NIEUWS HOORN eginl Een iP BERNARD KOOMEN n. BERNARD KOOMEN HOOGST IN KWALITEIT LAAGST IN PRIJS KALFS- VLEESCH tegen den bekenden LAGEN PRLIS Fa. H.v.d. KAMER NUIGBROUWERSTRAAT 12 TELEFOON 2.7.8.3. Ttasschen AZsIV Bertels’ Opfokvoeder PIET EEKEN I i 10 25 25 25 leuke 10 29 oofd-en KWALITEIT IS ONZE RECLAME 32 35 Pruimen ^1 VRIJDAG 17 MAART 1939 BURGERLIJKE STAND Laagste inschrijver STILLE OMGANG Beëedigd Gezellen OPLEIDING GIDSEN HARENKARSPEL TUITJENHORN PROVINCIAAL NIEUWS SCHAGERBRUG URSEM ZIJPE nbare werken in Enkhuizen PAARDENSLAGERIJ Wenken voor het a.s. opfokseizoen Mannen-congregatie UIT SCHAGEN MARKTOVERZICHT Een aangrypend' en ontroerend filmwerk Jubilarissen bij de gemeente- reiniging ALLE OUDERS NAAR HET GEZELLENHUIS LAMSBOUT 50 cL LAMSROLLADE 40 et Zevenhuizen 8, hij de Bergerpoort GEVAARLIJK EN ONVERANTWOORDELIJK Voor BETERE Kwalliatt de MODELSLAGERLI Hoattil 58, Alkuwir, N.B. In onze zaak LAAT No. 142 is GEEN PAARDENVLEESCfi verkrijgbaar. Golgotha** Openbare verkooping Voor rondleiding 'in onze stad 1 van i De regeling 4 Lichtbak vernield deae P. LAFèRE wordt uitgesteid tot ulterlyk M Vraag bij Uw leverancier Bertels’ Oliefabrieken N.V. A’dam met de opmaking van CHOCOLATERIE XXIII 1' nog: gemeene begraafplaats; I Bezoekt Lunchroom onze kil zie het groote woninggebrek 1 23 26 Voor leden, die deelnemen aan den Stillen Omgang, wordt een reductie van 50 ct. gegeven, te bekomen by den penningmeester op vertoon van het spoorkaartje. opdat er betere films komen, dan zullen wy er ook komen. Spr. vroeg den steun van allen. Dat degenen die nog geen lid zijn, het spoedig zullen worden. De actie voor de goede film is het grootste apostolaat van dezen tyd. Worden de films beter, dan krygen de nlet- kat holleken een anderen kyk op ons streven <«1 denken. Spr. dankte in het byzonder den heer J. W. van Berkum. die veel voor de filmactie in Hoorn en in het byzonder voor dezen avond heeft ge daan. Spc wydde dan eenige woorden ai film „Golgotha", die zal bewijzen, dat er de ^iaf het witte doek een groote Invloed op ons leven kan uitgaan. in sta Schoon de lente in! Aan den heer P. J. Renooy. schilder alhier, is opgedragen het schil derwerk van 9 telefoongebouwtjes in de omge ving van Schagen. 5* 56 40 30 Op initiatief van de V.V.V. werd Donderdag avond in hotel Geel een bijeenkomst gr houden, waarin de plannen om een cursus voor gidsen ter rondleiding van vreemdelingen te organl- seeren. werden besproken. De voorzitter, mr. A. A. RECLAME VLEESPAKKH ons gerookte boeren hamplaat ons »meerleverworst ons fijnste bloedworst Reserve- Totaal Johanna Guurtje Centr. f 292.—. I J In samen BIEFSTUK HAA8BIEFSTUK ROSBIEF BAKLAPPEN MAGERE LAPPEN DOORREGEN LAPPEN 25 GEHAKT GEHAKT, doorelkaar De heeren P. Molenaar, J. Ph. Mulder, J. Wys. R. Kossen en J. Koning herdachten dezer dagen—het feit, dat zy voor 25 jaar by de ge- meenterciniging in dienst traden. Hun werden in de vergadering van het college van B. en W. ten raadhuize door den burge meester in tegenwoordigheid mede van den di recteur van den reinigingsdienst, de gelukwen- schen van net gemeentebestuur aangeboden. Door "n vrachtauto, bestuurd door den chauf feur van den heer R. Rood van de Tolke, werd na te ver ultwyken voor een paard-rn-wagen', de lichtbak van het Permanenthuls Ans Neefkes aangereden. Het glas en een drietal lampen wer den verbryzeld. terwyi ce bak werd ontwricht. De chauffeur reed zonder meer door, doch liet nummer van den auto werd door den heer Neefkes opgenomen, die den dader heeft opge recht; deze nam de schuld op zich en verzocht den heer Neefkes om een rekening de schade in te dienen. 