nieuws w HOORN Hoitika De luchtroovers van N.V. Alkmaarsche Exportveiling 'M AEG BOENMACHINES DE OMZET STIJGT cheepsrecht g- DINSDAG 21 MAART 1939 Naar herstel der orde Groote teleurstelling nog rt Concentratie van Benoeming krachten Jaarver flag 1938 rt Een wanorde Zilveren priesterfeest Orde in het gezin KOLVEN OM DEN PRINSTITEL MOOIE MIJNHEEREN GOEDE PRESTATIES BELOOND n BURGERLIJKE STAND Briemal Pe hedendaagsche werkloosheid u de vracht van de wanorde Van prof. dr. Willibrord Lampen O. F. M. Het tuinbouwbedrijf is echter een slechte onderneming 7 Jeugd, hygiëne en huisgezin Beschaving en cultuur Eeh mooi succes I1 so f I I I •f >t academisch* m alhier. i- er omzetten in 1938 moeten bü- rt rt rt spreekt. denheid. QC a- ID onvol- deelhouders uit te koeren oj> alle ur- doet je goed! lof tn- „Haal geen streken uit Oakton!" In zijn Kin^ a (Wordt vervUgd). nde ak- iet iet m in or er ge bet Nead- woorden van heer een aandeelen volgens art. 28 der Statuten, en het restant aan te wenden voor afschrijving op de bezittingen der Vennootschap en voor reservee- ringen. sal m. m is J. Ie 0. niet ialve Bij hun terugkeer zat onze Piet, alweer een beetje opgeknapt, op het trapje en voor ze gingen slapen, werd besloten, dat ze de komende dagen arxiden trachten het toestel zoo goed mogelijk met zeildoek te herstellen. Piet doomde van een slang, die in brand stond en van een groote spin, die telkens aan een draad boven zijn neus zakte. HU gilde telkens het huis bü t»- »in 21. fa len od U, ld n. id B. Zaterdagmiddag werd in het Gulden Vlies te Alkmaar de algemeene jaarvergadering ge houden van aandeelhouders der N.V. Alkmaar sche Exportveiling. De bijeenkomst werd met een woord van wel kom 8. 8 <1 en in een ooi rie .nd de sa li ter, era kg. >ye *P- ak. nt. -IS 00 in- 24. 21. 1» 20. «v De negers begonnen te gillen, want zij zagen den wun voor bloed aan en hun bewondering sloeg over in angst voor den wreeden vogel, die zoo bloeddorstig scheen te zijn. „Daar gaat onze wijn! Laat de kerels er vooral niet van drinken, want dan krijgen we nog erger dingen.” De planter vertelde hun vlug, dat het een gevaarlijk vocht was. dat daar uit dien vogel kwam en stuurde alle mannen weg. EX viel nu toch niets meer aan het toestel te bederven. hij kort na zijn entree gevloerd had. bei kenen te ge— n, dat hü weer bijkwam, beide handen om de pooten van een stoel geslagen en trachtte zóó overeind te krab- tfe maken menen en llingwood [n zelf. Een V»'trl|(ba*> kl PBf0fBIKSFtfIN 26 AMSTERDAM geopend door den voorzitter, den heer d. Stok uit Nieuwe Nledorp. Deze herdacht in enkele woorden, welke door de vergadering staande werden aanhoord het plotselinge over lijden van heer P. Klant, secretaris der Prov. commissie uit de veilingen Vervolgens moest spr. tot zijn spijt consta- teeren, dat ook het jaar 1938 den tuinbouw veel teleurstellingen heeft gegeven. ac- der dat beleid gerap- Oeboren: Sari M. dochter v. Broer de Vreeze en E. Bremer; Johanna C. M dochter v. Pieter Maas en C. A. Züm; Pieter J. zoon van Pieter Janssen en A. M. Warmer <n>; Jan C., zoon van Cornells Roeper en T Dros. Overleden: Maartje Sleutel, wed. van J. Langerveld, 83 jaar; Andries Verbeme. gehuwd met C. M. Keet. 79 jaar; Annigje Huisman, ge huwd met C. Bakker, 79 jaar; Dirk Schuijte- maker, wed. van D. Schoen, 72 jaar. beter Aller- i concentratie van alle ook In den tuinbouw zal zulks noo- voet kan niet langer wor- Voor een goed geordend staatsbeleid is noo- dig. dat de juiste orde heerscht in het huis gezin. Nog maar al te vaak ontbreekt dit. In vele gezinnen worden de heiligste huwe lijkswetten door het slijk gesleurd. Alles staat onder den invloed van het moderne heidendom. In het moderne gezin trekt men zich weinig l. dat aan het huwe- Ook bij dé opvoedihg Wanorde. Men zoekt de hebben, is soms heid De vrucht zal zijn de vrede in de gezinnen