We luisteren naar O Zi Felle brand te Utrecht 4 s LUIK 1939 MAANDAG 13 MAART 1939 Twee woorden Agrarische kwesties Maa Galeries Moderne»” in vlammen Voor duizenden guldens gesmokkeld STEUN VOOR DEN TUINBOUW 150.000 blikken vleesch verbrand WAS VAN DE WAAL Roomsch Nederland Veerpont te Tiel uit de vaart wacht niet OFF1CIEELE CRISIS-FUBLICATIE DE RIJN WAST FAILLISSEMENTEN o Dinsdag 14 Maart I PATER J. d. DONK t MARKTEN n het Haring naar Polen Clearingkoersen Jeugd vorming of ouder- vorming? Ketel ontploft in ijzerfabriek Delegatie der landbouworgani saties by den minitter Houten bergplaat» te Wier den in atch FRANKRIJK KOOPT EEN DOEK VAN P. MOOJEN DE WIELEWAAL BLEEF TE NAPELS ROST VAN TONNINGEN IN VERZET CRISIS-HARINGBESLUIT GEWIJZIGD HANDEL IN VARKENS- OORTJES NATIONALE BEDEVAART NAAR ECHTERNACH INTERNATIONALE WATERTENTOONSTELLING MEI - NOVEMBER Ter stimuleering van vleeschgebruik Wederavoord van H. de Greeve pr. aan Rector Droet Douane te Enschede ontdekte een groot complot Opvarenden ongedeerd aan wal gebracht De Zeereerw. heer H. de Greeve schrijft ons: T in „oio .0.10 „0.10 Met DROIT WICH, 1500 M. AVRO-Operette koor RADIO-PARIS, 1048 M. IUB. 13 40ete •J3e ■®8l Maastricht en MAVAS GELDE» j- De voorzitters van de drie centrale landbouw organisaties hebben dezer dagen met den mi nister van Economische Zaken eenlge Urgente agrarische vraagstukken besproken. Mtiir MfO water in den Rün Is de laatste dagen 1.20 meter gewassen en bereikte op op Opgegeven door afu. Handelslnformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam. De Fransche regeerlng heeft het schlloerü „Landschep op Ball” van den heer P. Moojen, tentoongesteld in de Galerie de Berri te Parijs aangekocht voor het Musée du Jeu' de ■Paume. het museum van hedendaagsche buitenland- sche schilders. De ..Wielewaal" is Zondag niet verder gegaan dan Napels, omdat het toestel in verband met het slechte weer te laat uit Athene vertrokken Wu. Naar wij vernemen zal mr. Rost van Tonnln- gen in verzet gaan van het Zaterdag tegeiwhem door den politierechter te Maastricht gewezen vonnis, waarbij hij is veroordeeld tot een geld boete van f 75 of drie maanden hechtenla, In gevaa derlas Spiert intuss Ugen lang boort, damir De d zoete: overw kansji Weesi nu v< neme: k ^2 U 1 kik ,-M; dro en mot me gev haa Cat J gün van BB rug a wordt eenlgt doch Vemc leidm BB.M van 1 ting krach on tan; doorb Weet ANP. ..De v. V. Usse A D. Vitesj D. E. D. 8. Teylli Banti o. I Inklaring van 13 Mrt. af t/m. 30 April 1939: ƒ0 85 .0 85 „0 65 0 95 1.10 „0 90 120 120 „1.50 1 50 .105 „0 90 „125 „1-25 8t. C D. O. Alw. V. I. Volen "Const <V. V. R. K. The Zwalt Zwa Ultwet te br< tijd leiden naren currer bü HUver gekret niet 1 beeft legeni HMS op de result ren o de 3— om uur tijd het alle kanten in In achte: Plaats te da klopu fraaie ten tal V.V.E te s rivaal waarc voor een BSM van sloeg Deze artikelen werden jn verschillende plaat sen van Nederland verkocht. Ook aan Dultschen kant waren eenlge personen in het complot be trokken, die met gesmokkeld geld de artikelen betaalden. De Duitsche autoriteiten hebben hen gearresteerd. In Nederland is voor een waarde van verscheidene duizenden guldens in beslag genomen. Tegen twintig personen is proces verbaal opgemaakt. De eigenaar van de was- schery had met deze smokkelaffaire niets uit te staan. De chauffeur bleek misbruik van het in hem gestelde vertrouwen te hebben gemaakt Het onderzoek wordt nog in verschillende plaat sen voortgezei. 484 M. 13 30 Gramofoonmuzlek. 13 55 en 1.30 Orkest. 1 50 Gramofoonmuzlek. 5 30 Orgelspel. 6 35 Gramofoonmuzlek. 8.30 en 9.35 Orkest. 10.30 Gramofoonmuzlek. BRUSSEL. 323 en 484 M. 322 M. 12 20 Gramofoonmuzlek. 