ran je-verdediging doet België de zege cadeau Veel emotie en veel doelpunten winnen Geen ploegverband Roode Duivels startten met meer overtuiging Na spannenden strijd de Belgen met 5-4 ach- een maar Driemaal liepen de Nederlanders terstand in, maar het vijfde Belgische doelpunt veroorzaakte de break down van het heele elftal ■r NA 9 MINUTEN REEDS 1-0 De spelers Gelyk 33 Het psychologische moment België leidt opnieuw I Vent e de Ruststand 3—2 De stand gelyk De Juniores winnen met 2—1 België leidt Men vertrouwde elkaar niet Een buitens pel-d oei punt? Een strafschop voor Nederland België verdiende de overwinning Vente verricht voor ons land hattrick; Drager’s eerste „internationale” goal MAANDAG 20 MAART 1939 Hei Belgisch elftal, dat te Antwerpen een 5-4-overwinning behaalde op onze landgenooien, luistert naar zijn volkslied voor den aanvang van den wedstrijd Niet alles was slecht by de Nederlanders? Drie goals van Ook hier zeer matig spel Een slechte beurt van v. Male. De voorhoede het beste deel van ons elftal lllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllMffllIlllllBIIIIIMIMIllllllllllllll■IWIIIÜMII■BIIMIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIHIHIIIIIIIIMIIIIBIIBIIIIIIIIimillMlllimilllllllllim De tweede helft KT: 1 1 .^7 ---- G. (Van onzen eigen redacteur) zoo t Spoedig kwam het eerste Belgische doelpunt. ten overwinnaar. waren 1 i* eenige een hoop nieuwe De Belgische keeper maakl een afwerend gebaar, doch hei schot van Nederlandschen voet heeft doel getroffen Zelfs Caldenhove deelde ditmaal in de misère lu IT DE SPORTWEREL llllllllllllllllllllllllllllllllllll En toen opeens kwam de gelijkmaker. Van de achterhoede ging het leder naar den in terug getrokken positie spelenden Smit. Even een paar passen met den bal. daar na een zuivere pass door het midden. Tus schen de beide Belgische backs door stormde Vente naar voren, een schot, maar het leder werd door den paal gekeerd. Drager was er evenwel zeer snel bij en had toen den bal maar voor het intrappen. Na 22 minuten was de stand weer gei', r. (3—3). Nu was nog alles mogelijk Maar de Belgen given den moed geenszins op Zij kwamen ge vaarlijk voor het Nederlandsche doel en teen Van Male een niet te moeilijk schot slechts naïf keerde, dacht iedereen opnieuw aan een Bel gisch doelpunt. Maar als door een wander ont snapte het Nederlandsche doel aan een door boring Een grootsche wedstrijd is de ontmoeting in de Scheldestad niet geweest, wel een emotio- neele en bovenal ook ’n spannende. Het publiek heeft waar voor zijn geld gehad, getuige de ne gen goals en.... de hevigheid waarmede men Dese 31-achterstand prikkelde het Nader- landsche elftal buitengewoon en enkele aeer gevaarlijke aanvallen werden opgaaat. De bal En opeens was dat afgeloopen. totaal afge- loopen. Er was geen kwartier meer te spelen, toen de Nederlandsche verdediging weer eens niet safe genoeg ingreep en de rappe Belgen dankbaar van de gelegenheid profiteerden om ten vierde male de leiding te nemen. Dat brak de kracht van de Nederlandsche ploeg totaal. Zij had te veel energie gehad om drie maal een achterstand In te loopen, te veel moed om telkens weer opnieuw te be ginnen. terwijl de Belgen zoo gevat en zoo verrassend antwoordden. Op dat oogenblik was ons elftal geslagen. Feitelijk heeft het niet eenmaal meer ge tracht het verloren terrein te herwinnen. Men zegt dat het niet alleen tegen de Bel gen. maar ook tegen de eigen achterhoede ging en dat durfde, dat kon men na vijf kwartier zwaar voetbal niet meer aan ge- de dat een kracht- werd be- Maar het bleek slechts uitstel van executie te zijn. Want bij de volgende doel worst sling kon de bal wel worden weggewerkt, doch Braine be machtigde het leder opnieuw Raymond loste een hard schot. Voorhoof, die zich vlak voor onze defensie had opgesteid. maakte een schijnbeweging, liet het leder ver volgens passeeren