hetkruismet Draagt elkanders lasten De N.S.B. moet zich schamen de Sterkte van en Engelsche oorlogsvloot North (TATE I beteekenis KLAUWEN POKON X GOEDE ORDENING REDE VAN SHAKESPEARE VOOR HET LAGERHUIS MINISTER ROMME VOOR DE MICROFOON iwi VRIJDAG 17 MAART 1939 Beioek aan tentoonstelling van San Francisco en New York I OVERZICHT ÉÉRSTE KAMER Dictatuur der democratie 0 Naturalisatie 5 A 1 Vooruitgang van het luchtwapen Een landelijk comité ingesteld Minister Welter naar Amerika t ft n 1. f K Bouw van het Haagsche stadhuis Wordt de aanvang ervan aitgesteld? Vloot voldoende sterk om iedere directe uitdaging onder de oogen te fcunnen zien U» MM. Wak Dim Micfca» >1 anaal. A- 1 -'I 1 Zelf-doen 9 nabuur een de ordening van de Senaatsverga- uw „Stem pelaar” Dat was de ..ger- I 1 f AMtRKAN «ZOGARfTTES] Sprekende over bouw 1 een aan te voorkomen, dat toegebracht onder 1 S- K M N Z. Slechts op één pünt bestaat een tekort, nJ voor wat betreft de geschoolde arbeiden. voor wils beweren zij. die aldus spreken, bijdrage 301.000 !t 0 KUNSTMEST 25 EN 40 CT I Wanneer U weet, dat U er aardig uitxiet, zult U dubbel van Uw aomervacantie genieten, riegin daarom nu Uw huid met Palmolive Zeep te behandelen. Laat de olijfolie van Palmolive Uw teint jeugdiger en frisacher maken. LONDEN, 16 Maart (Reuter) In het Engelsche Lagerhuis heeft Geoffrey Sha kespeare een uitvoerige uiteenzetting ge geven over den toestand van de Engelsche vloot In zijn betoog wees Shakespeare er op, dat dit Jaar 43 oorlogsschepen hij de tnarine zijn gevoegd, terwijl in 1939 nog zestig schepen gereed zullen komen. Verder gaf hij te kennen, dat vergaande methoden zijn genomen om dreigingen, van dulkbooten en vliegtuigen tegen de marine af te wenden. Tenslotte heb ik gevraagd voor wereld zich opwindt over den den de booten, niet zoo doeltreffend zijn als in den laatsten oorlog. Met cijfers illustreerde spreker het succes van het convoolstelsel. dat tegen het einde van den oorlog werd toegepast Wij hebben voldoende anti-duikbootgeschut in voorraad om aan alle te verwachten elschen het hoofd té kunnen bieden. Shakespeare zeide te gelooven, dat de Brit- sche methoden voor de opsporing, verjaging en vernietiging van dulkbooten de beste ter wereld zijn. Een andere bedreiging, waartegenover de ma rine zich geplaatst ziet, zijn de aanvallen uit de lucht, doch moderne schepen kunnen een defensief vuur in zoodanigen omvang producee- ren, zoowel op langen als op korten afstand dat vliegtuigen tot zulk een hoogte zouden wor den gedwongen, dat de trefmogelijkheid ernstig verminderd zou worden. Ten aanzien van torpedo’s Shakespeare, dat verbeterde methoden voor de bescherming onder water zijn uitgewerkt om een vitale slag-, zou worden den waterspiegel. „De swastica heeft haak- dle nooit loslaten. Dit Is kem- Ar EEN VERRASSING VOOR DE KINDEREN I Wij hebbtn voor de k/nderer» 6 prachtig* uü- knipkaart*n van Snaauvrvritja, dan Prins an da 7 dvrargan (In Maal 32 Hg u ran), spaciaal door Walt Disnay gataakand Palmoliv*. uitgagavan. Zij In het overige van zijn rede heeft de minis ter eenlge hartige woorden gesproken over de ordening. De heer Heldring (Ub.) had daartegen aan gevoerd: 1. dat zij voert tot inmenging van ondeskun dige ambtenaren in het bedrijfsleven. Pewit* dat vroeg de minister. In het eenlge voorbeeld opor den heer Heldring aangehaald, dat der bloembollensaneering, bleek juist, dat de amb tenaren het een Jaar eerder juister zagen dan de heeren uit het vak self, die met overgroote meerderheid de juistheid der getroffen maat regelen erkenden. 