I z Simplex rijwielen. Hulp aan Nationaal Spanje POLITIEK CARNAVAL Het geval: prijs 4650 oRost van Tonningen” SPAANSCHE VLUCHTE LINGEN M de beste voor den I 3 DONDERDAG 2 MAART 1939 geprezen S I t De film Sneeuwwitje Amerikaanache üertie op hornat BURGEMEESTER BELEEDIGD Clearingkoeraen Een schoon werk gaat te gronde Opheffing van het internaat der Kruiavaardera te Ryawyh Een ondersteunde met geld? Auto’s, reserves en tanden Uitgever te Bergen op Zoom veroordeeld 31 Maart in de afdeelingen der Tweede Kamer WIJZIGING VAN DE TARIEF. WET 1934 Het vluchtelingen vraagstuk Collecten ten behoeve van de jeugdzorg >s e: E >1 -H I W aarachuwing van den Regee- syn ringaperadienat Een bedrag van f 4000 a f 5000 gevonden Neem dadelijk *n □Hv AKKERTJE als de Griep U grijpt I 1 of 2 "Akkertje»", direct genomen, stuiten dien aanval. Die nare hoofd pijn, dal grieperige, rillerige gevoel en die opkomende koorts verdwijnen. Per koker van 13 stuks -12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. Hulpvaardigheid van ona volk OVERZICHT TWEEDE KAMER (Van onzen parlementairen redacteur) DEN HAAG. 1 Maart 1939 itie- half hulp aan n 17 en DT dua en voor stortingen op 2 Maart tegen te n van raca- den adem de 31 W(j vernemen, dat er intusschen over de uit oefening van het werk voorloopig geen onge rustheid behoeft te bestaan. De broeders zoo wel ais de jongens zullen in huize „Ora et La bors” blijven. Ook ten aanzien van de voorzie ning in de verschillende behoeften zijn Woens dag zoodanige maatregelen getroffen, dat de loopende arbeid normaal kan worden uitge oefend. Naar wij vernemen heeft de RK.O. besloten behalve de Nederlandsche versie van „Sneeuw witje" d- >tt •fl •n «R »r- «R iH- •ft i- Sir Herbert gaf vervolgens uiting aan zyn groote waardeerlng voor het zeer verdienstelijke werk van de verschillende particuliere vluchte lingenorganisaties en haar onderafdeeüngen, en voor de groote en voortdurende edetrfibedigheid vant Nederlandsche volk, zonder welke de fi nanciering door de genoemde organisaties groote moeilijkheden zou hebbenopgeleVerd. Omtrent de vooruitzichten voor de oplossing van het vluchtelingenvraagstuk gaf Sir Herbert tenslotte als zyn meening te kennen, dat er gee- nerlel reden tot moedeloosheid bestaat wat be treft de verwachting om het probleem binnen afzlenbaren tijd tot een redelijke oplossing te brengen. -j- ook de oorspronkelijke Amerlkaansche samenstelling in ons land In roulatie te bren- versle wordt heden werkcomité gevormd, bestaande uit de heeran: W. O. J. J. Baron van Voorst tot Voorst, voor zitter; J. O. E Baron van Lynden, vlce-voor- zitter; Mr. P. Du Ry van Beest Holle. Ie secre taris; H. F. Heerkens Thyssen. 3e secretaris, terwijl een nog te benoemen penningmeester eveneens zitting zal hebben in het werkcomité. Nog wordt bericht, dat het comité Mej. Mar- greet Voogd bereid heeft gevonden haar propa gandistische werkzaamheden voor Nationaal Spanje in dienst te stellen van het comité. Koersen t- verplichtingen luidende in; Raichsmarken 75*80. Naar wy vernemen heeft men in eer. huis aan het Berkenlaantje te Laren, be woond door de weduwe W., die dezer dagen plotseling ziek werd en daarom In het SL Janszlekenhuls werd opgenpmen een groot bedrag aan geld gevonden. Men spreekt zelfs van 4000 5000. Dit was geborgen in allerlei potjes en vaasjes. Naar wy vernemen heeft het Burgerlijk Armbestuur, dat de vrouw regelmatig on dersteunde, op dit geld beslag doen leggen. Voorts heeft de hooge commissaris het kamp van de stichting Joodsche Arbeid in de Wie- rlngermeer bezocht. Sir Herbert acht de inrich ting van dit kamp en de daar gevolgde werkme thode zeer succesvol. zy kunnen zJ. als model worden gesteld voor de organisatie van andere kampen. Door de opleiding, die de Immigranten daar ontvangen, worden zy Immers geschikt ge maakt voor een aantal beroepen, waaraan In de nieuwe Immigratielanden behoefte en waardoor