en tusschen de verschi’lende oranjespelers door vloog de bal langs den ver rasten Van Male. (43». De Nederlandsche verdediging, die zich ook In de tweede helft geenszins herstelde van een uiterst zwak begin, liet zich direct daarna weer terrassen en wy telden reeds een vijfde Bel gische goal, toen Blomvliet nog^g de lijn redde. En het onbegrypeiyke geschiedde. Een kenrige combinatie tusschen De Hai der. Drager en Vente waa de Belgische ver dediging te machtig: vlak voor doel kreeg Vente opnieuw den bal toegespeeld en de gelijkmaker lag reeds in het net, 44. De jeugdwedstrijd tusschen België en Neder land. welke aan de .groote" ontmoeting voor afging. viel zeer tegen. Nu dient gezegd' te wor- d^j. dat het Nederlandsch jeugdelftal enkels goKle spelers miste. Zoo kon Plet de Boer we gens ziekte niet uitkomen en de D.H.C -spil Bekenee was verhinderd door een blessure. Zoo verstreek het eerste half uur. Een fout van Schubert werd het Nederlandsche elftal opnieuw noodlottig Hij werkte zoo slech; weg dat Voorhoof gemakkelijk het leder naar den vrijstaanden Flévez kon afgeven. In het duel met Caldenhove bleef de Belgische rechts.» 1- Hy stormde alleen op Van Male af, die wel uit zijn doel moest komen Vla den paal belandde het schot van den klei nen Belgischen rechtsbuiten in het Nederland sche doelw België had na 34 minuten opnieuw de leiding <2—1). Toen hij weer eens te hardhandig op Braine was ingeloopen en enkele spelers reeds bleven staan voor het fluitje van den scheidsrechter wegens free kick, bleek de heer Delasalle niets gezien te hebben. Er werd bliksemsnel doorge speeld. het leder kwam bij den nu plotseling vrijstaanden Voorhoof, die niet aarzelde en Van Male van dichtbij passeerde. 54. In de laatste tien minuten zakte het peil aan merkelijk. De stryd was gestreden, het zeer huoge tempo deed zijn Invloed gelden. Nog deden zich enkele spannende momenten voor, doch verandering in den stand kwam er niet, zoodat de roode duivels met 54 den wedstrijd wonnen De Harder liep door op een slecht naar voren geplaatsten baJ. Hij passeerde van Alphen en gaf den bal laag voor. Stljnen raakte, op 2 meter van doel staande, den bal maar half en Vente was er zeer snel bij om een schot te lossen, onhoudbaar voor den volkomen verrasten Badjou. (1*—1). 26 minuten waren er toen gespeeld De roode duivels bleien het Initiatief be houden en weer dreigde er gevaar voor ons doel, doch nu kon Stam op handige wijze red ding brengen Van een overwicht van een der ploegen was geen sprake Een zeer gevaarlijk moment ontstond er na negentien minuten voor het Nederlandsche doel. Met prachtig samenspel ging de Belgische voor hoede door de Nederlandsche defensie heen. Schubert werkte slecht weg, waardoor Isem- borghs schitterend kon voorzetten Flévez kopte -Jn. van Male, op de knieën vallend, kon het leder slechts half keeren. een doelworsteling ontstond en als door een wonder ontsnapte het doel var^ Nederland aan een doorboring. Andertesen moest na deze precaire oogenblik- ken even het veld verlaten om verzorgd te worden. Na ruim 20 minuten spelen Ande- riesen was inmiddels teruggekeerd kreeg Bel gië eenig overwicht in het véhj. Maar Juist in die periode viel de gelijkmaker rezen enkele moeilijkheden met den scheidsrechter, in het bijzonder over de toe passing van den buitenspelregel, terwijl de ver standhouding in het veld nogal te wenschen overliet. Na veertig minuten kon Capelle den voor sprong van België vergrooten. toen de ge- heele Nederlandsche verdediging bleef staan wegens buitenspel. Maar de grensrechter, wien de heer Delasalle om advies vroeg, had niets gezien en onder protest van het NederUndach elftal kende de heer Delasalle het doelpunt toe. Het ploegverband by de Belgische juniores was wel beter, doch de afwerking der aanval len was buitengewoon slecht. Hoeveel kansen de voorhoede wel gemist heeft, was