voor Uw gezond verstand zegt„Voor mij de beste sigaret mijh gezondheidCHIEF WHIP ZATERDAG 25 MAART 1939 OFFIC1EELE MEDEDEEUNGEN De Hemel DE WILDE BUS H. FAMILIE VOOR DE MANNEN „Vreemde gezichten” EEN NOBELE FILM In Victoria-theater Publicatie „TOONKUNST” Hinderwet Scheepswerktuigkundige den KRUISVAARTNIEUWS Sint Dominicua-cohort HAVENKWARTIER NUTSSPAARBANK City St. Laurentiua-cohort De rente opnieuw verlaagd RADIO-PROGRAMMA Derde Orde van St. Dominicua Goedkoop her bewapenen R.K. Tuinbouwwinter- school Legger van de wegen voor de gemeente Alkmaar VIJFDE CONFERENTIE VOOR NIET-KATHOLIEKEN ISO boete tegen ondernemer Oorbeek geëiacht Wo* 8*mt; «eheu, °f»ani »»Mt Warm Hd v* •ocu Aantal ontwikkelde jonge tuinden aan de praktyk af geleverd verachll op effecten ad f 3510.46 (om. tenge- gint zich te uiten en gestalte te krygen. maar. Gevonden voorwerpen V. STAD! EUWS le. j. held. Ten tweede, dat hemelsch geluk ontvangt Geza De P. fr. M HOENSELAARS O P. dat meest boefje Marck uur 2.30 uur roode kring. 3 uur BAAJfDERTi KKK 12.30 ZONDAG 26 MAART MAANDAG 37 MAART 3: 1M1) Directeur Afd. Burohtvrede van 26 Maart2 April Zondag: 11 uur Tooneelclub K.I.O.8; Daartoe eeuwige eigen zonder valsche, dwaze en standlgheden te creëeren. welke immer* enkele opvoedende waarde bezitten." Pater Flanagan wordt gespeeld door wereldberoemden acteur Spencer Tracy. Wanneer de inhoud van deze film by bezoeker al weer zal zijn vervaagd, zal Verb heer T n hee in het R. O. aU wo 28290 (V. J. Heden is op de gemeente-secretarie van Koe dijk ter Inzage gelegd een verzoek met belagen van den heer H. Sterk te Alkmaar, om vergun ning tot het in voorraad hebben van vaten car- bollneum. koolteer en petroleum op het perceel, kadastraal bekend, gemeente Koedijk, sectie B. Nr. 42». Op Donderdag 2» April as.. des namiddags te twee uur, zal ten Raadhulze van Koedijk gele genheid bestaan om beswaren tegen de inwil liging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schrifteiyk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zy. die beswaren heb ben. kunnen gedurende drié Sagen voor hetTbo- vengemelde tijdstip ter secretaris der'gemeente Koedijk kennis nemen van de ter zake ingeko- men schrifturen. Alkmaar. 23 Maart 1939. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar: F. H VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA. Secretaris De 8 effertji storten der kei biecht niet ve 15 een de dlsj Zsterd: gebede De I sluit Z wordt te 3 ii ZON mille, i aid. I bete i WOI Josef. DON zielen de gel. VRI, Smart» tot slu ZAT Mi pat As. Paasei: palmet Euch. ZON half t voor h vrouwe kenner densnu In d De E uitgere MAA Orde. WOI 8t. Job DOK hoedje VRIJ Kniisw ZAT legenhi ZON vtjdln; oollecU voien. dat is komen, minste ontvan raad v reden i meent 3e. H leder chleker hebben van ke paasch bracht held. 3e. I gelden ook, o. beeft. NB. Zondag ouden die ruu naar d tijd du schoolg tot Hei Maar Maart deren Conuni wacht pelijke en Zi worden De j Maart 1 Apri Conuni De r ten <h April c munie. Mede verzoci ZON R. K. Vader. ma/ «en—1 8 uur tam. z Dini en Co trari WOI Wlntei Weyer DON delen; Gerbrs VRI Ni mer; i ZAT Oeertr Nicol*. -Kiry Uettin ZON l Ziek Ann* tharin; Ovei Win» d. H. Familie, d. mannen. 12 50—1430, Brussel Fr. 1430—1435, Brussel VL 1435—15.20. 