WES W erkverschaf f ingsob j ecten de Beemster Van dag tot dag in Wit-Gele Kruis De veiling te Blokker R.K. Westfriesche Landdag ER ZIJN ER NOG WEL VRIJDAG 24 MAART 1939 Het tekort Onderwijskrachten 26 Maart 27 Maart 29 Maart Gasvoorziening ANDIJK BOVENKARSPEL êNKHUIZEb Jaarverslag MEDEMBLIK Wachtdagen Hoorn uitgeschakeld Begrooting WER VERSHOOF GROOTEBROEK W erkverschaffing In Neer zet veiling Gasvoorziening in Z.-O. Beemster Naar een neerzet-, veiling? Het jubiléumspel „We blijven trouw” In uiterste noodzaak zal uitzending van arbeiders naar centrale werkverschaffing plaats vinden Westfriesche agenda 24 Maart Voorstel Centraal Bureau R.K. WESTFRIESCHE BILJARTCOMPETITIE De nel De heffing van 1 pCt. vond weinig gunstig onthaal en komt nog nader ter sprake - 28 Maart 25 Maart Als het kan, dient in 'sommige gevallen meer betaald te worden dan de verplichte contributie MARKTEN Ledental stijgt steeds Elders. Bovenkarspel. be- rulm uitbreiding comitéleoen het een Vei- bekend. Door ziekte van eenige spelers uit als worden te Kinderbescherming heeft anderen Ziektewet moeten doormaken. cT uit de gemeentekas wordt verstrekt gelijk voor het verkrijgen van een sluitende rekening ongewijzigd gelaten. J. Zwemmer A. Koomen 100 56 ♦3 100 45 100 33 33 17 17 32 33 32 22 11 18 15 14 1« 15 gem. 2.75 3.03 588 333 3 13 136 454 254 op, waarna de vice-praeses een hartelyk woord van dank sprak tot den spreker. - Min dat het te verkavelen dat vlndei Besloten werd het adres voor kennisgeving aan te nemen Th. Koöy H. Verlaat J. Hlnke j. Haring car. 91 100 100 63 7 11 1.36 3.03 ge ons zijn bij voor ter Th. Dudlnk. E.V.E. a—D.V.O. rechter 8. Dessens. per sak. bouw- en 4800 kf kool MX- Ovei J. Ph tl— Alkma Alkma te Alk J. v. 1 hechu maar, ieder I te Alk 33 S3 Th. I t 2— Caatri f 3— menhi kanp Nleus A. B. hecht, of 3 Z. te 1 dag boete Ovt maar te All «»n 1 Ov< Berge Ov. Anut met i men Tot d centrale ftaande eerste trt dist den sec trict en knoopp' Het 1 Ujk de i af wikke met de met die Daar ten zou frieten d>g Ml)' De ve telefonl opzicht zal dat als de sangesl geheele nen bei Daart In wijf tegen bo lefoond In ve iutorr.a duld do daarvar tan. de ver de i de eind Voor duiding 730 UU1 De ai van eer vervanf Met de aan met aa district brulkeli djjk I kiezen: voor 2302. 61 Umrne: K 2208 Na h behoort tg. ho rens i (ekoaei Ook er krijt central gekosei Een gids, 1 meld, l autonu De nummi unvra geven ging b bestaai nummi kracht In b netnur Tot distrie alenia. Het voornemen bestaat om het volgend jaai de balans nog gezonder te maken door de ge- Door ziekte van eenige spelers uit Groote- broek kon de aangekondigde wedstrijd Hoorn- Grootebroek niet doorgaan. Venhuizen, llchtbeelden-avond te geven door den zeereerw heer Pastoor en causerie over de nieuwe gemeenschap. ..Suez" en Drie razende Jockeys", in het Wllsontheater te Hoorft (volwassenen). In het Patronaatsgebouw te Grootebroek ver gadering van de propagahdaclub van de R. K. S. P. Behandeling van het liberalisme. „Suez" en ..Drie razende Jockeys", In het Wllsontheater te Hoorn volwassenen) By de dan volgende bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, de heeren P. 8. Moeskops. C Beerepoot en J. Bol ten herkoeen met bijna algemeene stemmen. Tot lid van de flnancieele commissie Werd herkozen de heer J. W. de Boer van Westwoud. De heer Beerepoot. vroeg naar de mogcljjk- heia van materiaalvoorziening bij ziekenver pleging door hel W't-Gele Kruis. Bij de bespreking van de begrooting werd de aandacht gevestigd op den Noordholland- schen Bond, waaraan f 200.wordt bijgedra gen. Er volgde dan een bespreking over he* bestaansrecht van de vereenlging. De voor zitter toonde dit afdoende aan en was van meenlng. dat oplossing van de vereenlging in den Noordhollandschen Bond niet gewenscht Is. Zjj verricht zeer veel en heilzaam werk. De heer Beerepoot vestigde de aandacht op den verkoop der speldjes, welke onbevredigend was verloopen. Indien de pastoors den verkoop zouden aanbevelen zou er meer resultaat zijn De geestelijke adviseur wees In verband met het nadeellg saldo op de noodzaak, dat degenen, die verpleegd worden meer geven dan de bijdrage De Raad der gemeente Beemster kwam Don- Vergadering V.V.V. Dezer dag n vergader de de V.V.V. De voorzitter, de heer B. J. M. Poggeman. sprak een woord van welkom tot den beschermheer. burgemeester Petera. Spr. betreurde de geringe opkomst