He LAND WIS Van dag tot dag Dambond 0K R.K. West Friesche NIEUWS HOORN VERl VOC WOENSDAG 15 MAART 1939 Westfriesche agenda 15 Maart Begrooting 1939 Te Bovenkarspel Doe u>< MEDEMBLIK 15 Maart BOVENKARSPEL HOOGKARSPEL Le' SPIERDIJK HEM HEM-VENHUIZEN Candidaten Provinciale Staten .WESTWOUD Voorschot Landarbeiderswet Woningbouw gegund BERKHOUT UIT SC HAGEN WERVERSHOOF BEEMSTER OBDAM OUDE-NIEDORP ENKHUIZEN SCHERMERHORN welke Maandag 13 Maart voor onze parochie ta ZIJPE I MARKTEN GROOTEBROEK Excelsior verloren. Eindstand 3 0. i* De finale-wedstrijden le klasse Gemeenteraad van Callantsoog Persoonlijke kampioenschappen van West friesland Maandoverzicht Rijkspost- spaarbank o 1 1 o BLOEMBOLLENVEILING WEST-FRIESLAND Stand der werkloosheid ANGSTAANJAGENDE ROOK WOLKEN De rondvraag De gevoerde actie passeerde de revue, os de dagmiddag aa. in het clublocaal van B. M. T. Stand der arbeidsbemiddeling Betimmering om den toren Aankoop brandspuit essesw De laatste veiling van plantgoed gla- een dat be den van door den voorzitter. DE WEDSTRIJD D.I.D.—EXCELSIOR sss— Wijkverpleegster Aan de wijkverpleegster voor Noord-ZUpe, tnej. Zr. 4 Meurs is door bet gemeentebestuur ziekteverlof verleend. 2e 1. PROMOTIE de 2 1 0 0 1 2 0 1 mi antwoord dan M7X U4VVUV4>6 QUQbWM MV 1 dening voor de algemeene begraafplaats, welke» St. Jansfilm Op Donderdag 16 Maart as. te half 8 zal hier in het vereenigingsgebouw de St. Jansfilm vertoond worden. Men* verwacht te recht een groote belangstelling. Gegund. Het bouwen van een woonhuis voor den heer C. Botman is gegund aan den heer C. Kaag. B. Hoogland wint van P. Dekker. J. Meester Wr wint van P. Dekker. J. Koppies remise t^gen B. Hoogland. 2 3 1 2 2 1 0 0 0 1 o 2 200 1.00 100 0.00 PROGRAMMA COMPETITIE DEGRADATIE De Stille Omgang stillen oi gaderlng* 2 2 2 0 0 0 2.00 1.00 0.00 den den 1. 2. Is f 13.066,10 meer ingelegd dan terugbetaald. Er werden 35 nieuwe spaarbankboekjes uitge geven. PERSOONLIJKE KAMPIOENSCHAPPEN le KLASSE. 2 0 0—3 3—0 Victor la-theater te Hoorn, vertooning van de film „Golgotha" uitgaande van de Kath. Film* actie. Spreker: Pater van Schalen. 4.10—4J0. Handsl’ De begrafenisverordening Aan het slot van de raadsvergadering heeft de burgemees ter uitvoerig toelichting gegeven op de veror- K. J. M. V. Maandagavond vergaderde de K. J. M. V.. De voorzitter opende, waarna gebe den' werd voor den vader van een der leden. Meegedeeld werd dat aan de installatie in Mei een oriëntatiecursus voorafgaat, door den G. A. te houden. De K. J. M. V. Is ontheven van het schoonhouden van het kerkebollenveld en van de huur voor het gebouw, dat zij schoon zal hou den. Ook het liefdewerk oud-papier zal zij uit voeren. De technische adviseur sprak over den Paus. Spanje en den Stillen Omgang, terwijl vervolgens de heer C. Boon over tijdrekening en de heer J. Koeman over Mussolini sprak. Na een .verloting zei de G. A. een ernstig woord. Volg- Opbrengst collecte De collecte, gehouden na de lezing van pater Verhegge over het melaat- senwerk. heeft opgebracht ten bate van de Me laatsenmissie in Suriname de mooie som van f 100. 1. Z 3 Jaarvergadering L.T.B. De jaarvergadering van den R. K. Land- én Tuinbouwbond zal 17 Maart as. gehouden worden in café Halfweg. J. de Boer Cz. Jb. Koeman D Wester in café waarbij noodlge prettige Voor den heer J. Nauta te Beekbergen zal aan de Spoorstraat een woonhuis worden' ge bouwd, welk werk gegund is aan den heer J Appel NerenstrMrt alhier. Op Zaterdag 11 Maart stonden 70 werkloozen Ingeschreven, waarvan 2 in de steunregeling. 11 in de centrale werkverschaffing en 49 in de ge meentelijke werkverschaffing (25 by de uitbrei ding van de Algemeene Begraafplaats, 13 in de baggerregeling en 11 in het Rletbosch); 3. werk loozen maken een wachtweek door, terwyi 5 werkloozen bit hun bondskas trekken. was dig. is 1 enkele Hanzevergadering afdeeling De Off B wordt njn vrou' moord op Keil haar een compi wijde, «m a Beslote. booten. De «n ruwarts I rtkenbaa. Verdacl vosten Z deren in aocht. O) uttwijken v*n den kanaal li weet verd Preside etandighe daar reet Verd.: de mogel: licht, ft te dat eei Preside Beklaat bet meisj Preside Verd.: De pre rerd, hoi ran vrow te hebber ken voor Verd. r tot de o houding bet mels of er mo De pre JUs ze v dat aooie en het n gesproker Verd.: treBrue meisje ge 1 Januar Verd.: Preside niet gehe roeren? Verd.: hebben, houden De prt welke vei afgelegd: om mijn Verd.: Preside plan te i toch wel Verd. De prei als hij b den auto (Het b plaatst