Te Bratislava rustiger geworden Het 125-jarig bestaan van den Generalen Staf te Madrid N.S.B.-Kamerlid veroordeeld Persbestuur te Praag afgezet De benoeming van Mgr. Maglione Geen "innemen" tegen Baby’s KOU gunstig onthaal voor NIEUWE REGEERING I richt. Zondagmiddag te Bratislava ia een Interview verklaard, dat hy „ten allen tijde een beroep op den Fuehrer kon doen.” Rust keert weer HERDENKING TE 'S-GRAVENHAGE VICKS Kerkelyk leven L£ Y il Historie van ons leger N r Corpsmaaltijd r invoerrechten Historisch overzicht i Wapens uit Duitschland? BENOEMINGEN In het Bisdom Haarlem Karmasin rekent op steun van Hitler Benoeming in Italië met vreugde begroet Sidor verklaart geen Duitsche inmenging in Slowakije te willen aanvaarden Beleediging van het Ambtenaren gerecht De Amerikaansche parlementsleden hebben in Virginia demonstraties bijgewoond van het nieuwste geschut, waarover Amerika beschikt Amerika heft nieuwe Vele gevangenen en gijzelaars bevryd of door de com munisten vrijgelaten Verklaring van Sidor Al te politieke beschouwingen in Fransche en Italiaansche dagbladen Betrouwbare, stille werker en waker voor de onafhanke lijkheid van ons volk MAANDAG 13 MAART 1939 it i. l ten Noorden der waar- l. land een Verder heeft Karmasin, naar Benter be- ■- V VapoRub 3 PRAAG. 11 Maart (Havas). De regeering te Praag heeft het bestuur van de buitenland- sche persvereeniging te Praag afgezet en een commissaris voor de contróle en een commis sie voor de behandeling der vereenigingszaken benoemd. De Generale Staf verricht zijn arbeid In stil te. aldus spr. Naar buiten blijkt daarvan slechts weinig en dit behoort ook zoo te zijn. In het feit dat Kardinaal Maglione eerst thans benoemd werd, meent men een bevestiging te kunnen zien, van het gerucht, dat eenigen tijd geleden liep, n.l. dat hij gevraagd zou hebben hem de last en de verantwoordelijkheid van de De Regime Fascista heeft daar aanstonds op gereageerd, betoogende dat Juist omdat Kardi naal Maglione nuntius te Parijs was, hij beter dan wie ook den H. Vader kon inlichten over de onoprechtheid van het Hosanna, waarmede het officieele Frankrijk den H. Vader toejuichte. Dat Hosanna wordt enkel aangeheven uit een igno- bele opportuniteit. Verder beschrijft Farinacci den H. Vader als een man van groote intelligentie, groote politieke ervaring en groote cultuur. Hij plaatst den nieu wen Paus evenals Kardinaal Maglione, van wie hij zegt dat zijn af keer voor de demagogie be kend is, aan de zijde van de autoritaire staten. Noch de linksche Fransche pers, noch Farinacci in zijn uiterst rechtsch blad hebben gelijk. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d, 11 Maart: De nieuwe Pauselijke Staatssecretaris Z. Em. Kardinaal Luigi Maglione Ten slotte gaf spr. het woord aan den ge neraal Van Ermel Scherer voor het houden van de herdenkingsrede Teveel innemen kan een kindermaag gauw van streek brengen. Om en zeker te bestrijden. ••strijd daar da 3-Mlnutaa VapoRub - Maaaage r. 5 se re en «s un «P op ten ld: em m: V.) om ia- «u ets ed ik: Iers oy« Bjjl Zondagochtend kon een der verslaggevers van Havas vrij rondloopen op de plaatsen, waar zich de hevigste gevechten hebben afgespeeld. Verder verklaarde Sidor in zijn rede, dat president Hacha de bijeenkomst van den Slowaakschen landdag heeft uitgesteld van 12 tot 28 Maart. Hij belichtte hoe het Napoleontische tijdperk in de structuur van de weermacht een groot» verandering had gebracht. Men kreeg toen de indeeling van het leger in divisiën en de ver- eeniging van eenige divisiën tot legerkorpsen, later de vorming van legers uit eenige leger korpsen bestaande. In 1814, aldus spr., moest een leger uit den grond gestampt worden. Nadat allerlei moei lijkheden waren overwonnen, waren toch 9 Ja nuari 1814 reeds 10 bataljons van linie en 3 bataljons jagers aanwezig. 