De levenstaak het meisje van HOORN NIEUWS 9 t EEN REEKS WEEKENDS VRIJDAG 24 MAART 1939 A.A.Z.A. IN HET ZILVER Een der beste fondsen van ons land Luisteren en zien Gemeenteraad van Oude Niedorp Opgewekte, flinke meisjes zien zich reeds verplaatst in hun schoone levenstaak Luchtbescherming R.K. VROUWENBOND ZAI Een geanimeerde jaarvergadering Werkloozenzorg Kindertoeslag Congregatie H. Familie HEM R Rome-reis VENHUIZEN BAKKERSTENTOONSTELLING 1 Vele prachtige werkstukken Met een kwinkslag er tusschen door, zooals altijd, spreekt deken Bots over de verheven, bovennatuurlijké beteekenis van het huwelijk EENHEID BIJ DE VENTERS De heer Presser spreekt ONDERDIJK OPPERDOES I JEU FL les V. Wat alles bij kan dragen tot het schep pen van sfeer in tiet gezin de ten toonstelling toont liet 21 j ern Ikhl Khl bezi SA J et k ftui Moeilijke tijd voor onze scheepvaart K Bi ■art Donkere wolken wegens inter nationale spanningen Bewuste vorming voor het goede, christelijke huisgezin De begrooting 1939 vertoont een nadeelig saldo van f 302.38 521 werkzoekenden Receptie en huldiging Ern onzer redacteuren schrijft ons uit Den Haag: ft bl de toonstelling. den (Zuid -Scharwoude) Oev na- de S Ow KI. hun or H'.K.V.V. „Strandvogels" Het eerste elftal spelen thuis om 1 uur tegen West-Friezen hul* Het streven van onder i-- - Het voorschot op' de voor De zal hel het ver een f°to Benoemd Tot bezoldigd gemtenteveldwach- ler alhier is benoemd, de heec R Zwaagstra. thans controleur van de werkverschaffing te Tietjerksteradeel (Fr.). Vitbetatingaprijsen. De uitbetaling aan de stoocnzuivelfabriek de Volharding stond van 29 Januari tot 4 Maart on 6.03 per KG melk en 1.704 per K.G. vet, tegen resp. 7.15 en 1.92 van 1 tot 28 Januari. Een langdurig debat, dat soms wat rumoerig was, volgde na deze inleiding. V<X ken met krii 37l( goed 1 den o land. met Bzelke ook i zonde veirA> bur. voorstellingen heer v. Dam- Alkmaar de Mo Zijl da t «hm K. Leeft, ienkv L bl Biedl MEK nlg lettei Oen OEI q Wet P betrei met *1 cf ex 27053. Biedt Groni ondei dit b Ge c Men bouwjaa in tegel »chen 2 Over rel Bogen v (Ore 133. Gevr B ft? daal. deeligst laat zien. Daarbij sluit aan: een bezoek aan de ten den geestelijken H. Bakker, die OP 31 ran het Utrecht, istorisct een inle zorg var ken". Dit or van de werkloos Thans was het woord aan adviseur, den weleerw. heer vertelde over zijn Romereis en wel in het bij zonder over den dag der Pauskeuze in den geest, zooals wij reeds in ons blad hebben vermeld. Spr. vertelde van de vele zoowel verheven als aangename momenten, welke hij op dien dag had beleefd, terwijl hij ook nog vertelde van de vele -rachtige oude gebouwen en kerken in de Eeuwige Stad. tionale schepen moeten worden vervoerd, zullen de minimum vrachten schema's tot onbillijk heden voeren. Het is te hopen, dat tijdig maat regelen worden genomen, waardoor de voor- deelen van de minimum vracntenschema's niet aan een paar bevoorrechten ten deel va len. Naar de meening van spreker is de oplos'-lng te vinden in een compensation pbol, waardoor In de week van 12 t/m 18 Maart 1939 waren 1S4_ personen opgenomen in de steunregeling voor werklooze arbeiders en 19 in de steun regeling voor kleine tuinders. 28 werden ge plaatst in de gemeentelijke en 78 in de centrale werkverschaffing: il5 personen namen deel aan de spaarregeling voor B-steun. De volgende aantallen bons voor goedkoope levensmiddelen werden afgegeven; Margarine 662: bak- en braadvet 344; vleesch in blik 74; tomatensoep 66versche groenten 966; pekelgroenten 88; groenten in blik 160; versche zeevisch 181: gerookte visch 78; gebak ken visch 67; zoute visch 56- totaal 2742. Lezing van D. van Egmond. Woensdag avond had een vergadering plaats van bloem bollenkweekers. Aanwezig was het bestuur van de veiling West-Friesland. Als spreker was uit- genoodigd de heer D. van Egmond. voorzitter vgn de bollenveiling „de H.B.G.” te Lisse, die zeer interessante