van m De luchtroovers Hoitika van Zwaluwen Vooruit verliest IJsselstein den da^ R.C.H. door H.F.C. geslagen D.O.S.S. WINT MET DUBBELE CIJFERS cheepsrecht MAANDAG 13 MAART 1939 4 TWEEDE KLASSE I.V.C.B. HERTHA—H.M.S. 2 4—1 Hertha beslist sterker THE VICTORY—ZWALUWEN H.F.C.—R.C.H. 3—1 V.V.E. door Lisse Aan elkaar gewaagd geslagen TWEEDE KLASSE K.N.V.B. Geen hoogstaand voetbal Hilversum» eerste nederlaag E.D.O.Alctn. Victrix 50 ST.' GEORGE—FORWARD 4—1 Verdiende overwinning W.F.C.—H.R.C. 2—2 na V Z.F.C.—A.F.C. 0—2 D.S.S.—B.S.M. 0—2 West*FrisiaKennemers 11 Kort voor het einde beslist H.V.C.Zeeburgia 0—5 Drieaaal b TEYLINGEN I—D.E.M. 1—0 a. E.D.O., dat met 50. Victrix won, heel Haar St. George behoudt door een 4i‘*ege op Alwaya Forward de beate kanaen i Een verzinsel I D.W.V.—Hercules 3—2 SpartaanHilversum 1 <an Alcmaria den titel na voor het grijpen u ■J 7 uit. De strijd tusschen deze twee degradatie-can- is voor Het kampioenschap wordt: in Ia het Haar- tt n ne s niet te In is 0.1.V. voorloopig en doeg D.SBJl. in eigen huis met 32. 1-. 3. door Percy King een e M 4 r L Haar ik procea-verbaal op mc me de klomp!” Een oogenblik B XII r Na f. L „Wat tWordt vervolgd.) i/ r r- n o icht schot te zenden, in den keeper in het „Zorg in de eerste plaats voor behoorlijke bewaking van on» toestel, waarde heer!” „Laat dat maar aan mü over. Hier.... hé, pssst, Kakipoero en JU-... Er volgden een heeleboel bevelen in de landstaal. „Ziezoo, ga Jullie nu maar mee.... kom toch mee! Wat zullen we eten en drinken!” Ze kwamen bij een van de witte gebouwen en stegen de trappen van de galerij op. i i 18 17 16 17 15 16 15 17 16 14 15 15 11 12 13 16 14 15 13 4 2 0 2 4 2 7 3 3 5 3 4 6 4 2 6 2 4 4 1 3 6 4 4 6 7 8 S 6 3 3 3 6 7 6 8 9 9 23 21 19 54—23 60—34 34—39 30—50 21—39 19—37 16 16 16 17 16 16 17 17 16 15 13 9 8 7 5 6 5 5 4 3 1 3 5 5 4 3 4 3 3 6 Het eerste wat Plet daar zag was een geweldig groeten aap. die al zijn tanden liet zien. „Koest. Jocko, ga In je stoel zitten.’ De aap ging gehoorzaam als een mensch In een groeten leunstoel zitten! „Bij gebrek aan beter moet Ik wel een aap als huisgenoot hebben," zei de planter, „maar Jocko is een vriendelijk beest, hè. Jocko?” Jocko scheen Plet echter toch nog aardiger te vinden en kwam van zijn stoel af. recht op Piet af. Die vloo- - kamer achter de galerij in- De aap hem na! Na gaa^ 17 17 17 17 17 17 17 17 1T 17 14 8 7 8 7 7 7 5 5 1 2 1 4 3 3 3 3 5 3 5 3 verdiend heeft, let aan hem vuil de nog ■K o ir. et m >8 ■E 15 17 14 17 14 17 14 10 12 13 22 10 7 7 6 4 5 4 3 9 10 9 5 4 3 2 4 4 3 27 24 20 18 14 14 12 13 10 16 13 13 10 9 8 48— 34 49— 41 39—22 45—42 29—28 36—39 31—37 20—17 20—38 22—37 39—8 39—25 28—15 42—33 30—30 39—47 28—36 27—45 33—43 23—44 38 19 16 16 17 17 17 15 12 7 e n I. s. M a id te M n Ie te St. George D. O. S. 8. Alw. Forward v. i. c. Volendam 2 ■Constantius •V. V. A. 2 R. K. A. V. The Victory Zwaluwen 43—11 35—29 40—30 21—33 31—28 24—23 33—37 20—37 19—35 13—27 vuld aan had In één 1 6 7 7 7 7 7 9 11 steken? maak weg!" „Nu 25 21 21 19 14 14 14 13 11 10 49—25 33— 23 37—14 37—30 36—37 30—33 27—26 34— 55 23—36 1- m H. It. weer voor in- 3 4 .3 5 7 8 8 9 9 7 te 1- 1. 8 ie 1- ja V. V. E. Llsse A. D. O. Vitesse D E. M. D. S. 8. H. Teyüngen Santpoort 2 O. I, V. L De bezoekers, die evenals ZFC volledig waren, zetten direct een snel tempo in. waarbij doel man Dijkstra op de proef wordt gesteld, doch door zijn uitstekend optreden blijft succes voor de Amsterdammers uit. Reeds spoedig na de hervatting opende v. d Vaart (AFC) uit een corner op het Zaandam- sche doel de score <01). terwijl 5 minuten la ter Koppens dezen voorsprong vergrootte <02). Ondanks dat de thuisclub zich door te kort spel weinig kansen wist te scheppen, hadden ^andammers in den resteerenden tüd pech, daar tweemaal achter elkaar de doelpaal AFC de helpende hand bood. 2 5 3 6 19 4 9 6 5 10 9 8 8 6 5 4 5 3 3 Hilversum A. F C. D. W. V. De Spartaan Watergrmeer Z. F. C. H. V. C. Zeeburgia Hercules Vriend.schaar E. D. O R. C. H. W. F C. H