Toelating der vluchtelingen COMMUNISTEN Vicks Va-tro-nol „DOPPENDE” T arief herziening Kerkelyk leven De malversaties te Doornspijk TEGEN PERS-EXCESSEN DRIE MAANDEN GOEDE SIER GEMAAKT Stop die ellendige HOOFDKOU VRIJDAG 10 MAART 1939 OVERZICHT EERSTE KAMER l ih DE BAROMETER STAAT OP REGEN Wenken voor den Stillen Omgang STEUN AAN KLEINE BOEREN Trix wilde niet lachen Ontvangat te zyner eere Audiëntie Geen wijziging in de bestaande voorschriften Thane ook de gemeente-aecretaria aangehouden Verzoeken worden niet beantwoord Dringend verzoek geen extra licht te onteteken AFFICHES R. K. STAATS PARTIJ LOONSVERHOOGING IN BAKSTEENINDUSTRIE A. VAN WEEZEL ERRENS OVERLEDEN SOLLICITEERT NIET BIJ DEFENSIE VICE-ADMIRAAL K. T. SLUYS OVERLEDEN 'f Pae toen het geld op was, meldde de 17-jarige dief zich by de politie aan De stichting „Benedictus Labre-Huit” Minister Steenberghe te Berlijn Voorloopige inwerkingstelling geldig tot aan de afkondiging Bekend kunatachilder en oud- leeraar te Amerafoort Het verblyf van het prinaelyk gezin in Grindelwald - Mr. H. P, X M LOKFF. (Van onzen parlementairen redacteur) DEN HAAG. 8 Maart 1939 vooreerst i en Te sGravenhage is in den ouderdom van 87 een van De kindertjes waren Intusschen overgelukkig en adj, die er vlak bij stonden, sullen dit heer lijke tafreeltje niet spoedig vergeten. Tot stichting van alle huisvaders diene, dat onze Kroonprinses ook dol op winkelen is. Onze lezeres heeft er plezier in gehad en ze vond het geweldig, dat de Prinses stof voor kinderkleertjes :ocht en daarbij mededeelde dat „zij thuis wel gemaakt zouden worden”. Heel Grindelwald leefde Zondag mee. toen des- cundlgen vertelden, dat Prins Bernhard zich met Jjn gezelschap in een feilen sneeuwstorm be tond op den terugweg van den Jungfrau-tocht. Autos werden naar Kandersteg gezonden en het was een heele opluchting toen men den Prins gezond en wel weer door de straten zag loopen. een zou DEZE NIEUWE DRUPPELS VER LICHTEN UW HOOFD DIRECT De heer vroeg aan een rechercheur in de buurt of de kinderen de bloemen mochten aanbieden en daartegen was geen enkel be zwaar. Prinses Juliana dankte minzaam en toen de kleine „in de bloemetjes" gezet was, zei Haar Moeder: „Kom Trix. zeg maar dank U wel en geef dien kindertjes netjes een handje....** Trix taoo heet onze landahevehng ia eigen Prof, de Savomln Lohman (C.H.) vond aan leiding nog eens nadrukkelijk van zijn vertrou wen in de beginselkracht van dezen minister te doen blijken. Men heeft uit het feit, dat van Christelijk-Historische en Anti-Revolutionnaire zijde in eersten termijn werd gezwegen, afgeleid, dat dit zwijgen een afkeuring inhield. Dat mag men nooit uit zwijgen onzerzijds opmaken, verzekerde de heer Lohman. Anderen, aan de overzijde van de Kamer kunnen op die wijze hun afkeuring te kennen geven, als wij critlek hebben zullen wij ae uitspreken, doch aL heb ben wy wel eenige critlek op dezen bewinds man, wij koesteren niet de geringste sympathie voor de stelselmatige en excessieve campagne tegen mr. Goading, waarin men ons wil be trekken. f Ook het bezoek van H. M. de Koningin maakte de schrijfster mede. Zij kon er slechts van zeg gen, dat de omgang tusschen Moeder en Doch ter bijzonder hartelijk was en dat vooral op viel de ongedwongen wijze, waarop Zij zich tus- acben de ■Mnecben begaven. Werp het kind van de vrijheid der critlek niet weg met het badwater der excessieve persuitla tingen. Indien ergens, dan past den wetgever hier bedachtzaamheid, die hem ervoor behoedt eenerzijds te ver en anderzijds niet ver genoeg te gaan. Dat leugen en laster bestreden moeten worden accoord. maar de Nederlandsche bur ger moet vrij blijven