en belangrijke aanwijzingen gaf over de schuurbehandeiing van tulpen. Spreker behandelde eerst het leverbaar en vervolgens het plantgoed. Aan het leverbaar worden groote export-eischen gesteld Men mag de gerooide tulpen nooit in zakken, manden of op hoopen laten staan, doch men moet eiken dag de oogst uitstorten liefst op een houten vloer bij een temperatuur van 75 tot 80 graden Fahrenheit. Met verkeerde temperatuur komt de ontwikkeling niet volledig tot stand en dat toont zich bij het trekken. Goede behandeling vereischt dus, dat men de tulpen lederen avond uitstort in lagen, niet dik ker dan 20 cM. Na het pellen, sorteert men ze in leverbaar en plantgoed Is het leverbaar rijp gerooid, dan wordt het (zift 11 en 12) bewaard bij een temperatuur van 68 graden Fahrenheit; is het onrijp gerooid, dan moet het tweemaal 24 uur bewaard worden bij een temperatuur van 75 tot 80 gr en daarna ook bij een temperatuur van 68. Het onrijp rooien van de tulp is echter altijd uit den booze. De bol moet in den grond tot rijpheid komen. Is dit niet het geval, dan is het zeer ondeskundig handelen, wanneer men de bollen in zakken of manden laat staan, om ze op die manier rijp te laten worden. Het plantgoed moet bij het bewaren ook zeer worden ontzien. Allereerst moet de bewaarplaats aan bepaalde elschen voldoen. Deze moet droog zijn, op constante temperatuur worden gehou den en voldoende toevoer van versche lucht hebben. Cementen vloeren zijn niet aan te be velen. Huiszolders zijn goede bewaarplaatsen. In ieder geval gaan houten vloeren boven alles. Ongeveer half Juli begint de zg.n. voorbehan deling van het plantgoed. De middelmatige tem peratuur, die voor het bewaren van alle soorten kan worden gehandhaafd, is bij de vporbehan- deling 7580 graden. De ramen mogen in de bewaarplaats nooit nat zijn. Men moet zorgen voor niet te groote afwisseling tusschen nacht en dag-temperatuur. De nabehandeling van het plantgoed gaat tot eind September en eischt een temperatuur van 75—700 gr. tot half October Dan wordt de temperatuur tot 65 gr. gebracht en gehouden tot planttijd. Spreker ontraadde daarop ten sterkste het wachter met de menschen In de werkverschaf- fmg. aie geen kindertoeslag krijgen. Wordt kin dertoeslag verleend, dan verdient deze ambte naar veel meer dan anderen in deze categorie burgers. Spr. vond, dat men van den veld wachter geen troetelkind moest maken Het is geen tijd voor salarisverhooging. Spr. wees er op, dat het salaris van den veldwachter stijgt tot maximaal f 1845. De VOORZITTER vestigde de aandacht op de moeilijke begrootingspositie en adviseerde voorlooplg het voorstel aan te nemen Een ma- ximum-salaris van f 1 845 voor een gemeente als Oude Niedorp vond spr. ruimschoots voldoende De heer MOLENAAR Wees op het voorbeeld van het Rijk. De VOORZITTER'noemde het voorstel van B en W. ver-strekkend en bracht dit in stemming De heeren De Heer, Waybtoer en Van Zoonen stemmen voor, de heeren Bierman. Kolkman en Molenaar tegen, zoodat de stemmen staakten en "het voorste) op de volgende vergadering weer aan de orde komt Het voorstel-Kolkman kwam niet in stemming. - -- VWS iUtlAi VU. --—DO rapen van de tienen..Voor export naar Enge- heer J. Lourens. Deze kon met een eerlijk han land zijn de tienen trouwens ai uitgesloten. De grond, waarop we onze tulpen uitzetten, mag niet zoo zijn, dat de boHen meestentijds half in het water staan of dat ze in den zomer verdrogen. Na zijn lezing behandelde spreker enkele prac tische vragen. Een klein zaaltje aan den overkant van den Scheveningschen weg herbergt deze tentoon stelling reeds enkele weken Een heerlijkheid om te zien, die Paasch-tafel, met die narcissen vaasjes uit oude eierschalen; die Kersttafel met een kleine devote spreuk als siersel, dat hyacinten tuintje, dat konijnenhok, dat hob belpaard uit doodgewone planken, dat poppen huisjes uit lucifersdoosjes, dat zaagwerk, die a|bums, die boeken-verzameling