derhalve opnamemogelykheid bestaat. Naar mate meer vluchtelingen op deze productieve wyze kunnen worden ondergebracht, zal ook het emlgratleprobleem In sneller tempo en op doelmatiger wijze een uitelndeiyke oplossing kunnen vinden. In dit verband vestigde Sir Herbert nog de aandacht op het In Engeland te Richborough gevestigde doorgangskamp en op een socrtgeiyke Inrichting in België, waar binnenkort nog een dergelyk kamp zal worden gesticht. Ook by de Nederland^ghe regeering bestaan thans plannen tot het centraliseeéen van het vluchtelingenwerk in een enkel kamp. De Regeeringspersdienst vestigt de aandacht op het volgende: Sedert eenlgen tyd wordt In een aantal ge meenten gecollecteerd ten behoeve van de jeugdzorg. Het is gebleken, dat daarby in som mige gevallen de indruk wordt gewekt, als zou die collecte plaats vinden onder auspiciën van den minister van Sociale Zaken. Reeds is het patronaat te Rotterdam, dat onder dit Moederhuis ressorteerde en flnantieel Aan een vertegenwoordiger van de Joodsche perscómmlssie voor byzondere berichtgeving heeft Str Herbert Emerson, de hooge Volken- bondscommlssarls voor de vluchtelingen en di recteur van de intergouvemementeele commis sie van Evian, zyn Indrukken medegedeeld over zltn verblyf van eenlge dagen In Nederland. Met de regeering en een aantal particuliere organisaties ha^ff Sir Herbert over het vluchte lingenprobleem besprekingen gevoerd Tevens heeft hy een bezoek gebracht aan twee verblyf- plaatsen voor legale vluchtelingen. Zeeburg en het Lloyds hotel te Amsterdam en asm het tehuis te Wyk asm Zee en de tehuizen Ockenburg. Overvoorde en Cromvliet te Den Haag, waar vluchtelingen-klnderen zyn opgenomen. gen. De Amerlkaansche ter keuring aangeboden. Reeds vorig jaar November bleek, dat de fl- nantieele moeiiykheden van huize „Ora et La bor»'' zoo groot waren, dat rente en aflossing van zeer hooge bedragen niet meer mogelyk waren. De broeders hebben toen een accoun tantsonderzoek naar den toestand laten Instel len. waarvan het gevolg was, dat het geven van rente en aflossing niet langer geoorloofd was. De Eerw. broeders hebben zich naar aanlei ding van dat adviesbot de crediteuren gewend met het verzoek uitstel van betaling te geven. In plaats van Inwilliging van dit verzoek kwa men opzeggingen van geleende bedragen jyr Januari 1939 los. Daar de Inkomsten, welke voor een groot deel van de- liefdadigheid af hingen. sterk verminderden, alsook de inkom sten van de drukkerij, was het niet mogelyk dezen slag te voorkomen. En het baatte niet y-.V— X 3—S—.S—- - - V V V - -• mogelyk bronnen De Rechtbank te Breda heeft uitspraak ge daan in de civiele procedure tusschen dan bur gemeester van Bergen op Zoom, tnr. dra. P. A. F. Blom, en den heer A. J., uitgever van het dagblad „De Avondster”. In een der afleveringen van dit blad had de heer J. een artikel doen opnemen, dat door de rechtbank beleedigend voor den heer Blom werd verklaard. De rechtbank heeft den heer J. veroordeeld tot het betalen van een schadevergoeding van f 750 aan den heer Blom, en bevolen, dat het vonnis In het openbaar zal worden aangeplakt aan het gemeentehuis en het kantongerecht te Bergen op Zoom, waarvan de kosten niet hoo ge r mogen zyn dan 50. Ook is de heer J. ver oordeeld tot het betalen van de proceskosten, groot f UI. Moeten in ons land Spaansche vluchtelingen worden binnengelaten? De kwestie ligt héél anders, dan by de toelating der Joodsche vluch telingen uit Duitschland. Vooreerst omdat* zy rilet onmiddeliyk tegen onze grens aangedrongen zitten, wy zyn geen nabuurland van Spanje. En vervolgens omdat het Spaansche vluchtelingen vraagstuk een heel ander karakter draagt. Da Joden kunnen niet terugkeeren in Duitschland. De Spanjaarden kunneja dat voor de overgroots meerderheid wél. Vooral den onschuldigen kin deren zal men van de zyde van het Franco- bewind geen haar krëÈken. Integendeel nergens kunnen zy beter