in het uiten van critlek aldus minister Gosellng bij het beantwoorden van de opmerkingen, gisteren bij het behande len van zijn begroeting in den Senaat gemaakt Leugen en laster worden bestreden Er hebben heel wat vervolgingen plaats en indien zy soms niet plaats hebben, geschiedt dit omdat het niet altijd wijs is te vervolgen. Doch de minister erkent, dat de bestaande strafbepalingen niet ver reiken. HU heeft nieuwe maatregelen, uit breiding van de bestaande strafbepalingen in voorbereiding; hy heeft ze zelfs zoo goed als voltooid. Zy zullen de Tweede Kamer te gele- genertUd bereiken. Ter eere van den minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe. heeft de voor zitter van de Duitsch-Nederlandsche vereeni- ging. Staatsraad Helfferich, Donderdag in hotel Bristol te Beriyn een receptie gegeven. Aan wezig waren o.a. de Nederlanosche gezant, jhr. mr. H. M. van Haersma de With, en de consul - generaal. M. J van Schreven en van Duitache zUde vertegenwoordigers van verscheidene mi nisteries. tracht te doen vinden, heeft communistische gemeentebestuur Lssy-les-Moulineux een burgerlijk Het was dezer dagen 40 jaar geleden, dat de heer W. F. Willemse, magazijnchef bij de Sunlight Fabrieken te Vlaardingen, in dienst trad bij de Lever’s Zeep Mij. De burgemeester van Vlaardingen overhandigde den jubilaris de eeremedaille in zilver van de Orde van Oranje Nassau. Des avonds had de jaarlijksche feestmaaltijd plaats ter gelegenheid van de uitreiking van gouden horloges aan allen, die dit jaar vijftien jaar bij de maatschappij in dienst zijn Het alarmsignaal voor rheumatiek heeft ge slagen. Neem Uw veiligheidsmaatregelen als duizenden anderen, die slechts één middel ken nen, dat hen in het vochtige Hollandsche klimaat tegen rheumatiek beschermt. Zet Uw gezondheidsbarometer weer op .zonnig” en ge bruik Kruschen. Eiken morgen „de kleine, iageltjksche dosis” in Uw eersten kop thee of op een glas warm water en het kan regenen eooveel het wil. Rheumatiek behoeft bU U niet aan te kloppen Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bU alle apothekers en drogisten k 0.40. 0.75 en 1.60 (exrta groot pak). kring) keek niet zoo heel vriendelijk en als reactie daarop verklaarde Prinses Juliana, wat duizenden andere moedertjes steeds weer opnieuw verklaren: .Als je wilt dat ze lacht, doet ze t juist niet!” Zondag begon het te regenen. Zoo hard te regenen, dat de sneeuw in korten tijd veranderd was in een dikke modderbrij. De Prinses ging toch uit en toen onze lezeres Haar weer ont moette. hoorde ae Haar ook alweer zoo echt vrouwelyk de verzuchting slaken: „Tja, wat moet je nu met zulk weer den heelen dag doen?!” In verband met de aan het licht gekomen knoeierijen van den gemeente-ontvanger van DoomspUk, R. P„ is Donderdagavond verdacht vah medeplichtigheid, de gemeente-secretaris van DoomspUk, de heer R. de V., aangehouden, die voor P. de administratie voerde. HM is eveneens naar de marechaussee-kaaer- ne te Wezep overgebracht Naar wij vernemen, heeft P. bekend, zich aan onregelmatigheden en aan valschheid in ge schrifte te hebben schuldig gemaakt. Het ia niet uitgesloten, dat in de komende dagen nog meer arrestaties zullen volgen Een lezeres, die tegelijkertijd met het prinse- H)k gezin in Grindelwald vertoefde, schrijft ons de volgende aardige indrukken: Toen we met het bergtreintje in Grindelwald aankwamen, zagen we al aanstonds onze Prinses sen. Prinses Beatrix zat in den kinderwagen, die geduwd werd door Haar Moeder, die ér snoe zig uitzag in ’n blauw skipak en *n geel vestje. Op 30 November j.l. moest de 17-jarlge jongste bediende van een lm- en export firma te Amsterdam