons roodekool. 402 wagons gelekool en 677 wagons Deensche wlttekool. Er hapert iets aan de verstrekking van de „Oenehmigungen" voor Duitschland, geloofde voorzitter. Een belangrijk percentage is reeds verbruikt Daardoor hebben wy nu dezen val der prijzen Hopelijk verbetert de toestand zich weer spoediv jvordt een tegemoetkoming gedaan van 0.12 '1p7r dag. Het jaarverslag der penning mee., teresse meld de de gunstige posttie van de vereeniging. De ontvangsten bedroegen 57636 en de uitgaven 992.91, zoodat de kas sloot met een voordeelig «aldo van 183.26. De voorzitter bracht dank aan de bestuurs leden voor hun arbeid. W Afgevaardigde naar de jaarvergadering te Apeldoorn is de heer Jac. Tolkers, plaatsver vanger de heer C. Krygsman. Na ‘n dankwoord volgde sluiting. „Obdatn” 'is voor de eerste klasse P. Dekker k^aPioen geworden. Jb. Koop man die met 1 punt voorsprong de leiding had, zag zich in zyn laatste te spelen party tegen Dekker de kans ontgaan, tengevolge van een blunder. Dekker en Koopman zyn nu in deze afdeeling hoofdklasse no. 1 en 2 geworden, ter- wyi F. Commandeur en N. Koenis. die elk zes nunten hebben behaald, een beslissingspartij krygen te spelen voor hoofdklassespeler no. 3 Tweede klasser: D. Wester wint van K. Wes ter. Onder staand volgt de slotstand van de twee de klasse. Als iemand zich gaat presenteeren als onder- wyzeres, ziekenverpleegster, huishoudkundige of steno-typlste, dan zal men in de eerste plaats tnformeeren naar de opleiding en praktyk. die zij gehad heeft. En dat met reden. Want zon der studie en oefening brengt men van geen der bovenstaande beroepen Iets terecht. zy eischen voorbereiding. En hoe staan we tegenover de voorbereiding voor het veel ^langryker „beroep” van huis vrouw en moeder van een gezin? Zal een Jonge vrouw dit veel-eisehend en Béelomvattend beroep volledig meester zyn. zoodra zy het huwelykscontract gesloten heeft? Neen, ook dit beroep, dat toch voor het mee- rendeel der vrouwen is weggelegd, vraagt een voorbereiding van jaren. Zooals een man een vak moet kennen en een toonenden werkkring moet bezitten om een gezin te mogen stichten, zoo moet een vrouw om een huishouden te kunnen besturen en in al de materleele nooden van een gezin te kun nen voorzien, zich grondig bekwamen en oefe nen in alle bezigheden, welke de zorg voor een gezin elscht. Wanneer zy in alle opzichten be kwaam is voor haar huishoudeiyke taak, schept zy die sfeer van rust en orde, die zoo dringend noodzakeiyk is voor de harmonische ontwikke ling van haar gezin. En is zy hiermede volledig op het voorbereid Nog niet. Want alhoewel de huishoudeiyke vorming uiterst belangryk is. is zy alleen niet voldoende. Ze is zelfs niet het essentieele. Want evenmin als een bekwaam vakman en kostwin ner daarmee ook alle eigenschappen bezit om een goed "vader te zyn, evenmin is een bekwame en zuinige huishoudster hierdoor meteen een goede moeder. Het omgekeerde kan waar zyn. Een goed kostwinner kan een slechte vader zijn, en een bekwamé" huishoudster een allesbehalve goede moeder. Wat is dan wel dat andere, dat biykbaar nog voornamer is? Dat is, dat men van zyn jeugd af aan het eigen karakter gevormd heeft. Nie mand geeft, wat hy niet heeft. Om kinderen voor God op te voeden moet men zelf waar achtig godsdienstig zyn en uit het geloof leven. Om kinderen te leeren zich te beheerschen en zich te overwinnen, moet men zlchzelve daarin geoefend hebben en blijven oefenen, en wat het kost Een moeder moet weten te geven en te ne men. Vast te houden aan principleele punten, maar toe te geven en soepel te zijn in het by- komstige. Een moeder moet zich niet alleen geven aan de kleine kleuters, maar ook aan de opgroeiende kinderen en in de eerste plaats aan haar man, voor wien zy levenslang in alle op zichten werkelyk een levensgezellin moet zyn. Zy moet een vrouw zyn. die belangstelling heeft, zonder nieuwsgierig te zyn, die niet steeds over de zorgen en moeliykheden van den dag prkat en klaagt, jnaar rustig weet te luisteren: die zorgt, dat haar man zich prettig en ver trouwd voelt gedurende de uren, dat hy thuis is. en hem die uren niet bederft door steeds maar te klagen, dat de»» zoo weinig in getal en zoo kort zyn. Een vrouw, die sfeer weet te schq^^g lu haar huls. Die de feesten van het Jaar. zoowel