35 30 35 50 50 20 Gebakt 0 60 betrek- hebben 1 met benoeming Justitie heeft goedgevonden, dat de trekking van de lotery van de harddraverij „Voorwaarts" te Schagerbrug Augustus as. ZUIDVRUCHTEN Schijfjes appelen, per pond SE Stukjes appelen per pond 40 HUISHOUD JAMS la diverse smaken. g E per pot Inh. 5 ponq.99 SARDINES prima belegen kwaliteit olijfolie, per blikje, IS. 12 H en U zandt Uw advortantiên voorfaM reeds daags tevoren in. Een kwestie van gewoonte, nietwaar? ^Ènw^nteveldwachter. Voor de i^Hfan gemeenteveldwachter alhier ic^41 personen aangemeld. In verband azal de L_„i waarschynlyk nog wel eenigen tyd op zich la ten wachten. Op de gisteren gehoudrn markt werden aardig wat vette koeien aangevoerd. De hoogste no- leerlng was 250.—, gekocht door den H. Mooy uit Den Helder. Dit beest kwam op 33 ets. per I.ond. Door de Friesche handelaren werden flink wat kalfkoeien aangevoerd; de handel hierin was goed; de duurste koe werd verkocht voor 250.—. Ook de handel In getóekoeien was goed; de hoogste pry» bedroeg 180.De han del in vaarzen was gewoon. Matig was de han del in nuchtere kalveren; de aanvoer hiervan was groot. De handel in oude, vette schapen was goed; de prtjzen liepen tot 31.hier worden be doeld de oude slachtschapen. De jonge slacht schapen. die om dezen tijd zeldzaam zyn. wer en verkocht voor 22.tkikele overhouders werden voor den dood verkocht voor 16.—.. De hoogste noteenng van vette varkens was 24 ets handel matig, evenals die van de plggen en schrammen. Brand. Alhier brak tydens de afwezigheid van de bewoners brand uit by den heer J. Kui per te Noordyk. Dank zy de hulp der buren kon deze bytyds gebluscht worden, anders was het perceel geitel afgebrand. Behalve wat mate- rieele schade en wat waterschade is dit geval dus gelukkig goed afgeloopen. duldeiyk beeld gaf van den groei en bloei van het instituut B. V. L. Het laatste' gedeelte van de film, dat ga% over het 40-jarig regecringsjubiletim van H. M. de Koningin, viel bijzonder in den smaak. De heer Ottenbros dankte allen voor hun belang stelling en de sprekers voor hun propagandistisch woord. Met het zingen van het volkslied werd mooie avond besloten. Donderdagmorgen had ten ovWstian P de Boer te Schagen in het Noordholl Koffie huis de afslag, combinatie en elndtoewijzing plaats van de boerdery te Koegras. thans be woond door den heer G. W. Jimmink. De huismanswoning, veestalling. schuren, erf, tuin, wei- en bouwland, te samen groot 38 H A. en 23 A., werd in totaal ingezet op 58543 99. Kooper werd de neer Jac. Visser te Callants- oog. Assendelft de Co- ningh. heette een 15-tal belangstellenden wel kom, waarna de heer Kerkmeyer het woord verkreeg. Spr. constateerde, dat Hoorn zich meer en meer <ie belangstelling van vreem delingenverkeer mag verheugen. Rond'ridlngen worden echter bezwaarlik, wanneer slechts een beperkt aantal personen zich daarvoor beschik baar stelt. Het doel van den cursus is dan ook in deze behoefte te voorzien. Naar spr's oordeel is het noodig. dat in dezen cursus een beeld wordt gegeven van het verband, dat cr bestaat tusschen de geschiedenis van Europa en die van Hoorn. Hierdoor is het mogelyk, dot de cursisten zich een beter denkbeeld kunnen vor men van het ontstaan en de ontwikkeling van de verschillende bouwstylen die in Hoorn te vinden zyn en die zich in de geschiedenis van Europa weerspiegelen. Alle aanwezigen gaven zich vervolgens voor het volgen van den cursus op. Deze zal onge veer zes avonden omvatten en gehouden wor den des Donderdagssvonds te half negen. Zy, die aan dezen cursus alsnog wenschen deel te nemen kunnen zich opgeven by het bureau van V.V.V., Groote Oost 55. Ook damesgiosen