Ir By de de vraag tie met 1 woordde loslaten. De pre tails van verdacht, relt en n ter vol d De dis. tn Schat het vorli dienst gt Verdac president Het mi hoogte >n, dat hield. Vervol, Mto-desl nr een de lezing Juist la. De de over eer BU het hoofdstembureau van Kieskring III Den Helder zijn de volgende candidatenlysten voor de verkiezingen voor de provinciale sta ten binnengekomen: Lyst 1 J. Wagenaar Czn St. Pancras, Antl- Gsp. Gw. Rm VI. Pt. Om. 4 3 1 0 Gsp. Gw. Rm. VI. Pt. Gm. 4 2 0 Jaarvergadering „Hulp in Nood". Genoem de vereenlging hield de jaarvergadering in café Tambach De voorzitter, de heer J. W. de Moei, opende met een hartelyk woord van welkom. Mededeeling door den voorzitter volgde dat het bestuur een extra-bestuursvergadering heeft gehouden om den toestand der vereeni- ging goed onder oogen te zien; het bestuur heeft tevens een actie op touw gezet voor nieu- Hofhauer-liefdewerk Dezer dagen is opge richt het Hofbauer-liefdewerk dat ten doel heeft steun te verleeneri aan het melaatsenwerk in de missie van Suriname. De leden verplichten zich tot gebed voor genoemde Missie, tot afdrage van één cent per week eveneens voor genoemd doel en tot het bewaren en Inzamelen van oud linnen en katoen waaraan in de Missie der melaatsen zoon geweldige behoefte bestaat. Deze week zullen 7 dames de parochianen bezoeken om de oude lapjes linnen en katoen in te zamelen. Het spreekt vanzelf dat ook nieuw linnen of katoen welkom is Doch gezien de geweldig groote be- noodigde massa verbandstof wordt alles dank baar aangenomen. In verband met den «gang zal plaatselyk geen aparte ver worden gehouden. Door het comité is de heer N. Baas wederom belast met de uit gifte van deelnemerskaarten. Men gelieve met het opgeven niet te wachten tot Zaterdag, daar men dan niet van goede treinplaatsen verzekerd kan zyn. J. Meester Wz. B. Hoogland 3. J. Koppies A P. Dekker yen maakt Meester Iskampioenschap te Ut boven Hoogland, Stille Omgang Daar Zondagavond de op komst zoo gering was, is nog een vergadering uitgeschreven op Donderdag 8 uur in St. Pieter Het bestuur moet worden aangevuld, terwyi ver der de byzonderheden over den Stillen Omgang a s. Zaterdag zullen worden besproken. Toont allen uw belangstelling! Jb. Koeman wint van D. Wester. J de Boer Cs. wint van D. Wester. In toor O 32 006,38, en terugbetaald f 19.030,28; Maandagavond verga derde de afdeeling Wervershoof-Onderdyk- Zwaagdyk in café „De stoomwagen" van heer D. Dol, onder voorzitterschap van --van L- diolen zal op Woensdag 22 Maart as. gehouden worden. De heer KRUIT vraagt hoe het komt dat het pad tusschen'secretarie en bakkery Brantenaar nog niet is verbeterd. De VOORZITTER zegt, dat dit te zyner tyd zal gebeuren. De heer WEIJ vraagt, of er al groenten in blik verkrygbaar is. R. K. Harmonie herboren Dezer dagen is de oprichtingsvergadering gehouden van de nieuwe harmonie. Zij stond onder leiding van pastoor Boonekamp. De naam zal zyn „St. Lucas". De contributie zal bedragen 20 ct. echter nog nader te bepalen voor aspiranten. Directeur is de heer C. Boon Pastoor Boonekamp. voorzitter; de heer Jn. Appelman, secretaris de heer Jn. Bessellng. penningmeester de lieer J. Hoogevorst, muzlek- oommlssarls (bibliothecaris) de heer A. Zweet en commissaris de heer M. Grent. Donderdag te half 8 zullen in café Schipper de Instrumenten die nog tn omloop zyn in ontvangst worden ge nomen. Nieuwe leden kunnen zich ter Inschry- ving te allen 4yde opgeven by het bestuur. Het reglement en werkplan der vereenlging zullen nog nader door het bestuur worden uit gewerkt en aan de leden bekend gemaakt. Comité van Actie Het Comité voor Katho lieke Actie kwam Dinsdag 14 Maart in jaar vergadering byeen in het. Parochiehuis. De voorzitter, de heer H. J. Aldenhoff, opende de byeenkomst. De heer N. Neuvel bracht het jaarverslag Hit. waaruit bleek dat 23 vereenlglngen by de K. A. zyn aangesloten. R. K. Voetbal. WW 2 hervatte Zondag de competitie uit tegen KGB 2 en verloor met 42. WW aUnion a 01; Zouaven bWW b 0—2. t Op Zaterdag 11 Maart stonden 86 personen als werkzoekend Ingeschreven, waarvan 26 grond werkers. 