1 BEURS VAN AMSTERDAM OUDIADVOCAAT Alkmaar, 17 Mrt. Geestelijke en moreele herbewapening Zóó Ei... zóó advocaat Far VELERLEI PLANNEN Wisselkoersen VRIJDAG 17 MAART 1939 AGENDA BURGERLIJKE STAND Apotheker sd lenst WICO-STUDIO VERPLAATST Een kwestie pan naastenliefde G Een jubileum Voorbeurs OFFICIEELE MEDEDEELINGEN ÏL.3.MN. ST. GEORGE Wederom flauw DIENSTPLICHT EEN NIEUW BANKGEBOUW Beurs-Thermometer In City R.K. Fabrieksarbeidersbond Gevonden voorwerpen VRIJDAG 17 MAART 1939 DE KAASMARKT Een goed woord Ongeluk op voorrang ,'sweg Biljartifieuw* M's advocaat van kersverse!» Neder landacho eieren, goal als goud an zoo good I Openbare propaganda- avond KonMMJhe H 7 4 Amsterd Rubber Tabak AmertJc. waarden 93% 10»% 79% 98 H 100% 98,’, 98A 22% Openingstentoonstelling met werk van F. Moll „KLECO” Beginnen by zich zelf en aandacht hebben voor anderer nood Programma Gem. Radio- distributie JUBILEUM VAN DEN ARMENRAAD „ALEXANDERS RAGTIME BAND” Selfsupporting Zangers van den Stillen Omgang STAD HWS ZATERDAG 18 MAART I een Maart: tst Amsterdam, 17 Maart '39 Onder de huidige verwarde politieke ar 16 Mrt. 17 Mrt. flauw flauw 4 I 128 woord I Vorige Slotkoersen Opening Heden Behoudens onvoorziene omstandigheden zal in de tweede helft van Mei as. en in Juni da.v. het jaarlijksch onderzoek plaats hebben van de gewone dienstplichtigen der landmacht van de lichtingen 1930 en 1931. De plaats en tijd van het onderzoek zullen nader bekend worden gemaakt. Zondag- en nachtdienst van 1218 Apotheek Wanna, Ritsevoort 5. 8.82% 75 55 4.99% 31.71 42 80 39 37% 45.42% 4432% 1 88% 4 90 6.47% 39.42% 45.47% 44.37% 1 83% 9.90 6 47% 10% 10A 194 123 134 95 73% 144 ,51 24* 9% 10% He tuf dn do< dei gei ml 1 in 79 Daarom bestrijden. Alkmaar. 15 Maart 1939. De burgemeester van Alkmaar F. H. VAN KINSCHOT 198% ’30% 136 96% 75 147 60 2% 8.83% 75.55 4 99% 31.71 42.85 Opening l Heden 8.32% 75 55 4.94% 31 69 42.84 De F' I danke vele b die «11 mocht Alkma „Hl Dw< 94 100% 79% 8% t(X)% 98% 98% 22% Ei •er» Al I De za 21 in de te h« Bs G 8< Nederl. Staatsleenpittih—6»n6 Gemeenteleenprijshoudend Toungleentng prijshoudend Phfltps flauw Ontlener flauw 4*» 8 82 75 55 4. .8% 31.70 42.85 ....flauw flauw 39 40 45 45 44.35 1.88% 9.90 6.47% VAN vftScAc. NEDERLANDSCHE EIEREN 39.40 45.47% 44 35 1.83% 9.90 6.45 yr-^eestelljke meerwaardigheid ia ten- f -- slotte de sterkste burcht voor een volk. "Er bestaat nóg1 geêé‘jtifste trer- hdudihg bij de NMerUmdsthe Katholieken tusschen hun getal en hun aandeel in de wetenschap. Geen krachtiger middel om spoedig onzen volledigen uitgroei te bereiken, dan mede te werken tot Instand houding en voltooiing onzer Unlversltelt. Shell Union OU Tidewater Rubber A’dam Rubber Bandar DeU Batavia Rubber Serbadjadl Sllau V I O. O. Allied Intercontln Rubber Filiaalchef hier is de heer Antoon Zonneveld, wiens Jarenlange practyk in deze branche vakkundige bediening waarborgt. Voor bijzonderheden verwijzen wil naar de ad vertentie in dit nummer. Vorige Slotkoersen hechte samenwerking tot leniging en mo- op de werk, een en hebben *1 de toekomst perspectieven opent voor een vrucht bare samenwerking. Hierna volgde sluiting van het offlcteeje ge deelte der bijeenkomst. LIJ» lCIM >n onzent een -■x~'- fisaBs onden Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen. Kopenhagen Stockholm Oslo N.-Y. (cable Rome Praag Madrid Vanmorgen ongeveer kwart over negen wilde een 50-jarige fletser van de Bergerbrug komend den rjjweg van den Geestersingel oversteken Van de richting Helderscheweg kwam een groote autotreller aanrijden, waarvan de chauf feur, daar hij op een voorrangsweg reed, niet zoo gauw een fietser op zijn pad verwachtte. De fietser werd tegen den grond gesmakt en kreeg een arm- en beenbreuk en een wond aan het hoofd. Door den G G D. werd het slachtoffer wiens fiets volkomen heel bleef naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd. gedachte der geestelijke herbewapening niet vreemd is. Het comité heeft gedacht Begin April zal de wasschery j'an de