onderdak vinden dan déAr. in hun eigen vaderland. Dat kunnen echter de socialisten en communisten, die het steeds voor stellen alsof Burgos in het middelpunt van de hel zelf ligt, niet toegeven. De eenlgen die biy- vend buiten Spanje zullen moeten vertoeven, zyn zy. die aan het roode bewind actief aandeel hebben genomen. En moeten wy die heeren toe laten? Moeten wy hier om met den burge meester van Algiers te spreken menachen toe aten, wier leerstellingen in hun vaderland tot den burgeroorlog met al zijn gruwelen van geloofs vervolging hebben geleid? Zoo dacht de minister-president, dr. Colyn. ei óók over. Militaire personen toelaten, die in Frankrijk als krygsgevangenen worden behandeld, heeft geen enkelen zin. En ook voor het toelaten van kinderen voelt hy niets. België, waar de heer Wynkoop zien op beriep, laat ook geen kinderen toe doch bepaalt zich tot het beschlzbaar stel len van geTd voor het verplegen van de Bpaan- sche kinderen in Frankryk. Wy. in Nederland, hebben thans vluchtelingen genfeg. waarvan wij zeker weten, dat wy ze niet zullen kwytraken. De Regeering acht het niet op haar weg te liggen geld ter beschikking te stellen voor het lenigen van den nood der vluchtelingen; dat wordt den particulieren instanties overgelaten; het is echter mogelyk. dat een wyziglng der omstandigheden de Regeering van houding doet veranderen. De Regeering zal géén Spaansche vluchtelingen toelaten. Natuuriyk waren nóch de ^communisten nóch de sociaal-democraten, noch de nationaal-socia listen. die vonden, dat Franco reeds veel eerder had moeten worden erkend, bevredigd De minister-president veranderde zyn standpunt niet. Tegen acht uur kon de Kamer op reces gaan De waard is niet de eenige, oie niet wordt begrepen door de gasten. De Zuid-Tirolers zitten hier tusschen de machtige hooge bergeq tusjehen alle politieke stoelen In Zy dulden noodgedwongen aan den wand van hun woning de portretten van het Italiaansche konings- en keizerspaar en van Mussolini, en zeggen liever „Griisz Gott” dan „Heil, Hitter”. Zy zyn een minderheid en voorbestemd om het te biyven, aooals hun bloedbroeders aan den anderen kant van den Brenner het ondanks alles gebleven zyn in het Groot-Duitsche Ryk. oorlog niets veranderd was. want ook de paar hotels zitten propvol Dultschers, die hier goedkooper dan in het eigen vergroote Dultsche Ryk komen genieten van de win- terbergsport. De paar carabinieri schynen echter alomtegenwoordig. Men ziet ze twee aan twee wandelen over de bevroren sneeuwstraat, zy duiken plotseling op tus schen de boomen van de amechtig stygen- de boschjes, zy verschynen nu en dan in de hotel-hall en zitten des avonds in de dans- en drink lokalen, waar de gasten met hun bespykerde, zware ski-schoenen, verhit van de Chianti of de Terlaner. een Lambeth Walk huppelen of een tango sleepen op het rhythme van een klein muziekje van cither harmonica en viool. Het is gevaariyk hun alomtegenwoordigheid te vergeten. Dat be wijst een tweetal tydens het seizoen gesloten hotels, die als grafzerken staan terzyde van de van uitbundigheid daverende andere. Daar werden Tlroler-Uedjes gezongen en de eigenaar moet deze misdaad in de gevange nis boeten. Een strafsom van 8000 lire werd van hem geeischt en zyn bedryf staat stil gedurende de enkele maanden, dat er wat te verdienen valt. Het is geen vroolyk ge zicht die doode hotels, maar binnen in de warmte van de gelagkamer by den rooden wyn, waar de Dultschers uit „das grosze Vater land” hun gedisciplineerd gemoed vryer kunnen luchten dan thuis, bemerkt men er niets van. Het is Rosenmontag en de DUsseldorfers e^ de Koblenzers en de Ber liners hebben hun moeheid van de zware bergtneren vergeten. Zy vieren carnaval met veel gezang en lawaai en gelach en vooral met heel veel wyn. zy kunnen hier royaal zyn en laten de Tirolers gaarne wat ver dienen. De muziek zet den skl-walzer in en het wordt een geklos en gestamp