2. dat zy voert tot verhooging van den kost prijs. Precies het tegendeel is waar. De onder- nemers-overeenkomsten die den minister ter verbindendverklaring werden aangeboden, bed den alle ronder uitsondering een verlaging van den kostprijs ten doel. 1. dat zjj leidt tot instandhouding van on- Indien wij echter, aldus Shakespeare, de heerschappij ter zee zouden verliezen, zouden wij den hongerdood onder oogen moeten zien. Wjj gelooven. dat de Britsche vloot thans zoo sterk is, dat wij met vertrouwen een directe uitdaging van eenlge waarschijnlijke combinatie van strijdkrachten onder de oogen kunnen zien. In de toekomst zal een dreiging met dulk- Het personeel van het marineltjphtwapen. met inbegrip van hen. die in opleiding zijn, is van ongeveer 3000 koppen in 1937 toegenomen tot ongeveer 6000. Contracten voor vliegtuigen en voor zes nieu we vllegkampschepen, welke thans worden ge bouwd en na 1940 in dienst worden gesteld, zijn afgesloten en de productie is op vollen gang. Wat het personeel aangaat, in het laatste Jaar heeft de recruteering tot resultaat gehad dat uit de 70.000 aanbiedingen 18.000 officieren en minderen zijn uitgekoaen. „Te midden van het wereld-stormend ge beuren, waarvan dezer dagen de aether-golven, het gansche aardrond over, bijkans ononder broken trillen, kom ik een oogenbllk op enkele van die golven van u, Nederlandsche luisteraars, de rustige aandacht vragen voor een onderwerp, een zaak, die ons direct raakt en waarbij niet onze rol die is van toeschouwer doch een van doen. Het betreft, zooals is aan- gekondlgd, de organisatie der geestelijke en lichamelijke ontwikkeling van werkloozen ter vervanging van het zgn. .stempelen”. Eigenlijk zou uw na Segoba-werk We hebben, nu een jaar lang, een proef genomen met wat anders en wat beters. Laat ik de pionier-gemeente met eere mo gen noemen; Breda, waar 60 pct. van de werkloozen nu niet meer stempelen, maar deelnemen aan wat als resultaat van een prijsvraag, die ze daar gehouden hebben, gedoopt is: het Segoba-werk, Sport En Geestelijke Ontwikkeling Brengt Arbeids kracht. En van Breda uit is het overgesla gen naar ettelijke andere plaatsen. En het moet overslaan naar het heele land. Contröle moet er wezen, maar moet die con trole dan persé zóó zijn Ingericht, dat zij niet beter weet te doen dan je eiken dag. en eiken dag weer, in het stempellokaal op te drukken: werkloos, hier is je stempel, ga maar weer, je bent werkloos, werkloos met de honderden met wie je staat in de rij, in het leger van de stempelaars. Ja! .Stempelaar" noemen ze Je. zij die het niet kennen en zij die het niet kre ten maar zelf, jjj die het wel weet en die het wel kent, voel je je worden tot: de gestem pelde, de gestempelde, die vecht en vecht om er niet in ten onder te gaan, maar voor wien het zoo zwaar is. om zijn levensmoed en levens kracht onderweg niet bij stukjes en brokjes te verliezen of.... in moeheid weg te gooien. Zoolang en voorzoover er niet die eenlg wer kelijke uitkomst is, werk, werk waarop de eer ste en voornaamste aandacht ook van de over heid is en blijft gericht en waarvoor zjj het uiterste van haar krachten als leidlng-gevepd orgaan der samenleving Inspant, zoolang gij in den steun loopt, moet er contröle zijn, maar In het nieuwe program zijn opgenomen twee snelvarende slagschepen van 40000 ton. gewa pend met 13 duims-kanonnen. Thans beschikt men over vijftien groote sche- Olijfolie is het beste natuur lijke middel om de huid zach ter en Uw teint jeugdiger te