D< t i li De Langedijker Groentencentrale •vergadert I. DE HEER P. KLANT HERDACHT G 'T B f WOENSDAG 22 MAART 1939 ’VEI AKERSLOOT Te EGMOND-AAN-ZEE iv HEERHUGOWAARD KALVERDIJK WARMENHUIZEN ST.-MAARTEN NOORDSCHARWOUDE OUDKARSPEL SCHERMERHORN ZU1DSCHARWOUDE A De proefpolder in het Geestmprambacht Inderdaad, BERTTNJA FAVORIET. ENORM on STANDAARD lijn troef. Duisonden genieten dagelijks van deso sublieme 6 cents sigaren, welke in kwaliteit, geur en melange menige cents sigaar evenaren, so niet overtreffen. Breek met de sleur, probeer se alle drie en doe daarna Uw keus, naar model en melange. ER IS MAAR ÉÉN STOOMVAARTLIJNEN BINNENLANB8CHE HAVENS Gebrek aan leergezag In de „Canlslusklok" lazen wy*. •I op kt* wei wai aar Zuid) van af- De naar Java, naar te New gen. 3 Het jaarverslag van doen te goedgekeurde per 31 December 1938 saldo van si te KARELI r* ai 1 i>W. Da vnoratUer bracht hierna het voorstal van het Centr. Butmm d. Veilingen in Nederland gro dei de De plannen van het Centraal Bureau v. d. Veilingen vestigingswet. overeenkomst. baar maken (weer een nieuwe dat hl) met een of ander punt de in het lokaal van den heer spreker optrad de Zeereerw. lid der Tweede OWs woseer per- O Sov rest verl dat trel (eb kool 2 073 800 kg. 941950 kg. we: kg. Hi nas: de I dipk kent nisu Bult dag. toesi min! beps den, had< geer wen M Wa bye heel Neu waa der Mei troi Het een den Zakei delegi een ge De derha ben i ging regelt kans schap tno ach De Utaui mei 1 ',J> van middi bet 1 hierir Duits weg l tinge Te noem Va van bentr reput lands te B< goede overe Art Mille gebiei Duits Art door wordt zal e ontru tergel wove song overt tutor liggei Art de e Mem be pa. in ee Arl een kingi waar ting tot beide derdi Ar de a Te: den kend taal. BENGKALIS. Bombay. MANOERAN, New Orleans. SAPAROEA, Pcnang. New York naar Java, pass. 21 de Goede Hoop. ~I. Java naar New York, 21 Maart Dorochstel te water Toen gistermiddag een corschstel van de fa. Kostiyk en Zn. over den Basserweg reed, geraakte een pin los. waarmede het stel aan den tractor bevestigd was. De pers geraakte te water, terwijl de dorsch- kast tegen een boom bleef hangen. Een kraan- wagen zorgde ervoor dat het 3% ton zware ve hikel weer op ’t droge werd gebracht. Vanzelf sprekend bracht dit op den drukkei! verkeers weg nogal wat stagnatie te weeg. Mfaaienaalkrans-tentoonsteUing Op Palm zondag as. zal wederom in het parochiehuis „De Burg” de mlssienaaikrans-tentoonstelllng worden gehouden. Reeds nu worden de voorbe reidingen hiertoe getroffen en kunnen de paro chianen, die aan deze tentoonstelling méér luis ter willen bjjzetten en daardoor de baten voor de missie grooter kunnen maken, een prijs of anderszins beschikbaar stellen. Aanbesteding. B. en W. hebben Dinsdag ten gemeentehulze aanbesteed het onderhouds werk voor de gemeente in het dienstjaaf 1939 Voor het timmerwerk schreven 7 aannemers in. Hoogste was A. Medik met 395. laagste W. de. Graaff met 289. Voor het metselwerk schre ven 4 aannemers in. Hoogste waren de gebr. de Graaff met 170, laagste was G. de Graaff met 117. Voor het schilderwerk schreven in J, Koeman met ƒ295,50 en A. H. de Goede met 286. Het werk werd aan de laagste inschrij vers gegund. JAVA—NEW YORK LIJN KOT A INTEN. Java naar New York, 19 Maart te Belawan. BRAST AGI, Maart Kaap de KOTA INTEN, van Sabang. JAVACHINA—JAPAN LIJN TJIBESAR. 