Laatste, korte bijeenkomst van Koning Victor Emmanuel 1 De troonrede NORTH QTATE I EN. N.S.B.-er Rost staat terecht Vicks Va-tro-nol H WA TERSTAA TSVARIA MEER ARBEIDERS AAN DEN ARBEID DE VERHOUDING TOT LONDEN EN PARIJS Kerkelyk leven iiiiiia umma I I Stop die ellendige HOOFDKOU ONTLASTINGPILLEN van Dr. J. B. MEENK 1 t Verkoop Rijnschepen 'OVERZICHT EERSTE KAMER Een N.S.B.-blunder NED. KATH. DROGISTENBOND MARNIX-HERDENK1NG 1940 DIENSTWEIGERING Dr. Frey C. S. Sp. t 8; DADEN VAN TERREUR Kerk en Staat Een verklaring van de N.S.B. HULP AALMOEZENIERS HET NIEUWE R.A.P. VERBINDEND? MET 90 K.M.-VAART TEGEN BOOM GEREDEN Nederlandsch personeel blyft in dienst VESTIGINGSWET KLEIN BEDRIJF Werkloosheidspercentage gedaald tot een peil van Maart 1931 Mgr. Evers gaat heen als voorzitter der adviescommissie te Bordeaux j 'd li Baron de Vos van Steenwijk heeft griep Voorwaardelijke straf en geldboete geëischt Samenwerking van Twee veroordeelingen te Rotterdam VRIJDAG 24 MAART 1939 in zal? (Vin onzen parlementairen redacteur) DEN HAAG, 23 Maart 1939. Requisitoir denkbeeld Ledental blijft groeien i S AM Hl KAN «JcJGABETTtS| g ..Dat is thans i' ij <G> Secretaris der Bybel-commissie een dreigend zijn koen, administrateur bij het departement Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. en en het het geheel voorkomen, wanneer U Va-tro-nol eerste waarschuwende niezen gebruikt! DEZE NIEUWE DRUPPELS VER LICHTEN UW HOOFD DIRECT het van De voorlezing van de rede duurde ongeveer 14 minuten. Zoowel bij het binnentreden als na voorlezing van zijn rede wer'd de vorst geest driftig toegejuicht. Daarop verklaarde de voor zitter namens den Koning de dertigste wet gevende vergadering voor geopend. Onder het gebulder der kanonnen en het ge- omstneeks straatweg. Donderdagavond*^ het achtjarig zoontje van de familie De Boer op den Rijksstraatweg te *t Zand door een motorrijder aangereden. De jongen liep een hersenschudding op en brak belde beenen. Hij is naar het ziekenhuis vfcrvoerd. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. 1 J Men zou tot 1931 terug moeten gaan om in dezen tijd van het jaar een lager werkloos heidspercentage aan te treffen dan het thans bereikte. Wat Groot-Brit tannië betreft, de aeeoor- den van 16 April hebben tnneUge voorwaar den geschapen voor een coneoiidaUe en een 0 is Bt Bf Wegens beleedigende artikelen over de zaak-Oss in het Nationale Dagblad Kent U de bloedzuiverende VERBAZEND, zootls die het lichaam zuiveren 40 ct. p. doosje. VerkrUgb. bjj apoth. en drogisten land strikt Nederland sche de één Leiderdorp vergissing. En een vergissing, die ons Tenslotte besprak de vorst nog de betrek kingen tusschen Kerk en Staat, waarvan hl) seide, dat die betrekkingen zullen blijven streven naar de meest hartelijke verhouding en samenwerking op het gebied der weder- zijdsche rechten en verantwoordelijkheden beier der klokken had de koninklijke stoet zich van bet paleis naar het Kamergebouw begeven In den stoet bevonden zich ook de Koningin, de Prinses van Piemont, de Hertogin van Aosta en anderen. De Koning heeft heden 25 generaals van de landmacht en verscheidene officieren, die heb ben deelgenomen aan de verovering van Abes- sinlë, tot lid van den Senaat benoemd. hervatting der normale betrekkingen taa- achen beide landen. Sprekende «ver Frankrijk, seide de Ko ning het volgende: In een officieele nota van 17 December 1938 heeft mijn regeering vaatgelegd. welke kwesties op dit «ogenblik Frankrijk en Italië van elkaar gescheiden houden.' Zondag 19 Maart overleed in het Studiehuis der Paters van den H Geest te Rome Pater dr. JëUn-Bapttete Prey, secretaris der Pause- lijke Bijbel-commissie. president van het