zyn welkom! X P( M ^iMXdpi t ‘-.M \XX ALKMAAR Hedenavond is er géén mannencongregatie wegens de eerste der serie lezingen, welke dezen avond wordt gehouden over: jeugd, gezinsop voeding. kerk en jeugdvereeniging, te half negen in het Gezellenhuis. Gaarne spoor ik de leden der mannencongre gatie aan, deze lezingen by te wonen. L. J. NIJS, directeur. Maak er goede legslers van .door ze te voederen met Geen dure filmvertooningen, geen kostbare praatavonden, doch het allerbeste voeder voor zeer concurreerenden prijs Propaganda-filmavond Bijzondere Vrijwillige Landstorm Dat er meer noodig is dan een-met zorg samengesteld programma om een flinke op komst te kunnen verzekeren, bleek ook dezen avond. Het slechte weer trad op als spelbreker en had velen weerhouden om naar de zaal van Duyves te gaan. Toch viel het aantal belang stellenden, die byeen waren gekomen uit een drietal gemeentep, nog al mee, toen de voorzit ter der plaatselijke Landstorm-commissie, bur gemeester Nolet. 'n har tel ijk welkom toeriep aan de sprekers van dezen avond en de leden van B.V.L. en Burgerwacht met hunne’dames. Toen de laatste klanken Van het Wilhelmus waren weerklonken trad burgemeester Middelhof! als voorzitter van de Gewesteiyke Landstormcom- missie van het Verband Alkmaar voor het voet licht, tot het uitspreken van een Inleidend woord. De overzeesche bezittingen werden ver volgens in beeld gebracht in een film die de cultuur van Indië duidelijk liet zien. De heer Ot- tenbros, die door een langdurig verblijf in de ko loniën met den toestand aldaar goed op de hoogte bleek te zyn. gaf een zeergewaardeerde toelichting. In ’n vlug tempo ging het verder en met applaus begroet betrad pater de Hart, van Nieuwe Niedorp. het toorvel. om op begeesteren de wyze zyn gehoor te boeien met te vertellen, wat de B.VJz wil. Het is zaak om paraat te blyven en te waken over alles wat wij in ons vrije Nederland be zitten, want er gaat een vloedgolf van Go<s- diensthaat over de wereld. Het gezin is niet meer veilig, waar de staat zich met de opvoeding der kinderen belast. Wy moeten geen meenings- verschillen uitvechten over godsdienst en geloof- kwesties, maar eendrachtig samenwerken en hand aan hand een kring vormen om ons Vor stenhuis te beschermen Spr. hoopt dat het met den B.VL. en d^feurgerwacht mag zijn .steeds bereid, en nooit gevraagd.” Na een korte pauze werd de film 20 jaar B.VX. vertoond, welke een Bagger- en slootwet*. De aandacht wordt er op gevestigd dat zy, die in September reeds een aanvraag hebben gedaan voor het in werk verschaffing laten uitvoeren van bagger- en sloot werk, thans ter gemeente-secretarie nog maals een aanvraag kunnen doen. Burgerlijke Stand. Geboren: AnthonhsK zoon van C. P Stendert en M. G. Baars. Overleden: T. Blauw. 88 jaar. wed. van A. de Visser; A. J.. 8 weken, zoon van A. J. Mok en J. M. Hertogh. 100 --l 0.90 0.35 0 40 0 45 0 45 0 50 175 150 3.00 1.75 3.00 Wl| kunnen dan meer tijd en zorg aan de uitvoering besteden. Smakelijk gezette advertentièn trekken het meest de aandacht, bieden de grootste kans op succes. Werk er toe mee dat ook Uw adver tentie een succes wordt Zend haar zoo vroeg mogelijk ml Geboren: Wilhelmina, dochter van Christoffel Schouten en J. Bergsma; Jurjen H„ zoon van Johannes Moraal en G. Pilon. Getrouwd: Johannes Moorlag JONG KALFSVLEEACH Gehakt 1 Appen Stukjes Oesters Biefstuk Kluiven met dik vleesch 2 pond Ossen en Vark. C-L— 2 pond Kalis, en Vark. Gehakt 0 50 2', pond Doorr. Ossenlappen 100 2' pond Doorr Ossenrollade ..100 2'4 pond Doorr Vark. Rollade 1.00 3 pond Saucijsen 3 pond Doorr. Varkenslappen Scbouderkarbonade p. pond Rlbkarbonade Mag Ossenloppen