niet meer by te houden, vooral in het laatste kwartier van de tweede helft toen de Belgen een aan- vankeiyken achterstand van 20 tot 31 had den teruggebracht, steeds voor het Nederland sche doel zwermden en de kansen voor het grypen waren, bleek de onmacht onzer tegen standers den bal in doel te schieten. In het Nederlandsche jeugdelftal door uitvallen van de Boer enkele wijzigin gen aangebracht en thans van rechts naar links ais volgt samengesteld: Coithqff (H.V.V.), Lenstra (Heerenveen), de Jong (Volewyckers), Timmermans (E.D.O.) en Heideveld (Veloci- tas>. De Jong scoorde vlak na den aanvang een uitstekend doelpunt en na ruim een half uur verhoogde Lenstra na goed individueel werk de score. De Fries wilde het overigens wel eens wat te veel alleen doen, waardoor veel van bet nuttige voorbereidende werk van de midden- llnie teloor ging. Na de rust er werd tweemaal veertig mi nuten gespeeld waren de Belgen sterk in de meerderheid. Maar verder dan tot een straf schop. welke door Berhulens in een doelpunt omgezet werd, kenden de juniores onzer Zui derburen het niet brengen. Een gelijk spel bad België zeker verdiend. En by den eersten Belgischen aanval bleet het niet, want Braine en Voorhoof combineer den in het middenveld uitstekend, maar ook de Lierenaar faalde op het juiste moment: zyn schot ging ver naast. In onzen aanval zat meer perspectief en nadat een corner, door de Harder goed genomen, was wéggewerkt, passeer de Smit keurig dóór het midden naar Vente. Deze gaf direct aan Drager over, maar diens voorzet werd hopeloos door v. d. Veen gemist. Ook Smit, die nog kwam aanstormen, kreeg het leder niet in zyn macht en trapte hoog over. Vente was zeer actief, want hy wisselde en kele malen handig met Drager van plaats, waar door de defensie van België danig in de war werd gebracht. Men juichte al om het zoo kranig her wonnen terrein. „Holland leeft weer*', en waarlUk, Holland leefde niet het minst in het Deurne-stadion. waar een uitbundig ge jubel den gelijkmaker begroette en een nieuwe storm van aanmoedigingen de spe lers opjoeg tot nóg betere prestaties. nóg meer élan, nóg meer doelpunten. Blomvliet heeft in dezen wedstryd geen pret- tigen Indruk achtergelaten. Slecht konden wy den Amsterdammer Individueel overigens niet noemen, al was hy in 't begin beter dan na de rust. Caldenhove heeft zich niet kunnen uitwer ken boven den druk, dat er achter hem iets haperde. Daar het bovendien ook vóór hem lang niet alles koek en et was kunnen we het ons begrypen. dat de D WB -er wel eens de kluts kwyt was en op die manier zelfs in een oer Belgische doelpunten een niet onbelang rijk aandeel had. In de middenllnia was Andertesen beslist minder dan in Rotterdam, maar er is als vol houder van den Ajacied weer groote kracht uitgegaan. Wy denken aan ae wyze. waarop de aanvoerder van het Nederlandsche elftal zelf naar voren trok en hoe indirect t door zyn gevaariyken kopbal was. dat het tweede Ne derlandsche doelpunt tot stand kon komen. Maar het tempo was zoo nu en dan wel wat te hoog voor hem en vooral op het laatst moest hy zyn tegenstanders by hun bezoek aan ons doel nogal eens alleen op onderzoek by van Male’s kool laten uittrekken. Stam, die ook in Rotterdam geen grooten Indruk op ons gemaakt heeft, was dezen mid dag zelfs zeer zwak, maar de minste van het mlddentrio was toch wel Schubert, die vooral in de eerste helft nergens was en een der doel punten dan ook gedeelteiyk voor zyn rekening moet nemen. Nog nooit was er in de laatste Jaren tr. een NederlandBelgië-ontmoeting zoon enorme spanning geweest. Van der Veen geraakte ge blesseerd. doch kon spoedig weer meespelen. Trouwens, talryk waren de lichte blessures en dit vond zyn oorzaak in da harde, soms un faire speelwijze van enkele Nederlanders en Bel gen. Vooral Blomvliet maakte het veel te bont en in zekeren zin was het zyn schuld, dat Ne- cerland