pause lijk Fransch Seminarie. Pater Frey, die om zijn enorme activiteit en schitterende gaven in hoog aanzien stond bij de Romeinsche Curie, heeft vooral in zijn vela publicaties de oud-Testamentische JoodscM theologie bestudeerd en de geschiedenis van het Jodendom in de eerste tijden na Christus. Hierna nam mr. Rost van Trainingen het woord om eerst zelf zijn verweer te voeren. De uit de sancties voortkomende crisis ein digde daarmede, dat Italië zich uit den Volken bond terugtrok. Bovendien kwam in October 1936 de as RomeBerlijn tot stand, welke zoo wel op een politieken als op een economlschen en cultureelen grondslag berust, en welke ge leidelijk is uitgebreid door overeenkomsten met Japan, Hongarije en Mandsjoekwo. ROME, 23 Maart. (Stefanl). In de hedenmor gen gehouden vergadering der Kamer van fas ces en corporaties heeft de Koning van Italië zijn troonrede gehouden, waarin hij, verwijzen de naar de verovering van Abesslnlë en de stichting van het keizerrijk, zeide, dat deze ge beurtenis wel een besllssenden Invloed moest jiebben op de richtsnoeren van de Itallaansche buitenlandsche politiek. Bij K. B. is aan de weleerw. heeren J. O. Bomhoff te Heerlen en A J. M. Engels te Haar lem op hun verzoek eervol ontslag verleend als hulpaalmoezenier voor den tyd van oorlog bij het leger te velde. Benoemd tot hulpoalmoezenier voor den tijd van oorlog bij het leger te velde de weleerw. heeren W. Voesten te Heerlen en H. J. M. Ber tels te Haarlem. H. M. de Koningin bescherm vrouwe van het comité Italië gelooft niet in de illusie van een eeuwigen vrede, maar hoopt dat deze zoo lang mogelyk zal duren Naar aanleiding van het bericht omtrent een jongen klompenmaker uit Winterswijk, die we gens het Ingooien van een ruit bij een Joodsch ingezetene aldaar terecht stond voor den politie rechter te Zutfen, en die ter terechtzitting ver klaarde N.S.B.-er te zijn, verzoekt het hoofd kwartier der N.S.B., ons mede te deelen, dat bjj een onmiddellijk ingesteld onderzoek Is ge bleken. dat het geval betreft een jongeman van 18 jaar. werkzaam op Duitsch gebied, die eerst zeer kort geleden, n.l. op 2 Februari jl., tot de NB.B. is toegetreden. Aangezien de N.S.B. daden als deze ten zeerste veroordeelt, te'+iet bedoelde jongmensch terstond als lid der N.SB. geroyeerd. Hartelyke ontvangst van onzen flottieljeleider "De bladen van Bordeaux wijden artikelen aan de komst van den Nederlandschen flottieljelei der „Tromp” te Bordeaux. De ..France de Bordeaux et Sudouest” reprodu ceert een fraaie foto van deze Nederlandsche vlooteenheid en een interview met de Neder landsche officieren, die de journalisten met de grootste hoffelijkheid ontvingen en hun ver haalden van de onderscheiden plaatsen, welke de „Tromp” op zijn kruistocht aandeed. Waarschijnlijk zal de „Tromp" Maandag Bor deaux verlaten om naar Nederland terug te kee pen Donderdagmorgen maakte de commandant van de „Tromp”, kapitein ter zee L. C. A. M. Doorman, zijn opwachting bij den prefect van het departement van de Gironde, den burgemees ter van Bordeaux en den generaal-commandant van de achttiende militaire afdeellng. alsmede bij den commandant der marine. Vittu. Deze bracht daarna een tegenbezoek aan boord van de „Tromp". Donderdagavond om zes uur is in den marine- kring een receptie gehouden onder voorzitter schap van commandant Salles. Daarna bood de commandant der marine een officieel diner aan den état-major van de „Tromp” aan. Vandaag en Zaterdag zullen de Nederlandsche officieren de wijngaarden bezoeken. p De minister van Economische Zaken heeft het tjjdelijk vestigingsverbod voor het poeliersbe- drljf met een half jaar verlengd tot 27 Septem ber 1939. Tevens heeft de