kwitanties innen tot eetlr- totaal bedrag van 4840. De*Tongen kwam dien dag niet meer op het kantoor terug en een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat hy de geldbedra gen bij de diverse adressen had geïnd. Woensdagavond kwam hy. zich, vergezelo van zyn grootmoeder, by wie hy gisteren platzak en berouwvol was teruggekeerd, op het bureau Mamixstraat aanmelden. De soclaal-democraten willen maar Joden binnenhalen hoe meer en hoe hartehjker, hoe liever. De uitgeweken Duitachers zUn hun, om zoo te zeggen nog dierbaarder, dan de werkloo- zen in het eigen land. By Iedere vóórkomende gelegenheid slaan ae op datzelfde aambeeld en net als by verschillende andere vraagstukken zou men den indruk krijgen: éls de heeren zélf maar eens konden regeeren, dan ging alles Toen by de politie destijds aangifte werd ge daan van de verdwüning van den 17-jarlgen bediende, G. de J„ werden zUn signalement, be nevens zyn portret op ruime schaal afgedrukt. Alle oproepen en nasporingen bleven echter zonder eenig resultaat. En intusschen vertoef de G. de J. midden in de stad en bewoog hy zich tamelyk vrij rond. De jongen is op het bureau Ingesloten. ZUn 23-jarige vriend is vannacht in zUn woning in de Spuistraat aangehouden. Dit jongmensch had zuiniger geleefd. Van de f 2400 waren nog f 1650 over. Zeshonderd gulden had hU op zak, toen hy op het bureau arriveerde, het overige geld heeft de politie by huiszoeking gevonden. Ook hy is opgesloten. Beiden zullen dezer da gen voor den officier van justitie worden geleid eerste waarschuwende niezen gebruikt! speciaal gemaakt voor de "f—-—*—*■ neus, waar de verkoudheden ontstaan. Tijdig gebruikt, helpt Va-tro-nol de natuur bij het afweren van infecties, zoodat daardoor menige dreigende verkoudheid in de kiem wordt gesmoord. BI lONBAINOOT VAN VICKS VASOSUB Prijs per flacon SA» Ze waren op weg naar het hotel, een groot chalet, midden in een parkje, waarachter een klein skiveld is gemaakt. Het geheele hotel is voor het prinselyk paar en zUn vele gasten grootendeels jonge menschen gereserveerd. Toen we den volgenden morgen langs het ho tel „Adler” kwamen, zagen we voor het hek een heer en een dame staan, vergezeld van twee kleine meisjes, die leder een bouquet bloemen in de hand hadden. We voelden, dat er iets aan de hand moest zyn en daarom wachtten we. En. waarachtig, even later kwamen Prinses Juliana, de verpleegster en nog twee dames allen in ski-costuum met de kleine Beatrix in haar dnderwagen naar bulten. En nu volgde een lang verhaal van zyn om zwervingen en de wyze, waarop hy het geld had verteerd. De eerste maand was hy niet zoo byster ondernemend geweest. HM was wel niet meer in de ouderiyke woning teruggekeerd, maar hy was toch in Amsterdam gebleven. Hu had gedurende de maand December by een vriend, die een postzegelzaakje In de Gasthuis molensteeg heeft, gewoond en In ruil voor de verleende gastvryheld had hy den buit met de zen vriend gedeeld. Töen de Jongen zich zoo n beetje aan het hee- renleventje. dat men met een paar duizend gul den op zak lelden kan, had aangepast, nam hu afscheid van zijn vriend en trok van het eene pension naar het andere, eerst in de hoofdstad, later van stad naar stad. En omdat hy vond, dat Je gezelliger met z'n tweeën leefde, had hy een meisje mee op stap genomen. Hoewel reeds eenige malen door middel van de pers ter algemeene kennis is gebracht, dat het indienen van verzoeken om plaatsing, hetzy by het departement van Defensie, hetzy by de daaronder ressorteerende diensten en instellin gen. volkomen overbodig Is. omdat, voor zoover behoefte aan personeel bestaat, daarin wordt voorzien door plaatsing