jaar 4 Nederlanders moeten dit hun slag slaan 10.000 SCHEERAPPARATEN CADEAU!! VROOM DREESMANN Katholieke Actie DE GROOTSTE EN.... DE LAATSTE KANS I r I 1 2 ALKMAAR I NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Gemeentefondsen TOUR DE FRANCE Uitkeer ingen over 1937-1938 HEILOO UIT DEN OMTREK EGMOND-BINNEN BERGEN EGMOND-A/D-HOEF 1 -> .1 i 4 Dat kan niet ander» dan D* is van Levering via Uw behanger. Toonkamers te Alkmaar, Koningsweg 16 Richtlijnen voor de organisatie in het bisdom Haarlem rn X:i TER INTRODUCTIE VAN DE ALLERNIEUWSTE VINDING OF HET GEBIED VAN SCHEERAPPARATEN 4& i o* I ♦w 1 Frankryks ronde nog altyd Vt^hfngrykste Wéérin U ook adverteert, wélk ander redame-middel U ook gebruikt, U kunt slechts menschen mee bereiken, die lO»' een héél mooi en héél gezellig huis zijn, heerlijk om in te wonen! Maar het leukste is, dat U daar niet voor behoeft te verhuizen. Als U nu direct laat behangen, bent U, als het ware, verhuisd ih «Uw eigen woning die dan volkomen nieuw lijkt... zonniger, vroolyker, echt opgefleurd! Zoekt U een paar fijne, nieuwe R D-behangsels uit! De collectie 1939 maakt U dfe keus lichter dan ooit. Vraag Uw behanger de Series 47, 48, of 49, die extra goedkoop zijn, dochvooral Serie 50. Als het R&D-merk op het kaft staat, geniet U het voordeel van de fraaie, zeer aparte „Fixa Cok>r”-kleuren, die alleen R&D drukken kan. «r vandaag de courant hebben gelezen en ze morgen evenzeer zullen lezen. Vandaar, dat courantenreclame onweersprekelijk de basis iedere goede reclame-campagne Desgrange wil de Neder landers aanmoedigen GEVEN WIJ BIJ AANKOOP VAN 1 PAKJE AALGLAD HERKUR SCHEERMESJES, INHOUD 10 MESJES EEN MERKUR SCHEER APPARAAT TER WAARDE VAN 75 ct. CADEAU Ma»* 90.000 4' 'tv/®® ’n doej. TOW? het In f 31 Vrijdag het Haarlem 18 Mrt. 1939 Un-' A *den «9 R* *Ür’ R&D BEHANGSELS i In ..St. Favo" geeft Z. H. Exc. Mgr. Hulben de volgende richtlijnen aan voor de organisatie van de Katholieke Actie In het bisdom Haarlem. t J P. HUIBER8, Bisschop van Haarlem 0« >8 4 3 6 2 0 1 ntng ?den 0% !2» 15 10 15 i a. ■is Het tandloze bovenstuk met geheel vrtjllggende snijkanten, verzekeren U 100 meer pro- fijt van Uw mesje en bevor dert tevens sacht en aange- naam scheren. 1 2 5 6* 7W 7* I 0 8 2* 10 17» 15 *84 X) 80— kool St. •ste op een pril rdt St- on pr.re kleine Nederland in onzen grooten Tour de France te vertegenwoordigen.” Hiermee is het gesprek geëindigd. Desgrange verontschuldigt zich. De vter-en-zevent,gjarlge moet nog zyn pittige hoofdartikel schrijven. Ook tijdens de acties blijft het comité onder de leiding van den Pastoor het richtinggevend centrum. itlot 30 **p- lao. p- 8a- -H Ra- ct. na inl- *alt led. Dit unL nog tale Mei nen ids 14 an: Mt, te iK- Cal- Edam Egmond Graft Harenkarspel Heer Hugowaard »s, Kei Pril er- ar- unl K-, len ui D’ ken., □els JJd- naak’ -8.70 irbe- 4 30, 3on in- dag aar tick en ch ad* ed- aat» In op xU- let es- ni jd ige De nieuwste buiging van het mesje bevordert aangenaam elastisch scheren, zelfs by de hardste baardstoppels. Een jongeman maakt een deur voor ons open en we staan in een groote zaal, waar heel aan het einde half verscholen achter een ouderwetschen lessenaar een grijze heer vriendelijk van achter de brilleglazen naar ons opkijkt. We zijn in het „hol van den leeuw”, de kamer van Henri Desgrange, den dlrecteur-hoofdredacteur van l’Auto. RD D. Geestelijke Vorming. De geestelijke vorming der Katholiek* Actie is van het allergrootste belang De