minister het tijdelijk vesti gingsverbod voor het bloemverkoopersbedryf en voor het kappersbedrijf met een half jaar ver lengd tot 25 October 1939. De voorzitter van de Eerste Kamer, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, lijdt aan een lichte griep. Zijn toestand is vooruitgaande. welke Oost- voortrolt en en Memel wereld en ook Omstuwd door de Rotterdammers heeft Mr. Kropman (RH.) nog eens het vliegveld ter sprake gebracht. Letterlijk: omstuwd. De heer Donderdagnacht omstreeks drie uur is op den Friese hen straatweg, op de grens der gemeente Groningen, een personenauto op weg van Groningen naar Zuldhom, door de gladheid van den weg in een bocht tegen een toom gereden. De wagen reed met een snelheid van negentig kilometer. De chauffeur, de 26- jarlge M. Drent, garagehouder te Zuidhom, liep een hersenschudding en inwendige kneu zingen op. De 29-jarige H. Roeema. eveneens uit Zuldhom, die naast D. zat brak kijn rech terarm en kreeg een hoofdwonde. Nadat den slachtoffers ter p’.aatse de eerste geneeskundige hulp was verleend, zijn zij per politle-ambulance naar het academisch zieken huis overgebracht. De auto, welke geheel ver nield was, is vanochtend met een kraanwagen weggesleept. De chauffeur was hedenmorgen nog steeds bulten bewustzijn; de toestand van R. is niet levensgevaarlijk Bepaald gelukkig zijn de nationaal-socialis ten niet in de laatste Kamer-vergaderingen. In de laatste zitting van de Tweede Kamer zette de heer Rost van Tonnlngen den boel op stelten met een vertooning, waar alles behalve propagandistische kracht van uit ging. In de laatste zitting van den Senaat spreekt de heer von Bonninghausen over het goud, Het goud van de Nederlandsche Bank, dat voor een deel, In verband met de manipulaties van het Egalisatiefonds, naar Londen en New York is verscheept. Dat moest niet mogen! Dat goud moet terug naar Nederland! Het is wel een uitgezocht moment om een dergelijken elsch te stellen. De heele wereld staat op zijn kop over de koelbloedigheid, waarmee onze Oosterburen zich binnen 24 uren hebben meester gemaakt van het land, de wapenfabrieken en het goud der Tsjechen. En uitgerekend op dit oogenbllk vraagt een Nederlandsch natlonaal-soclallstlsch senator: waar blijft het Nederlandsche goud terug naar Amsterdam ermee! De Nederlandsche burger denkt er natuurlijk het zijne van: „We moeten het zeker voor de Heeren klaarleggen!" Die arme verkiezingspro paganda van de N S-B Het heeft H. M. de Koningin behaagd beschermvrouwschap te aanvaarden van nationaal comité ter herdenking van Filips van Marnix van Sint Aldegonde. Donderdag werden voor d«’ strafkamer van de Haagsche rechtbank, gepresideerd door mr. J. H. van Laer, drie beleedigings- zaken tegen mr. M. M Rost van Tonnlngen, hoofdredacteur van het Rationale Dagblad, behandeld. Mr. Root van Tonnlngen had zich te ver antwoorden wegens het publiceeren van artikelen over de zaak Gas. welke beleedi gend geacht wercen voor den minister van Justitie, mr. Goeeling. den procureur-gene- raal by bet gerechtshof te 's-Hertogenbosch. mr. E. L. M. M baron Speyart van Woerden, en voor den Centraler. Raad van Beroep. Spreker begon met het artikel ..Het hemel tergende Vonnis", dat beleedigend werd geacht voor den Centralen Raad van Beroep. Verlachte betichtte er. aldus de officier, den raad van be roep van. een onjuist vonnis te hebben ge wezen en nog erger, tergend onrechtvaardig. Wat het artikel ..De eer der Nederlandsche jeugd” betreft, hier achtte si>reker smaadschrift tegen minister Geseling bewezen. Den minister wordt een bepaald feit ten laste gelegd, n.l. dat hij in zijn plicht zou zijn tekort geschoten met het vervolgen van misdrijven. Wel