en achtte het ge wenscht de vergadering uit te stellen. De burgemeester vond het beter, dat er een speciale vergadering werd uitgeschreven om een nieuw bestuur te kiezen. Spr. stelde voor, om ook in verband met de as. feestelijkheden eenige actie te voeren. Dit kan aanleiding zijn tot toe treding van nieuwe leden. Dr. Doorn achtte het gewenscht. dat op een ledenvergadering de bestuursverkiezing wordt gehouden, vooral daar de vacature van secre taris zeer belangrijk is. Het bestuur zal een agenda samenstellen en trachten het bezoek grooter te maken. nfte nn k Parkzaal Hoorn: Vocale Wijdingsavond van den Katholieken Kring met medewerking van solisten, koor en orkest. „Suez" en Drie razende jockeys", in het Wllsontheater te Hoorn (volwassenen). ..Suez" en „Drie razende Jockeys", in het Wllsontheater te Hoorn (volwassenen). De secretaris, de heer J. van Leeuwen, bracht hierna het Jaarverslag uit. Een woord van dank werd gebracht voor het vele heilzame werk door de zusters verricht Het totaal aantal bezoeken beloopt 26.270 Groote waardeerlng werd gebracht aan haar Dank werd gebracht aan den geestelijken ad vlseur voor zfjn bemoeiingen. Er werd moedcrcursus gehouden in Wognum. Het ledental gaat steeds vooruit; er meer dan 3700 leden, die aan contributie droegen f 5407.—. Dank werd gebracht de groote activiteit van de parochieele comité’s van Hoogwoud en Obdam. Het bijzonder lager onderwijs staat nou steeds in de belangstelling. De geestelijke advi seur toonde zich ontstemd over het feit, dat verschillende comité’s niet geantwoord hadden op de rondgezonden vragenlijst. De voorzitter onderstreepte dit en hoopte, dat de comité’s dit alsnog zouden doen. De rekening van In orde bevonden. De f 11592.10, de Inkomsten f er een nadeellg saldo van Papierwarenfabriek. In de onlangs gehouden vergadering van aandeelhouders van de Papler- warenfalzrlek werden balans en verlies- en winstrek. over 1938 goedgekeurd en werden het dividend vastgesteld op 12% pet. De aftredende commissaris, de heer Th. A. Winter te Den Haag werd als zoodanig herkozen. Opbrengst collecte. De speldjesverkoop ten bate van de R. K. f 43.08 opgebracht. De besturen v^n de afdeellngen Bermster van de drie landarbeidersbenden verzochten te bepalen, dat aan by de werkverschaffingen te werk gestelde arbeiders in geval van ziekte over de drie wachtdagen, die zy ingevolge de ---- een ultkeering -■* - aan D v. Heezen A. Haring J. Veeken W Haring Sr. 8pr. stelde voor om voor dit Jaar een extra contributie te heffen van 10 cent per lid. By de dan volgende bespreking bleek men van gevoelens te zyn. dat de contributie niet ver hoogd kan worden. Men meende, dat de me dewerking van de geesteiyke adviseurs van de Voetbal programma. West Frisia 1 thuis tegen Alkmaarsche Boys L aanvang 230 uur, scheids rechter C. Bosma; West Frisla 3 thuis tegen Hollandla 3, scheidsrechter C. Metselaar: West Frisia 4 thuis tegen Flevo 1. Groslijst De grosiyst voor de as. gemeen teraadsverkiezingen is als volgt samengesteld: P. Bakker Kz., Jn. Boon Jr., J. Braakman, Jac. Fit Jnz„ A. Galama H. J. v. d. Haar, 8. Koning, P. Koster Gz., A. J. Lammertsma, P. Meester, B. A. Meyer. K. Peerdeman Cz. P. Reyn, N. W. Seuren. P. Steltenpool Jr., D. Ten- sen. K. Visser Dz J. J. de Wit Cz. Het adviseerend college zal buiten het be stuur van de klesvereeniging bestaan uit de heeren: A. C Bertrand, J. Boekweit, C. Dege- llng. J. N. Eeken, F J Fit P. Hoek, Th. Hof, D. Klein, W Kuin R. Peerdeman en H. Wille brands. I»l< Be He en s Wnl De hom W Bet Wee W Al den; Pt He i J legt H timi met Ci ven best D del Donderdagavond hield de velllngsvereenlglng te Blokker haar algemeene ledenvergadering In café ,.De Witte Eenhoorn" te Oosterbokker. De voorzitter opende met een hartelyk wel komstwoord. Het bestuur heeft den burgemees ter het eere-voorzltterschap aangeboden, dat is aanvaard. De .voorzitter memoreerde het tragisch over- lyden van den heer E. van der Laan, die vele Janen eén beste medewerker van de veiling is geweest. Ook het overiyden van den heer Klant werd herdacht. Spr. schetste den toestand van de tuinbouwbedrijven in 1938. Behoudens een minieme opleving Is deze nog slecht te noe men. De vereenlging bouwde In het afgeloopen jaar een groote nieuwe emballageschuur. Uit het jaarverslag bleek, dat de totale om- aet over 1938 rond f 40.000 beliep. De hooge fruitpryzen hebben den grooten stoot