Mag. Ossenrollade Rlblappen 5 pond Rauwe Reuzel 5 pond GemaleneSpek 5 pond Mager Rookspek 5 pond vet Rookspek 5 pond gesm Ossenvet Beleefd aanbevelend. boer 21 stemmen, zoodat geen meerderheid was verkregen én herstemming noodzakelyk was tusschen de heeren C. Schaap en Veldboer met als uitslag, dat de heer C. Schaap benoemd werd met 40 stemmen tegen’ 20 op den heer Veldboer, 1 blanco en 1 onwaarde. De heer C Schaap nam zijn benoeming aan en dankte voor het vertrouwen. De heer A. van Diepen, lid van den Raad van toezicht, deelde me&e. niet meer voor een her benoeming in aanmerking te willen komen met het oog op zyn hoogen leeftyd. Door het bestuur werd by monde van dén kassier aanbevolen de heer N. Oud, die evenals de heer Schaap, na drie stemmingen de vol strekte meerderheid verkreeg en onder dank zegging voor het vertrouwen zyn benoeming aannam. Staande de vergadering nam de heer G. Koe- leméij ontslag als lid van het bestuur. Het be stuur achtte het gewenscht. dat in deze vaca ture wederom een niet-katholiek benoemd zou worden en beval daarvoor aan den heer P. Koelemy, die met 49 van de 62 stemmen be noemd werd. Ook deze nam zijn benoeming aan. Aan de orde was thans de benoeming van een reservelid by het bestuur en den Raad van toezicht. Op voorstel van den kassier werd dit punt thans van de agenda afgevoerd. By de rondvraag stelde de heer S. Veldboer voor de beide oud-bestuursleden een blijk van waardeering aan te bieden. Uit de vergadering kwamen stemmen op. dat dit dan een stoffeiyk blyk zou zyn. waarop de heer van den Heuvel voorstelde dit aan het bestuur over te laten, wat met algemeene stemmen werd aangenomen. De heer D. Aaij Pzn. informeerde naar den rentestandaard en of de boete voor afwezige leden werd gehandhaafd. Vervolgens dankte de heer Veldboer zyn me deleden en den kassier voor de prettige samen werking en de leden voor de ondervonden me dewerking en hoopte dat het nieuwe bestuur de bank, tot nog grooteren bloei zou brengen, waar na de vergadering werd gesloten. De spoorkaartjes en toegangsbewijzen voor degenen die morgennacht naar den Stallen Om gang zullen optrekken, zyn te bekomen heden avond in het Gezellenhuis voor ae aanwezigen by oe lezing, en verder bü den lieer A. Bouchier, Gr. Noord 79. De onkosten zyn tezamen t 125. Het vertrek van den trein uit Hoorn is be paald op Zaterdagavond te zes minuten over half twaalf. Vertrek uit Amsterdam 6.32. Aankomst te Hoorn 7.10. Mosen ook dit jaar weer Réien optrekken naar oen Stillen Omgang. Vóórziet u tydlg van spoorkaartjes, etc. Aan de Alkmaarsche rechtbank is heden he- eedigd tot advocaat en procureur mr. A. J.’ M. van Meel, opvolger van mr. H. v. d. Loos op het advocatenkantoor van mr. A. J. M. Lees berg, alhier. We herinneren onze lezers aan den cursus voor de ouders, uitgaande van de Katholieke Gezinsvereeniging. waarvan de eerste lezing he den. Vrijdag (avond om half negen in het Gezellenhuis zal plaatsvinden. Er wordt veel over het vraagstuk der opvoe ding geschreven en gesproken, doch de practi- sche toepassingen en vlngerwyzingen mogen in onze dagen niet orttbreken. Vandaar, dat de Kath. Gezinsvereeniging deze avonden heeft ge organiseerd. opdat de ouders een beter inzicht krygen in de opvoeding van hun kind, welke opvoeding vanuit een viertal gezichtspunten be zien zal worden. Niemand mag zich aan de door God opgelegde taak onttrekken en daarom is het van zoo groot belang, dat men een Juisten kyk krygt op de cpvoeding van het kind. Gesproken zal worden over de praktyk van het leven, niet over ingewikkelde theorieën. De hoogeerw. heer Deken zal een openings woord spreken, waarna de weleerw. heer