ONS BLAD over De Duitsche troepen trekken Memel binnen ST.WILLIBROHDUS Nog geen overeenstemming de „verklaring” II accoord Toch een te Boekarest? President Lebrun Het nieuws van heden in de City GROOTE GEESTDRIFT DER BEVOLKING BESPREKINGEN DUREN VOORT DE BAROMETER RECHTSCH OFFENSIEF TEGEN ALMERIA? DONDERDAG 23 MAART 1939 yEREENIGDE KATHOLIEKE PERS 5 De militaire maatregelen Grootsch banket in de Gildenhal r» »»x\\\\wuiii Auto met gymnasiasten tegen een boom Tekst van het accoord met Litauen Drie der zet inzittenden ernstig gewond DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN H.V. NEDERL.VERZ.MU. CATHAR IJNESINGEL4ÖUTRECHT Hy en de Lord Mayor van Londen pleiten voor den vrede Gayda spreekt van een „uitdaging” Het Weer s TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No 148 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt M ct-P regal; Ingezonden Mededeefingen 40 ct p BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE Protocol op Roemeentch-Duiftch verdrag zou onderteehend worden Wat Londen wèl of niet geraadpleegd De bekrachtiging van de at I s door onz» DIENST-AANBIEDINGEN, Gevraagd rubriek 10 et- per regel. hechter waren dan De houding jan Polen de met de Jaarbeurs te Berlijn. 22 Maart 1938. VON RIBBENTROP O O van den zou zou De tekst van het tot stand gekomen Dultsch- Litausch verdrag over het teruggenen van Me- mal luidt als vnlfft' Wg. JOACHIM URBSYS 8KIRPA van Bui ten- .itausche gezant Z. K. H. Prins Bernhard bij het verlaten van de Jaarbeurs te Utrecht, waar hij Woensdag een bezoek bracht voi- van SUnd op Donderdag 10 uur vjn. 140.0 Vorige stand 743.» lien- duen met eerd. :hter van ■igen este- dat In tegenstelling tot dit Duitsche bericht ▼erneemt Reuter, dat de Britsche regeering noch door Litauen noch door Duitschland in kennis is gesteld van het o vernemen van het bestuur in het Memelgebied. op *ro. ring be- •och for- fer- uwe tem- ▼oor aoe- ‘den een ,4e- BM- oor- roe- om age er 4 eea dit i de aar, ecte )ben Joda iet eer er- ie- ro- per fce lo de ien dl- oor aar er- nt- een oor en- ng) ac- Pa- BU- ror- !•- nd- be- ken. wat ver- eed- n te Leer jrke- juiat voor -bare ook raar- It NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Duitache Dag tijdens Utrecht. wekt is door de gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije. nog vergroot is door de Duitsche opslorping van Memel, is men zich er toch van bewust, dat een verklaring, gericht te gen de Duitsche politiek, onaangename ge volgen zou kunnen hebben voor Polen. vf IZf«l IIMGIM TOT fLK BIDDAG Vertegenwoordigen gevraagd Prina Bernhard heeft de Jaarbeurs te Utrecht bezocht. De Roemeensche minister van Buitenland sche Zaken, Gafencu, heeft den directeur van het Turksche blad „Djoumhourief. ontvangen en hem verklaard, dat geen sprake is van een Duitsch ultimatum aan Roemenië. Gafencu ia van meenlng, dat Duitschland de handen vol heeft met het regelen van den nieuwen toe stand en zal afzien van verdere „annexaties". Oafencu voegde hieraan toe, dat Roemenie tot den dood zal strijden voor het behoud van het kleinste stukje van zyn gebied en zijn na tionale belangen. LONDEN, 22 Maart (Reuter) Van de regeeringen van Frankrijk, Sovjet-Rusiand en Polen is nog geen definitief antwoord ontvangen ten aanzien van de verklaring, die van deze mogendheden en Engeland ver wacht wordt. De onderhandelingen over het beginsel en de bewoordingen van een der- gelijke verklaring worden voortgezet. z. -1 ot Aan geboden, geplaatst onder de Omroeper Het agentschap Rador deelt mede: Premier Calinescoe heeft tegenover vertegenwoordigers van de Roemeensche pers een verklaring afge legd van den volgenden inhoud: Het oproepen van eenlge contingenten in ze kere gebieden des lands heeft een zuiver pre ventief karakter gedragen. Bijgevolg zijn de troepen niet nabij de grens gekomen en zullen zij er niet nabij komen Wanneer over tien tot veertien dagen de internationale atmosfeer kalmer wordt, gelijk wij dat hopen, zullen de reservisten onmiddellijk naar hun haardsteden teruggezonden worden. De regeering heeft geen enkelen buitengewonen econotnlschen of flnan- cieelen maatregel genomen. Daarom