en,gehos waarby je 'het hooren en zien vergaat. Als de feeststemming het hoogst gestegen is. komt de omvangryke waard in zyn origineel Tlrolercostuum met korte gemsleeren broek en hardgroene hartjes op de ellebogen, by ons tafeltje staan, zyn anders altyd lachend gezicht, rond en rood als een appel, staat melancholisch en schuw rondot0 zich heen blikkend begint hy met zyn cptde heesche stem een Tirol er-liedje te zyagen, alleen voor ons. Het lied moet vroolyk zyn als een Schuh-plattern, maar het klinkt onzegbaar droefgeestig De Dultschers in ons gezel schap begrijpen het niet. „Veel te ernstig” zegt er een en wuift afwerend met zyn van drank slap geworden hand. De waard zwygt verlegen, onbegrepen door de vreemde volks- broeders en trekt zich terug als een kind, dat wat vragen wilde, maar by voorbaat een weigering ontving De dansers tillen by de laatste tonen van den ski-walzer hun da mes by het middel omhoog Carnaval! Ser pentines worden over lampen en tafels en hoofden geblazen. En ginds staat de Wirt weer glimlachend als altyd met de carabi nieri Italiaansch te praten, terwftle van zyn bedryf De bergreuzen buiten blazen met donderend geweld een lawine van hun ruige borst, maar niemand hier binnen hoort dat Officieel wordt thans medegedeeld, dat een comité Is samengesteld, dat beoogt het organiseeren en verleenen van medische en hygiënische hulp aan Nationaal Spanje Al laat het zich aanzien dat binnen kor ten tyd de burgeroorlog in Spanje ten ein de looj>t. de hulp aan de zoo zwaar getrof fen bevolking, welker ellende zoodra de druk van den oorlogstoestand geweken is, pas duldelyk aan het licht zal treden, wordt juist dan een eerste plicht van menscheiyk- heid. Woensdag, by het begin der vergadering van de Tweede Kamer, deelde de voorzitter mede, dat de oentrale afdeeling heeft besloten het wetsontwerp tntwyrlgingvandatanetwet 1934 en de wet op het statistiekrecht in afdeelingen te ^pen onderzoeken Vrydag Maart /om één uur. Te meer daar van anoere zyde de hulpver- leening steeds en met nadruk werd beperkt tot linksch Spanje, heeft men gemeend te moe ten toonen. dat een belangryk, zoo niet het grootste deel der Nederlandsche bevolking, van zyn daadwerkeiyke sympathie in andere rich ting blyk wil geven. Teneinde by de organisatie dezer huipverlee ning leiding te geven, heeft zich een comité ge vormd, hetwelk zal optreden onder den voor- looplgen naam: „Comité Medische en hygiënische Nationaal Spanje”. I In dit Hoofdcomité hebben zitting genomen: W. A. Engelbrecht. Oud-Voorzltter van de Ka- I mer van Koophandel, wonende te Rotterdam; J. van Hasselt. Directeur van de .Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-Maatschapp(j”, wo nende te Bloemendaal; H. F. Heerkens Thys sen. assuradeur, wonende te Bloemendaal; Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien, lid vap den Raad van State, wonende te 's-Gravenhage; J. C. E. Ba ron van Lynden. Hoofd van den Ryksgebou- wendienst. wonende te ’s-Gravenhage; Jhr. Mr. O. van Nispen tot Sevenaer, Öud-Gezant van H. M. de Koningin te Brussel, wonende te Den Haag; Jhr. J. H. Röell, Gepens. Luitenant-Ge- neraal, wonende te 's Gravenhage; Jhr. W. Röell. Gepens. Luitênant-Generaal. Oud-Com- mandant van het Veldleger, wonende te ’s-Gra venhage; Mr. P. Du Ry van Beest Holle, Ad vocaat? wonende te 's-pravenhage; W. O. J. J. Baron van Voorst tot Voorst, Dykgraaf van Delfland, wonende te 's Gravenhage. Uit dit Hoofdcomité heeft zich een voorloopig Aangezien dit laatste by geen der thans ge houden wordende collecten het geval is,, la X wenscheiyk er op te wyzen. dat, voor zoover by die Inzamelingen ten behoeve van de jeugd zorg al. dan niet opzetteiyk de Indruk mocht worden gewekt, dat deze plaats vinden onder het tqgzlcht of met goedvinden van den mi nister van Sociale Zaken, dit ten onrechte ge schiedt,'ook wanneer gecollecteerd wordt voor een doel, dat op zichzelf wellicht