18.05—16.45, Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat op de secre tarie dier gemeente van 27 Maart 1939 tot 9 Mei 1939 voor een ieder ter inzage is gelegd het door ben ingevolge de Wégenwet opgemaakte ontwerp van den legger van de wegen voor de gemeente Alkmaar. Bezwaarschriften tegen het ontwerp moeten bij hen worden ingediend en zullen bij het ont werp voor een ieder ter inzage worden gelegd. De bezwaarschriften kunnen worden toegelicht en bezwaren kunnen mede worden ingebracht in de zitting van genoemd college op Dinsdag 9 Mei 1939. des namiddags 3 uur ten Stadhuize. Na de vaststelling van den legger is de open baarheid van den weg en de verplichting tot onderhoud en tot een bijdrage in het onder houd van den weg vastgesteld. Wijziging van onjuiste vermeldingen te dezer zake kan dan nog slechts door rechterlijk vonnis bewerkt wor den. Burgemeester en Wethouders noodlgen be langhebbenden daarom uit zich er van te over tuigen. of het ontwerp naar hun meening al dan niet onjuistheden bevat, en, Indien dit wel het geval is, daartegen binnen den daarvoor gestelden termijn bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voomoemd, F. H VAN KINSCHOT, burgemeester A. KOELMA. secretaris Alkmaar, 24 Maart 1939. Belanghebbenden verwijzen wij naar een ad vertentie in dit nummer, waarin mededeelingen worden gedaan van een cursus aan de Am bachtsschool voor scheepswerktuigkundlgen ter koopvaardij. van een ander, die nog werkelijk schijnt te weten hoe het moet dat men beginnen moet bij zich zelf, maar het bleef by die niet toege lichte n.ededeeling, aoodat ook zij een frase werd. Benige van aeze plannen zijn zeker het ver wezenlijken waard, maar hun aard is zakelijk en ze behooren tot het terrein der gemeente lijke overheid, die wel zal zorgen dat ze uitge voerd worden, zoo er een kans bestaat. Voor de rest is het wat gellefhebber in liefdadigheid, waaraan men toch volgens een der sprekers, nfet wilde doen. Maar wat heeft oat alles met geestelijke herbewapening /aten we dat ake lige woord blijven gebruiken te maken? Is het niet eerder een soort „meer werk actie*’, misschien niet zonder nut maar toch een lap middel 7 Wanneer men zich geestelijk en moreel wil herbewapenen, dan zal men het anders moeten aanleggen. Dan zal de werkgever het laatst van alles zijn arbeider ontslaan, dan zal hij dezen een rechtvaardig loon uitbetalen; dan zal de politicus sjjn heil niet zoeken in het behartigen van het partybelang of van het eigen belang en tegenstanders op onzuivere gronden af breken, maar alleen het belang van de gemeen schap behartigen; dan zal de bankdirecteur het overmatig veel kapitaal, waarover hij het be heer heeft.'tegen rechtvaardige rente beschik baar stellen voor hen. die crediet noodlg heb ben; dan sal de winkelier of de fabrikant eer lijk zijn tegenover concurrenten en dezen ook een plaats onder de zon gunnen; dan aal de werknemer de belangen van het bedrijf waarin hij werkt behartigen en met viyt arbeiden; dan zullen alle menachen zich self en boven alles God weer willen dienen. wanneer dat geschiedt, aal het da wereld weer goed gaan en sullen geen actie» voer werkverschaffing en liefdadigheid meer noodlg zijn. Wat men verleden week Donderdagavond betoogde, hing in de ruimte en beroerde nau welijks de kern van het vraagstuk. n.I. de op offering van het Ik, welke een zwaar offer is voor den mensch. Men wil er te goedkoop af komen, DIOGENES. Lijn 1: Hilversum I. Lijn 2: Hilversum II. Lijn 3: Deutschlandsender 8 358.50, Keulen 850—9.20. Brussel Fr. 9 20—1030. Brussel VI. 1030—1130, Brussel Fr. 1130—12.50. Brussel staat we dat Volmer, Kénnemerslngel 10 E; sjaal, J. de Jonge, Lindenlaan 85; groene sjaal, G. Ver schoor, Om val 18; huissleutel, M. Riek, Stuart - s tra at 28; portemonnaie met Inhoud, M. Rits, Oudegracht 263; dameshandschoen, J. Steeman. St. Josephstraat 1; aan komen loopen een ruw harige Fox-terrier by Q. Snyders, Ooievaar- straat 17. Oudorp. aan komen loopen een kleine Duitsche Herder bij mej. A. Paap, Snaarmans- laan 117 alhier. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men Verzocht hier van kennis te geven aan het Bureau van Po litie alhier. uur Congregatie; 3 uur St. Aloyslusban; 730 uur Ontspanning. Dinsdag: 1.30 uur St. Wlllibrordusban. Woensdag: 6.30 uur KJ.C. zwemmen;, 7.30 uur Natuurkennersclub; 8 uur St. Lodewljkban. Donderdag: 8 uur Tooneelclub K.I.O.8.; 8.15 uur St. Tarclslusban. Vrydag: 7 30 uur Ontspanning kruisvaart 12 —15 jaar, 8.30 15—17 jaar. Zaterdag: 2.30 uur St. Jansknapen. BAANDERHEER Dood en verrijzenis, wereldbrand en oordeel, hel en vagevuur, zyn in de vorige conferenties ons oog voorbygetrokken. Thans sprak de con ferencier over den hemel, die is de eindbestem ming van eeuwig geluk voor heel de mensch- heid, ook voor ieder mensch persooniyk. Die hemel is ook het einddoel van de Katholieke Kerk op aarde. De eenlge reden van haar be- 6taan is de menschen tot de eeuwige Zaligheid te leiden. Daarom zal ze biyven bestaan tot het einde der w'areld. Dan gaat ze over tot dc zegepralende kerk in den hemel. Twee punten worden verder behandeld. Voor- éérst, er bestaat een hemel van eeuwige zalig held. Ten tweede, dat hemelsch geluk ontvangt Iedereen, die sterft als kind van God. Geen denkend mensch is tevreden met het leven hier op aarde; hy wil een eeuwig en vol maakt geluk Dat ztijk een geluk bestaan zou. is in overeenstemming met zyn bestaan als redelyk schepsel Gods. Maar is 't er ook? Dat kan alleen Gods openbaring ons leeren. en van die openbaring getuigen Schrift en Overleve ring. Christus Zelf is ten hemel opgek lommen Zondag 26 Maart zal na de Hoogmis van 9.15 in de at. Joseph kerk de plechtige zegen ge geven worden naar aanleiding van bet feeet van Maria Boodschap. Vrijdag heeft de autobus-ondememer Oor beek te Alkmaar voor den Alkmaarschen kan- De beklemming van den waanzin ligt over de ge- heele wereld. De enkelingen met de yzeren vuist vervullen het aarasche met krijgsrumoer, vertreden Goddelyke en menscheiyke wetten en jagen een golf van bloed en verschrikking over talloozen. Volken en Individuen haten elkaar om zonderlinge redenen en millloenen liggen gekweld onder het torment van een kapitalis tische anarchie, welke hun slechts een aller schamelst stuk brood te eten laat. Toch, o wonder, brandt in de meeste n.en- achenharten nog een glanzende vonk der Goo- deiyke inspiratie en liefde; is er een toenemend hunkeren naar verlossing uit de teisteringen dezer wereld. Steeds meer Christenen treden naar voren, die naar het woord van den God- deiyken Meester de zuuroeesem der gemeen schap willen zyn. En ook over hen, die niet zyn uit den schoot der Heilige Kerk, vaart Iets van den Geest Gods. Wellicht naderen wy de groote worsteling tusschen het Goed en het Kwaad en zyn de hedendaagsche kwellingen daarvan de voorteekenen Enoch: de tegenwoordige mensch heeft het eenvoudig en rechtuit denken en handelen ver leerd onder den Invloed van onze vertechnl- seerde civilisatie. De gecompliceerdheid en baar gezellin, de oppervlakkigheid, belemme ren zelfs den