L. J. Nys een lezing zal houden over: Jeugd, gezins opvoeding, kerk en jeugdvereeniging. Dat velen komen. Een dezer dagen heeft een manspersoon een gewone flesch gevuld met zoutzuur in den trein medegevoerd en in het bagagenet neer gelegd. Toen hy de plaats van bestemming had bereikt greep hy de flesch en liet deze uit zijn handen vallen, waardoor de gevuariyke bytende vloeistof over kleeding en beenen van eenige medereizïgsters terecht kwam. In dezen trein was o.a. gezeten mevr. Peters-Kalf leidster der R. K. cursussen voor ziekenhuisverpleging mevr. Peters-Kalf kwam naar Schagen om 's avonds by de zusters een dergelyken cursus te geven;, zy was echter zoodanig aan de beenen verbrand, dat de hulp van dr. Nanninga moest worden ingeroepen; deze heeft de voeten ver bonden. Dat iemand zulk gevaarlyk goed zoo ver voert en in het bagagenet legt is ten zeerste gevaarlijk en totaal onverantwoordeiyk. en Leeuwerke; Wilhelmus J. Bieman en Jonkman. Overleden: Wilhelmus L. Pannekcet. wed. van W. Nyssen, cud 72 jaar; Klaas Brouwer, wed. van A. G. Bieren», oud 70 jaar; Johannes D. Bloemen, gehuwd met H. J. Pors. oud 74 jaar. De 7-weeksche biggen f 9.— tot f 12.de 12-weeksche biggen f 12.tot f 17.Drachtige zeugen tot 70. «Konynen tot f 1.50; kippen f 1.20; handel goed Over het bezoek van deze markt moeten wy tevreden zyn. Uitstel, maar geen afstel! De minister van InenUng In deae gemeente bestaat gelegen heid tot kostelooze inenting. n.l. te: St. Maartensbrug op Maandag 3 April &L v m. van 10 tot 10 30 uur, ten huize van dr. W. van Slooten, aldaar; Burgerbrug op Maandag 3 April as., van. van 11 tot 11.30 uur, in de O. L.-school, aldaar; Petten op Dinsdag 4 April as., van. van 1030 tot 12 uur in de O. L.-school, aldaar; Schagerbrug op Dinsdag 4 April as., des na middags van 2.30 tot 3 uur in de O. L -school, aldaar; 't Zand op Vrydag 7 April 1939. des namiddags 2 uur. tén huize van dr. J. J. Boenna te t Zand; Oudesluis op Donderdag 30 Maart as., des namiddags 3.30 uur. in de O. L.-school, aldaar. Alleen kinderen beneden den leeftijd van 2 jear zullen worden Ingeënt. Wy staan aan den vooravond van het opfok seizoen. Heeft men in de voorafgaande jaren tegenslag gehad met het opfokken der kuikens, dan mag er wel goed nagegaan zyn, hoe deze tegenslag ontstaan Is. Wellicht is het gedeel- telyk te wyten aan eigen schuld en in dit geval moet alles in het werk worden gesteld om een herhaling van dezen tegenslag voor het ko mende seizoen te voorkomen De tegenslagen kunnen ook velerlei zyn en verschillende oorzaken hebben Het lykt ons daarom wél nuttig een en ander eens nader onder de loupe te nemen. Bekijken wy eerst' "het hok. dus de opfok- ruimte zelf; dan behoeft het natuurlijk geen betoog, dat de grond in het opfokhuis ver nieuwd moet worden. De zijwanden moeten goed schoongemaakt en gereinigd worden. Kalk, carbolineum of verdunde creoline bewyzen hier uitstekende diensten. De kachels behooren grondig te worden nagekeken. Moeten de pypen niet vervangen worden en kan de rookgeleiding. die door het dak gaat, geen brandgevaar ver oorzaken? Zy, die nog thermometers gebruiken, mogen zich eerst wel overtuigen, of deze goed werken. Het zyn kleinigheden, die ik hier op som. doch kleinigheden, die licht vergeten of gedeelteiyk verwaarloosd worden. Constateer niet het vergetene, als de kuikens reeds aanwezig zyn, doch zorg er voor alles in orde te maken vóór de komst der kuikens De kuikens zelf, of beter uiUedrukt de kwa liteit der kuikens, waren vóór het verschynen der teeltregeling nu juist niet schitterend ge worden. De prijzen, mede door het verschynen der groote broedkasten en blfcevolg