Uit het leven van I Over 63 jaar zal Kard. Pacelli en de kleine Sampietrino Zijn wonderbaarlijk geheugen Ernstig en droomerig, maar een echte jonge men dezen jongen i 4 goed kennen jongen „het leven redde” Hoe de H. Vader een kleinen r r .j i I h i l wil Kardinaal Pacelli als Staatssecretaris in zijn werkkamer zich gen inderdaad O Op den 63sten verjaardag van Kardinaal Pacelli de witte rook boven de Sixttjnsche kapel, verkondigt dat de Paus is gekozen Benige dagen later komt Kardinaal Pa- cell! In den Sint Pleter en ziet daar het neefje onder leiding van Plppo op de bo venste sport van een ijselijk hooge ladder zijn volstrekt gemis aan hoogtevrees de- monstreeren. Plppo zelf, die wel voorziet, dat er wat zwaaien zal, wil den Kardinaal vóór zijn: „En wat zegt u wel van dit vogeltje, Emi nentie?” Dr. Filippo Pacelli, advocaat Consistorie, de vader van Pius Xll Het geboortehuis van Pius XII: Palazzo welke derde verdieping het appartement Pacelli lag De overleden broeder van Paus Pius XII Markies Franbesco Pacelli Een zuster van Paus Pius XH Otusepptna Pacelli 8 n En den Kardinaal, dien het er juist om te doen was geweest een vroegtijdigen dood van het knaapje te voorkomen, bleef niets anders meer over dan te zuchten: „Als het zóó is.ja, laten wij hem dan maar laten leven....* Virginia Pacelli, geboren markiezin Ora- ziosi, de moeder van Pius Xll Een foto uit 188!: een groep van de feugdveraeniging van Pater Lais: in het midden Eugenio Pacelli, naast hem zijn broer Francesco, de latere Markies Pacelli, die het Lateraansche verdrag van 1929 ontwierp ova", zooals het groepje jongens spoedig genoemd werd, was een zoo groot succes, dat het zijn leiding overleefde. Eugenio Pa- celll nu was er, evenals zijn broertje Fran cesco, lid van. Ongetwijfeld heeft pater Lais in de ziel van den tien-jarigen Eugenio het zaad gelegd, waaruit zijn priesterroe ping ontkiemde. Of het verhaal waar is, weten wij niet, maar wel weten wij, dat het hier gretig gelezen werd. Wij houden ervan de grooten onder ons te ideoliseeren in dien zin. dat wij reeds in,het onmondige kind den later uitbllnkendeh mensch trachten te ontwaren. Daar steekt niets verkeerds in. wanneer maar niet uit het oog wordt ver- ïbi-en. dat de goddelijke meegift aan ta lenten alléén, dus zonder magewerking van den begiftigde, niet groot maakt. De voorspelling van Mgr. Jacobaccl veron derstel'’ dan, dat zij authentiek is ont sloeg Eugenio Pacelli niet van den plicht met de talenten, welke Ood hem gaf. te woekeren. Maar de Kardinaal gaat daar niet op in. „Dat je het oogenblikkelljk naar beneden moet laten komen” luidt het ietwat straffe antwoord. „Zooals u wilt. Eminentie” zegt Plppo „maar ik moet u er op attent maken, dat, als u dien jongen niet onder de Sam- pletrini opneemt, hij dan vast en zeker doodgaat.” Kan men werkelijk in den kleinen, nog onmondigen Eugenio Pacelli den lateren Paus Pius Xü ontwaren? Het was een zeer serieus, wat droomerig jongetje, in tegenstelling tot het broertje Francesco, dat levendiger was, „gehaaider”, als wij 4lt weinig parlementaire, maar teekenend v^pord gebruiken mogen. Francesco werd later de groote Vaticaansche advocaat, die Pedtconi. op dar famdit Wy zyn dit artikel met een *voor- spelling" begonnen, Ito ten wy het ook met een „voorspelling" eindigen. Zy is van prof. Evaristo Carusi, die Eugenio