mensch van goeden wil de waar- belo duidelyk te zien. De drang naar een betere samenleving be- Aanwezig aan het Bureau van Politie, Kerk plein alhier en aldaar te bevragen op all- Woensdagen en Zaterdagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen, gedeponeerd op 15 Maart tot en met 21 Maart 1939: Sportportemonnaie. dameshoed, étui met rozenkrans, grijs geruite pet. rieten mandje, wollen dameshandschoen. kinderschoentje, le deren ceintuur en een jongensjas. Aanwezig en te bevragen by de navolgende Ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op 15 Maart tot en met 21 Maart 1939: Pakje inhoudende babyslofjes, R Fblmer, Kén- nemersingel 10 E; 2 nieuwe schoppen, fa Bos man. Schelphoek 17; vulpen. M Nlele, Snaar- manslaan 38; trouwring, H. Pietersen, Boe- zemsingel 38; sleutel van hangslot, C. Adema Kennemerstraatweg 183; passer, P. Zwager, Nieuwesloot 81; mantelcelntuur. J. Helderman, Wollebrandtstraat 20; wieldop van auto, P. Langenberg. Kennemerstraatweg 101 A; haar- strik, J. Damstee. Spoorstraat 55: hondenpên- ning G. van Roode. Dr. Schaepmankade 2; rozenkrans, J. Bieman. Ie Landdwarsstraat 10' 2 breinaalden, G. Struvlng, C. W. Bruinvis straat 45; damespolshorloge, M van Putten, Verdronkenoord 24; dameshoed, J. Zwart, Ach- terwezel 48; ring, L. van de Peet Koningsweg 43: handwarmer, H. van Aarle, Roemer Vls- scherstraat 5; polshorloge P Sneekes. le Land dwarsstraat 1; rijwlelbelastlngmerk, van Beu gen. Tesselschadestraat 10; portemonnaie. G. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat op de secre tarie dezer gemeente is ter 'inzage gelegd en tegen betaling der kosten is verkrygbaar gesteld hun beschikking van 23 Maart 1939, waarby wijziging wordt bevolen van de Klezersiyst der gemeente Alkmaar, 1939-1940, door plaatsing daarop van Wietze Nestra, Friescheweg 40, alhier. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, z. H VAN KINSCHOT, burgemeester A. KOELMA. secretaris Alkmaar, 24 Maart 1939. kens worden overschaduwd door het 1___ dat er op volgt. Het moet worden erkend, dat Cerné vaak aangrypende passages heeft weten t« maken en de mistige atmosfeer van een ha venstad op een regenachtigen dag voortreffe- lyk heeft gebruikt. De perfecte fotografie van Schufftan sluit daar goed by aan. Het is de film aan te alen, dat de keurings commissie de al te onaanvaardbare passages er uit geweerd heeft, maar nochtans is seer streng voorbehoud noodzakeiyk. zyn er die in deugd en liefde hebben uitgeblon ken. En redelijk is het om hen als Gods by- zondere vrienden te vereeren en hen na te vol gen en te vragen om hun voorbede by God. Wie komen nu in den hemel? Allen, die ster ven als kinderen van God door zyn genade Wa> een MW heeft recht op hét erfdeel eft datMs God hier fcelf. Om*Bte reden doopt de Katft. Kerk de Heine kinderen die daardoor worden tevens kinderen jan God, en is het plicht van naastenliefde een stervend kind te doopen. De hemel is verder ook oen loon (Luc. 6, 23; 1 Cor. 3. 