UI IEUWS BEURS VAN AMSTERDAM E Bandensnijder uit wraak STAD! Wisselkoersen DINSDAG 21 MAART 1939 Voorbeurs Iets vaitere stemming Even zijn kar verloren Druk bezochte receptie K.J.M.V. „St. George” ST. AUGUSTINUS-VEREEN. Afd. 'Alkmaar Stad R. K. Bouwvakarbeidertbond 7400.— VERDUISTERD BRC Alkmaarder verdacht BURGERLIJKE STAND VITESSE—TEIJLINGEN 3—2 ALKMAARSCHE KEGELBOND DE BRANDIJS OPGEPIKT Het bondatiental gekozen ADRES AAN DEN RAAD D.H.V.B. 2e klasse Inschrijvingen Handelsregister Beurs-Thermometer 4 DINSDAG 21 MAART 1939 Den dans ontsprongen BK 3 r* men 2084.voor het Jubileum- fonds aangeboden Over invordering Gemeente belastingen ZILVEREN JUBILEUM ARMENRAAD Een gelukwensch van het gemeentebestuur 20% W raakoefening -41% 7560 De politierechter bemoeit zich met dekens, aardappelen en gratis logeerpartijen l Pantoffelheld Op weg naar Delfzijl t Goedkoop logeeren o Uwen Woensdag spreekt Jan Hulsman Shell Herman Scholten en verxhuldlgden met weer. het f TMt ▼bM raat Bank SS nominaal t ex-dividend 3 maanden 6 maanden 4 maanden 6 maanden 6 maanden 8 maanden Geboren: Erica M, d. H. Helm. 125 147 114% 125% 92 100% 78 6 99% 97 97 20% het iets 39.42% 45 45 44 37% 1.88% 9.90 71 101% 110% *105% 100 102% 187% 03 118 199% 192% l?7% 129% 90 72% 138 59 2% $.82% 75 60 4.99 31.70 4267 Culemborg Enschede Helmond Leiden Nijmegen Zeist 299% 15% 63% 7 55% 100 128% 83 34% 47 194 365% 125 148 144% 125% 56 100 J02% 15% 63 7 20% 21% 27* 51 43% 14% 3% 37% 5% 39.40 45.42% 44.35 1 88* 9.90 s.82% 75 60 4.98% 31.69 42 45 405 170% 19 78% 190 205 120 200 407 174 199 79 72 102 lil 105% 101 103 39.37% 45.42% 4432% I "8% 990 6.45 75% 1 1% 6 19% geweest; anderszins 38. Hoek- 20 H 26% 49% 42* 3* 37* 5* 131 83% 35% 47% 198% 368 196 129 130% 90% 73 140 55 2% .Groent Kht kwal cultuur" 1 den heer Het bes nn een i terstand. Ultgetro tot dekkl van vaste Hierna 1 den bescl van het C een hand< lokte een tning wer< men tegei Voor de net bet bet jaarvi Mof oplet Hierna ..Betongr werd in h Groenten gehouden ter de vel ni begr> waren W hapte in 29.750. Viteeee hun eers' pen. De het werd Meervoge Opening Heden 9% 10* i vra- in de 39.40 45.45 44.35 1.88% 9.90 647% 92 100 78 96 99% 97 97 19% Londen Berlijn 3arijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo N.-Y. (cable Rome Praag Madrid Nederl. Staatsleenprtjaheodend Gemeenteleen. prijshoudend Youngleening vast Phüips JnUever 4fcu Koninklijke vast H. V. Avast Amsterd. {lubber vast Tabak wast Amerik. waarden ....waster cu: On? nauw Jlog misse hebb kali Raff wana heid •as V H tan emu met tand drijv .den. rwvo •Mi Ot 75% i 1% 5* 13 Daemw var. Du Rotterdar voor well toor de Vereenigi Op dei men eet tiend wo cretarie iaat in i Caatricun ren van nn Hor aldeeling punten t ren. De t geluid ws delQk wa jereer 1 wind me Met tw eum en nera der tijden va oaat wat AinateHi Holland ai joterhoek bewoidigd dienst, is v Verwoei Tl Maar den n axnerreg ling geld werreke de arben KM. hel •erkvers maal *7 te leg Per man Üjka 1 i Vor. slotk. heden Vor. slotk. heden 21 Mrt. $.82 75 60 499 31 70 42.42% werk, dat in een kleine gemeente voor een ar menraad was te vinden. Het secretariaat werd dan te veel als een bijbaantje beschouwd met de gevolgen van dien. De groote ontwikkeling van de overheidsar- menzorg is een andere hindernis gebl ken en bovendien is de burgerlijke armenzorg niet zooals vroeger, uitsluitend het bieden meer van betalen van al deze termijn; dat ik de vrijheid neem U te wijzen naar de officier noodig had, toch ook niet leveren. De officier moest dus vrijspraak vragen en de rechter volgde dien eisch. te doen brengen ryksbelastingen Vorige Slotkoersen 9% 9% Vorige Slotk oersen Opening Heden Spoorwegen *- Union Pacific Wabash Erls Kansas City South South Railw Chic Mllw 30 Mrt. 4.98% 3169 42.43 Geheel in stijl In deze koude dagen was het geval van den handelsreizlger J. v. d. S. uit Santpoort, die Maandagmiddag zich voor den Alkmaarschen politierechter moest verantwoor den, omdat hij met ’n smoesje over 'n op han den zijnden verjaardag van zijn vrouw, die graag een deken wilde hebben, naar den winkelier J. Tleble te Bakkum was gegaan om twee dure dekens op zicht te vragen. De dekens, die een gezamenlijke waarde hadden van zoonrat t 30 worden nem in goed vertrouwen meegegeven, omdat de winkelier den reiziger kende. De dekens kwamen nooit terug, centen ver schenen er ook niet en het mooiste