R. C. Alkm. Boys Kennemers O S. V. Alcm. Victrix H. F. C. West-Frlsia op te voeren. Even voor de rust heeft H.M.S. succes bij een scherp schot van den linksbuiten: Na de thee zijn het twee prachtig gelijk op gaande elftallen. Hertha weet zijn voorsprong tot 41 te vergrooten. moeder er niet meer zou zijn, ging hij het op graven en trok er mee de wijde wereld In. Oradus was tevreden, maar bleef voorzichtig. Zijn aanhouding had hem niet eens aangegre pen en evenmin verontrust, omdat hij maar al te goed wist, dat er geen voldoende bewljaen waren en hij weer gauw in vrijheid zou zijn. En toch zou het recht zegevieren. Menterz had nu eenmaal gezworen den dader te ontdekken en hij kon het niet van zich afzetten Oradus als den schuldige te beschouwen. Hij bepeinsde hoe tot zijn doel te kunnen geraken. Op een dag had hü. zooals hij meende, een middel gevonden. Hij zag de moeder van Oradus voorbij zijn huis komen. Ze ging blijkbaar voor boodschappen naar het dorp. Hij stak zijn re volver bjj zich en spoedde zich op zoek naar Oradus. Deze werkte dikwijls als arbeider bij boer Verhaalt en al gauw had de brigadier hem gevonden. Oradus liep achter den ploeg op een braakliggend veld. „Ik kom je even vertellen." begon Menter» zonder inleiding, „dat je moeder zoo juist gear resteerd is. Ze wordt beschuldigd Jouw mede plichtige te zijn.” „Mijn moeder?" schrok de bandiet. Ja. Ze heeft de plek aangeduld, waar het geld verborgen is." „Hoe weet zij? Ik heb het haar nooit gese. Opeens zweeg de moordenaar: hij wist, dat hij zich verraden had en de brigadier hem beet genomen moest hebben. Maar alvorens hij wraak pp hem kon nemen, hield Menter» hem de revolver voor en dwong hem aldus zich over te geven. Langs een omweg bracht de brigadier zijn ar restant naar het dorp, ten einde de moeder, die zij hoogstwaarschijnlijk zouden tegenkomen, dit voor haar zoo drpevlg tooneeltje te besparen. Nadruk verboden) Forward hard om den achterstand in te loopen Doch St. George heeft meer succes. Als Quin goed doorloopt maakt hij een goal (8—1). Forward is nu een geslagen elftal. Voor het einde weet Duin nog eenmaal Morsch te ver schalken. Reeds na een kwartier opende Booy voor de gastheeren de score (10). De bezoekers lletén daartegenover eenige goede kansen onbenut, ter wijl het te ver dcorgevoerde samenspel overigens den weg naar succes afsneed. Na de hervatting liet Gorter een eenvoudige kans om de Wormerveersche voorsprong te ver grooten voorbij gaan. Geleidelijk nam de kracht van de WFC-defensie hierna af, waarvan de Helderschen een dankbaar gebruik maakten, door met een tweetal doelpunten van goed ge halte de rollen te doen omdraaien (1—2). Door Wezel wist WFC tenslotte nog gelijk te maken Ik léén X van u!” zei Keith met stralende oogen. „’k Erfde een baronetschap van mijn oom, Sir Malcolm Beveridge, en. naar ik meende: een vermogen er bij. Iemand is me vóór geweest. Hij moet mijn oom zóó in zijn macht gekregen hebben, dat hij hem totaal kon uitkleeden. Mijn heele erfenis bestond tenminste uit X afschrift van een schuldbekentenis, groot honderd vijftig duizend pond. De zoogenaamde schuldeischer is Woodford Chrichton, gewezen zaakwaarnemer van mijn oom; de advocaat, die zijn vuile zaak jes opknapt, heet Alfred Oakton. Méér behoef 'k u niet te zeggen. Een gedeelte van uw geld zal 'k gebruiken om een nieuw proces aanhangig te maken, ’k Ben overtuigd, dat 't met die schuldbekentenis zwendel is. Uw vijftien duizend pond zullen me geluk aanbrengen; dat staat voor jnü als een paal boven water. Daarom durf Tl met zoo groote stelligheid verklaren, dat ze maar geleend zijn.” Cullingwood boog en ging naar de deur. In de opening draaide hü zich om. „Als uw dochter met de whiskysoda komt, Mrs. Robinson, zeg fiaar dan, dat It in den tusschentijd bedacht heb en geheelont houder ben geworden." breekt me de klomp!" Een «ogenblik stond Cullingwood paf van zooveel brutaliteit. „Luister eens. vrind! Niet ik loop door Jij! Met nieuwen moed hervatte Menter» zijn taak. Was