12 50 en 1.30 Orkest. 1 50 Gramofoonmuzlek. 5 20 Dansorkest. 6 50 en 7.30 Gramofoonmuzlek. 8 30 Orkegt. 9 20 Bymphonle-orkest. 10.30 Gramofoonmuzlek. Te Rotterdam is op 62-jarigen leeftijd over leden, na voorzien te zijn tfan de H. H. Sacra menten der Stervenden, pater J. A. v. d. Donk O. F. M., oud-pastoor der St. Rosalla-kerk al daar. Pater v. d. Donk was geboortig uit Venhui zen (N. H.) en trad in 1894 tot de orde der Minderbroeders Franciscanen. Hij werd in 1900 priester gewijd. Zijn slechte gezondheidstoe stand noopte hem in 1937 ontslag te vragen uit zijn functie als pastoor te Rotterdam. Sinds Maart 1938 verbleef hi] in het 8t. Franclscus- Gasthuls aldaar. De plechtige uitvaart is vastgesteld op mor genochtend. De begrafenis geschiedt op het kloosterkerkhof te Katwijk aan den Rijn. Ik veroorloof mij' nog eenlge kantteeke- De vergelijking, die Rector Drost die men aan de niet heelemaal lezen, rekenen, aardrijkskunde behooren niet thuis in het huisgezin; maar een groot deel van de op voeding behoort wel thuis in het huisgezin. En juist een groot deel van de opvoeding, dat thuis hoort in het huisgezin, wordt overgenomen noodgedwongen en daarom zeer terecht door de jeugdvereeniging. Het is dus alleszins logisch en wenschelijk, dat dit door het gezin zou verzorgd worden. De fest, die niet door het gezin kan ge schieden, zooals Rector Drost zeer terecht uitwerkt, is nog aanzienlijk genoeg om er jeugdvereenigingen mee te belasten, maar het quantum tijd zou verminderd zijn. KFULEN, 4M M. 11 30 Orkest, koor en solisten. 1.30 Populair concert. 3 30 Kleinorkest. •7 50 Dansorkest en solisten. Zaterdagmiddag vertrok de vrachtboot .JCara- man” uit de Scheveningsche haven naar Polen, met aan boord 1914 vaten haring gepakt in SchoUche tonnen. Zwalt 8. D. Olymi Saesti R. K. V. V. L V. M. 8. H. M Herth DEUT8CHLAND8ENDFR 1871 M. 7 45 Bonte avond. 9 50 Planovoordracht. 10.30 Sted. Orkest van Malus, InklariK van 1 Sept af t/m. 31 Dec. 1939: ƒ0.85 0.85 „0 65 „025 1 10 0.90 1 20 „120 „150 „1.50 „105 „0.90 „125 125 Het met ruim 120 meter gewassen en daardoor den rand van de Lage Kade te Arn hem. Daar de Lage Kade reeds hier en dar onder loopt hebben de stoombootondememingen hun op de kade opgeslagen goederen in veiligheid gebracht. Het stadsgemaal in de Kaderstraat is werking gesteld. De douanebeambten te Enschede hebben een uitgebreid smokkelcomplot ontdekt, dat ver takkingen in het geheele land blijkt te hebben. Het is gebleken, dat met een auto van een wasscherfj te Enschede, welke ook klanten in Duitschland heeft, in den loop van ongeveer een jaar voortdurend goederen over de grens zjjn gesmokkeld, o.a. radio-apparaten, fototoe stellen, vulpennen enz. Zaterdagmiddag ongeveer kwart voor één is in de lakkerfj. en moffelafdeeling van de Vee- nendaalsche stoomfabrieken voor yzer-indus- trle van de Gebr. Van Leeuwen in de School- te Veenendaal een ketel geëxploideerd. was daar een bedoelden voor lijnkoeken voor ÜJnzaadschllfers voor söyaschroot voor soyakoeken voor grondnootkoeken voor grondnootschroot voor grondnootschllfers voor grondnootmeel voor cocoskoeken voor Ned. O.-Indlsche cocoskoeken voor malsveekoeken e.d voor sesam koeken voor pahnpitkoeken voor babassukoeken voor alle andere niet genoemde soorten veekoeken (ai dan niet verwerkt met bijproduc ten en/of af vallen) in Opgeheven r 2 Maart. Ja: Het crisis-haringbeslult bevatte tot dusverre slechts bepalingen omtrent den aanvoer van versche of gezouten haring met Nederlandsche vaartuigen. Buitenlandsche reederijen, die van Nederland uit de haringvisscherij uitoefenden, verkeerden daardoor in een positie, welke in verschillende opzichten gunstiger was dan die van