Gebr. Schoen In de Vlsscherslaan 65 jaar bestaan. Bij zulk een gedenkwaardig feest zal het de firma zeker niet aan belangstelling ontbreken. De laatste jaren werden in Amsterdam gedu rende de H. Mis van den Stillen Omgang eenige gezangen gezongen. Alle kerkzangers waren be neden in de kerk in plaats van op het koor. Op veler verzoek zal er dit jaar een gezongen H. Mis zijn, zoodat alle kerkzangers (dus ook van bul ten Alkmaar) In de gelegenheid gesteld warden hun steun te verleenen tot stichting van de Omgangers. Dit geldt ook voor het Lof in de St. Dopilnicuskerk. In de Hofdljkstraat by de Emmastraat is een zaak geopend in heeren- en jongenskleeding, „Kleco” genaamd. Deze zaak, die reeds filialen heeft In meerdere Noord-Hollandsche plaatsen, heeft tot devies door vermijding van onnoodlge kosten zoo goedkoop mogeiyk de klanten te be dienen. Daarom wordt ze ook niet in een win kel. dcch In een z.g. „stilhuls’gedreven. Steataleeningen 3% Ned. Obllg 3% Nederl. 1936 2J4 Nederl Cert. 3% Ree. 1937 3—3M Obllg 1938 3 Indlë 1937 3% Indlë 1937 A 5% Youngl (M.K.-verkl.) Banken Amsterd. Bank Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-MlJ. Industrieën Unilever Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel’s Patent Nieuwe Philips Ned. Ford Industr. Buitenland Anaconda Kennecott Be’hlehem Steel 0 S Steel Rep Steel U S. Leather Intern. Nickel Stand Brands Mijnbouw Alg. Exploitatie Radjang Lebong Petroleum Kon Olie Oaboes Perlak Pauda wa Continental OU de sahmhoorigheid .moet bevorderen. Als we het hebben over geestelijke reeie herbewapening, dan denken, we eerste plaats aan het verschaffen van werk, dat zoovelen licht kan geven in somber bestaan. De overheid doet al veel zal veel doen, maar laten ook particulieren de werkgelegenheid uitbreiden. En laten de orga nisaties er toe medewerken, dat <je individuen zich meer leden gaan voelen van één groote gemeenschap. Een andere groote taak is de zorg voor de 0 388; PU hak, Adam, 35 pnt. 90 brt. gem. 0388. De 3e partij tusschen de heeren H. Hoogland en Staller uit A’dam zal alhier gespeeld worden over 14 dagen, dus op Dinsdag 28 Maart as., wanneer Onder Ons alhier den laatsten compe titiewedstrijd komt spelen. As. Maandag gaat De Driesprong nu weer naar Amsterdam voor den 5en competitiewedstrijd. InbraakvrU. het fabrikaat Bij voor den tyd van het jaar normalen aan voer ,56000 K G.) konden vandaag op de Alk- maarsche kaasmarkt de toch al niet te hooge prijzen van vorige week niet gehandhaafd bleven. De hoogste noteering zakte met een gulden tot f 19.50„ïki ook de gang was overeenkomstig lager. De andere markten hadden op dezen gang van zaken reeds voorbereid, zoodat endunks de slechte prezen, de kaas vrij vlug verkocht werd. De oorzaak zal wel gezocht moeten worden In de onberekenbare internationale toestanden, terwUl ook de openlngscapacitelt van het bin nenland niet bijster groot is. Dinsdagavond j.L had in café Centraal alhier competitiewedstrijd club-kamploenachap Drie Banden" plaats tusschen de Biljartver enigingen De Driesprong en Onder Ons uit Am sterdam. De uitslag was J. M. V. d. Laarschot 35 pnt. in 99 brt. gem. 0.353; Pronk, Amsterdam, 29 pnt. in 99 brt. gem. 0293; J. Ruls 35 pnt. 90 brt. gem. Jeugd, welke toch de toekomst is van ons volk. Opbouw van de jeugdzorg is een van de sterke punten der geestelUke en moreele her- Geboren: Jan, z. van Maarten Coerts en N. Schagen; Nico laas, z. van Nlcolaas J. Schot en M. Kaal. Ondertrouwd: Jacob Frank en Anna Groot; Bartholomeus Chr. Jongejan en MarUtje C. Hartland. Overleden: Cornells Vlootman, geh. met A. van Dijk, oud 77 jaar. De leden worden hierdoor attent gemaakt op de zeer belangrijke jaarvergadering, welke he denavond om 8 uur zal plaats hebben in bet bondsgebouw Oudegracht. Maandag 20 Maart as. zal het 25 jaar gele den zijn, dat de Armenraad te Alkmaar werd ingesteld. De Armenraad dankt zijn ontstaan aan de Armenwet 1912. die ten doel had, samenwer king en ordening tot stand te brengen op het breede terrein van