was. dat er van een verjaardag geen sprake was geweest. V. d. 8. was niet verschenen, maar dat was geen beletsel voor den loop van het recht. De opgelichte winkelier vertelde nog, dat hij in afbetaling tien gulden had ontvangen van v. d. S., maar de officier merkte op. dat dat tientje wel de winst zou zijn van een paar andere de kens. die v. d. S. bü een anderen winkelier ach terover had gedrukt. Vier maanden gevangenisstraf was de eisch en het vonnis was daaraan gelijk. Openstel beid van 1 nn WV mer RU«x Zaterdagm gen het n aansluit o deel opem Toen de hadden op de grens talie Mij. pad de d Tsets van net een ei De voor doening ul en uitte di dnik gebn Met het rerslerde i gesteld. D< ruiterpad Zee. waar thee werd Shell Union OU Tidewater Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubber Serbadjadl Silau V. X. O. O Allied Intercontln. Rubber Scheepvaart Java Ch Japan HoU Am Lijn Kon. Ned Stoomboot Scheepvaart-Unie Rott Lloyd St. Nederland Striker H. V A Java Cultuur N. L 8. U Vorstenlanden Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembab den wind in den rug. De aanvallen gingen over en weer, een paar comers voor V.V.W brachten met het gewenschte resultaat Na 20 minuten maakte V.V.W. gelijk, als uit een aanval van links de bal via het hoofd van een Gr.-speler in het verlaten doel belandt. De gastheeren hadden even' voor het einde een elfmeterschop te nemen, doch Steltenpool schoot tegen den paal. Eindstand 22. Staatsleenlngen 3% Ned Obllg 3% Nederl 1998 3% Nederl Cert. 3% Ree. 1937 3—3% Obllg 1988 3 Indlë 1937 3% Indlê 1937 A 1 (M.K.-verkl.) De heer I. Prins zond het volgend adres aan den raad der gemeente. Ondergeteekende geeft eerbied te kennen: dat de Raad van Beroep der Directe..Belas tingen te Alkmaar bij uitspraak op mijn re clame betreffende de belasting op gebouwde eigendommen, een beslissing d.d. 22 Februari 1939 genomen heeft, dat de verordening door Uwen Raad gewijzigd zal moeten worden. dat er in de verordening op de gebouwde eigendommen bepalingen voorkomen, die voor al in den tegenwoordlgen tijd dringend veran dering behoeven, wijl niet alleen de billijkheid, maar zeker de financeele toestand, wiaarin het meerendeel der belastingbetalers zich Bevindt, wijziging vraagt, aangezien In de eerste plaats in deze niet-industriestad 'vele renteniers wonen, die een bezit hebben van f 20.000 en minder en in welk bedrag nog een eigen woning begrepen Is, zoodat deze belastingbetalers bij een rente stand van 3 tot 3 pCt. nog minder Inkomen hebben dan een steuntrekkende; dat in Maart ontvangen worden de volgende aanslagen: Rijksinkomstenbelasting, personeele belasting. Grondbelasting en Gebouwde eigen dommen; dat de eerste drie belastingen In termijnen mogen betaald worden, zoodat men er minstens 9 maanden over kan doen, terwijl de belasting op Gebouwde eigendommen in twee termijnen moet voldaan warden, nml. de eerste helft na een maand, en de tweede helft drie maanden na den datum van uitreiking, terwijl nog t ge- meenteriool. tonnen, beerputten, rloolaanslul- ting, uithangbordenbelasting, alle na een maand betaald moeten zijn; dat de betaling van deze laatste belastingen zooais da ondervinding geteerd heeft op De keuze-commissie van den A.K.B. stond ditmaal, wat de samenstelling van het tonds- tiental betreft, voor geen gemakkelijke taak. Meerdere avonden heeft een 15-tal kegelaars op gevlakte banen geoefend en gisteravond hu^ft de commissie na ampele bespreking het vol gende tiental samengesteld, dat bestaat uit de heeren: Jac. van Spanje. J. Elckholt (OKA) Q. Jonker, G. J. Genefaas, Joh. Diepen VKoekoek), J de Bakker (Ale. Vlctrix). C. H. de Lange (ZEKZ7), A. Köllmann (Op de Lat). C. Klerk (De Burg) en H. Hendriks <Met z'n tienen). Tkrndag as. worden te Amsterdam de dlstricts- bondenwedstrijden gehouden, waaraan deelne men de tientallen van de volgende bonden: Amsterdam, Haarlem, Den Helder en Alkmaar. Zooals bekend, dingt de winnaar van deze wedstrijden op 7 Mei te Utrecht mee met de winnaars uit de overige districten aan kampioenschap van den Ned. Kegelbond. 5 verordeningen de de verordening) of gedeelten veranderd In 3) onverhuurd Maandag herdacht de Alkmaarsche Armen- raad den dag, dat hij vóór 25 jaar werd opge- Hcht. Dit feit, zoo belangrijk voor charitatief Alkmaar, is niet onopgemerkt voorbij gegaan. Nadat in den winter een extra collecte was gehouden, die een flink bedrag opbracht, had de feitelijke herdenking gisteren plaats. 