alleszins waard is gesteund te ^worden. Tot goed begrip van het vorenstaande zij vermeld, dat het jeugdwerk van de navolgen de organisaties vanwege de regeering wordt gesteund en gesubsidieerd Vanzelfsprekend is. hetgeen hierboven werd gezegd, op deze or ganisaties niet van toepassing. De bedoelde organisaties zyn: Centrale voor Werkloozenzorg. Stadhouders- laan 45, Utrecht: Moderne Centrale voor Werk loozenzorg. Amstel 234, te Amsterdam; Nat. R. K Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg. Lange Putstraat 44, s-HertogenboschFedera tie voor Werkkampen. Stadhouderskade 7. Am sterdam, waarby ook is aangesloten de onlangs opgerichte stichting Nederlands Volkskracht Het Algemeen Comité voor het inrichten van internaten voor opleiding tot dienstboden. Be- zuldenhout 111, 's-Gravenhage. meer, dat het op het laatste oogenblik nog wel bleek door intense exploitatie der van inkomsten de rente te betalen De fallllssementsuitspraak werd een feit. Behoudens onvoorziene omstandigheden zul len de gronden en eigendommen, die dienden tot zoo verheven Idealen, onder den hamer ko men. 130 jongens, die hier waren ondergebracht, omdat er zeer ernstige gevaren dreigden, dat zy in den roezemoes van 1 leven geloof en ze den zouden verliezen, zullen nu in hun milieux worden teruggezonden. Wat zal er van hen worden? Er zuilen dus twee verschillende films .Sneeuwwitje” gaan loopen. De Amerlkaansche film zal vertoond worden zonder Nederlandsche ondertitels, terwyi op de Nederlandsche copie de vermelding „Voor all^ leeftyden” zal moeten worden 'aangebracht. Men krygt dus thans gelegenheid om de ori- gineele film van Walt Disney te zien en onge- twyfeld zullen velen van deze gelegenheid ge bruik willen maken. Het spreekt immers van zelf, dat de Nederlandsche bewerking, hoe ver- diensteiyk ook, ver achter moet biyven by de film, waarvan de synthese van geluiden beelden door Disney zelf werd volbracht. Waarschyniyk zal de film reeds Vrydag in roulatie worden gebracht. Een reeds lang in de Kamer hangende ander half jaar gegroeide spanning is tot uitbarsting gekomen. Ineens! Heel aan het begin van de vergadering. De heer Rost van Tonnlngen had gisteren verlof gevraagd om een Interpellatie te richten tot den minister van Justitie na tuuriyk over Oss. In den Senaat heeft de pre sident voorgesteld by de behandeling van de Justitie-begrootlng dit punt te laten rusten, cpdat eerst de Tweede Kamer zich ultspreke over de Nota van minister Geseling. Vóór Paschen knmt deze Nota echter In de Tweede Kamer niet aan de orde. Zoodat de neer Rost zei bet zélf in deze zaak niet meer geroerd kan worden vóór de komende verkie zingen. Dat roeren nu wilde de NSB zich niet laten ontgaan. En daarom trachtte de neer Rost verlof te krygen voor een interpellatie Tevergeefs natuuriyk. De Kamer kan haar eigen werkzaamheden niet laten doorkruisen terwllle van de NSB-propaganda. Rost zag zyn kans wegglippen; probeerde txxdi nog te zeggen, wat hem op het hart lag; het woord werd hem ontnomen; hy sprak dóór het stond weer zoo mooi allemaal op papier; de voorzitter hamerde uit alle macht, om tenslotte, toen niets in staat bleek den heer Rost het zwygen op te leggen, hem voor den verderen loop van den dag den toegang tot de vergaderzaal te entseggen. Toen gebeurde het. De voorzitter had de vergadering geschorst en verliet zyn zetel. De heer Rost moest wel uitschelden. Hy verwyderde zich en Inmiddels had de heer Ruyter (R.K.) hem toegeroepen: „Landverrader!” Dat was den kokenden Rost te veel. Hy riep den heer Ruyter ter verant woording. De heer van der Putt (R.K.) wilde hem tegenhouden. Woudenberg <NSB) senoot toe, greep v d. Putt by de keel en duwde nem achterover op een der bankjes. Intusschen schoten beden op Rost toe om hem naar bul ten te geleiden. Hevige opwinding in de zaal. Eerst na een half uur was de rust zoover her steld. dat de voorzitter de beraadslagingen kon