Pacelli en den huidigen da- tarius van Pius Xll, Kardinaal Tede- achini, die oude studievrienden zyn, Romeinsch recht doceerde. Eenmaal trof prof. Caruai een groep van zijn studenten aan, zwaar disputeerend over een religieus probleem. Pacelli en Tedeschini waren de protagonisten en verdedigden hun stelling met zoo veel vuur, dat de prof, uitriep: 1 .BravoI Misschien zal een van jullie beiden wel Paus worden'" In de villa Borghese waar Kard Pacelli zl)n middagwandeling placht te maken: Een schilderachtige vijver met een Aesculaap-tempeltje Pater Lais, Oratoriaan, verzamelde een kleine, uit gelezen groep jongens om zich heen met de bedoe ling hen vroegtijdig, wan neer hun zielen nog geheel ontvankelijk waren, te doordringen van waren, diepen godsdienstzin. Zijn „Corcolo della Chlesa Nu- Sets Jota uit 1898: de 18-jange gymnasiast Eugenio Pa celli op het Collegio Visconti beid. „Hij is immers veel te jong. Praten wij er later nog eens over.” Plppo en het neefje, dat hard noodig bij de Sampietrinl ingelijfd moest worden, konden gaan. Dan breekt de gymnasiumtijd aan. Voor ons liggen de cijfers, waarmede Eugenio Pacelli in 1802 en 1803 overging. 4892: voor schrifteltjk: Itallaansch 8. Latijn 8’4, Griekseh 0, wiskunde 8; voor mondeling' Italiaensch 9, Latijn 9, Grieksch 9, ge schiedenis 9, wiskunde 8, natuur- en schei kunde 8, natuurlijke histbrle 8. filosofie 9. 1893: Voor schriftelijk: Itallaansch 8’4, Latijn 8’A, Grieksch 84i voor mondeling: Ttaliaansch 9, Latijn 8’4, Grieksch 8 3/4. geschiedenis 8 3/4, wiskunde 8’4, natuur- en scheikunde 9, natuurlijke slstorie 8, filo- torie 3’4. filosofie 9; 1893: Itallaansch 8' volgt: 1892: Itallaansch 9, Latijn Grieksch 8. geschiedenis 9’4, wiskunde Eugenio Pacelli werd misdienaar in de Chlesa Nuova, de kerk vtn Sint Philippus Nerlus. Zijn ouderlijk huls lag geen honderd stappen van die kerk verwijderd. Hoe ge- droeg hij zich als misdie naar? Als prlester«en Mon seigneur is Paus Pius XII nog heel dikwijls in de Chlesa Nuova teruggekeerd en hij keek dan in de sa cristie altijd met een ze keren weemoed naar de kast, waarin hij al misdie naar zijn toog opborg: „op een knoedel gerol”, zooals hij het ons uitdrukte. De kleine Eugenio mocht dan een emstigen, pelnzenden aard hebben, hij was daar om niet minder op en top - een echte jongen. Een ech te jongen, aan wlen nog heel wat- te vormen viel. En dat nam pater Lais op zich? In deze dagen van hoogtij in het Vatl- caan genieten de Sampietrinl, de knecht jes van St. Pleter, groote belangstelling van de zijde der Romeinen. Op den avond van den grobten dag der Pauskroning wordt naar eeuwenoud ge bruik de St. Pleter met koepel en al ge ïllumineerd. niet met doode, star-priemen- de electrische lampjes, maar met trillende, levende vlammetjes van duizenden en dui zenden vetpotjes. De Sampietrinl nu volbrengen bij gele genheden als deze den levensgevaarlijken toer, om langs de ribben van den koepel van St. Pieter en langs de geweldige zullen van die facade al die vetpotjes aan te bren gen en te ontsteken Ademloos zien op het St Pietersplein duizenden toe, hoe dat in zijn werk gaat Het lijkt een voorstelling van acrobatén. En Sampietrinl overtreffen in hun stoutste prestaties de beste circusartlsten. Sampietrino Is men door zijn geboorte. Men is het, omdat men uit 'een Sampletrino-familie stamt Het