hieraan gegeven. Verschillende fondsen zyn geheel aan gewend voor afschryving van den post aanleg spoorterrein. Daardoor is deze post gereduceerd van f 13331.05 tot f 3381.77. Aan de orde was het voorstel van het Centraal Bureau om over te gaan tot heffing van 1 pet. over den omzet van 1938, opdat de export ge stimuleerd kan worden. Niet gebruikte contin genten kunnen worden benut, reclame gemaakt en %aar noodig mlnimumpryzen kunnen worden opgevoerd. Het bestuur verklaarde tegen het vooystel te zyn, maar dat zy, wanneer het op de algemeene vergadering van de groep vei lingen werd aangenomen, geen bezwaar zou ma ken. De secretaris verdedigde de heffing, daarby opmerkend, dat de zaak zeer moellyk is en groote verantwoordeiykheid geeft. De heer P. Ruyter wilde afscheiding van het Centraal Bu reau. omdat andere groote organisaties, zooals de L T.B e.d. de belangen der tuinders behar tigen. De heer W. syp wees op de werkzaamheid van het Centraal Bureau. Intusschen huldigde de heer J. Obdam het velllngsbestuur en ultte hy de wensch, dat alle tuinders In Blokker zich by de eigen veiling zouden mogen aansluiten. Besloten werd de zaak aan te houden en op de algem. vergadering tegen het voorstel’te stemmen. Alsdan volgde een bespreking van het em- ballage-misbruik. Scherp zal worden toegezien dat de verhuurde emballage niet voor vreemde doeleinden wordt gebruikt. Wanneer allen medewerken is deze fustmaat- regel voldoende, anders zal de emballage voor een zekeren tydsduur moeten worden afgege ven. Naeenige bespreking werd besloten dat het bestuur de zaak scherp zal contröleeren. Met het oog op een betere exportmogelykheid werd besloten verplicht te stellen de druif AI1- cant eerste soort in 1/1 of 1/3 eenmalige poot- bakken te vellen. In de rondvraag sprak de Edelachtbare Heer Burgemeester G. Kramer zyn erkenteiykheid uit voor het hem aangeboden eerevoorzitterachap. Het gemeentebestuur wil met de Veillngsveree- niging gaarne samenwerken In het belang van de bevolking. De voorzitter sloot hierna de vergadering. het ziekengeld. B. en W. stelden voor afwysend te beschik ken. De heer GROOT merkte op, dat In verschil lende collectieve contracten de wachtdagen »>or den uitbetaald. Spr. sou het daarom in de ge meente ook wenschen. De heer MUNTJEWERF adviseerde eveneens aan het verzoek te voldoen. Spr. zou gaarne zien, dat de eerste drie dagen na ziekte 80 pet. van het dagloon zou worden uitbetaald. De VOORZITTER zei, dat het hier betreft de werkverschaffing; men moet niet over het hoofd zien, dat de tewerkstelling door de ge meente gen soort steunverleenlng is. Wachtgeld la ingevoerd om misbruik te voorkomen. De heer POEL meende, dat uitbetaling van 80 pet. voor de gemeente slechts een klein offer zou vergen. Wethouder IJFF zei, dat men billijk moest zyn tegenover de arbeiders in het vrye bedryl. Mevr. BISSCHOP gevoelde ook veel voor toekenning van 80 pet., daar ziekte veel kost en de tewerkgestelden slechts een karig loon hebben. Het voorstel van den heer Muntjewerf om in de wachtdagen 80 pct. van het dagloon uit te betalen, werd verworpen. Op het verzoek werd afwijzend beschikt. Burgerlijke Stand. Geboren: Antje, d. van T. Nauta en T. Masereeuw; Francyntje, d. van 8. Karemaker en L. M. Ellerbroek; Marianna Cornelia, d. van T. Bouwman en 3. Duin. Ondertrouwd: Johannes Sjoers en Theresia Hendriks Valenteyn. Verkocht. Het bouwland genaamd „de 1400” eigendom van de N.V. Rotterdamsche Crediet- bank. groot 2 ha„ is verkocht aan den heer C. Kuin Kzn., alhier. den penningmeester was uitgaven beliepen 1128936. aldus was f 302 74 Alsdan waren aan de orde de voorstellen van B. en W. met betrekking tot de gasvoorzienlnf In Z O. Beemster door de gemeente Purmer- end. B. en W stelden voor aan het gemeente bestuur van Purmerend te berichten, dat goed keuring gehecht wordt aan een te sluiten over eenkomst Inzake de gaslevering aan Z. O Beemster door de gemeente Purmerend. waar- by o. m. wordt bepaald, dat de gemeente Beem- ster aan de gemeente Purmerend voor den duur van25 jaren, behoudens ieders rechten, con cessie verleent voor het leveren van gas er voor het leggen, houden, hebben en herstellen van gasbuizen in Zuid-Oost Beemster en dat de gemeente Purmerend het gas in Zuid-Oost Beemster onder dezelfde voorwaarden als In Purmerend levert. Mevr. BISSCHOP zou gasvoorziening in de Z. O. Beemster toejuichen. De heer WAGEMAKER kan zich met voorstel vereenigen. Het voorstel werd goedgekeurd. Nadat in de' rondvraag nog enkele punten waren aangeroerd, sloot de voorzitter de gade ring. „Suez" en Drie razende jockeys", in het Wllsontheater te Hoorn (volwassenen). 