van capitulanten wachtgelders en daarmede gelykgesteldrn. wor den nog steeds tal van verzoeken by het depar tement ingezonden. Daarom wordt er nogmaals nadrukkelyk de aandacht op gevesigd, dat sollicitaties niet in behandeling kunnen worden genomen en dat alle daarmede verband houdende verzoekschriften onbeantwoord worden gelaten. De Centrale Propagandadtenet der RK Staatsparty stelt ten behoeve van de propaganda voor de as. verkiezingen voor de Provinciale Staten twee verkiezlngsplaten ter beschikking van de party-af deelingen. Beide platen zyn in twee afmetingen verkrijgbaar, t.w. 60 X 90 «n 30 X 45 cm. De plaat: „Werk” te een foto montage, uitgevoerd in oranje met wit- en «wart-druk. De „Letterplaat” te uitgevoerd in rood, groen en zwart op geel. Voor iedere pro vincie afzonderlek kan het Hjstnummer der Party worden ingedrukt, terwyl voor lederen Statenkring de naam wan den lystaanvoerder kan worden Ingevuld. Wanneer Uw hoofd verstopt is, doe slechts een paar druppels Vicks Va-tro-nol in de neusgaten. Bijna oogenblikkelijk kunt U weer vrij ademen. Direct als U het gebruikt, teelt U als het ware de tintelende geneeskracht die zich snel door de neus kanalen verspreidt Het belemmerende slijm wordt verwijderd, de zwelling der slijmvliezen vermindert en het schoonhouden der neusholte wordt erdoor bevorderd. U haalt weer frtech en aangenaam adem. Voorkom óók volo vorkoudhodonl Maar dat is niet alles. U kunt vele verkoudheden geheel voorkomen, wanneer U Va-tro-nol bij het Het ie 'gevaarzóne” in den an tl-chris telijke, nazi-kringen in Zooals men in Duitschland hier en daar huwelijken vol gens oud-Germaanschen# poespas-ritus ingang tracht te het van „doopsel” ingesteld, dat door de onvroe de vaderen van dit plaatsje in de Parij- »che banlieu zelf wordt toegediend. In het gemeenteblad van Issy-les-Moulineux heeft het gemeentebestuur nJ. het vol gende bekend gemaakt: ^„Ouders, die hun kinderen een doop peter en een doopmeter geven, maar hen niet kerkelijk willen laten cjoopen, moe ten weten, dat de gemeente den burger lijken doop toedient. Men kan hierover inlichtingen bekomen in het tweede bu reau van den burgerlijken stand. Na de plechtigheid worden een getuigschrift en een spaarboekje op naam van het kind uUgerelkt.” Hoe de doopformule van dit „burger lijk doopsel” der communisten luidt, we ten wij niet, maar het zal wel toegediend worden in den naam van Lenin, Stalin en Dimitrof. Met een burgerlijk kapita listisch spaarboekje willen de communis ten hen, die hun kinderen niet kerke lijk willen laten doopen, verleiden tot deze bespotting van het H. Sacrament des Doopsels. De waanzin der Fransche revolutie, die een juffrouw van de straat tot godin der menschelijke rede verhief, werkt nog na in het gemeentebestuur van Issy-les-Moulineux, dat door een burgerlijke comedie en bij getuigschrift den borellngskes slechts de schijnhel- llgmakende genade van Moskou ver leent. Onder leiding van zyn voorzitter, den heer Alph. Elzenburg, vergaderde het bestuur van het gezelschap van den Stillen Omgang met de lei der» by de jaariyksche bedetochten. Gelijk reeds vermeld, zal in dit jaar de omgang gehouden - worden in de nachten van 12 en 19 Maart. Naar aanleiding van de ervaringen in vorige Jaren opgedaan, verzoekt het bestuur ter bereiking van een ordelyk en devoot verloop, dat alle deelnemers zich stipt zullen houden aan de aan wijzingen of wenken, welke heeren leiden mee nen te moeten geven. Meer in het by zonder wordt dit verzoek gericht tot de deelnemen uit Amsterdam, die. ter plaatse beter bekend, meer malen. natuuriyk goed bedoelde, daden stelden, waardoor verwarring in den Stillen