14). Dat loon kunnen we zelfs ver meerderen door onzen trouwen dienst van God. Om dat te kunnen doen heeft de Kath. Kerk bijzonder van Christus een sacrament ontvan gen, dat haar geloovlgen ontvangen in de H. Oommunle zy teert, dat Christus Zelf waar achtig onder zichtbare broodsgedaante by haar is gebleven. Hy, de bron van alle genade. Hy heeft zyn Kerk nooit verlaten, maar is met Godheid en Menschheld altyd by Haar en geeft Zich als geestelyk voedsel aan haar geloovlgen. Is er dan geen troost voor hen, die de rijke parel van het H Sacrament, den schat van dc H. Communie, zonder hun schuld reeds eeuwen hebben verloren? Zeker. Indien zij de ware kerk van Christus niet kennen, missen ze veel, maar ook voor hen staat de hemel open, indien ze door volmaakte liefde of volmaakt berouw Over hun zondefi Mch keeren tot God. De spreker eindigt met te wyzen op de rede- lykheid van de leer, die hy in de vuf conferen ties heeft uiteengezet, en hoopt, dat zyn hoor der» die teer met ernst zullen willen overden ken. (Mare. 16. 19; Hand 1, 9-11; Jo. 20. 17). Maar die hemel is niet voor Hem alleen. Hy wil hem geven ook aan ons. (Jo. 3. 16». De Bybel is er bol van. De hemel is de plaats, waar de zaligen in alle eeuwigheid gelukkig zyn door God te aanschou wen, te beminnen en te bezitten. Gods onein dige majesteit, volmaaktheid, goedheid, schoon heid zullen we daar zien, liefhebben zal glorie kracht den hem toch bybiyven het beeld van die nobele priea- ter-figuur. Zoo ooit dan is deze rol van bin nen uit gespeeld. Met dezen voor zyn ideaal zwoegenden en ploeterenden volkspriester. met dezen karaktervollen man, wiens inneriyk zie- leleven zoo heeriyk open komt te liggen, dat men er dwars doorheen kan zien, met dezen midden in het volle leven staanden, door dui zend zorgen gekwelden, maar inneriyk toch zoo rustigen mensch. dezen door zyn boys aan beden leider, heeft Spencer Tracy aan de mil lloenen. die zyn film overal ter wereld zullen zien, den Katholieken priester in zyn nobele verschynlng leeren kennen. Naast Spencer Tracy mogen we niet verge ten Mickey Rooney, die het bravour Whitney Marck op niet te overtreffen wyze uitbeeldt wy bevelen deze film heel byzonder aan en hopen, dat de katholieken Jongensstad door hun belangstelling tot een succes zullen ma ken. Dat is positieve filmactie in den besten zin des woords. - --en genie ten. Daartoe zal het bovennatuuriyk licht der eeuwige glorie ons in staat stellen, uit eigen kracht kunnen we dat nooit bereiken. (1 Cor. 2. 9). Die zlelezaligheld straalt 5Xenee?s. ove!. 0,5 ons 11<;haam En als bykom- ge- De vergadering van Maandag 1.1. heeft me goed gedaan! Het regende en stormde toen de vergadering begon, maar de opkomst was best. Verschillende nieuwelingen gaven zich als leden op. maar ook verschenen er gezichten, die Ik langen tyd niet meer gezien had. Mooi zoo! Dat gaat goed! Weer of geen weer, aanstaanden Maandag zyn we allemaal present alle 325. De Propaganda-Club levert goed werk! opkomst gaat vooruit! Nieuwe leden bieden zich aan! Ik dank de leden voor hun trouwe op komst! R. P. 2135—2155, Droitwich Brussel Fr. 2230—2250, Droitwich Brussel Fr. 23—2330. Parijs R*™0 Verzchenen is het jaarverslag over 1938 der Alkmaarsche Nutsspaarbank. Wy ontleenen daaraan het volgende: Van het totaal aantal inleggers woonden er per 31 Dec. jJ. 10032 te Alkmaar, terwyi er 2653 elders (voomJ. in de dorpen in de om geving) gevestigd waren. Het aandeel in het totale inleggers-kapitaal bedroeg voor de Alkmaarsche Ingezetenen t 3.039524.75 (v. j. f 3 096975 47) en voor de ingezetenen der buitengemeenten f 1 162.53156 (V. j. f 1.145 475 94). Onder dit laatste bedrag komen de injeggers te Heiloo voor met f 340.028 71 (v. j. f 303 408 63) en die te Bergen met f 256.304 40 (V. j. f 256 427 18). Ingelegd werd in 1938 f 2 06104085 (v. j. f 2 259 846 93). Terugbetaald werd in 1938 f 2303 831 50 (v. f 2 172 902 63). In 1938 werd