maken. Volg daarom een schoonheidabehandeling met Palmolive, de beroemde olljf- olie-zeep, door tweemaal daags Uw gezicht,' hals en schouders te masseeren met haar overvloedig schuim. Ingediend is een wetsontwerp tot naturalisatie van Theodor van den Berg en 19 anderen. Naar te New-York vernomen wprd| “1 de Nederlandsche minister van Koloniën, Ch. J. I. M. Welter, deaen romer een be- aoek brengen aan de Golden Gate tentoon stelling te San Francisco alsmede aan de wereldtentoonstelling te New-York. Daar wordt sport beoefend, gevoetbald en geloopen, athletiek beoefend en gezwommen, in de plaats van het stempelen. Daar wordt aan huisvlijt gedaan, aan figuurzaagwerk. fineer - werk, e.d., daar wordt ontspanning gegeven, muziek, tooneel enz. Daar worden excursies gehouden, bezoeken gebracht aan fabrieken, kweekerjjen, musea, natuurmonumenten. Daar worden Cursussen gegeven, algemeene ontwik keling, eerste hulp bij ongelukken, luchtbescher ming, enz. enz., daar wordt gewerkt in volks tuintjes aan het kweeken van gewassen. Da’, alles, en nog veel meer, in de plaats van het stempelen. Anderhalf a twee uren per dag is men daar bezig, om den geest te verfnscchen. het lichaam te sterken, zich „fit” te houden, in de plaats van het stempelen. En dat alles geschiedt natuurlijk onder lei ding. Onder leiding van werkloozen zelf, waar de geschikte krachten daarvoor aanwezig zijn. Onder leiding en met medewerking van „hen, die wel werk hebben, in zooverre de krachten, die noodig zijn, onder de werkloozen ontbreken of medewerking, die noodig is. slechts en juist van de andere zijde kan komen. Zoo zien we ik doe wederom alleen maar een greep een botanicus, die geregeld ver schillende excursies leidt. Onderwijzers, dit zich beschikbaar stellen voor het geven van onder richt. Een koordirigent, die, hoe zijn tijd ook bezet is, een groep werklooze koorzangers leidt. Middenstandszaken die voor een sportdag de prijzen geven: kleeding, huishoudelijke voor werpen. Gymnastiekleeraren, die meewerken. Een deskundige, die een bijenteeltcursus leidt. Een fabrieksdirecteur, die grond beschikbaar stelt voor volkstuintjes. En naast al dezen, en reeds zoovele anderen wier belangelooze me dewerking noodzakelijke voorwaarde is voor dit werk van nationale versteviging de velen, die niet in de gelegenheid zijn met hun per soon bij te dragen, maar die desondanks aller minst achterblijven en bijdragen tweede on misbare voorwaarde voor wezenlijk welslagen mA hun beurs. Naar hen allen, werkloozen die zich hebben opgeheven uit hun dagelijksche sleur en ge toond hebben niet te willen en niet te zullen ondergaan, werkenden, die met hun persoon en met hun gave zich aan dit werk van „draagt elkanders lasten" hebben gegeven, niet in een voorbijgaande opwelling maar in een voort- gaande beoefening er van, naar u allen» gaat op dit oogenbllk mijn hartgrondige dank. Gij vindt, als pioniers, niet alleen uw beloo- nlng in uw eigen innerlijke versteviging, maar mede in de blijde wetenschap, dat gij den stoot ertoe hebt gegeven, dat nog talloozen in den lande, werkloozen en werkenden, zich en an- De minister van Sociale Zaken, prof. mr. C. P. M. Romme, heeft Donderdagavond door de radio de volgende rede uitgesproken: Omtrent de juistheid van het Reuterbericht betreffende een reis van Z.Exc. Minister C. Wel ter naar Amerika en onze West-Indische Kolo niën. hebben wij te bevoegder plaatse bevesti ging gevraagd. Men deelde ons mede, dat de Minister* van Koloniën inderdaad een vacantie- reis naar de tentoonstellingen