Omgang dreigde te ontstaan. De stygende deelname stemt het bestuur verblydend. maar legt ook een grootere verantwoordelykheid op de leiden. Al leen door een stipt opvolgen van de te geven voorschriften kan het karakter van den Stillen Omgang, als stil gebed, ongerept worden be houden. Het secretariaat van het Gezelschap van den Stillen Omgang, adres N.Z. Voorburgwal 167. Amsterdam <C). telefoonnummers 32087 49313, verstrekt desgewenscht gaarne nadere in lichtingen. Aan de winkeliers en caféhouders langs den weg van den Omgang wordt vriendelyk ver zocht. gedurende den tyd van den bedetocht hun gordynen neer te laten en vooral geen ex tra licht te doen ontsteken. De omganger, in stil gebed verzonken, wordt door hel verlichte éta lages afgeleid. Zy die den omgang reeds hebben gedaan, gelieven er voor te zorgen niet onnoo- dig den weg der hen volgende deelnemers te kruisen. Indien dit laatste echter beslist nood- zakeiyk te. dan geschiede het in de meest mo re lijke stilte, dus zonder rumoer of gerucht. Ook na den bedetocht beware men zyn devote en kalme stemming. héél anders. Maar o wee, wanneer men dao vei - geUJkingen maakte met landen, waar hun party genooten daadwerkelyk reeds regeeren. Dri» so cialistische ministers van Buitenlandsche Zaken ondersteunden de zelfstandlgheidrpnUuek. die naar het oordeel der Nederlandsche S D A.P niet deugt. Terwyl by ons het werktaozencyfer daalt, stygt het in een socialistisch bestuurd land als België voortdurend. En de vluchtelingen.... Mi nister Gosellng heeft vandaag een vergeiyklng gemaakt met Zweden een land, alweer door •ociaal-democraten bestuurd en bovendien in mindere mate door de crisis aangetast dan het onze en véél en véél dunner bevolkt. Zweden nu had tot 10 November van verleden jaar. toen wy al over de 20.000 vluchtelingen hadden, er tusschen de 1800 en 2300 opgenomen. Sindsdien liet het er nog 722 tot. En wy in Nederland tot nu toe reeds by na 10.000! En tóch maar critlek Wy moeten de vluchtelingen vooral vriendelyk ontvangen, meende de heer Vorrink. Ook de illegaal binnengekomenen. Op den duur zullen wy dat doen, verzekerde mr. Gosellng. Er zal een centraal kamp komen op de Veluwe voor de officieel toegelaten vluch telingen niet ver daarvandaan zal óók een kamp komen voor de illegaal binnengekomenen en dese belde kampen zullen op den duur wel versmelten. Maar thans te de grens dicht. Wat nu nog illegaal binngn komt zal ook op den duur niet op dezelfde wyie als de toegelatenen wor den behandeld; daar zal een speciaal kamp voor komen. Den officieel toegelaten vluchtelingen zal bovendien steeds meer tegemoetkomendheid worden betoond ten aanzien van het laten over komen van hun familieleden. Dat etecht de sim pele rechtvaardigheid. En wat doet ge met die Joden, die geld en daarmee arbeidsgelegenheid meebrengen? Daarover laat de Minister van Justitie zich ad- vlseeren door het departement van Economische Zaken, dat nauwkeurig nagaat of by de toela- tjng van zulk een vreemdeling werkeiyk verrui ming of alleen verplaatsing van arbeidsgele genheid plaats heeft. Wat tenslotte de kinderen betreft, reeds thans zyn ten aanzien van hun toelating twee groote moeiiykheden gebleken: vooreerst constateert men. dat vele gezinnen, die zich in eerste op welling bereid verklaarden een Joodsch vluchte- lingetje op te nemen, by nadere overweging op dat besluit terugkomen en vervolgens, dat het lang niet altyd de vooral In zedelyk opzicht meest betrouwbare hulzen zyn. die zich bereid verklaren tot het opnemen van kinderen. De regeering moet dus te dien aanzien met uiterste omzichtigheid te werk gaan. De begroeting van Justitie werd tan