9 Zondagmiddag heeft de Slowaaksche mi nisterpresident Sidor voor de radio een ver klaring afgelegd. Hjj zeide dat hjj in de eer ste plaats de rust in Slowakije zou verzeke ren. MADRID, 13 Maart. \Havas.) De com- munMtiache opstand is totaal geëindigd. Na bet indrukwekkend machtsvertoon, dat de troepen van den Nationalen Verdedfgings- raad gisteren hebben laten zien, begrepen de muiters, dat verzet nutteloos waa Na een vier-urig krachtig bombardement door rw- pnbiikeinsche artillerie en tanks gaven de, soldaten, die onder de bevelen der commu nistische leiders stonden, den rtrjjd op en de meeaten liepen over naar de troepen van den Verdedigingsraad. Heden is koningin Elisabeth van België te Rome gearriveerd om strikt incognito de kroningsfeesten bjj te wonen. Met hetzelfde doel zijn ook ex-koning Ferdinand en de aartshertogin van Oostenrijk naar Rome gekomen. Terwijl anders de hooge hoed een zeer zeld zaam verschijnsel is in Rome ziet men dezen thans zeer veelvuldig dragen, hetgeen een bewijs is dat men voor den dag van de Pauskroning staat. De kroning vindt plaats op een podium, dat zoo hoog' is als de balustrade van de loggia. Daar heeft men op deze balustrade een andere aangebracht van ijzeren staven, die het gezicht evenwel niet belemmeren. Zaterdag was het 125 Jaar geleden, dat de Generale Stat bij besluit van den souverel- nen Vorst werd opgericht. De chef van den Genenden Staf, de officieren en reserve- offlcieren van dien staf, alsmede de nog in welleven dienst zijnde oud-officieren van den Genenden Staf hebben gemeend aan de herdenking van dit voor de weermacht zoo belangrijke feit een eenlgszins feestelijk karakter te moeten geven. Dienovereen komstig hebben zij Zaterdagmiddag in ho tel WIttebrug te Den Haag een herdenkings bijeenkomst gehouden, waarin luitenant- generaal der artillerie b. d. H. A F. G. van Ermel Scherer een rede heeft uitgesproken. Aan het slot van zijn rede constateerde spr, dkt een toekomstige oorlog alle krachten van het land in zijn sfeer zal trekken. Niet alleen alle departementen, doch ook alle Instellingen en alle particuliere personen worden er in be trokken. Hier zal coördinatie noodig zijn om ts zorgen, dat aller energie gericht wordt op het hooge doel der landsverdediging. Naast het werk, dat de staf thans reeds verricht, zal de Generale Staf ook nog de leiding dier coördi natie op zich moeten nemen. Spr. durfde het vertrouwen ultsprexen, dat de Nederlandsche Generale Staf zal blijven do krachtige, betrouwbare, stille wferker en waker voor de onafhankelijkheid van het Nederland sche volk onder de wijze leiding van het Door luchtig Huis van Oranje. Na deze rede was er gelegenheid tot geluk- wenschen, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt. In het geheele rcpubükeinsche Spanje ajjn. naar Reuter meldt, de communistische func tionarissen uit hun functies verwijderd. De troepen van generaal Mia ja hebben vijfhonderd gevangenen van de communisten bevrijd, waar onder de civiele gouverneur van Madri, José Gomez Osorio. Deze gevangenen waren opge sloten in het vroegere koninklijk paleis el Par do, 15 kilometer ten Noordwesten van Madrid. De communisten zelf hebben tot nu toe 2000 gevangenen vrijgelaten. Het is begrijpelijk, dat toen ook de hoogere bevelvoering voor dit leger moest geregeld wor den. Daarvoor dient het besluit van den souve reinen vorst van 11 Maart 1814, regelende de samenstelling van den generalen staf, waartoe zouden behooren de generaals en hun adjudan ten en toegevoegden en de