van San Fran cisco en New-York zal maken. uftgegevei worden franco toege zonden tegen In zending van 3 zvrarto Pflmolrvt- bandfai en 2 poif zegel» van 5 cent aan Palmoliva. AU. 13, Postbus 635. Adam-C. Ten behoeve van de voorbereidingen tot den bouw van het nieuwe Haagsche Stadhuis, dat eerlang op het Alexanderveld zal verrijzen zijn lnde afgeloopen maanden diepborlngen op het veld verricht. De mogelijkheid bestond, dat men fenige maanden zou moeten wachten met den bouw, wanneer de grónd van het Alexanderveld Kiuï. K>nder extra-voorzienlngen geschikt zou “UJken om het gebouw te dragen. De boringen hebben thans uitgewezen, dat Inderdaad zware betonnen platen de funda menten zullen moeten dragen. Zeer waar- •chiJnHjk zal men dus niet, zooals men aan- *«nkeUJk van plan was. medio 1939 met den bouw kunnen beginnen. den vooruitgang van het luchtwapen der marine sinds het van het mi nisterie van Luchtvaart is overgegaan naar het ministerie van Marine zeide Shakespeare, dat de marine in de naaste toekomst alle vlieg tuigen der eerste linie, met de directe reserves en het noodige geschut, zal overnemen voor een gespecialiseerde opleiding voor de marine. deren beter en sterker zullen maken, door uwe organisatie nu ook te gaan toepassen. Want van het welslagen van de proef hing af de be slissing, de organisatie te doen uitbreiden over het-geheele land. Ik heb een aantal mannen in den lande bereid gevonden zich te vereenigen tot een landelijk comité, waarvan de samen stelling dezer dagen bekend zal worden ge maakt en de zetel gevestigd is ten departe- mente van Sociale Zaken, dat als werk- commissie het centrale punt tot bevorde ring van de uitbreiding van dit werk over het geheele land zal vormen. ik beter kunnen zeggen: waar ik aandacht voor kom vragen en daai- uw overweging, en daardoor uw be langstelling. en daarmede tenslotte uwe mede werking dat is een werk, vooral van inner lijke ontwikkeling, dat zich richt zoowel op nen die buiten hun schuld den zegen van den ar beid ontberen alsook, en niet minder, op hen die, mede dank zij van bulten komende oorza ken, dien zegen wel genieten, dat is een echt nationaal werk omdat het geworteld is in het onderlinge verband, in de saamhoorigheid tus- schen werkenden en werkloozen. en de beoogde ontwikkelingsarbeid, van elk van beiden, daar op is gebouwd, een werk van gezamenlijke in nerlijke versteviging, van geestelijke en moreele herbewapening. Wat is het geval? Het is nu ongeveer een jaar geleden, dat we, eerst In een enkele ge meente en toen het daar geslaagd was, is het uitgebreid tot enkele andere oegonnen zijn met een proef, om het contröle-middel op den steun van den werklooze, het stempelen, dien dagelijkschen gang naar het stempellokaal waarvan een mensch in nood niet beter wordt, te vervangen door wat anders en door wat beters. Tenslotte dering zelf. Terwijl heel de ondergang van den Tsjecho-Slowaakschen Staat, delibereert de Nederlandsche Senaat over een wijziging van zijn Reglement van Orde en windt de heer van Vessem zich op over de dictatuur der democratie. De voorgestelde uit breiding van de bevoegdheden des voorzitter» zouden, naar de overtuiging van den nationaaj-, soclallstischen fractieleider, tot ijselijke gevol gen voeren. Wanneer een uitgesloten lid der Kamer vol gens het voorgestelde artikel 16g van het Reg lement moet worden gedwongen het gebouw <an den Senaat te verlaten of „het gebouw ge durende den gestelden termijn betredende, daaruit moet worden verwijderd", dan kunnen de genen, die met