8 timmerlieden, 2 opperlieden, 1 schil der, 3 arbelders-chauffeur, 1 wals-machlnlst, 32 landarbeiders, 11 losse arbeiders, 1 kantoorbe diende en 1 kapper. In de overeenkomstige week in 1938 stonden 117 arbeiders Ingeschreven. Hiervan werkten in werkverschaffing Schager Kogge 23 en in de baggerregeling 19 arbeiders, terwyi 43 arbeiders steun ontvingen. Paard te water Maandag geraakte het paard van den sleeper H. aan de Veermans- kade tusschen een daar in lossing liggend ■chip en den stellen wal te water. Door den ■chipper werd het dier omhoog getakeld. de maand Februari werd aan het kan der Rykspostspaarbank alhier Ingelegd alzoo Spoedvergadering Het bestuur van de afdee- iing Spierdyk van den Bond voor Groote Ge zinnen zal op as. Donderdag een buitengewone algemeene ledenvergadering houden in café Koopman. Naar aanleiding van een ministerieel rondschryven is het agenda-punt: „De mogeiykheden tot verbouwing en verbe tering van woningen van arbeiders en kleine zelfstandigen en de mbgeiykheden tot nieuw bouw van arbeiderswoningen.” Ook niet-leden zullen gaarne tot de bespre kingen worden toegelaten. Gegund Aan den heer J. Bot. aannemer alhier, is gegund het leveren van de trottoirban den en tegels voor het nieuw aan te leggen trottoir. Botsing Maandag had een aanryding op het kruispunt Westerstraat-Melkmarkt plaats tusschen een Mercedes en een D.K.W.-wagen De politie verrichtte eenlge opmetingen om bet feit behoorlijk 'vast te kunnen stellen. Eindlea Laad- en Tuinbouwcursus Berkhout In de O. L. school had in byzyn van burgemees ter H. H. J. Best en de heeren P. Kollis, J. Kamp en J. Wit de eindles plaats van den twee-jarigen cursus. De heer Bergsma heette allen van harte wel kom. Spreker nam daarna de leerlingen geducht onder handen op allerlei gebied van den land bouw. Daarna werden de leerlingen nog eens onder vraagd door den heer J. Boot, die de afdeeling Tuinbouw verzorgt, De vragen werden vlot en duidelijk beantwoord zoodat t voor burgemees ter Best een prettige taak was den uitslag van het examen te kunnen mededeelen: Geslaagd zyn: Simon Moeyes, Bobeldyk; Sl- •mon Bakker, Zomerdyk; Cornells Edam, Berk- heut; Jan Klay, Berkhout; H. Berends, Hoorn; Bauke Sieperda, Bobeldjjk; Jan Bousma, Bobel dyk; Jacob Mienis, Bobeldyk; Gerrit Peetoom, Berkhout; Willem Verschle, Bobeldyk; Fokke de Bruin,* Berkhout. Spreker schetste in enkele trekken den voor uitgang van de Landbouwwetenschap in de laat ste jaren en vertrouwde dat de leerlingen zich het geleerde ten nutte zouden maken ten bate van zich zelven en de Maatschappij De heer P. Kollis sprak de JongSlul hartelyk toe. Dan herdenkt spreker wyien den heer P Vader, oufl-leeraar aan dezen cursus, een prettig en deskundig medewerker, die niet licht verge- -y”ou«« ze* ue wu ten zal worden no^ eenlge mededeelingen. waarna sluiting Gaarne dankt spreker het Gemeentebestuur voor de verleende medewerking en de leeraren voor wat zy gedaan hebben voor de cursisten. Het afdeellngsbestuur heeft groote waardeering voor dit cursuswerk. Namens de leerlingen biedt dan Bouke Sie perda met een toepasselijk woord aan de heeren leeraren een aandenken in zilver aan voor de prettige lessen die hier gegeven zyn. Na woorden van dank van de heeren Bergsma en Boot werd deze cursus gesloten, waarin wer- keiyk goed gewerkt is en waar de diploma's ver diend zyn geworden. toelichting by verschillende laden verhelde rend werkte. Spr. betreurde het, dat in de ge meente een onvriendelijke stemming was ont staan, die volkomen onverdiend is. Al de ge ruchten die zich hebben voorgedaan bleken in ■trijd te zyn met de waarheid. De heer Kofman meende, dat de verontwaar diging by de gemeentenaren niet alleen het gevolg was van een hetze. Het is volgens spr.’ gedeelteiyk een gevolg van de circulaire, die de ingezetenen ontvangen hebben. Hadden B. en W. aan de verordening niet kunnen toe voegen, dat zy die op 31 Dec. 1938 een graf hadden, geacht werden een vergunning te hebben? Dan was de stroom van critiek zeker voorkomen. De burgemeester antwoordde, dat de verorde ning zeer soepel is toegepast. Tenslotte ver klaarde spr. verheugd te zyn, de gelegenheid te hebben gehad de zaak tot de'ware proporties terug te brengen. we ledenwerving met h$t resultaat, dat thans 12 nieuwe leden zyn ingeschreven. Het jaarverslag van den penningmeester zag er best uit: in kas 1 Jan. 1938 f 75.06, inkom sten f 399.60, uitgaven f 395 26. batig saldo f 434. Op de boerenleenbank is een bedrag van f 362.40. Alzoo in kas op 1 Jan. 1939 een bedrag van f 441 80. By de bestuursverkiezing werden de heeren Jn. Tambach. H. Tromp. J. W. de Moei en H. Heddes, herkozen. Hierna had de spekverloting plaats. Tot slot spoorde de voorzitter oe leden aan om. Indien zy ziek worden, zich direct by het bestuur te melden. Hierna sluiting. T. B. C.