LAND WESW CHIEF WHIP Van dag tot dag V Raad Berkhout 20 Jaren de favoriet 20 jaren de beste voor ieders gezondheid Gevaren voor de kaasbereiding t ,ST.CAECILIA" JOH. DE HAAN ZATERDAG 4 MAART 1939 l GROOTEBROEK MEDEMBLIK 25ste Westfriesche Landdag NIBB1XWOUD ENKHUIZEN OBDAM HENSBROEK OPMEER HOOGWOUD OOSTERBLOKKER HEM-VENHUIZEN ZUIDERMEER Z AND1JK c West-Friealand SPANBROEK WERVERSHOOF Onze melkpositie dient verstevigd Tegen minderwaardige practijken Westfriesche agenda 4 Maart ESPERANTO-VERGADERING TE WADWAY Kerfcrtesg ts T«L SM I r 9 de beste soorten Te hooge productie verklaarde, De op- Hollanösch 5 Maart rang; 6 Maart op voor Melk naar de fabriek Een oplossing Politie-ver ordening Wachtdagen Pasteurisatie Voorschot Byz. L. O. .4 'w- VIRGINIA CIGARETTES een van Zal worden gehouden op Hemel vaartsdag, 18 Mei Belangwekkende inleiding van ir. H. J. Huisman voor de oud-leerl. van de vakschool voor kaasmakers Hoorn, Meerenstraat 37, uit, onder reeren. waardoor zü - zal moeten verdwijnen. De raad der gemeente Berkhout vergaderde Vrijdagmorgen. Afwezig was de heer loots met kennisgeving De VOORZITTER sprak in zijn openings woord zijn beste wenschen uit voor 1B39. 25 Jaren in dienst Op 4 April as. hopt de heer Tj. Koelemeij. chauffeur bij de Coöp. zui velfabriek „Aurora alhier, den dag te herden ken. waarop hü voor 25 jaren zijn eerste loon in Propaganda-avond Woensdag a.s. organi seert de R. K. Landarbeidersbond St. Deus Dedit een propaganda-avond in café J. Tambach. Te vens komt er dan een spreker van het hoofdbe stuur. n.l. de heer B N. Loerakker. Niemand verzulme dezen propaganda-avond. welke om 7 uur ’s avonds begint bij te wonen. dat op de vergadering deeld, dat R.K. Gezellen A.s. Dinsdag om 8 uur bij eenkomst in het St. GomarusgebouwZaterdag gezellig samenzijn. K.J.C. Zondag van half 5 tot 6 uur bijeen- kcmst in het St. Goma rusgebouw. Woensdag 8 uur St. Tarcisiusban. Vrijdag 7 tot 8 uur adspiranten. Zaterdag 8 uur St. Franciscus Xaverlusban 212 uur in het Hoomsche Koffiehuis Kerk plein, Hoorn, schietwedstrijden van den B.V1., afd. Hoorn. „De zusters" en „Esperado’s van de Roode Ri vier” in het Wilsontheater te Hoorn (volwas senen). Zuidermeer, na het Lof in de zaal van W. de Vries, jaarvergadering van de Rijwlelclub; be spreking deelname Stillen Omgang. en de Uit aller naam: P. SCHEPER. Sr Grai zijn naai hani deell G< mak wil i St kuni onde Hi maa ui 1st nenl bind D» ten In wen mee S.D. maa won gebe de 1 deze de k part trad nog tegei laait tegei vein, teen aden void, steln In spee: len. dijkt tory, wart speel dat zijn kan neer en r voor komi lanti In Haai haar geen zelf linge de k taat Lisse ders geno zond zulle A.Dj echt tesae Voor ter i Z Zor een gee: ach looi doo ont: ‘groi ste val er war hel] en veel alle en en wü looi V Kh< dat fonds 4, de O dan tred den vooi rige gaa suit vori de ting dc K Bek niet valt O en R OS plas thul dag sen. thul E. kan: eena krijg Vervolgens werd het voorschot voor het bij zonder lager onderwijs als volgt bepaald: Voor de R.K. school te Goorne bp f 3177.90. voor de RJC. meisjesschool op f 1594.30 en voor de RJC. jongensschool op f 1572JKL Ontwikkelingsavond K.J.M.V. De gebrui kelijke 14-daagsche samenkomst onder leiding van den heer O- Entlus was weer goed bezocht De heeren Jb. Karsten en R. Ligthart spraken over resp. „Algemeene handelsvoorwaarden soar land- en tuinbouwzaden” en „De Duif’*. De groote lezing werd gehouden door den heer W. Bakker met als onderwerp: „Wlnterbespultlng van fruit. Op 7 Maart zal een bijzondere K.J.M.V.-avond worden gehouden. zuiderzeeharing in de Wadden, zijn toch van Wierlngen langs den afsluitdijk en verder langs 'den Frleschen zeedijk tot ver boven Harlingen de kamers^at kommen weer in zee gezet. Des avonds werd de oud-voorzitter en oprich ter, de heer P. Dekker, gehuldigd. Spreekuur burgemeester De burgemeester houdt Maandag 6 Maart van 1011 uur spreek uur. Dokter en Apotheker As. Zondag heeft dr. Keijser dienst en is de apotheek van den heer de Wit geopend. Benoeming. Tot Hjdelijk onderwijzeres aan de R.K. School alhier is benoemd mej. J. Klaver te Weere. in plaats van mej. M. Blom die momenteel ziek is. den stand van zaken: In kas f 5.66, ontvangsten f 41.58. uitgaven f 40 75. een batig saldo van f 6.31. De secretaris bracht een keurig Jaarverslag uit. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren J. W. de Moei en Jb. Groot herkozen. De stille Omgang welke dit jaar op 19 Maart a.s. wordt gehouden, Werd dan besproken. De H. Mis in Amsterdam is om 2 uur en daar na vindt de omgang plaats. Staande de vergade ring gaven zich 33 personen op om per fiets te gaan en 7 voor de bus. Zij die met de bus mee willen kunnen zich opgeven tot en met Donder dag 9 Maart. De leiding van de fietstocht berust bij den heer Jb. Groot. Het vertrek van de bus is gesteld op 11 uur. Na rondvraag sluiting. R.K. Damclub A.s. Woensdagavond heeft de eerste clubavond vah de nieuw opgerichte damclub plaats en wel om 8 uur in het St. Go marusgebouw. 'ti- <^£>e R.K. Landarbeidersbond St. Deus Dedit, ,nr afd. Goorne, en de R K Bouwvakarbeidersbond Rt. Jozef, afd. Spierdijk, verzochten om een ver goeding voor instandhouding der lokalen, waarin de steungelden worden uitbetaald B. en W. stelden voor aan elke afdeeling een subsidie te verlgenen van f 750 per jaar, waar toe werd besloten. Het voorstel van B. en W. om de ijsclub te Berkhout, te Goorne, en te Bobeldjjk een sub sidie toe te staan van resp. f 12.50, 113 75. en f 431. werd na eenlge toelichting goedgekeurd Uitslag verknoping Donderdagavond j.l. vond in het café van den heer Homan te Wogmeer, gem. Hensbroek, een publieke verkooping plaats door Notaris Noot te Benningbroek van een huismahswonlng. waarin veestalltng, zoo goed als nieuwe schuur, brongaslnstallatie, erf, tuin, boomgaarde. dijk eenlge perceelen welland en bouwland (dit laatste gedeeltelijk bezet met tul pen) gelegen te Wogmeer gemeente Hensbroek. samen groot 4.73.60 HA. Huismanswonlng. schuur, erf en tuin met 1 Mei a s. te aanvaarden en de landerijen bij betaling of eerder bij over eenkomst. Dit zijn eigendommen van den heer J. Poland te Wogmeer. Het geheel werd opgehouden op f 6800. Vrijdagmiddag hield de vereeniging van oud- leerlingen der vakschool voor kaasmakers te Hoorn, een algemeene vergadering in .De Witte Spr. verklaarde een oplossing te zien: uniforme uitbetaling naar de kwaliteit de melk over ons geheele land Het systeem ten aanzien van regeling van salaris moet zóó gemaakt worden, dat directeur en personeel belang krijgen bij het product en niet bij de hoeveelheid melk. De toestand in de consump- tlemelkgebleden is reeds veel verbeterd. Laat men hieraan een voorbeeld nekftën. Ben ander gevaar voor de kaas is het streven om het vochtgehalte van de kaas op te voeren Met het opvoeren van het vochtgehalte gaan we den verkeerden weg op. We hebben een re putatie op te houden, dat dient men niet t» vergeten. Wanneer we niet willen, dat we van de buitenlandsche markt worden veroronger moeten we zorgen dat er kaas is, geschikt voor opzet De oude kaas is niet van die kwaliteit zooals we vroeger hadden Naar de nieuwe gemeenschap In het ge bouw „St. Pieter” werd een vergadering gehou den. waarbij aanwezig waren de afgevaardigden van verschillende organisaties. De leiding was in handen van den eerw. heer kapelaan Plaat, die. na opening met den christelüken groet, het doel der bijeenkomst uiteenzette, n.l. om te komen tot oprichting van een comité van actie voor „De nieuwe Gemeenschap”. Spr. las hierover een brochure voor, en hoopte, dat alle aanwezigen overtuigd zouden zijn, dat niemand zich afzijdig mag houdqj. Opgericht werd een algemeen comité, en een comité van actie, terwill voorloopig een propa gandaleider werd aangesteld. >y Getracht zal worden op een volgende vergade ring een bevoegd spreker uit 'te noodlgen voor nadere toelichting. Na nog verschillende vragen te hebben beantwoord sloot ^ijn eerw. op d» ge bruikelijke wijze de vergadering. Schuurbehandeüng tulpen Uitgaande van de H. B. G.