moeten de omstandigheden met vol strekte kalmte worden beschouwd. Ik moet er op wijzen, dat de reservisten geantwoord heb ben op den oproep met een vaderlandslievend vuur, dat indrukwekkend was, en dat de staats- apparatuur volmaakt gefunctionneerd heeft. Dat geeft ons niet alleen een gevoel van trots, maar ook van volstrekte veiligheid. Men meent volgens Havas te Boekarest, dat Duitschland druk zal uitoefenen op Hongarije, om dit er toe te brengen zijn militaire maat regelen aan de Roemeensche grens ongedaan te maken Butler, de Britsche onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, heeft in het Lagerhuis op de vraag, of de regeering overweegt zich mst Turkije in verbinding te stellen met net oog op een overeenkomst voor doortocht van oor- logsstrQdkrachten naar de Zwarte Zee in geval van eenlge bedreiging der onschendbaarheid en onafhankelijkheid van Roemenië, geantwoord, dat, zooals de minister-president Maandag heeft te kennen gegeven, de geheele situatie thans door de Britsche regeering wordt bestudeerd. In antwoord op een desbetreffende vraag in het Lagerhuis is geantwoord, dat geen bespre kingen georganiseerd zouden worden tusschen de Engelsche en Amerikaansche generale sta ven over de ravitailleering, die de Ver. Staten zouden kunnen leveren aan Engeland en zijn bondgenooten in geval van oorlog. de Lord Mayor pleidooi voor dan een dramatisch verloop gehad hebben. Tenslotte werd een formuleering aangenomen, die tegen 0.20 uur als communiqué gepubliceerd werd. De beraadslagingen der regeering en het op de hoogte stellen van de diplomatieke ver tegenwoordigers der andere mogendheden duur den tot in de ochtenduren voort. Reeds in den nacht kwam men in verbinding met de Litau- sche autoriteiten In het Memelgebied. De mili tairen begonnen toen reeds met de ontruiming van het gebied. Besprekingen over de „gemeenschappe lijke verklaring” duren voort Hitler bezoekt heden Memel „Deutschland”. Verschillende Britsche bladen meenen, dat Engeland een daad moet stellen om het ver trouwen van de Oost-Europeesche hoofd steden te winnen. De ..Times" is van oor deel, dat de invoering van den natlonalen dienstplicht in Engeland een zeer gunstig effect in Warschau en Moskou zou hebben. Waarnemers in de Poolsche hoofdstad zjjn van meening, dat de Poolsche regee ring zich in een uiterst moeilijke positie bevindt, want, terwijl het gevoel van om singeld te worden door Duitschland, dat ge- wisselende bewolking, plaaUeijjk ^iiiiiiiiiiiiiiimuiiiiiiimiiiiiiiiiiinHiiniiiiiiiiiiiiiiiiiMmiiiHHiiiiim Hoewel Engeland een der onderteekenaars van de Memelconventie is, wordt er de nadrula op gelegd, dat deze conventie geen verplich tingen ten aanzien van eenlge wijziging in den status van het gebied met zich meebrengt. Met drie ziekenauto's werden de ernstig ge wonden naar het Stads- én Academisch Zieken huis te Utrecht vervoerd. Indien zich geen com plicaties voordoen, wordt levensgevaar niet aan wezig geacht. De twee licht gewonden werden naar het Maarten Maartenshuis vervoerd. De slachtoffers zijn ongeveer twintig jaar oud er allen leerlingen van de hoogste klasse van ge noemd gymnasium. „De bekrachtiging van de solidariteit van Italië met de politiek van de as heeft niet alleen betrekking op de diplomatieke ontwik keling, doch ook op eventueele militaire ont wikkelingen van een Europeesch politiek conflict", aldus Gayda in een hoofdartikel in de „Giornale dTtalla”. °ok de andere groove mogendheden, zooals Sovjet-Rusiand en Polen, werden op de hoogte gesteld Sovjet-Rusiand en Polen zouden een verklaring hebben afgelegd met de strekking, “*t de actie slechts op het Memelgebied be dekking mocht hebben. De bespreking in de geheime zitting van den Landdag moet nu en llllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfl^ VERWACHTING: VOOR HET GEHEELE LAND: enkele lichte buien, meest matige Westenwind, ■elfde temperatuur als gisteren. en zijn echtgenoote door den Lord Mayor, sir Tijdens de rede van den Franschen president Generaal Sikorski besluit met de gende overwegingen over de houding Polen: „Het hangt van Polen af. of daf deel van de geschiedenis, dat thans