haalt de schrijver van het artikel eenige zinnen aan. welke in de Kamer zijn gebezigd, doch dat ontneemt aan het artikel het karakter van smaacschrift niet. Evenzoo is het geste.d met het derde artikel, waarin aan baron Spey art van Woerden eveneens plichtsverzaking wordt verweten, omdat hij twee arrestanten zou hebben vrijgelaten, in strijd met zijn plicht als openbaar ministerie. Evenals het smaad schrift tegen minister Goteling is hier het mis-, drijf gepleegd tegen een ambtenaar In de recht-. matige uitoefening van zijn bediening. Ook beroep op algemeen belang gaat niet op. omdat vorm en Inhoud noodeloos krenkend zijn. Spreker was van meening. dat de pers zien moet onthouden van beleedigende critiek. Crltlek, die beleedigend is. heeft veel minder effect dan reëele critiek Of de Nederlandsche regeering deze optimistische visie bezit, weten wij niet, maar het feit, dat bij het eeuwfeest van onzen Generalen Staf de inlichtingen dienst geprezen werd, omdat hij door zijn voortreffelijke gegevens ons in Sep tember 1938 een algeheele mobilisatie heeft bespaard, terwijl België volledig mobiliseerde en wij dus geen cent méér hebben uitgegeven dan achteraf strikt noodzakelijk bleek, en het feit, dat ook thans nog voor onze defensie alleen ,,het noodzakelijke” wordt gedaan, wettigen niet geheel ongegrond lijkende ver moedens in deze richting. het Jaar 1938. waarin de bond zijn 1214-jarig bestaan vierde. Het aantal leden bleef groeien, terwijl twee nieuwe afdeelingen werden ge sticht. nl. Den Bosch en Breda. De jaarverslagen van den secretaris cn den penningmeester werden onder applaus goedge keurd. Het bestuursvoorstel om aan de Bodtpa een subsidie te verleenen werd aangenomen Een voorstel der afdeellng Eindhoven tot verhoo gt ng van de contributie werd verworpen. Het hoofdbestuur zal echter in het najaar met een voorstel komen, dat tijdig in de afdeelin gen zal kunnen worden behandeld. vloot Britsche en Fransche ker dan in 1914. Zouden Nederland en België buiten den oorlog kunnen blij ven en worden gehouden, dan zou Duitschland aan de Noordzee-zijde door ons land en België gedekt en beveiligd zijn en zijn zeestrijdkrachten In de ge makkelijk te verdedigen Öost-zee kun nen worden geconcentreerd. Deze neu trale barrière tusschen Engeland en Duitschland zou dan aansluiten op de Fransche Maglnot-linie, waartegenover de Duitsche Siegfriedlinie slechts bezet behoeft tewjrden. Heel de geweldige buitsche l^pbnacht zou dan met uit zondering van de bezettingstroepen voor de Siegfriedlinie Oostwaarts kunnen worden gedirigeerd. Deze voor ons land betrekkelijk gunstige situatie ingeval van een Europeeschen porlog zou zich echter alleen dan kunnen voordoen, In- dlen Engeland en Frankrijk niet van plan zijn Duitschland via België en Ne derland aan te tasten. Om hun, zoowel als Duitschland den mogelijken lust tot schending van ons grondgebied bij voor baat te doen vergaan, is het in ieder geval noodzakelijk voor ons land ons defensie-systeem alzijdig te versterken. Aan deze alzijdige versterking wordt met de beschikbare middelen krachtig gewerkt, zóó krachtig, dat wel niet een absolute, voor alle fc&allen en mogelijk heden afdoende weerbaarheid zal wor den verkregen, maar toch wel zóó, dat onze militaire defensie voldoende af schrikkend zal werken op den al te licht- vaardigen militairen overmoed van mo gelijke aanvallers. Bovendien is het niet ondenkbaar, dat het Ingeval van een Europeeschen oorlog Engeland en Frankrijk bijzonder aangenaam kan zijn in hun bewegingsvrijheid beperkt te worden door eerbied voor de onschend baarheid van een neutraal België en Nederland. Vervolgens trachtte de heer Van Voorst tot Voorst (R. K.) nog