-afdeellng, hield Donderdagavond de heer D. van Egmond uit Hlllegom in het lokaal van den heer j. de Vries, een lezing over de schuurbehandellng van tulpen. Mede aanwezig was burgemeester N. J. H Raat. Het groote nut van een goede schuurbehande- ling, zooals droogte en temperatuur, enz., werd door den heer Van Egmond naar voren ge bracht. Terecht zelde spr., dat de bloembollen cultuur momenteel de kurk is, waarop de tuin bouw drijft. Spr. spoorde aan lid te worden van het H. B. G., ten einde op den duur voordeeii- ger de producten te kunnen vellen. De heer Van Egmond beantwoordde verschil lende vragen, waarna de voorzitter, de heer N v. d. Geest, de vergadering sloot met de mede- deeling, dat 16 nieuwe leden waren geboekt en de afdeeling momenteel 70 leden telt. Een gladiolenproeftuin Op initiatief van den Bond van oud-leerlingen der R. K. Tuin bouwschool te Grootebroek, zal op het perceel achter de school gelegen, ’n proeftuin Ingericht worden speciaal voor gladiolen en wel onder leiding van den heer L. Verbeem. "hoofd van de school. Doei hiervan is. de duurzaamheid van'oude en -nieuwe gladiolensoorten te beproeven* Reeds zijn belangrijke zendingen nieuwe soorten wel willend ter beschikking gesteld door de firma's Konijnenburg. Mark en Alkemade. Langs dezen weg doet het bestuur een beroep op de leden der vereeniging, om eenlge oude soorten in te leveren. Reeds nu kan worden medegedeeld, dat niet minder dan 200 soorten zullen worden geplant. De inlevering kan ge schieden bij de heeren L. Verbeem. hoofd der school, of bij den voorzitter, den heer Jb. Boon, Bovenkarspel en den heer S. Prins. Groote broek, secretarts. R. K. Rijwlelclub De R K. Rijwlelclub St. WUllbrordus hield haar jaarvergadering op Vrij dagavond 3 Maart In café Stadegaard. De voorzitter, de heer J. W. de Moei, opende en heette allen welkom. De «notulen werden goedgekeurd. Van het hoofdbestuur was een feUcitatie-schrljven Inge- komen in verband met het 20-jarig bestaan der club. Hierna gat de penningmeester n overzicht van Ouderavond K.J.M.V. Dezer dagen werd door de K.J.M.V. in het vereenigingsgebouw een oudersavond gegeven. Pastoor Boonekamp had gehoor gegeven aan de uitnoodiging, dezen avond te openen. Nadat hij een ernstig woord tot de ouders had gericht, werd door de K.J.M.V.-ers bet ver- bondslled gezongen. De voorzitter der K.J.M.V., de heer Jac. Koop man, sprak hierna een kort woord tot leden en ouders. Spreker gaf een korten uitleg van het geen de K.J.M.V. doet en wat zij is. Hierna werd ooor den heer C. Boon een Vlaamsche oorlogs novelle gedeclameerd. Gezongen were vervol gens het lied voor God onzen Koning gevolgt door een triologle op arbeid en Ideaal. Kapelaan Versteeg hield een lezing over de opvoeding der Jongeren naar het model van Christus. Zijn conclusie was: Wordt lid van de KJ.M.V, van 7 tot 8 uur dam- geoefend wordt voor Qver een zeer lof waardig voorstel van B. en W. staakten de stemmen Met pasteurisatie van de kaasmelk heeft men beoogd om slechte melk nog behoorlijk tot kaas te kunnen maken Met deze pasteurisatie kan mep niet dat fijne product bereiden, dat uit rauwe melk verkregen wordt We hebben geen behoefte aan het opvoeren der kwaliteit door pasteurisatie. We hebben alleen noodlg enkele zeer goede soorten kaas. Deze toch geven den prijs aan, waarnaar oudere kwaliteiten worden berekend. Door de bedendaagsche toepassing gaan de prijzen naar beneden. Wat geidelUke opbrengst betreft, zal ten- OoMe de boerenkaas niet meer kunnen concur- Coop. Boerenleenbank De algemeene ver gadering van genoemde Instelling werd gehou den in café Lichthart. Tot secretaris werd be noemd de heer P. Slachter. De eindcijfers van de rekening 1938 waren ƒ791229.32. De balans sloot met een totaal van 638825.54. Uit het jaarverslag ontleenen wij: De rente- standaard daalde. Ingelegd werd 318.000, te rugbetaald ƒ292.000. hetgeen een vooruitgang beteekent van 26.000. Het spaargeld is geste gen tot 586.000. Beleggingen door hypotheken voor 157.841.77, aan voorschotten met borg stelling ƒ259.836.97. De omzet bedroeg bijna 