en het maatschappelijk leven. De voorzitter dankte den spreker en deelde tnede. dat de wijdingsavond in combinatie met de H. K. W. zal plaats vinden op Dinsdag 4 April en hoopte, dat ook de dames en alle le den aanwezig zouden zijn. Hierna sluiting met den christelijken groet. In de kolfbaan van den heer P. Kossen te Sint Maartensbrug werd Zondag de wedstrijd om den prinstitel van den Nederlandschen Kolfbond gespeeld. Er waren 41 deelnemers. JtJet wap. gen gpgnjm^erde wedstrijd, na aUoop -waarvan de hear J. Schenk uit Barsingerhom .hl Professor Lampen de van doordrongen priester. Gelijk Tm slotte besprak spr de wanorde tn be- Khavtng en cultuur. De tien geboden Gods is een levenswet, een vorm, die het leven moet belieenchen Veel wat wij beschaving noemen wanbeschaving, alleen omdttt zij niet wordt beheerscht door de tien geboden Gods. Het fundament der nieuwe gemeenschap is X herstel der sociale orde, haar vervolmaking in geest van het Evangelie. geest van het Evangelie la de liefde en dit vooral dient niet vergeten te worden. Wu scheppen de orde in de kern van het maatschappelijk leven, het geain, door vervol- hiaking van de liefde, eerbied en gehoorzaam- De burgemeester van Enkhuizen heeft in de kortgeleden gehouden raadsvergadering even stilgestaan bij het zoo bekende vraagstuk Lem mer—Stavoren. 1 Spr zei over deze belangrijke kwestie ongeveer het volgende: De zoo lang verbeide beslissing van den Minister van Waterstaat Inzake de route van den waterweg GroningenAmsterdam viel in 1938 ten gunste van Lemmer uit. Spr. had reeds eerder het groote belang van een vaarweg over Stavoren voor de geheele Noordhollandsche kust en vooral ook voor Enkhuizen mogen uit eenzetten en zag daarvan nu af. Het behoeft geen betoog, aldus spr., dat de gevallen beslis sing in Noordholland groote teleurstelling heeft gewekt. De nadeelen van de afsluiting van de Zuiderzee voor dit gebied zijn vele, de voor- deelen voor alt gebied zijn geene. Zooals alge meen bekend is. ontstond door deze ministerieele beslissing een ernstig conflict tusschenden Mi nister van Waterstaat en het College van Gede puteerde Staten van Groningen. In het Voor- loopig Verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer der Staten-Generaal over de Waterstaatsbegrootlng van 1939 komen te dezer zake zeer belangwekkende opmerkingen voor, vooral ook in verband met het feit, dat de provinciale staten van Groningen de bijdrage der provincie met f 1500 000hebben verlaagd op grond van het nadeel dat Gronlneen ziet in de keuze van Lemmer. In de dezer dagen ver schenen Memorie van Antwoord merkt de Mi nister van Waterstaat op: ..Aan de moeilijkheden, welke terzake van de verbinding Groningen met het Ijsselmeer zijn ontstaan. in verband met de omstandigheid, dat de Minister zijn keuze voor het eindpunt op Lemmer meende te moeten ves tigen. kan. indien de voorteekenen niet bedriegen, binnenkort een einoe komen, indlén het overleg tusschen Regeering en Provinciaal Bestuur de goede resultaten heeft, die de Minister daarvan verwacht.” Niet zonder ongerustheid wacht men af wat hier onder „goede resultaten” 1* te verstaan. Ondanks een langdurigen strijd, waarbij door het Frlesche en Noordhollanosche comité geen goed middel onbeproefd is gelaten, is het resul taat onbevredigend. Enkhuizen zit ten opzichte van het geheele vraagstuk van de afsluiting in den hoek, waar de slagen vallen. Indien ondanks de daartegen ingebrachte be zwaren oe beslissing ten gunste van Lemmer zou wordeft gehandhaafd, dan zal de strijd voor ver betering van den vaarweg over Stavoren niet mogen worden opgegeven. Zaterdagavond tegen 12 utlr werci door een burger, tóêfi hlj^ngs de KanarffttAqe'Èëf^'Waar- genomert. ÜNit een manspersoon met een fiets uit de Peperstraat naar den walkant van het Noord-Hollandsch Kanaal* liep en de flets daar te water gooide, waarop