slotte aan genomen Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem aal a» ipuvdac RMB aud&ttM verteenea. inds het ruïneuze échec van de xJdoor den revolutie-professor Diml- trof gepredikte Volksfrontpolitiek in Frankrijk gaat het den communisten niet naar den rooden vleeze. Het demo cratische smoesje van Stalins dicta- tuurknechten heeft zijn misleidende aantrekkingskracht verloren, vooral op ben. die in den waan verkeerden, dat door een samenwerking van alle zich voor democratisch uitgevende groepen de vrijheid van godsdienst en het chris tendom beschermd en gewaarborgd zou den worden tegen de bedreiging van de autoritaire staatsvergoding. Rusland en Spanje hebben maar al te duidelijk be wezen, wat Kerk en godsdienst te wach ten staat, wanneer de godlooze commu nisten van de democratische party zijn. Het moge waar zijn, dat vele Franschen, die van huis uit katholiek zijn, na hun Eerste H. Communie er niet veel meer aan doen of zelfs gebeten anti-clericaal en laïcistisch worden, het Is niet min der waar, dat bij velen van die velen in een angstvallig verborgen hoekje van hun hart een onuitroeibare sympathie en waardeering blijven hangen voor de Kerk en het geloof, die zij zeggen te heb ben afgezworen of stilzwijgend hebben verwaarloosd en prijsgegeven. En In dat verborgen hoekje vindt' Gods alles doordringende genade niet zelden ter elfder ure nog een vruchtbaren bodem om het zaad des eeuwigen levens te la ten ontkiemen. Heel wat verwoede Fran sche vrijdenkers hebben zich In het uur des doods, wanneer het aardsche leven hun niets meer te bieden had, ge- demasqueerd en dan bleken er nog we zenlijke sporen van den doopeling en het Eerste-communlcantje te vinden op het stervende gelaat. Wie dit bedenkt, zal er zich minder over verbazen, dat geheide vrijmetselaars en vrijdenkers in het of- ficieele Frankrijk soms officieel en openlijk hulde betuigen aan den Paus van Rome en diens vertegenwoordigers, al kruiden zij die hulde ook met een bedenkelijk smakende politieke specerij. Het bloed kruipt soms, waar het niet gaan kan en het katholieke bloed ver loochent vaak hen, die het heel een menschenleven hebben trachten te ver loochenen. In het eenmaal katholiek ge doopte Frankrijk* is het katholicisme on danks alles levend gebleven en In de hui- olge dagen van zenuwsloopende span ning en nood schijnt het zelfs een reveil tegemoet te gaan. Uit het verdere verloop dezer vergadering zy nog aangestipt: dat minister Gosellng het denkbeeld in overweging zal nemen om zich by het ontwerpen en verdedigen van een administratief recht te laten by staan door een commissaris; dat de heer van Vessem (NSB ondanks het zweepje van den heer Mussert volhield, dat politie-ambtenaren zelfs niet mogen wenschen te slaan; dat de begroeting van Koloniën vrijwel zonder discussie werd aangenomen; dat twee soclaal-democraten, de heeren van der Bilt en Hlemstra zich hevig beklaagden over de wyze, waarop de socialistische voorstel len tot werkloosheidsbestrijding waren ontvan gen, terwyl zy zélf geen goed woord wisten te vinden voor de wertloosheldspolitlek van minis ter Romrne, omdat naar hun oordeel uit dit ka binet nu eenmaal niets goeds kan komen; dat prof, van Embden (VB.) graag strengere toepassing van de arbeidswet zien; dat de heer Gelderman (Lib.) precies om gekeerd vond, dat de arbeidswetten al vér ge noeg gaan, dat er onmogeiyk méér lasten op het bedrijfsleven kunnen worden gelegd, dat het ont trekken van de 14- en 15-jarige meisjes aan de fabriek hun beroepsopleiding maar in den weg zal staan, dat de bedrijfsraden vooral niet méér bevoegdheden mogen krijgen eer het bedrijfs leven zélf