1.600.000. De post te vorderen rente bedraagt 4400. De totale reserve is gestegen tot 34.000. Het vorig jaar zijn aangeboden 721 spaarboek jes. Het aantal steeg tot 232 De winst over 1938 wordt bij de reserve gevoegd. De rente voor 1939 luidt: spaargelden 2.16 pet.; voor gelden voor 1 Jaar 0.84 pet. per 'f 100; voor niet-leden 0.64 pet.; voorschotten 4 pet.; loopende rekening debet 4 pet.; credit 2 pet.; hypotheek 4 pet. D e aftredende bestuursleden J. Koopman en C. Neefjes werden met algemeene stemmen her kozen. Bij de rondvraag Infonpeerde de heer Bakker of de bank nog spaarbusjes aan de leden uit geeft, hetgeen de voorzitter bevestigt. r dan een rotte, die anders mogelijk wordt ge maakt. Weth. WIT verklaarde zich te hebben neer gelegd bij de meerderheid van B. en W. De VOORZITTER meende, dat deze aanvul ling van de jyolitie-verordening in deze gemeen te nu nog overbodig was. Maar de maatschappij wordt door bioscopen en dergelijke ver-Amerl- kaniseerd. Het kwaad komt van de groote ste den op hei platteland. Wanneer er een klacht kwam, zou hiertegen kunnen worden opgetre den. Het zou in de toekomst van be’ang kun nen zijn. Bij de stemming over dit voorstel staakten de stemmen, zoodat in de volgende vergadering hierover beslist zal worden. Uit het ve'rslag van den secretaris bleek, dat het comité in 1938 niet had stilgezeten en moei lijkheden waren niet uitgebleven. De Hoogeerwaarde heer Deken kon werden medege- te zijner tijd een parochiekerk te And Ijk zal worden gesticht en men gerust kan doorgaan met sparen. Uit het Op verzoek van de afd. Zuidermeer van den Ned. R.K. Bond voor Groote Gezinnen, stelden B. en W. voor om eenlge zeer lofwaardige be palingen, waardoor verkoop of verspreiding van middelen, gepropageerd door den N. M B. wordt verboden, in de a'gemeene politieverorde ning op te nemen. Mevr. KOSTER- CLAY was verwonderd over dit voorstel. Spr. had liever gewild, dat het verzoek voor kennisgeving zou worden aange nomen. Spr achtte het 'vernederend voor de bevolking van Zuidermeer en omgeving, dat het noodig gevonden werd zulke verordeningen In de gemeente-administratle op te nemen. Spr. verklaarde de bevolking In de gemeente te fat soenlijk te achten om zich met zulke zaken in te laten. Als het echter noodlg mocht blijken, dan leek het spr. beter, dat er andere wegen gekozen zouden worden. De heer KLAVER kon het voorstel In zijn geheel ten zeerste toejuichen. Het voorkomt, dat het verderf overal rondgezaaid wordt. Weth. PAKKER verwonderde zich er over, dat Berkhout op zoo n laag peil zou staan. Spr. trok de noodzakelijkheid* van het voorste! In deze gemeente sterk in twijfel. Overigens was spr. er voor. Het gezin is. de steunpilaar van de maat schappij. Als we strijden voor het gezin krijgen we een gezonde maatschappij, en dat Is beter, „St. Caecllia” Door onze R.K. Gemengde Zangver. worden na haar Jaarljjksche uitvoerin gen weer ernstige pogingen in het werk gesteld, haar goeden naam op peil te houden. Toch, wil de vereeniging haar niveau hand haven, dan zal zij zich moeten voorzien van nieuwe krachten, daar er door verschillende omstandigheden ledenverlies Is te boeken. Op Donderdag 9 Maart as. wordt bij den heer Bij man te Spanbroek een ledenvergadering belegd, waarbij gerekend wordt op toetreden van nieuwe leden. Inmiddels is per advertentie In dit blad hier reeds ruchtbaarheid aan gegeven. Wij wenschen „St. Caecllia” toe, dat zij. In haar pogingen moge slagen, en spoedig haar ledental ziet verdubbe len. Deze mooie vereeniging verdient ten voilé' de aandacht en medewerking van Iedereen. Visscherij De vorige en deze week zijn uit de IJsselmeerhavens veel schepen naar Wle- rlngèn, Harlingen of Makkum gegaan voor het beoefenen van de visscherij op voorjaarsharlng in de Waddenzee. Ondanks de slechte uitkomsten van de beide laatste jaren en de sombere voorspellingen der biologen over de voortplanting der vroegere dienst van deze fabriek ontving. We vermelden dezen datum, daar de datum van In dlenstreden niet precies bekend is. Gedurende deüe