het grootere aanbod, waren té laag geworden, om nog loonend genoemd te heeten en weinig of niets werd er meer verdiend. Het gevolg was, dat de kwaliteit mét de prijzen terugliep, zulks vorm de een groot gevaar voor onzen Nederlandschen hoenderstapel. Na een viertal Jaren werken, kunnen wy wél constateeren. dat in doorsnee de kwaliteit ver hoogd is geworden. Zeker, er zijn nog hiaten in de teeltregeling (en de eerste twee jaren wa ren deze zelfs nog tameiyk beduidend), doch gaandeweg zyn deae aangevuM of gecorrigeard gezellige In den aanvang van den avond heette de voorzitter, de heer Nuyens, de vele aanwezigen welkom. Spr. las dan een bydrage voor uit Film front", waaruit bleek, van welk een groot be lang de Katholieke Filmactie is. Pater van Schalen, de groote propagandist voor de K.F.A.. wees op de encyclieken van den verscheiden Pausen, wel in het byzonder op .Vigilant! Cura", waarin de Paus het gevaar van de film besprak. Hy heeft gezien dat de film van zeer groote waarde kan zyn en op gemerkt. dat alle katholieken de film ten gun ste moeten beïnvloeden. De film oefent een zeer grooten invloed uit op het maatschappelyk le ven. Pius XII zegt, dat de filmactie het groot ste apostolaat is van dezen tyd. Het is voor alle katholieken een gewetensplicht om mede te wer ken aan de verheffing van de film. De bedoeling van de K.F.A. is zuiver ideëel. Door mede te werken kunnen wy een grooten invloed uitoefenen op het bioscoopbedryf. Het is een prachtig apostolaat. Wij dienen ons aaneen te sluiten, opdat wy door ons massaal aantal een grooten Invloed kunnen uitoefenen. Wanneer wy met duizenden zullen yveren MAKREEL FILLETS merk „Geisha" (zeer fijn van smaak) per blikje 3®'O E 2 blikjes voor per pond 22. IS I 2 Abrikozen, g per pond M. M Tutti-frutti, 4 A per pond 29 1 V Sultane rozijnen z/pit 4 O per pond JO. 25 I O Krenten OO per pond éCV VERMICELLI Ital. import (fijn- drp. pek inh. H p- In de eerste raadsvergadering van Enkhui zen in 1939. heeft burgemeester J. C. Haspels in een inleidend woord enkele opmerkingen ge maakt met betrekking tot een aantal by het bestuur der gemeente op den voorgrond treden de punten. Ozn. werd de aandacht gewyd aan de Zuider zeewerken en andere openbare werken. Na de beslissing van 22 December 1938 is het contract inzake de uit te voeren werken in verband met de peilver.aging geteekend op 13 Februari JJ. De Dienst der Zuiderzeewerken is met bekwamen spoed bestek I begonnen. In dit bestek zijn opgeno men de werken by en tegenover het Eiland. De aanbesteding en gunning zyn spoedig te ver wachten. De bedoeling is de uitvoering dezer werken uiterlijk 1 Mei as. te doen aanvangen. In bestek II zyn opgenemen de werken in de Oosterhaven Inclusief de bouw van een nieuwe Compagniebrug. Te verwachten is. dat deze werken ook nog in 1939 tot stand komen. Ultimo 1939 of begin 1940 volgen dan de overige werken, behalve die, welke na de peilverla- ging zulen worden uitgevoerd, met deze uit zondering, dat in 1939 een afzonderlijk bestek zal worden opgemaakt en uitgevoerd betref fende het op diepte brengen van de buiten haven en wat niet minder belangrijk is, het omleggen van de geul. Het is in schippers- en visscherskringen overbekend, dat men van om de Zuid komend, als het oonker ia. niet gemak- keiyk het Krabbersgat kan bereiken, omdat door de x.g. droogte „Het Blijk" een geul is ge baggerd, waarin een knik zit. Door wegbagge- ring van een gedeelte d^r Oostelijke droogte van „Het Biyk" wordt bet vaarwater zoodanig omgelegd, dat de knik verdwynt. Tevens zal Zooveel worden weggebagerd, dat men. van het Krabbersgat komend, direct den Leekerhoek vrij