voor het gezin -t- practisch en leerzaam. Daar doet leder Ideëen op. Leuke ideëen over hoe het prettig lean zijn in huis. Hoe er sfeer te scheppen valt. Twee voordrachten bezetten na het bezoek aan deze tentoonstelling den verderen middag Eéne van een priester dat was op het eer ste week-end plebaan Fiibry, op het tweede deken Bots en dat zullen op de volgende week ends asptoor Möller en pater van RUckevorse! zijn. Zjj spreken over de christelijke opvatting van het huwelijk. Het huwelijk als sacrament. als een Instelling, die ons dichter tot God moet brengen, het huwelijk in bovennatuur- Hjk licht, dat alleen dan een volkomen geluk kige gemeenschap vormt, wanneer God in het middelpunt staat. En één voordracht van een vrouw uit het practische leven vooral géén biechtmoeder 1 die iets van de moei lijkheden van lederen dag vertelt, van het be waren van de blijheid in het gezin of Van de orde. Een wandeling naar zee en een plechtig Lóf besluiten dan het week-end. Een prachtig initiatief, waarvan alle meisjes van 17 jaar en ouder in het Haarlemsche E4s- dom kunnen proliteeren, wanneer zij zich spoe dig aangeven bij het Centrale Graalhuls aan den Scheveningschen Weg te Den Haag of bij hun eigen pastoor. Een initiatief, dat ongetwijfeld den bouw van een gezond christelijk gezinsleven in de toe komst zal bevorderen. Naar aanleiding van het verzoek van den R K Politiebond St. Michael, om den gemeenteveld wachter kindertoeslag te geven, ontstond eenlge discussie. B en W. adviseerden afwijzend, zoo wel gezien het salaris van den functionaris, dat f 1545 bedroeg, terwijl de man pas 3 maanden in dienst is. als mede met het oog op de ge- rneentefinanciën. De heer KOLKMAN was principieel voorstan der van kinderbijslag, doch hetgeen gevraagd werd, n.l. 3 pet., vond spr. te veel: Spr stelde voor te beginnen bij het ?de kind f 50 per kind toeslag te verleenen De VOORZl'lT'EK ontraadde dit voorstel, met het oog op de gemeentefinanclën en de conse quenties t.a.v. andere gemeente-ambtenaren. De heer KOLKMAN, gesteund door aek heer Bierman, handhaafde zijn voorstel, waarna wet houder v. ZOONEN het voorstel van B en W. Verdedigde. In een principieel debat, wilde spr. niet treden en vergeleek slechts het 'salaris van den veld- - O secr.-penningmeester, 4 van het waren mevr. en de aanwezig. 1 en de boden werd door den administrateur, den heer C. H. Blees, aan den heer Schouten een et« aangeboden, terwijl mevT. Schouten een bloe menhulde in ontvangst nam. In den loop van den dag werd namens het bestuur van het A.A.Z.A. en O. bij het Dr. J. M. van Dammonument een tak bloemen neer gelegd. wat op dezen dag. nu het ziekenfonds, waar hij bij zijn leven zoo krachtig aan gewerkt heeft, jubileert, zéker op zijn plaats was De raad van Oude Niedorp kwam gisteren middag onder voorzitterschap van burgemeester S. H. J. Bosma ten raari huize bijeen. Van de ingekomen stukken vermelden wij: de goedkeuring door Ged. Staten van het raads besluit tot verpachting van gemeente-lande- rijen van den heer P Klaver te Zijdewind, dat hij zijn benoeming tot lid van het B A. weer aanneemt en van Ged. Staten een schrijven, inzake de bijdrage van f 4 000 voor den bouw van de Oude Niedorperbrug. Deze stukken wer den voor kennisgeving aangenomen. Besloten wérd vooralsnog niet toe te treden tot den dienst voor "H oor- en nazorg voor gees teszieken. Voorts werd de gemeenterekening '37 door Ged. Staten goedgekeurd terug ontvangen. Het Algemeen Afdeelings Ziekenfonds Alk- maar en Omstreken van de Ned. Mjj. tot be- Om dit heuglijke feit te herdenken, had het dag zijn zilveren bestaansJubileum. Om dit heugelijk feit te herdenken, had het bestuur allereerst een gedenkboekje laten ver- i van voor- B. en W. stelden voor een bedrag van f 515 te voteeren voor aanschaffing van benoodigd- heden voor de Luchtbescherming. Hiervoor was benoodigd f 640; reeds was f 75 op de begrooting