de Nederlandsche reeders. Zoo b.v. ten aan zien van den sluitingsdatum der visschery welke formeel niet van toepassing was op den aanvoer met buitenlandsche schepen. Ten einde deze ongelijkheid weg te nemen, is 8 dezer een wijziging van het crisis-haringbeslult in werking getreden, waarbij de beperkingen, aan den aan voer van pekel- en steunharing opgelegd, ook op de buitenlandsche reederijen die hier te lande het bedrijf uitoefenen, toepasselijk wor den. Zoq zullen degenen, die met vreemde vaar tuigen deze haring aanbrengen evenals de Ne derlandsche reederijen, aangesloten moeten zijn bij de Nederlandsche visscherijoentrale. slechts een bepaald aantal netten mogen medenemen en in het algemeen slechts op gelijken voet als de Nederlandsche reeders aan de zoute-hartng- visscherij kunnen deelnemen. Zaterdagmiddag ontstond brand in een houten bergplaats van den slager H. Nlezink aan de Almelooschestraat te Wierden. Deze bergplaats diende tevens als opslagplaats voor varkens- vleesch dat dezen winter In de slagerij was in geblikt. Er was een partij van 150.000 blikken in voor raad. Deze party werd zoodanig beschadigd, dat ze voor de consumptie onbruikbaar geworden is. Direct werd de Vee-Centrale met den brand in kennis gesteld. Het totaal uitgebrande gebouw staat onder be waking van de politie. Verzekering dekt de schade. Mutatie In het faillissement van de N V. Veluwschs Handelmaatschappij te Bpe, is In de plaats van Mr. B. ten Gate, re Arnhem, tot curator benoemd Mr. J. A. C. van Heusde te Zutfen. Surseance Door Petronella Johanna Nyenhul». pension houdster te Arnhem is bil de Arr. Rechtbank t» Arnhem een verzoekachrlft Inge lend tot verlen ging van de aan haar verleen e surseance rap betaling. Bewindvoerder Mr j. P. Hogerzell té Arnhem. Verhoor Maandag 30 Maart 1939, des v.m. 10.30 uur. i ste belang is. dat nu zomertarwe wordt gezaaid. Daar de Landbouw-crisls-wet als doel heeft, vergoeding van de onmisbare productiekosten, is er reden den richtprijs te verhoogen. Door de in *t algemeen minstens 20 pCt. lagere op brengst van zomertarwe, liggen de productie kosten van deze tarwe belangrijk hooger dan die van wintertarwe. Een verhooglng van den prys van 10 tot 11 gulden per 100 kg., op overi gens dezelfde voorwaarden, is een uitermate bescheiden wensch, welks inwilliging naar het oordeel der landbouworganisaties niet mag wor den afgewezen. De minister deelde mede, dat hy niet wenscht een voor rekening nemen van het landbouw- crlsls-fonds van oogstrisico's. Uitsluitend op grond van verhoogde productiekosten voor de zomertarwe, wil de minister onderzoeken of van hoogere productiekosten van eenlge betee- kenis sprake is, mede in aanmerking nemend de ter beschikking stelling van goedkoop zaai graan. TANDJONK PRIOK, 13 Maart (Aneta) - De vllegboot Capella van de Imperial Airways van Soerabaja op weg naar Singapore, is gis teren na de landing te Tandjong Priok met een onbekend voorwerp in aanraking gekomen gekomen, waardoor het toestel een lek kreeg De piloot zette den vllegboot aan den grond. Alle opvarenden, de post en de bagage werden in veiligheid gebracht, wlaarna ook de „edek deelen”, zooals de radio, het gyrokompai, de accumulator, enz., uit het toestel* werden ver- wyderd. Het toestel ligt in zachte modder en bevindt zich voor het grootste deel onder wa ter. Vandaag zal getracht worden de vllegboot te lichten. Father Lefeber te Arnhem schrijft ons: „Wacht maar tot Hitler eens goed opruiming gehouden heeft,” schryft aan bouw-pastoor Geertman te Enschede (Postrek. 