's Middags werd in de Raadzaal van het Stadhuis door het bestuur fen recepüe gehou den, waar honderden hun of haar gelukwen- •chen kwamen aanbieden. Wij noemen daar van: burgemeester, wethouders en secretaris «ter gemeente, raadsleden, hoofden van takken van dienst, geestelijken van de verschillende kerkgenootschappen, o. a. de drie zeereerw. pas toors van onze stad, vertegenwoordlgersfsters) van de talrijke organisaties, welke bij den Ar menraad zijn aangesloten, burgemeesters van gemeenten uit den omtrek, hoofdredacties der Alkmaarsche dagbladen. Ook waren aanwezig de oud-secretarissen. dr heeren Ponsen en Verschoor. Een groot aantal bloemstukken was het ju- bileerende bestuur geschonken, terwijl velen hun gelukwenschen kleedden in van dankbare waardeering getuigende woorden. en meende, dat K. vroeger wel eens anders had verklaard. Maar K. bleef bij wat hij zei en bri gadier Brouwer, die het proces-varbaul had opgemaakt, zei wel van meenlng te zijn, dat de twee knechts met den baas een afspraakje had den gemaakt, maar hij kon het bewijs, dat de De Ook al weggebleven Komells P. uit M«- dembllk kon geen verkeering krijgen met een door hem begeerd meisje. Men moest nem niet, mede, omdat hU te graag een borrel lustte. Hij zon op wraak en vond toen de beste methode om zich te wreken het stuk snijden van sile fiets banden, die de familie van het meisje maar rijk was en dat waren er heel wat. De moeder van het meisje, mej. Zw., zei. dat er twaalf binnen- en buitenbanden waren ver nield. waaronder drie banden van een bakfiets. De schade beliep vijftig gulden. De officier vorderde tegen het wraakzuchtig jongmensch, dat al eerder met de justitie had kennis gemaakt, ook al eens wegens vernieling, twee maanden gevangenisstraf. De politierechter vonniste conform. Sprak de schippersknecht B.. wonende te Alk maar, de waarheid, toen hij, beschuldigd van diefstal van 70 k.g. aardappelen ten nadeele van zijn vroegeren buurman 8. te Zuid -Schar woude beweerde opgestookt te zijn door zün vrouw? In dat geval kon hU worden beschouwd als een pantoffelheld bij uitstek, maar het was meei waarschijnlijk, dat hij uit gebrek aan moed zich achter zün vrouw wilde verschuilen. Figuurlijk natuurlijk. Zün excuus voor zoover men het zoo kan noemen werd natuurlijk niet aanvaard. De officier vroeg tegen hem die al zeven keer was veroordeeld vier maanden gevangenis straf. De rechter reduceerde dat tot 3 maanden zooals vroeger, uitsluitend het bieden geldelijken steun. De armenzorg heeft lerlel vormen aangenomen, door den dwang der omstandigheden. Met dit alles en met vele andere dingen, die in den loop der laatste 25 jaar zich ontwikkel den. heeft de wetgever van 1912 geen rekening kunnen houden ten nadeele vooral van de klei ne armenraden, die zich moellyker konden aan passen en naast den gang van zaken kwamen te staan. Deze dingen toorien aan, dat hoewel de Ar menraden, in het algemeen genomen, aan de verwachtingen hebben voldaan, deze toch drei gen uit den tijd te raken. Toeneming van het aantal mag dus niet verhoopt worden. De beste oplossing zal misschien zijn zoo als men in Alkmaar wilde dat er een net van dlstrlcts-armenraden komt op de manier van de arrondissementen. Ze zullen dan beter kunnen werken en de kosten zullen dan veel lager zijn. Dan zal gewaarborgd blijven, dat de armenzorg geen groeten stap terug gaat en dat de armen zorg geen ambtelüke overheidsbemoeiing wordt. Moge van Alkmaar, dat In deze richting al zooveel deed, in dit opzicht de tic tor ie uit gaan (applaus). De voorzitter dankte in een korte toespraak den heer Everts harteluk voor diens interes sante rede. Na een korte pauze werd een 8 mm. smal film vertoond \an het werk van den Alkmaar schen Armenraad, welke film was vervaardigd door de fa. v. d. Horst. De film, welke werd toegelicht door den se cretaris van den Armenraad, den heer G. FTgee. gaf op duldelüke wijze te zien, hoe veelsoortig en omvangrijk het werk van den Armenraad is. Mejj zag de uitvoerige administratie, de orga nisatie van speldjesdagen. den verkoop van kin derzege Is, de kindervoeding, klêeding- en dek- kingcomité. enz. Het tweede deel der film was geheel gewijd aan den laatsten autotocht voor ouden van dagen. De vele aardige tafereeltjes werden zeer geapprecieerd. Toen de film ten einde was sloot de heer Figee met een woord van dank de bijeenkomst. 