18 Maart van Batavia naar Japan? TJINEOARA, 19 Maart van Manilla te Hong kong. Om de diverse meeningen aanvaard)™», te doen zijn, is een groot aantal Bijbelver klaringen. boekjes, tractaten enz. enz. ont- geen voor ken- ^geestelijke meerwaardigheid M beo- ff -_ slotte de sterkste burcht voor een volk. Er bestaat nog geen juiste ver houding bU de Nederlandsche Katholieken tusschen hun getal en hun aandeel In de wetenschap. Geen krachtiger middel om spoedig onsen volledigen uitgroei te bereiken, dan mede te werken tot Instand houding en voltooiing oneer Unlversltelt. .Gemeenteraadsverkiezing. Naar wij verne men heeft de heer J. Visser te kennen gege ven, dat hij zich niet meer candidaat wenscht te laten stellen voor de gemeenteraadsverkie- zlhg. Eindelijk verloren. Damlust speelde Maan dagavond een wedstrijd tegen DOS van Bint Pancras ter beslissing van den strijd in de nederlaagwedstrijd tegen Hoorn. Beide clubs hadden een gelijk resultaat behaald. Maandag echter moest Damlust met 811 het onderspit delven. De voorzitter heeft, nadat alle aanwezigen zich van hun zetels hadden verheven, een herden kingsrede uitgesproken ter nagedachtenis van den overleden secretaris van de Provinciale com-, missie uit de veilingen in N.-Holland, wijlen den heer P. Klant In den heer Klant heeft men een man verloren, die zeer veel voor den tuinbouw heeft gedaan. Zijn nagedachtenis zal lang in de herinnering der tuinders blijven voortleven. In zijn uitvoerige openingsrede ging de voorzitter In op den gang van zaken met de tuinbouwpro ducten. Trots alles wat gedaan is om een regel- matlgen afzet te bevorderen, heeft men kunnen eonstateeren, dat de afzet. in het laatst van de maanden stagneerde. Van abnormale prijzen in het binnenland, waarover wel geklaagd wordt, kan moeilijk gesproken worden bij prijzen van 5 tot 7 cent per kilo. De aanvoerregellng is niet zoo geloopen. als men verwacht had. De noodzakelijkheid van een dergelijke regeling gevoelt men nu wel. De voorzitter bracht het gemeentebestuur dank voor de borgstelling ten behoeve van het parkeerter rein. Spr. behandelde hierna de plannen van het Oentr. Bureau, waarover een voorstel op de agenda geplaatst is. Het is de bedoeling al het mogelijke te doen om verbetering aan te bren gen in den afzet van tuinbouwproducten en een einde te maken aan het vernietigen van voor menschelijke consumptie geschikt voedsel. In den bouw van de nieuwe brug over de Oude Maas te Dordrecht is eenige vertraging gekomen, zoedat de brug eerst in Juni a.s. gereed zal zijn. Een kijkje op den stand der werkzaamheden maakt door Ged. Staten. De geboden prijzen zijn veel te laag. WIJ gaan niet met de voorstellen vccoord. De heer Butter betoogde, dat men opbouwend moet werken. Ged. Staten gaan af op de advie zen van den technlschen dienst. Het zou jam mer zjjn, als het plan verloren ging. De voorzitter zeide, dat de eigenaren van de landerijen onder Zuidscharwoude zich niet zul len laten afslachten. Zij zullen hun laatste geld besteden om dat tegen te gaan. Nadat nog eenige gasten het woord hadden gevoerd, waarbij de heer Molenaar van Warmen hulzen dank betuigde voor de ter nagedachtenis van den heer. Klant gesproken woorden, werd de vergadering gesloten. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester vermeldde, dat de exploitatiereke ning van de groentenveiling sloot op een totaal van 27.774.71, met een batig saldo van ƒ7748 91, waarvan 2875 59 is toegevoegd aan de reserve en de rest afgeechreven op gebouwen en inven taris. De exploitatierekening van de bollenveiling Bloot op een totaal van 4365.99. met een winst- saldo van 1165 88. welk bedrag werd afgeachre- ven op nadeelige saldi van vorige jaren De begroeting sloot op een bedrag 20880 De hoer Jb de Vries rapporteerde, dat alles tn orde was bevonden; spr adviseerde tot goed keuring. Aldus werd besloten. De volgende algemeene vergadering Ml Hensbroek worden gehouden, besloot men. Meervogels-uitalagen. Hollandia 1Meer vogels 1 1—3; Meervogels 2—ESV 2 3—5; HSV a Meervogels a 01; Meervogels bVitesse c 3—0. 