47588) de vuii- spuiter, die hem het portret van den grooten Apostel Ariëns bezwadderd terugzond. Roomsch Nederland, myn Roomsche ziel kookte van verontwaardiging, toen ik las van de minne daad van dien onverlaat, die de heilige trekken van den grooten Doctor bezoedeld heeft. Een Dayakker en een Boschneger erkennen nog een goed mensch. Roomsch Nederland, kunt py by zoo’n af- schuweiyke bejegening van een onzer beste een onzer vroomste, een onzer dierbaarste over ledene priesters koud blyven, van een priester, die misschien God geve het eenmaal tot onze eigen Heiligen behooren zal? Wy moeten branden van laaiende ergernis, anders zyn wy niet waard dat God ons zoo'n priester schenkt. Wacht maar.... Pastoor, wacht maar met den bouw van de Ariëns-kerk, totdat Hitler.... Neen, Roomsch Nederland wacht niet en zal den geliefden priester wreken door edelmoedig heid, door onmlddeliyk eerherstel, door direct te helpen aan den bouw van zyn gedachtenis kerk, welke tevens een dringend noodige paro chiekerk zal zyn. Wacht maar.... Neen, Roomsch Nederland wacht niet. Myn hemel! Wie by zoo’n beleedi- ging niet gaat branden en geen daad stelt, zyn Roomsch eergevoel moet wel dood zyn. De zegenende hand van den geliefden Doctor lelde u. ningen, maakt met de leervakken school overlaat, lykt my juist. Immers: schryven, De stand van de Waal te Nymegen was Zon dag 10.70 t»lus N AP. De uiterwaarden staan on der water en ook de Waalkade is overstroomd. Zondag was de was minder dan Zaterdag en •r bestaat gegronde hoop, dat van Dinsdag af een langzame val te verwachten is. Ten gevolge van den hoogen waterstand is de veerpont „Zelden Rust" te Tiel uit de vaart ge nomen. De communicatie met Maas en Waal wordt onderhouden door de stoomboot „Gysbert Stout” met aanhangpont. Ditfnaal is de was wel zeer snel Ingetreden. In alleryi moesten de opslagplaatsen voor beurtvaan goederen worden ontruimd en naar hooger gelegen plaatsen worden overgebracht. Radiojournaal. Indische lectuur* Hedennacht heeft de eerste der twee nachtelijke Stille Omgangen in de aloude Mirakelstad, hoofdstad des Rijks, -plaats gevonden. Stille Omgang. Twee woorden van diepe beteekenis. Hier is geen demonstratie geen luid ruchtigheid. geen vertoon, hier is al- léén de stilte van het gebed het ge bed dat ten slotte vloeit nadr het lich tend vaderhuis ia den nacht waarin de kaarsen Zijner ontferming ontsto ken zlfn. Stilte en Omgang. Omgang overeenkomstig den tradittoneelen oorsprong van eerbiedig rondtrekken rond het Wonder-sacrament, rond het Brood der Engelen, rond den Wijn die Maagden kweekt, rond het Geheim van Christus' waarachtige tegenwoor digheid bij ons. De tienduizenden stroomen toe en kennen slechts twee woorden: Omgang rondom het Al taarsacrament en stilte der devote aanbidding. Adoro te. Heer ik aanbid U. Deze twee woorden kunnen het aanschijn der aarde veranderen, kun nen de menschheid gelukkiger maken. Indien maar de diepste zin, de waarachtige beteekenis worde ver staan. Laat ons in stil gebed omme- gaan rond Gods Geheimenissen. Vervolgens meen ik te moeten opmerken, dat niet alles wat door Jeugdvereenigingen in onze kringen gedaan wordt, geiyk gesteld kan wor den met Katholieke Actie, ook al wordt het als zoodanig bedoeld. Ik meen zelfs te mogen zeg gen dat bepaalde „uithuizighedenoverdruk met sport-bezette Zondagen ttc. in stryd zyn met de Katholieke Actie. Alles wat als Katho lieke Acte bedoeld wordt, i$ daarom nog geen Katholieke Actie. Jeugdvereeniging is nog niet altyd jeugd-zórg. Ten slotte: is het niet, vraagt Rector Drost, het paard achter den wagen spannen als men de ouders gaat vormen als ze eenmaal vyf, zes kinderen hebben? De ouders moeten gevormd worden vóór dat zy ouders zyn. In hun jeugd. Hier ligt een taak voor de jeugdvereeniging. Men moet eens beginnen. Straks komen er nieuwe