Paus noemt haar het noviciaat der Katholieke Actie. Deze vorming wordt vanzelfsprekend in handen ge legd van den Priester. Zy heeft tot doei de leden der Katholieke Actie te vormen tot be wust levende katholieken, die in door persoon lijk leven in door apostolaatsyver in door on- voorwaardelijke volgzaamheid aan de Kerkelijke Overheid bijzondere geschiktheid zullen bezit ten aan de handhaving en de uitbreiding van het Rijk van Christus mede te werken. Daarom zal de vorming niet zoozeer moeten bestaan in het aanbrengen van godsdienstkennis als wel in het verdiepen van het geestelijk leven. De Pastoor organiseer* daartoe b.v. ééns in de veertien dagen vertrouweltjke byeenkosnsten, waarin hjj de K. A. Leden Inleidt In -die leven wekkende waarheden van ops H. Geloof, die bijzonder geschikt zijn hun persoonlijk leven te heiligen en het a pos tel vuur in hen te doen ontvlammen. „U bent seker wel op de hoogte van het feit, ést enkele renners rich meer aangetrokken Khijnen te voelen tot de Ronde van Duitsch- jr-j ouden wy waardige zonen en doch- f ters zijn van de martelaren, de verdrukten, de lijden en strijden, als wU te kort schoten in bet laatste en toch waarlijk niet het zwaarste werk van onze emancipatie: instandhouding en uit bouw onzer eigen Unlversltelt? (Van onzen bijzonderen medewerker) PARIJS, 22 Maart Ergens in het hartje van Parijs, of om juister te zijn, in de Rue Faubourg Montmartre, bevinden rich de redactiebureauz van het Fransche dagblad l’Auto. Een smal poortje, een Ietwat som bere binnenplaats en dan klimt men twee hooge trappen op, die toegang geven tot de werkkamers van de redactloneele leidera van Europa’s grootste sportblad. Broek op Langendljk f 10592; f 10385; Castricum f 43.033; Vier en zeventig is deze „Jonge oude heer”, dien men zeo op het eerste gezicht nog geen vjjf en zestig zou geven, vier en zeventig en met ’n zekeren trots vertelt men by l’Auto dst Desgrange nog met twee treden .tegelijk de trap ophuppelt. Desgrange praat en wjj luisteren. Waar zou hij anders over praten dan over den Tour de France? Over den grootsten en moeliyksten weg wedstrijd ter wereld, over de monsterrace, die onder zijn leiding en dank zij zijn initiatief is uitgegroeid tot een wereldgebeuren. En tensiotte praten we over het onderwerp, dat ons het meest na aan het hart ligt en waarvoor we feitelijk zijn gekomen, over de Nederlandsche deelneming aan den Tour de France. „Ik heb Nederland een volledige ploeg in den Tour gegeven,” zegt Desgrange. „omdat ik hen wil aanmoedigen (Natuurlijk op de eerste plaats omdat Italië en Dultschland niet op het appèl verschijnen! Red.) Een land, dat zulke pracht-kamploenen op de baan heeft, zoowel in de sprint, als in de achtervolging of koppelwedstryden. moet ten Motte ook op den weg kunnen uitblinken, zelfs Indien In het land zelf zooals by u het geval la de organisatie van wegwedstrijden voor een groot deel verboden is. Ik wil hun nu de gelegenheid geven zich te onderscheiden, nu zy met zijn achten één Nederlandsche ploeg vor men. nu zy met vreemdelingen niets meer te maken hebben en als renners uit één land el kaar kunnen begrijpen en aanvullen.” H.S.V.