8 uur in de Oranjezaal vergadering van de Bonne Enkhulzen en Westclnde. derdagmiddag in vergadering bijeen. Van de Oudereommissie der o._h-school te Mlddenbeemster was een verzoek ingekomety <an aan de school een bezoldigden kweekeliM: met akte aan te stellen. De afdoening hiervan werd aan B. en W. ovrrgelaten. Medegedeeld werd o. m. dat door den Com missaris der Koningin aan den veldwachter G. J. Zeggelink met Ingang van 1 Mei as eervol ontslag is verleend wegens het bereiken van den 55-jarigen leeftijd dat de datum, waarop de stemming ter ver kiezing van de leden van den Raad zal plaats hebben door burgemeester en wethouders Is bepaald op 31 Juni as.; dat B. en W. een onderzoek hebben doen instellen naar de loonen in de land- en tuln- bouwbedrijven, doch gezien de resultaten m dat ongarzoek. geen vryheld hebben kunnen vinden^oorstellen te doen tot verhooglng van bet uurloon In werkverschaffing De heer GROOT vond het noodig. dat het uurloon verhoogd werd, waarna de heer PO EI, opmerkte, dat binnenkort de loonen worden vastgesteld door de drie groote landbouworga nisaties. en dat men hier dus beter niet op vooruit kan loopen. De VOORZITTER ultte zich in denzelfden geest als de heer Poel en vond het het beste, als men nog even zou wachten. Na nog eenige bespreking werd besloten het besluit van de organisaties af te wachten. Aan het bestuur van het R K. Jongenspa- tronaat ,J3t. Aloyslus" -'werd voor 1938 ten be hoeve van den cursus voor vervolg-onderwys 271.50 verleend, als gemeenteiyke bydrage. Van den Nederlandschen Ouderraad was een adres ingekomen, waarin gevraagd werd, een ouderraad in te stellen. Besloten werd geen ouderraad in te stellen. Op het verzoek van de Oudereommissie der O. L.-school te Z. O. Beemster om de aanstel ling van den tydeiyk benoemden kweekelmg aan die school voorloopig een Jaar te verlen gen, werd gunstig beschikt. De heet B. bytstra, onderwyaer aan de school voor U. L. O. te Mlddenbeemster, vroeg ontslag uit deze functie wegens zyn benoeming tot ïeeraar aan de Gem. Mlddelb. Handels- school te Amersfoort. Dit ontslag werd hem eervol verleend. De beer J. van der Goot verzocht om ont slag als onderwijzer aan de school voor ULO. te’ Midden-Beemster tegen 1 Mel as. Ook de zen heer werd eervol ontslag' verleend. De VOORZITTER dankte beide heeren har telyk voor het verrichte werk. In de ontstane vacatures aan deze U. L. O - «chool werden benoemd de heeren M. de Boer en L. Kleyburg Nadat enkele reglementen waren gewijzigd •n dc verordening op de hondenbelasting was gewijzigd, was het voorstel t»n B en w' om over te gaan tot uitbreiding der straatverlich ting te Mlddenbeemster aan de orde. De bestaande verlichting te Mlddenbeemster op verschillende punten wordt onvoldoende ge acht De kosten voor aanleg worden begroot op 670.de Jaarlyksche kosten op 145. Dit voorstel werd goedgevonden. De heer J. Rus en 13 andere bewoners van den Mlddenwec in Noord-Beemster verzochten om uitbreiding van het stroomdlstributlenet voor aansluiting van hun woningen. kosten dezer uitbreiding zullen 10.000.bedragen. B. en W stellen voor eenige garantie te vra gen n J. van 60.per Jaar voor de boerderijen en 40.per Jaar voor de burger-woningen Aldus besloten Ayn vele personen In ons gewest zyn, uit gaande van het Landdag-comlté, circu'aires ge stuurd In verband met den 25sten RK. West- frieschen Landdag, welke, zooals bekend, dit jaar op Hemelvaartdag, 18 Mei, te Hoorn zal worden gehouden. Reeds hebben wy een en ander hierover ge meld, oa. dat Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hulbers dezen Landdag zal bUwonen Thans kunnen we mededeelen, dat de beken de redenaar, pater E. Peters, O. E. 8. A spreker zal optreden. Het ieekenspel, dat opgevoerd zal met medewerking van de Katholieke Jeugdbe weging. behandelt op boeiende wyze de sch leden is van de geloofsverkondiging in gewest en wat daarmede in verband In onze streken Is voorgeva’.len. Dit spel is geschreven door Jos van Schaveren.’ terwyi Anton Sweers. die reeds zoovele katholieke leekenspelen met succes leidde, de reglg zal voeren. De titel van dit Jublleumspel is: „We biyven trouw”. De speciale muziek is gecomponeerd door Evert Ko ning. en zal ultgegevoerd worden door de har monie „Apollo” onder leiding van Leo Koning.. Uiteraard verelscht een dergel'jke opzet meer As. Maandag zal in Hoorn worden gespeeld de uitgestelde wedstrijd HoornGrootebroek. Voor Grootebroek Is deze wedstryd van groot belang. Indien zy deze ontmoeting mochten winnen, behouden zy nog een kans op het kampioenschap, terwyi zy, by eventueel ver lies. evenals Hriorn óók uitgeschakeld zyn. Ook voor Nibblxwoud is deze wedstrijd van groot belang, omdat zy as. Maandag reeds kampioen kan worden. Ik geloof dus wel dat zy dezen wedstryd In Hoorn met belangstelling zal volgen. Eenige firma's hebben ons reeds fraaie pryzen toegezegd voor deze competitie. Wy houden ons beleefd aanbevolen voor persoon’yke of veree- nlglngspryzenHet biyft voor de vereeiiigingen en (bf> spe’ers altyd een mooie herinnering aan onze comp 1C38-1939. die spoedig weer it het verleden zal behooren. A O. DER KINDEREN. Competitielelder Ramen 35 I, Hoorn beurten h. serie 15 21 uitgaven dan fewoonlyk, maar het bestuur heeft gemeend, juist in dezen verwarden tyd de grootcre risico voor een demonstratieve katho- 'ieke uiting van breede alluare te mogen aan vaarden. In het vertrouwen op de medewerking van velen die met het bestuur van meenlng zyn, dat Katholiek Westfriesland aan den zil veren Landdag veel verplicht is In deze clrciftaire wordt dan gevraagd t>m aan het financed slagen van dezen Landdag mede te helpen door een bydrage In eens of door deelname In een te vormen Jubileum- en Waar borgfonds. Deze bijdragen kunnen, voor zoover het de parochies uit het dekenaat Wervers- hoof betreft, gestuurd worden aan de heeren N. Dekker te Obdam of B. J. Huesmann -te Wervershoof en voor zoover het -betreft de parochies uit het dekenaat Hoorn aan de hee ren 8. J. J.» Luyckx te Hoorn of burgemeester J. WARMENHUIZEN. 33 Maart Veiling Warmen hulzen en Omstreken. Peen 5.50, Oele kool 3.70 —5.70, Roode kool 5 90—9 50, Deensche Witte kool 2.108.70. 91 aanvoerdera. Handel vlug. HAARLEM. 22 Maart. Groentenmarkt. Witlof 1437. Tomaten 4045 cent per kg. Spinazie 30 —90 cent. Sla 100—250. Postelein 80—110. Raap stelen 40—70, Knakpeen 65140. Uien 80—120. Andijvie 60—175. Winterwortelen 90—130 cent p. kist. Bloemkool 1424. Roode kool 1015. 8a- voye kool 813 cent per stuk. Selderie 424. Prei 5—18. Peterselie 10—45 Radijs 1.56, Ra barber 518 cent per bos. Koolrapen 70140 ct. per zak. AVENHORN. 23 Maart. Coöp Land- en Tuln- Marktvereen. Avenhorn en Omstreken, rg. Roode kool 6.30—8.90. 10700 kg. Gele .50—5.70. 3500 kg. Deensche Witte kool 2.30 3.10 per 100 kg. 5800 kg. Uien: groote maat 2 202 60. gewone maat 3.202 80 per 100 kg. 33600 k. Bleten: groote 1.203. kleine 3.403.70 per 100 kg. 8900 kg. Wortelen: Flakkee. verbe terde 5.70—6.30. 1370 kg. Witlof: I 23 70—34.30. II 18.1020.70 per 100 kg. BEVERWIJK. 33 Maart. Bloemenveiling ’t Cen trum. William Copland 1020. William Pitt 14 —30. Victolre d’Ollvetra 13—18, Allard Pierson 13—15. Albino 17—36, Bartlgon 15—20, Le Nótre 1837. Princes Elizabeth 1938. Famcombe Ban dera 1419. Prins van Oostenrijk 1316, Gel< Prins 13—18, Ibis 1315. Flamliigo 11—16. Her mann Schlegel 1415. dlv. Narcissen 720. Wed gewood 29—84, Blauwe Druifjes 4—8. x MEDEMBLIK, 23 Maart. Vellingver. 3t Jozef". Roode kool f 5.10—7.90; gele kool f 1.60- 4.30; uien f 1.20—1.45; bieten f 080—1-30.' spinazie per 100 K.G. t 1440. ..Suez” en .Drie razende jockeys", in het Wllsontheater te Hoorn (volwassenen). Hotel Smit te Slootdorp, Jaarlyksche gras la nd-praatavond. Bovenkarspel, Godsdienstcursus voor den RK. Vrouwenbond na de oefening van den H. Kruis weg. Wervershoof, na den Kruisweg In bet Jeugd- j „«««„ar- i huis vergadering van de besturen van de S °a meer daadwerke*y,te wl' 8 f standsorganlsaties en congregaties om te komen tot een actie voor de Nieuwe Gemeenschap. 7 uur Raad Hoogkarspel. Na den Kruisweg in café Overboom te Wog num, vertooning van de Sint Jansfilm. 7.30 uur Raad Westwoud. In het Patronaatsgebouw te Lutjebroek, ver gadering L. T. B.