officieren van het departement van den kwartiermeester generaal Spr. zette het belangrijke werk uiteen van Joan Victor baron de Constant Rebecque, die be noemd werd tot kolonel in den generaal-kwar- tlermeesterstaf. Uitvoerig ging spr. ce werk zaamheid van De Constant na. die zoo nauw verbonden is geweest aan de geschiedenis van den generalen staf. Bij besluit van den souvereinen Vorst van 18 Februari 1815 werd de organisatie van den ge- neraal-kwartiermeesterstkf vastgesteld. Een bu reau werd te Den Haag opgericht. Tijdens de dagen van Quatre-Bras waren de werkzaamheden op het stafbureau in Den Haag reeds begonnen. De omstandigheden waren bui tengewoon moeilijk: een zeer beperkt wegen net. weinig bruggen, alleen het rijpaard als vervoermiddel en het rijtuig. Voorts beschikte men niet over behoorlijke kaarten. Eerst moes ten deze moeilijkheden zoo goed mogelijk wor den opgelost. Op 10 Januari 1827 werd De' Con stant tot chef van den generalen staf benoemd Vele veldtochten heeft hij in deze functie mee- gemaakt^nder bevel van den Prins van Oranje en van Frederik Hendrik. In 1837 werd De Con stant gepensionneerd, waarna hjj in 1850 over leed. Zijn opvolger was kolonel Nepveu, die lange De Kerk doet niet aan politiek, maar het lijdt niet den minsten twijfel, dat Kardinaal Maglione en de H. Vader door een groote liefde jegens Italië, hun eigen vaderland, bezield worden. Kardinaal Maglione bewees dat gedurende .sanctie-tjjd”. Italië vond in hem een voortref felijk voorspreker. Het Is vooral omdat men van zijn gevoelens een hoogen dunk heeft dat zyn benoeming tot staatssecretaris met groote vol doening wordt ontvangen. PRAAG, 11 Maart. (Havas). Het nieuwe ka- ktnet van Slowakije is als volgt samengesteld: Minister-president: Sidor (thans vice-premier ger centrale regeering)Binnenlandsche Zaken: gskoi (president van den Slowaakschen Land- gafj; Onderwijs: Strak (afgevaardigde); Han gel en Openbare Werken: Star» (vice-president M gen Slowaakschen Landdag)Industrie, grbeid en Landbouw: SaUo (afgevaardigde); finaneien Hrncar en Justitie: Gejsa Fritz. Eenige maanden geleden had Duitschland het aftreden geeischt van het bestuurslid, den N e- derlander L. Aletrino. die waarschijnlijk te democratisch werd geacht. Praag had Aletrino vergeefs verzocht zich terug te trekken in het belang der goede betrekkingen tusschen Duitsch land en Tsjecho-Slowakije. De Duitschers eischten toen van Praag de toepassing op de bultenlandsche persvereeni ging van een wet, welke de regeering machtigt een commissaris te benoemen voor alle in Tsje- cho-Slowakjje bestaande vereenlgingen, indien zij dat nuttig acht. Tezelfdertijd traden de Duitsche en Itali- aansche leden uit het bestuur, waarop dit voor ontbonden werd verklaard. en leiders van de Hlinkagarde. Ik heb zelfs te gen dezen maatregel geprotesteerd. Van de ar restaties was ik niet in kennis gesteld. Ik wil daarom het onrecht, dat allen Slowaken is aan gedaan, herstellen, maar kar. niet toelaten, dat de bestuursarbeld door de inmenging van der den wordt belemmerd. Ik denk hier aan het con flict, dat was uitgebroken tusschen de Hlinka- garden en de provinciale autoriteiten. Want de Hlinkagarden zijn gevormd om het gezag te helpen: zij moeten gehoorzamen. Het is derhalve verboden te gehoorzamen aan de klandestiene orders van andere personen dan de Slowaak sche regeering en hadr president." Zaterdagmorgen heeft voor den polltle-rech- ter te Maastricht gediend de zaak tegen mr. Rost van Tbnnlngen, lid der Tweede Kamer, inzake beleediglng van het Ambtenaren-gerecht op 10 December van het vorige ^ar in een openbare vergadering tc Nuth. Mr. Rost van Tonningen liet vefstek gaan en