die persoon met een ander hard wegliep. Op aanwijzing van den de twee mannen op de Nieuwe- burger werden sloot door een agent van politie aangehouden. Het bleek, dat ongeveer tegelijkertijd door een zekeren P. aangifte was gedaan van diefstal van zijn fiets, welke voor een café in de Houttll had gestaan. In dat café waren ook. de belde aan gehoudenen. C. en 8 geweest om te verteren zónder te willen betalen, waardoor een hand gemeen met den caféhouder was ontstaan. Ver moedelijk uit wraak hebben zjj daarop de fiets weggenomen en te water gegooid. Proces-ver- baal is opgemaakt. >n„ .10 la kk ei, uk. Zooals bekend vindt hedenavond de tweede lezing, uitgaande van de R. K. Gezinsvereenl- ging. plaats, Dr J J. Baesjou zal spreken over: Jeugd, hygiëne en huisgezin. Zooals men weet, zijn ook ongehuwden boven achttien jaar welkom. Het zijn lezingen van algemeenen aard, die ook hun nut afwerpen voor ongehuwden. de toekomstige vaders en moeders. Men kan niet zeggen, dat de opkomst voor de eerste lezing onbevredigend was. maar indien het eenlgszins mogelijk is, moet de groote zaal van het Gezellenhuis bij dergelijke interessante en belangrijke onderwerpen toch geheel bezet zijn De lezing vangt aan om half negen. men. Alles wees er op. dat X meisje naar een welomlijnd plan handelde. Eensklaps had Keith zijn besluit genomen, zette den spat er in en volgde Miss Falkner, er zich niet van aantrek kend. of zij X wellicht onaangenaam vond. Hij haalde haar in en weldra was t hem duidelijk, naar welk plan zjj te werk ging. Op den hoek van Cumberland Street opende zij de deur van ’n garage, verdween in X gebouwtje en reed even later een auto naar bulten. Cullingwood deed haar stoppen en leunde met de armen in X ge opende raampje. „U ziet, dat Mr. Hulbert woord gehouden heeft en zorgde, dat u Raffill's huis verlaten kon,” Bel hij. „Heb u misschien een boodschap voor hem? Ir Zal ze met genoegen overbrengen.” „Geen boodschap.” antwoordde zij stroef. „Als er één was. zou X er heusch zelf wel voor kunnen zorgen.” ..Waar gaat u heen? Bent u er zeker van, dat u niet opnieuw in moeilijkheden komt?” „Waar X nu heenga, zal Tc niet in moeilijk heden komen. U aoudt beter doen, u nu maar verder met uw eigen belangen bezig te houden en daarbü terdege uit de oogen te kijken Ga van dat raampje weg; X heb u niet gevraagd, me te volgen. U bent abuis, als u denkt, weer een partijtje te kunnen knokken." ./Ja?” glimlachte hij. „X Weet X zoo net nog niet!" at niets aan Mkn h#t Spel, Wleven gesgd WordtHC ie kinderen Weerécht Wai levensvreugde in het mondaine leven. Wat blijft er van het gezin, de kern van de maatschappij over, wanneer de orde wordt ver deden? De kinderen dienen bij te dragen voor aUa gemeenschappelijk onderhoud, zooals dat tdukkig nog geschiedt bij velen onder de land- bouwende bevolking. Men kan moeilijk beroérén. dat het huidig so- daal-economlsch leven zich kenmerkt door troote ordelijkheid, 400.000 gesneuvelde op het slagveld tusschen kapitaal en arbeid vragen In land om werk 22 Spr. meende niet te mogen accepteerep. dat de werkloosheid een gevolg is van de, tech- “iek en rationalisatie. De werkloosheid van vzndaag is de vrucht van de wanorde, van den klassenstrijd. Het kapitaal heeft de techniek en de ratio- balisatle te baat genomen. Het resultaat is MUOO werklooge arbeidskrachten. Midden in zijn vele bezigheden gedenkt Professor Lampen, tegelijk met zijn huis genoot. Prof. Dr. D Franses, den Rector Magnificus der RK Universlteit van Nij megen, op Woensdag 22 Maart den dag. waarop hij een kwarteeuw geleden door de handoplegging van zijn medebroeder, den missiebisschop Mgr. Hofman de priester lijke waardigheid deelachtig werd. Het was in het oorlogsjaar 1914, maar on danks den betrokken polltieken hemel gaan de belde klasgenooten. Pater Franses en Pater Lampen, een jaar later op studie naar