Armenzorg en maatschap pelijke Hulpverleening. De Armenraad heeft zich in deze kwart-eeuw ontwikkeld tot een Instrument van beteekenls voor de plaatsehjke Instellingen van weldadig heid, die ook alle voor zoover daarvoor in aanmerking komende In den Armenraad zUn vertegenwoordigd. De Armenraad beeft zich niet minder ver dienstelijk gemaakt jegens de hulpzoekenden en nam steeds het initiatief, waar het gold de be vordering van een juiste doeltreffende Armen zorg. De herdenking vindt plaats op Maandag 20 Maart. Des avonds 8 uur wordt een herden- kingssamenkomst gehouden In de nieuwe van Teljllngenaaal van Huize Proot, met leden, autoriteiten en verdere genoodlgden Sprekers zijn: Mr. J. Everts, secretaris van den Armen raad te Amsterdam over de 25-jarige werking van den Armenraad en G. Figée. secretaris van den Armenraad alhier (met vertooning van een smalfilm <ner den Armenraad, zijn Bureau en enkele van zjjn bemoeienissen). Des namiddags van 3305 uur wordt een receptie gehouden in de Raadzaal ten stad- huize. Ter herinnering aan deze herdenking ver schijnt een gedenkschrift met artikelen over de instelling van den Armenraad en zijn werk, voorafgaande door een bijdrage van den Ge meente-Archivaris over de Armenzorg te Alk maar in vroeger eeuwen. De Armenraad en zijn bureau hebben zich in den loop der jaren vele vrienden gemaakt en allerwege medewerking en sympathie gevonden. Er bestaat dus voor dit jubileum een begrijpe lijke belangstelling. De heer.Ch. Dun, inspecteur by het lager onderwijs, vestigde bijzonder de aandacht op het geestelijke der door H. M. bedoelde her bewapening. Voor het lenigen van stoffelijken nood zal moeilijk nieuw terrein kunnen worden gevonden, gezien het vele, dat reeds geschiedt De nadruk moet dus vallen op het geeste lijke. Het dragen van elkanders lasten moet zóó opgevat worden, dat men elkander het leven gemakkelijker te dragen moet maken en de lasten recht leggen. Het gaat niet in de eerste plaats om het geld, maar eerder om een liefdevol woord, een hartelijk bezoek aan een eenzame. Dan zal er een andere geestes gesteldheid komen, welke ieders leven gemakke- HJker zal maken. Wat een goed werk zal men niet kunnen doen door moeders uit arme gezinnen eens een dag uit de sleur te halen en geestelijke en lichamelijke verademing te geven. Zooiets kan een taak zijn voor de stichting. Meeleven met andermans leed is geestelijke herbewapening, welke een verrassende uitwerking kan hebben De heer W. v. d. Vail. Ud van den gemeente raad, zei, dat men nimmer zoo aangewezen is geweest op eenheid als thans. Hoe kunnen we komen tot de verwerkelijking van deze ge dachte? Door te trachten te handelen In der geest van de woorden van H. M. de Koningin Een groote ziekte heeft ons aangetast, nl. de werkloosheid. De bodem van ons volksbestaan is zwaar ziek en uit een zieken bodem kan geen goed gewas groeien. Daarom zal men de werkloosheid moeten bestrijden. In Alkmaar kunnen we uiteraard maar op kleine schaal werken. In de eerste plaats zou men Iets kunnen doen voor de vrouwen der werk- looaen, door ze een paar dagen uit de armoe- de-sleur rteg te halen. Daarvoor zullen daden Gistermiddag is in tegenwoordigheid van tal van genoodlgden, waaronder de burgemeester, Jhr. F. H. van Kinschot, en vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel, mlddenstands- vereenigingen en banken, het nieuwe gebouw aan de Choorstraat van de Mlddenstandsbank officieel geopend. Het openingswoord werd gesproken door den heer W. Das. afgevaardigde van de hoofddirec tie der Mlddenstandsbank. Deze zei. dat na een aanvankelijke inzinking In het mlddenstands- bankbedrijf er langzamerhand een herstel in trad. De zaken werden voor de Mlddenstands bank omvangrUker en dat maakte het noodig. dat men In tal van plaatsen naar betere en ruimere gebouwen om moest zien. Zoo ook in Alkmaar, dat tegelijk met het bijkantoor Delft een nieuw gebouw kreeg. Het oude pand In de Hulgbrouwerstraat volr deed sinds lang niet meer en had meer weg van een