'v 1 Was voor Meervogels weer een goede dag. 6 van de 8 punten kiln binnengehaald. M. 1 wist op keurige wijze revanche te nemen van de thuis geleden nederlaag. M. 2. dat zwaar gehandicapt met 10 man den strijd aanbond tegen ESV 2, wist de puntjes niet thuis te houden. Meervogels a wist op beide punten beslag te leggen door HSV a in eigen huls te kleppen. Tenslotte onze benjamins, die hun ongeslagen record wisten te handhaven, door Vitesse met een 30-nederlaag naar huis te sturen. Hat voorstel van het Centraal bureau met 1017 stemmen vóór en 241 tegen aanvaard TEGELBERG. 20 Maart van Kaapstad te Dur- ban. STRAAT SOENDA. naar Java. pass. 20 Maart Kaap de Goede Hoop. BANJOEWANGI, naar Java, pass. 21 Maart Malta. R K. Kieavereeniging Deze vereenlging hield haar jaarvergaderng in de R. K. school. De opkomst was goed. Het jaarverslag werd onveranderd goedgekeurd en de bescheiden van den penningmeester in orde bevonden. Hierna had de groslijststemming plaats met als resultaat: 1. P. Blom; 2. J. v. Behagen; M Blokdijk; 4. G. v. d. Vliet; 5. L. Visser. Hierna volgde sluiting. Coöperatieve Boerenleenbank Dezer dagen h’eld genoemde vereenlging haar jaarvergade ring in café Van der Oord. De voorzitter, de lieer Jac. Los. opende deze vergadering met ten woord tan welkom. Hij deelde mede dat 1938 weer een goed Jaar genoemd mag werden. De notulen werden goedgekeurd. De rekening over 1938 sloot met een totaal bedrag van f 589 627.38 aan ontvangsten en uit gaven. De inhoud der kas bedroeg per 31 De cember 1937 f 1051.38, 10 938 76. De balans sloot met een totaalbedrag van f 448 701 aan bezittingen en schulden. Het saldo of de winst over 1938 bedroeg 1531.20. De balans van de spaarbank gaf een totaal van activa en passiva van 339 968.83, Namens de commissie, belast met het nazien der rekening, bracht de heer Joh, Th. van Saase verslag uit. HU deelde mee dat alle bescheiden in orde waren en stelde de vergadering voor rekening en balans goed te keuren. Aldus werd besloten. De voorzitter stelde voor de gemaakte winst over 1938 by de reserve te voegen, hetgeen werd goedgevonden. Hierna volgde het jaarverslag Hieruit melden we: De bank is gekomen tot gunstige bedrUfsuitkomsten. In 1938 bedroeg het aantal spaarders 527, het saldo van de spaar gelden op 31 December 1938 f 339 96803 of een Vermeerdering van ruim 4000 met 1937. De Uitbetaalde rente van spaargelden 8130.98. De reserve op 31 December bedroeg 20 627 58. M nieuwe voorschotten werden verstrekt, 8 SILVERJAVAPACIFIC LHN 20 Maart van -Pacific Kust te 20 Maart van Los Angeles 20 Maart van Pacific Kust IJMVIDEN. aangekomen 20 Maart. Iris, Stet tin: Box HUI. s.. terug uit nee, wegens slecht weer: Orpheus, s., Stettin. Uitgaande vaatgemaake, wegena slecht weer* Largo, s. Aangekomen 21 Maart. Amatelkerk laatst R'oam. Vertrokken 21 Maart. Poelau Bras, nrx.. Ham burg. AMSTERDAM, aangekomen 20 Maart, Iris. Stettin, stukgoed, Sumatrakade, Verg. Carga- doorakantxxir; Neerlandia, Groningen, ledig. Stei ger H. A. Ix, Scheepvaartbedrijf Gruno; Jantlna, Beverwijk, ledig. Steiger H. A. L„ Kampman. 21 Maart, Rodenburg, IJmulden. ledig. Nea. Dok N V. Vulcaan; Orpheus. Stettin, stukgoed. Sumatrakade. Verg. Cargadoorskantoor. Aangekomen 21 Maart. Amstelkerk, West-Afrika laatst Rotterdam, stukgoed. Handelskade,' HoU - West-Afrlka Lfjn. KON. PAKETVAART MIJ. BANTAM. 18 Maart van Belra naar Tulearg STAGEN, pass. 18 Maart Thursda Island. Aan het jaarverslag van de Langendijker Oroentencentrale over 1938 ontleenen wij, dat ook het afgeloopen jaar Weinig opleving bracht voor den tuinbouw. De winter 19371938 was voor den verkoop van kool zeer ongunstig, zoo- dat de prijzen zeer laag bleven. Ook werd wei nig steun ontvangen. Betreurd wordt, dat de richtprijzen te laag zijn berekend om een rede lijk bestaan voor de tuinders te waarborgen. Door de vorstschade brachten de vroege aard appelen een redelijken prijs op. Met de goed gekeurde pootaardappelen ging