het verwijderen van een Se nator worden belast, in conflict komen met die bepalingen in het wetboek van Strafrecht, die niet minder dan doodslag, moord, mishande ling. dood door schuld of zwaar lichamelijk let sel door schuld strafbaar stellen. Het ontbreekt er nog maar aan. dat men het vermogen van een uitgewezen senator in beslag neemt. En hoe zal een voorzitter uit een der politieke partijen de uitgebeelde bevoegdheden bantel len? Alweer: ijselijk! Hij zal vlak vóór belang rijke stemmingen een aantal leden bij voor- keur natlonaal-soclallsten ‘den toegang tot de vergadering ontzeggen om zóó een hem wel gevallige meerderheid te verkrijgen. En als hij óie meerderheid aldus heeft gevormd, dan zal hl> voorstellen de voor één dag ultgesloten^n ten heel jaac^ult te sluiten! De grond wetteljjke echten der afgevaardigden komen in gevaar. De Grondwet verbiedt zulke bevoegdheden, als thans worden voorgesteld. En het lid. dat zich door deze onrechtmatige bepalingen ge troffen ziet, zal zich met den sterken arm toe gang tot de vergadering kunnen verschaffen althans door middel van een’civiele procedure >an zijn presentie-geld komen! Toornend stond de heer van Vessem daar, een volgeling van hen, die inderdaad, waar z(j de macht in handen kregen, hun onwQgeval- lige leden uit het Parlement smeten, overeen komstig recepten als dat, waarvan de heer van Vessem de toepassing in Nederland vreest Zooals de waars Is De gasten hebben overigens niet de gering ste aandacht meer besteed aan des heeren van Vessem ’s gruwel ver naai over de komende dic tatuur der democratie.. De voorzitter van het seniorenconvent, de heer van Lanschot (RJC.i had reeds te voren de weinige argumenten, die dit verhaal bevatte, voldoende weerlegd. Geen enkel lid. dat zich ordelijk gedraagt, rai van de voorgestelde bepalingen eenlgen hinder ondervinden. Zij beoogen niets méér dan het verzekeren van orde en discipline, zonder welke de Kamer onmogelijk haar grond wettelijke functie kan uitoefenen. De Grond wet verleent den leden van het Parlement in derdaad rechten, doch zij mogen die niet zod gebruiken, dat de arbeid van het hééle college ónmogelijk wordt. Later voegde de heer van Lanschot daar nog bij Interruptie aan toe. dat artikel 93 van de Grondwet wel degelijk het bestaansrecht van beperkende bepalingen in het Reglement van orde erkent. De heer van Vessem droomt alleen zoo graag griezelige droomen. en mijnen zeide Dat werk b 1 jj f t staan in het teeken. waar in het is opgezet, zijn deugdelijkheid bereids bewezen heeft en ook alleen tot zijn volle ze genrijke recht kan komen: het teeken van ge zamenlijk zelf doen. Zelf-doen van werkloozen. Zelf-doen van werkenden. Zelf-doen ook ge heel voor wat betreft deA nervus rerum. het geven der gelden, die onafwijsbaar noodzake- HJk zijn voor de functionneering van de gan sche organisatie. Alleen zóó heeft het zijn volle waarde. Alléén zóó heeft men het recht, het te plaatsen in het kader, waarin het wezen lijke beteekenis heeft voor de onderlinge ver bondenheid der natie, het kader der geestelijke en Hnoreele herbewapening. In den aanvang van mijn woord heb ik u gevraagd allereerst om uw aandacht, waarvoor ik u thans dank. Vervolgens om uw overwe ging. die gij aan deze zaak, welke bezinning wel waard Is. naar ik vast vertrouw zult wil len wjjden. Dan om uw belangstelling, die tot uiting moge komen, doordat men plaatselijk en gewesteljjk het initiatief zal nemen, dit werk aan te pakken en zich tot het departement van Sociale Zaken, waar het landelijk