reeks van Jaren heeft de heer Koelemeij .Aurora” bijna on onderbroken gediend. Het zal den jubilaris ongetwijfeld niet aan be langstelling ontbreken. t Uitvaart Weth. v. d. Laan. Onder groote belangstelling la Vrijdagmorgen het stoffelijk overschot van den op zoo noodlottige wijze om het leven gekomen wethouder van der Laan ten grave gedragen. Omstreeks half tien bereikte de droeve stoet vanuit het St. Jansgasthuls te Hoorn de parochiekerk te Oosterblokker. Achter- den lijkwagen volgden de naaste familieleden en verder alle leden van den gemeenteraad met hun voorzitter, burgemeester G. Kramer, leden van het kerkbestuur en een deputatie van de R.K. Harmonie „St. Pancratlus”. De kist was getooid met een tweetal prachtige kransen. De# plechtige uitvaartmis werd door Pastoor B. J.* riermans opgedragen met assistentie van een Pater Franciscaan als diaken en een zoon van den overledene als sub-dlaken. Onder lei ding van den heer A. Th. Vis zong het zangkoor de meerstemmige Missa pro Defunctis van W. J. Reijniers. Na de absoute werd de kist ten grave gedra gen en onder aanwezigheid van zeer velen ter aarde besteld. Op het kerkhof waren naast de reeds genoemde autoriteiten ojn. aanwezig de gemeenteambtenaren en de rjjksveldwacht. Zeer velen ontvingen tijdens de Requiemmis uit piëteit voor den ontslapene de H. Communie. Middenstandsjubileum De viering van het zilveren Jubileum van de Middenstandsvereeni- glng Is uitstekend gfeslaagd. Op de receptie kwamen de burgemeester en echtgenoote hunne gelukwenschen aanbieden. Voorts merkten wij op, de afgevaardigden van de Kamer van Koophandel, buurtvereenigingen vrij te houden. De Rükszuivelconsulent, Ir. H. J. Huisman, hield hierna een Inleiding over: gevaren voor de kaasbereiding. Heden overleed na een kortstondig, doch hevig lijden, in den ouderdom van 66 jaar, na voorzien te zijn van de H.H. Sa cramenten der Sterven den, onze lieve Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder MARG ARETHA SCHEPER-HOOGEBOOM een vurig lid! Na de pauze opnieuw declamatie door de heeren Jac. Ruyter, P. v. d. Maat en P. Degeling. Het tooneelstukje.Hallo, weer een lid er b(j” werd voorgedragen door de dames M. Ruyter en A. Tol met de heeren Jac. Koopman en N Laan; het oogstte veel succes. De secretaris, de heer Th. Hoffer, sprak hier na nog een woordje tot de aanwezigen. De kapelaan dankte allen voor de belangstel ling, waarna tot slot gezongen werd Aan U o Koning der eeuwen. Engel” te Hoorn. De voorzitter, de heer P. Sneek, heette In zijn openingswoord allen welkom, In het bijzonder Ir. Hulsman. Nadat enkele afgevaardigden ver slag over bijgewoonde vergaderingen hadden Uitgebracht, bracht de secretaris-pennmgmees- ter. de heer T. Groot Czn., rekening en ver antwoording uit over 1938. De rekening sloot op een bedrag van f 302.07 met een saldo van f 25.63. De balans sloot op een oedrag van f 590.05. De verlies en winstrekening sloot op t 243.97. De rekening van 't weduwen- en weezen sloot op f 155.24 de balans op f 2152 291 verlies- en winstrekening op f 206 94 De heer Bras bracht gunstig verslag waarna de secretarls-pennlngmeester dank werd gedéctiargeerd. Deze bracht hierna het Jaarverslag uit. Keu Weinig gunstiger toon was hferult te vernemen. Het ledental Is gelijk gebleven, ofschoon de ledenlijst een aanzienlijke verandering heeft ondergaan. Verschillende gediplomeerde kaas makers trekken naar Frankrijk; waarschijnlijk hebben ze weinig lust naar Dultachland te gaan, ofschoon in de herfst de gelegenheid hiertoe openstond. Eenlge woorden van dank werden nog gewijd aan dr. Schey. Gehoopt werd, dat de nieuwe rijkszulvelconsulent, Ir. H. J. Hulsman, zich spoedig thuis zou voelen In Noordholland. De samenwerking bestaat reeds. Alsdan werd de begrooting 1939 vastgesteld. ZIJ gaf een eindcijfer aan van f 235, met een poet onvoorzien van f 47.50; aan contrlbutlën is t 21.geraamd Besproken werd dan een te houden excursie De bedoeling is om deze te houden naar Leeu warden, naar de Frlco en de stremsel- en kleurselfabriek. Besloten