5% Youngi Banken Amsterd Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handtf-Mtj Induatrtetn Unilever Calvó Delft Alg. Kunstzüde Van Berkels Patent Nieuwe Philips Wed. Ford Indtutr. Buitenland Anaconda Kennecott Bethlehem Steel O 8 Steel Rep Steel O 8. Leather Intern Nickel Stand Brands «CQnboww Al*. Exploitatie Radjang Lebong Petroleum Kon Olie Gaboee Perlak Peudawa OonUnentAi OU Des avonds te 8 uur was er een feestelüke büeenkotnst in de fraaie nieuwe zaal van Hotel Proot. Er waren zeer veel genoodigden, waaronder de burgemeester en echtgenoote. wethouder Klaver, tal van raadsleden, de H.E. Deken E. P. Rengs, de zeereerw. heeren pastoors Oor sprong OP. en de Mol OJ*.. leden van de rech- terlüke macht, hoofden van takken van dienst en -afgevaardigden van verschillende organisa ties. De voorzitter van den Armenraad, dr. Hofstee, heette allen hartelijk welkom. Nadien was on- middellijk het woord aan den heer mr J. Everts, secretaris van den Armenraad te Amsterdam. Deze herinnerde aan de toenemende armenzorg in de laatste tientallen van jaren. Kerkelüke en burgerlijke Instellingen vergrootten en verdiep ten haar belangstelling en werkzaamheden Deze meerdere belangstelling drong tot samen werking en zoo ontstonden verschillende par ticuliere armenraden, totdat de wetgever in greep. De resultaten der armenraden waren verschillend geweest; eensdeels hoopvol en vruchtbaar, anderszins negatief. Men miste vooral de wetteiyke bevoegdheid en een be hoorlijken flnancieelen grondslag. Dene twee zaken verwezenlijkte de wetgever in 1912, die de officieele Armenraden deed ontstaan, welke moesten zijn centra van armenzorg, centra van administratie, studie en vooral van organisatie Tal van commissies hebben een afzonderlüke organiseerende taak. Het werk van armenzorg zelf mag de Armenraad echter niet doen. Dat wordt gedaan door de aangesloten vereenigln- gen Hoog waren de verwachtingen en groot was de taak, die op de armenraden werd gelegd. Niet alle verwachtingen zün overal geslaagd, doch in Alkmaar toonde de armenraad te zün een belangrük en onmisbaar Instituut. De armenraad is geworden de geestelyke in stelling voor allen, die bü hem zün aangesloten. HU kan zün een bron van vertrouwen en kracht. - De raad is verder een gemeentelijke Instel ling, maar met een zeer democratlschen geest, waaraan elk begrip van gelykschakeling vreemd lx. Secretaris en personeel moeten werken met liefde en voortvarendheid en in den wil tot dienen. Door de wet heeft de raad ook gezag en de onmisbare flnancleele basis, zonder welke de georganiseerde samenwerking een kommer vol bestaan zou lijden. Wat zal de toekomst bieden? Niet oieral slaagde het instituut, oa. door het feit, dat sornmige gemeentebesturen bezwaar maakten tegen het alleen moeten dra gen der kosten. D4t bezwaar moet echter niet overschat worden, want vooral In kleinere ge meenten zün die kosten betrekkelük gering Toch maakt dit feit de toekomst der armen raden niet rooskleurig, mede doordat het rtjk, dat het salaris van den secretaris moet betalen, van zün kant ook graag bezuinigt. Een ander beswaar ia gebeten bet te geringe zooals de ondervinding geteerd heeft er zulk een korten termün zeer bezwaarlük is vtxir die personen, die leven moeten van de op brengst van kleine verhuurde panden, waarin hun gelden belegd hebben, terwül ook de middenstand groot ongerief ondervindt bü het belastingen op korten Nieuwe zaken: Bergen: Tentenbedrüf K. de Boer, Russen weg 6, tentenbedrüf enz. Helloo: H. Kooüman. Ewislaan M 5. behanger en stoffeerder; A. J. Vennlfc. Westerweg C 107, winkelier in tabak, enz. Den Helder: .Modern". Ruüghweg 60, steen- houwerij- Wieringermeer: Coöp Weegbruggen ..Ieder Het Züne” G. A.. Wagenpad 46, exploitatie van Weegbruggen, enz. Wüzigingen: Alkmaar: Kleedingmagazün .JCleco". IJmui- den; filiaal gevestigd te Alkmaar. Hofdükstr. 