comité van het Segoba-werk zetelt, te wenden om voor lichting en. voor zooveel noodig. leiding. nderdaad is Duitschland in zekeren zin het middelpunt van de wereld en haar politiek gewórden. In Augus tus 1914 was Duitschland dat óók. Maar al moeten wij .dr. Ley toegeven, éat Parijs niet meer de wereldbeteeke- nis van vroeger heeft, dat niemand tegenwoordig nog zou weten, waar Mos kou ligt, moeten wij helaas tegenspre ken, want niet alleen vormt Moskou het middelpunt van het Anti-Komin- ternpact, maar zelfs duitschland weet het ondanks dat pact nog zeer goed te vinden, wanneer het om handelsaccoor- den te doen is. De wijze, waarop Duitschland het middelpunt der wereld vormt, is zoodanig, dat niet iedereen diezelfde „eer" zou wilier^ genieten. Men kan zich op verschillende wijze tot mid delpunt maken. Wanneer b.v. in een circus een leeuw losbreekt, zal die leeuw meer het middelpunt vormen van de paniekachtige belangstelling dan de directeur. Zoolang diezelfde leeuw ech ter binnen de sterke tralies van kooi braaf opzit en pootjes geeft rijn bevelenden directeur, zal die direc teur het middelpunt van algemeenen bijval en belangstelling vormen. Wij willen maar zeggen, dat men juist een middelpunt van alle mogelijke ver schillende zijden kan bekijken. De illu sie dat „zelfs" de Pauskeuze onder het teeken van het van klauwen voorziene hakenkruis zou zijn geschied, moeten wij den leider van het Dtiitsche ar beidsfront ontnemen, want deze is ge schied in het teeken van Christus’ kruis. Dat bewijst het feit, dat de staatssecretaris van Paus Pius XI, die van „brandende zorg” vervuld was, tot Paus werd gekozen, dezelfde staatsse cretaris. die als papabile kardinaal vóór het conclave een even gereserveerde Dultsche pers tegenover zich zag als Paus Plus XI vóór en na diens dood. Neen, de keuze van den Plaatsbekleeder van Christus op aarde voltrekt zich on der het teeken van het H. Kruis van Christus, het zelfde, dat eens voor Kei ser Constantijn aan den hemel ver scheen als het teeken, waarin men zal overwinnen. pen, waarvan slechts drie dateeren uit de jaren na den oorlog. Einde 1943 zal het aantal slagschepen 21 be dragen. In den loop van het jaar zullen de werven ongeveer 200 schepen moeten bouwen, met een tonnage van 870.000 ton. Hieronder zijn begrepen negen slagschepen, zes vllegkampschepen, 35 kruisers, 43 torpedojagers, negentien dulkbooten en ettelijke kleinere vaartuigen. In de jaren na den oorlog, toen ontwapend werd, hebben eenlge groote wapenfabrieken de productie stopgezet. Men is echter de moeilijkheden te bóven ge komen en thans komt een nieuwe groote on derneming volledig in bedrijf. In drie jaren is de productie van zwaar ge schut vertwintigvoudlgd. Voor zoover de prductle betreft van mijnen, torpedo’s, dieptebommen verklaarde spreker dat, wanneer hjj het Huls zou verzekeren, dat voorzien is in de geschatte behoefte voor een eerste oorlogsjaar. hU te weinig zou zeggen. De bedreigingen uit de lucht hebben nieuwe defensie-problemen opgeworpen, doch de on dervinding heeft geleerd, dat een luchtaanval op zich zelf niet een natie tot onderwerping kan brengen. om medewerking, die, voor wie van avond reeds ermee beginnen wil, teratorrd gegeven kah worden door een eerste bijdrage op postgiro rekening no. 301.000 van het lande lijk comité voor geestelijke en licha melijke ontwikkeling van werkloozen, Den Haag, medewerking voorts, die in de komende maanden moge uit bloeien. doordat over het geheele land een groot, een heel groot percentage der werkloozen