alzoo f 142 790 65 minder Unge- legd dan terugbetaald (v. j. t 86 944 30 meer ingelegd dan terugbetaald). De in 1938 ingelegde en terugbetaalde be dragen (omzet) beliepen tezamen t 4364.872.35 V. j. 4 432 749 56). Op de inleggersrekenlngen la in 1938 in het geheel f 105.652.71 aan rente bygeschreven (v. J. t 113 575 89). In den loop van het jaar werd daarvan reeds uitbetaald t 3357.16. Na byschryvlng der per 31 December 1938 verschuldigde rente bedroeg het aan de inleg gers verschuldigde kapitaal (op 1 Januari 1938 f 4342.45141) f 4302 056 31 In 1938 werden 1525 nieuwe boekjes (waar onder 333 aan op school sparende kinderen) uitgereikt (V. j. 1494), daarentegen 1004 boek jes (waaronder 218 van achoolspaarders) Inge trokken (v. j. 932). Het aantal in omloop zynde spaarbankboekjes (by den aanvang van het jaar 18064) klom dientengevolge met 521 (v. j. 562) tot 13585. waaronder 2061 (V. j. van op school sparende kinderen. Het aantal posten vsn inleg bedroeg (v. j. 29071). dat van terugbetaling 20823 20643). tezamen 49118 (V. j. 49714). De bedryfsultkomsten der Spaarbank waren ook. dit Jaar wederom bevredigend. Het voor- deelig saldo der rekening van baten en lasten bedroeg f 29.10658 )over 1937 f 31.119.18). Per 31 December 1938 moest een nadeelig koen* kenmerkend voor onzen tyd. in velerlei variaties, met veel verwikkelingen en gemis aan Evan gelische klaarte. Het is beter dan niets, n.ag men zeggen, maar het gevaar dreigt, dat men zich verliest in yie gemeenplaatsen en nieuwe onbevredigd heid schept. Men schynt vooral in de acties, welke niet specifiek van Katholieken uitgaan, bevreesd te zjjn om zonder schroom te belyden, dat alleen door het weer aanvaaroen ran de eeuwige tien geboden en van de waarheid van het Heilig Evangelie de wereld gered kan worden. Zoo hebben we in ons land de actie voor geesteiyke en moreele herbewapening, onder welken minder gelukkigen term een rechtgeaard Christen niets anders kan verstaan oan een onderwerping aan Christus' leer, het betrachten tan de Liefde en de Rechtvaardigheid, maar welke actie niet zoo wordt opgevat en meer is een complex van algemeen Chrlsteiyke ten- denzen, liefdadigheid en goedkoop menscheiyk meegevoel. Is reeds de opeet vaag en zonoer concreet postuur: de uitvoering van het plan tot deze herbewapening biedt soms een Ba- belsch aspect van verwrongen allure. Wat in Alkmaar ten dien aanzien gebeurt, is illustratief. We hebben verleden week Don derdag een vergadering gehad van een klein aantal n.enschen met een groepje comltéleden. die onderhand al een deftige stichting hadden geformeerd. VUf heeren en twee dames gaven hun visie weer op t begrip herbewapenbig, welke onderscheidene visies merkwaardlgerwys ook die van het comité in zyn geheel bleken te zyn. Wat verstaat dit heterogene comité, waarin de Loge zoo goed zitting heeft als Protestanten en Katholieken, onder geesteiyke herbewape ning? Ik som eenlge plannen op: kapitaalkrach tigen uit andere gemeenten naar Alkmaar lok ken. lid worden van V.V.V.. electriache huis installaties laten afkeuren en aoen vernieuwen, huizen op laten knappen, het tonnenstelsel af schaffen. in massa den mlnoer bedeelden bezoe ken en geschenken geven, moeders van groote gezinnen een paar dagen vacantie bezorgen en jonge werkloozen de plantsoenen op laten knap pen. O zeker, men iel ook nog in navolging Op 28 Maart as. zal „Toonkunst" uitvoeren de Johannes Pasion van Joh. Seb. Bach. In verband