zjjn eigen advocaat was niet verschenen. Als getuige werd verhoord de gemeente-veldwachter van Nuth. die de openbare vergadering van d« N. S. B. op genoemden datum te Nuth had bijgewoond. Na zjjn spreekbeurt heeft mr. Rost van Ton ningen, op desbetreffende vragen uit de ver gadering, volgens den getuige om. verklaard, dat hjj verwachtte, dat het Ambtenaren „onge recht” de Ossche marechaussee in het ongeljjk zou stellen. Het OM. waargenomen door mr. Dautzen- berg, achtte de ten laste gelegde beleediglng van een openbare Instelling in een openbare verga dering bewezen. De verdachte heeft te kennen willen geven, dat het Ambtenaren-gerecht een onjuist vonnis zou vellen. De eisch luidde 200 gulden boete, subs, twee maanden hechtenis. De politierechter achtte het ten laste gelegde bewezen en veroordeelde mr. Rost van Tonnin gen tot 75 gulden boete of drie maarihen hech tenis. De nieuwe Slowaaksche regeering is Zondag te Praag aangekomen voor het afleggen van den eed in handen van den president der re publiek. Sidor, die geen nieuwen eed behoeft sf te leggen, is te Bratislava gebleven. De Amerikaansche regeering, die onlangs in onzen zuivelsteun aanleiding vond z.g. „coun tervailing duties” (extra invoerrechten) te hef fen op onze boter, kaas en melkjjroducten, om dat zjj oordeelde, dat er sprake was van dum ping, welke meening zij ook bleef toegedaan, nadat dr. Boekel een speciale reis naar Was hington had gemaakt, heeft thans besloten, zoo meldt het Handelsblad, óók voor onze vleesch- waren extra-invoerrechten te heffen Met in gang van 9 April zal worst extra worden be last met 5,per 100 K.G.: worst In blik met 4,knakworst met 4.in blik met 2. ham met 22,schouderham ^net 23, carbonaden met 5, Generaal van Ermel Scherer begon zijn rede met een histonsen overzicht over de wording van het Nederlandsche leger. Na de rede van Durcansky, die Zondagavond driemaal door het radiostation van Weenen is herhaald, heeft de omroeper van het station zelf de centrale regeering van Tsjecho-Slowa- kije aangevallen. Hl) verklaarde, dat het leven en de vrijheden van de Duitschers In Slowa kije gevaar loopen. Zondagavond patrouilleerden voortdurend pantserwagens door de straten van Bratislava en naar gemeld wordt, nam de spanning toe. Volgens berichten van Slowaaksche zijde zün bij een gevecht tusschen Hlinkagarden en Tsje chische soldaten te Presov elf personen gedood. Zaterdagavond is in hotel WIttebrug te Den Haag een bijzondere corpsmaaltijd gehouden Aan dezen maaltijd namen deel alle officieren en reserve-offtcieren van den Generalen Staf, de nog in actieven dienst zijnde oud-officieren van dien staf en een groot aantal gepenslon- neerde officieren, die vroeger tot den generalen Staf hebben behoord. Als eere-gasten zaten aan de minister van Defensie, dr. J. J. C. van Djjk. de oud-chefs van den Generalen Staf, gep. generaal C. J. Snij ders en gep. luitenant-generaal H. A Seyffardt, de chef van den Marinestaf, vlce-admlraal J. Th. Furstner, luitenant-generaal der artillerie buiten dienst H. A. F. G. van Ermel Scherer, die Zaterdagmiddag de herdenkingsrede heeft gehouden, en een vertegenwoordiger van den Koninklijken Nederlandsch-Indischen Genera len Staf. In totaal waren er 92 heeren Ook Prins Bernhard was voor dezen maaltijd uitgenoodigd, maar de Prins had doen weten?a dat Hij zeer tót Zijn leedwezen door verblift'1 buitenslands verhinderd was de ultnoodlging aan te nemen De samenstelling der nieuwe Slowaaksche referring schijnt een gunstig onthaal te vin gen, daar de leden van het nieuwe kabinet be kende Strijders voor de autonomie van Slowa kije lijn. De pamfletten, die gisteravond ver spreid werden en waarin