er kermis in de buurt, dan zag men hem tusschen de menigte, hoewel zijn dienst zich niet tot daar uitstrekte. HU hoopte te ontdek ken, dat Gradus ruim met geld omsprong, maar deze voelde, dat de brigadier op wild Jaagde en dat wild was hij: Gradus Vromlng. De som, die hij den veekoopman, na zijn aanranding, ont stolen had. lag echter veilig ergens tusschen heestergewas ver van het dorp in een kuil ver borgen. Hoe men ook gezocht had en hoe de politiehonden ook in de weer waren geweest, het geld had men niet ontdekt. Later, wanneer zijn Om jouw krachtterm te leenen' donders gauw ook! Wil je anders, mij best!” Hij deed dreigend een stap In de richting van inspecteur Naylor, die wijselijk retireerde. t Meisje pakte Keith bij een arm. „Neem "een notitie van hem!" dreng zij aan. „Waarom u te encanallleeren met iemand van zijn slag?" ,,aar den haard en wierp de brieven één voor één in de vlammen. „Nooit, nooit zal ’k u dat kunnen vergelden!” stamelde Mrs. Robinson. De tranen sprongen haar in de oogen. „Vergeet t!” glimlachte Cullingwood. .Be halve één ding, Mrs. Robinson. Een vrouw, Kay Wliarrle heet ze, wist me gisteravond er toe te krijgen, die ongelukkige brieven uit Carline’s villa te stelen. Zü gaf voor, dat 't de hare waren, maar ze speelde onder één hoedje met advocaat Oakton en X was hun voornemen, de rol van Carllne voort te zetten u onbarmhartig geld af te persen. Die vrouw beloofde me honderd pond voor mijn moeite. Ze scheepte me metéén pond af, ongerekend een klap met haar revolver op mijn kop. Mrs. Robinson, 'k ben werkelijk een arme drommel en die ontbrekende negen en negentig pond,..." Hij brak af kleurde tot in den nek. Mrs. Robinson ging weer naar X dressoir en ditmaal weerhield Keith haar niet. Zjj haalde er een lijvig pak bankpapier uit, met een elastiek omwonden, en stak X Keith toe. „Vijftien duizend pond was de prijs van mijn vrijheid. U kunt X bedrag natellen en zult 1 in orde bevinden.” „O weer zit D.S.S. voor het vüandelükë doel, doch niets lukt, terwijl de keeper eenige zeker schij nende doelpunten voorkomt. Terwijl elk oogen- blik een D.S.S.-doelpunt verwacht kon worden, geeft de scheidsrechter aan B.8.M. een straf schop. welke benut wordt: 0—2. Totaal ont moedigd speelt D.S.S. den nog resteerenden tijd In de eerste helft was EDO zeer on fortuin lijk voor doel, maar het keurige verdedigen van Alcmaria dient ook genoemd te worden. Theo v. d. Putten, die na maanden afwezigheid, weer eenige wedstrijden meedoet op oe middenvoor- plaats. is een zeer actieve zpeler, die een door- loopend gevaar is voor elke verdediging. HU zorgde voor EDO’s eerste doelpunt en had een groot aandeel in de volgende. Na rust kon een der Alkmaarsche verdedi gers slechts redden door den bal weg te slaan. Bas Timmerman benutte den strafschop. De middenvoor maakt dan met een schitterend schot een derde ooelpunt. EDO's overwinning is ni! veilig, want de EDO-achterhoede fs safe. Spek Sr. en v. Zaanen brengen den stand na fraaie aanvallen op 50, waarmee het einde komt B.Sm. trapt met den sterken wind in den rug af en is meteen in den aanval, doch deze wordt resoluut afgeslagen. D.S.S. belaagt dan •enigen tijd goed combineerend de B.S.M.-veste, doch tot doelpunten komt hel niet. Het gelukt Vemooy met een goed schot aan B SM. de leiding te geven: 0—1. Tot aan de rust blijft BS.M. in de meerderheid, maar de achterhoede ?»n D.S.S. houdt kranig stand. Na de hervat ting oefent D.S.S.. geholpen door den wind, een krachtig offensief uit. Op onbegrijpelijke wijze ontsnapt het doel der Bennebroekers aan een doorboring. Met de enkele uitvallen van B.S.M. Weet de D.S.S.