scheerwinkel waarmee niets ten nadeele van de onmisbare kappers zij gezegd dan van een bankgebouw. De taak van een mlddenstandsbank is een zeer bijzondere. Hoewel geen filantropische in stelling zijnde, die tot taak heeft noodlijdenden zaken het leven te rekken. Is de mlddenstands bank er toch voor den middenstand. Het Is niet de bedoeling gewoon bankier te spelen. Ge poogd wordt door allerlei manieren van Inlich ten den middenstand betere administratieve en financieele begrippen bij te brengen. De mid denstand wordt gesteund met credieten, terwijl de bank ook bemiddelt In de regeeringscredle- ten en het Mlddenstandsborgstellingsfonds. De bank werkt bovendien samen met de midden standsorganisaties en moedigt het lidmaatschap daarvan aan. Snr. had lof voor den architect van het nieu we gebouw, den heer Pieters, die moest voldoen aan twee elschen: goed en niet duur. Bij den bouw zat niet voor den concurrenten eens de oogen uit te steken, of met overbodige weelde te pronken. Smaakvolle degelijkheid, daar ging het om. Nadat spr. dank had gebracht aan aannemer Bot. wenschte hij den directeur van het Alk- maarsch kantoor, den heer Ooetwoude, van harte geluk met de aanwinst. Door den burgemeester werd vervolgens het woord gevoerd. Spr maakte uit het feit, dat na tien jaar werkzaamheid overal de zaken moes ten worden uitgebreid, op. dat de Midden- standsbank in een behoefte voorziet. Ook in Alkmaar is dat in bijzondere mate het geval. Er wordt door de bank goed werk verricht en spr. hoopte, dat dit zoo zou blijven. Ook door eenige andere aanwezigen werd nog het woord ge voerd. Nadat een ververschlng was gebruikt, werd het nieuwe gebouw bezichtigd. Den indruk, dien het gebouw maakt, kan men aldus samenvatten: conservatieve dege lijkheid en bezadigdheid. De donkere bakstee nen gevel met de tralievensters beneden heeft een oud-Hollandschen trant. De benedenruimte bestaat uit een kleine betegelde vestibule en een behoorlijk ruime hal. Welke door een mooi ge smeed ijzeren hek is afgescheiden van het eigenlijke kantoor, dat flinke afmetingen heeft en In vrij donkere en dus rustige kleuren is ge houden. De afwerking Is degelijk. Het geheel ademt de rustige eigenaardige sfeer, welke ty pisch is voor dit soort bankbedrijf. Aan het eind van een ruime gang, welke naast de kan toorruimte loopt, is de smaakvolle directie kamer. welke dubbele deuren heeft. Ook is er nog een wachtkamer. Langs een geriefelijke trap komt men bene den in de kelders, welke bestaan uit heldere De heer Chr. Wledijk, die in de Koningstraat eenige jaren een tentoonstellingsgelegenheid heeft geëxploiteerd, waar voornamelijk jonge krachten hun eerste schreden zetten op 't glib berige pad der openbaarheid, heeft deze gele genheid, welke den naam draagt van Wlco Stu dio, verplaatst naar Oudegracht 243, vlak bij de ZUventraat. Het oude huls, dat tevoren ook al eens in dienst der kunst stond, is van binnen flink veranderd en alleen het ulterlijk is nog dat van een niet onaardig oud huis. De bene denruimte is een prettig en licht gekleed ten- toonstelllngszaaltjegeworden, waarin het ge noeglijk toeven Is en de bovenverdieping is een ruimte geworden, welke het midden houdt tus schen een flink gezellig schildersatelier en een winkel, waar men alle kunstschlldersbenoodlgd- heden kan koopen. De zaak ziet er wat roman tisch uit met de gezellige ronde tafel en het snorrende kacheltje en de gedeeltelijk wegge broken zoldering, welke uitzicht opent op 'n zorgvuldig witgekalkt pannendak. Een stuk overgebleven zolder-is Ingericht als lijstenma kerij. Het is de bedoeling van den heer Wledijk van de Wlco Studio een „huisje van aanloop” te ma ken, waar men niet alleen komt kijken naar de tentoongestelde schilderijen, maar waar men el kaar op de bovenverdieping kan treffen en kan gaan zitten teekenen en schilderen op elk uur van den dag. Reeds is de Wlco Studio een ver zamelplaats van een tiental amateur-beoefe- naars der beeldende kunst. Met het tentoonstelllngszaaltje heeft de heer Wledijk. goede