-kring West-Friesland. Bespre king over «komende potcrsbewaarplaats te Lutjebroek.' Na het Lof In Zuldermeer, Jaarvergadering en laatste seizoensbyeenkomst van de K.J.M.V. van vyf gulden. Het Is een moreele verplich ting om by lange verpleging meer te geven Verschillende leden gaven voorbeelden, dat Verpleegden soms zelfs de kwitantie weiger den De voorzitter zou eveneens gaarne willen, dat, als er betaald kon worden, er meer be taald werd. De zusters zouden er op kunnen wyzen. De kas beschikt over een saldo van f 309.77. Besloten werd verdere besprekingen uit te stel len tot d? volgende vergadering, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Voetbalprogramma voor Zondag D.V.O. II Grashoppers III. Aanvang 2 uur. Scheidsrech- Aanvang 1 uur. Schelds- W. Haring hierdoor niet worden verkleind. In tegendeel' Deze w<st toch door keurig spel zyn tegenpartij weinig kans te geven tot herstei en In 17 beurten de 100 car. vol te maken tegen Veeken 43. De volgende party Th. KooyH. Verlaat was precies het tegenovergestelde In deze party was de VIO6-speler er hopeloos uit en doordat Th. Kooy ook al niet op volle kracht speelde, wist VIOS toch nog 63 car. te telleu tegen DVW 100. De eenige in de DVW-ploeg, die zyn party behooriyk heeft uitgespeeld was J. Zwemmer. Doordat A. Koomen in het begin van deze party er totaal niets van terecht bracht, leek het er eerst op, dat Zwemmer, hier een groote overwinning zou behalen. Gelukkig voor, den VTOB-speler wist deze zich tegen het einde nog eenigszins te herstellen, zoodat hy toch nog 56 car. kon noteeren tegen 100 van Zwemmer in 33 beurten. Na de vierde party stond Hoorn dus vóór met 15 car. De beslissing moest dus vallen tn de laatste"partijJ. Hlnke J Haring. De Hoomche speler heeft het den VI06-man wel byzonder gemakkelyk gemaakt en kon er maar niets van terecht brengen. Doordat J. Haring niet zoozeer met tegenslag te kampen had. kon hy de overwinning vry gemakkelyk vel’lg stellen en wist hy deze party met groot verschil te winnen, n.l. 10045 in 33 beurten. Al had deze wedstryd dus een vrij onregel matig karakter, we mogen toch niet ontkennen, dat Nlbblnxwoud deze overwinning ten volle verdiend heeft. Ook het clubverband Is by de toekomstige kampioenen goed verzorgd In totaal behaalde VIOS 419 car. tegen DVW 379 car. De uitslagen waren? Inschikkelijk als altyd vonden wy VIOS 1 uit Nibblxwoud direct bereid 4jn kampioens wedstrijd tegen DVW uit Hoorn op dezen datum te spelen. Heel veel spyt zullen de Nibblkkers wel niet hebben van hun bereidwilligheid, daar zy wederom kans zagen de overwinning mee naar huis te nemen, waardoor er thans heel wat zal moeten gebeuren eer het kampioen schap hun nog zal ontgaan. De wedstrijd zelf was vol verrassingen en te leurstellingen. Begonnen werd met de party D. v. HeezenA. Haring. Een party van matig gehalte; van belde spelers zyn we beter ge wend. Aanvankeiyk verkreeg de VIO6-man een flinken voorsprong, doch aan het einde bedroeg dit verschil slechts 9 car. In de volgende party tusschen J. VeekenW. Haring Sr. was d. DVW-speler er hopeloos uit. Het was jammer voor dezen kundigen speler, dat menige kans door het pechdulveltje ach terhaald werd. Natuuriyk mag de prestatie van moest worden. Burgemeester J. Commandeur uit Wogtium zei. dat de contributie zoodanig verhoogd moest worden, dat de verliezen gedekt zouden worden. De voorzitter zou "gaarne zien, dat de Hoos- eerw. heeren Dekenen er by de pastoors op aan drongen om op de noodzakelijkheid van het betalen der contributie te wyzen. Men denkt meer aan donatie dan aan verplichte contri butie, wat verwerpeiyk is. Besloten werd tenslotte na uitvoerige be spreking. dat het bestuur deze kwestie nader onder oogen zal zien, en dat men dit jaar nog zal trachten het tekort te dekken door speld jesverkoop. Is de opbrengst niet bevredigend, dan zullen andere maatregelen, waarschyniyk contributie-verhooglng. moeten worden geno men. De voorzitter wees op het raj-port In ongun- stigen geest, destyds door dr. Bamhoom treffende <leze materie uitgebracht. De heer Wlllibranas bracht hulde lan ce samenstellers van de vrageniy.tt. waardoor een duldeiyk overzicht van wat l^eft en heerscht In de afdeellngen wordt verkregen. Deken v. d. Wiel sprak een algemeen woord om een gesloten eenheid In de Volksgezondheid met klem voor te staan en drong ^vooral op ac- tlviteft van de plaatseiyke comités aan. De voorzitter bracht tenslotte dank aan den geestelyk adviseur en hoopte, dat ook meerdere de vergadering zouden bezoeken, waarna de agrw. moderator met gebed de ver gadering sloot. De afdeellngen Beemster van de drie land- arbeidersbonden lerzochten om meerdere werk- verschaffingsobjecten ter hand te nemen' en