werd een dag In Aug. Door de genoemde oorzaken komt er elk Jaar een verhoogde kaasproductie In ons land, waardoor we niet voldoende tegelijk Irannen afzetten. De kaas kan dus niet betaald worden. Wanneer er niets bijzonders gebeurt, zullen de prijzen in de komende Jaren sterk dalen. Spr meende, dat men zou kunnen komen tot een geringere productie als men het vochtgehalte aan engere grenzen zou gaan leggen en wan neer men de genoemde pasteurisatie zou ophef fen. Spr. zag ook een gevaar In het gebruik van kuilvoer en lichtte dit uitvoerig toe. Door het gebruik hiervan verliest men het vertrou wen van de afnemers, ónze positie loopt ge vaar en anderen zullen ons gaarne vervangen. In deze moest men eigenlijk het Zwltsersche voorbeeld navolgien en gebruik van kuilvoer ge heel verbieden. Na deze zeer belangwekkende inleidingen werden door verschillende aanwezigen In ver band hiermede, enkele opmerkingen gemaakt. Voetbalprogramma voor Zondag Zouaven I EVE I en EVE IIAlways Forward 3. aan vang half 3. Concert Crescendo Het plaatselijk sym- phonieorkest zal bp 8 Maart zijn eerste con cert geven. Solist is de heer A. de Wilde, klarinet. Graal Zondag contributie betalen na de Hoogmis; Maandag zang; Dinsdag rtoniers; Woensdag alg. H. Communie; Donderdag Mls- sieclub en adspiranten; Vrijdag Liturgie. Vereenigingsleven KJ.C.: Zondag na de Hoogmis contrlbutle-afdracht; des middags van 5 tot 6 uur Vendelbijeenkomst. Dinsdagavond van 6 30 tot 8.30 uur handar beid. Donderdagavond schaakclub, waar match op 12 Maart as. Een merkwaardig jubileum Een wel zeer merkwaardig zakenjubileum wordt 15 Maart as. door den heer Jb. Deeft, broodbakker, herdacht, nJ. het 125-Jarlg bestaan der zaak. Gedurende al die Jaren werd zij door de familie Deen ge dreven. In 1814 richtte de heer P. V. Deen de zaak op, in 1854 opgevolgd door zijn zoon. P. P. Deen, die haar op zijn beurt in 1893 overdroeg aan Jan Deen, waarna -de zaak van 1913 af door Jb. Deen beheerd wordt. Daar ook de zoon, P. Deen, in de bakkerij werkzaam is, zal deze tra ditie nog langen tjjd kunnen worden voortgezet. Nog zij hierbij vermeldt, dat de firma steeds in hetzelfde perceel bleef gevestigd. Verloting Onder veel belangstelling had Donderdagavond in café Roemer de trekking plaats van de verloting van „Nieuw Leven." De eerste vier prijzen vielen resp. op de volgende nos. 1849 2171, 383 en 1119 .De zusters” en .Esperado’s van de Roode Ri vier” in het Wilsontheater te Hoorn (volwas senen). 8 uur, in het Gezellenhuis te Hoorn, Jaarver gadering van den R.K. Volksbond. 8.15 uur in „De Keizerskroon”, te Hoorn, *!- gemeene ledenvergadering van de Oranjeveree- nigjng. In het Parochiehuis te Grootebroek. propagan- da-vergadering van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen. Rede van pater Columbanus over „Defensief en Offensief". Na het Lof. in de zaal van Wester -te Nlb- blxwoud, causerie met film door den heer Schuickx. Onderwerp: Het Mirakel der H. Stede. Het bestuur van de afd. Berkhout van den Ned. Bond van -arbeiders In het land- en tuin bouw- en zuivelbedrijf, verzocht om z«. wacht- dagen bij ziekte en ongeval van arbeiders, die in de werkverschaffing zijn geplaatst, van ge meentewege te vergoeden. B. en W. stelden voor op het adres ongunstig te beschikken. De heer RENOOIJ meende, dat de vergoe ding een ruggesteun voor de arbeiders zou zijn. Spr. meende, dat men niet mocht wigeren. Mevr. KOSTER-CLAY zei, dat ziekte voor deze menschen dan een dubbele handicap was. Spr. gevoelde niet veel voor het voorstel. Weth. WIT meende, dat' de losse arbeiders zelf maar de consequentie moesten dragen. De^hrei^HLAVER was voor het voorstel, als Iemand aan «n ernstige ziekte zou lijden. Spr. zou gaarne een bëpallng hieraan toevoegen, om degenen, die een week ziek zijn, vergoeding uit te keeren. Na,nog eenlge bespreking werd besloten op het adres ongunstig te beschikken. De VOORZITTER deelde mede, dat het le gaat van de wed. Leewater-Rijswijk is uit gekeerd. Hierna sluiting. R.K. GEM. ZANGVER. te SPANBROEK Dames en Heeren zangers (essen) van Spanbroek en omstreken, «Me hiat gevoelen om als lid van boven* genoemde Zangvereeniging mede te verken, worden vriéndelijk verzocht i.e. Donderdag 9 Maart ter vergade ring te komen In het Café van den heer JB. BIJMAN te SPANBROEK avonds om 8 uur. HET BESTUUR 'T IS DE MOEITE WAARD ONZE SOBTEEBINO NIEUWE RADIO-APPARATEN FE ZIEN. EB 18 BESLIST IETS VOOB U BIJ PHILIPS TELEFUNKEN N.8.F. Prijzen vanaf 88.