ten slotte nog verloor. Vente trapte om precies drie uur Bel gische tyd) af en de eerste aanval werd door onzen linkervleugel opgezet, waar de Harder uitstekend voorzette, doch Badjou den bal keurig onderschepte De Belgen na men onmiddellyk het initiatief over en het was Braine. die het eerste schot op ons doel loste, doch het leder ging naast. Na Vente noemen we onmiddellyk Drftger. De Amsterdammer heeft het lang niet gemak- keiyk gehad, want hy werd vooral in de eerste helft niet te vaak in het spel betrokken en wanneer hem eens een bal werd toegespeeld dóór Vente of van der Veen, moest hy nog terugkomen om dien op te halen. Drager heeft dezen voor hem zoo moeiiyken wedstrijd lang niet onverdienstelijk ten einde gespeeld en in verschillende doelpunten een belangryke rol ge speeld. En gelukkig een andere rol dan van Male. Caldenhove en Schubert! Smit heeft geen geweldige dingen geoaan. maar was toch een nuttig verbindlngsspeler, die zoo nu en dan aardige kansen schiep. Van der Veen is nog steeds een plant op vreemden bodem overgebracht, wy zyn er vast van over tuigd. dat oe Heraclied op de rechtsblnnen- plaats nooit een meer dan normalen wedstryd zal spelen. De Harder op den linkervleugel heeft eveneens maar weinig goeds laten zien, maar onvoldoende kunnen we den snellen Hagenaar toch niet noemen. Men zou uit dit relaas kunnen opmaken, dat over de Nederlandsche spelers maar bitter n**1116 goeds te zeggen hebben. Inderdaad. En- ^^siast kunnen we in geen enkel geval zyn, ™*r dat er in het geheel niets goeds van de «derlanders valt te zeggen, is toch wel wat •verdreven. Zoo hebben wy de grootste bewondering voor wyze waadop het elftal drie maal achtereen acbterstand inliep, een maal zelfs een ach- ~’yand van twee doelpunten weer nivelleerde T0*11 nog een vierde maal scoorde, nadat de 7****° den tweeden gciykmaker prompt met ïea bi'uw doelpunt beantwoord hadden. elkander zoo nu en dan wel eens te lijf ging. Want deze wedstryd was niet alleen de span nendste. maar ook de ruwste van den laatsten tijd. Aan geen van beide zijden was men bang voor 'n duwtje, maar toch was het by de Ne derlanders meer speciaal Blomvliet die het spel met ongeloofeiyke trucjes ontsierde; by de Bel gen. schoon minder in het oog loopend. Rai- mond Braine. Isemborghs gaf het leder keurig aan Capelle af. die een effecting schot loste, waarnaar van Male tevergeefs greep. Vla den binnenkant van den paal be’andde het leder achter den Rouer- damschen keeper Flévez behoefde er niet# meer aan te doen: de bal was al achter de lyn België had na negen minuten de leiding. <1Of. We staan dus voor het in de geschiedenis «n ons Nedprlandsche voetbal al heel onge wone feit, dat de achterhoede het zwakste ge deelte van de ploeg vormde. Juist het gedeelte, <“t altyd onze kracht was en dat de schrik was van eiken aanval, is nu de oorzaak gewor den, dat het Nederlandsch elftal de zoo vurig «geerde zege op België niet in de wacht kon «epen Toen leefde de hoop weer volop in het kamp der circa 20.000 Nederlanders. Men had een ach terstand van 10 zien inhalen, men had zien dat zelfs twee doelpunten verschil oranjetruien niet kon ontmoedigen, volgende tegenslag door een nieuwe poging en door een nieuw succes kroond Dit vry onverwachte doelpunt inspireerde de oranjeploeg tot enkele goede aanvallen. Een corner werd geforceerd en even later trachtte Vente van een kleine kans te profiteeren door laag in te schieten, maar hy vond Badjou op zyn post. Het'spel bleef zyn aantrekkciyk ka rakter behouden bleef maar voor het Belgische doel, doch steeds was er een Belgisch been of hoofd, waar het leder tegen aan kwam. Het eene sensationeel® moment volgde op het andere en de spanning vond haar hoogtepunt in een doelworsteling. waarby Van Calenberg den bal. na een kopbal van Anderiesen. met de hand aanraakte. De heer Delasalle stond er vlak by en kende een