Sidor van verraad be- Khnldigd werd, en de betoogingen der Duit- schers in Slowakije hebben, naar het schijnt, het merkwaardige gevolg gehad, dat de waarlik vaderlandslievende Slowaken ontstemd zjjn je- gem dr. Tisso, omdat zjj gezien hebben, dat de Daitachers de Slowaaksche beweging te hunnen nerdeele hebben trachten uit te buiten. jaren de adjudant en medewerker van Do Con stant was geweest. In 1841 werden groote bezuinigingen doorge voerd. Daarover kreeg kolonel Nepveu twist met minister List. Deze nam. toen Nepveu ontslag uit den dienst had gevraagd, zelf de leiding van den staf op zich; Zijn opvolger was generaal Le Clercq, die tot 1868 op zijn post bleef. In volgorde benandelde spr daarna de werkzaamheid van generaal Van den Bosch, kolonel Booms, generaal Schoen- sted. generaal Van der Star, generaal ridder Alewijn. die allen verschillende verbeteringen doorvoerden. In 1907 kreeg het veldleger een eigen staf, waardoor de invloed van den Generalen Staf in het leger vergroot werd, anderzijds het vraag stuk van het opperbevelhebberschap op den voorgrond kwam en de noodzakelijkheid van het blijven bestaan van het bureau van den gene ralen staf in oorlogstijd als staf van den opper bevelhebber. Bjj de mobilisatie in 1914 werd de chef van den staf opperbevelhebber. Spr. behandelde vervolgens de laatste ’aren van de geschiedenis van den Generalen Staf met zijn leiders. BRATISLAVA, 13 Maart. (Havas). Zon dagochtend was de orde te Bratislava weer- iikicrd en de schildwachten waren verdwe nen. Talrijke vlaggen waren uitgestoken. De Duitschers hadden de Hakenkruisvtag gitgehangen om de aansluiting van Oosten rijk te vieren en de Slowaken hun vlag ter «ere van de nieuwe regeering. Over het al gemeen schijnt deze goed ontvangen te wor den. De chef van den staf der Hlinkagarde. Mur- fatsj. heeft, volgens D.N.B.. een manifest ge publiceerd. waarin hij verklaart, dat Sidor, „niet waardig meer” Is. als opperbevelhebber tan de Hlinkagarde op te treden. Hem wordt verweten dat hij tegenover Praag een zwakke houding aangenomen en de onaantastbare prin cipieels eischen der Slowaken heeft laten va ten. Uit het manifest blijkt voorts dat het of ficierenkorps van de Hlinkagarde geweigerd heeft zich ter beschikking te stellen van een door Praag benoemde regeering, in het bijzon der echter de regeering-Sidor. De verkiezing van Kardinaal Lulgi Maglione tot staatssecretaris, heeft in Italië ongetwij feld voldoening gewekt. Reeds eenigen tijd geleden werd in de links georiënteerde Fran sche couranten geschreven, dat wanneer, zooals verwacht mocht worden. Kardinaal Maglione tot Pauselijk staatssecretaris be noemd zou worden, dit de moreele overwin ning, welke de groote democratieën bij de jongste Pauskeuze mochten boeken, nog zou onderstreepen, omdat Kardinaal Maglione nuntius is geweest in Parijs. De resultaten van dien arbeid blijken slechts wanneer de weermacht geheel of ten deele moet worden gemobiliseerd. Onze hoogste wensch moet zijn, dat ons werk zal blijken niet noodig te zjjn geweest. Volgens Zondagavond door Reuter aan de Fransche grens te St. Jean de Luz ontvangen berichten duurden de straatgevechten in Ma drid, en vooral op punten stad, voort. De communisten waren er in ge slaagd een radio-station op te zetten, mede zü oproepen uitzonden. staatssecretarie te besparen. De H. Vader zou dit verzoek eenigen tijd in overweging nemen. Men acht het niet uitgesloten, dat kardinaal Maglione slechts korten tijd het ambt zal be- kleeden. Mgr. Tardinl, die als toekomstig staats secretaris werd genoemd, zou ook na het af treden van kardinaal Maglione groote kans voor het staatssecretariaat hebben. Men gelooft, dat