voornemens. Er zullen, zonder tusschenpoozen. geregeld tentoonstellingen wor den gehouden van werken van goede en erken de schilders. De Wlco Studio moet den naam krijgen van goed werk te laten zien. De rij wordt geopend door den kunstschilder F. Moll, die ook een paar jaar geleden in de be kende kunstzaal Kleijkamp in Den Haag mocht exposeeren. Het werk, waarin men zeker zwak heden zal onderkennen, is de moeite van het bezien zeker wel waard. Bijzondere aandacht verdient het portret van een ouden man. die bij een met een groen kleed bedekte tafel zit te peinzen. Compositorisch en colorisUsch. is het een goed stuk werk. Ook verschillenda andere portretten en Interieurs hebben kwaliteiten. Moll's figuren worden echter, zoodra ze in een landschap worden geplaatst, minder aanvaard baar. Men ga dit werk, dat een wat zwaarmoedigen geest ademt, eens zien. Eenieder kan vrij binnenwandelen. Van hedenavond af wordt in City de film ..Alexanders Ragtime Band" vertoond. Hier vol gen eenige perscrltieken De Tijd 26 November 1938: „....Veel muziek, op vaardige wijze gelan ceerd....” Nieuwe Rotterdamsche Courant 17 Nov.. 1938: „....King is er in geslaagd, in deze film een vaart te maken die een weldadig contrast vormt met de meeste overige muziek-flms. Berlin's beteekenis mag niet worden onder schat, waartoe Europa wel eens de neiging heeft en in welk opzicht ons werelddee van Amerika alles kan leeren". De Jazz Wereld, 23 November 1938 „Extra nummer”: „....Wij achten de film „Alexanders Ragtime Band" belangrijk genoeg om er een extra- editle atan te wijden.... Deze film is meer dan een film en zelfs meer dan een muziek-film! Zfj Is een samenvatting van twlntfg jaren over weldigend succes. Twee decennia muzikale evolu tie, zij is een muzikale Cavalcade, zij is een monument! Onder de huidige verwarde politieke om standigheden in Europa kan van eenige op gewektheid ter beurze natuurlijk geen sprake zijn. Men stelt zich allerlei vragen waar dt toestand In ons werelddeel heengaat en Is al gemeen pessimistisch gestemd. Hierbij is het een treurig feit, dat alle plannen der verschil lende landen, om met Duitschland op commer cieel terrein in contact te komen, in duigen vallen. De handelsbesprekingen tusschen En geland en Duitschland, welke in deze week ’n aanvang zouden nemen, zijn afgelast, de Fransch-Dultsche besprekingen gaan ook niet door en men gelooft, dat de hervatting dezer besprekingen lang op zich zal laten wachten, of van dit voornemen geheel zal worden af gezien, wanneer de politieke verhoudingen «rth niet nonnftliseeren. waarvoor veel kans be staat. Xntusschen keereri' verschillende landen Tsjecho Slowakije den rug toe. Zonder toe stemming der Britsche regeering zullen de goudreserves van de Nationale Bank van Tsje cho Slowakije, die zich bij de Bank van En geland bevinden, niet aan de Duitsche instan ties worden afgestaan. De onlangs toegestane teening van 8 mlllloen pond sterling, waarvan slechte enkele millioenen zijn verschaft, gaat Gisteravond werd In het Gulden Vlies een propaganda-avond gehouden door het Alk- maarsch comité voor geestelijke en moreele herbewapening, dat overgegaan is in de stich ting ..Opbouw." Een tachtigtal belangstellenden was aanwezig Oa. merkten we op den H. E Deken E. P. Rengs en den Z. E. Pastoor Oor sprong De bijeenkomst werd geopend door den voor zitter van het comité, burgemeester jhr, F. H. van Kinschot, die herinnerde aan den oproep van H. M. de Koningin tot geestelijke en mo reele herbewapening, welke overal weerklank heeft gevonden en opwekte tot nationale sa menwerking tot leniging van vele nooden. De wil tot opbouw moet daarbij vooroo -staan Men moet beginner, by zichzelf en aan dacht hebben voor de moeliykheden van den naaste, in bereidheid tot helpen. In verschillende plaatsen is een organisatie gesticht om dit alles te kunnen verwerkelyken en ook In Alkmaar is op sprekers v.'ensch een comité samengesteld, dat de geestelijke en moreele herbewapening in deze stad Ingang wil doen