8. Parfumerie ..Hoos", Hoogstraat 8B. parfume rie enz.; overgegaan aan C. P. Bakker. nog zooveel goeds tot stand bracht, kwam door de persoonlükheld van zoovele goede onderwü- zers. Sinds B. P. zün boek schreef is er intusschen al veel verbeterd, vooral bü het Lager Onder- wüs, helaas minder bü het Middelbaar en Hooger Onderwas. Spr. hailde voorbeelden aan van tekort aan begrip bü het M.O. Dit systeem behoeft een grondige hervorming. Gemakkclük zal dit niet gaan, want het zit geheel vast aan de politieke structuur. Het ideaal is: eenheid van school, huisgezin en besteding van vrüen tüd. Voorloopig echter zal de school het niet te erwaarloozen intellectueele deel der jeugd, oi ling behouden, terwül de Jeugdbeweging den .rüen tüd büna geheel zal beheerschen. Tus- schen deze beide, die nu nog wel eens naast elkaar, zoo niet tegenover elkaar staan. zal innige samenwerking moeten komen. In het katholieke leven, dat zoo bü uitstek dynamisch is. moet de samenwerking ieder jaar beter wor den. Er zün verscheidene aanknoopingspunten tusschen Onderwijs en Jeugdbeweging, vooral op het terrein van Vaderlandsche Geschiedenis. Aardrykskunde, Natuurkennis en Talenkennis. Met een dringend beroep op een nauw con tact tusschen jeugdleidlng en onderwijzers ein digde dr. Ramselaar zün buitengewoon interes sante rede. In een geanimeerde gedachtenwisseling wer den enkele punten nog nader toegelicht en moeilüKheden in de praktük besproken, waar na voorzitter Dykstra met een hartelyk dank woord de büeenkomst sloot. Namens het gemeentebestuur sprak de bur gemeester, Jhr. mr. Van Kinschot, een woord van gelukwensch met dit 25-Jarig Jubileum. In zün terugblik herinnerde spr. er aan, hoe in Alkmaar, twee jaar na het totstandkomen van de Armenwet, de behoefte aan het instel len van een Armenraad werd gevoeld, om de samenwerking tusschen de vele Instellingen van weldadigheid tot stand te brengen. Spr. consta teerde. dat de verwrc-.ungen. bü de cnrlchting gekoesterd, in alle opzichten in vervulling zijn gegaan. De Armenraad in Alkmaar vervult zün omvangrüke taak: „bevordering van de samen werking. onderzoek en voorlichting", op voor beeldige wüze. Het ledental, 45, bewüst, dat In Alkmaar de samenwerking in alle opzichten - is tot stand gekomen. In dit opzicht is de bedoeling van den wetgever van 1912 tot werkelüke uitvoering ge- komen. Het terrein van het onderzoek, zoo ver- volgde spr., wordt door u in ruime mate, van alle kanten, bekeken. Er zün weinig behoeftige gezinnen, die niet de gang van uw bestuur heb ben gepasseerd. Daardoor kan Alkmaar bogen op een uitgebreid archief, waardoor het Maat- schappelük Hulpbetoon en andere instellingen gelegenheid wordt gegeven, het terrein voor de contröle te bekaken. Het terrein van de voorlichting wordt speciaal door uw secretaris bestreken. Het zün de ge meentebesturen. die het advies van den Ar menraad inwinnen, wanneer zü beslissingen hebben te nemen op het gebied van de armen zorg. Voor de toekomst uitte spr. den wensch, dat de Armenraad op het gevolgde voetspoor zal voortgaan en dat het den voorzitter, den secre taris en den besturv '-xicn gegeven mag worden. in den komenden tüd met voldoening te wer ken op het terrein, dat de wetgever heeft aan gestipt. Namens de Vereeniglng Huisverzorging, sprak mevr. RingersVan der Veen den wensch uit, dat het bestuur nog vele jaren het middelpunt mag Wüven van het wejdadlgheidsleven in de gemeente. God geve, aldus spr., u steeds de wüsheid en bet Juiste Inricht. Maandagavond vergaderde de afd. Alkmaar Stad der St. Augustinusvereeniglng van R.K. Onderwüzers. Nadat onder leiding van den voorzitter, den heer Th. Dykstra, eenige huishoudelyke agen- dapunten waren afgehandeld, hield de Hoofd- verkennersgeesteiyke. de weleerw. zeergel. heer dr. Ramselaar. 'n causerie over: ..De Katholie ke Jeugdbeweging en het Onderwys". Er was hiervoor zeer veel belangstelling. Be halve talrüke leden waren als gast tegenwoor dig de distrlctsdirecteur rector J. Boon, de wel eerw. paters Marcells OP. en Hoenselaar OP.. de weleerw. kap. van Leeuwen, talryke eerw. Zusters en Broeders en leidsters en leiders der R K. Jeugdbeweging. Dr. Ramselaar schetste allereerst het levens ideaal der 19e en begin 20e eeuw. Men geloofde algemeen in de evolutie als gevolg van de men- scheiyke rede. Dit beginsel resulteerde in het oprichten van scholen op elk. gebied en In het huldigen van den regel: kennis Is macht. De mensch waande zich meester van het heelal. De Industrialisatie beleefde een bloeitydperk, ook de centralisatie, zelfs vao de publieke opinie. Zoo kwam ook de grootstad tot ontwikkeling. Het kapitalisme ontstond en de mensch werd onderdeel van een machinerie. Als reactie hiertegen kwam behoefte aan te rugkeer naar de natuur, aan eenvoud. Haat ging men koesteren tegen de bourgeoisie, af keer tegen schoolsche systemen. Tegenover redeneering plaatste men het