vak gaat van vader op zoon over hét is trou wens niet te leeren, het moet* In het bloed zitten. Het moet een hartstocht zijn. Het Sampietrino-bloed* kruipt waar het niet gaan kan. Dat werd Paus Plus XII eens gewaar, toen Hij nog Staatssecretaris was en Aartspriester van de basiliek van Sint Pleter. In deze laatste functie ontving hij eens een ouden Sampietrino. Plppo Pleroni geheeten, die Hem üjn neefje van nauwelijks *15 jaar kwam voorstellen. „Eminentie” zoo viel Plppo met de deur in huis „deze jongen hier moet hard qoodlg bij de Sam- pletrinl ingelijfd warden.” „Ónmogelijk” ant woordde Kardinaal Pacelli met even groote beallai- met messcherp verstand spitse, juridl onderscheidingen maakt. Ook Eugenio •en Juridischen knobbel en in zoover: hij een echte zoon van'zijn vader. Fll Pacelli, die deken was van de advoc van he* Conclstorie maar zijn 1 vindt in het juridische vernuftsspel bevrediging; hij is sterk geneigd tot sofeeren; hij wil de levensi rot op hun bodem peilen, hij diepste oorzaak van kennen. dezen aanleg hebben, maken uien indruk minder „bij” te zijn dan kl ten met een meer oppervlakklgen aai zooals Francesco had. Een serieus, droomerig jongetje het klinkt p doxaal, maar als iets in den kleinen, onmondigen Eugenio een toekomst Paus deed vermoeden, dan was het waarom men hem den mindere van F cesco had kunnen achten. En verder? Verder werd Eugenio Pi van zijn vroegste jeugd af begeleid een aantal uiterlijke omstandigheden in het* licht van de latere ultverkiezfhg getwijfeld frappant zijn. Zijn vader zeiden het reeds was deken van de vocaten van het consistorie en Eug leefde dus In de sfeer van het Vatic welke voor de familie Pacelli kenmerk was. Ook zijn grootvader immers, C Pacelli, diende net Vatlcaan en wel Ir belangrijke- functie van ondersecrei v^n Buitenlandsche Zaken, waartoe 1 Plus IX hem benoemde. En voorts was het bij de geboorte van Eugenio Pacelli nog pas zes laar geleden, dat Rome aan den H. Ftoel ontroofd werd. Thans nog is de buurt, waar zijn geboor^huls staat, typisch pauselijk van stijl. De oude paleizen, die men er vindt het geboortehuis is er één van hadden Iets, dat men van het paus dom niet los kon maken. In dien tijd zal wel niet alleen de stijl van de hulzen, maar ook de levensstijl nog typisch pause lijk zijn geweest. En van het geboortehuis was het als 't ware twee stappen In de richting van den Tiber, waar men In de verte den koepel kan zien van Sint Pleter. Laat ons nu het speuren naar voorteeke- «len staken en. geven wij een aantal jeugd bij zonderheden, puur als feiten. Daarin kan dan leder zien wat hij verkiest. Zijn* eerste schoolervaringen deed Euge nio Pacelli op bij de zusters van de Voor zienigheid, die een school hadden (en heb® ben) voor de kinderen van de z.g.n. „be tere families”. Zuster Prudenza en zuster Geltrude brachten hem de beginselen van lezen en schrijven bij. Deze twee zusters moeten met haar groote geleerdheid (zij schreven op het bord, dun-op dik-neer, zonder zich ooit te vergissen) een diepen Indruk op den kleinen Eugenio hebben ge maakt. Kardinaal Pacelli bezocht tenmin ste eens het moederhuis der zusters In Frankrijk en bleek zich toen haar namen nog heel goed te herinneren Zuster Prudenza en zuster Geltrude zij konden niet alleen prachtig dik en dun rchrljven, zij konden ook machtig mooi vertellen, liefst