opengesla gen wordt, somber zal zijn, dan wel of daar op zijn ware grootheid geschreven worden zal. Optredende uit naam var. zijn eigen on aantastbaarheid, zal het volk van Polen zich, wanneer het oogenblik gekomen is, scharen aan de zijde van hen. die zullen strijden voor de vrijheid.” Een Roemeensch-Duitach accoord toch tot stand gekomen gijn. Berlijn Boedapest tot matiging aansporen. Woensdagavond is op den Amersfoortschen weg te Doom een auto, waarin zes leerlingen van het gemeentelijk gymnasium te Nijmegen waren gezeten, door tot nu toe onbekende oorzaak te gen een boom gereden. Het ongeluk geschiedde vóór het afgaan van den Maarnschen berg dicht by het landgoed „De Zonheuvel" De jongelui hadden op het Maarten Maartenshuis juist een lezing bijgewoond. De wagen werd grootendeels in elkaar gedrukt. Drie der inzittenden, de hee- ren H. de M. Van L., J. L. en Van N., werden ernstig en twee licht gewond. De zesde inzitten de bleef vrijwel ongedeerd. Geneeskundige hulp was onmiddellijk aanwezig, aangezien in*- een tweeden auto zich dokter Van Der Sluis uit Nij megen bevond, die ook bij de voordracht aanwe zig was geteeest en die evenals de anderen naar zijn woonplaats terugkeerde. Na korten tjjd ver schenen nog twee plaatseiyke dokters. Volgens Havas wordt in officieele Britsche kringen verklaard ten aanzien van de verklaring van verzet tegen aanvallen, dat de vier betrok ken mogendheden, Engeland. Frankrijk. Polen en de Sovjet-Unie nog besprekingen voeren. De tekst, welke den regeeringen van deze landen door middel van hun ambassadeurs is voorge legd, is niet definitief, en wijzigingen kunnen nog worden aangebracht. mei luidt als volgt: '„De Duitsche rykskanselier en de president van de republiek Litauen hebben besloten door middel van een verdrag de hereeniging van bet Memelgebied met Duitschland te regelen, hiermede hangende vraagstukken tusschen Duitschland en Litauen op te lassen en zoo den weg te effenen voor vriendschappelijke betrek kingen tusschen beide landen. Te dien einde zjjn tot gevolmachtigden be noemd: Voor den Rijkskanselier de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken, Fbeiherr von Rlb- bentrop en voor den president der Lltausche republiek de Lltausche mijter landsebe Zaken Urbsys en de Lit te Berlijn Sklrpa, die. nadat de volmachten in goede orde bevonden waren, bet volgende zijn overeengekomen Artikel 1: Het door het Verdrag van Ver- «ailles van Duitschland afgescheiden Memel gebied wordt met ingang van heden met het Duitsche Rijk hereenlgd. Artikel 2: Het Memelgebied zal onmiddeliyk door de Lltausche militaire eti politiemacht worden ontruimd. De regeering van Litauen zal er zorg voor dragen, dat bet gebied bij de ontruiming in ordelijken toestand wordt ach tergelaten. Beide contractanten zullen, voor zoover noodlg, commissarissen benoemen, die zorg zullen dragen voor het overnemen van die overheidsorganen, welke niet in handen van de zutonome autoriteiten van het Memelgebied liggen. Artikel 3: Teneinde rekening te houden met de economische belangen van Litauen zal te Memel voor Litauen een vrljhaven-zone worden bepaald. De bijzonderheden worden geregeld in een bijlage by dit verdrag. Artikel 4: Ter bekrachtiging van hun besluit een vriendschappelijke ontwikkeling der betrek kingen tusschen Duitschland en Litauen te waarborgen, nemen beide partijen de verplich ting op zich, noch wederzijds over te gaan tot daden van geweld, noch één, tegen een der beide partijen gerichte daad van geweld door derden, te steunen. Artikel 5: Dit verdrag treedt in werking met de onderteekening. Ter bekrachtiging hebben de gevolmachtig den van beide partijen dit verdrag ondertee- kend. Opgesteld in de Duitsche en Lltausche taal. Italië blijft getrouw aan de as omdat alle Italianen begrijpen, dat het blok der groote de mocratieën in werkelijkheid niet alleen gericht is tegen het nationaal-soclaustlsche Duitsch land. doch ook tegen het fascistische Italië Het blok van imperialisten, militaristen en bankiers der democratieën zou moeten worden gecompleteerd door Sovjet-Rusiand, dl. door verklaarde vijanden van kapitalisme en Impe rialisme. Overigens