-niewwa. Zoo zal dan Zondag as. de ongetwijfeld door velen met zoo groote span ning tegemoet geziene wedstrijd HSVKim men plaats hebben. Honderden rijn dan ook van plan een kykje te komen nemen om deze derby te aanschouwen Wie zich de ontmoe ting herinnert in T begin van dit seizoen, weet dat de Llmmers niet voor de poes zyn. Het werd toen een 11 gelyk spel. Maar nu, nu HJBV. wederom een uitstekende plaats Inneemt op de rangiyst. weten wy maar al te goed, dat zy met een kampioenschap voor oogen het spel enthousiast zal open gooien, verrassend zal dur ven te schieten en dat de verdediging steeds op haar qul-vive zal zyn. Laten we intusschen hopen en wy zyn er by voorbaat van over tuigd dat het een sportieve strijd zal wor den, die een groote propaganda zal afwerpen voor de katholieke voetbalsport. Het 2e elftal is vrij. doch HSV. IH speelt om 3 uur in Egmond-Blnnen tegen de E.S.V.- reserves. Den gelyk spel zou een goed resultaat zyn. doch wy vreezen het ergste voor de 3e elf- tallers. Maar wanneer er rustig en met wat overleg wordt gespeeld, kan het nog een aar dige ontmoeting worden. Voor de Junioren is weer een volledig pro gramma vastgesteld. A. gaat naar den Langen- dyk om daar LB.V.V. a een bezoek te Brengen. De wedstryd vangt om 1 uur aan onder leiding van scheidsrechter A. Koppies. Junioren B. gaat naar Alkmaar om AFC. B een puntje afhandig te maken, tenminste wan neer wat sterker kan worden uitgekomen dan de laatste weken het geval is. Ook de C-tjes gaan op reis. n.1. naar Heemskerk, om aldaar A.D.O. D te bekampen en we zyn benieuwd of er winst uit dezen wed stryd wordt gehaald. De Junioren D. zouden al sen hekl goede beurt maken, wanneer zy de nederlaag niet met dubbele cyfers zouden moeten lyden. Want Meervogels B Is één der sterkste in jullie afdeellng!» St. bixwoud f 7.919; Noordscharwoude Opmeer f 2.070; Twee grote uithollingen van gen schuim^ en afgeeneden haren op, zodat de beide snijkanten geheel vrtyblUven. 54 IA 1» 6 •’VM 4 Nledorp f 12.083; Obdam f 11.075; Oterleek b. krachtens speciale zending De leeken treden dus niet zelfstandig op, maar houden zich in alles aan de directieven van den kerkelyken gezagsdrager. Ze hebben geen keus of yoorkeur, maar stellen zich als ware apostelen 'geheel ter beschikking. Zending vraagt uit haar aard bysondere gehoorzaam heid, hetgeen niet uitalult, dat by de uitvoe ring van opdrachten het een en ander aan het initiatief van de leeken kan worden overgelaten. ‘n Speciaal ingsbouwd metalen draadvormig buisje, voorkomt speling of doordraaien van de schroefdraad. B. Parochieele Organisatie. 1. Opbouw., De Pastoor wijst uit zyn parochianen eenige personen aan. die hy geschikt acht het ideaal van den Paus inzake de Katholieke Actie te verwezenlyken. De keuze geschiede zooveel mogeiyk uit de verschillende standen der sa menleving. De leden zyn echter geen vertegen woordigers van de standen. Aangewezen worden mannen en vrouwen alsmede de leider en de leidster van de manneiyke en vrouwelyke jeugd beweging in de parochie. De groep kiest zich een bestuur van leeken. Nochtans blyft de Pastoor de leider. Het aldus gevormde Comité van Katholieke Actie is het richtinggevend en leidinggevend centrum van alle acties in ce parochie. Het zoekt medewerking voor deze acties by de paro chieele instellingen en organisaties. Daartoe worden uit deze instellingen en organisaties secties gevormd. Deze secties kunnen een biy- vend karakter dragen of tljdeiyk by een actie worden aangewezen voor een bepaalde taak. Ook kunnen secties gevormd worden uit nlet- georganlseerden. E. Jeugd. De apostolaatsgroepen der jeugdbeweging, die reeds zending tot K. A. hebben ontvangen, zyn in de eerste plaats bestemd aat doel in eigen kring te verwezenlyken. Daarby echter sullen zy ook