-. Ook op termijn Stichting van een parochiekerk Het fonis tot stichting van een parochiekerk te Andijk- West hield een vergadering voor alle katholieke ingezetenen van Andijk. De zaal van den heer K. Kuin was geheel bezet. Mede aanwezig was pastoor J. W. Pieterse. uit Wervershoof. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter van het bouwcomité. den heer K Meester Dzn Men schrijft ons- Aa. Dinsdag 7 Maart 's avonds half acht Is er in ,De Stoomboot” te Wadway een bijeen komst van alle Esperantisten uit de dorpen Obdam, Spanbroek, Wognum. Nibbixwoud en omstreken Het doel van deze vergadering is te komen tot oprichting van een groote Katholiek^ Espe- rantoclub. Alle ons bekende Esperantisten zijn persoonlijk door ons ultgenoodigd deze verga dering te komen bezoeken, maar mochten er soms nog zijn, waarvan wU de adressen niet kennen, dan noodlgen wij die met deze gelegen heid uit ook van de partij te zijn. 7 Spreekt- vanzelf, dat dit bezoek u geenszins verplicht lid van deze club te worden. Komt eerst luisteren naar de propagandaspeech om u te doen over tuigen van het nut eener Katholieke Esperanto- beweglng en toont daarna of u ’t noodlg oor deelt hieraan mee te werken. Wij van onzen kant zijn dan van een goed succes verzekerd Do, venu multnombre! Dan werd besloten 30 pCt. der nog verschul digde rente over 1938 van de door de provincie en gemeente in 1931 gegarandeerde voorschot ten aan tuinders te betalen en wel: aan de Coöp. Boerenleenbank te Goorne f 35.44, aan de Coöp Boerenleenbank te Berkhout f21.04 en aan deze bank te Spierdijk f 8 93. De gemeente-begrooting-di?nst 1938 was te rug ontvangen van Ged. Staten met eenlge op- werkingen omtrent verhooging en verlaging van verschillende posten. Aan deze opmerkingen zal worden tegemoet gekomen. wordt het salaris van gaat er bij verschillende directeuren niet meer Om. of het de fabriek beter gaat, maar of e- genoeg melk wordt verbruikt In Wognum vertooning van de film „Levens gang”, lezing door pater Columbanus. „De zusters” en .Esperado’s van de Roode Ri vier” in het Wilsontheater te Hoorn (volwas senen). In „De Zeven Groene Boomen” te Binnenwij zend. tentoonstelling van tulpen, hyacinthen. handwerken en huisvlijt. I^e kwaliteit gaat achteruit als de zclfkazen- boer de melk naar de fabriek gaat brengen. Bij een zelfkazenden boer wordt meer aan dacht aan de melk besteed. Bü den ooer be staat stteeds een prikkel zijn aandacht te wijden aan de kwaliteit van de melk. Levert de boer aan de fabriek, dan bestaat er echter minder aandacht voor de melk. Het vervoer naar de fabriek levert ook gevaar voor besmetting op. In onze provincie kennen we den strijd om de melk. Ixx>pt een boer bij de éene fabriek weg, dan neemt de ander hem en tevens zijn slechte melk, op. Spr. wees erop, dat b(j de melk niet naar kwaliteit wordt uitbetaald en concludeerde, dat dit een zeer te laken toestand Is. Het feit, dat de fabrieken alleen maar veel melk vragen en meer niet, maakt dat we van gevaren voor de kaasbereiding kunnen spreken. De strijd om de melk komt voor een gedeelte voort uit de verkeerde bepaling van de salarl- eerlng van de directeuren. Wordt er meer melk afgeleverd, des te meer salaris ontvangen de directeuren. Wanneer het product beter wordt, melkgeld verhoogd en wordt het den directeur ook hooger. Het t meer De verkeerde weg In overleg met Z. H. Exc. den ffcschop van Haarlem Is de datum van den vijf en twintig- sten Katholieken Westfrieschen Landdag, waar omtrent al eerder was beslist, dat hij te Hoorn zou worden gehouden, definitief bepaald Hemelvaartsdag, 18 Mei as. Deze jubileummlddag