uitgetrokken, terwlil geacht wordt, dat de beide Kruisvereenlglngen elk f 25 •bijdragen in de kosten voor een zuurstofappa raat. dat f 100 kost, zoodat de gemeente hier voor slechts f 50 betaalt Het Witte Kruis deed reeds toezegging. De heer DE HEER vroeg, hoe deze uitgaven gedekt moeten worden. Spr. vond bovendien de maatregelen voor het platteland niet zoo noo- dig. al was hij voor een zuurstofapparaat. De VOORZITTER zelde. dat alleen het hoog- noodige wordt aangeschaft. Weth. VAN ZOONEN was ook geen erge voor stander van deze uitgaven, doch als de raad het niet doet, wordt het bedrag van hoogerhand op de begrooting geplaatst. Conform voorstel van B en W. werd aldus besloten. Besloten werd voorts tot afwikkeling van een tuindersvoorschot, waardoor aan de Raffeisen- bank een bedrag van f 157.25 moet worden be taald. Door deze, en de andere in deze vergadering gevoteerde uitgaven, was wijziging der gemeen- tebegrooting 1939 noodig, die daardoor na ver dwijning van het bedrag aan onvoorzien van f 128.84 en nadeelig saldo zal vertoonen van f 302.28. Deze begrootingswljziging werd, ook alweer in de stemming van „het zal wel moeten" aangenomen. Bjj de rondvraag vroeg de heer DE HEeR toezicht op het snelle rijden op de wegen in de dorpen, waarop de VOORZITTER den veld wachter attent zal maken. Hierna sluiting. exploitatievergoeding de R K. Par school te 't Veld werd bepaald op f 1688 60;; de vergoeding over "31 aan deze school op f 1.742 45. Het voorstel van B. en W.. om het raadsbe- besluit tot verhooging van het salaris van den Isten ambtenaar met f 100 in te trekken, werd aangenomen, echter niet voor dat de heeren De Heer en Van Zoonen tegen deze houding van hoogerhand hadden geprotesteerd, welk protest blijkbaar op de overige raadsleden wei nig indruk maakte. Tegen toetreding van de gemeente Wieringer- meer tot den Vleeschkeuringsdienst Barsinger- horn werd geen bezwaar gemaakt. Hedenavond te kwart over acht H. Familie. Voortzetting van de conferenties over de Oxford beweging. Mogen, nu we de lente zijn Ingegaan, zoowel de jongeren alsook de ouderen allen present zijn. L. J. NUS, pr. Directeur vele landen om goederen nationale vlag te vervoeren is voor de Nederlandsche scheepvaart buitengewoon deelig. Spr. vreest, dat de Nederlandsche koopvaardij tengevolge van maatregelen in het buitenland een moeilijken tijd voor den boeg heeft. Met belangstelling had spr vernomen, dat de minister van Economische Zaken verleden week in de Eerste Kamer heeft medegedeeld, dat de regeering met voorstellen zal komen ter bevordering van de vernieuwing van de N*- derlandsche koopvaardijvloot Spr. betwijfelt, of voor de wilde vaart financleele hulp voor het bouwen van schepen aanleiding zal zijn nm tot bouwen over te gaan, daar de dispari teit tusschen de vrachten in de wilde vaart en die. welke noodig zijn om nieuwe booten Iconend te exploiteeren. zeer groot ts Hij gelooft, dal hier steun in anderen vorm bovendien noodig zal z)jn. De vrachten in de wilde taart zijn in het afgeloopen jaar behalve-van de beschermde ge bieden slecht geweest. Het spreekt dan ook vanzelf, dat de samenwerking tusschen reeders van verschillende landen om te trachten de vrachten op een zeker peil te handhaven de volle aandacht van de vereenlging heeft gehad. Indien het streven, dat hoe langer hoe meer het streven naar voren komt om ladingen voor eigen land onder nationale vlag te vervoeren, voortgang vindt en regeeringen en Charterer* tot voorwaarde stellen, dat ladingen met na- Reeds twee maal hebben de stijl volle zalen van het groote, rood zwart geschilderde Centrale Graal- huis aan den Ouden Schevening schen Weg een echt mooi en frisch week-end geboden aan een groep op gewekte, flinke meisjes, allen van dien heerlijken leeftijd, waarin zij hun le venstaak kiezen. Nog drie zullen er hier volgen. En dan nog één in Hoorn. De afd. Hoorn van den Alg. Ventersbond in Nederland hield een