beeft. Daarnaast zyn belangryke werken, waarvan de uitvoering in werkverschaffing moet plaats hebben, te verwachten. In uitvoering zyn thans het verbeteren van de vestigwalien, het Inrichten van het i.ieuwe gedeelte van de al- het aan brengen van een verkeersverbetering by de Westerkerk; het uitdiepen van slooten in de banne; het stra tenplan 1939 en het aenbrengen van verbe teringen in de gemeente plantsoenen mede door plantmateriaaM beschikbaar gesteld door de Nederlandsche twrtee’tcentrale. Onderhandeld woidt nog met de provinciale- en ryksinstanties wordt den aanleg van een speelweide en schietbaan en het verbeteren van Wierdyk. Kade, Veeimanskade en Dyk. De g.g. kraanhuisjes behooren sinds de vorige week in eigendom toe aan de gemeente, zoo dat na ontruiming tot afbraak kan worden overgegaan. Met het hoogheemraadschap wordt overleg gepleegd over een belangryke verlaging van den zeem uur, welke verlaging uit een «esthetisch oogpunt en ten gerieve van de be trokken inwoners en veel wandelaars Zeer aan te bevelen is. Voor uitvoering in het vrije bedryf is de vorige week aanbesteechet 'afbreken van de smedery en het bouwen van een toonkamer op het terrein van de gasfabriek en voorts het verbouwen van de voormalige brandweer kazerne in de Doelenstraat tot kantoor en laboratorium van den vleescbkeunngsdienst. De electrificatie van de uur-, slag en speelwerken in Zuidertoren Drommedaris en Koepoort moet nog eenigen Ufd op hoogere goedkeuring wachten. Eén zeer voornaam duig is de gevorderde eisch, die gesteld moet worden aan den gezond heidstoestand der foktoomen En nog véél ver der zou men kunnen gaan' Er kan niet steeds genoeg gehamerd worden op het meer bevor deren van het broeden van eieren, van over jarige dieren. De basis of «rondslag van de algeheele km kenopfok wordt natuurlek meer gevormd door de huisvesting, verzorging en voeding Deze fac- torefi moeten in orde zyn, om een feillooze kui- kenopfok te geven, omdat immers de kuiken- zelf dienen als basis van liet bedryf. waaruit en waardoor later weer zal doorgebouwd moe ten worden. Voor zoover het betreft de huisvestfng. is wel het grootste euvel, dat vaak teveel kuikens by één kachel worden geplaatst. Groote koppels zyn uit den booze, terwyi in doorsnée genomen men hoogstens 15 kuikens mgg plaatsen per M2 opfokbodemoppervlakte Alles wat te veel is zal zich wreken en uitschakelen en de se lectie gaat dan vanzelf h»ar gang. Dat dit ech ter ten koste is van de beurs behoeft geen be toog. Immers de verstooten kuikens, zwakker .geworden, zyn meer bevatteiyk voor ziekten en Bedreigen de gezonde kuikens. Het tweede kwaad is, dat men steeds pro beert in een te kort tydsbestek twee koppels groot te brengen, in hetzelfde hok. Men wil een zeker aantal kuikens op tyd hebben, doch de beschikbare opfokruimte ontbreekt. Dit is vaak uit den booze, daar het kan voorkomen, dat het eerste koppel, dat moet plaats maken voor het tweede, nog niet geheel en al de kunstmatige verwarming ken missen. Vervolgens vermydt ook, dat de kuikens van een zekeren leeftyd niet kunnen komen by jon gere kuikens. Hierby zou liet steeds verkeerd gaan. Bespreken wy voorts nog de huisvesting, dan moeten in het byzonder nog genoemd worden de ventilatie, frissche lucht en volop zonne-; licht. Vooral 4e luchtververschlng moet ruim schoots voldoende zyn. Vaste ramen in den voorwand, waarin geen deuren zyn geplaatst, om frissche lucht te geven, geven nimmer lucht- verversching. eveneens niet wanneer er hulp- gevende, daarboven geplaatste kiepramen zyn. De ramen moeten opengezet kunnen worden, terwyi tevens een fyn geweven gaas moet zyn aangebracht, om én het