kan men bij voorbaat betoogen. dat noch Polen, noch Roemenië, noch Joego-Slavlë, noch Turkije, die zich ook bij het democrati sche blok zouden moeten aansluiten volgens het stoute plan van Frankrijk, zich zal willen rangschikken onder de vijanden van Duitsch land. alleen om Fransche beiangen te dienen. Hoe het ook zy; Italië Is gereed de uitdaging te aanvaarden Onder het opschrift: „Het uur der groote be slissingen” publiceert het blad „Polonla", het orgaan van de Christelijke democratische partij, een artikel van generaal Sikorski, waarvan de voornaamste passages als volgt luiden: „Het bezit van Tsjecho-Slowakije verzekert Duitschland de ontegenzeglyke superioriteit in geheel Centraal- en Oost-Europa. Deze toestand Is allerdrelgendst voor alle landen, die in de nabijheid van Duitschland liggen. De landbouw- rijkdommen van Roemenië en zjjn petroleum- terreinen vormen reeds het voorwerp der open lijk beleden Duitsche begeerte. Wanneer Duitschland er in zou slagen den enormen buit van Tsjecho-Slowakije aan te vullen met de uit gestrekte natuurlijke rijkdommen van Roemenië, zou Hitler niet meer dralen een oorlog van langen duur te ondernemen en aldus zijn droom van verovering van Europa en van oprichting van het „heilige Duitsche rijk" te verwezenlij ken. Ongelukkig voor Duitschland. vergeet het. dat in den modernen oorlog „de moreele factor” van kapitaal belang is, en van dit standpunt ge zien heeft de roof van Tsjecho-Slowakije het ge weten der geheele wereld tegen Duitschland in opstand gebracht.” Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Kau- h»«: Over het verloop der beraadslagingen van de Lltausche regeering en de daarop volgende diplomatieke actie wordt nog het volgende be kend: Te 22 uur gisterenavond verschenen mi nister-president Mlronas en de minister van Buitenlandsche Zaken, Urbszys, in den Land- da8 Zy brachten uitvoerig verslag over den toestand uit. Te dezer tijd had de uitgebreide ministerraad zijn standpunt in beginsel reeds bëpaald Intusschen waren ook de mogendhe- die de conventie van Memel geteekend hzdden, van het standpunt der Lltausche re- geering in kennis gesteld: naar haar oordeel werd gevraagd. Beide mogendheden, Engeland en Frank- rük, verklaarden, dat ijj, indien Litauen zich ®et de Duitsche eiachen accoord verklaar- teen maatregelen zouden nemen ten aanzien van het scheppen van een juridl- tehen grondslag, en dus het Lltausche standpunt tot het hare maakten. De Lord Mayor van Londer. verklaarde in zijn antwoord, dat beide landen uren van be zorgdheid hebben beleefd, doch men gelooft thans, dat de volken der wereld vurig vrede wenschen. wy hopen, aldus de Lord Mayor, harteiyk, dat de politiek van nauwe samen werking, welke, naar wy gelooven, in het be lang van den wereldvrede Is. zal worden ver volgd.” Nadat nog toasten waren uitgebracht op den Konlng en den president en mevrouw Lebrun, vertrok de president kort na drie uur. De stoet reed naar Buckingham Palace terug onder de toejuichingen der menigte. zeer verheugd 'en haard der der deugden President Lebrun en Londen hielden een vrede. -- REDUCTIE B - - - Uitvoerig tarief voor adverteeren bij abon nement wordt op aanvrage gaarne deer e?*” Administratie verstrekt. Volgens een gewooniyk goed ingellchte Roemeensche persoon!ykheld zou de toe stand er als volgt uitzien: Hongarije heeft zyn strijdkrachten gemo-< billseerd. Roemenië heeft slechts de dek king van zyn grenzen verzekerd; onder die omstandigheden moet Hongarye den eer sten stap doen. Duitschland zou bijgevolg het Initiatief nemen tot een dringenden stap te Boedapest, opdat Hongarije zijn troepen zal terugtrekken. Roemenië zou dan volgen. GIBRALTAR. 