ge voel. tegenover het dogma de mystiek. Uit deze nieuwe beginselen groeide de Dult- sche Jeugdbeweging, die in oorsprong anti-ka- pitalistisch was. maar tegelyk een patriottischen inslag had. Deze beweging léverde na den oor log. toen alles in Dlutachland anarchie was. de hulptroepen, waarmede Hitler zün successen behaalde. In ons land heeft deze beweging, behalve bü de AJ.C., weinig aanhang gevonden. De Katho lieken hadden er geen behoefte aan. zü had den zich reeds, geïnspireerd oa. op t voorbeeld der Belgische patronaten, georganiseerd. Deze vroegere jeugdbeweging was meer defensief, .doordat zü allereerst bedoelde de gevaren voor het geloof af te wenden. Op geheel andere beginselen berustte de En- gelsche richting in de Jeugdbeweging, waarvan Baden Powell de geniale oprichter was. Oor- spronkelük niet bedoeld als Jeugdbeweging, doch enkel om de soldaten in Indlë waardig en fit te maken, groeide zü na den terugkeer van B. P. in Europa tot een echte jeugdactie, om dat de generaal had opgemerkt dat zün jon gens niet enkel vaardigheid kregen, doch ook innerlük een persoonlükheid gwaren geworden. Naar aanleiding van zün kampervaringen schreef hü artikelen, die later een boek werden en spoedig kwam de navolging in Amerika. Frankryk. Italië en ook in ons land. Men zag hier de brug tusschen jeugd en volwassenen. Men erkende weer de waarde van den mensch en plaatste hem in zün geëigend element: de natuur. In het boek van B. P. werd critlek op 't on- derwüs niet gespaard. De school bewoog zich volgens hem te uitsluitend op intellectueel ter rein. met verwaarloozlng van wil. gevoel en fantasie. Ook verzette hü zich tegen het strat en surveillance-systeem. terwül hü ook critlek had op de passieve methode, die te veel van bulten af opiegde en te weinig van binnen uit liet komen. Het kind werd in school gezien en behandeld als een volwassene In zakformaat en te weinig als een wezen met eigen waarde. Het onderwys ging te opzettelük te werk en 't spel was ontspanning, enkel om straks beter te kun- nen leeren. Dat ondanks dit verkeerde systeem de school V.V.W. 1Grashoppers 1 28. De punten- verdeellng geeft de verhouding vtü goed De thuisclub had wegens een blessure van Meester, keeper Nieuwboer onder de lat met Hauwert als Invaller. De wind deed veel afbreuk aan het spel, toch was het een spannende strijd daar er vinnig werd gespeeld. Na 10 minuten nam Grashoppers de leiding uit een vliegend schot van links, doch na 20 min. spelen was de stand gelük door Steltenpool. Uit een vrfjèn trap doelpuntte G„ toen de keeper den bal niet goed wegstompte. Met 21 voor de Grashop pers ging de rust in. In de tweede helft speelde de thuisclub met De sleepboot „Witte Zee”, welke was ultgeva- ren naar de in nood verkeerende .Brandaris”, heeft deze boot op de Noordzee opgepikt. De .Brandaris” is op weg naar Delfzüi. Nader kan worden gemeld, dat de sleepboot ..Witte Zee” van L. Smit Co. te Rotterdam, welke op weg was van Rotterdam naar Ham burg, gisterochtend om 10 uur de -Brandsria^ 12 mül benoorden het Bomrif tusschen Ame land en Terschelling heeft aangetroffen. De .Brandaris”, welke met ertsafval geladen wS' maakte zeer zware slagzü- De „Witte Zee" heeft het schip op sleeptouw genomen. Het lag in de bedoeling het te Embden binnen te brengen. De „Witte Zee” was dus niet speciaal uitge varen om de .Brandaris" te zoeken, doch had onderweg bericht van het scheepsongeval ont vangen, zoodat wel naar het schip werd uitge keken. Evenals de meeste verdachten op dezen mid dag, was ook een zekere B. niet verschenen Deze had op tal van plaatsen in Nederland in allerlei hotels en pensions gelogeerd en gegeten zonder ooit aan betaling te denken. De logeer UJden varieerden van twee dagen tot drie we ken. Ook in Schagen maakte hü twee hotel houders tot zün slachtoffers en in Castricum een hotelhoudster. De officier vorderde tegen dezen tnünheer vier maanden gevangenisstraf, hetgeen de rech- Dj officier geloofde dat niet zoo een twee drie ter voor zoo n geval wel blllük vond. Namens het Comité voor het Jubileumfonds overhandigde mevr. Cohen StuartWichers aan den vocrziiter. dr H J M. H fs '■e In warme bewoordingen, een bedrag van f 2084, als resultaat van een door het Comité gehou den inzameling, onder mededeellng, dat het be stuur aan dit fonds een nadere bestemming kan geven. Dr. Hef stee sprak namens den Armenraad een hartelijk woord