het minder goed: een groot deel er van bleef onverkocht en moest door de Groenten- en Fruitcentrale worden opgekocht. Met de herfst-witte kool ging het ook niet naar wensch, omdat de fabrieken niet genoeg konden afnemen. In het algemeen werd veel kool niet verkocht, zoodat de enkele voordeeltjes, die gedurende korten tijd nog wel eens behaald werden, geheel teloor gingen. Alleen de uien waren duur en bleven op prijs. Dat de steunmaatregelen onvoldoende zijn, aldus het verslag, blijkt uit de sterke verarming onder onze tuinders, welke verarming onrustba rend toeneemt. Met den tegenwoordigen steun moet men altijd een goede oogst hebben, wil men eenigszlns uitkomen, omdat het gedeelte van het land, dat met landbouwgewassen wordt beteeld. meestal verlies oplevert. In totaal werd door de veiling omgezet voor f 1 585 161J8. Aan steun werd in 1938 ont vangen f 195411.30. Voor de doorgedraaide pro ducten werd f 83 252.09 betaald en voor door gedraaide goedgekeurde pootaardappelen 138 835.10. De omzet der bollenveiling was f 111.027.80 hetgeen een groote vooruitgang is, want in 1937 werd voor f 88.000 omgezet en in 1986 (het eer ste jaar) voor rond f 30 000. Van de doorgedraaide producten noemen roode kool 1.006 925 kg., gele kool 2.521950 Deensche witte kool 1.337.375 kg., vroege witte goedgekeurde aardappelen Uitslag bridgewedstrijd. De uitslag van den in de zaal van Stevers gehouden bridgewed- strijd luidt als volgt: Even lijn: le prijs J. SchottenS. de Wit 25 punten, 3e. C. GrootJac. Tesselaar 30. 3e. J. GrootW. Tesselaar 33, 4e. S. TesselaarP. Kruijer 36, 5e. C. SpaansenD. van Duin 3814, 6e. M. van DuinH. Spaans 38’4, 7e. J. Tesse laar—M. de Weijze 3914, 8e' W. Dujjves—W. Burger 47. Oneven ljjn: le prjjs D. Entes—A. Glellng 28'» punt. 2e. J. Kuilboer—M. Hoogcboom 28'x, 3e. K. Plat—S. Kruijer 37, 4c. Jat. Burger—G. Kamper 3714, 5c. H. BoonJac. Burger Sz. 37'4, 6e. Job. SpaansJ. Kieft 3944, 7e. P. Baas P. Blom Cz. 39'4, 8e. C. HofA. Duijves 40. Parkeeren In de afgeloopen week zijn de officieele parkeerborden geplaatst, een in het Zuideinde, een in het Noordelnde en een in het midden van het dorp. Daarop wordt aan gegeven, dat parkeeren aan de Oostzijde van het dorp is verboden. In het belang van een veilig verkeer wordt ons vanwege de politie verzocht, de aandacht van belanghebbenden er op te vestigen, dat vooral scherp wordt geparkeerd, zoodat men met het voertuig niet meer ruimte Inneem dan strikt noodzakelijk is. De politie heeft opdracht, om. bij nalatig heid, deze week nog waarschuwend op te tre den. maar daarna is het met waarschuwen on herroepelijk uit en zal bij niet nakoming van het parkeerverbod proces-verbaal worden op gemaakt. In verband met dit laatste wordt nog eens nadruklcêlijk gewaarschuwd om niet met z’n drieön naast elkander te fietsen. BIJ de Protestanten is inhoud van km geloof, wat in den bijbel, als Woord gelezen wordt, dus niet t wat er staat. Dat lezen doet ieder soonlijk voor zich zelf. De „Drie formule* ren” waarin de belijdenis van het Prol testantsch geloof is opgenomen zijn oer slot van rekening toch ook op deze wtf» verkregen. Lezen, zelf verklaren gelijk in onderling overleg, en dit voor de waarheid aannemen. Want wy kunnen niét aanvaarden, dat de 100 en 1 verschil lende uitleggingen van Gods woord door den H. Geest geïnspireerd zouden zynl Om de diverse meeningen aanvaard)™», klaringen, boekjes, tractaten enz. c“. staan, teveel om op te noemen. Doch enkele verklaring of iedereen kan zich persooniyk meenen en dit ook verklaring) niet ac- coord gaat. En dan meteen met de props- geering van zijn standpunt beginnen. Bij belgedeelten of teksten kunnen opzij wor de geschoven of speciaal naar voren ge haald b.v. Maranatha, om eigen stand punt te %taven; dit is met voorbeelden