van den kleinen Jezus, en wie dan het beste had opgelet, die kreeg een mooi prentje van ze, waarop de kleine Jezus in een licht blauw kleedje en met het rechterhandje zegenend geheven, stond afgebeeld. Ze hadden misschien wel jongens In de klas, die zoo n prentje Inge- rulld zouden hebben tegen snoep of iets anders meer materieels, maar die jongens bleken nooit het beste opgelet te hebben Neen, het beste lette een heel ander soort jongens op, het meer stille, peinzende soort -• daartoe behoorde Eugenio Pacelli natuur- en scheikunde 10, natuurlijke hfs- torie 8’4, fllesofle 9; 1893: Itallaansch 84, Latijn 10, Grieksch 10, geschiedenis 9 3/4. wiskunde 9, natuur- en scheikunde 8 3/4, natuurlijke historie 8 3/4, filosofie 7 3/4 Het Jaar 1894 was het laatste middelbare studie-jaor tan Eugenio Pacelli. Men gaf in dat laatste jaar geen cijfers, maar kwa lificaties. Deze luidden voor de prestaties van Eugenio Pacelli zonder uitzondering: Jodevole, loffelijk”. Eugenio Pacelli werd vrijgesteld van examen. De familie Pacelli stamt uit de buurt van Viterbo, uit het plaatsje Onano. Ook nog toen zij reeds lang In Rome gevestigd was. bezat zij daar een huis het deed dienst als zomerverblijf. De jonge Eugenio Pa celli heeft In Onano menigen gelukkigen zomer gesleten. Vader Filippo was een hartstochtelijk jager en als hij uittrok op lacht rond het nabij gelegen meer van Mezzano, mocht Eugenio dikwijls mee. Dit zwerven dopr de natuur was een van zijn grootste vreugden, die de jongen kende. Grooter geworden, trok hij er ook alleen op uit. Op zulke eenzame zwerftochten vocht hij eenmaal den twijfel neer, of de roeping, waartoe hij zich uitverkoren meende, wel echt was. Hij was lil dien tijd, tengevolge van zijn snellen groei, niet sterk. Maar een priester, zoo dacht hij, moest tegen alle lichamelijke vermoeienis sen opgewassen zijn, moest in den wijn gaard des Heeren de hitte van den dag kunnen verduren. De wolken, welke dien zomer zijn vacantle overschaduwden, ’rokken weg. Eugenio Pacelli werd pries ter. Hij studeerde o.a. eenlgen tijd aan het Collegio Oapranlca, alwaar hij zich on derscheidde door een buitengewone Intel ligentie en ijver en.... door zijn begaafd heid voor het tooneel. Met cameval werden er op het genoemde college altijd stukken opgevoerd en daarin speelde Eugenio Pa celli steeds de moellijkste rollen. Meer dan eens bleek daarbij zijn werkelijk wonder baarlijk geheugen. Zoo werd bijv, een stuk m studie genomen, dat in zijn studenten tijd geschreven was door Kardinaal Ram- polla. Er kwamen zeer lange dialogen In voor, die voor de meeste spelers bijna niet van buiten te leeren waren. Eugenio Pa celli, d!s> de langste rol had. las haar slechts enkele malen door en miste op den avond van de opvoering geen woord. De katholiek is nieuwsgierig naar de jeugd van Paus Pius Xll. Hy wil niet zoozeer data vernemen, als wel bijzonderheden, die licht werpen op het karakter in aanleg van den klei-* nen Eugenio Pacelli. De Italiaansche kranten vertellen, dat een zekere Mgr. Jacobacci, een huisvriend der Pacelli's, op den dag, dat Eugenio geboren werd, dezen als 't ware reeds tot Paus verhief. Hij mocht het kind een oogenblik op den arm houden en toen zou hy uitgeroepen hebben: ..Over 63 jaar zal men dezen jon- van het dat. door on-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 6