ker- keiyke feesten als familiefeesten weet te vie ren op zoo'n aantrekkeiyke wyze. dat kinderen deze traditie voortzetten in het eigen gezin, en zich na een menschenleven deze fa miliefeesten nog weten te herinneren als stra lende dagen in een zonnige Jeugd. Een goede moeder te zijn vraagt sterkte van kuakter naast een groote soepelheid en zelfzuchtigheid. Het vraagt een groot hart en een onwankelbaar Godsvertrouwen. Alle moei- lykheden kunnen overwonnen worden door wie waariyg liefheeft en op God vertgouwt. Om de Katholieke jonge meisjes en vrouwen van het Bisdom Haarlem in de gelegenheid te stellen meer inzicht te krygen in de voorberei ding op haar toekomstige levenstaak, of dit inzicht te verdiepen, zullen er weekend-cursus- sen gehouden worden in de Centrale voor Ka tholieke Actie. Schevenlngscheweg 90, Bcheve- ningen, gedurende drie achb reenvolgende weekends: nJ. Zaterdag en Zondag den 4en en 5en. den Hen en 12en. den 18en en 19en Maart. Hier zullen door bevoegde sprekers en spreek sters de 'verschillende zijden van „Je Levens taak" worden behandeld, terwijl een kleine tentoonstelling van boeken foto’s en' ander ma teriaal stof zal geven op gebied van het Ker- keiyk Jaar. liturgische gebruiken, godsdiensti ge en huiselijke feesten, kinderzorg, hygiëne enz. Wie nadere inlichtingen omtrent Weekend-cursussen wenscht, wende zich de Centrale voor Katholieke Actie, Schevenlng scheweg 90 Scheveningen. 4-6 13, America 2-4 23 per L-, Achilles 4-6 7, Idem 2-4 10, Beat all 6-10 14 Jacoba van Beie ren 4-6 12, Dr. Bennett 6-10 13, idem 4-6 311, idem 2-4 16 per L., Blériot 4-6 7—17, Lady Bo- reel 6-10 2028, Idem 4-6 15. Idem 2-4 42 per L„ Caesar 6-10 2022. Copernicus 4-6 12, Com mander Koehl 6-10 16. Idem 4-6 716, idem 2-4 1228 per L., Charles Dickons 4-6'3. Debonair 4-6 16. idem 2-4 30, Do X 4-6 40. idem 2-4 30 per L„ Early Sunrise 6-10 2024. idem 4-6 719, idem 2-4 2044 pe? L. Empress of India 6- 10 9, Flaming Sword 6-10 1416. idem 4-6 7 13. idem 2-4 20 per L., Flaming Meteor 2-4 120 per LMaréchal Poch 4-6 16. idem 2-4 22 per L„ Graf Zeppelin 6-10 22. idem 4-6 18—20. idem 2-4 30 per L.. Golddust 6-10 100. idem 4-6 60, Grtl- nes Licht 5-8 220. idem 3-5 170. Frau Dr. Ha- niel 2-4 105 per L„ Na-ncy Hancks 6-10 1015 idem 4-6 5, Himmelstor 6-10 1426, idem 4-6 717, idem ^2-4 2042 per Li Herman Hop man 4-6 30tJidem 2-4 3484*per L., Mevrouw van Konynenburg 6-10 12, Krytberg 6-10 10— 14. idem 4-6 13—16, idem 2-4 18—30 per L„ Mrs Mac Laren*4-6 3640. idem 2-4 135 per L., Li lac Wonder 6-10 916. idem 4-6 9—13, idem 2-4 1832 per L„ Maagd van Orléans 6-10 14— 28. idem 4-6 24. idem 2-4 100 per L., Marokko 4-6 20, idem 2-4 32 per L., P. D. van Mourik 4-6 20. idem 2-4 3046 per L.. Orange Princess 6-10 1118; idem 4-8 618 idem 2-4 42 per L. Orange Imperator 4-6 13. idem 2-4 12, Queen 2-4 10. per L„ Paradise 4-6 5—8. 2-4 12 per L„ Gen. Pétaln 6-10 13—16, idem 4-6 11. Pfltzers Triumph 4-6 5. idem 2-4 10 p Liter, Picardy 6-10 1028. idem 4-6 1028. idem 2-4 12—38 per L., Poesie 6-10 44. idem 4-6 36—38. idem 2-4 115 per L„ Poolys 6-10 20, id. 4-6 15. Quo Vadis 6-10 26. Red Beauty 6-10 20, Idem 4-6 14. Red Emperor 6-10 24. idem 2-4 38— 42 per L„ Max Reggr 4-6 85. Roi Solell 2-4 36 42 per L., Sonatine* 6-10 1522, idem 4-6 7 16. idem 2-4 2636 per L., SJar of Bethlehem 6-10 11. idem 4-6 1618. Idem 2-4 2838 per L. Stuttgatdia 6-10 36. idem 4^ 32, idem 2-4 125 per L.. Jhr. van Tets 6-10 7. idem 4-6 3. Van Tienhoven 6-10 16—26, idem 4-6 15—17, idem 2-4 36 per L„ Tip Top 610 24, Vredenburg 6- 10 40, Wasaga 4-6 910. idem 2-4 10—12 per L„ White Triumphator 4-6 15. idem 2-4 46 per L, WUrtembergla 6-10 30. Walkover 6-10 105. idem 4-6 85, alles centen per 100'stuks, k maat 2-4 per Liter. Kralen Alda 130. Allard Pierson 825—1100. J 6. Bach 290450. Blériot 25. Lady Boreel 30, Van Berger 525, Margot Brunnlng 400. Caesar 40. Copernicus 25. Carl Graf Choteck. 325. Gra in de tweede klasse krygen A. Groot en Wester tenslotte nog een besllssingsparty te spelen om de bovenste plaats en P. Bakker en Jb. Groot voor de derde en vierde plaats. Daar de laatste beslissing felteiyk van minder belang is. zal het hier allicht by een „ex-acquo" toe wijzing van plaats no. 3 en 4 wel blitven.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 20