van dank voor dit schitte rende resultaat. voor de KJMV óver het onderwerp ..Suriname”. Dit was vorige week al aangekondlgd. maar door om standigheden een week verschoven. Toont allen je belangstelling. Woensdagavond 8.15 Congregatie. Ook deze week weer een buitengewóón be langrijk onderwerp. Door den politie-radio-omroep werd heden morgen om 12 uur het volgende bericht uitge zonden De Commissaris van Politie te Alkmaar ver zoekt de voorgeleiding van A. M. H., oud 41 jaar, assuradeur, die verdacht wordt van verduiste ring van ruin\ 7400,ten nadeele van een 84-Jarigen boer uit de gemeente Assendelft, wiens zaken hü met een byzondere volmacht beheerde. Hü verliet Op Dinsdag. 14 Maart 1939. .de echtelüke woning te Alkmaar, zonder orde op zaken te stellen en liet sindsdien niets van zich hooren. Zün signalement luidt als volgt: lang 1.75 A 1.80 M.. flink gezet postuur, houding rechtop, donker blond haar, blonde wenk brauwen. volronde gelaatsvorm, gezonde kleur, hoog voorhoofd, bruine oogen, dunne lippen, gave tanden. Hü spreekt met eenlgszins Bra- bantsch dialect. Hü is gekleed in een donker grüs colbert-costuum, donkergrijze overjas en dito hoed, hü draagt zwarte schoenen H. is vermoedeiyk In het bezit van een geldig Ne- derlandsch Gezlnspaspoort, afgegeven dd. 17 Maart 1938 te Alkmaar. Het onderzoek inzake deze verduistering, zoowel van de züde der politie als van de Ju stitie, is nog in volleh gang. verordening op de invordering der straatbelas- tlng der gemeente Haarlem, waarin volgens art. 3 dier verordening de aanslagen Invorderbaar zün in zoovele gelüke termijnen als er na de maand, die in de dagteekening van het aanstag- biljet is vermeld nog maanden van het belas tingjaar- overblüven. Op den laatsten dag van elk dier maanden vervalt een termün; dat volgens de verordening op de gebouwde eigendommen te Alkmaar een perceel een ka lenderjaar onbewoond of ongebruikt moet zün gebleven, wil men ontheffing over dat jaar ont vangen, hetgeen tot gevolg kan hebben, dat. wanneer een pand b.v. In Januari 1939 onbe woond en ongebruikt blüft en in December 1940 verhuurd wordt, er ongeveer 2 Jaar gebouwde eigendommenbelasting moet worden betaald zonder dat er kans bestaat ontheffing te gen. Ook dit Is een groote onbUiykheid 1 belastlngverordenlng Hoe anders is het met de grondbelasting, terwül ik Uwen Raad verwijs naar de verordeningen de de stad Haarlem (artikel 9 der verordening) Voor gebouwde eigendommen of gedeelten daarvan, welke gedurende 6 (onlangs veranderd In 3) maan den ongebruikt en onverhuurd gebleven zün, wordt aan den belastingplichtige, die over dat tydvak daarvoor is aangeslagen, de belas ting teruggegeven indien het verzoek daartoe schriftelyk bü Burgemeester en -Wethouders wordt ingediend binnen één maand na dat tyd vak. of indien het aanslagbiljet na afloop van dat tydvak wordt uitgereikt, binnen een maand na de dagteekening van het aanslagbiljet, tenzy tengevolge van byzondere omstandigheden de aanvrage niet tüdlg kon worden ingediend in welk geval Burgemeester en Wethouders ge noemden termyn kunnen verlengen; dat ondergeteekende dit artikel zeker In den renwoortligen tüd op zün plaats vindt; dat de onderstaande plaatsen de volgende ter- '"n hebben: De visschersknecht L. uit Den Oever werd er van .beschuldigd als steuntrekkende werklooze In een week in Februari te weinig inkomsten te hebben opgegeven. Hü gaf f 4.50 aan ver diensten op en hü had f 6.75 verdiend. L. was niet van gisteren en gaf rich niet zoo maar gewonnen. Hü zei op Vrijdag van zün baas, schipper K f 4.50 loon te hebben ontvan gen, hetgeen hü Zaterdagmorgen opgaf toen hü steun ging halen. Op Zaterdagavond -reeg hü van zün baas nog f 2.25 extra, omdat hü het werk had gedaan voor een anderen knecht, die weg was gebleven. Baas K. bevestigde die lezing en zei. dat L. niet te voren had geweten, dat hü nog meer zou krügen dan vier en een halven gulden. Men bericht ons, dat inplaats van den heer A. Haring, die zich als zoodanig teruggetrokken heeft, tot voorzitter van den R.K. Bouwvakarbel- dersbond st. Joseph benoemd is de heer M Kempen. J. Bytjes, Laat 83. afd. meubelen enz.; over gegaan aan F. Bytjes. Het Moderne Binnenhuis. Nleuwesloot timmerbedrijf enz., overgegaan aan D. meüer. Castricum: Coöp. Productie- en Verbrulks- vereeniglng „Samen Sterk” U.A.. Breedeweg 24 bestuurswüziging. Den Helder: N.V Aardappel- en