-achterhoede wel raad. Steeds Direct begint West-Frlsia met een aanval, doch dan komen de Kennemers er beter in en behouden »U het beste van het spel wat be treft de gevaarlijkheid hunner aanvallen, voor de rust wordt er aan beide zijden echter niet gescoord. Na de thee zet men er direct een flink tempo fn. waarbij de gasten succes hebben De rechts binnen krijgt den bal goed toegespeeld en met een welgericht schot, onhoudbaar voor Bouw man. geeft hij zijn club de leiding. Direct hier na is het West-Frlsia, dat na een goede pass van Stelling naar de Braber. oen stand op gelijken voet brengt. Aan beide'züden wordt er hard gewerkt voor bet winnende goaltje. maar de stand heeft bij het einde geen verandering ondergaan. Na een aanvankelijk gelijk opgaanden strüd nam Zeeburgia de leiding na ruim een kwar tier spelen. Bronkink brak alleen door, pas seerde enkele spelers en ontfutselde zelfs den. vallenden keeper den bal, waarna hü scoorde. In de tweede helft werd de opstelling der H. V. C.-voorhoede enkele malen gewijzigd doch ook dit leverde niets op. Onvermoeid trok Zeeburgia echter ten aanval en een kwartier in de tweede helft vergrootte Bronkink den voorsprong tot 20 en een kwartier later kwam het derde doelpunt van de voet van dezelfde 22 22 18’ 59—29 12 12 13 11 10 30—34 10 32—56 9 16—37 lemsche E. D. O. als het ware in óen schoot geworpen. Op de eerste plaats werkten de lei ders hieraan zelf mee door een correcte 50- overwinnlng op Alcmaria Victrix en bovendien zorgde H. F. C. voor de verrassing van den dag, door R. C. H„ de derde Haarlemsche club, voor wie de puntjes van groot belang waren, met 31 te verslaan. Vbor the good old is de redding weer nabij, maar R. O. H., dat nu vier punten op E. D. O. achterstaat, kan voor dit jaar zijn adspiraties wel opbergen. Evenals trou wens W. F. C„ dat zich op eigen vekf door H. R. O. een punt liet afsnoepen en daardoor nog een handje hielp om E. D. O. zoo spoedig mogelijk van den titel te verzekeren. Alkmaar sche Boys stelden teleur door, eveneens in eigen omgeving. O 8. V. eén 2—2-gehjk spel toe te staan, terwijl West.Frisia en Kennemers op het terrein van eerstgenoemde de punten deelden. 3 3 3 3 4 3 4 0 3 6 3 8 neen!" protesteerde Cullingwood. „Dat kan *k niet accepteeren! Mijn leven lang zou ’t me voorkomen, alsof k me óók aan chantage schuldig had gemaakt!” beteekent geld In verhouding tot de rust, die u me teruggegeven hebt? Neem t! U doet me er een groot genoegen mee!” „Laten we dan zóó afspreken, Mn. Robinson Al dadelijk trekt Hertha ten aanval en Is het H M 8.-doel in gevaar. Reeds binnen vijf minuten weet de Hertha-rechtsbinnen met een goeden kopbal, na een prachtvoorzet van den linksbuiten, zijn club de leiding te geven. Nu trekt H.M.S. ten aanval, maar de verdediging van Hertha zendt alles retour. BU een schermutseling voor het H.M.S.-doel heeft de Hertha-rechtsbulten weer succes als hü onhoudbaar Inschiet: 20. Als de Hertna- linksbjnnen het alleen probeert, weet hij zich prachtig vrij te maken en den stand tot 30 Zwalu.«*n Vooruit 8. D O. Olympia Baestum R. K. B. V. V. V. V. U. j, L V. V. M. 8. V. H. M. 8. 3 Hertha In Ib heeft St. George niet gefaald en het gevaarlijke Always Forward met een 41 derlaag naar huis teruggestuurd, waardoor de Spierdijkers den kop behielden. D.OBS. heeft intusschen op ondubbelzinnige wijze zijn prach- Ugen vorm bewezen. Volendam 2, dat toch lang niet tot de zwakste In deze afdeeling be hoort, werd op eigen terrein door de Rotter dammers met dubbele cijfers (110) gekraakt. De derby ConstantiusV.I.C. leverde den be zoekers een kranige en evenzeer nuttige 30 overwinning kansje Weesp op. The Victory liet zijn laatste glippen en sloeg Zwaluwen in met 2I. De Amsterdammers moeten nu voorloopig met de laatste plaats genoegen nemen. had met Hercules alle moaite. maar wist het tenslotte toch tot een overwinning te brengen. Watersgraafsmeer deed het stukken beter en gaf Vriendenschaar in Culemborg met nietminder dan 71 klop. Ook A.F.C. beet uitstekend van rich af en verrichtte een keurige prestatie door Z.F.C. in Zaandam met 20 te slaan. Op niet minder ver dienstelijke wijze zorgde Zeeburgia voor de vijfde Amsterdamsche zege een unicum! in deze afdeeling H V C. moest in Amersfoort met 30 de meerderheid van de hoofdstede lingen erkennen. hoofds, op straat deed, in een stille buurt als Howley Place. ZU scheen zijn laatste