Dultsch- land. Pater Lampen studeert eerst in Breslau, maar de kroon op zijn academlschen leertijd, den doctorstitel, verwerft hij in München, onge veer gelijktijdig met zijn medebroeder Franses Maar betrekkelijk kort blijft hij dan In het va derland. want spoedig wordt hij als lector naar beien. Om den toestand nóg critieker 1 iemand was boven aan de trap versér volgde vandaar X tooneel in de hall. Qüll zag alleen een schaduw, niet den ma: versche strijdkracht beteekende eerrniet geringe vergrootmg van X gevaar. Wat de- anderen niet wisten, wist hij alleeq de reyilver van Mrs Kay Wharrle. die hem zulke uitstekende diensten in den strijd had bewezen, wés niet geladen. Tegen vier zou hij geen schijn van kans heb ben. Wanneer bovendien detective Hyden onver hoopt iets te vroeg uit züp onvrijwillig dutje mocht ontwaken. Hep X zaakje heelemaal mis! Cullingwood verwachtte niet de geringste hulp van Margaret Townley’s nude; hjj had er ook geen oogenbllk op gerekend en zich alleen bit- Spreker wilde dm allereerst de hedendaag- Khe wanorde beschouwen en merkte op, dat de hoogste geestelijke waarden' zijn misbruikt voor het materieele. Wanneer de wanorde blijft bestaan is de cultuur tot ondergang gedoemd. De mensch stelt zich zelf tot einddoel. Is er in de heden- dasgsche wereld nog plaats voor zedelijke ver heffing, voor maatschappelijke orde? De internationale rechtsorde wordt bruut ver boord. Men spreekt van zoovele rechten, doch wat komt er van terecht, als de rechtvaardig heid met voeten wordt getreden? Wanneer de overeenkomsten worden geschonden is de maat- schappelljke orde zoek. Het ontbreken van iedere rechtszekerheid schept den internatio nalen chaos, waarvoor wij staan Ook in ons staatsbestel is de juiste orde af wezig. aldus spreker. De Paus merkt 'n „Qua- drageslmo Anno" op. dat de orde in den staat uiterst noodlg is. De regeering wordt overstelpt door een elndelooze reeks van zorgen en las ten. Op alle terreinen van het leven Is de staat noodnkelijkerwijze binnen gedrongen. tere verwijten g dat hij niet de wijste geweest was i geweigerd had, aan 7 avontuur deel te pemen En toch was X Marga ret. die de kansen plotseling in zijn voordeel deed keeren. Vlug als een hinde bewoog zj) zich ddor de hall. Bij Benjamin Raffill gekomen, sloeg zij beide armen om den tengeren man /leen en hield hem in een stevigen druk dicht tegen zich aan. De spanning was verbroken. „En nu geen aardigheden verder, Oakton!" De dreiging in Cullingwood’s stem, recht op den man af. miste haar uitwerking op den advocaat niet. „Weg van die deur!” Hü hief de revolver bij den loop op. Ofschoon een respectabele af stand hen .scheidde, bedacht Oakton zich geen seconde. Hij sprong haastig opzij alsof Keith reeds naar hem geslagen had. „X Karweitje brengt me niet genoeg op. om er den heelen avond aan te spandeeren!” Met de hand, die de revolver omkneld hield, maakte hü een beweging in de richting van de straatdeur. „Daar is X vierkant gat. Miss Falkner! Opgeschoten!" X Meisje aarzelde. Haar rechter hand ging langzaam omhoog; zü kneeo haar ineen en drukte ze tegen de borst. Een seconde of wat stond zjj zoo; toen haalde ze diep adem Roberta Falkner wierp X hoofd In den nek. trok de schouders achteruit en zweefde naar den uitgang zü leek Keith althans te zweven. Hü was X meisje vóór, opende voor haar. In de deur draaide zü zich om. X Eerst keek zij Rafflll aan, daarna Oakton. Vervolgens staarde zij naar den bediende, die er nog altijd niet in geslaagd was. op de been te komen; ten slotte naar de roerlooae gedaante van detective Hyden. Haar wijd open HU richtte X woord tot den advo caat. ..Haal geen streken uit Oakton!" In z^n hart was Keith overtuigd van de overbodigheid van die waarschuwing. Tot Rafflll zei hij: .Je stelt je aan als een zot Een kereltje zooals JU blaas "k omver zonder de minste Inspanning. X