heropenen. Zooals gezegd, daarmee is een reeds lang in de Kamer hangende spanning tot uitbarsting gekomen Een spanning rond den persoon van óen heer Rost van Tonnlngen. die altyd. wan neer hy spreekt, de gemoederen in opwinding brengt Altijd - spreekt hy prikkelend, kenne- IVk met de bedoeling te kwetsen, te Irrlteeren Waarom? Wie W deze man en wat wil hy bereiken? Wat dryft hem by zyn spreken? Rost van Tonnlngen was secretaris van den Hoogen Volkenbondscommlssaris Mr. Zimmer man. die Het toezicht uitoefende op de saneering der Oostenryksche staatsfinanciën. Toen die sa neering in ’n dusdanig stadium was gekomen, dat de verdere ontwikkeling niet meer iemand van Zimmerman's formaat vergde, werden de zaken aan den heer Rost overgelaten, die als secre- tarts het best was ingewerkt. Intusschen kon iemand, die in Oostenryk, achter de schermen van de nationaal-soclalte- tische beweging wist te kijken en tegeiyk zich bevriend hield met de .Regeenngspersonen. wél tot de conclusie «Mimen, dat een natlonaal- sócialistische overwinning in de lucht hing De heer Rost in leder géval had de overtuiging, dat er zoo iets ging gebeuren, niet alleen in Oostenryk, maar pok in Nederland, zyn em plooi liep af. Hy kwam naar Holland terug met het voornemen zyn groote kans met het Nederlandsche nationaal-soclalisme te maken Had hem. Indien hy dit niet had gedaan een carrière in de Nederlandsche bankwereld open gestaan? Hy was geen Zimmerman, maar hy wist wel iets van het bankwezen. Neen, zijn toekomst lag hooger! En nuDe ver wachte resultaten zyn niet •ekomen. Graaf De Marchant et d'Ansembourg. ..het Graafje”, zoo als men hem in de Kamer noemt, ziet in 1- vergulde onschuld geen vuiltje aan de lucht Hij gelooft nog alles! Maar Kjst is critlscner. Zyn verstand stelt hem véél wel ir. staat te begrypen. dat hy op het verkeerde paard heeft gewed en dat een carrière elders thans wel definitief is verspeeld Zelfs aan zyn 'inan- cleel-technische gaven twyfelt men unaniem door zyn optreden In de Kamer by de behan deling van daarmee verband houdende vraag stukken Dat besef maakt hem vinnig Zyn ■al spuwt hy uit. wanneer n’J onvoorbereid - in den loop der debatten 'toot op degenen, aan wie hy het droevig perspectief van de nationaal-socialistlsche beweging in ons land of beter, dajt is belangryker voor hem aan wie hy zyn persooniyke mjMukklng toeschryft; op de demollberalen of de R.K Staatsparty. Hy wil irrlteeren omdat zyn persoon in jet geding is. En hoe feller hy optreedt, des te duide- lyker demonstreert hy voor lederen rusttgen waarnemer óók onder zyn medestanders dat hy niet meer in zyn eigen beweging ge looft. maar hen die haar kapot hebben ge maakt wel eens krygen zal! Ieder optreden stelt dat duideiyker in het licht. Het is den man tot een obsessie geworden; tal van Kamer leden maken telkens het goede voornemen het hem niet meer toe te rekenen; maar een vol gend oogenblik irriteert hy weer zóó venynlg. dat de kalmste leden moeite hebben zich te be dwingen laat staan een impulsief mensch. a's de heer Ruyter! Anderhalf jaar broeit nu die spanning en zy is tot uitbarsting gekomen Jammer voor de NSB. vlak voor de verkiezingen van de Provinciale Staten! Rost in de Kamer bederft voor zyn beweging meer, dan hy goed maakt De voorzitter wil afwerken. En er staat nog lures ».Tt. veel op de agenda. Gisteren bleef de Kamer steken in de behandeling van bet NBB -ontwerp over de auto-belasUng. Het werd vandaag met •1 tegen 3 stemmen verworpen. De NBB heeft haar kluifje voor de verkiezingspropaganda. Zy kan het volk vertellen dat de Kamer géén ver laging van de lasten op bet autoverkeer wil of zoo iets. Wie zal de „Handelingen” lezen cm te vernemen, dat de hééle Kamer verlaging van deze lasten wenscht, doch ze van de zyde der Regeering tegemoet ziet en wel met bekwamen spoed? Een ontwerp tot verhooglng van de Poatbe- grootlng gaf aanleiding tot eenige dlscusate