goedbezochte vergade ring in café Van der Berg aan de Kaasmarkt. De heer Presser, hoofdbestuurder uit -imster- dam, besprak de problemen, welke momenteel voor de venters en straatkooplieden bestaan en vroeg zich af, welke maatregelen kunnen wor den genomen op economisch en soclaaF gebied. In de eerste plaats wees spr. hierbij op de orde- ningsgedachte en bepleitte hij de wenschelijkheid dat de nieuwe toevoer vaj» straatkooplieden wordt geremd. Dan bestaat de- groote grief tegen de abnormale bedragen welke door som mige gemeenten voor ventvergunningen worden geheven en waardoor voor de venters een on houdbare toestand is ontstaan. De minister heeft thans een landelijke regeling voor straat kooplieden In het uitzicht gesteld, doch hoe deze er uit zal zien, kan niemand zeggen. In verband met de belangrijke vraagstukken, welke aanhangig zijn, bepleitte spr. een krach tige organisatie, welke langs den parlemental-' speelt uit om 2.30 tegen Woudia 1 en de junioren ren weg moet trachten de rechten voor de kleine zelfstandigen te bepleiten. Dut verschil lende zaken bij de commissie-Fockema An- dreae in een vergevorderd stadium van voor bereiding zijn, is beteikt door Jarenlange taaie volharding. Spr. besloot zijn rede met een krach tig pleidooi, om alle verdeeldheid terzijde te stellen en een opwekking tot de ongeorgani seerden om als lid tot den Bond toe te treden, De „week-ends plegen aan te vangen met een inleiding door den directeur der vrouwelijke jeugdbeweging de Graal, prof. Vollaerts, over de wijze, waarop het meisje m welken levens staat ook geplaatst, haar talenten voor het moederschap, het natuurlijke of het geestelijke, kan ontplooien. Aanstonds daarop volgt een causerie over het omgaan met kinderen. Een causerie hoofdzakeiijk ingesteld op de twee ledige waarheid: wanneer ik geen persoonlijk heid ben, wanneer ik zelf niets heb, kan ik den kinderen ook niets geven; en; ook in den om gang'met kinderen dient men zijn verstand te gebruiken en rustig te laten werken. Onmld- dellijk volgt daarop de practijk. De meisjes ha len de oude kinderliedjes weer eens op en leeren er nieuwe, er wordt hen gewezen hoe zij bjj voorbeeld een kinderfeestje In elkaar moeten zetten, zjj krijgen te zien, wat zij met handenarbeid kunnen bereiken en zooal meer tot het einde van dien Zaterdag. De Zondag daarop vangt, ns de H. Mis, wéér aan met een practische les; hoe breng ik sfeer in huis. Zij handelt over de inrichting vun het huls, over het huiselijk feestje als het rustpunt in den gang van alle dagen en over den onderlingen omgang der huisgenooten, die nipt minder mag zijn, dan den omgang met vreemdelingen, waarin leder zich óók, net als tegenover een vreemdeling, altijd op zijn voor- Te 's-Gravenhage is Woensdag de jaarlijk- sche algemeene vergadering van de Nederland sche Reedersvereenlglng gehouden. De voorzitter, de heer J. G A. Fontein, di recteur van de N. V. maatschappij „Zeevaart” te Rotterdam, hield een rede, waarin hjj her innerde aan de telkens terugkeerende interna tionale moeilijkheden, die ieders handelen ge durende het afgeloopen jaar in sterke mate hebben beïnvloed. getuigen, dat geen patiënt zoo goed geholpe wordt als de verzekerden bjj dit ziekenfonds. Ook h’ij bood een cadau aan In den vorm van een theeservies, ddt nu echter voor iets anders omgewisseld zal worden. De voorzitter, die lederen spreker uitvoerig beantwoord had, dankte nog eens in het alge meen allen, die door mondelinge of schriften)* gelukwenschen, cadeaux of bloemen van hun belangstelling blijk hadden gegeven. Dan huldigde hij den mede-jubileerenden secretaris-pennlngmeester, den heer B. Schou ten, die met hulp van zijn echtgenoote, de en°r* me moeilijkheden bij de oprichting van h« fonds zoo glansrijk overwonnen had. Doch ooc In de verdere levensjaren van het fonds gaf hl) daaraan zijn beste krachten. Namens het bestuur bood spr. den jubilaris een schilderij aan. Nadat