mgr. Tardinl eerlang tot kardinaal tal worden verheven en daarna kardinaal Maglione zal op volgen. Maandag as. zal kardinaal Maglione voor het eerst optreden in zjjn nieuwe functie. Op ver langen van den H, Vader geeft de Pauselijke staatssecretaris Maandag te Castel Gandolfo een receptie, waarop naast de leden van het H. College de afgevaardigden van veertig landen, het corps diplomatique, geaccrediteerd by den H. Stoel, de leden van het Pauseljjk Hof en de praelatuur verwacht worden Met inachtneming van de vastenwetten, zal den gasten een thé worden aangeboden. Deze bijeenkomst was zeef druk bezocht. H M de Koningin was vertegenwoordigd door Haar adjudant majoor Phaff, Aanwezig waren ver der o. a. de minister-president dr. H. Colyn en de ministers Van Dijk. Welter en Goseling. de vice-president van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, mr. W. L. baron de Vos van Steenwyk en mr. J. R. H. van Schalk, onderscheldeniyk voorzitter van de Eerste en van de Tweede Kamer, mr. dr. L. E Visser, president van den Hoogen Raad, de heer R Zuyderhoff. voorzitter van de Algemeene Re kenkamer. jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, Commissaris van de Koningin in Zuidholland. de burgemeester van Den Ha^g. mr. S. J. R. de Mpnchy. Voorts de navolgende leden van den raad van defensie: mgr. F. H. Evers, prot. Jhr. mr. B. C de Savomln Lohman en jhr. mr. A. C. D. de Graeff, vlce-admiraal J. Th. Fjrrst- ner, chef van den marinestaf, schout-bij-nacht H. Jolles, commandant der marine te Willems oord. kapitein ter zee H. J. van der Stad, com mandant der maritieme middelen te Vlissin- gen, dr. Ir. M. H. Damme, directeur-generaal der P T. T.. prof dr. Ir. J. Goudriaan Jr.. pre sident-directeur der N. V. Nederlandsche Spoor wegen met de beide directeuren en zeer vele an dere ambtelyke autoriteiten. Verder waren aanwezig de oud-chefs van den generalen staf generaal C. J. Snyders, oud- opperbevelhebber van land- en zeemacht en de luitenant-generaal b. d. H. A. Seyffardt. gene raal-majoor P. W. Best, commandant van de luchtverdediging, verschillende wapen-inspec- teurs, divisie-commandanten. chefs van dienst vakken en corpscommandanten, verschillende gep. opperofficieren, een vertegenwoordiger van het Kon Ned. Indische Leger en de militaire attachés van Frankryk, Duitschland, Italië en België. Ook gaven van hun belangstelling biyk ver tegenwoordigers van tal van vereenlgingen. commissies enzzooals het Nederlandsche Roe de Kruis, de nationale landstorm-commissie. de vereeniging voor nationale veiligheid en de le- gercommlssie. Nadat de aanwezigen hun plaatsen hadden in;enomen heeft de chef van den generalen staf, luitenant-generaal I. H. Reynders, allen welkom geheeten. Het rechtsche radio-station aan het front van Madrid heeft echter Zondagavond me degedeeld. dat Miaja de contróle over den toe stand te Madrid scheen te hebben herkregen. De gouverneur van Jaen heeft medegedeeld, dat het in zyn provincie volkomen rustig is De gouverneur van de stad Valencia heeft een zelfde verklaring voor de provincie Valencia af gelegd. Intusschen is men in het Oosten van het re- publikeinsche gebied nieuwsgierig naar de hou ding, die de communisten zullen aannemen. Tot dusverre zyn geen pogingen tot het verwekken van onrust gemeld. De communisten zyn vol komen met den toestand op de hoogte en we ten, dat Negrin en de leiders der communisti sche party niet meer in het land zyn. Te Va lencia zyn alle voorzorgsmaatregelen genomen om een opstandige beweging onverwyld te on derdrukken. De Oeservatore Romano van hedenavond brengt een foto van de tiaar, met welke de H. Vader morgen gekroond zal worden. Het is die