ouders, die nog niet zes. zeven kinderen hebben. By hen staat dan het paard vóór den wagen. Onder de condities, boven aangegeven, ligt hier een taak voor de jeugdzorg. De misverstanden die naar aanleiding van het Lichtbaken zyn ontstaan, zyn grootendeels hieraan te wyten dat men de bedoeling: „het licht te werpen op de vorming der ouders” over het hoofd zag. Overigens vergete men niet dat ik Zaterdags avonds spreek voor een gemengd publiek, waar voor de Katholieke Actie en wat daarmee sa- menhangt vrywel onbekend, en in ieder geval geen eigen practyk is. Met dit feit voor oogen vallen de moeiiyk- heden tegen het Lichtbaken heelemaal weg. 9 00. 10 00. 10.35 en 11.30 G: 13.35 Zang. 1.05 Stafmuziek. 3.35 Zang. 3 50 Gramofoonmuzlek. 3.35 Planovoordracht. 4 40 Zang 4 55 Gramofoonmuzlek 5 05 Vloolvoordracht. 5 35 Cantrelle-orkeat. 6 35 Gltaarvoordracht. 720 Locatelll-orkest. 8 35 Kamermuziek. 9.50 Radlotooneel. De delegatie wees op den uiterst onbevredi genden toestand in de varkenshoudery. Het uil de markt nemen van varkens geschiedt tegen een te lagen prys en Ui volstrekt onvoldoende mate. Daardoor wordt geen prijsstablllsatle ver kregen, zelfs niet op het te lage niveau, waar op de overneming geschiedt. Wanneer men niet het volledige surplus uit de markt neemt en het aanbod dus grooter biyft dan de* vraag, helpt het/uit de markt nemen niets. De minister verklaarde ervan overtuigd te zyn, dat de prys waarvoor uit de markt* geno men wordt krap gesteld Is, maar weersprak, dat deze beneden een loon^nden prUs zou liggen. De minister wees tevens op de geweldige moei lijkheden, die nu reeds bestaan, waar 80.000 baconvarkens en 12.500 zware varkens uit de markt zyn genomen en het einde van deze overneming nog niet te zien is. De bewindsman verklaarde zich bereid na te gaan of het mo- geiyk is om in sneller tempo het surplus uit de markt te nemen.’ Verder werden bezwaren uitgesproken tegen de vleeschpolltiek in het algemeen. Zeer moeliyk is de positie van het schapen- vleesch. De minister zette breedvoerig uiteen, dat eenlge vleeschlmport niet kan worden gemist. Deze vleeschlmport is bovendien sle-hts 1,4 procent van den totalen afzet. Het uit de markt nemen der runderen is stopgezet, aangezien de prys niet onbevredigend geacht moet worden en het gestelde doel dus was bereikt. Van de zyde der landbouwvertegenwoordlgers werd een dringend beroep op den minister ge daan. om alsnog terug te komen op de verdere beperking van de fabrieksaardappelenteelt. De minister herhaalde zyn toezegging, dat de uitbreiding van cultuurgrond niet een ver dere verlaging van het fabrieksaardappel- areaal op de bestaande bedryven zal meebren gen, doch wees beslist af nu nog terug te ko men op de voor 1939 aangekonllgde beperking, die bovendien nog een verruiming tegenovei vroegere Jaren beteekent. De deputatie heeft voorts uiteengezet hoe de tarwesituatie op het oogenbllk is. Zeker 90 pCt. van de wintertarwe is bevroren. Van het groot- Minister Steenberghe heeft ten vervolge op de beantwoording van vragen van het Tweede Kamerlid Wynkoop, betreffende verhooglng van den steun aan de tuinders in verband met schade, teweeggebracht door de in December 1938 ingetreden vorst, nog geantwoord, dat het hem bekend is, dat de in December 1938 inge treden vorst aan de te velde staande planten en gewassen schade heeft berokkend. De stelling, dat de tuinders onmogelyk zelf de schade kunnen dragen, kan de minister niet deelen. Hy acht geen termen aanwezig, om tot een algemeene verhooglng der steunbedragen voor 1938 over te gaan. Daar echter wel is gebleken, dat de finan- cieele toestand, waarin vele tuinders zyn ko men te verkeeren, slecht is te noemen, is