over de vraag of de Posteryen niet te veel afschry- ven op hun begroeting, of het bedryf niet een. ongewenschte stille reserve kweekt. De minte en de heer Wagenaar vonden van niet En entwerp werd aangenomen. Zooals ook een wetje, dat de regeling van uitoefening def tandprothese door de zoo naamde „technici”, die vóór 1913 reeds beroe halve volledig de tandheelkunde beoefenden, voor het laatst byschaaft, door enkele in practyk als onwettig gegroeide toestanden een wetswyziglng te legaliseeren voor zoo’ rechtvaardigheid dat toelaat. De minister het verdedigen, met hand en tand veld' zelfs, maar het kwam er toch. En toen de Kamer via het opmake een voordracht voor de vervulling van een ture in den Hoogen Raad en vfa een kleinere wetsontwerpjes by de interpe Wynkoop over de toelating van Spas vluchtelingen aanlandde, was het al bimi zeven. Toch zet de voorzitter dóór. e as Rome-Beriyn heet steviger ge- I 1 smeed dan het hardste staal, dat B--F ult Krupp-fabrieken komt. Zy wordt gevormd dooc levend vleeach. twee Uitgestrekte gespierde armen van twee ge spierde autoritaire politici: Adolf Hitler, den Führer, en Benito Mussolini. 11 Duce. wier handen elkander in groote vriend schap grypen. De as is sterk- Wanneer men er op tikt of slaat, komt er een lulde klank uit: een suggestief machtswoord, een bloto- geerende tooverspreuk. waarin mlllioenen en nog eens mlllioenen onvhorwaardeiyk ge-' looven. Zóó kan men het lezen in de geiyk- geachakelde kranten, zóó kan men het hooren in de officieele redevoeringen van de oratorisch sterk ontwikkelde asgenooten zóó is het ook wezenlyk in de groote be- langen-politiek, Duitschland en Italië, in 1914 nog bondgenooten op papier, in 1915 borlogsvyanden, zyn thans twee samen werkende machten door den wil van hun leiders. Zoo gaat het in de politiek, de politiek, die tydeiyk zelfs sterker laan schynen dan de natuur. Zoo gaat het soms ook op carnaval, waar menschen 'voor een avond hun wezen verliezen in het bonte costume, waarin zy zich voor de scherts hebben vermomd. Adolf Hitler verkondigde de leer van alle Dultschers in het Dultsche Ryk. Het Saargebied keerde tot de „Heimat” terug. De, Oosten rijkers werden tot Dultschers verklaard, óók de Oostenryk- sche Tirolers. en zy werden Ingeiytd by het Derde Ryk. Het Sudetenland viel na een krachtig schudden aan den uit den met bloed gedrenkjen oorlogsbodem ontsproten boom van Tsjecho-Slowakye als een met politieke hoogte-zon ryp gestoofde appel in den wyden schoot van Groot-Dultsch- land. Dultschers behooren by Dultschers. Dat was recht en rechtvaardig, behalve in Zuid-Tirol. In Zuld-Tlrol. een deel van het toon, dat Italië voor zijn breuk met den Dultschen bondgenoot en zyn strijd' aan de zyde van de Geallieerden ontving, woont hetzelfde volk als in Innsbruck en spreekt er dezelfde taal. Het eert er in zyn hart denzelfden nationalen vryheidshekl Andreas Hofer, maar terwyi bet deel ten Noorden van del} Brenner thans „Heil Hitler” groet, zegt het deel ten Zuiden van dien pas nog het vrome: „Grüsz Gott”. dat zoo zuiver past by zyn bonte kerkjes met naald-spitse torentjes en de kruisen en heiligenbeelden langs de gevaariyk ge wrongen en tot de wolken stijgende berg wegen Van Zuid-nrol heeft Adolf Hitler ten gunste van zyn grooten vriend Benlto Mussolini definitief afstand gedaan, toen hy plechtiglyk en nadrukkelyk verzekerde, dat de Brenner een onveranderiyke grens vormde tusschen de nieuwe imperia: het Germaanscbe en het Romeinvche. Een hand rol arme Zuid-Tirolers is niet meer dan een bord linzensoep, niet de moeite waard om er de kostbare vriendschap van den Duce voor te verspelen. Het axioma van de na tuurlijke noodzakelijkheid van de veree- mging van alle Dultsche volken binnen de grenzen van Groot-Duitschland wordt niet tot gelding gebracht tegenover medestan ders. Ook met de dogmata v an de nieuwe Germaanscbe ethnische mystiek van bloed en bodem