23 Maart (Havas). Uit Malaga ontvangen berichten melden belang rijke troepenconcentraties der rechtschen ten Noordoosten van Malaga. Deze troepen omvatten rechtsche stryd- krachten, Italiaansche infanteriedivisies, le- gionarissen en Marokkaansche troepen het geen doet veronderstellen, dat de rechtschen aan het einde van deze week een aanval zul len ondernemen op Almeria en de kustgebie den in Zuid-Spanje. Generaal Quelpo de Lla no zou te Malaga verwacht worden en de ope raties in deze zóne lelden. BUEKAREST, <2 Maart. (Havas) aanvullend protocol op het Duitach-Roe- meensch handelsverdrag van November JA, waarover sedert twee weken te Boekarest wordt onderhandeld, sou zonder verwijl worden onderteefcend. Terwijl n>en gisteren een opschorting der besprekingen onder oogen zag en uitstel van de onderteekening, zouden de besprekingen van vandaag in staat hebben gesteld te komen tot een voor beide partUen bevredi gende basis voor een accoord. Het D.NB. meldt verder uit Beriyn, dat na een onderhoud tusschen von Ribbentrop en den Litauschen minister van Buitenlandsche Zaken Urbsys, de Duitsqhe en de Lltausche delegatie Woensdagavond om 7 uur zyn by- een gekomen. De in vrléndschappeiyken geest gevoerde on derhandelingen, aldus meldt het DJ4B., heb ben geleid tot een oplossing, die de hereeni ging van het Memelland met het Duitsche Ryk regelt, en de voorwaarden schept voor toe komstige betrekkingen van goede nabuur schap tusschen de beide landen. Bijzonderheden over het vliegongeluk in Amerika, waarbij P- Guilonard en ir. v. Baumhauer omkwamen. LONDEN, 22 Maart. (Havas). Te elf uur he denochtend heeft president Lebrun op Bucking ham. Palace het diplomatieke corps te Londen ontvanger!, De Fransche ambassadeur te Londen, Corbin, stelde alle ambassadeurs en gezanten, geaccre diteerd by het hof van St. James, aan den Franschen president voor. Vervolgens zyn president en mevrouw Lebrun per auto naar de Gildenhal vertrokken, om een banket by te wonen, dat te hunner eere werd aangeboden door den Lord Mayor van Londen Er was zeer groote belangstelling langs den weg, welken de stoet zou volgen. Voor alle ra men stonden vele belangstellenden. De menigte, welke langs den geheelen weg dicht opeengepakt stond, juichte het hooge ge zelschap harteHjk toe; militairen vormden een eerehaag. By aankomst verwelkomde de Lord Mayor van Londen het Fransche staatshoofd en diens gemalin, mede namens de aidermen en bur gers vqn de City van Londen Hij gewaagde voorts van de banden van wederzydsche vriend schap en begrip, die tusschen de beide landen bestaan en nimmer hechter waren dan zy thans zyn. President Lebrun verklaarde te zyn zich in deze Gildenhal. del gemeentelijke vrtjheden, symbool d van arbeid en discipline, het traditionee'e erf deel van het Angel-Saksische volk, te bevinden. In de groote zaal van de Gildenhal was een banket aangericht, waarvoor achthonderd voor aanstaande personen waren uitgenoodigd. Ook hier voerde de president der Fransche Republiek, het woord: „Te Londen^sktde hy. zyn eenlge der meest edele beginselen der moderne wereld geboren. In vyf werelddeelen vinden vryheid en eer be schutting door de Union Jack. MEMEL, 23 Maart. (D.N.B.). In de Woensdagavond gehouden buitengewone byeenkomst van den Landdag van Memel heeft de leider der Memel-Duitschers, dr. Neumann, eep proclamatie voorgelezen, r waarin Hitler dank wordt gebracht. Ver der deelde hy mede, dat hy namens het Memelland een telegrafische betuiging van trouw aan den Führer had gezonden. MEMEL, 23 Mrt. (DNB) Heden morgen even na 8 uur zijn de Duit ache troepen onder stralend lente weer in de stad Memel aangekomen, waar zij door de bevolking met groote geestdrift verwelkbmd wer den. Gemotoriseerde formaties van de politie en van de S.S.-eenheden waren reeds gisteravond in Memel aangekomen. De gemeenschappelyke herinnering aan hun beproevingen en hun vreugde vereenigt thans onze belde groote hoofdsteden voor altyd in een vriendschap onzer beide landen. Slechts één wensch koesteren zy: de hand having en versterking van den vrede, en eensgezind streven zy er naai de opgroeien- den geslachten, van welk land ook. de vrij heid en het geluk van lederen dag te ver zekeren en vastbesloten alles in het werk t< stellen, dat vereenlgbaar Is met hun waardigheid en eer om een terugkeer van rampen te voorkomen, aie zoowel aan Frankryk ais aan Groot-Brlttannlë zooveel tranen en bloed hebben gekost." In de Guildhall te Londen werden Woensdag u president Lebrun Frank Bowater, ontvangen, waarbij vele autoriteiten aanwezig waren. i b

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 1