de heer Schouten voor de hem p- brachte hulde zijn dank had betuigd, huldiging van het zilveren AJt.Z-A. ten einde- JJe tentoonstelling". Daar Is men al lang vól van in de kringen van de Graai Dat móét tot de meisjes spreken. Daar moeten de Indrukken van het gesprokene zich verlevendigen, tastbare, zichtbare vor men aannemen. Daar moet het kindje spré ken tot de toekomstige moedertjes. Spreken In gróóte portretten van hullende, lachen de, graaiende, ernstige, pruilende, spelen de en stoeiende kinderen. Daar moet de sfeer van een prettig huisgezin spréken tot de toekomstige huisvrouwtjes. Spreken in «Hjlvolle eenvoudige meubels, in keurig ge dekte en origineel versierde tafels, in zélf- gemaakt speelgoed, in prentenboeken en tuiniergereedschap. De R. K. Vrouwenbond afdeeling Hoorn hield Donderdagavond in het Gezellenhuis zijn jaar vergadering. De presidente toonde zich ver heugd over de groote opkomst. Spreker deelde mede dat rector Prost niet kon spreken. De geestelijke adviseur zal in zijn plaats spreken over onze Rome-rels. Het bejjuur heeft plannen om tz.t. een ontwikkellngsclub te stichten. Spr. kondigde een bijenfilm aan. die eerstdaags voor de leden zal worden vertoond. Spr. vestigde de aandacht op het kapconcours. dat op 23 en 24 April wordt gehouden In het Park. De penningmeesteresse. mevr. BosKaag, bracht het financieel verslag uit. Het saldo per 1 Januari 1938 was 1231. De ontvangsten bedroegen 674, 57, de uitgaven 635.58, zoodat er een batig saldo Is van 38.99. Mevr. Rupert— Vlaar bracht het verslag uit van den missienaaikring. Overduidelijk bleek hieruit, dat er veel werk verricht wordt. Te recht riep dan ook de presidente aller hulp In. Uit het verslag van de onderafdeeling Hulp In de Huishouding bleek, dat aan 36 gezinnen hulp werd verleend. Ook werd bijgedragen in de kosten van opname In het St. Jansgasthuls. Het is juist 20 jaar geleden, dat de vereenlging ..Hulp in de Huishouding" werd opgericht. Al dien tijd is mevr. Keet de ijverige penning meesteresse geweest, hetgeen met dank en waardeering werd gereleveerd. Nog werden de verslagen uitgebracht van de vereenlging Brallle-schrift en ,JEer en Deugd”. Bij de nu volgende bestuursverkiezing deelde de presidente mede, dat de dames C. Veeken Faase en mevr. TolBeentjes zich niet meer beschikbaar stelden. Spreekster dankte beide dames voor het verrichte werk. Tot bestuursleden werden benoemd de dames M. Dekker en KwaadMooy. schijnen, waarin bijdragen zijn opgenomen het lid van verdienste, R. G. C. Schröder. v„._ zitter G. Straver en een uitvoerig historisch overzicht van het fonds door den secretaris- penningmeester, B. H. J. Schouten, v Benige tabellen en grafische y— van de hand van den administrateur, den Blees, zijn aan het boekje toegevoegd. Des morgens om elf uur werd het 25-jarlg jubileum van den secr.-penniiMmeester, den heer B. H. J. Schouten, ten kantore ziekenfonds herdacht. Hierbij Schouten, de oud-voorzitter dr. Schröder tegenwoordige voorzitter, dr. Straver, t” Namens het administratieve personeel Pjj de Gemeentelijke en Districte-arbeidsöeurs te Hoorn stonden Zaterdag 18 Maart ingeschre ven in totaal 521 werkzoekenden, waarvan werkloos 417 en gedeeltelijk werkloos 25. Donderdagavond werd in een lokaal van de Ambachtsschool een tentoonstelling gehouden van de werkstukken van de leerling-bakkers der tweede, derde en vierde klasse en van de practijkgroep van de „Avondschool vooP Nij verheidsonderwijs” Overzlchteiyk stonden hier de prachtigste staaltjes van bakkerskunst tentoongesteld. De luxe-brood- 'en pain-de-luxe-afdeellng trok veel belangstelling. Prachtig dragant- en marsepainwerk waren de moeite van het zien waard. Achter in de zaal stonden appetijtelijke taarten opgesteld. De directeur, de heer p. Nooteboom heeft deze tentoonstelling met enkele passende woor den geopend. Spr. feliciteerde de leerlingen met het mooie succes. De voorzitter van den