Is mogelük. dat je je hoop vestigt op reserve- troepen. die je nog achter de hand hebt. Laat die hoop varen. Rafflll! Miss Falkner zal gaan wanneer ae wil. en waarheen ze wil. Als JU haar ook maar Iéts in den weg durft leggen, kom Je er nog beroerder af dan je detective.” Toch deed Rafflll opnieuw een stap in de richting van Culling wood Hü was nóg een tikje bleeker geworden, maar uit zün oogen straalde hardnekkig verzet „Miss Falkner kan niet P»n. Zü z gaan. U hebt gelük. sir; Tc ben alles sterk. Eén Uk. die maar half zoo hard aankomt als Hyden van u kreeg, zou me kunnen dooden ■k Twufel er zelfs niet aan. Toch ben Tc bereid, allee op alles te zetten. U gaat maar zonder Miss Falkner." Benjamin Rafflll was al sprekend vlak voor Culllrwwood komen staan. Advocaat Oakton schudde geergerd X hoofd, die kleine tengere man wis op geen stukken na een postuur voor zóón tegenpartU. Toen hü echter Inzag, dat niettemin Rafflll bü zün voornemen bleef, om tot X uiterste weerstand te bieden, schi hü zich blükbaar voor de gedachte, den ken broeder alléén X zaakje te laten opknap pen. Zün rechter hand ging althans naar den broekzak. Keith richtte zijn revolver: Oakton’s hand bereikte de plaats van bestemming niet. De heer C. B. Magchielse. tUdeüjk aange steld ten kantore der gemeenterelnlging. is door B. en W. in vasten gemeentedienst be noemd. blik kwam bü Rafflll terug. Zü opende den mond alsof zü een afscheidswoord tot hem wilde richten. .Neen, laat dat als X u blieft!” weerhield Cul- llngwood X meisje op ongeduldigen toon. „Geen toespraken, geen bloemen. De voorstelling is af- geloopen, de comedian ten gaan naar huls. Voor waarts! Kom. Margaret!” Miss Townley Het Rafflll los. Er was geen be weging meer in hem geweest van X oogenbllk af, dat Margaret de armen om hem heen geslagen had. Rafflll prevelde een paar woorden, die Keith niet verstond: X was hem niet de moeite waard, om opheldering te vragen. HU wachtte, totdat Roberta Falkner en Margaret de stoep af waren Toen ging ook hü- Rafflll nd-lt Oaktoh.' noch de onzichtbaar gebleven man boven aan de trap, hadden hun vertrek iets in den weg gelegd. Tot zün verwondering bemerkte Culllngwood. buiten gekomen, dat Roberta en Margaret ver schil van meenlng hadden; nog vóór hü In de gelegenheid geweest was. naar de oorzaak te informeeren, had Miss Falkner den arm van Margaret met een driftig gebaar uit den hare geduwd. Haar stem klonk onaangenaam schel Miss Townley haalde de schouders op en kwam naar Keith. „Laat ze in haar sop gaar koken!” zei ze geërgerd. „Nog nooit heb Ik "k zoon ondankbaar wesen ontmoet!" Culllngwood glimlachte vaag en keek Roberta Falkner na Zü liep Ranelagh Road af. In tegenovergestelde richting als hü verwacht had. Haar pas was te vlug, om X wandelen te noe- pe afdeellng Hoorn van den R. K. Volksbond r.-e;d Maandagavond een vergadering waarop yy j. J. Düsselbloem sprak over: Het fun- aament van een nieuwe gemeenschap. De voorzitter, de heer J. "B. van Bockxmeer, heette DÜsselbloem van harte welkom. Spreker wüdde nog eenlge woorden aan de nieuwe gemeenschap en merkte op. dat men in ense stad een comité voorbereidt. In samen- werking met Katholiek Hoorn hoopt men tot een tastbaar resultaat te komen Dr DÜsselbloem. wien dan het woord ver leend werd, merkte allereerst op. dat de ge meenschap gebaseerd is op vrede en orde. Al leen de juiste ordeverhouding maakt maat- echsppelük leven jupgelük. Velen laten zich aan de orde, die de maatschappij beheerscht, niets gelegen liggen. De hedendaagsche menschen eespecteeren de orde die sport ed verelschen, doch treden de orde, waarop de gemeenschap gebaseerd Is met voeten. De juiste orde heden ten dage ontbreekt; heerscht zelfs wanorde. Orde is: de eenheid verkregen door harmo nische verbinding van meerdere deelen; de eenheid die ontstaat uit een veelheid, door sunenvoegende kracht van het doel. De orde is het fundament van iedere meenschap, wil zü bestaan overeenkomstig doel. Op de academische tentoonstelling kunst en nüverheld te Londen, heeft de J M. Olpp Jr.. kuristnüveraar broche ingezonden. Deze broche w ordt op de af- deellng lüfaieraden door bezoekers en deskun digen ten zeerste bewonderd en het Studentenblad wüdde waardeerende aan het werk van onzen stadgenoot. 