van Pius IX. Morgen is het de feestdag van den H. Gregorius en verder heeft de H Vader als ex-staatssecretaris maar één voor ganger, Gregorius VII. De H. Vader koos den naam Pius uit dankbare reverentie tot zyn voorganger, anders, zoo zeggen de Romeinen, zou hy zeker den naam Gregorius gekozen heb ben en dan zou. de voorspelling van den monnik van Padua precies hebben geklopt. Het byge- loof der Romeinen is onuitroeibaar I Volgens berichten uit goede bron, die te Bra tislava werden ontvangen, is in den afgeloopen Pacht door bemiddeling van de Duitsche party een aanzieniyke hoeveelheid wapens van den Duitschen naar den Slowaakschen oever ge bracht. De Duitschers te Bratislava hebben op deze wyze 1500 geweren met munitie en auto matische wapens ontvangen. De separatisten onder Sa no Mach hebben Lch in verbinding gesteld met de Duitschers onder Karmasin, doch Sidor heeft aan de troe pen order gegeven om alle strategische punten te bezetten. ,jk heb aldus Sidor de door de regee ring genomen militaire maatregelen doen op heffen. De macht is op het oogenblik in han den van burgerlyke ambtenaren en van de Slowaaksche gendarmerie. De Tsjechische gendarmes zullen het binnen 24 uur moeten verlaten. Ik heb de vry- lating gelast van 150 gevangenen, die naar Mo- ravië en Bohemen waren meegenomen, evenals de vrijlating van alle priesters, afgevaardigden De Slowaaksche ministerpresident heeft ■an Havas verklaard: „Duitschtand schijnt alleen Durcansky ais vertegenwoordiger van Be plaatseljjke regeering te erkennen. Dat taal ons niet aan, want de wijziging in de Slowaaksehe regeering is een binnenland sche Slowaaksche kwestie." Tydens de betooging van de Duitsche volks- kroep te Bratislava heeft de leider van deze Poep, staatssecretaris Karmasin, een rede ge houden, waarin hy, volgens D24.B., o.a. heeft Keïegd: „wy kunnen onder geen voorwaarde bylden dat de Tsjechen in Slowakye meer in- '*°ed krijgen. Dit is een levensvoorwaarde voor de Duitsche groep. Wij kunnen derhalve geen endere regeering erkennen dan die. waarin de Landdag zyn vertrouwen heeft uitgesproken. A het andere is tegen de grondwet, de huidige 15 voor ons onwettig.” Tydens deze betooging is op Karmasin schot gelost. De werkzaamheden van het hoofdbureau van den Generalen Staf zyn in het algemeen van geheimen aard. Z. H. Excellentie de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot kapelaan te Amsterdam (H. Gerardus Maj.) den weleerw. heer E. N. F. Pronk; tot kapelaan te Alkmaar (H. Laurentius) den weleerw. heer F. F. van Buuren; tot kapelaan te Overveen den weleerw. heer Th. J. M. H. Wanna: tot kapelaan te Scheveningen (O. L. Vrouw v. Lourdes) den weleerw. heer A. J. G. Bergman; tot kapelaan te Castrlcum den weleerw heer J. J. A. van der Zalny thans assistent te Haar lem (H. Jozef). kindermaag gauw Baby’s kou (of de Uwe) vlug en zeker te Cêstri doe als volgt tegen bedtijd: (1) wrijf flink Vicks VapoRub op keel en bont; (2) wrijf het daarna ook op den rug; (3) ten slotte een dikke laag op de bont doen en met warm flanel bedekken. wnchttjjd—Werkt dlnct Door deze massage begint VapoRub direct door de huid te werken als een pappleister. Gelijktijdig ontstaan door de lichaamswarmte de heilzame VapoRub-dampen, die 18 x per minuut naar de ontstoken luchtwegen van neus, keel en bont •taJen ingeademd. Door de urenlange dubbele waking verzacht VapoRub de prikkeling, loet net slijm op, vermindert het hoesten en maakt het ademen gemakkelijk. Opgelucht en zich pret tig voelend, valt Baby spoedig in een verkarik- kenden slaap en 's morgens is de ergste kou meestal voorbij. Wrtaagda Prijs 98 et

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 13