noemden de volgende objecten: het dempen van de wegsloot aan het Zulderpad, het dem pen van den singel op het bedryf van den héér Kuyk aan den Zuiderweg en uitzending van ar beiders naar een centrale werkverschaffing. B. en W. wyzen in hun uitvoerig prae-advles op de reeds gedane toezegging en de objecten die reeds uitgevoerd worden. Nog is by B. en W.t<én overweging otn het uitbaggeren van andere wegslooten in Zuid oost Beemster ter hand te nemen. Uitzending naar centrale werkverschaffing moet volgens B. en W. eerst In uiterste nood zaak te baat worden genomen. Zy gevoelen meer voor werken In de gemeente en advlsee- zen het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer GROOT verklaarde teleurgazjeH' te zijn door het prae-advies. Spr. zou gaarne ar beiders naar de centrale werkverschaffing ult- ■enden. De heer MUNTJEWERF ultte zich In geiy- ken zin en verklaarde bevreesd te zyn, dat er in den zomer een zeventigtal werkloocen in de pemeente zouden zyn. De heer VAN BAAR hoopte, dat er voldoen de objecten In de gemeente zouden zyn en meende, dat dit jaar uitzending niet noodig was. De VOORZITTER zei. dat B. en W. al het moge lijke in het werk stellen om de arbeiders in de werkverschaffing te plaatsen, zy hebben liever, dat de objecten in de gemeente ultge- roerd wordeg. daar hierdoor de gemeentenaren er zelf profyt van hebben. Zoolang de moge lijkheden in eigen gemeente aanwezig zyn, be hoeft men niemand uit te zenden. Er is nog voor meerdere Jaren werk in de gemeepte. Er zyn nu slecht} zeven menschen in de steun- verleening, zoodat men geenszins behoeft te klagen. De heer GROOT verklaarde een kijk op de zaken te hebben gekregen. heele post te doen verdwynen. Op die manier zal de weg ryp 'gemaakt worden voor een nieuw vellingssysteemnl. de zgn. neerzetveillng Daarmede kan bereikt worden, dat de produc ten op tyd worden weggewerkt. Met dankbaarheid werden de gewaardeerde adviezen van den heer E. van der Laan her dacht. Het jaarverslag sloot met de beste wen schen voor de bedryven. Nadat de flnancieele commissie gunstig rap port had uitgebracht, merkte de heer K. Broer tjes op, dat alle reserves oorspronkelyk waren bestemd voor de aanvoerders zelf, maar nu zyi aangewend voor a*chryving. Spr. vroeg zich af wat te doen als de producten b.v. doordraaien en niet geput kan worden uit de fondsen, aangezien deze voor een ander doel zyn be stemd. De secretaris meende, dat de regeering steun zal biyven geven zoolang dit voor de tuinders noodig zal zijn. In verband daarmee meende hy. dat het zaak is zoo spoedig mogelyk uit de schuld te komen. Na 20 Jaren zal de tegenwoor dige schuld zyn afgelost. Als de regeering haar handen terugtrekt, valt te verwachten, dat de veiling zelf de mlnimumpryzen kan garandee- ren uit de fondsen, omdat de reserveerlng door biyft gaan. By de dan volgende bestuursverkiezing wer den de heeren 8. de Vries en R. Snoeck her benoemd. Van de commissie tot nazien der rekening trad af de heer P. Broertjes (niet herkiesbaar), ter- wyi tevens een nieuw Ud moest worden be noemd in de vacature van wylen den heer E. van der Laan. Op bestuursvoorstel werden de heeren K. Broertjes en J. Jong C.Pzn. benoemd. De balans per 31 December sluit met een totaal aan activa en passiva van f 89344.70; de verlies- en winstrekening sluit op f 24773 95 In totaal werd in 1938 geveild voor f 316.685.95 plus een administratieve veiling groot f 5192 22. In de velllngsopbrengst is begrepen voor 598.490 kg. peren tot een bedrag van f 86.350.91 en voor 476.608 kg. appelen f 61765.56. Hoofdzaak Is veruit de fruitteelt, terwyi groenten en landbouwproducten In mindere mate verhandeld worden. Op voorstel van het bestuur werden de kos ten van afslag, emballagehuur, statiegelden enz. St. Josephsgezellenvereenlginc. Op de laatstgehouden byeenkomst van dé St. Josephs- gezellen trad ditmaal als spreker op de heer A. G. v. velsen uit Lutjebroek. In het woord van welkom ultte kapelaan J. Merks zyn voldoening over de groote deelname aan de algemeene H. Communie op het St. Josephfeest. De heer v. Velsen behandelde in een populaire caiserie de huidige internaticinale verwikkelin gen in Europa De voornaamste gebeurtenissen der laatste dagen, alsmede de groote belangstel ling in diplomatieke kringen rond de Oekraïne werden gereleveerd. Een krachtig applaus klonk na deze causerie De Johannes Passion van J. 8. Bach. Don