medeleden bjj den Mi nister te wekken met de boeren, die langs de groote verkeerswegen wonen; de heer Fleskens (R. K.) kwam op voor de verbinding tusschen Tilburg en Eindhoven; de heer Heldring (Lib.) maande tot voorzichtigheid by het verder droogmaken van de Zuiderzee; de heeren Hlem- stra ,(8. D. A P.) en Van Vessem (N. S. B.) te zamen met den Minister voelden er niets voor, het advies van den heer Heldring te vol gen en pleitten voor het scheppen van meer levensruimte voor ons volk; de heer Hlemstra (8. D. A. P.) wilde graag weten wanneer de Wieringenneer zelfstandige gemeente zou worden. Op zijn vroegst In 1943 luidde het ant woord; en ten slotte achtte de heer Van Voorst tot Voorst (R. K.) het een wanverhouding, dat er momenteel tegen 221 groote slechts 46 kleine bedrijfjes In den Wieringenneer zijn uitgegeven: de toezegging van den Minister, dat er nog een honderdtal kleinbedrijfjes bjj komen, bevredig de hem nog niet heelemaal. geëerbiedigd neutraal België. De Dult- verhouding tot veel zwak- 11 Maart 1939 waren bjj de organen der open- arbeidsbemiddeling ingeschreven 378.407 Werkzoekenden. waarvan er 360.731 werkloos wa ren (n.L 346.462 mannen en 14269 vrouwen). Onder leiding van den nestcr der Nederland sche parlementsleden, den heer van Basse van Ysaelt nog een paar jaren, dan is hij ne gentig! heeft de Senaat het laatste restje van de begrooting afgehandeld Een paar brok jes Waterstaat en een paar kleine begroo- tinkjes daarmee was het afgeloopen. By de replieken over de Waters taats begroo ting pleitte de heer Wiardl Beekman (STAP.) nog eens voor het laten vervaardigen van de vliegtuigen der K. L. M. in Nederland. Dat kén niet, antwoordde de Minister. De toestellen zijn snel noodig. aanmerkelijk sneller dan de va- derlandsche Industrie ze vermag te leveren. Maar hij zal de heele kwestie door een Inter departementale commissie laten onderzoeken. De heer Ter Haar (C. H sprak over de las ten. die het verkeer te dragen heeft en die veel te drukkend zijn niet alleen, maar ook on rechtvaardig omdat slechts 46 pct. van de op brengst noodig is voor de wegen. De Minister heeft het vraagstuk in studie. Het laatste woord is daarover nog niet gesproker., maar onrecht vaardig zyn de lasten niet wél zwaar. De heer Van der Bilt (S. D. A. P.) stelde nog eens de arbeidsvoorwaarden in de mijnen aan de orde; in navolging van den heer Janssen <R. K.) legde hij den nadruk nog eens op de pensioenen, die hoog noodig verbetering behoe ven vooral voor diegenen, die invalide worden, voordat zij hun 35. 40 jaren hebben uitge diend. En de loonen waren achteruit geloopen Dat zijn de kosten van levensonderhoud óók. wierp de Minister tegen. Dezer dagen hield de Nederlandsche Katho lieke Drogistenbond te Venlo zyn goed be zochte voorjaarsvergadering. De aanwezigen werden verwelkomd door den voorzitter der afdeellng Noord-Limburg, den heer Jos. Bartels. De bondsvoorzitter, de heer Jos. Leenarts, sprak een kort openingswoord. Spr. gaf in groote trekken een overzicht van De kantonrechter te Rotterdam, mr. G. J. M. ï™051, heeft twee exploitanten van autobus- “"“erneiningen uit Rotterdam veroordeeld tot hboete van 500 subs. 30 dagen hechtenis. ondernemers, G. A. V. Z., directeur van H van Zettens Tourtax-centrale en G. ten bestuurder der stichting ..Maas en Am- heif» Un laste 8ele8d, dat zij in de tweede 1 van Februari 1939 een autobusdienst tus- ®n Rotterdam en Amsterdam zouden hebben ’P'oiteerd, zonder in het bezit te zijn van een ’w«unning als het RAP. 1939 die eischt. Het ging hier om de artikelen „Het hemel tergende vonnis”, verschenen in het nummer van 23 December J.L. „De eer der Neder and- sche jeugd”, verschenen