gedachte te raden. „*k Woon hier in de omgeving en wandel s avonds altijd een blokje om vóór ’t naar bed gaan,” legde zij uit. „I Doe t al weken. Nog nooit ben Tt lastig gevallen. Hij....” Ze stokte, toen de .JiU” eindelijk zijn hoofd uit den hoed gewurmd had. „Goeie genade!" riep Culllngwood uit. „1 Ia irfSpecteur Naylor van Scotland Yard C.I.D.! Houdt hU zich buiten diensttijd onledig met t molesteeren van dames?” „O, kent u hem? vroeg t meisje. Dat ..hem" hield een wereld van minachting in. Naylor deed een belachelijke poging, om zijn te grabbel gegooid prestige door bluf te her winnen. Hoe waag JU ’t," schetterde hU. Je handen naar een inspecteur van Scotland Yard uit te Ata dOn<jer> gBUW doorloopt, proces-verbaal op Gehoord? Wees weer met een achterstand van twee punten op de onderste plaats gedrukt. De IJmuldenaren hebben zulks te danken aan Santpoort 2, dat hen met 30 klopte en mede aan Teyüngen, dat door een fraaie 30 overwinning op D.E.M. zjjn pun tental eveneens opvoerde. De nieuwe kampioen. V.VE., heeft als zoodanig zijn eerste nederlaag te slikken gekregen en wel van zyn ouden rivaal Lisse, dat wraak nam voor de manier waarop de club uit Wijk aan Zee het den tite! voor den neus wegkaapte en zijn gasten met een 10 nederlaag naar huis terug zond. BSM. zorgde ervoor niet te dicht in de buurt van de gevaarlijke laatste plaats te komen De eerste aanvallen zijn voor Forward Spoedig wordt er een corner genomen op het St. George-doel, deze wordt weggewerkt. Geleide lijk weet St. George zich wat los te werken. Als na eenigen tijd A. Overtoom goed voorzet, laat H. Overtoom den bal loopen voor Duin, die onberispelijk inschiet (10). Na eenige aan vallen over en weer passeert Duin listig Neefjes en de bal ligt wederom achter Morsch. Het is de spelers aan te zien, dat de zenuwen ’n woordje meespreken. Forward krijgt onverwacht een tegenpunt doordat de St. George-back Mul Hart van Forward vasthoudt. De scheidsreêhter kent hierdoor een penalty toe. welke door J. Freeze wordt irigeschoten. Na de rust werkt rente kon hij zich best bedruipen, ’t Betwisten van Sir Malcolm's schuldbekentenis van begin af aan was zjj hem een ongerijmdheid, een doortrapt gemeene streek voorgekomen, waarin Woodford Chrichton de hand had ge had stond bovenaan op zijn program van actie. Maar ditmaal waagde Culllngwood zich niet op lis van één nacht, ’t Eerste proces, on bekookt begonnen, overijld doorgezet, had meer leergeld geéischt, dat hem lief was geweest. Veertien dagen waren verloopen, sedert hU Mrs. Robinson in 't bezit van haar brieven had gesteld en nog steeds was Keith 't niet met zichzelf eens, hoé de zaak tegen Woodford Chrichton aan te pakken met behulp van een gehaald advocaat, of van een ondernemend detective. Dien avond, toen hü van een music- hall op Edgware Road naar zün kamers terug wandelde, was hü echter tot de overtuiging gekomen, dat er nu geen tijd meer mocht ver loren gaan. Hü woog 't eene plan tegen 't andere af, toen op Howlcy Place Iets zün ge dachten eensklaps oen andere richting uit stuwde. Dat iets was de verontwaardigde uit roep van een vrouw geweest. Zü worstelde met een man. die haar bü een arm had gegrepen. Na haar kreet werd de worsteling zwijgend, verbitterd voortgezet. Beide partijen gingen er zóó in op, dat zü niets bemerkten van hem, die ter Interventie kwam toegesneld. De aanrander werd zich de tusschenkomst t eerst bewust Zü was daarbij van dien aard, dat hü zich ge noodzaakt zag. van zün kant den strüd meteen op te geven: iemand had hem den hoed finaal den boven alle verwachting gunstigen keer, welken de staat van Cullingwood's finan ciën genomen had, was zün eerste werk ge weest. Travellers House te verlaten en een behoorlük appartement In Bendall Street te betrekken. De vüfUen duizend pond van Mrs. RobUuson waren dfMEdfiWit belegd en van de over t hoofd getrokken, waardoor voor hem de Zwaluwen Vooruit is er niet In geslaagd zün Uitwedstrijd tegen V.VJJ. tot een goed einde te brengen. De IJsselstelners. die