zal worden bijgewoond door Z. H. fcXc. Mgr. J. P. Hulbers, die In deze dagen ook zijn vormreis naar het dekenaat Hoorn zal maken. Zooals men weet zal een leekenspel worden uitgevoerd, dat betrekking heeft op het katho lieke leven in ons gewest. Men is doende een gunstig gelegen terrein uit te zoeken. Het bestuur wordt in de werkzaamhou de voorbereidingen bijgestaan door een finan- cleele commissie, waarin zitting hebben geno men de heeren N. Dekker, oud-burgemeester van Obdam, burgemeester J Elders te Boven karspel. notaris 8. J. J. Luyckx te Hoorn en H F. Huesmann te Wervershoof. Het zal een grootsche huldebetooging worden en wij twijfelen er niet aan of velen zu’len het voorbeeld van onzen zoo beminden Fisschop volgen en optrekken naar Hoorn, om van hun intense belangstelling en groot medel-ven blijk te geven. Wat de organisatie betreft, daaraan zal zeker niets mankeeren. Dat allen dezen dag vrU houden en in grooten getale naar de hoofdstad van Westfriesland zullen optrek ken. Onderwijsvernieuwing Op initiatief van tien Inspecteur van het Lager Onderwijs, dr. Westrouwen van Meeteren, had dezer dagen in de Grqen van Prlnstererscljpol de eerste bij eenkomst plaats van onderwijzers en onderwij zeressen om te komen tot het vernieuwen van het leeiplan. Er bestond hiervoor groote be langstelling. Inleidingen werden gehouden door den heer A. F. v. d. Knaap, hoofd der R.K. Jongensschool te Hoorn en den heer J. Loggers, hoofd der Chr. School te Edam. Mede waren tegenwoordig burgemeester Haspels, gemeente secretaris Vreeken en wethouder Visser. Gemeen teraadsverkiesing De datum van 'Ie gemeenteraadsverkiezing is vastgesteld op 14 Juni. Deze dag valt samen met den eersten dag van de kermis. Spr. meende, dat men met de kaasbereiding den verkeerden weg bewandelde. "Steeds zijn er •cvzren geweest. Bü de boter waren er enkele onderdeden, die onder contröle gesteld werden. Boter- en kaascóntrolestations zijn opgericht. Er blijven steeds producenten, die het algemeen belang opofferen aan hun eigen belang. Het z- K. B. beoogt goede boter op de markt te brengen. Ook op het terrein van de lunchkaas, waar knoeierijen waren ontdekt, heeft men moeten Ingrijpen. Van overheidswege heeft men steeds moeten ingrijpen, om de gevaren te voorkomen.Js men niet terdege oplet, zal men verward raken In de maatregelen van overheidswege. De kwaliteit van de melk is achteruitgegaan. Spr. verklaar de symptomen te zien, waardoor te weinig aan dacht wordt besteed aan de kwaliteit van de melk. Arbeidsbemiddeling Bü de brei-lndustrie oestaat gelegenheid tot bet plaatsen van eenl- fe meisjes ileeftüd 14 a 15 jaar). Gegadigden kunnen zich aanmelden bü den agent der Ar beidsbemiddeling. secretarie afd. I, des mor gens tusschen 9 en 1 uur. „Witte Kruis” --Het Witte Kruis houdt op Donderdag 9 dezer des avonds om 8 uur de algemeene jaarvergadering in het lokaal van den heer Jb. Dekker. verslag van de bollcncommissle bleek, dat in 1938 90 roe met bloembollen was beplant en hoewel dit gewas matig was te noe men. de prüs Is best meegevallen. brengst bedroeg f 450. Medegedeeld werd, dat het Hollanösch Bloembollenhuls en notaris Koerman, wedqrom bereid zün om straks bü de veiling gratis hun medewerking te verlee- nen. Deze bollen zün geplant op het land van den heer J. Dekker. Het financieel verslag van den penningmees ter sloot met een batig saldo van f 3777, zoo mede de Waarde van het huis met bouwter rein. welke worden geschat op f 4000. Pastor Pleterse zelde, er In principe niet op tegen te hebben, dat te Andük een parochie kerk wordt gesticht, doch spr. maande t'A voorzichtigheid aan. Spr. merkte op, dat bü het stichten van een nieuwe parochie er meer komt kijken, dan het bouwen van een kerk en pastorie. Spr. spoorde de katholieken van An dük aan, om "door te gaan met sparen en als binnen eenlgen tijd blijkt, dat het voor «e zielzorg wenschelük is om een parochiekerk te stichten, dan zal de Blsschop niet aarzelen hiertoe over te gaan.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 2