uitvliegen der kuikens te voorkomen én tege'.ykertyd te verhinderen dat de natuurvogels (musschen) in het hok kunnen vliegen. Vervolgens moet de zon volop kunnen binnendringen, zoodat de kuikens zich kunngn koesteren aan de lekkere, alle» gevende zonnestralen. Ziedaar in het kort weergegeven de wenken, die wy noodig achten voor het aanstaande op fokseizoen Door de Katholieke Filmactie. afd Hoorn, werd Donderdagavond in het Victoriatheater een filmavond gegeven, waarop de film „Golgotha” werd vertoond. Deze film gaf in prachtige opeenvolging de laatste tragische en tegeiykertyd de zoo verheven uren van den God-mensch te zien. De glorieuze Intocht op Palmzondag, toen allen de kleederen op den grond spreidden, stak wel zeer sterk af by de kuiperyen en den duivelschen haat van het Sanhedrin. Prachtig waren in deze film de te genstellingen tusschen den nobelen Christus figuur en de gluiperige Farizeeën. Voortreffelyk was ook de Pilatusfiguur van Jean Gabin, die. bang geworden voor het schreeuwende en ru moerige volk, tenslotte Christus uitleverde. De Herodes van Harry Baur was juist zooaLs men hem voorstelde: omgeven van weelde en vol Wreeden spotlust. En dan de figuur van Christus, grootsch in de momenten van het Laatste Avondmaal en zoo geheel mensch in zyn geeseling en kruisweg. Diep drukte het lyden Hem. en steeds maar weer nam Hy het zware kruis op. want de wil van den- Vader moest geschieden.... De aanwezigen zullen verheugd zyn geweest. In de gelegenheid te zyn gesteld dit filmwerk te aanschouwen, dat van zoon angstwekken de realiteit was, en dat zoo goed past in dézen Vastentijd. Men had moeiiyk een betere film vijor dezen avond, welke toch zoo by uitstek in hét teeken stond van de goede film, kunnen kiezen. Boerenleenbank. Woensdagavond vergader de de Coöperatieve Boerenleenbank Ursem ten huize v*ji den- heer .O. Oudejgfis.’ onder voor zitterschap van den. heer J. Veldboer.- direc teur. De heer Veldboep-ópende met een woord van welkom. De kassier' deed vervolgens voorlezing van de goedgekeurde Rekening en Balans over het jaar 1938. De ontvangsten bedroegen: Kas op 31 December f 8274.88. Spaargelden f 9075298. Terugbetaalde voorschotten f 1029535. Ont vangsten in loopende rek. f 49936 88. Ontvangen rente voorsch. f 4444.46. Ontv. rente Bank f 786.41. Ontvangen Landhuur Diversen f 75 78. Totaal f 164 858 64. Uitgaven: Terug bet. spaargelden f87464.49. Verleende voorschotten f 7419.Uitg. loopen de rek. f 54528.98. Rente spaargelden f 3306.83. Bydrage Centr. Bank f94.16. Salaris kassier f 800.Afschryving “land f 200.Div. uitga ven’ vólgens specificatie» f954.58. Toevoeging winri aan de reserve f 115 66 Kas f 9974.94. To taal f164 858 64 Bezittingen: Kas f9974 94. Hypoth f39129 67. Voorsch. f70526—, Centr. f36989 86. Aandeel f90.Goederen f3300.Meubilair tl.—To taal f 159920.47. Schulden: Spaargelden f138467 43. fonds f21209.96. Saldo winst f243 08. f 1599^0 47. Aan de orde was de verkiezing van een be stuurslid. By de gehouden stemming verkreeg de heer Veldboer 24. de heer C. Schaap 13, ter wijl de overige stemmen over een 12-tal can- didaten verdeeld waren. By de volgende stem ming verkreeg de heer C. Schaap 24 en J. Veld- Mocca llkour pralinos par H pond Choc, paaseitje* (melk en puur) per pond Choc, paaseitjes met crème vulling, p. 2 ons Choc, paaseieren kleuren glimmend niool 1», 11H- en »•- Het bestuur van de Vereenigir.g „De Ambachts school” te. leiden heeft aanbesteed het ver bouwen van het schoolgebouw en het aanbou wen van een nieuwen vleugel. Laagste inschryfster de firma A. Buur, te Alkmaar, met f 169.900.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 10