-bestrtjding Wy vernamen, dat aan de gemeente zype voor het jaar 1938 een Pro vinciale subsidie is toegekend van rond f 514. le Klasse—2e Klasse Donderdag 16 Maart: RetumwedstrydExcelsior—D. I. D. De beslissingswedstrijd tusschen De Kroon- schyf en West Frisia om het kampioenschap 2e klasse (West) die eerst was vastgesteld op Don derdag 16 Maart, wordt zeer waarachyniyk op "Vrijdag 17 Maart gespeeld. Als tusschengelegen plaats is gekozen het clublokaal van B. M. T te Zwaag. „Verwaarloosde Jeugd” en „Een avontuur in Hotel Excelsior” in het wilsontheater te Hoorn. (Volwassenen). 7.30 uur Raad Venhuizen. Beemster, vergadering van den R. K, Volks bond; spreker de heer Van Slingerland. Na het Lof te HemVenhuizen in het vereeni gingsgebouw algemeene vergadering van het Genootschap van den Stillen Omgang. B(j den pldd. Hl epde for follan achtig mage, aan d Even aan d neus Ungw< J4r toen heilig, Jonge bwpn Jaarvergadering R. K. W. B. 8. V. Genoem de vergadering werd Maandagavond gehouden onder leiding van den heer J. G. Steven. Deze opende en heette allen van harte welkom. Spr. feliciteerde den heer Spekker met zyn herstel en memoreerde de verloting en bracht dank aan de leden die er aan hadden meegewerkt. De notulen werden met een kleine aanmerking goedgekeurd. De secretaris bracht hierna zyn Jaarverslag uit De Geest. Adviseur verklaarde zich bereid de propaganda-actie voor nieuwe leden te steunen door de kwestie in de eerstvolgende K. J. M. V.- vergadering ter sprake te brengen en een inge zonden stuk te plaatsen in de N. P. Crt. De penningmeester bracht het flnantleel jaar verslag uit. Zes aandeelen van het kleedlokaal werden uitgeloot. Besloten werd een fancy-fair te organiseeren. Als commissie ter uitvoering van de daaraan verbonden werkzaamheden werden benoemd de heeren P Roes. C. Oudejans. L. Jong. G. Weel, P. Oudejans, W. Stroes en G Schipper. Besproken werd vervolgens de mogelijkheid om te komen tot de oprichting van een tweéde elftal. Volgde rondvraag en sluiting. Ir. H. 1 Rveztigd H. H. I sterdam, Stille Omgang De stille omgang voor onze parochie vindt plaats in den nacht van 18 op 19 Maart a.s. Ten dienste van de deelnemers zy het volgende medegedeeld: Het vertrek is als volgt: Van Hoogkarspel as. Zaterdagavond per 4rein van 11.12 uur vanaf station. In Am sterdam 1 uur Lof en om 4 uur H. Mis. Ver trek terug van Amsterdam Zondagmorgen om 6 32 uur. Kaarten zyn verkrygbaar by de heeren C. Houwert, J. Bot. P. Reus en C. de Boer. De deelnemers worden er op attent gemaakt dat men in Amsterdam voorzien zy v_>n kerk- kaartjes omdat vooral daarop scherp gelet wordt. Het bestuur hoopt, dat vele parochianen mede zullen optrekken naar den Stillen Omgang Stille Omgang Degenen, die as. Zondag 19 Maart per trein naar den Stillen Omgang gaan kunnen zich voor onze parochie opgeven by de heeren D. Bakker, J. Hauwert Jbz. en Th. Karsten, vóór 17 Maart as. Dinsdagmorgen Vergaderde de Raad der ge munte Callantsoog onder voorzitterschap van burgemeester Rehorst. Na opening volgt de vaststelling der notulen. By deIngekomen stukken werd goedgekeurd de wijziging der bouwverordening Zondag 19 Maart: J. Meester Wz.J. Koppies. (Vermoedeiyk wordt de party P. DekkerJ. Koppies op Zondag .26 Maart gespeeld). De stand van de Promotie-Degradatle-wed- stryden le en 2e klasse is thans: De stand van de le Klasse van de Flnale- wedstryden is thans De Sint Jansfilm Alhier werd Halfweg de Sint Jansfilm gedraald, kapelaan Deyselbloem uit Hoorn de verklaring gaf. Z. Eerw. deed dit op wyze, zoodat deze avond er veel toe heeft by- gedragen, om het bezit van een eigen perfect ingericht ziekenhuis als St. Jan is, hooger te waardeeren. Een beroep om ook in deze paro chie den St. Janspennlng in te voeren, vond weerklank. De VOORZITTER wyst er op, dat dit slechts een raming betreft. De heer JIMMINK is van meening, dat de regeering voor de kosten van de luchtbescher ming moet zorgen. De VOORZITTER zegt: „Het zal toch uit on ze kas móeten komen.” De heer KOOGER bevestigt het van den Voorzitter en zegt, dat die f 425.- uit de reserve geput moeten worden. De begrooting 1938 wordt gewyzigd. os. met een post van f 1200.voor aanschaffing nieuwe brandspuit. De kosten hiervan zyn f2500. f 1300.komt voor op de rekening 1939. Verder komt er bij f 10.voor verzekering van brandweerauto tegen wettelyke aansprake- lykheid, f 7.50 voor het„jjansohaffen van schryfmachine. Tot lid van het algemeen Armbestuur werd de heer A. Toes Azn. (aftredend) met zes stem men herkozen. De slotstand van de Flnale-wedstryden Klasse is als volgt: Rev. 2. N. Beuzemaker, A'dam, Comm. Par ty Ned. 3. G. F. Vlekke, Haarlem, NSB„ 4. E. Kuijk, Amsterdam, Staatk. Ger. 5. J. Dorjee, Zaandam, Christ. Hist. Unie. 6. P. Stapel Czn, Hoogkarspel, Lib. Staatsp. 