in het nummer van 29 December JJ. en „De zedenmisdrijven van Oss", verschenen in het nummer van 4 Ja nuari j.l. Voor ceze artikelen zyn indertyd door de Leidsche politie de persen van het Nationale Dagblad onklaar gemaakt, welke maatregel ta ter. na ingediend verzoekschrift van mr. A. J. van Vessem. ongedaan werd gemaakt. Mr Rost van Tonnlngen werd in r’chten bij gestaan door mr. W. J. C. A Nygh te ’s-Gra- venhage. De drie zaken werden gevoegd, dus tegelijker tijd behandeld. Na het stellen van de gebrui kelijke formeele vragen, waarbij mr. Rost van Tonnlngen de aansprakelijkheid voor de ge noemde artikelen erkende, nam de officier van Justitie, mr. N. 8. Hoekstra, requisitoir. De reeks artikelen voor welke hft thans terecht staat, zijn, aldus spr.. niet geschreven om dé bedoelde personen te belcedigen. doch als ant woord op de artikelen in de Zuidelyke pers. Spr. protesteerde tegen het in beslag r.emen van de persen en was de rechtbank dankbaar, dat zij dezen maatregel ongedaan heeft gemaakt. Wat de geëischte straf betreft, zeide spr.. dat hij daardoor in zijn arbeid ernstig wordt beknot. Mr Nljgh vervolgde hierna het pleidooi. - fn verband met de inbeslagneming van de persen zal het Nationale Dagblad tegen den Staat een vordering wegens schadevergoeding in stellen. President (interrumjieerend) niet aan de orde." Pleiter achtte hetgeen verdachte geschreven heeft, onschuldige taal. Men kan de geïncrimi neerde artikelen niet beleedigend noemen. Bij repliek zeide mr. Hoekstra, dat pleiter de formeele en materieele beleediging verwart. Het gaat hier alleen om de formeele beleediging. Uitspraak 6 April. Wegens overtreding van art- 137 a W. S. eischte de officier een geldboete van 9M subo. 3 maanden hechtenis en bovendien een voorwaarde Hjlee gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie Jaar. Zijn rede vervagend, zeide de Koning, dat aangezien tegenstrijdige belangen tusschen Spanje en Italië ontbreken, deze twee staten in den meest ultgebreiden zin kunnen samen werken. Hoewel Italië, zoo besloot de vorst, zich niet overgeeft aan de illusie van een eeuwigen vrede, wenscht het, dat de vrede zoo lang mogelijk zal duren, opdat het de hulpbronnen van zyn rijk volledig kan benutten. Voorts wees de Koning nog op de bijzonder vriendschappelijke betrekkingen welke de Itall aansche regeering onderhoudt met Albanië, Joego-Slavië. Polen en Zwitserland. Wanneer Uw hoofd verstopt is, doe slechts een paar druppels Vicks Va-tro-nol in de neusgaten Bijna oogenbiikkelijk kunt U weer vrij ademen. Direct als U het gebruikt, voelt U als het ware de tintelende geneeskracht die zich snel door de neus kanalen verspreidt. Het belemmerende slijm word' verwijderd, de zwelling der slijmvliezen verminder en het schoonhouden der neusholte wordt erdooi bevorderd. U haalt weer frisch en aangenaam adem Voorkom óók volo vorkoudhodonl Maar dat is niet alles. U kunt vele verkoudheden bij het aHet is speciaal gemaakt voor de "gevaarzöne" in der neus, waar de verkoudheden ontstaan. Tijdi' gebruikt, helpt Va-tro-nol de natuur bij het afwerei van infecties, zoodat daardoor menige dreigend' verkoudheid in de kiem wordt gesmoord. •8 ION008NOOT VAN VICKS VAPO8US r Prijs per flacon 0.90 de Zeeuw IS.D.A.P.) stond vlak naast het spreekgestoelte cynisch te lachen. De heer Nl- vard (R.K.) plaatste af en toe een interruptie. Mr. Kropman voerde onverstoorbaar zijn pleidooi voor Schiphol. Daarmee strijdt hij niet tegen de belangen van Rotterdam. Rotterdam behoort te hebben, wat de stad in haar belang noodig heeft Het eenige. dat .Amsterdam vraagt is: erkenning van beider belang en erkenning van de positie der beide luchthavens. Men coördineere