valt te translgeer^n terwllle van zwaarder politiek belang. Adolf Hitler, de kampioen der verdrukte en ontrechte Dult sche minderheden, kiest self de minder heden uit. waarvoor hy op wenscht te komen De Zuid-Tirolers behooren daar niet t>y. ofschoon zy hetonder-Itatiaansch régime niet veel beter hebben dan de 8u- deten-Duitschers het hadden onder het Tkjecho-Slowaaksche bewind van Jlerr Benesj”. Zoo wil het de hooge politiek, die staan blijft voor de hoogste bergen. De uitspraak van de Haagsche Rechtbank, waarby. zooals wy meldden, de Kruisvaarders van St. Jan te Rjjswyk worden failliet ver klaard, heeft niet alleen een pyniyken indruk gemaakt by de Eerw broeders van deze zoo jonge en vitale congregatie, maar zal ook ten gevolge hebben, dat een mot zorg opgebouwd werk in één slag wordt vernietigd. uld-Tiroi. Wy zyn de „onverander- lyke” Brennergrens gepasseerd, en met den trein zetover als maar möge- Uik was, door de klimmende dalen opge- stegen naar de harde bruine flanken der bergen. By het eindpunt van de spooriyn hebben wij een auto genomen, die langs kurketrekkende serpentine-wegen ons bracht aan den voet* van dik besneeuwde blauw-groene gletschers 'in een wyd, maar gesloten dal, een paar duizend M. hoog boven den spiegel van de Middellandsche Zee. welker reflexen de democratische Euro- peesche grootmachten .hlnderiyk in de be- Zbrgde oogen spelen. In het achteloos ult- gfstroolde dorpje: een paar armoedige Tiroler-huisjes en winkeltjes en 'een paar pensions en hotels voor touristen. temidden van overweldigende bergmassieven, die met hun helmen van sneeuw en ys. gevederd met witte wolkenpluimen, en in hun barre, slechts schamel met wat door lawines aan flarden gescheurde woudresten bedekte naaktheid aan krygshaftige reuzen uit den Oertyd doen denken, hoopten wy rust en ontspanning te vinden, ver van de kleln- menscheiyke politiek en dicht by hemel in de yie hooge lucht, die den verkort en den hartslag versnelt. Illusie; de Dultsche naam van het dorp is officieel verltaliaanscht. maar behalve de altyd pa- troullleerende carabinieri noemt een leder het by den ouden vooroorlogschen naam. Op de kleine .acuola elementare” (Lagere School) staat op den buitenmuur met groote zwarte letters geschreven: „Credere obedire. com ba tt re” (Getooven, gehoor zamen. vechterij onderteekeno met een tervaariyke, imperatieve MiussoHhl). Maar na meer dan twintig jaar hebben de Zuid-Tirolers in dit hooge bergnest nog niet geleerd te gelooven en daarom gaat het gehoorzamen en het vechten niet van harte. Zy sturen hun kinderen naar school ais naar het leger, omdat het moet, maar de eerste maanden leeren de kleinen niets, omdat zy geen Italiaanse!) verstaan en de leeraar geen Dultsch kan of wil spreken Als die school en het postkantoortje en de opschriften en de lires en vooral de cara binieri er niet waren, zouden de inwoners- kunnen wanen, dat er eigeniyk sinds den ervan afhankelyk was, opgeheven. Ook het kindertehuis te Wateringen, waar zulk schoon kathoUek-soclaal werk werd verricht, zal op houden te bestaan. Wat zal er tenslotte geschieden met de 50 broeders, die in dit huls hun geesteiyke Idealen trachtten te verwezenlyken? In 1921 stichtte prof, van Ginneken SJ. de Kruisvaarders van St. Jan. toen nog enkel toe ken, die de zorg voor de jeugd als hun levens doel stekten. Geleidelijk groeide dit groepje mannen uit tot een geestelyke gemeenschap en in 1930 droegen zy voor het eerst het geesteiyk tewaad. In 1931 werden de eerste kloosterge loften afgelegd. De Congregatie der Kruisvaarders van St. Jan telt nu 80 leden over het gebeele land; 30 novicen maken hun proeftyd door in huize .Ora et Labors'. De drie andere hulzen in ons land nJ. te Rotterdam. Utrecht Benedictus Labre-huls) en het werkkamp te Rumpen zyn materieel geheel zelfstandig en niet afhankelyk van het Moeder huis te Rüswyk.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5