in de dezer dagen vastgestelde steunuitkeering in belangruke mate rekening gehouden met by- zondcre omstandigheden welke *de aanvoeren ter veiling van sommige producten ongunstig hebben beïnvloed. Drukke bezigheden beletten mij tot nu toe te antwoorden op het zeer gewaardeerde artikel van Rector Drost in het avondblad van 38 Februari. Dit, om den Indruk te voorkomen, als zou zyn kantteekening zon der meer ter zyde gelegd zijn. Integendeel, ik ben Rector Drost juist dankbaar voor zyn opmerkingen, omdat hy "daardoor al hier en daar een verkeerden door my geenszins bedoelden indruk kon recht zetten. Uitgesproken Lambercus Norda. manufacturier, Alteveer. R.c. mr. H. J. E. Engelkens, curator mr. M. L Polak te oude Pekela. H. B. Melborg, rustend landbouwer. Veen- dam, Blankenstelnkade 10. R.c. mr. H J. E. BB- gelkens, curator mr. E. J. Bulder te Veendam. J. Meyer, chauffeur. Groningen. Paulus La- manstraat 3a. R.c. Mr. H. J. E Engelkena. cura tor mr H. J. Buwalda. Hooge der A. Groningen. In de week van 6 t.m. 11 Maart 1939 werden Nederlana 63 falllueementen uitgesproken. wegens gebrek aan actief «m»!.. „acob Veenstra. Boelenalaan. Hermen Wlerda. Drachten. 8 Maart, H. Ligthart. Amsterdam. 9 Maart. P. Visser. Hees, gemeente Nijmegen. M. Veltheer. Leeuwarden. Over dit Lichtbaken heb ik veel correspon dentie ontvangen die ik zal pubiiceeren in Licht flitsen mét het desbetreffende Lichtbaken. De lezing van wat vluchtig werd gehoord zal al licht de gemoederen tot rust brengen. Velen begrepen de bedoeling verkeerd. Rector Drost, biykens zyn artikel niet. Toch heeft ook hy, waarschyniyk doordat een gesproken tekst moeilijk te overzien is. té algemeen opgevat, wat Ik niet als algemeen had bedoeld. Ik heb gezegd dat by een „degeiyke gezinsopvoeding een heel brok jeugd-vereeniglngsleven opgedoekt zou kunnen worden”. Ik meen, ook na lezing van stapels protesten, dat dit juist is. Het quantum zou sterk verminderd kunnen worden^ik be doel: het quantum aan tyd, dat nu buitenshuis wordt doorgebracht (dj. buiten den gezinsin- vloed). Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat in deze bedragen niet is begrepen het in artikel 8 b, onder 1u van voornoemde beschikking bedoelde gedeelte van het prijsverschil. Indien men zyn Import op verderen termijn nu reeds wenscht vast te leggen tot boven genoemde prysverschlUen, gelieve men zich daarover met de Stichting Nederlandsche Meel centrale te ’s-Gravenhage in verbinding te stellen. Inklaring van 1 Mei af t/m. 31 Aug. 1939: ƒ0 85 „085 „0 55 „0 85 „1.10 „0.90 „1.20 „120 1.50 „150 „105 „0.80 „1.15 1.15 Vanmorgen ie de Utrechtsche bin nenstad door een van dé grootste branden van den laatsten tyd geteis terd. Omstreeks half tien ontdekte het personeel van het warenhuis Galeries Modernes” aan de Vlicstraat vuur in een hoek van het gebóuw, zoowel op de beneden- als op de bovenverdie ping. Aanstonds werd alarm geslagen. Het personeel sloeg op de vlucht en kon nog tijdig het gebouw verlaten. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoodat in een half groote complex aan lichter laaie stond. Koersen voor stortingen op 13 Maart tegen verplichtingen. luidende in; reichimarken •ƒ75.60, Lires ƒ920. HILVERSUM II. 415.5 M. KRO-Ulteendlng 8 009 15 Gramofoonmuzlek. 8.15 Berichten. 10 00 Gramofoonmuzlek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 13 00 Berichten. 13 15 KRO-Orkest. 3 00 Vrouwenuur. 3 00 Modccursus. 4 00 Gramofoonmuzlek. 5 00 KRO-Melodlsten en sollet. 5 45 rMlcitatlebezoek. 5 35 Berichten, aportpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Cyclus „Naar de nieuws gemeen schap". 7.45 Gramofoonmuzlek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Lijdensmeditatie. 