7. H. J. F. H. Snee vliet, Amsterdam, Rev. Soc. Arb. Party. 8. A W. Michels. Haarlem. 8DAP. 9. Jac. Groen Az., Alkmaar, RK. Staatsparty. 10. A. Bakker, Alkmaar, Troelstrabew. Ned. 11. W. de Boer, Den Helder, V.D. 12. J. H. Wolkers, Amsterdam. Christel. Democr. Unie. De VOORZITTER deelt mede dat deze zyn aangekomen en A 13 ct. per blik, verkrilghss'r zyn. De heer VAN GRAAS vraagt of er al de mo- dlge maatregelen getroffen zyn aangaande den luchtbeschermingsdienst. De VOORZITTER verklaart, dat de heer v. Honschoten het hoofd van den luchtbescher mingsdienst is; verder zyn aangewezen 'n ult- kykpost. alarmeering en een geneeskundige af deeling. Een zestal dames volgt een cursus voor hulpverpleegster; verder-is ieder persoon boven zeventien jaar brandweerplichtlg. Voor gasver kenners komt hulp uit Den Helder, daar er zeer weinig'menschen zyn met de daarvoor be- noodigde reukorganen. Hierna volgt sliuting. By het hoofdstembureau Kieskring II zyn de volgende candidatenlysten Ingediend. R.K.S.P.: J. Groen Az Alkmaar. P. Lufjckx, Den Helder. C. v. d. Ploeg. Haarlem. J. van Kampen. Spierdyk. C. Kramer. Zuid Schar- woude. J. Weel, Zuid Scharwoude. L. Schrijver, Noord Scharwoude. A. R.: J. W&genaar (St. Pancras); C. P. N.s N. Beuzemaker (A'dam); N. S. B.; G. Vlekke (Haarlem); Staatk. Ger.: E. Kuyk (Amster dam). C.H.U.: J. Dorjee (Zaandam); Lib. SP. P. Stapel, (Hoogkarspel); RSAP: H. Sneevliet (Amsterdam); SDAP: A. Michels (Haarlem); Troelstrabew. Ned A. Bakker (Alkmaar) jjVD.: W. de Boer (Den Helder)en C. D. U.; J. Wol kers (Amsterdam). R. K. Kiesvereeniging Genoemde vereeni- ging hield een buitengewone ledenvergadering Voorzitter J. Braakman opent. Aan allen wordt een welkom toegeroepen, inzonderheid aan den burgemeester, de afgevaardigden van den ge meenteraad en even later aan den pastoor. De notulen worden goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat hetnieuwe reglement Wegens den slechten toestand van de kas, niet gratis kan verstrekt worden, maar verkrygbaar Is A 12 cents t?y het bestuur. Getracht zal wor den, de contributies van de meer gegoeden te verhoogen en we zullen niet ontkomen aan een verhooging van de minimumcontributie met 5 cents. Aanstaande Zondagmiddag om half 5 is er, alleen voor de stemgerechtigden in de Banna,* een vergadering in het Vereenigingsge bouw, om een candidaat-hoofdlngeland aan te wyzen in de vacature J. Elders. Voorts deelt de voorzitter mee. dat wethou der Boon, wegens gevorderden leeftyd. met meer in aanmerking wenscht te komen voor een benoeming in den raad. Aan hem wordt een hartelyk woord van dank en waardeering ge wijd. Dan volgen de algemeene besprekingen. De voorgaande regeling by de gemeenteraadsver kiezingen hebben tot onaangenaamheden ge leid. Nu kan ieder 5-tal leden een candidaat voor de groslijst indienen. Over deze candida ten. zoonoodlg aangevuld door het bestuur, wordt ain eep politiek advies uitgebracht door een adviseerend college. Dit college, dat bestaan zal uit 18 personen, wordt gevormd door de 9 leden van het bestuur en telkens 3 personen uit L. T. B., Volksbond en Hanze. die daarvoor leder 5 candidaten aanwyzen. De voorzitter zet de taak van een gemeente raadslid in het kort uiteen en leest vervolgens de In de 2e klasse is het aan het jeugdig bonds lid, den 15-jarigen J. de Boer Cz„ lid van de damclub T. O. G. te Grootebroek, gelukt, het ongeslagen bondskampioenschap van de 2e klasse op zyn naam te brengen. Ook in het be haalde kampioenschap van de afdeeling „Hoog- karspel” heeft hy geen enkele party verloren. Een fraaie prestatie! In afwyking met voor gaande jaren, kwamen er ditmaal drie afdee- llngskamploenen in de finale-wedstryden uit. Het zouden er ook thans vier zyn geweest, als de afdeeling „Hoorn” eveneens 2e klasse wed- stryden had gespeeld. Tentoonstelling In de zaal van het café ..De Zwaan” werd Dinsdag de tentoonstelling van meubileering, verlichting, radio etc., welke werd georganiseerd door de plaatseiyke firma's^ G. Huesman en Zn. en Joh. de Haan -en Zn., gesloten. Vele bezoekers bewonderden de fraaie expo sitie. Diverse attracties waren aanwezig en ge zellige muziek luisterde het geheel op. De beide zaken hebben ongetwyfeld veel sdcces met deze tentoonstelling