4 I Door den direeteur-generaal van P.T.T. ia de heer G. D. Rüke, besteller-voorman aan net Alkmaarsche postkantoor, bevorderd tot hoofd besteller om zün verdiensten op X Alkmaarsche’ kantoor. Zaterdagmorgen werd de heer Rüke in te genwoordigheid van het heele personeel door den directeur van zün bevordering in kennis gesteld. De directeur prees den heer Rüke om zün üver en bekwaamheid en Vöoral om nes feit, dat hü zooveel had bijgedragen tot het ver beteren van den goeden geest ondër het per soneel. Spr. hoopte den heer Rüke nog lang als medewerker te mogen behouden. Den heer Rüke werden vervolgens door de verschillende personeelsgroepen bloemen aan geboden. de prüzen met een toepasselük woord uitreikte De prijswinnaars waren: Eerste prijs en prins de heer K Spaans, van Gezellig Samenzün. Noordscharwoude met 140 punten; tweede prijs de heer P. de Wit van Wormer met 134 punten; derde prüs de heer C. Hopman van Ons Genoegen te Noordschar woude met 130 punten. Er werden drie partijen van vüf slagen ge speeld. Rome ontboden. Ook daar is zün arbeid niet van langen duur, want men heeft den veelzüdig ontwikkelden man noodlg In Quaracchi bü Florence, waar hü een geweldigen arbeid ver zet. want voor de uitgave van de traktaten der middeleeuwscbe Franciskaansche theologen en geestelüke schrijvers wordt er een kennis en vaardigheid verelscht.- elgenlük ultgebreider dan die, welke die oude schrüvers zelf bü het sa menstellen van hun werken aan den dag ge legd hebben. Het zoeken naar zoon tekst Is soms een ware jacht, die weken in beslag kan nemen, en iemand, die niet be schikt over de parate kennis van pater Lam pen. zou dan nóg maar Al te vaak tevergeefs gezocht hebben. X Is, naar den mensch ge sproken. een vrü ondankbaar werk; alleen zü, die het zelf gedaan hebben, kunnen ongeveer schatten, welke bloedige vorschersarbeld aan zoon uitgave ten koele gelegd werd. Eindelük, in 1931, keert pater Lampen voorgoed naar Ne derland terug, om als buitengewoon hoog- leeraar dé historische hulpwetenschappen aan de RK. Universlteit van Nümegen te docee- ren. Tevoren echter gaat hü. die toch zulk een lange practük had In zün vakken, nog een tüd- lang naar Parüs, om er zün practische en theoretische kennis opnieuw te verdiepen En op 5 Februari 1932 aanvaardt hü officieel zün nieuwe ambt. Sijmen met zün medebroeder viert hü in September van hetzelfde jaar zün zilveren kloosterfeest en nu, In hun vüftigste levensjaar, gedenken belden hun priesterwij ding van een kwarteeuw geleden. Prof. Lampen verbleef wel een heelen tüd in het buitenland, maar de groote liefde, die hem met zün land, en vooral het katholiek verleden der Nederlanden verbond, is er niet bü be koeld. Zün kloosternaam „Willibrord” heeft hü als een levensprogram opgevat Reeds als fra ter schreef hü een leven van zün patroon, zün Münchensch proefschrift behandelt een der oudste levensbeschrijvingen van onzen Ge loofsverkondiger en nu. in 1939. hoort hü onder de vurigste bevorderaars der grootsche hulde, welke Nederland aan zün grooten H. WÏTI1- brord. blsschop van Utrecht, bereidt. Zün bü- zondere genegenheid gaat uit naar zün geboor testreek. Dat bewüaen zün .Alcmarla Eucha- rlstlca en zün studiën over de Alkmaarsche Martelaren, voor wier heiligverklaring hü nog steeds zün beste krachten inspant. Maar meer nog dan veelzüdig historicus Is zün waardigheid zün kennis, zoo draagt hü deze waardigheid met een beschel- dle bü hem heel vanzelf Overal staat