Segoba-werk beoefent in plaats van het stempelen. Doordat breede scharen werkenden hun tijd en hun kracht aan dit werk van hun eigen in nerlijke versteviging en van die van hun werk loozen medemensch zullen geven. Doordat ein delijk geen Nederlander zal ontbreken om te zorgen dat de noodige gelden aanwezig zullen zjjn. om dit nationale werk van geestelijke en moreele herbewapening uit te bouwen en te voltooien. Zoo zij het, In practische opvolging van het Koninklijke woord onzer Landsvrouwe, ten zegen van het vaderland. Is die niet te vervangen door wat anders en wat beters, is die niet om te bouwen tot een kracht in uw moeilijke omstandigheden, tot een impuls om den strijdt niet op te geven, maai geestelijk en lichamelijk u. tegen alles In, toch sterk te houden, ook om gereed te zijn wanneer straks, ook voor u, de eenlg werkelijke uit komst daagt? -Tet Kruis van Christus heeft wijd TJ gestrekte armen, die als het ware 1-1 heel de wereld in liefde willen om- ntten. Het is het teeken der verlossing gansch' het menschdom, waarvoor dn-istus, de Zoon Gods, zich zelf heeft -geslachtofferd op Calvarië. Maar het jgastica-kruls der Duitsche Nazi’s heeft haakvonnige klauwen. Wij bedoelen Wer geen beleediging mee. Den Haag gerust zijn, wij willen ons niet aan onnoodig scherp geschrijf schuldig ma- gjn, waardoor de goede betrekkingen msschen Nederland en Duitschland in revaar zouden kunnen worden ge- Uracht Wij halen slechts de woorden ym, die niet door den een of anderen politleken emigrant, maar door den pooten leider van het Duitsche arbeids front dr. Ley op een conferentie van natlonaal-socialistische leiders in Bele en werden gesproken. Dr. Ley en wei nigen kunnen het beter weten dan hij reide o.m.: vormige klauwen, wanneer zij gegrepen hebben.” duidelijke taal, die op Duitsch achtige wijze het geweldige verschil tus-, N «hen het kruis van Christus en het swastlca-kruis aangeven. Wij zijn er dr. Ity dankbaar voor. Dat dr. Ley zelve door de haakvormige klauwen van het swastica-kruls gegrepen is en wel niet meer losgelaten zal worden behoeft geen betoog en het betoog, dat hij verder voor de vereenigde nationaal-socialistl- sche leiders hield, was daarvan een dus overbodige bevestiging. Het „Deutsch land, Deutschland über alles, über alles in der Welt” varieerde hij, toen hij ver klaarde, dat Duitschland het middel punt van de wereld is geworden, omdat Parijs niet langer als ’s werelds hoofd- stad kan worden beschouwd en nie mand tegenwoordig nog weet, waar Moskou ligt, terwijl de geheele politiek van Roosevelt yordt geregeld naar dat gene, wat Duitakhland doet en „zelfs de Pauskeuze geschiedde onder het teeken van het hakenkruis,” en een ieder in Engeland dagelijks vraagt: „Waar is Hitler? Wat doet hij?” (Van onzen parlementairen redacteur) DEN HAAG. 16 Maart 1939 Schaamt u zich maarl Dat waren de laatste woorden van het debat over de begrootlng van Economische Zaaen. Zj) werden door minister Steenberghe toegebeten aan den nationaal-sociallstiscnen afgevaardigde. Schaamt u zich maarl De natlonaal-soclallsten nemen iedere gele genheid. die zjj kunnen vinden te baat om de Nederlandsche regeerlng toe te roepen, dat zij toch In het belang van ons eigen land een goede verstandhouding met Duitschland be- vordere. Wij zijn economisch op Duitschland aangewezen er^wij kunnen ons de weelde niet “veroorloven onzen grooten nabuur voor het hoofd te stooten. Daarmee trappen zjj bij de regeerlng open deur in. dat weten zjj zelf heel goed. Het feit, dat minister