derdagavond had in de Westerkerk de uitvoe ring plaats van de Johannes Passion van J. 8. Bach. Onder de bezielende leiding van óen diri gent, den heer D. van Wilzenburg. werden de koren prachtig vertolkt, waarbij als soliste medewerkte mej. Ruth Horna, sopraan. De alt- party werd verzorgd door mej. Roos Boelsma, terwyi de heer Jan Schipper de tenorparty ver tolkte. De heeren Theo Baylé en Herman HUls- mann zongen de baspartijen. Rest ons nog te vermelden, dat ditmaal bet Gooische Symphonic Orkest, onder leiding van Piet Hartveld mede werking verleende, terwyi het Pleyel clavecunbel door mej. E. Meyer bespeeld werd. De orgel begeleiding was in goede handen van den heer Meindert Boekel uit Amsterdam, terwyi de hee ren Cor Kint en P. le Coultre de viola d’amore bespeelden. Al met al een avond van hoog kunstgenot, die lederen muziekliefhebber veel voldoening schonk! Donderdagmiddag vergaderde het Wit Gele Kruis van Westfriesland In „Het Witte Paard” te Hoorn. De voorzitter, de heer P. 8 Moeskops, heette In zyn openingswoord allen welkom. Verschillende zaken in 1938 stemmen tot te vredenheid. In het byzonder wees spr. op de groote toewydlng van de zusters, zoowel leeken- verpleegsters als religieuzen en dankte aller, daarvoor hartelyk. In t afgeloopen Jaar werd by ’t organiseeren van verschillende cursussen ojl die van de E.H.B.O., de- medewerking var hef Wit Gele Kruis Ingeroepen. Tot verheuge nis stemt, dat versohlHentte comité’s groote activiteit aan den dag legden. In enkele co mité’s heerscht echter weinig activiteit. Er had verleden jaar toch meer bereikt kunner worden In het byzonder werden welkom geheeter den geestelyk adviseur, de Hoogeerw. heer Delcen J C. van de Wiel, en de zeereerw heeren Boonekamp en Wanna, resp. past*»’ van Venhuizen en Obdam. Ingekomen was een circulaire van het Land- dag-comité, waarin gevraagd werd om een by drage ineens of deelneming In een te vormen Jubileum- en waarborgfonds voor den komende". R. K. Westfrieschen Landdag. Dit zal behandeld worden In het bestuur Tentoonstelling Marieachool. Zondag as. zal wederom de jaarlyksche tentoonstelling worden gehouden van de werkstukken der Marieschool en Kleuterschool. Tevens van het werk van den naai- en kookcursus, welke door de Eerw. Zus ters alhier wordt verzorgd. Mogen vele ouders en belangstellenden de ten toonstelling, welke gratis toegankelyk la, be zoeken. Eindles Tuinbouwwintercursus. In de open bare school werd Donderdag de eindles gegeven, onder leiding van den cursusleider, den heer Swier. De les werd mede by gewoond door den vertegenwoordiger van Ir. Rietsema. Rykstuln- bouwconsulent Ir. Bartels. Van burgemeester J. Schrynder was bericht van verhindering Ingekomen. De cursus welke met 17 leerlingen was aange vangen. werd door een 13-tal ten einde gebracht. Dankbaar werden de bemoeiingen van wylen den heer A. Breebaart in herinnering gebracht. Hierna volgde de eindles, waarby een proeve ge nomen werd van de kennis Inzake bemesting- leer, scheikunde, het gebruik der meststoffen, plantkunde en Insectenbestrijdlng. Ir. Bartels reikte na een gelukwensch de di ploma's uit aan de volgende cursisten: J. vyse- laar Pzn J. vyselaar Kl.zn„ Chr. Mantel. H. Brugman. P. Brugman, P Broertjes, J. Broer tjes. W. Broertjes Wzn M. Groot Jbzn., A. Mantel. G. Doef, J. Clay en B. Clay. Dank werd gebracht aan het Gemeentebestuur voor de welwillende medewerking. Namens de cursisten bood Chr. Mantel den cursusleider een boekwerk aan. Ruilverkaveling. De werkzaamheden, be trekking hebbende op de ruilverkaveling thans zoover gevorderd, <l«l l.»l U gebied in kaart Is gebracht en de volgens het kadaster bekende eigenaren zyn aangeteekend. Reeds spoedtg kan/een groote vergadering wor den tegemoet gezien, waarin door den cultuur- tcchnlschen dienst nadere byzonderheden zullen worden verstrekt. Om belanghebbenden In de gelegenheid te stellen, zich persooniyk te overtuigen va,n de wyze, waarop de grond wordt verwerkt, zal er een excursie worden gehouden naar den proef- polder in het Geestmer Ambacht op 31 Maart ts. Deelnemers kunnen zich vervoegen by de heeren C. Weel, J. Mol-Kelzer en K. Smak te Zwaagdyk. C. Neefjes te Lagedyk en C. Beere poot en V. Koomen Gz. R.K.V.V. V.V.W. Zouaven 1-VVW 1 3 uur; VVW 2—S.E.W. 3 2.30 uur; Valken a—WW a 330 uur; VVW bZouaven b 1 uur; KGB o— VVW e 1 uur.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 2