cursus, de heer WeU- llng, sprak eenige bemoedigende en waar- deerende woorden. Spr. wees er op, dat. wat deze expositie betreft, van Hoorn de victorie uitging. De tentoonstelling mocht zich verheugen in een druk bezoek, zoowel van vaklieden als be langstellenden. De gedachte aan het organiseeren van deze week-ends is ontsproten aan een wensch van Zijne Hoogwaardige f-xc. Mgr. Huibers, die het geestelijk geschenk van zjn jeugdbeweging bij zjjn veertig-jarig priesterfeest gaarrte mede gesteld zag in het teeken dei bevordering van het christelijk gezinsleven. De leiding van de jeugdbeweging heeft dien wenschaldus opge vat, dat zij d<x>r het jonge meisje binnen te leiden in de volle schoonheid en verantwoorde lijkheid van haar taak ais vrouw en moeder, wezenlijk bijdraagt tot de vorming van gezin nen, waarin een christelijke geest heerscht. Inleiding dus tot het volle leven niet langs den twijfelachtigen weg van collectieve ‘medi sche „voorlichting” of den heelema'al niet twij felachtigen weg der biechtmoeder-misselijkhe- den i la mevrouw „Luister eens” doch langs den blijden weg van het bij brengen eener fris- sche, gezonde opvatting over de kleine en de groote plichten in het huiselijke leven. schepen, die opgelegd worden, ook hun deel zullen ontvangen. De spanning op de be schermde markten zal dan vanzelf minder worden. In het algemeen kan worden gezegd, dat het van groot voordeel voor de reeders geweest is. dat de minimum vrachtenschema's bestaan en het Is te hopen: dat er zich geen aanleiding zal voordoen, waardoor zij zullen moeten wor den opgeheven. Onder de vele onderwerpen, waarmede de vereenlging zich in het afgeloopen jaar heeft beziggehouden, maakte spr. nog in het bijzon der melding van de verschillende wetten, ver band houdende met de economische verdedl- gin gsvoor bereiding. Over deze wetten en hiermede verband hou dende vraagstukken heeft de vereenlging her haalde-ijk overleg met de betiokken regeerings- instantles gepleegd. Het stemt tot voldoening, aldus spr., dat de regeering bij de voorberei ding dezer maatregelen zooveel mogelijk bedrijfsleven wenscht te betrekken, daar alléén op deze wijze mogelijk zal zijn op snelle en doelmatige wijze de gewichtige belangen te verzorgen, die op het spel staan. Indien zich onverhoopt de noodzakelijkheid voor zou doen tot uitvoering dezer maatregelen over te gaan Spr. eindigde met den wensch, dat de econo mische en politieke verhoudingen niet zullen leiden tot spanningen, welke onhoudbaar zul len worden. In de vacatures, ontstaan door het periodiek aftreden van de heeren D. Hudig en W Ruys Bzn„ werd voorzien door tot bestuursleden te kiezen de heeren H. A. Crommelin, lid van de directie van de N. V. Rotterdamsche Lloyd te Rotterdam en J. J. Jonckheer, directeur van de N. V. Koninklijke Nederlandsche Stoom boot Mij. te Amsterdam. De vergadering betuigde haar dank aan den heer Fontein, die als voorzitter aftrad, voor het door hem gevoerde beleid en koos in diens plaats tot voorzitter den heer E. G. Wesseiink. directeur van de N. V; Hollandsche Stoom boot Maatschappij te Amsterdam. Tot onder voorzitter werd benoemd de heer F. O. Ptou- man, directeur van de N. V. HollandAmerika Lijn te Rotterdam. 's Middags had in de groote zaal van hotel Proot een receptie plaats, van welke gelegen heid zeer velen gebruik maakten, om hun ge voelens van dankbaarheid ten opzichte van het fonds tot uiting te brengen. Vele huisartsen, socialisten, apothekers, tandartsen, gemeentelijke autoriteiten en bur gemeesters der omliggende gemeenten, kwamen hun gelukwenschen aanbieden. Ook zagen wij daar de Moeder Overste van het St. Elisabethgestlcht en den directeur van het Centraal Ziekenhuis. Een aantal prachtige bloemstukken was ontvangen, onder meer van administrateur en boden. Tandartsen ver., vertegenwoordigers der verzekerden, mevr. v. Dam, mevr, de wed. Schouten, Huize Proot, St Elisabeth