gjoogst. Met twee gewonnen partijs een mooie kans om het bond: behalen. Hy staat n.l. 1 putil die reeds is uitgespeeld. J. Koppies, die in de afgeloopen week het kampioenschap van de af deeling „Hoorn" heeft behaald, kan nog geiyk, en zelfs nog 1 punt boven Meester uitkomen. In het eerste geval dient hy dan van Meester te winnen en tegen Dekker geiyk te spelen en in het tweede geval Is het een vereischte, dat hy eventueel ook zyn party tegen Dekker zou winnen Winst tegen den oud-kamploen Mees ter zal voor den Hoomschen afdeellngskampioen wel een moeiiyke opgave zyn. Maar men kan niet weten. Het wedstrydspel kan soms wissel vallig zyn. Om het bondskampioenschap te behalen heeft Meester In zyn party tegen Koppies, die Zon- Ged. Staten willen een bedrag van f 202.84 over rekening 1937 verantwoord zien op reke ning 1938. Hieraan kan worden ^voldaan Tevens willen Ged. Staten de secretarie-leges verhoogd zien. B. en W. achten dit niet noodlg, daar er veel ventvergunningen worden uitgegeven en stellen voor de leges met f 125.te verlagen. Men stelt voor, de kosten voor restauratie der secretarie, groot f 500.over vyf Jaar te ver- deelen. B. en W. zyn het hier niet mee eens en vinden het beter dit in eens te voldoen. Voor presentiegeld, stembureau enz. mag niet meer worden uitbetaald dan f 4.per lid, per zitting, dl.d. f 3.presentiegeld en f 1.voor vertering. Op de begrooting 1939 was f 50.uitgetrok ken voor luchtbescherming. Volgens opgave van Ged. Staten zou voor het aanschaffenwvan het noodigste materiaal een bedrag van f 425. noodlg zyn. B. en W. stellen voor" dit bedrag uit te trek ken en tot het aanschaffen van verbandtrom- ^mel, zuurstofapparaten, brancards enz. over te gaan. De gemeentebelastingen moeten f250.hoo ger geraamd worden, terwyi de vermakeiyk- heidsbelastfng. geraamd op f 120.met f 30. kan worden verlaagd. De reserve bedraagt f926.86. De heer WEIJ gaat niet accoord met het ver hoogen van de belasting, laat ons dan de re serve maar aanspreken. Over het verloop van dezen belangryken pro- motle-degradatle-wedstryd het volgende: Het begin kan den wedstryd Zag er juist'niet zoo gunstig voor Excelsior uit: De party aan bord No. 6 J. DolC. v. Miltenburg zag er met een slotstand van 4 om 4 schyven niet gunstig voor den Excelslorspeler uit. Voor Miltenburg was 't merkbaar, zoools hy later zelf verklaarde, dat hy met dit seizoen voor het eerst tegen een le klasse club uitkwam, zyn goed opgezette resour- oezetten, waar hy anders veelal succes mee heeft, mislukten alle, daar ze tydlg door zyn tegenspeler werden doorzien Het gevolg was, dat hÜ langzamerhand tenslotte een byna ver loren stelling begon -In te nemen. Alleen aan het feit, dat de Excelslorspeler in het eindspel zyn grootste kracht begint te ontplooien, was het' dan ook te danken, dat hy nog juist remlae- spel wist te forceeren. Stand 1—1. Ongeveer 5 minuten later kwam er nog 1 party uit. N. Fen- nekamp die bekend staat als een van de ge wiekste comblnatlespelers van West-Frlesland. wist zyn tegenstander met een handig ultge- voerden dam- en slagzet te verschalken, zoodat deze party al spoedig in het voordeel van Excel sior was beslist. Jammer voor Pennekamp ech ter, dat hy het positiespel soms heel wat min der sterk speelt. jStand 1—3). Aan het eerste bord werd een tamelyk ingewikkelde party ge speeld Hier speelde de oud-kamploen van West-Frlesland Wagenaar een party tegen den Jongeren broer van den kampioen van Neder land Grooteman. Deze, die vooral niet minder sterk speelt dan de landskampioen, wist op zeer listige wyze verschillende comblnatie-dreiglngen in den stand te vlechten. Een tydlai^ kreeg Bordpt. Gesp. Gew. Gl. VI. Pt. v t Excelsior 110 D. I. D. 10 0 De Kroonschyf of West Frisia? Wagenaar hierdoor moeiiyk spel. Na een korte periode van spelvereenvoudiging gelukte het aan Grooteman met een goed geplaatsten zet hem geheel mat te zetten. Geen enkele zet bleek speelbaar meer te zyn of er volgde schyf of party-winst. Maar de Excelslor-speler had echter met een verborgen combinatie-afwikke- llng een hooge troef in zyn kaart gehouden. Hy thans gedwongen, hoewel nog iets te onty- deze thans in het’spel te brengen. Een dam werd gegeven om een dam te halen. De dam van Grooteman bleef echter ook op het bord, maar deze werd in een hoogst merkwaar dige val opgevangen. Dit werd eerst door-beide spelers opgemerkt, toen z.g. de^ kruitdamp was opgetrokken. Grooteman had hïerby, zooals Wa genaar zelf verklaarde, wel eenlge pech, daar anders de partij allicht remise was geworden In een tamelijk moeiiyk eindspel, waarby twee datntoen werden behaald, wist Wagenaar ver volgens de winst te forceeren. (Stand 15). Enkele minuten later ging ook bord No. 2 voor de thuisclub verloren. Hier werd door Kop pee van Excelsior een taktiek gevolgd, die ten slotte succes had. Na het middenspel kwam de stand volkomen symmetrisch te staan. Daar de zetten van den D. I.' D. speler Nleuwboer goed geplaatst werden, speelde Koppes hem een tijd lang na. tot ongeveer tegen eindspel. De stand bleef hierby bygevolg symmetrisch. Tenslotte be gon Koppes af te wyken en vroeg 1 schyf. De D. I. D.