daarom vraagt; en dat de heer Gelderman by dit laatste dacht: dat duurt wel tot Sint Juttemte! Intusschen, reeds in zqn Memorie van Ant woord heeft mr. Gosellng erop gewezen, dat de bedoelde excessieve uitlatingen voortkomen uit tegenstellingen, van zoodanlgen aard, dat zy door een uitwendige bestrijding geenszins worden weggenomen of zelfs maar verzacht en dat zy daarom minder binnen het bereik van den straf- wetgever en den rechter vallen, dan men we) eens aanneemt. „Uitbreiding van de strafwet zal vermoedeluk tot gevolg hebben schreef hy dat zy. wlen deze bepalingen aangaan, den vorm van hun actie veranderen en zich voortaan uitlaten op een wyze, nog Juist liggend bulten de grens van de nieuwe strafartikelen. Daardoor kan wel ergernis worden verminderd; zonder ook de heilzame gevolgen van de drukpersvrijheid in gevaar te brengen, kan men echter langs dezen weg een afdoende voorziening niet treffen. De genezing moet veeleer worden gezocht in versterking van de regeneratieve krachten het zedelyk volksbewustzyn zelf.” Dat laatste herhaalde de minister nog eens met allen nadruk in zyn rede van vandaag. Versterking der regeneratieve krachten in het zedelyk volksbewustzyn. Dat beteekent verster king van het geloof in chrteteiyke beginselen en van de heilzame werking dier beginselen ook voor het gemeenebest in zUn geheel. Zóó vat de minister zélf ook zun taak en zyn plaats op. Hy neemt gaarne van zyn tegenstanders aan, dat zy zich eeriyk door hun beginselen laten lelden en hy beoefent gaarne jegens hen de verdraagzaamheid, doch uit zyn eigen beginse len zal hy de kracht putten in dezen tyd niet veinzend te aarzelen. Dót te zedelyk bewustzyn, waarvan een inner lijke kracht tegen de excessieve stroomingen uit gaat. Uit Wuk bU Duurstede vernemen we, dat tusschen het "bestuur van het Verbond van baksteenfabrikanten en de samenwerkende ar- beióeraorganlsaties overeenstemming te verkre gen inzake loonen en arbeidsvoorwaarden. Overeengekomen werd, dat de loonen met 5 Ptocant zullen worden verboogd. jaar overleden vice-admlraal b.d. K. F. Sluys. De thans overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, ridder in de orde van Oranje-Nassau. ridder in de Leopolds orde van België, commandeur der Danebrogsorde van Denemarken, officier in de orde van de Kroon van Italië, drager van twee eereteekenen voor belangrijke krijgsverrichtingen in Atjeh. zy bezochten onder andere Deventer, Den Bosch, Rotterdam en maakten flinke ver teringen. Hy had het meisje verteld, dat hy een rijke planterszoon uit Australië was en zy nam dus zyn fraaie geschenken te goe der trouw aan en wist niet, dat zy het vlotte leventje met een avonturier in den dop leidde. Op vragen van het Tweede Kamerlid den heer van Llenden in verband met de wyzlging van de berekening van het theoretisch inko men van voor steun in aanmerking komende kleine boeren, hebben de heeren Romrne en Steenberghe, ministers van Sociale Zaken en van Economische Zaken, geantwoord, dat de financleele gevolgen voor betrokkenen aan hen bekend zijn. zy zyn. mocht de KameV daarop prys biyken te stellen, bereid de berekening van het theo retisch inkomen in verschillende gedeelten van het land over te leggen. De ministers meenen, dat er geen aanleiding bestaat om wyzlging in de bestaan de voorschriften te brengen. ZU gronden dit op de overweging, dat de steunveranderingen haar grond en tegenwicht Vinden in een nood- zakeiyk gebleken wyziglng in de schatting der betreffende bedryfsinkomsten. terwyl de verschuiving geheel in de lyn der steunregeling voor kleine boeren Ugt, welke regeling beoogt de kleine grondgebruikers weer terug te bren gen op