9.3C Sted. Orkest van soliste. 10.30 Berichten ANP. 1040 KRO-orkest. 11.20 Gramofoonmuzlek. ALKMAAR, 13 Maart. Veemarkt. 68 vette koelen 160.00—265. redeiyk. 3 graskalveren 30jOO40, 537 nuchtere slachtkalveren 4.0012, 29 vette schapen 26 00—30, 244 vette varkens, zware 4650 cent per kg. Handel goed. NOORDSCHARWOUDE. 13 Maart. 53000 kg. Roodc kool 4.70—7.50. 36600 kg. Gele kool 4.50— 5.70. 35400 kg. Deensche Witte kool 3 80—3.90, 1300 kg. Uien 3.10—3 80. grove Uien 320 -3.30. 7600 kg Peen 3.50—3.50. kleine Peen 1.70—3. 135 kflj. Bieten 0.801.00. BROEK OP LANGENDIJK. 18 Maart. 5800 kg. Roode kool 4.00—7.30. 7600 kg Gele kool 4 80— 30. 1350 kg. Deensche Witte kool 3 40—3-«0. 3175 kg. Uit s 2 40—2 60. grove 2.70—3. drielingen 1.50—1.60. etek 60—70 cent. 1625 kg. Bleten 310 —3 60 HOORN. 11 Maart. Veemarkt. 166 nuchtere kalveren 4 0010. 29 biggen 14.00—18. 59 over- houders 12.0014. Handel vlug. LEIDEN. 11 Maart Botermarkt. Prima fj- brieksboter (contr.) 140. prima boerenboter 134 1.50 per kg. Aanvoer 280 kg. Handel flauw. LEIDEN. Turfmarkt van 611 Maart. Aanvoer 120 000 lange turven 7—8.50 per 1000 stuks. ARNHEM, 11 Maart. Geldersche Elerveillng- Ki pel eren 2.753.45, eendeleren 2.552.95 P«r 100 atuks. AMSTERDAM, 13 Maart Veemarkt 463 vette koeien: ie kwal. 6878. 3e kwal. 6066. 3e k"™11 5058 cent per kg. slachtgew. 73 melk, en kaB- koelen 180 00 260 per atuk. 47 vette kalveren: 3e kwal. 48—58. 3e kwal. 40—48 cent per kg. *«- vend gewicht. 313 nuchtere kalveren 4.007, schapen 17.0036 per stuk. 476 varkens: vleeseb- varkens, wegende van 90110 kg 5758. sw*^ varkens 5657. vette varkens 84—55 cent P» kg. slachtgewlcht. Aangevoerd 3 wagons geslacht* runderen uit Denemarken. Overzicht. Slachtrunderen behoorlijke aanvoéT' stugge handel, prllshoudend weinig eerste Itelt. Melkkoeien matige aanvoer, atllle ban der Vétte kalveren zeer matige aanvoer, stugge han del. prijshoudend Nuchtere kalveren ruime ten* voer, vlugge hendel, constante prlfzen. Srh«o»n zeer matige aanvoer, zeer stugge handel, pn!'-* hooger. Varkens matige aanrmr- gedrukte h»«_" dél. weinig vleeschvarkens, prijzen iets hooge aan het eind der markt weinig handel. De NEDERLANDSCHE MEELCENTRALE maakt bekend: Het gedeelte van het prysverschll per 100 K G. voor den Invoer van veekoeken (in den zin van artikel 1, lid 1. onder 11°, van het Crlsis-Akkerbouwbesluit 1934) als bedoeld in artikel 8, b, onder 2°, van de Orisls-Akkerbouwbeschikklng 1934 I, is als volgt vastgesteld: Zooals algemeen bekend, worden dit jaat te Echtemach groote feestelykheden georgani seerd ter herdenking van het twaalfde eeuw feest van het afsterven van den H. Willebror- dus. Op verzoek van het Doorluchtig Nederl. Epis copaat heeft het Comité tot Samenstelling var. Nederlandsche Bedevaarten besloten onder medewerking van voornoemd hoofdbestuur, van 29 Mei, Pinkstermaandag tot en met Woensdag 31 Mei een groote bedevaart te organlseereE naar Echternach De deelnemers aan den bedevaart zijn In de gelegenheid om de alom bekende groote Spring processie. die telken jare ter eere van oen H. Willebrordus op Pinksterdinsdag te Echtemach gehouden wordt, by te wonen, terwijl het ver voer der pelgrims zal geschieden mei autocars, door het mooiste gedeelte van België en Luxemburg. 29 Mei, den dag van vertrek, zullen alle deel nemers een bezoek brengen aan het graf van den H. Servatius met bezichtiging van de Si. Servatlus- en O. L. Vrouwe-kerk te Maastricht. RILVERAUM I, 1875 en 031.5 M. AVRO-Ultzendlng 8 00 Gramofoonmuzlek. 8.15 Berichten. 9 00 Orgelspel. 9.15 Gramofoonmuzlek. 10 00 Morgenwydlng. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Voor de vrouw. 1035 AVRO-Amusementzorkest. 