be- wysbaar. Ik behoef natuuriyk niet te wyzen on het enorme aantal secten (de groote Pro- testantsche kerken buiten beschouwing latend) waarvan aan velen niet eens be kend is. welke afwijking zy belyden. Doch ook in de Hervormde Kerk en de Gerefcr- meerde Kerk zyn de meeningen zeer ver deeld, weer met het gevolg dat er nieuw» secten zyn ontstaan. Om een bepaald ge val te nöemen: Enkele weken geleden brachten de dagbladen de tydlng dat een nieuwe „gemeentel yke Kerkformatle” ,ge- zien de geringe belangstelling” geen levens vatbaarheid bleek te bezitten. De „voot- ganger” daarvoor was echter reeds beroe pen. doch zag blijkbaar ook geen kans om de zeer afwijkende meening (samenge steld uit de „overtuiging” van ongeveer 4 secten) ingang te doen vinden. Wat eea reden zou zyn om nu niet verder op dit doodloopende pad voort te gaan. Doch de voorganger stelt zich weer beroepbaar, alleen hoopt hy dat de volgende secte „bonafide" zal zyn. Deze menschen hebben wel een zeer byzonder inzicht, wat Gods woord hun openbaart! Hieruit zou men haast mogen opmaken, dat voor sommigen alleen dat goed is, wat vóór hen nog niemand heeft kunnen ver zinnen! Dit alles is hier 'niet vermeld uit leed vermaak, nog minder „dat wy biy sjjn, niet zoo te wezen” doch alleen om aan te toonen, dat hier naast een bepaalde Leer ook Gezag ontbreekt. Zonder geldig gezag is het op godsdien stig gebied nauweiyks mogelijk iets te doen of te zeggen, wat door anderen niet met recht kan worden bestreden of genegeerd. Dat gezag noodzakelyk is, kunnen echter vele menschen niet inzien, zy zyn van meening, dat het is een domper: een eigen meening zou uitgesloten zyn, „de geeste lijkheid schryft voor wat zy denkt dat goed is." Wat een groot verschil met de werke lijkheid, waarin de .Moederkerk” ons juist zooveel schenkt, wat voor onze ziel, voor onze persoonlijkheid, van onschatbare waarde is. Byv. naast het bijbelwoord ook de uitlegging daarvan en de groote waar den welke de „overlevering” ons biedt. Ook de onfeilbare uitspraken der ver schillende Pausen, steeds in óvereensten- ming met Gods woord en belofte, zyn voor in bespreking om te komen tot verbetering van den afzet van tuinbouwproducten, en daarvoor een fonds te vormen, waaraan de veilingen 1 van den omzet van 1938 moeten bydragen. Het Centraal Bureau verkrygt, als dit voorstel wordt aangenomen, verschillende bevoegdheden, en de beschikking over de producten van den tuin bouw. Op een vraag van den heer Blauboer (Koedijk) antwoordde de voorzitter, dat volgens zyn mee ning een eventueele.minderheid op de vergade ring van het Centr. Bureau zich by de meer derheid moet neerleggen en zorgen, dat de cen ten op tafel komen. De heer Jb. de Vries (St. Pancras) vestigde de aandacht op den export naar Rusland, waar wel wat perspectief in zit. De heer Balder, voorzitter Oroentecultuur (Broek op Langendyk) zeide, dat zyn vereeni- ging vier bezwaren heeft: ten eerste wordt een algeheele machtiging over de vroenten van de tuinders gevraagd; verder vreest men concur rentie van de Ingebllfcte groenten; een groot ge deelte, van den omzet (f583.000) is van Vjoege aardappelen, die reeds belast zyn met een hef fing van f50.per H A. Spr. wilde dit bedrag voor de heffing van 1 pet. buiten beschouwing laten. Het vierde bezwaar was. dat het C. B. geen vertegenwoordiger heelt van de koolstreek. De voorzitter zeide. dat het de bedoeling is, afzetgebieden te zoeken buiten de bestaande. Men zou wel een besluit kunnen nemen, een deel van* de tuinbouwproductie te vernietigen, om het voor de rest beter te maken, maar op die manies* komen wy nooit uit de ellende. Dan kan men gerust ophouden. In den heer Nyssen hebben wij een uitnemenden vertegenwoordiger in het Centraal Bestuur. De heer Madderom (Schermer) wees op "het belang, dat