vinden. In den afgeloopen winter is voor de armen in onze stad veel gedaan, waaruit blijkt, dat de gedachte der geestelijke herbewapening hier niet vreemd is. Het comité heeft gedacht aan het stichten van een centrum van actie, dat Aanwezig aan het bureau van politie, Kerk plein alhier, en aldaar te bevragen op alle Woensdagen en Zaterdagen tusschen 11 en 1 uur. de navolgende voorwerpen, als gevonden ge deponeerd op 5 tot en met 14 Maart 1939: Hoofddoek, sleuteltje van rfjwielslot; rywlel- belastlngmerk (kosteloos); hondenpenning; kin- derschoentje; dasje; wollen handschoen; rood portemonnaltje, Inh. om. een sleuteltje; glacé handschoen; sleutel; klnderwant jearmband; een rijwlelslot aan ketting. Aanwezig en te bevragen by de navolgende Ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op 5 tot en met 14 Maart 1939: Geel-witte wimpel. J Kesselaar, 2e Tulndw- straat 11; rijwlelbelastlngmerk. P. Klaver, Drui venlaan 45; sjaal. J B Bos. Heemraadstraat 18; ■sigarenpijpje in étui. J. Woudman. Prins Hen drikstraat 16; borstel van stofzuiger; J. Hof, Liefdelaan; hoeveelheid gordynringen. Jan Ou- des. Ellandwal 10 a; kam in étui, W. Hlmmel- relch. Stuartstraat 81; actetasch met inhoud, Nieuwkyk. HouttU 17; dameshandschoen, J Boertien. St Josephstraat 25; autocrick, J. Wet- steyn. Huiswaard 8; autoped, J. Klaver, Wester- weg 10; gegalvaniseerde plaat. J. Adams, Nood woningen. Noordekade 8; bruine portemonnaie met inhoud, J. Beentjes. Limmen, Boomgaard- laan 28; pakje inhoudende broekjes, L. G. J. Berman, Nieuwlandersingel 51; ulster. S. Au kes. Snaarmanslaan 90; sleuteltje (Lips), J. Pilkes, Vlsscherslaan 19; klndertaschje, C. Bet- lem. Vrouwenstraat 11; een schaap, P. Roskam Meerweg. Alkmaar; 1 paar motorhandschoenen. Brouwer. Koorstraat 25; pyp. C. Jonker. Llm- merhoek 19; regenkapje, K- Klerk. Nieuwlander singel 78; rywielbelastingmerk, D. Brak, C. W. Bruinvisstraat 7; heerenhandseboen. N. J. Blankman. Jullanastraat 16; rozenkrans, P. BUI, Wognumschebuurt 17; riem met hondenpenning. H. de Wolf, Emanuel de Wlttestraat 4; zilveren vulpotlood. H. Veenstra, Schermerweg 103; hand warmer. W van Veen, Achterstraat 46; pakje de 4e J van Leeuwenstein. Heiloo. Holleweg 127; pak Je. inhoudende babyslofjes. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het bureau vah politie al hier. bewapening. Spr. zou gaarne een „12 zien der Alkmaarsche bevolking tot leniging van alle nooden. Laten «e allen bezield zyn met de gedachte, dat door geestelyke her bewapening ons zelf en onzen naaste van dienst kunnen zyn. (Applaus). niet door. In Amerika oppert men het denk beeld het handelsverdrag met Tsjecho Slowa kije op te zeggen en van Duitschland te ver langen. dat het de Tsjecho Slowakijsche schuld van 165 millioen dollar overneemt. Er staat dus voor Duitschland veel voor den boeg. In Wallstreet verminderde gisteren de ver- koopsdruk, maar Londen bleek hedenochtend nog sterk onder den Invloed te verkeeren van den internationalen toestand. i Bijgevolg heerschte hedenochtend te: in het telefonisch verkeer andermaal flauwe stemming. Steels en Bethl. Steel liepen 3/8terug tot respect. 44% en 51%51%, Republic Steel moest prUsgeven, Anaconda Copper 3 1 op 21%, Shell Union en Tidewater bleven op respect circa 101/8 en 10 3/8 onveranderd. Konlnkiyke Olie werd 3%4 pet. lager ge taxeerd op 306%307, H. V. A. 24 op 413— 415, Philips 5 op 198, A’dam Rubber 3 op 195, Unilever 2 op 135, Aku op 36. In het valutaverkeer waren ponden weer zwakker op 8.81%8.82%, tegen 8.82 3/8 het vorig slot. Dollars bleven op 1.88%1.88 on veranderd. Vervolgens sprak hei comlté-Hd dr. Hofstee, die zei. dat men beginnen moet by zich zelf. Door matiging In zh genoegens en door het overwinnen van de moeliykheden des levens, geeft men het goede voorbeeld, vooral aan de jeugd. Wanneer de elschen aan het leven te hoog worden gesteld, gaat het verkeerd. Rooken en snoepen en overdreven sport zyn verkeerd aelfbeheersching is noodig. Wij Alkmaarders moeten onze eigen boontjes doppen en