1100 Wenken voor de huishouding. 11.30 Omroeporkest. 13.30 Omroeporkest. 1.15 Omroeporkest, en solisten. 3 05 Renova-kwintet. 3.45 Knlples. 3.45 Dlsco-varlété. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Voor kinderen. 5 30 AVRO-Salonorkest. 6 35 Berichten. 7 00 Voor kinderen. 7.05 Gramofoonmuzlek. 7.15 Causerie Utrecht". 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten 8.30 Causerie week" 8 30 Bonte DdnsdagasondtreSn. 10.00 Radlotooneel. 10.30 Zang met <*lano. 10.40 Gramofoonmuzlek. 11.00 Berichten ANP. aramofoonmuziek. 11.30 AVRO-Dance Band. 13 50 Bobby Howell's Band. 1.35 Gramofoonmuzlek. 4.15 Orgelspel. 4 40 Marie Dare Strijkkwartet. 5 20 Gramofoonmuzlek. 5.40 BBC-Theaterorkest. 6.45 Planovoordracht. 7.30 BBC-Varlété-Orkest. 8.30 „Please teacher", operette. 1020 Vloolvoordracht. 10 45 Uit Rome: 3e acte .Madonna Oret ta”. opera. 11 15 Labrooke's orkest. 11 20 Wally Dewar’s Band. 11 50 Dansmuziek. Om een styging van het zoo ze^r geslonken vleeschgebruik in ons land te bewerkstelligen, heeft de Nederlandsche Slagershond een vleesch- reccptenbockje uitgegeven. Naast een keur van beproefde reeëpten geeft het boekje voorlichting omtrent benamingen van stukken vleesch, de meest geschikte benutting j en algemeene wenken over allerlei aanwendings- mogelijkheden. c Het is verkrUgbaar gesteld by den Nederland- schen Slagershond, Slagersvakschoolgebouw, Utrecht, of by de slagers zelf. straat De 17-jarige Van Verseveld, uit Ingen, juist bezig den moffelketel te poetsen, toen deze door onbekende oorzaak ontplofte, brandwonden overdekt werd de jongen voor- loopig naar de woning van dr. Kots overge bracht. Zyn toestand is ernstig. Ter bestryding van den brand, welke na de ontploffing was ontstaan, werd onmlddeliyk de fabrieksbrandspuit in werking gesteld. Spoedig was ook de motorspuit van Veenendaal aan wezig. Binnen een half uur ty<ls was men den brand in deze afdeellng meester, zoodat uit breiding naar het op 30 meter afstand gelegen gebouw kon worden voorkomen. De schade, welke nog niet kon worden vast gesteld, is op beurspolis verzekerd. De Veehoudery-centrale is knoeieryen groote schaal met oormerken van varkens het spoor gekomen. By het uit de markt nemen van zware varkens „stootte” zy nl., zoo meldt het Handelsblad, op dieren, welke precies de zelfde nummers in hun oormerk hadden. Men is de zaak gaan onderzoeken en het spoor leidde naar een vleeschwarenfabriekje in Zuid-Holland, dat op groote schaal varkens koppen opkoopt ter verwerking tot worst Aangezien de ooren niet bruikbaar zyn, werden deze verkocht aan eén combinatie van per sonen, die er veevoeder van maakten. Het schUnt, dat dezen de in de ooren bevestigde crisismerken (fokvergunningen) er uit gepeu terd hebben en verkocht aan boeren, die daar door méér varkens konden mesten, dan hun of ficieel was toegestaan. In afwachting van het resultaat van het on derzoek, heeft de Veehouderycentrale thans aan de slachterUen opdracht gegeven de merken uit de ooren te nemen, alvorens de koppen te verkoopen. r Jaarbeurs te •De belangstelling voor jlezen enormen brand was byzonder groot. Het verkeer in de binnen stad werd stil gelegd. Het warenhuis was uiterst brandbaar, mede doordat er ty del Ijk aan weerskanten een nood gebouw was aangebracht, dat uit hout is op getrokken. Een gelukkige factor is, dat de brand in de ochtenduren is uitgebroken, zoodat zich weinig publiek in het warenhuis bevond. Een grootsch en ontzag wekkend getuigenis van vooruitstrevende denkbeel den op kunst, techniek en sportgebied. Een waarlijk unieke bijeenzamellng van technische en artistieke meesterwerken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 14