-er kreeg hierby gelegenheid om 2 schy- ven te vragen en leek een schyf te zullen win nen. Het was echter gezichtsbedrog, Koppes kreeg hierdoor achter de stelling van den D. I. D.-er een z.g. magnetisch plakkertje. Meerslag ging voor en met den volgenden zet schoof Koppes zyn scKHl door naar dam en won na enkele zetten. Hier werd dus ongeveer dezelfde taktiek gevolgd als met een wielerwedstryd. waar het wieltje van een tegenstander wordt ggpakt. om tenslotte op het geschikte moment te kunnen voorbyschleten. Hierby was de stang! 17 geworden in het voordeel van Excelsior. Bordspeler no. 3 van de thuisclub, die er gunstig voor stond, begon minder goed te spelen. Na enkele minder goede voortzettingen werd party no. 3 V. Koomen— Jac. Greuter opgegeven. (Stand 1—0). Als een tegenhanger ging tenslotte party O. Neefjes—N. Blom (Bord no. 4) voor R.K. Staatsparty. Door het advies-college van de R. K. Staatsparty zyn voor de grosiyst- stemming voor de Gemeenteraadsverkiezingen de volgende candidaten geadviseerd: 1. J. Bak ker, 3 W Kolkman, 3 P A. Boersen, 4 A S- Groot. 5. W. H Plerman. De alfabethische volg orde luidt: J. H. Schiebroek, Th. J. Hadegaerd, I. Stein, M. Tam Is. o. Tesselaar, P. J. Tromp en D wynker Dzn De groeiyst-stemmlng wordt gehouden op Zondag 26 Maart as. van 8—12 uur by den heer Brouwer, t Veld-en van 2—5 uur by den heer Digthart te Zydewindt. te waag wordt gespeeld, aan remlsespel echter reeds voldoende. In het gunstigste geval kan Dekker het nog tot de derde plaats brdhgbn. Deze mogeiykheld bestaat, als Koppies zyn twee nog te spelen partyen verliest. Verder is echter de mogelijkheid nog geenszins buitengesloten, dat Koppies en Hoogland allicht nog een be- sllsslngsparty om de tweede plaats zouden* kry- gen te spelen. Deze mogeiykheid bestaat als J. Koppies van Meester verliest en van Dekker wint, of dat hy tegen Meestee en tegen Dekker remise speelt. Een resultaat dus, dat hetzelfde puntensaldo zou kunnen opleyeren. te KLASSE WARMENHUIZEN. 14 Maart. Peen 410—4W, Gele kool 4.90—6 40, Roode kool 4.9O—7J0- Deensche witte kool 3.20—3 80. 103 aanv. Hanaei vry goed. BEVERWIJK. 14 Maari. Bloemenveiling 2 cen trum. William Copland 17—25. William PlttM» 34. Vlctolre d’Oliveira 17—23. Allard Plerjo» 46—20, Albino 19—29. Bartlgon 18—36. If 1939. Princes Elizabeth 18—31. Farncombe Ban dera 19—36, Prins van Oostenrijk 15—18. ueie Prins 13—19, Ibis 14—18, Flamingo 16—18. mann Schlegel 15—16, La Reine Max 10— Wedgewood 36. Blauwe Druifjes 6—10. Anemone» 18—30. Fulgens 96 DEN BURG. 13 Maart. 3 koelen 160 00-^210. graskalveren 35 0060. 34 schapen 13 001». rammen 16.0023. 16 biggen 8.0016. 34 nuen tere kalveren 7.0020 Klervelllng Aanvoer 73500 stuks klpeleren: Bjr 66 2 80—3. 58-63 8—3.35, 63-64 8.15—3 30, 66-™ 3 36—8.70. MEDEMBLIK, 14 Maart. Velllngsver. .3» JJT *f". Roode kool 4.40—7.80, Gele kool 3.40—6W, •eensebe kool 1.30—3.20, Bleten 0.613 40. Uien 115—120 DEN HELDER. 14 Maart. Gem. VlecbafaUg- Aangegebracht door KordenTongen 92SS Slips 80—87 cent per kg. Schol I 45 40, II 1 8. Schar 3—8.80. wytlng 1.40—3.10 per kijy Door garnalenvlaecherz: gekookte garnalen 14 v*- Per kg, Verkocht Het bedrijf van den heer Jn. Po land te Wogmeer bestaande uit huis, schuur? brongasinstallatie. erf en 4.73 H.A. land, dat be gin dezer maand In publieke verkoop werd op gehouden op een prys van f 6800, is thans by onderhandsche verkoop overgegaan aan den .heer Jb. Duyn te Wogmeer voor- den prys van f 7100, vry op naam. bepalingen voor, waaraan een eventueele. candidaat zich heeft te houden. Hierna is het woord aan de vergadering, waarvan enkele leden gebruik maken, óm inlichtingen in te winnen en opmerkingen te maken. Na de rondvraag volgt dan sluiting. 