by te dragen hebben in de uitvoering van het algemeene werkprogram der K A. in de parochies en in het diocees. Hieromtrent is overeenstemming met de leiding der diocesane jeugdbeweging verkregen. Vandaar dat de lei der en de leidster der jeugdbeweging in de pa rochie in het parochieel comité behooren zit- èéng’te hebben. Aanrijding. BU bet oversteken van der) Kaerenweg onder Wlmmenum werd de heer G. B„ agent van het N. H. Dagbl.. door een auto aangereden. Gelukkig kwam B. er met lichte verwondingen af. Het rijwiel werd deeriyk ge havend. ESV-nieuws Zondag moet E8V 1 naar L8W. den kampioenscandklaat. Dat wordt voor ESV een moelïyke opgaaf. Het is ESV nog nooit gelukt ee*n overwinning te behalen in het LSW-kamp. Maar het biyft voetbal en apel. Als er echter niet beter gespeeld wordt, dan verleden Zondag tegen De Valken, dan keert ESV met leege handen huiswaarts. We rekenen op een sportleven wedstrijd en op volhouden tot het uiterste einde. Supporters, die de reis willen meemaken, kunnen zich aan het secre tariaat opgeven. Vertrek 1.15 precies; aanvang 230 uur. E8V 2 ontvangt HSV 3. Dat belooft een span nende wedstrijd te worden. Aanvang 3 uur ESV a krijgt Zeevogels a te gast. Daar zal wel weer geen winst op zitten voor ESV. Desa’nfet- temin: allemaal veel succes. Orante- Vereeniging. In het Oranje Hotel hlèld de Oranjevereenlglng Donderdagavond een algemeene ledenvergadering. De voorzitter, de heer J. W. Macdonald, heet te de slechts enkele aanwezigen welkom. De geringe belangstelling bracht hem op de gedach te de leden in den vervolge per brief of brief kaart te convoceeren. Door den heer Verhagen werd de wensch te kennen gegeven zyn functie als secretaris neer te leggen. Op voorstel van den voorzitter zal de 2de secretaris, de heer Groenendyk, voor deze functie worden aangezocht. De heer Kettenborg bood zich vrywillig aan, om wanneer de heer Groenendyk op dit ver zoek niet mocht ingaan, als zoodanig op te tre den. Dit aanbod werd onder dankzegging aan vaard. Het jaarverslag van den secretaris wees uit, dat de vereenlging 276 leden telt. Door den penningmeester, óen heer Beekman, werd verslag uitgebracht van zyn financieel be heer. By de oprichting drukte op de vereenlging een tekort van f 89 74. Over 1938 bedroegen de ontvangsten 1173.77. de uitgaven 1065.17*4. Het saldo op 31 December 1938 bedroeg f 108 595. ten worden verstrekt: Abbekerk f 3.730; Akersloot f 12.465; f 44469; --- t 56 545; Avenhom f 10.647; f 13 249 Beemster f 23.675; Berkhout f 14.685; Blokker f 8671; Bovenkarspel f 18.545; lantsoog f 81.737; Egmond aan Zee f 20395; Binnen f 19388: Enkhuizen f 86 424; f 8.152; Orootebroek f 33 345; f 18653; Heemskerk f 55 803; f 22511; Heiloo f 24.746; Hensbroek f 11.518; Hoogkarspel f 14975; Hoogwoud f 8.420; Koedyk „Wel, daar heb ik al voor gezorgd Ik heb Karel van Wynendaele. die zooals u weet de Nedetfandsche ploeg kiest, meege deeld, dat ik bereid ben enkelen renners van de Nederlandsche ploeg eenigszins tegemoet komen, zoodat ik wel geloof te mogen zeggen, dat wy alles hebben gedaan om het dén Nederlanders zoo gemakkelyk en prettig mogelyk te maken in den Tour-” „Wat zyn uw verwachtingen ten aanzien van de Nederlanders in den komenden Tour?” „Ik verwacht, dat zy nu zij een volledige ploeg hebben de keuze zullen rechtvaardigen. Ik herhaal, wat ik tydens het begin van ons gesprek zei, waarom zouden de Hollanders wel op de baan uitblinken en niet op den weg? Laten zy met den allergrootsten