meer in Dultschland wordt gekocht. Wy zyn te veel op Amerika georiënteerd. Hierop wordt reeds de aandacht gevestigd, zeide de voorzitter. Het centraal bestuur zal pogingen doen om op ingevoerde groenten een contróle uitgeoefend te krygen. De heer Bypost (St. Paitcras Zuid) zeide. ook tegen het voorstel te zyn. omdat er niet in wordt gezegd, dat men zich beperken zal tot de doorgedraaide producten. Spr. zag gevaren voor de vroege kool, daar de menschen steeds blik- groenten zullen gaan eten. De voorzitter vond het een onmogeiykheid, dat het C. B. ztch alleen met de doorgedraaide producten bemoeide. Het is Juist om te voor komen dat ze doordraaien. Burgemeester Schelhaas hield een pleidooi voor de aanneming van het voorstel. Het C.B ziet de noodzabeiykheid. dat iets gedaan moet worden cm den tuinbouw te helpen. Vertrouwen in het C.B. is wel op zyn plaats. Ook de heer A. Hoogland, St. Pancras. deed zich als een voorstander kennen. Hy vond, dat het docr het Centr. Bureau kon worden ge daan. Het was volgens spr, de juiste weg. Men moet niet de aandacht vestigen op bepaalde producten. Het is zoo. dat er onder de klnders van het C.B. geen stiefkinderen moeten zyn. In stemming gebracht, werd het voorstel met 1017 tegen 241 stemmen aangenomen. Tegen stemden de vereenigingen Groentecul- tuur te Broek op Langendyk en L.TJ3. St. Pan cras Zuid. Van de afdeeling Heerhugowaard Zuid van den L.T.B. was een voorstel ontvangen, om aan te dringen, de minimumpryzen voor de .tuin bouwproducten te verhoogen tot ongeveer den productieprys, in verband met den financieelen toestand der tuinders, die met meer in slaat zyn lang op hun geld te wachten. Het zal nood zakelyk zyn, dat de consument een redelijken prijs voor de producten betaalt. Het is niet goed, dat onze medeburgers, aldus de toelichting, ook zelfs zy, die een voldoende inkomen hebben, gewoon zyn, dat byna al onze producten ver beneden den kostprys op de veilingen worden verkocht. Het bestuur is van meening. dat het wel wen- .schelyk is, dat de minimumprys den kostprijs meer benadert. Het wil het voorstel van den Ncordermarkilbond op de vergadering van het Centraal Bureau voor de Veilingen in Neder land steunen, voor zoover het 't binnenland- sche gedeelte betreft. De heer Jb. de Vries wilde voorstellen, een wittekookegeling in te voeren, gelyk eenige ja ren geleden is ingevoerd. De prys van f 125 per 100 kg. benadert beter den kostprys dan de thans geldende f090 per 100 kg. De voorzitter wees er op, dat het buitenland reeds speculeert op de mlnimumpryzen in ons land. Voorzichtigheid is dan ook geboden. De heer Tromp verdedigde het voorstel de afd. Heerhugowaard. Hy wees op de groote verschillen in prys, welke kunnen optreden in een zekere periode met een gemiddelden prys, die steunuitkeering niet noodlg maakt. Dan kan men veel te weinig hebben ontvangen. De heer A. Hoogland te St. Pancras wilde de pryzen. welke voor het bultenlandsche gedeelte gemaakt worden, binnen veertien dagen doen aanvullen uit het Landbouwcrisisfonds. Na nog eenige besprekingen werd het prae- advies aangenomen. Men ging accoord met het prae-advies van het bestuur op het voorstel om met den han del in overleg te treden om te komen tot eAi regeling, dat by ysgang en vorst de handelaren de door hen gekochte kool van schureik afhalen en naar de vervoercentra brengen tegen een nader te bepalen vergoeding. In verband met een voorstel van de vereeni- ging De West te Koedyk hield de heer ir. Rletsema een inleiding over de moderne bewaar methoden voor kool, waarvan wy reeds eerder een uitvoerig verslag hebben opgenomen. O.m. deelde de heer Rletsema mede, dat er proeven zullen worden genomen met de inrichting van een drietal schuren, naar de methoden, zooals het voorheen ging, met een iets modernere en met