met den aard van het werk, werd als plaats van uitvoering gekozen, de Kapelkerk. En zoo zal het nu mogelyk zyn ook in Alkmaar de wyding van het geniale werk van Bach te ondergaan, een wyding die in de laatste jaren door steeds meer muziekvrienden gezocht wordt, zooals blykt uit de enorme belangstel ling voor Passion-uitvoeringen hier te lande. Gaarne willen wy ons lezers opwekken deze gelegenheid niet voörby te laten gaan. Men sal zeker van een verzorgde uitvoering kunnen ge nieten, en tegelykertyd aan „Toonkunst” doen biyken dat haar Werk gewaardeerd wordt. volge van terugloop der waarde van enkele bankaandeelen) worden afgeschreven, ten laste dér rekeningreserve voor koersverschillen op effecten. Deze rekening komt thans met f 141.960.82 in de boeken voor. Van het wlnstsaldo der Spaarbank over 1938 ad f 29 106 58 werd bestemd voor afschry- ving cg> het spaarbankgebouw f 1000.Voor verhooging van de rekening: Reserve voor hy pothecaire belangen ad f 20 000.bestond geen aanleiding. Het restant der winst over 1938 ad f 28 106 58 (vorig jaar f 28 714 32) kon naar de gewone reserve worden overgeboekt Ten aanzien van de gewone reserve merken wij op. dat deze thans f 325 069.18 bedraagt of 7.73 pct. van het kapitaal der inleggers. Vermeerderd met de reserve voor koersver schillen op effecten ad f 141 960.82 beloopen de gezamenlyke reserves thans f 467 050.zynde 1111 pct. van het Inleggerskapitaal of 20.08- pct. van het totaal effectenbezit der Spaar bank. In ons vgrif? verslag werd er op gewezen, dat de aan de inleggers te vergoeden rente ver laagd fnoest worden tot twee en een half pro cent ’s Jaars, tengevolge van de voortschrij dende daling der door de Spaarbank uit haar beleggingen te ontvangen rente. Mede gelet op den omvang der uit aflos singen vrygekomen kasmiddelan. waarvoor niet steeds terstond herbelegging is te vinden, be sloot ons bestuur daarom te rekenen met in gang van 1 Januari 1939 de -aan de inleggers te vergoeden rente opnieuw met een kwart procent té verlagen en terug te brengen op 2-J4" pet. 's Jaars. tonrechter, Mr Boerrigter. terechtgestaan we gens het exploiteeren van een z.g. wilden bus dienst tusschen Alkmaar en Amsterdam. De ambtenaar van het O. M. vorderde tegen O. 150.— of 50 dagen. De verdediger. Mr. N. van Leeuwen, vroeg vrijspraak wegens het z.1. onverbindend zyn van het betreffende R.A.P.-artikel. De kantonrechter zal over 14 dagen uitspraak doen. stlg geluk zullen we ook genieten door het zelschap van Jesus' Menschheld. van de enge len. en de heiligen in den hemel. Hier vond de spreker aanleiding om een oogenblik de leer der kath. Kerk uiteen te zet ten over de vereering van de heiligen. Die hei ligen zyn overleden menschen, die God on aarde byzonder hebben gediend, daarom door Hem op schitterende wyze in den hemel zyn beloond en ter vereering en navolging aan de geloovlgen worden voorgesteld. Ze zyn Gods uitverkoren vrienden en de rijkste vrucht van de heiligheid van Christus' Kerk op aarde. De Kerk immers predikt een heilige leer, die tot God voert, geeft alle middelen om heilig te worden door de uitdeellng van Christus' ver- 1O6S1 ngsgenade, en brengt altyd vruchten van heiligheid voort. Trouwe katholieken zijn altyd goed. Natuuriyk zyn er ook zondaars onder hen. zelfs misdadigers. Maar dat is niet de schuld van de Kerk, aan «4er invloed ze zich onttrekken. Die zyn er overigens onder nlet- katholieken ook. Maar van een katholiek ver wacht