Ziekenhuis, Ver. Gezinsverpleging, Alkmaarsche Apothe kersassistenten. Burgemeester jhr. mr. F. H. v. Kinschot, die met het geheele college van wethouders en den gem. secretaris aanwezig was. was de eerste, die de gelukwenschen aanbood namens het ge meentebestuur. Spr. memoreert de groote stij ging van het aantal verzekerden, waardoor op het oogenblik ruim 60 procent der Alkmaarsche bevolking de geneeskundtee verzorging door middel van het A A2A. ontvangt. Een derge- HJke groei overtreft de stoutste verwachtingen. Gelukkig acht spr het ook, dat in dit fonds de belangen der verzekerden en deelnemers zoo harmonisch samengaan. Geconstateerd mag worden, dat het fonds ih elk opzicht xoldoet aan de sociale elschen van den modernen tijd en spr. wenscht, dat bij het gouden jubileum een even voorspoedige groei mag geconstateerd worden. De voorritter, dokter Straver, bedankte den burgemeester en het gemeentebestuur voor de góede wenachen. De verhouding tusschen fonds en gemeentebestuur is altijd uitstekend geweest en sinds men door de x.g crisisregeling nog nauwer met elkaar in contact was gekomen, is de samenwerking steeds aangenaam en coulant geweest. Mr. J. P. Bosman feliciteerde als voorzitter van de V V V. Dat Alkmaar zoon, prachtig werkend ziekenfonds bezit, is eet| der propa gandamiddelen voor onze stad. Namens den Geneeskundigen Kring afd. Alk maar sprak de heer A. W. v. Kleeff. Van de op richting af heeft spr. alles met het fonds mee gemaakt Het Is niet enkel eigenbelang, dat de artsen zoo gaarne deelnemer doet zijn van dit fonds, dochook de mogelijkheid om midcMs het fonds mee te werken aan het bevorderen der volksgezondheid. Voor weinig kosten krijgt door het fonds een groot deel der bevolking ge neeskundige hulp in den niimsten zin des woords. Spr. dankte het vroegere en het tegenwoor dige bestuur voor het vele en moeilijke werk in het belang van het fonds, de deelnemers en de verzekerden verricht en bood namens den Kring een prachtige staande klok aan voor de bestuurskamer. Dr. G. Hoeneveld sprak namens de Alkmaar sche Specialisten Ver. en herdacht allereerst het werk van wijlen dr r. Dam, van wien hij een buste in het Fondskantoor zou wenschen. Hij bracht dank en hulde aan Dr. Schröder, den heer Schouten en dr. Frederikse als vertegen woordiger der Specialisten in het bestuur. Als geschenk bood hij een fraaier, voorzitters- zetel aan. De heer W. Bouman - voerde het woord namens de vertfeenwoordi- gers der verzekerden. Ook hij roemde de sa menwerking tusschen de verschillende groepen en huldigde de drie vertegenwoordigers der zekerden in het bestuur. Bloemen en c der vertegenwoordigers waren het stoffelijk blijk van hun dankbaarheid. De heer J. J. Wemer uit Barsmgerhom. het woord voerende als pas ontdekt rice-voorzitter der Ver. van apotheekhoudende geneeskundi gen, huldigdle in een geestige rede he« bestuur, al was hy van meening, dat deea groep van 52 deelnemers wel iets ruimer in het bestuur vertegenwoordigd kon zijn. Zijn cadeau was een smaakvol theeservies. Mej. F. H. A. Schuitema sprak een sympa thiek woordje namens de Alkmaarsche apothe kers en offreerde een Perrisch kleedje voor bet bureau. Een hoofdbestuurslid der Ned. Maatschappij voor Pharmacie, die samen met de Ned. Ml). voor Geneeskunde het fonds heeft opgericht, al Is de laatste Mij. de jure dan ook eigenaresse, feliciteerde het fonds, dat een der eerste en beste afdeellngsfondsen is in den lande en ver heugde er zich vooral over, dat een apotheker, n.l. de heer Schouten, zoo’n vooraanstaande positie in bet fonds bekleedt. Een der oudste vertegenwoordigers, de heer Hop uit Stompetoren. herinnerde op gemoede lijke wijze aan vroeger jaren en herdacht spe ciaal het goede werk van wijlen Ook op ziekenfondsgebied is van i— victorie uttgegaan. - Voor de hulsartsenver. sprak, doordat oe voorzitter, dr. Sluymer was weggeroepen, c~

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 10