zorgen voor meer werk in onze stad en voor meer in komsten. Hoe dat bereikt kan worden? Kapi taalkrachtigen moeten er toe bewogen ’worden zich in Alkmaar te vestigen, door de stad mooier te maken en de Ver. voor Vreemdelin gen Verkeer te helpen en te steunen. Meer in komsten kunnen worden verkregen door alles wat men noodig heeft in Alkmaar zelf te koopen; teveel nog wordt buiten de stad ge kocht. De Gem. LichtbedrUven zouden b.v. alle llchtleldlngen kunnen keuren en de vele on voldoende installaties doen verbeteren; het tonnenstelsel kan worden afgeschaft en 'ver vangen door een rioleering, waarvan de aan leg velen werk geeft en huiseigenaren zouden hun hulzen kunnen laten opknappen en ver beteren. Dit zyn ideeën, welke het comité o.a. zich Voorstelt nader uit te werken. Mej. S. H. de Glee, directrice der Huishoud school vertelde van haar ervaringen met de grgtis naaicursussen voor vrouwen van uterk- loozen, welke in haar school worden gegeven sinds een drietal jaren met toenemend succes De cursisten komen niet alleen dm te leeren. maar ook om eens uit de sleur van allen dag te komen. WU, aldus spreekster, beschouwen dit stukje werk als een soort geestelyke her bewapening en niet meer als een op ons ge nomen taak. I maar als een roeping, waarmee we velen een grooten dienst bewijzen Het zit hem soms in een kleinigheid, waar mee men toch moet beginnen, alvorens tot de groote daad te kunnen komen. Spr. bepleitte de noodzakelijkheid en het recht van het offer, het offer, dat moeite kost en dat véle vormen kan hebben. flinke ruimten, goed verlicht en ook verwarmd Hoor dr centrale verwarming, welke in heel het gebouw Is aangebracht. Hier beneden Is de groote kluis met de vele safes en het ruime ar chief. Alles natuuriyk brand- en De zware kluisdeuren zyn van Lips. Het bovenhuis Is de woning voor den direc teur. Gezegd kan worden, dat de Middenetands- bank een keurig en haar waardig tehuis heeft gekregen, dat op ieder, die er een bezoek brengt, een goeden indruk moet maken. 10.00 Normandie; 10 00—1020 r P T T. Nord; 1120—12.20 Keulen; Brussel VI.; 13.301430 Keluen; Brussel VI.; 15.2017.20 Keulen; Brussel VI.; 18.0518.20 Brussel Fr.; Brussel VI.; 19.30—24.00 Keulen. LUn 4 8.009.20 Brussel VI.; 9.20—10.35 Lu xemburg; 1035—11.20 London Reg; 11.20—1450 Droitwich; 145016.20 London Reg.; 1620— 17.15 Brussel Fr.; 17.1524.00 Droitwich. LUn 5: Diversen. Zoo is dan de eerste positieve samenwerking tot stand gekomen tusschen de St. Josephsgezel- len en KJMV. De gemeenschapsgedachte breekt baan by de jongeren van Alkmaar, die hebben ingezien dat ze niet naast elkaar maar mét el kander moeten samenwerken. Deze belde ver- eenigingen te zamen met de LT-groep hebben de handen ineen geslagen om voor Christus- Koning te werken aan een groot doel, den op bouw van een betere maatechappU. Woensdag sprak, voor de KJMV In Klnheim de weleerw. kapelaan Geels, vice-praeses der St. Josephsgezellen, die het werk zyner gezellen gestreefd in de St. Josephsgezellenvereenlging verschillende standen, hoe deze maatschappeiyk verschillend zyn, maar op geestelUk en moreel gebied parallel loepen* wy streven allen naar een groot doel, onze eindbestemming, den He mel. Spr. gaf aan de grootste gedachten der ge zellen. nJ. gpdsdiónstzip jen, -arbeidzaamheid te ontwikkelen. Uitvoerig zette hij uiteen hoe hiernaar werd gestreefd In de St. Josephgezellenvereenlging De arbeid is niet geschapen om alleen geld te verdienen maar juist als middel om gemakkeiyk tot het groote levensdoel te geraken. Gezin en beroep zijn fundamenten van het christeiyk leven. We moeten niet alleen In de kerk, maar zeker ook, daarbuiten Katholiek zyn in voorbeeld en daad. Spr. citeerde nog enkele gedeelten uit de encycliek „Quadragesimo Anno" en eindigde met erop te wijzen, dat beide jeugdvereenigin- gen in hun stand moeliykheden hebben, maar dat deze gezameniyk uit den weg geruimd kun nen worden, om een betere maatschappU op te bouwen. De voorzitter dankte met welgekozen woorden kapelaan Geels