luchtverkeer met volledige erkenning het belang der belde steden. En men slappe af van het centrale luchthaven te scheppen, was een duur te staan had kunnen komen. Gisteren heeft de minister meegedeeld, dat de tegen valler van den bodem In Leidèrdorp twee mil- Uoen kost. Maar dat te niet alles. Het vliegveld was op twaalf millloen geraamd, daar komen die twee mlllioen bU en houdt men dan nog rekening met de kapitaalsvernietiging, die het verdwijnen van Schiphol beteekent, dan komt men tot een totaal-kosten van twintig k drie- en-twintlg millloen. En verwacht de minister nu zóó n sterke venfieerdering van aanbod bij het scheppen van een centraal vliegveld, dat daarvoor een dergelyke uitgave, te rechtvaar digen valt? Hoor eons, antwoordde minister van Buurm: de Regeering wil nu eenmaal centralisatie op dit terrein en geen mogelijkheid meer tot on derlinge concurrentie van Amsterdam en Rot terdam, waarbij zij belde naar de spits stre ven en allebei een luchthaven van interna tionale beteekenis willen wórden. Dat ziet er slecht uit voor Schiphol. peeschen oorlog gewikkeld Duitschland. dat naar het Oosten dringt, strategisch van belang zijn ons land te bezetten om vandaar uit Engeland gemakkelijker te kunnen aanvallen, tegenover dit strate gisch voordeel, dat niet zonder groote risico’s behaald zou kunnen worden, in dien ’t tenminste4c behalen zou blijken, staat een voor Duitschland misschien veel grooter strategisch voordeel, dat gelegen zou zijn in een ook door Enge- Frankrijk betrouwbaar en is In verband met loopende geruchten en be richten in de pers, die tot verkeerde veronder stellingen aanleiding kunnen geven, stelt de directie van de NV. Eerste Neder.andsche Scheepsverband Maatschappij er prijs op. het volgende mede te deelen: Door onze maatschappij werden de in haar bezit zijnde 42 Rjjnschepen van zeer ulteenloo- pende tonnage verkocht aan een nieuwe op te richten maatschappij, die onder beheer van de NV. Scheepvaart Maatschappij ..Damco’ zoj komen, welke maatschappij slechts voor een gedeelte in het kapitaal der nieuwe onderne ming deelneemt. Als voorwaarde voor dez» transactie werd door ons gesteld, dat koopster een Nederlandsche onderneming zal zijn en dal de schepen onder Nederlandsche vlag blijven Een regeling werd getroffen, waardoor oe schip pers en matrozen in dienst van koopster zullen overgaan en op de schepen te werk gesteld zullen blijven. De koopprijs Is ongeveer gelijk aan het totaal van onze vorderingen ten tijde van de overname van de schepen, verminderd met de sedertdien bereikte nettoresultaten der exploitatie, zoodat deze verkoop voor onze maat- schappij niets anders beteekent dan een prac- ttech zonder verlies of winst realiseerer. van tn crisistijden slecht geworden vorderingen. Wij meenen dat deze verkoop, waar de oetrokken koopster anders op groote schaal tot nieuwbouw en dus tot vermeerdering van de beschikbare Rijntonnage zou zijn overgegaan, in het belang is van alle particuliere schippers Duitsche lawine, [j waarts in Europa Tsjecho-Slowakije heeft bedolven, doet de Nederland zich afvragen of deze lawine tot stilstand zal komen uit eigen bewe ging dan wel door een gewelddadig In grijpen tot staan zal moeten worden gebracht. Het is duidelijk, dat de groo te democratieën er nog niet toe kunnen besluiten krachtdadig in te grijpen. Hebben zU de hoop, dat de innerlijke krachtsontwikkeling der Duitsche lawine gichzelf zal verlammen, of dat zij ten slotte zal stuiten op een natuurlijk ob stakel, dat eindelijk houden zal? Of willen zij nóg meer schoppen en hou- weelen vervaardigen, alvorens zij poging willen wagen om het geweld met geweld te keeren? Er er, die meenen, dat Duitschland