den laatsten tyd weer uitstekend op dreef zün, sloegen de leiders met 3—0. Gelukkig voor de Utrechte naren wisten ook hun twee gevaarlükste con currenten geen winst te behalen. S.D.O. werd by Olympia met 4—1 geklopt, waardoor de Hilversummers weer een klein kansje hebben gekregen en Saestum kon het bü M.S.V. ook al niet tot een gunstig resultaat brengen. Met 4—2 werd de Zeister club geslagen. Hertha beeft dankbaar gebruik gemaakt van de ge legenheid om de laatste plaats te verlaten. HMS 2 kreeg in Vinkeveen met 4—1 de kous op den kop. De Zullenaren moeten door dit resultaat de roode lantaren van hun gasthee- ren overnemen. Actif behaalde een verrassen de 3—0 overwinning bü R K.B.V.V. Gedurende den geheelen wedstrüd was de thuisclub in de meerderheid, waardoor de strüd zeer eenzijdig is geworden. Voor de rust weer de de Utrechtsche defensie zich uitstekend en eerst een kwartier voor rust gelukte het Mon te ban voor DWV de score te openen (10). Na de pauze bracht Boon na verloop van tüd den stand op 30 en reeds verwachtte men »é«n onbedreigde zege voor de geel-zwarten. toen de wedstrüd nog een pakkend slot kreeg Door een misverstand in de Amsterdamsche achterhoede maakte Hercules kort voor tüd een tegenpunt (2—1) en poogde in de laatste minuten een gelük spel te forceeren. Het werd 33. Ultein- delük waren het toch de Over-üers. die door een goed doelpunt van Ooms op de punten be slag legden. In een zeer onbelangrüken wedstrüd heeft De Spartaan Hilversum zün eerste nederlaag toegebracht. Beide elftallen toepaalden zich tot een tam partütje voetbal, dat voor de rust wei nig aantrekkelük was Na 35 mln. opende v. d. Velde uit een goeden pass van v. Heuven de score, waarna er toch eenige spanning in den strüd kwam. Na de hervatting gooiden belde elftallen er een schepje op. Spartaan streed verwoed om zün voorsprong te behouden en toen Hilversum bemerkte, dat de Amsterdam mers geen krimp gaven, moesten de kampioenen zich ditmaal met een 10 nederlaag tevreden stellen. De brigadier der rijksveldwacht Menter» ver liet het Gerechtshof, waar hü in een zaak had moeten getuigen. Hü h*P met gefronste wenk brauwen. In de gang had de officier van Justi tie hem aangesproken en gevraagd, of er van den moord in het dorp, waar Menters gestation- neera was, gepiccgd, nog niets was uitgeickt, dat eenige aanduiding kon geven. Menters moest, tot zün groote spüt, verklaren, dat geen enkel geval zich had voorgedaan, waardoor eenig licht in die zaak gebracht kon worden. Hierover peinzend, ging de brigadier naar het station, om zün trein naar hui» te nemen. Ook onderweg liet de gedachte aan dien bewusten moerd hem niet los Hoe had hü zich al niet ingespannen, om den dader hiervan te kunnen ontdekken! Dagen en nachten was hü cr voor in de weer geweest Met hart en ziel gaf hü zich steeds aan zün beroep Nog nooit, in al ajn twintig dienstjaren, had hü echter voor «no’n raadsel gestaan als nu van dien laffen overval op den veekoopman Tolden. Natuurlük was zün verdenking aanstonds op Gradus Vroming ge vallen. die al zoo dikwüls door zün mlsdrüven met de politie in aanraking was geweest Gra- aus w*4s een eerste vechtersbaas, strooper en smokkelaar: een bandiet, gevreesd door het heele dorp. Gradus was dan ook In arrest ge steld. omdat men hem op het uur, dat de moord bedreven moest zün. daar In die buurt gezien haa. Maar de hoeve van Tolden lag aan den weg. dien Gradus moest nemen, als hü van het dorp huistoe ging. De verdachte had ten alibi kunnen opgeven. Maar om den moord te be- drüven en het slachtoffer te bestelen; zooals ge beurd was. had men niet veel tüd noodlg «ehad. Bewüzen waren er echter niet gevonden. De veekoopman was dood en het geld, dat hü vol gens de familie bü zich droeg, was en bleef ver dwenen. Na verloop van eenige weken werd Gradus dan ook op vrüe voeten gesteld Menter» verloor hem echter niet uit het oog. Hü hoopte hem eens te kunnen betrappen op iets, waar door zün aanhouding gerechtvaardigd zou zün. Gradus moest het