strafschop toe. Smit kogelde onhoudbaar in. Dit doelpunt werd jtwee minuten voor rust gescoord. (33) Het ploegverband, dat was de plek waar de Antwerpsche schoen ons elftal gewrongen heeft, "iet alleen verstond men elkaar veelal maar •eer slecht of heelemaal niet, doch bovendien enkele spelers zoo zwak gestart en ta- elden anderen langzamerhand zoozeer af. dat then elkaar niet vertrouwde en zichzelf ver- Pncht achtte overal en nergens by te springen, met het gevolg natuurlyk dat zoo af en toe de •ssk wel eens aardig in het honderd liep. Hat was een kolfje naar de hand van de Belgen Met hun bekend enthousiasme en hun •ntoombaren strydlust hebben onze Zuiderburen ■ch in den stryd geworpen. Over het algemeen •kt er dan ook in de Belgische ploeg meer v*zrt. meer geestdrift vooral dan in de onze en Bet was dan ook waariyk niet voor niets, dat ••Whje al heel in het begin een achterstand hoekte. En toen reeds verdienden de Belgen hun voorsprong, zooals zy dien ook gedurende <len wedstryd zoo dubbel en dwars verdienden *h zooals hun ook de eindzege volkomen toe kwam. De voorhoede heeft ondanks den betrekke lijk gerlngen steun, nfet onaardig gewerkt. Vente, die toch maar weer drie goals voor zyn, rekening nam, was ditmaal de beste, hetgeen' natuurlyk niet beteekent, dat hy daarom ook de beste aanvalsleider in ons land is. Maar in ieder geval is de Feüenoorder een hard werker en dat heeft ons tenslotte drie doelpunten van zyn voet opgeleverd. En zoolang een speler nog goed is voor twee of drie doelpunten per wed strijd Indien de zege op Hongarije hier en daar bij het Nederlandsche voetbalpubliek nog mocht hebben gewekt op glansperiode der Oranje-elf, dan is daarvan zeer zeker bij hen, die de ploeg gisteren in Antwerpen aan het werk zagen, geen sprankje meer overgebleven. En als zoo vaak is het weer niet de nederlaag, waarover wij ontevreden moeten zijn, maar alleen het feit, dat die nederlaag op vol komen verdiende wijze terecht kwam aan de zijde waar zij heusch niet had behoeven te komen. Want de Belgen, hoe enthousiast en hoe vinnig zij ook •peelden, waren zeker niet in staat ge weest evenveel doelpunten laat •taan meer te scoren dan de Neder landsche stormlinie, wanneer er niet een middenlinie was geweest, waar «oo goed als geen kracht van uit ging, en meer speciaal, wanneer het Oranjeteam niet had te kampen ge had met een achterhoede, die niet alleen verschillende fouten maakte, maar die zelfs zoo raar stond te schutteren, dat zonder aarzelen ver? schillende doelpunten en daarmede ook de nederlaag op haar naam kun nen worden geschoven. Heeft het Nederlandsche elftal in zyn geheel minder voldaan dan in Rotterdam, vooral dok individueel waren de prestaties die in Antwer pen geleverd werden, veel en veel minder. Droevig was bet in aezen wedstryd met van Male. We willen niet beweren, dat hy alle doelpunten persé had moeten stop pen, maar wel zijn we ervan overtuigd, dat de Belgen zeker geen vyf goals hadden gescoord, wanneer zy onder de Nederland sche lat een van Male in behooriyken vorm hadden aangetroffen. Zoo weinig goeos als vanmiddag hebben we hem en welken internationalen doelman ook den zien doen De Belgen waren na de hervatting onmid dellyk geraarlQk. Een omhaal van Braine be landde tegen de 1st en even later kreeg de Beerschotspeler opnieuw een kans, doch hy profiteerde er niet van. De oranjevoorhoede kwam, nu goed combi- neerend, terug Van der Veen kreeg net. leder fraai toegespeeld, maar faalde met zijn schot. De druk op bet Belgische doel werd steeds groo- ter en leder oogenblik werd de gelijkmaker ver wacht Met den inzet van alle krachten wist men stand te houden en na ruim een kwartier wist de Belgische voorhoede het spel te ver plaatsen. Twee hoekschoppen waren er het gevolg van. doch ook aan deze zijde had men geen succes. MLR

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 9