5 Men heeft in de afgeloopen weken geleidelyk den bovenbouw van den toren van de Groote Kerk voltooid. Rondom den wirwar van balkon en spanten, die zeer stevig met elkaar verbonden zyn, is men Dinsdag begonnen de betimmering aan te brengen. Men is in den morgen flink ge vorderd, doch des middags moest het werk weer gestaakt worden vanwege den regen. actie by het zilveren Jubileum van het St Jansgasthuls. de huldiging va* de St. Elisa- bethvereeniging. Herinnerd werd aan het on verwacht heengaan van kapelaan J. v. d. Stap.* Het financieel verslag gaf te zien aan in komsten totaal ƒ101.32. uitgaven 28.82 en een batig saldo van 72.50. De heeren Joh. Desaunois en Pes Buis wer den herbenoemd in het bestuur. In de vaca- ture-P. Jong werd mej. M. Koster gekozen. Na geanimeerde rondvraag volgde sluiting. v Het was een angstig mwment Groote rookwolken sloegen uit het dak van het ma- gazyn van de firma Molenaar, naast het po litiebureau. Zwart en dreigend teekenden de rookwolken zich af tegen de lucht en het leek of een groote brand dreigde. Menschen hielden stil en keken beduusd naar het dak; men zag wel rook, maar den haard van den brand kon men niet ontdekket*. Men verwonderde zich er over dat de brandweer nog niet aanrukte, dat de politie nog niet op haar post was en dat de werklieden in het pakhuis maar rustig doorwerkten. Een persoon drong naar voren, rende het politiebureau binnen. Doch daar bleek men reeds op de hoogte te zyn van het „dreigend gevaar." Het was niet noodlg de brandweer te waar schuwen en eveneens was het onnoodig het personeel op het gevaar te wyzen, dat hen bo ven het hoofd, hing. Men maakte slechts.... de kachel aan, zoodat de toeschouwers zich beetgenomen voeldpn en weer doorliepen, zich afvragend, waar dan toch die vele rook van daan kwam en nu en dan toch even omkykend, of er geen vlammen te zien waren. heer K.1^. Kohier. By het indienen van voorstellen Centralen Raad werd gewezen op de actie tegen de grootbedryven. waaraan het hoofdbestuur reeds zyn volle aandacht heeft geschonken. Medegedeeld werd dat het te houden trlduum voor de afdeeling van 710 Mei wordt gehou den in de nieuwe kapel. De voorzitter- ver trouwde dat alle leden zonder uitzondering aan het trlduum zullen deelnemen. De heer Mol sprak een propaganda-Woord voor bet voor- schotfonds en Santos. Nadat door de vergadering de voor- en na- deelen van een voorschotfonds waren bespro ken, werd tot benoeming van een commissie overgegaan, t.w. twee bestuursleden en twee leden. De Santoscommissie zal spoedig vergaderen om de nieuwe actie te bespreken als het wer ven van donateurs en de zegelactie. waaraan een attractie verbonden is. Pastoor J. W Pieterse sprak over de waar den. welke wy katholieken bezitten in ons H. Geloof. Tenslotte sprak spr. over het streven naar een betere maatschappy, hetgeen kan worden bereikt door toepassing van sociale deugden. De gelegenheid werd opengesteld om zich op te geven voor de excursie naar de Jaar beurs te Utrecht. Na rondvraag volgde sluiting. Van den heer C. Bakker was een verzoek binnengekomen om een leenlng ingevolge de Landarbeiderswet. groot 12500.voor overname plaatsje van J. Hoep. B. en W. zyn van meening. dat dit plaatsje het wel waard is en stellen voor een leenlng te verstrekken van f 2250De heer Bakker zal 10 pct., d. L f250.zelf moeten betalen. De doodgraver zal zorg moeten dragen, alles op bet kerkhof er keurig en netjes uitziet; téVens zal hy ook de grafpaaltjes moeten on derhouden. De zerken worden door hem niet onderhou den. tenzy dit door belanghebbenden wordt ver langd en de doodgraver daarvoor betaald wordt. Het bedrag van f2500.voor aankoop brand spuit enz. 1* verhoogd tot f2610.Voor groo- tere maten jekkers moest extra worden taald. De heer éL Vader is aangewezen voor het on derhoud en. bedry fsklaar maken van de spuit, waarvoor Sn bedrag van f50— is uitgetrok ken. 4 De heer VAN GRAAS vraagt ot de brand spuit nog gekeurd wordt. De VOORZItieR zegt, dat hy door een des kundige uit Utrecht zal worden gekeurd. Het kohier van de Hondenbelasting werd vastgesteld op f 365.vorig kohier f 400. Van den Vleeschkeuringsdlenst taps 'n schrij ven gekomen. Inhoudende een verïoek van de Wieririfcermeer, of zy zich by dezen kring mocht aansluiten. Het stuk vermeldde, dat de Wieringermeer voor keuring een eigen veearts zal moeten ne men. waarvoor f 500.per jaar moet worden betaald. Hiermede gaat de Raad accoord. Opbrengst Kerkschapen. De kerkschapen. de Beemster werden geveild,, hebben opgebracht een gemiddelden prys van f 12,50.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 2