Steenberghe. ondanks zjjn overdrukke werkzaamheden het noodig heeft geacht zélf naar Duitschland te gaan om de autoriteiten aldaar over den toestand in Ne derland voor te lichten, bewijst voldoende hoe zorgvuldig de regeerlng de goede betrekkingen wenscht te onderhouden Maar wat doen de heeren nationaal-soclalis- ten zélf? Inplaats van in hun pers te pogen althans een juist beeld van den toestand van ons vaderland te geven, inplaats van begrip te toonen voor het feit, dat Nederland behalve een landbouw, ook een Industrie bezit, een industrie die 40 pCt. van onze bevolking aan den arbeid zet. inplaats van te erkennen, dat in het belang van die industrie verhooging van invoerrechten noodzakelijk kan zjjn. bespreken zU in het .Na tionale Dagb’ad” de reis van den minister op een dusdanige wjjze. dat, indien dit blad in Duitschland zelf ernstig zou worden genomen, groote schade voor onze handelsbetrekklngen met Duitschland niet zou kunnen uitblijven. Zij stellen het voor alsof de voorgestelde verhoo- gingen van het tarief van invoerrechten tegen Duitsch’and waren bedoeld Zjj verklaren in staijd met 8e waarheid, dat die verhooging 40 i 50% beloopt, terwijl de minister den Duitschen autoriteiten kon voorrekenen, dat zij voor de Duitsche producten niet meer dan 25 pCt. zou bedragen. Kortom zjj pogen doelbewust het re sultaat vaA minister Steenberghe’s reis naar Duitschland te ondermjjnen tot schade van het Nederlandsche belang. Met verontwaar diging wierp de minister dit geschrijf van zich af. Hy hee.ft respect voor veel, dat h(j in Duitschland zag en hoorde maar zoo iets! Bah. Flauwtjes reageerde de heer von Bönnlng- hausen. Hij durfde niet eens voor de realiteit uitkomen, dat het .Nationale Dagblad” het vertrouwen in dezen minister poogde te onder mijnen ten koste van een goede voorlichting van Duitschland over de bedoelingen der Ne- der andsche cegaering. Hij draaide er omheen De minister had niet duidelijk geciteerd. En zulke flauwheden meer. - maansche fierheid" zeker! Minister Steenberghe Het niet los. Die be schouwingen, die „aperte leugens" in het .Na tionale Dagblad” zjjn niet ingegeven door sym pathie voor Duitschland verklaarde hjj in de repliek doch door de mentaliteit: wat maalt ons het landsbe’ang. a»s wij maar wan orde en wantrouwen kunnen zaaien: dat Is ge il ets en gestook, dat niet anders dan de scherp ste verachting verdient. Schaamt u zich maar voldoende geoutilleerde bedrijven. Ook dat is niet juist. Want niet alleen bjj de toepassing der BedrlJfsvergunningenwet en bjj het verbin dend verklaren van een ondememersovereen- komst, doch zelfs bjj het verhoogen van een in voerrecht of het vaststel en van een contingent wordt zorgvuldig nagegaan of de bedrijven te - wier behoeve een dergelljke maatregel woedt toegepast, voldoende geoutilleerd zijn en menig maal is op grond van onvoldoende outillage de helpende hand geweigerd. 4. dat zjj leidt tot de bevoorrechting van het groepsbelang boven het algemeen belang. Dat is niet alleen onwaar.4iet is bovendien grievend den minister. Zonder een schijn van be- dat de minister tekort schiet in het vervullen van zijn strikten plicht: de bevordering van het alge meen belang. De minister heeft het recht bij een dergeljjke ernstige aantijging te vragen om de feiten-'^ En wil de heer Heldring dan bo vendien ééns onderzoeken in hoeverre het groepsbelang praevaleert. wanneer het parti culier initiatief door hem zoozeer aanbeden tot bindende afspraken pvergaat?

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 15