de door den lieer Bonnet gevolgde methode. Eenige vragen werden door Ir. Rletsema be antwoord. Ir. Hazeloop, die zelf ook onderzoe kingen heeft gedaan, deelde mede, tot welke conclusie» hy was gekomen. Spr. hoopte, dat de onderzoekingen van den heer Rletsema tot goede resultaten mogen leiden. De heer K. Wagenaar uit Heerhugowaard hield een inleiding over de beteekenls van de bloembollenveiling der L.G.C. voor deze streek. Hy constateerde aan de hand van eenige cyfers, dat de kweekers, door by de L.G.C. te veilen, een besparing van f 2800 of 6 cent per 100 stuks bollen konden maken. Spr. meende, dat de omzet van de veiling nog aanmerkeiyk vergroot kan worden, daar er pl m. 200 HA. bollen geteeld worden in deze omgeving. De omzet was nu 5 mlllioen stuks. Van die 200 H A. kunnen echter wel 30 mlllioen stuks leverbare bollen komen. Bij de rondvraag nam de heer Schaap, Ursem afscheid als bestuurslid daar zyn vereenlging zich van de L.G.C. zal afscheiden in verband met de aansluiting by Avenhorn. De heer W. Butter bracht den proefpolder te Zuidscharwoude ter sprake. Hy hoopte, dat Ged Staten door de afwyaende houding van de eigenaren van de daarvoor benoodigde gronden niet van hun plan ta v. het Geestmerambacht aouden afstappen. De heer Jb. de Vries aclitte de Ooatsyde van den Langendyk niet de aangewezen plaats voor dezen proefix>lder. Er is geen overeenkomst tus schen den grond aan de Ooateyde en dien aan de Westayde. Het is niet juist, dat de tuinders een offer aan de gemeenschap moeten brengen. Wat Prov, Staten koopen. moeten zy ook Inderdaad betalen, aeide spr. (Instemming), De voondtter wees de beschuldiging, als aou den do ingelanden tegenwerken, van de hand. Als er fouten gooiMkt zyn, dan Hjn deae ge werden er afgelost. De uitstaande voorschotten bedroegen ruim 120.000. In 1938 werden geen nieuwe credleten geopend. De vereenlging telt 198 leden. De voorzitter bracht dank aan den kassier voor dit keurig en uitgebreid verslag. Hierna zyn «ten de orde de verkiezingen. a Verkiezing van een lid van het bestuur we gens periodiek aftreden van den heer C. de Goe de. Deze worit herkozen. b Verkiezing van 2 leden van den raad van toezicht wegens periodiek aftreden van de hee- ren Jb. Govers en Jb. de Boer Czn. Beiden her kozen. c Verkiezing van 2 plaatsvervangende be stuursleden In den raad van toezicht, tredende hecren H. Zeeman en A. de Lange werden herkozen. d Wegens aftreden van den heer Joh. TTi. v. Saase als lid van de commissie tot nazien der rekening wordt voorgesteld de heer S. Stokman. Goedgevonden. Den heer van Saase werdt dank gebracht. Op voorstel van het bestuur wordt goedgekeurd de opzegging van het lidmaatschap van den heer C. Bakker, wegens vertrek naar elders, volgens art. 4 sub. 3. By de rondvraag stelde de heer L. Slot voor den kassier telefonisch aan te sluiten, hetgeen voor het financleele leven veel gemak zou geven. Het bestuur zal deze kwestie onder de oogen zien. De heer Zeeman dankte voor 't cadeau dat hy by zyn 30-Jarig lidmaatschap van den raad van toezicht heeft mogen ontvangen. Niets meer aan de orde zynde sloot de voor zitter met een woord van dank deze goed ge slaagde vergadering. Spr. achtte het zeer gewenscht. dat er een verbetering wordt aangebracht in het sys teem der publieke verhuringen. De huur- pryzen worden tegenwoordig op de open bare verhuringen opgedreven, met gevolg, dat er geen bestaan op kan worden gevon den. Als voorbeeld van een goede regeling noemde spr. de wijze, waarop de bedryven in de Wieringermeer worden verhuurd. Spr. zou het gewenscht vinden, als naast de pachtcommlssics in elke gemeente een commis sie werd benoemd, die deze zaken naar het voorbeeld van de Wieringermeer uitvoerde, ook by hét voor het eerst verhuren van landeryen. Ook by publieke verkoopingen