niet meer tot Stilstand kan komen, nu het een maal zóóveel vaart gekregen j heeft op de scherpe helling naar Oost-Europa en dat dus liever vandaag dan morgen gered moet worden, wat er nog te red den valt. De mogelijkheid, dat dezen straks door de feiten In het gelijk zul len worden gesteld, Is niet uitgesloten en daarom Is het niet zinledig de vraag te stellen, zal Nederland. Indien het tot een Europeeschen oorlog komt, er bui ten blijven of niet? Deze vraag kan slechts beantwoord worden met min of meer waarschijnlijke veronderstellin-” gen, niet met betrouwbare stelligheid. Al kunnen In geval van een Europee- schen oorlog de meest sombere voor spellingen van de meest zwartgalllgen onder ons bewaarheid worden, het is ook mogelijk, dat de optimisten, die vol gens de zegswijze altijd gelijk heeten te hebben, het ook wezenlijk krijgen sullen en daarom lijkt het ons niet on dienstig in deze dagen van zorg en spanning eens een voor ons land min of meer geruststellende en niet geheel on waarschijnlijke visie ten beste te geven. y ergeleken bij het rampjaar 1914 is de situatie thans geheel an- ders. Toen wilde het Duitsche leger zoo snel mogelijk naar Parijs en omdat het de Belgische grens minder onoverkomelijk achtte dan de Fransche viel het België binnen, ons land rechts liggend latend, om zoo min mogelijk te genstand te ondervinden. Thans echter gaat de drang van Duitschland naar het Oosten, en het wenscht niets liever dan dat Engeland en Frankrijk 'niet tusschen beide zullen komen om dien drang tegen te gaan. Engeland en Frankrijk hebben duidelijk getoond al leen dan zich gewapend tq weer te zul te stellen, wanneer rechtstreeks hun meegt directe eigenbelang geschaad wordt. Een lang niet onredelijke op vatting is, dat Indien Duitschland Ne derland zou aanvallen, Engeland onmld- dellijk ons land te hulp zou snellen, omdat het de Duitsche strijdmachten niet vlak tegenover zich aan onze kust kan dulden. Ook Duitschland zal wel de waarde van deze opvatting erken nen. Het moge voor een in een Euro- Aan mgr. F. J. H Evers, oud-hoofdaalmoeze- nier voor leger en vloot, te bij K.B. van 1 Maart 1939 eervol ontslag verleend als voorzitter van de commissie van advies betreffende dienst weigering. zulks onder dankbetuiging voor de goede diensten, door hem als zoodanig geduren de verscheidene jaren aan den lande bewezen Benoemd tot lid van bedoelde commissie mr. L. B. J. Vermeulen, advocaat-generaal bjj het Gerechtshof te 's-Gravenhage. Benoemd tot voorzitter deze commissie het tegenwoordig lid mr. A, J. L. van Beecfc Cal- van De directeur van den rfjksdienst der werk- kosheidsveraekering on arbeidsbemiddeling deelt mede, dat blijkens door het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekte voorloopige gege- rens in de wgek 6 tm. 11 Maart 1939 bij gesub- •Mieerd«**^reenigingen met werkloozenkas wa ren aangesloten 577538 personen (waaronder 75.702 landarbeiders). Van de 501.836 verzekerden, buiten de land- atbeiders, was het werkloosheidspercentage 22A (te de vorige verslagweek, 20 Lm. 25 Februari 1939, was dit percentage 24.6). Van de 577.538 verzekerden, met Inbegrip van landarbeiders, was het werkloosheidspercen tage 21.9 (vorige verslagweek 238). In de overeenkomstige verslagweek van Maart •as het werkloosheidspercentage voor alle ver weerden in de laatste jaren als volgt (tusschen “*akjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders bulten beschouwing worden ge laten): 1932 265 (25.9), 1933 30.3 (30.7), 1934 25.4 OT-O), 1935 30.6 (33.0), 1936 32 0 (34.1), 1937 398 (30.6), 1938 258 (27.1), 1939 218 (228). Jongen zwaar gewond bij aanrijding

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5