hun bedrijven en hun de gelegenheid te geven, de rendabiliteit daarvan te bevorde ren. By de wet van 27 December 1938 is de oor spronkelijk in het vierde lid van artikel 1 der tariefmachtigingswet 1934 voorkomende termyn van een jaar verkort tot zes maanden Binnen dezen termyn zal dus niet alleen de parlemen taire behandeling, maar ook de afkondiging en definitieve inwerkingstelling van de wet moe ten vallen, wil de voorloopige inwerkingstelling haar kracht niet ontydig verliezen. Eén termyn van zes maanden is voor de par lementaire afdoening van een tariefontwerp van beteekente reeds zeer kort. Hy te echter stellig onvoldoende. Indien na de aanneming van het wetsontwerp door de beide Kamers der Staten- Generaal nog binnen dienselfden termyn een of meer algemeene maatregelen ran bestuur ot andere tydroovende regelingen getroffen moe ten worden, alvorens de wet definitief in wer- king kan treden. Waar het nu tot ernstige moeilijkheden zoowel voor handel en bedrijf «f* voor de administratie, aanleiding zal geven, in dien de vroeger gegolden hebbende bepalingen weder tydeiyk van kracht zouden worden, acht de regeering het gewenscht. op dit punt voor zieningen te treffen. Door de in het voorstel opgenomen wyzialng zal de hierboven aangegexen ongewenschte toe stand worden voorkomen, daar dan de voorloo pige inwerkingstelling van aes maanden haar kracht zal behouden, indien Inmiddels het ont werp van wet door de beide Kamers der Sta- ten-Generaal in al dan niet gewyzlgden vorm is aanvaard. Het voorstel wUzigt te dien einde den tekst van het vierde lid van artikel 1 aldus, dat het op de tariefmachtigingswet gegronde K. B. (in ca- su dat van 4 Februari) kan biyven gelden, mits maar de Staten-Generaal de tariefherzienlng binnen zes maanden al dan niet gewyzigd heeft aangenomen. In den ouderdom van 72 Jaar te Donderdag avond in het R. K. Ziekenhuis te Amersfoort overleden de kunstschilder A. van Weezel Er- rens, die niet alleen hier te lande, maar ook in den vreemde veel successen met zyn werken behaalde. Op een groote internationale tentoonstelling te Tours werd hem een zilveren medaille toe gekend en op een in 1906 te Lyon gehouden internationale expositie een gouden medaille. Behalve in zyn vaderland exposeerde hy zyn schilderijen en etsen ook in Ryssel, Barcelona en Leningrad. Het meerendeel van zyn etsen bevindt zich in het RUksprentenkabinet te Am sterdam. Van 1903 tot 1931 was de thans ontslapene leeraar In het teekenen aan de H. B S. te Amersfoort, terwyl hy tevens gedurende twin tig jaar als leeraar aan het gymnasium aldaar verbonden was. •w y andaar dat de communisten er \f trachten de mogelijk nog aan- wezige religieuze gevoelens van onontwikkelde volksmenschen te vangen met surrogaten, welke men tot nog toe slechts in bepaalde modern heidensche Duitschland bezigde. De mededeellng in de Pers over de Kriusvaar- ders van St. Jan zou de meening kunnen ver spreiden. dat het „Benedictus Labre-Hute” zou behooren tot de huizen vgn deze Congregatie. Het bestuur van het .Benedictus Labre-Hute" verklaart hiermede nadrukkeiyk. dat het „Be nedictus Labre-Hute" in eigendom toebehoort aan de Stichting, terwyl de Kruisvaarders uit sluitend in dienst van de Stichting belast zyn met de leiding van het Tehuis. De financiën van de Stichting worden geheel zelfstandig beheerd door het Bestuur, onder toezicht van den accountant, den heer H. L. Boerrigter. Het Bestuur der. Stichting, O. J. J. DE HAAS. Voorzitter. Dr. J. J. BOONS, le secretaris. E. C. J. THEI8SING, 2e secretaris. Dr J. F. REITH, penningmeester. Prof. Mr. W. P. J. POMPE.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5