geld ergens verstopt hebben, was de overtuiging van den brigadier en vroeg of laat zou de boef het gevaar als geweken be schouwen en meer geld uitgeven dan hü ver antwoorden kon. Maar hoe Gradus ook gescha duwd werd, men kon hem niets aanleunen in verband met den moord. En toch moet hü de schuldige zün, bleef de brigadier volhouden. Dit wil mü niet uit het hoofd. Nog eens ging hü den volgenden dag naar de moeder van Gradus, om haar, voor den zooveel- sten keer, een verhoor af te nemen. „Ik weet niets, Menters,” antwoordde de oude vrouw. „Dit heb ik Je nu al zoo dikwüls gezegd. Waarom laat je mü filet met rust? Door zün vrülating is Immers bewezen, dat hü er geen schuld aan heeft?” „Geloof JU zelf aan zün onschuld, moeder Vromlng?” „Ja.” zei ze zonder aarzelen. „Ook dit heb ik je al meermalen gezegd.” „Ik weet, dat hü veel met zün moeder opheeft. JÜ bent alles voor hem. naar het schünt.” ..Hierin heb ik mü over hem niet te beklagen. Hü is zeer goed voor mü. Is dit geen bewüs, dat hü geen moord zou kunnen bedrüven? Een zoon, die zoo van zün moeder houdt, zooals Gradus van mü. is daar niet toe in staat. Geloof me, Menters. Hü doet dingen, die door de wet ver boden zün, dit geef ik toe en daar heb ik ook veel verdriet over, maar een moord begaan, neen, dat kan hü niet.” „Heb Je hem nooit verzocht, niet meer stroopen en niet meer te smokkelen?" „Natuurlük! en ik doe het nog dikwüla, maar didaten is in een overwinning van The Victory geëindigd. Beide ploegen gaven elkaar niets toe. The Victory kreeg de eerste goede kans, ooch Oosterwük kopte buiten bereik van den keeper ver naast. Na een half uur spelen zette Blüm die linksbuiten speelde, stevig door en doel puntte (1—0). Zoo bleef de stand tot ver in de tweede helft, toen de The Victory-verdediging een fout maakte, waarvan oe m ld voor der gasten dank baar gebruik maakte (1—1). Daarna moest keeper Beek nog enkele malen handelend op- treden. maar even voor het einde forceerde The Victory een corner. BlUm, die nu rechtsbuiten speelde, zette den bal goed het óoel, waarna Smeekes onberispelijk kopte 21. speler. Met het vierde doelpunt had H. V. C. werkelijk pech, want door een misverstand tus- schen keeper en linksback, kopte Veenendaal het leder in eigen doel. Elirect hierop was een goede voorzet van Barendsc het besluit van een der aanvallen van de gasten, waaruit Zwarts met een kopbal keeper Morsterd voor de vüfde maal het nakü- ken gaf. Met 50 voor Zeeburgia kwam het einde. het tarnt niet." Moeder Vromlng mchtte en veegde een traan uit haar oogen. JDan is zün liefde voor zün moeder niet zoo groot, als Je wel meent," vond de brigadier, „an ders zou hü het wel laten." „Dit zit-fcem-een beetje in het bloed." veront schuldigde zü haar zoon „De vader wa» Immer» ook zoo?" Menters vertrok Ik ben stom, dacht hü. om zulke vragen aan een moeder te stellen en die arme vrouw ook nog als het ware op de Pün- bank te leggen, te erg harteloos van me En bovendien: was hü schuldig aan den moord en zü wist dit. dan nog zou de moeder hem wel licht de hand boven het hoofd houden. Maar deze sluipmoord moet opgehelderd worden, zwoer de brigadier der rüksveldwacht zichzelf. Trouwen», wat zullen mijn meerderen van mü denken, a’s hier geen klaarheid in komt? Zullen zü mü niet verwij ten. niet genoeg üver te hebben, noch speurders- talent en waar door bevordering uitgesloten is? Jk begrüp t," antwoordde Keith met een glimlach in de oogen. Maar hü begreep er niets van. .1 Was laf van me,” vervolgde X meisje. ,X*f en gemeen. Toen hoorde 'k aan de deur, wat u moeder zei over die brieven, en mün daad kwam me dubbel verachtelük voor. Kunt u 't mü ver- Beven?" „Waarom zou ik 1 niet kunnen?” vroeg Keith haar zonder een zweem van wrok. „U schoot op Carllne. nietwaar?” .Laten we er liever geen woord meer over ■éggen." -Afgesproken!" knikte Culllngwood monter. -De schoft verdiende een lesje en hü kreeg X. V behoeft niet bevreesd te zün. dat hü er over kikken zal. En nu wat ander».’’ Keith lachte. .Liarjorie Robinson, aoudt u me een hartlgen dronk kunnen verschaffen?" „Natuurlük! Y Zal zelf een whisky-soda voor klaar maken. Een paar minuten!" Zoodra Marjorie x vertrek uit was, ging,Kelth een weifelend begin van belde partijen H. F. C. tot den aanval over en het eerste doelpunt laat niet lang op zich wachten, want na 10 mln. maakt Verkaaik een blunder, wanneer hü een tam schot van Geutiss mist (10). Maar kort hierna bewijst Beets dat het ditmaal ernst is met H. F. C. Hü lost uit een voorzet van rechts zulk Yen kogel, dat Verkaaik •reeds bü voorbaat geslagen is <20). Het spel van de Racing valt erg tegen, er is weinig ver band in te bespeuren en vooral de voorhoede is zwak. De aanvallen van H. F. C. zün daaren tegen verrassend goed en blüken steeds gevaar- lük te zün. zoodat de onzekere verdediging van R. C. H zwaar werk heeft te verrichten. Wan neer Kreücr In het bekende gebied ten val wordt gebracht, straft de scheidsrechter dit wel wat zwaar door H. F. C. een strafschop toe te kennen, welke door Drüver wordt ingeschoten, maar Verkaaid weet den bal weg te werken. Drüver is er echter snel bü. hü weet zich wederom In het bezit van den bal te stellen en scoort (30). In de tweede helft staat R. C. H. voor de vrijwel hopelooze taak, om een achterstand van 3 doelpunten In te halen. Het is een strijd tegen de verdediging van H. F. C„ welke te hecht Is om zlch.te laten passeeren. Eindelijk krijgt v. d Horst zün kans, wanneer hü kort voor tüd den bal vrü weet te maken en laag In den hoek achter v. d. Togt schiet (31). Het was bü Te'ylingen alleen P. v. Nobelen, die voetbalde, de rest trapte maar raak, ter wijl bij D E. M. de rechtsback en keeper een uitzondering maakten. Kort vóór de rust scoorde D. E. M. een ver dienstelijk doelpunt, hetwelk ten onrechte we gens buitenspel werd geannuleerd. Na rust kwam er weinig verandering in het tempo en vooral Teyllngen weerde zich eenigen tjjd danig. Geïnspirferd door het enthousiasme van de tegenpartü Het ook D. E. M. de tanoen zien, maar goede schutters ontbraken. Een oogenblik krijgt Teyllngen het spel In handen, vele schoten gaan naast, eenige corners leve ren niets op en enkele fikse kogels Weet de kee per prachtig te keeren. Eindelijk slaagt Wes seling er ih een onve hetwelk buiten bereik net verdwünt (10), In Tb bracht Spartaan de gemoederen in be roering met zün fraaie 10-zege op de kam pioenen. Is de schitterende zegetocht den Hil versummers toch te zwaar geweest, of maken de heeren thans een rustperiode door, met het I oog op de as. zware promotiecompedtle? D.W V. wereld plotseling in Egyptische duisternis ge huld werd. „Tenzü u er op staat, dat 'k den kerel een aframmeling toedien, wat 'k met alle soorten van genoegen doe," zei Kelch tot X meisje, „kunt u van mijn arm gebruik maken en on gedeerd deze publieke arenÉ Verlaten." ,X>ank u! antwoordde zü. bem spontaan hand toestekend. Haar glimlach »ras van een ongemeene bekoring. „Neen, ofschoon hü "een aframmeling dubbel en dwars zou 'k mün handen maar nlel maken!” Culllngwood wondering aan. Keith denken glimlachte keek haar met ongeveinsde be Elke jonge man heeft *un droomen gedroomd over de vrouw, die de uit verkorene zün» harten zal zün. Dit meisje kwam Keith als X Ideaal voor. X Eerste, wat hem op viel. was de wondermooie kleur van X haar de kleur, die beuken vertoonen. als de herfst zon ze met haar laat-gouden licht overstroomt oogen waren dlcp-blauw als een meer, waarin de azuren hemel zich spiegelt, met een lichten weerschijn van violet; de wangen, ge- en zacht-roze deden een penlk, en toen hü er twee allerbekoorlijkste kuiltjes gezien Een meisje. zooals er niet op de honderd duizend gevonden wordt, verzekerde hü zichzelf geestdriftig. En van ra». Zü moest drommel» goed weten, wat zü wilde: daarvan getuigd* de vastberaden kin. Doch bü dit alles verwonderde Culllngwood zich over één ding: wat zoon wonderbaarlük meisje op dit uur van den avond «onder gelelde, en bloote-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 15