ernst de taak opnemen, die hun wordt toe vertrouwdLaten zy beseffen, -.dat een volgend jaar de situatie geheel anders kan zyn dan nu. Dat de poli tieke storm geluwd kan zyn en Italië weer mee doet. Dat de Dultschers zulke vorderingen zul len hebben gemaakt, dat ik hun weer met het grootste plezier een belangrijke plaats in de Tour-de-France-karavaan Inruim. En indien dan de Nederlanders niet zouden hebben voldaan, wel, dan zouden zy hun plaats wellicht Ingenomen zien door anderen. Maar daar wil ik voorloopig nog niet in ge it oven. ik vertrouw, dat de Nederlanders zich behooriyk zullen weren. Een vertrouwen, dat zich duideiyk uit In myn keuze ook Nederland een volledige ploeg te geven. En ik ben dan ook van meenlng, dat men na afloop van den Tour de France zal zeggen; „Hy heeft een goeden kijk gehad op de mogeiykheden van de Neder landsche renners”. Maar ik herhaal: Daarvoor is noodig de absolute medewerking en de groot ste energie van hen, die door Karei van Wynen- aaele waardig zullen worden gekeurd het dap- C. Diocssaaa Comité. De Bisschop wijst de leden aan. die in die Comité zullen zitting hebben en blyft daarvan self de Leider. Dit Comité legt ieder program van actie aan den Bisschop voor, vraagt zyn goedkeuring en werkt het overeenkomstig Zijn wenschen uit. Ook voert het uit een door Z. H E. aangegeven actie. Het Comité vormt mede de schakel tusschen de Katholieke Actie en de in het diocees be staande organisaties. De acties, welke het Diocesaan Ounlté onder neemt, worden, zooveel mogelyk ult^gewerkt, ter uitvoering doorgegeven aan de Pastoors 2. Taak van het parochieel Comité. De Pastoor beoordeelt in overleg met het comité op welk gebied in zyn parochie actie moet worden gevoerd. Het Comité werkt het plan uit en geeft aan de aecties. die gevormd zyn, elk de haar toekomende taak. Zooveel mo gelyk wordt daarby van alle krachten en hulp middelen. waarover de parochie beschikt, ge bruik gemaakt. trimt' komstenbelasting over het belastingjaar 1937— 38: 1158. Het totaal-bedrag der zuivere inko mens bedraagt 2.726000.—. Het gemiddeld Inkomen per aangeslagene te Bergen is 2354. Het gemiddeld Inkomen te Bergen ad 2354.— Is hooger. dan dat van de omliggende gemeen ten. Ter illustratie zy nog vermeld, dat het ge middeld Inkomen te Amsterdam 2161.be draagt. Het aantal aangeslagenen voor de vermogens belasting te Bergen bedraagt 274 Het totaal-be drag der vermogens te Bergen bedraagt 21.009.000.Het gemiddeld vermogen per aangeslagene te Bergen is 77.000.—. Ook voor het gemiddeld vermogen- staat Bergen aan de spits. Te Amsterdam Is het gemiddeld ver mogen hooger. n.1. 93.000, Volgens de byiage van de Staatse, van Woens dag zal over het ultkeeringstydvak 19371938 uit de gemeentefonds aan de volgende gemeen- Andljk Anna Paulowna f 57392; Assendelft Avenhom f 10.647; Barslngerhorn Beemster f 23.675; Bergen f 30 642; 4 A. Algemeene Beginselen. Katholieke Actie is het apostolaat, dat ka tholieke leeken in georganiseerd verband uit oefenen krachtens Speciale zending en in op dracht van de Kerkeiyke Overheid. Zy is naar het woord van Z. H. den Paus een deelnemen van de leeken aan het hiërarchisch apostolaat der Kerk. f 22 646; Krommenie f 43 020; Llmmen f 18.009; Maarten f 11.609; MedembUk f 41931: Nib- Nleuwe f 12973; Opperdoes f 8.747; f 3.351; Oudendijk f 2.961; Oude Nledorp f 8.185; Oudkarspel f 11945; Oudorp f 8.639; St Pan kras f 975; De Ryp f 11.487; Schelllnkhout f 3.013; Schermerhorn f 9.132; School f 13366; Spanbroek f 9 401; Sybekarspel f 6 029; Texel f 40 669; Uitgeest f 36 610: Ursem f 9 297; Ven huizen f 15 852: Wannenhuizen f 19 469; Wer- vershoof f 20 700; West woud f 4.417: Wleringen f 24699; Wieringerwaard f 9319; Winkel f 14124 Wognum f 11.012; WUdenes f 5380; Zuid- en Noord-Schermer f 6 472; Zuid-Schar- woude f 12.605; Zwaag f 10935; zype f 45398. Een vooruitgang dus van phn. 300.Momen teel Is op de Boerenleenbank een saldo geplaatst ad 130.