voor zijn interessante uiteen zetting en gaf ZEerw. de verzekering, dat de KJMV-ers hierdoor een anderen kijk L:’’" gekregen op het Gezellenwerk. hetgeen in 9 20—9.30 Parijs - Nord; 950- Mcvrouw Paleari, voorzitster Van de af dea ling Alkmaar van den R.K. Vrouwenbond sprak nu. die de eerste vraag uit de catechlmus aan haalde: „Waartoe zijn we op aarde?” Waarop het antwoord luidt: ..Door God te dienen en daardoor In den Hemel te komen.” God dienen we dóór Hem te beminnen bo ven alles en. onzen naaste gelijk ons zelven. Geestelijke herbewapening is dus eigenlijk een kwestie van naastenliefde en beginnen by zichzelf. Wat men doet moet echter uit het hart komen en niet plichtmatig zUn. Het leek spr. wenscheiyk maandelijksche sa menkomsten te houden voor gelyk gezinden die door onderlinge gesprekken elkaar gees- telyk kunnen sterken. De materieele nood zou gelenigd kunnen worden door kleine gezelschappen, die met al ler steun de liefdadigheid beoefenen en de be- hoeftlgen geregeld bezoeken. De schyn van be scherming en armenbezoek moet echter vol komen vermeden Worden; voor velen is de ar moede een pUniyke kwestie. Rekening za) moeten worden gehouden met het werk van bestaande vereenigingen. Mr. A. Koelma, gemeente-secretaris. besprak het verschijnsel van drang naar eenheid, dat niet nieuw is. Door samenhang vindt men de kracht en het zelfbewustzijn. Toch heeft de beweging voor geestelijke en moreele herbewa„ pening een ander karakter. Het is een willen leeren zien vap hetgeen goed is en mooi in het leven van den mensch. In de historie zyn veel belangryke woorden gesproken, die echter te Iaat verstaan werden en het is eigenaardig, dat het woord van H. M kwam op een oogenblik, waarop het onmiddel- iyk werd verstaan, op een oogenblik, waarop men vond, dat het meer dan tyd werd.’ In Alkmaar vond het Konlnkiyke woord ook weerklank en tal van vereenigingen en instel lingen hebben met ..Opbouw" haar Instemming betuigd. Er zUn echter nog velen, die zich af zijdig houden, hoewel leder er mee te maken moet hebben. De stichting zal door de veel zijdigheid van haar taak waarschyniyk een beroep moeten doen op allen. De stichting wil echter niets opzij schuiven, doch voornamelijk stimuleeren, medewerken, aanvullen en leiding geven. Spr. hoopte, dat het allen op dezen avond duidelijk was geworden. Opbouw wil en wat de leidende gedacnfen der stichting zijn. De Stichting aal ook gaarne van goede gedach ten en plannen van anderen kennis nemen en deze trachten te verwezeniyken. Hiermee sloot spr de bijeenkomst. moeten geschieden, evenals voor de jongeren, die ledig langs de straten slenteren. Zouden deze laatsten niet onze verwaarloosde plantsoe nen op kunnen knappen? De bedoeling Is niet er nog eens een liefda digheidsinstelling bU te maken. Dat heeft geen zin. Den werkloozen moet het bewustzijn worden bUgebracht, dat ook zy deel uitmaken van de nationale gemeenschap. Werk is echter voor alles noodig. Groote moeliykheden wachten ons in deze verwarde tijden. Daarom moeten we één zyn en alle kleine geschillen opzij zetten en bereid zUn tot offers. Heel het Nederlandsche volk moet zich voelen als een groote eenheid. LUn 1: Hilversum I. LUn 2: Hilversum II. LUn 3 8.00—9.20 Keulen; f Radio; 9.30—930 Radio P T T. Parijs Radio; - 12.20—1330 1450—15.20 17.20— 18.06 18.20- 19-30 151 118 130 190 216 120 202 153 120 132 58 110 21% 27% 73% 104 116% 108% 100*4 104 132% 8« 36% 50 200 369 44% 14% 3% 38% 5% 416% 185 207% 81% 73 103 114 107 100 102 58% 110 78 1% 1% 5% 14 195 220 126 205 305% 15% 62 7% 21* 310% 15% 61% 7* 21% 78% 1% 1* 6% 14% 21* 27% 52-A 45% 14% 3% 38% 5% 410 183% 206. 80% 136% 83 36% 50% Ï03 374 Scheepvaart Java Oh. Japan Holl Am LUn Kon. Ned Stoomboot Scheepvaart-Unie Rott Lloyd St. Nederland Suiker H. V A Java Cultuur N I. 8 0 Vorstenlanden Tabak DeU Batavia ..T Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen Union Pacific Wabash Erie RanSMs City South South Rallw Chic Mllw

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 12