Groentehan- del tot vocrtzettlng der zaken voorheen gedre ven door Pieter van Twisk. Bassingracht 16, be stuurswüziging. Texel: P. J. Appelboom. Groeneplaats 1. kap per: filiaal gevestigd te Texel. Dorpsstraat 32 Zuid-Scharwoude: Onderling Begrafenis- nds. Dorpsstraat- A 198. bestuurswüziging. Züpe: Wed. H. Vogelzang en Zonen, 't Zand I 118. handel In brandstoffen enz.; rechtsvorm gewyzigd. Opheffingen: Den Helder: Handelsondememing .De Ster”, Spoorstraat 44. handel In koloniale waren enz P. J. Lengers. Prinsesvraat 16, melksiyter. Oude Niedorp: Wed. W. Semeins-van der der Hoek, Verlaat 102, winkelbedrijf. dat de huurinkomsten over het algemeen geen stüging zullen laten zien en het beeld zeker somberder wordt, waar de regeering In 1938 nieuwe belastingen op het onroerend goed heeft aangekondlgd. Redenen, waarom De laatste competltle-wedstrüd is een over winning geworden .Maas het spel dat werd ver toond was zeer zwak. Teylingen kiest het voor deel van den wind, maar na eenige minuten passeert Plas op handige wüze de geheele Teü- lingen-verdediging en geeft Vitesse de leiding <10). Teylingen is dan meer in den aanval en een goede aanval levert succes op (11). Het spel is slordig en er zit geen verband in. Uit een penalty geeft v. Nobelen aan Teylingen vóór de rust de leiding (12). In de 2de helft heeft Vitesse wind voordeel maar het spel blüft op een laag peil. Als de TeüUngen-verdediging mist, scoort Zonneveld den gelijkmaker (22), Als even later Plas goed vooraetu kopt Zonneveld onberispelük in <32). Wel probeert Teylingen gelük te ma ken, maar het<$pel is zwak, zoodat de Vlteaae- verdediging steeds kan ingrypen. Het is een ware opluchting als scheidsrechter Volten bet ein<ie aankondigt. Aan het bureau van politie bevindt zich reeds geruimen tüd een handwagen, een model vatenkar, waarvan de eigenaar verzocht wordt zich te melden. De kleur is grüs. ondergeteekende Raad dringend in het algemeen verzoekt: a. de termünen van betaling der gemeente belastingen in overeenkomst met de termünen welke de geven. b. de restitutie op ongebruikte en onbewoonde perceelen in overeenstemming te brengen vol gens de verordening der gemeente Haar'em. ^Amsterdam, 21 Maart "39 In de voortgezette daling der beurzen kwam 31steren eenige stilstand. De reden van het gedeelteiyk herstel, dat in alle centra intrad, was gelegen in het feit, dat men den toestand in Europa iets kalmer opvatte en de vrees voor een gewapend Internationaal conflict wat ver minderde. Men vond hiertoe aanleiding in de omstandigheid, dat de democratische landen druk bezig zün. met een dam op te werpen tegen eventueele verdere Invasie-operatles van Duitschland. welke operaties met protectie waarop de regeering binnenkort in urenlange en glorieuze redevoeringen zich wel zal beroe pen. niets uitstaande hebben. Görlng is weer naar Italië vertrokken en zal wel een poging aanwenden, om Mussolini over te halen met de Jongste gebeurtenissen te sympathiseren. Men vindt In zün vertrek naar Rome een aan- wyzing, dat voorloopig geen zitting van den Duitschen Rijksdag zal plaats vinden en ook geen spoedige rede van HlUer te wachten staat De beurs leeft derhalve In afwachting en onder de bestaande onzekerheid zal men voorloopig nog wel met een afwisselende stem ming ter beurze moeten rekening houden. In Wallstreet verwacht men, dat in verband met den toestand in Europa het conjunctuur- herstel vertraging zal ondervinden en dit her stel ook in het tweede kwartaal moeilijkheden zal Ondervinden, tenzij er in de Europeesehe verwarring een kentering komt In het telefonisch verkeer hedenochtend ten onzent kon het gedeelteiyk herstel van giste ren ruimschoots gehandhaafd blüven en was de stemming nog iets vaster. Men onthield zich van aanbod, hoewel de politieke vooruitzichten onzeker bleef ten. Steels trokken circa aan tot 42 5 8—42 v Bethl Steel verbeterde tot 50 >4 Re™,.’ bUc Steel 14-3/8 tot 1414-14 3/8, AnacX 1/4 tot 21 1/16, Tidewater 3/8 tot 10>4 Union bleef echter op 9% onveranderd.' Koninklüke Olie werd 1—1% hooger ge. taxeerd op 300—301, H. V. A. 1—2 op 406—«W Philips 2 op 196, A'dam Rubber 1 oo UI 192, Uniltever 14 op 129, Aku 1/8 op 343/8 In het valuta-verkeer viel niets bijzondere voor De dollar bleef op 1.8814—1.88% onver, anderd en het pond sterling was od 8 82 kMin <8 82> letB VaSter' handeI verliep

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 10