-. De collecte, gehouden door de commissie „feest voor allen” heeft opgebracht 210.50. Pit bedrag la als volgt besteed: Aah gezinnen werd een totaal van 18830 uitgekeerd; aan het brokkenhuis 12 28. De onkosten bedroegen 9 72. De bij loting voor aftreding aangewezen be stuursleden: mevrouw Taapken. de heeren Jac. Swaag, J. Smit, baron Taets van Amerongen. J. Tyn en C. Kettenborg, werden by acclamatie herkozen. By de rondvraag merkte de heer Smient op. dat het innen der contributiën niet op die wij ze geschiedde, waarop het in de vorige vergade ring was vastgesteld. Deze taak immers was de propagandacommissle in handen gegeven. Het bestuur erkende zyn fout, hiervoor een bode te hebben aangesteld en stelde by loting vast dat den heer De Rover voor 1940 en 1941 de contributle-lnnlng werd toegewezen. Hierna volgde sluiting. Üüiii" a. een deelnemen. Hieruit volgt: le. dat het doel der Katlwlieke Actie het zelfde is ais het doel van het apostolaat der hiërarchie: de eer van God en het heil der zielen en dat derhalve haar taak is zielzorg, zoowel direct als indirect; 2e. dat de leiding bhjvend berust by de ker keiyke gezagsdragers; den Bisschop in diocees en den Pastoor in de parochie; 3e. dat zy organisatorisch diocesaan en pa rochieel moet worden opgebouwd. Statistiek der Inkomens en vermogens. Biykens een publicatie van het Centraal Bu reau voor de Statistiek bedraagt het aantal aangeslagenen dezer gemeente voor de rijksln- land dan die van Frankrijk” brengen wij in het midden. .Ja, dat heeft men my gezegd, maar al staat de Dultsche valuta voor de Nederlanden m verhouding met den franc iets gunstiger, toch kan ik wel zeggen, dat de Tour de Brance veel en veel meer beteekent dan de Ronde van Dultschland. Hy, die by de eerste tien renners eindigt, zal door haast alle wielerbanen in Frankrijk worden uitgenoodlgd en ook zy. dis niet tot de eerste tien in het elndklassemen’ behooren, maar zoo nu en dan eens iets opmer- keiyks hebben gepresteerd, zullen contracten in de provincie krygen. Neen, waarlyk, objectief bekeken hebben de beroepsrenners, wlen bet toch letzten Endes om het geld gaat, veel meer belang by den Tour de France dan by ’n im port* welke ronde in elk ander land." „U weet waarschyniyk ook, dat enkele ren ners als Schulte en van Nek zich hebben be klaagd over de verdiensten in den laatsten Tour de France. Ook hebben zy gezegd, dat zy er niets voor voelden nog mee te doen, als er geen gunstiger condities kwamen”. Het rooien der hoornen In de Stationsstraat. Naar wy vernemen hebben de raadsleden dr. Hemelrijk. Voüte en Vrye het volgende telegram aan burgemeester en wethouders ge richt: .JTotesteeren tegen boomen rooien in de Stationsstraat. Verzoeken beleefd stopzetting tot eerstvolgende raadsvergadering”. Deze aangelegenheid zal thans spoedig ter sprake komen, aangezien de burgemeester den Raad heeft byeengeroepen op Vrijdag 31 Maart >s. des namiddags 8 uur. en. ste

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 15