kunnen nog ver beteringen worden aangebracht. Spr. deelde nog mede, dat de fa. Kramer be richt heeft, dat de wlttekool niet kon worden doorgelest in het middaguur. Men zegt echter wel alle mogeiyke medewerking toe Ten aanzien van het parkeerterrein deelt spr mede, dat de aanneemsom 29.750 Is. Daar komt echter nog wel een bedrag van 26000 by voor de bestrating en den aankoop van de lan deryen. Spr. verzocht, het bestuur te machtigen, een leening aan te gaan van 50000 daar van het Werkfonds nog geen bericht is ontvangen. R. K. S aatsparty. Alhier vergaderde R K. Staatsparty 1--- - Wester, waar als Pater Dr. Beaufort, lid der Tweede Kamer. Voorzitter de Groot opende de vergadering en hoopte dat vooral de jongeren lid zouden wor den van de R K. Kiesvereeniglng. Pater Beaufort ving zyn rede aan met te zeg- dat het eigeniyk nog wel een beetje vroeg was, om de balans op te maken na een 1%-jari- regeering van het kabinet, maar het kan zyn nut hebben eens te zien in welke richting dit be leid zich beweegt. Als eerste punt noemde spr. de beveiliging van de positief Christ, grondslagen onzer gemeenschap, waartegenover twee groepen van oppositie staan. Door de eene groep worden wy beschuldigd aan den leiband van Colijn te loopen. terwül de tweede groep steeds 't Room- sche schrikbewind voor oogen staat. Dit jaar is er nog een nieuwe groep bygekomen. die ons be schuldigt van gebrek aan homogeniteit. Als de vier voornaamste programmapunten noemde spr. verscherping van de echtscheidlngswet, de kin- derbijslag, zorg voor arbeid voor ons volk en le niging der werkloosheid. Verder noemde spr. de 60 mlllioen voor het werkfonds en het plan- Westhoff. dat naast werkverruiming, beoogt ver- hooging van de voortbrengingskracht van den bodem Het zal de werkloosheid met 130 A 140 duizend man doen dalen Dit werk moet be schouwd worden als normaal werk met de over heid als werkgeefster. Tot slot behandelde spr. de verbetering der handelspolitiek, verlaging be lasting voor groote gezinnen, bedryfsordening. export- en kapitaaluitbreiding. verbindendverklaring Collectieve bedryfsvergunningenwet. Hierna werd gelegenheid gegeven vragen stellen. Den heer Koot bevreemdde het, dat waar de regeering zooveel millioenen weet te vinden voor werkloosheidsbestrijding en andere zaken, zy niet een paar mlllioen kan .beschikbaar stellen voor de werk loose onderwyzers. Pater Beaufort zeide, dat dit niet de volle In stemming heeft van de Kath fractie, maar toen men voor de keuze gesteld werd de onderwysbe- «rrooting aannemen of het kabinet naar huls zenden, meende men. wegens de groote verdien sten van dit kabinet, geen rlsica te mogen ne men. De heer K Molenaar vroeg, hoe het mogelijk kan zyn. dat door de nieuwe tariefwet. waardoor toch zeker minder uit het buitenland zal ge kocht worden, meer kan geëxporteerd worden. Hferby bedoelde spr Dultschland met zyn clea- ringposltie. Spr. ontkende niet de moeilijkheden die hieraan kleven, doch meende dat wy al deze maatregelen als één geheel moeten bezien Als de binnenlandsche welvaart zal toenemen, zal men meer uit het buitenland kunnen koopen. Hierna volgde suiting. De veilingvereeniging De Langendyker Groenten Centrale kwam Dinsdagmiddag in café Bouwstra te Sint Pancras in alge meene vergadering byeen. Deze vergade ring werd door een groot aantal afgevaar digden van aangesloten vereenigingen by- gewoond. Verschillende autoriteiten, waar onder de burgemeesters van Broek op Lan gendyk en Sint Pancras. de Rykstuinbouw- consulent ir. Rletsema. ir. Hazeloop, diens voorganger, de voorzitter van de Provinci ale Commissie voor de veUingen in N -Hol land. eenige tulnbouwonderwyzers en het veillngpersoneel waren aanwezig. ken van onschatbare beteekenls.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 18