hü klaar om in stilte hulp te ver- leenen, raad en leiding te geven, te preeken en de Sacramenten toe te dienen en voor zün vele vrienden te bidden. Zün om haar uitgebreid heid büna spreekwoordelük geworden corres pondentie bevat niet enkel vragen en oplossin gen van wetenschappelüke kwesties. menige brief houdt een bede in om steun in moeilüke uren, raad in vervelende verwikkelingen, troost en gebed in lüden. Van zün priesterleven zün bloemlezingen uit de wereldlitteratuur ter eere van Christus Eucharisticus wel een openlüke getuigenis. Drie bundels wist hü te verzamelen van het beste uit alle plaatsen en tijden, waar christenen gebeden en geofferd hebben. Het is goed, dat op zoo’n priesterfeest eens büzondere aandacht geschonken wordt aan professor lam pen als priester. Moge zün Meester nog vele jaren lang zün heilzame werkzaamheid voor de zielen bestendigen. Moge Hü voor hem een kracht blüven, die hem sterken zal nog een heel lang en arbeidzaam leven door! Nu valt 23 Maart in de vasten en daarom wordt er met een hulselUk feestje in het Stu diehuis te Nümegen gewacht tot na Paschen, tot Dinsdag 18 April Dan zal er ook voor de vele vrienden en kennissen van den jubilaris en zün medebroeder, prof. Franses, gelegen heid bestaan om hun gelukwenschen aan te bieden. De tü<$ van receptie wordt nog nader Het jaarverslag werd goedgekeurd, alsmede het dlvidend-voorstel van den raad van com missarissen en het financieel beleid. De countantsdlenst van het Centraal Bureau Veilingen had gunstig over porteerd. De heer C. Kluft werd met algemeene stem men tot bestuurslid herkozen. Van het Centraal Bureau van de Veilingen was een brief Ingekomen, waarin uitvoerig de droeve toestand van den Ned. Tuinbouw werd uiteengezet. De verwachtingen, dat het zou worden, gingen niet in vervulling, wege voltrekt zich een t-- krachten en dig z(Jn. Op den ouaen den voortgegaan. Er zullen bijzondere maatregelen moeten wor den genomen om den omzet te handhaven en uit te breiden onder gunstige voorwaarden dan tot nu toe. Nieuwe afzetgebieden zullen moeten worden gezocht en groote propaganda in bin nen- en buitenland zal moeten worden gevoerd. Het Centraal Bureau stelde daarom voor, het bureau te machtigen tot het treffen van alle maatregelen, welke het bereiken van het ge stelde doel kunnen bevorderen Deze maatre gelen en besluiten van het Centraal Bureau zullen bindend zün voor de aangesloten vei lingen. Tot dekking der kosten zal een fonds moeten worden gevormd, waarin de veilingen 1 pCt. van haar omzetten in 1938 moeten bü- dragen. De voorzitter zei. dat het bestuur dit voorstel lang beeft overwogen. Het heeft besloten dit voorstel in principe te steunen, mits de verga dering daartoe volmacht geeft. In het hierboven genoemde fonds zal de veiling f 3.132 moeten büdragen. Het bestuur wilde dat bedrag for- meeren door het vellingspercentage met een half procent te verhoogen. hetgeen ruim f 1500 zal opbrengen, en een bedrag van ongeveer f1500uit de reserve voor fondsvorming en uit eigen gewone middelen te nemen Door verschillende aanwezigen werden naar aanleiding hiervan opmerkingen gemaakt. De voorzitter beantwoordde ze en zei o.a„ dat het heele te storten bedrag niet uit de reserve kan worden betaald, omdat deze daarvoor te onvol doende is. Verwacht wordt echter, dat de prüzen der producten wat beter zullen women door de eventueel te treffen maatregelen. De heer Mak, directeur, betoogde nog. dat wanneer de tuinders blüken tot een offer be reid te zün. de regeering moeilük achterwege zal kunnen blijven. Het bedrag van ruim zeven ton. dat bü elkaar moet worden gebracht, zal oa. gebruikt kunnen worden aan verschillenae bestaande wantoe standen op te ruimen en behoorlük reclame te maken. Ook zal een centraal verkoopbureau kunnen worden gesticht. Het is niet de bedoe ling den handel uit te schakelen, hetgeen ver keerd zou zün, maar wel willen de tuinders medezeggenschap in den export hebben. Het bestuursvoorstel werd hierop met alge meene stemmen aangenomen. Hierna rondvraag en sluiting. Aan het jaarverslag van het bestuur, ontlee- nen we het volgende: De omzet in 1937 was t 284.481.—. De omzet tn 1938 was f313 292 65 Alzoo een hoogere om- aet van f 28 81165 Zooals hieruit blükt, heeft het jaar 1936 evenals de laatste Jaren wederom een omzet- verhooging gebracht. Uit dien hoofde en mede doordat hieruit geconcludeerd kan worden, dat er een steeds toenemend streven waarneembaar is om de tuinbouwproducten in Alkmaar te vei len, kan dus gezegd worden, dat dit jaar voor de Alkmaarsche Exportveiling als betrekkelük gunstig aangemerkt moet worden. Te betreuren Is echter, dat deze verhooglng van omzet geen verband houdt met een stügtag van de prüzen der producten, doch in hoofdzaak het gevolg is van bovengenoemde toenemende aanvoer en uitbreiding der relaties. Een naar omstandigheden goed voorjaar met gunstige prüzen. welke eenlge hoop op betere tüden deden verwachten, werd gevolgd door een snellen teruggang in den tüd. dat de koude- grond-producten op volle productiviteit wor den aangevoerd, met momenten van volledige prüsinstortlng. De drulvenprijzen. evenals vooral ook die van de tomaten, waren het geheele jaar aan den zeer lagen kant, terwül evenals het vorige jaar de opbrengst van het grove fruit, mede echter door minder goede kwaliteit en kleiner aanvoer, niet hoog is geweest. Door misoogst noteerden slaboonen en snljboonen in den somer en door strenge vorst in December spruiten en boeren kool in den winter hooge prüzen. Ook voor de In 1938 verstrekte Tulnbouw- steun geldt: in dank ontvangen, doch doende. Het stemt daarom eenlgszins tot voldoening, dat de voortdurende pogingen om voor de kou de-grond-tuinders hierin verbetering te brengen I tot resultaat hebben gehad, dat in Maart 1939 een uitkeering zal plaats hebben. De Winst- en Verliesrekening sluit met een bruto-winstsaldo van f 8 863.27 De Raad van Commissarissen stelde voor van I dit bedrag eeh dividend van 5 pCt. aan aan- deelhouders uit te koeren oj> alle volgeatoate Culllngwood vertrouwde den advocaat aller minst; was er vrüwel zeker van. dat deze tus- schenbeide zou treden, zoodra zich een gunstige gelegenheid voordeed. Bovendien had hü met Rafflll rekening te houden. X Was hem een raadsel, wat die krachtlooee kleine man elgenlük voor had; de uitdrukking In diens oogen beviel Keith In X geheel niet. Even later had Oakton inderdaad zün kans waargenomen. Terwijl Culllngwood een moment' zün volle aandacht op Rafflll concentreerde, was de advocaat snel naar de buitendeur gelop- pen, om Miss Falkner te beletten, haar te ode- nen. Er deden zich daarbü nieuwe, onverwachte moetlükheden voor Keith voor. De butler, alen - - - - !gOn/ fee- HÜ had i «waren Culllngwood glimlachte. „Neen. Ja deed X niet. On’ meer dan één reden. Oakton. Jv was be huwd, dat Je mis schoot." Na een korte pauze •"og véél benauwder wag je, dat ik niét zou ™Men Komaan, Miss Falxner, naar buiten! We hebben hier niets meer te doen. De voorstelling afgeloopen." voorstelling is niét afgeloopen," zei «attui op vlakken toon. „Miss Falkner verlaat yanavond mün huis niet. X Doe een beroep op J* gezond verstand, Robby. Op onze genegen- die dateert van toen je een klein meisje J®®n vertrouwen In me stelde. Doe X ook nu x Handel alleen zoo In jouw belang, in dat n niemand andersHü kwam dichter naar J^Uingwood. „X Duld niet, dat Miss Falkner u meegaat, sir. X Zal me er met hand en ™id tegen verzetten. Wilt u toch uw zin door- dan zult u me eerst moeten vermoor- Oakton, houd hem vast, terwül ik hem de '7'oiver afneem. X Geloof nooit, dat hü t zal. me overhoop te schieten.” «“üngwood’s oogen gingen van verbazing o

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 3