men meer en beter, en terecht. Ze kun nen beter zyn door de genade van hun katho liek zyn, doch biyven vrije menschen. En altyd In ons nummer van Donderdag hebben wy reeds aangekondigd, dat komende week in Vic toria-theater zal draaien de film .Jongens stad” «Boys Town), die een beeld geeft van den Amerlkaanschen Pater Flanagan, wy heb ben toen ook reeds geciteerd, hoe Z. H. Paus Pius XI zaliger, verschillende kardinalen en aartsbisschoppen over deze film vbh ntuha kq aartsbisschoppen over deze rolprent oordeel den. Wat valt er na de woorden van deze autori teiten eigeniyk nog te schryven? We zouden slechts kunnen herhalen, zelden of nooit een film is verschenen van zoo nobele strekking en die tegeiyk zoo voldoet aan alle filmische eischen. Volkomen onderschryven wy het oordeel van het Pauseiyke blad de Osseriatore Romano, dat ojn. van „Jongensstad” schreef: ,Dit is kunst der levende werkeiykheid, naar de strengste maatstaven der consciëntie en van hoog niveau, in dienst gesteld van één groote zedeiyke gedachte en met een volmaakte tech niek: elementen, die er toe hebben geleld, dat de film „Jongensstad" een van de meest vol ledige successen van het jaar in-de Vereenlg- de Staten en daarbuiten geworden is; daarme de eens te meer de eenvoudige waarheid be vestigend, dat het mogelyk is, volmaakte en boeiende films te maken, zonder terug te gaan op ongezonde en vulgaire sentimentaliteit en valache, dwaze en fantastische otn- geen Pfcrys Radio 15.20—16 05, Beriyn Radio PTT Nord 16.45—1730. Deutschlandsender 1730—17.50, Brussel VI. 17 50 —18.06, Radio PTT Nord 18.05—1850, Keulen 1850—2030, Brussel VI. 2030—2230, Keulen 22.3024. Lyn 4: Brussel VI. 830—10, Parijs Radio 10— 1050, Luxemburg 105011.05, Droitwich 1106 —1430, Parijs Radio 14.20—14.40, Droitwich 14.40 —16 20. London Reg 16 20 16 40. Droitwich 16.40—1730, London Reg. 17.20—18, Droitwich 18—2135. Parijs 1 21 55—22.30. 2250 23, 23.30— 24. Lyn 5: Diversen. c ZONDAG: 6 uur Congregatie, 7 uur ontspan ning, 14 jaar en ouder. MAANDAG: 7 uur handenarbeid, 7 uur Pater Damiaanban, 7.30 uur Sint Jozetban. DINSDAG: 6 uur adsplranten. 6 uur Sint Wll- llbrordban. 7.30 uur groene-vendeischcuw. WOENSDAG: 2.30 uur groene kring, 6.30 uur KJ.C.-zwemmen. 730 uur Sint Louis ban. 830 uur Peter van Amiénsban. DONDERDAG: 5.307 uur ontspanning, 12 jaar. 7.15—8.45 uur groep II, 13 jaar. VRIJDAG: 7 uur Don Bosco-ban, 8 30 Bern, van Clairvauxban. ZATERDAG: blauwe kring. Marcel Cerné heeft met zyn film .Haven kwartier" den filmliefhebbers een somber stuk werk voorgezet. Een gevluchte Fransche kolo niaal komt in Le Havre terecht en ontmoet in een zonderlinge keet van een nog zonderlin ger man een meisje, dat fevlucht is voor haar voogd, een walgelyk mensch. De hut wordt aangevallen door een paar schietende jongelui, die den voogd achterna zitten en meenen, dat deze zich in de keet heeft verborgen. De voogd, een winkelier in snulsteryen, moet meer weten van een verdwenen kameraad. De aanvallers worden verdreven, maar de koloniaal ontmoet ae later, wanneer hy in gezelschap van het meisje, dat hem lief heeft gekregen langs de haven wandelt en geeft hun aanvoerder een af straffing, omdat deze het meisje lastig valt De koloniaal moet met een schip vertrekken, want men zoekt hem vanwege een begane misstap Hy kan wegkomen met een spoedig vertrek kend schip, maar voordien maakt hy op min der aangename wyze kennis met de voogd van het meisje. Er gebeurt nog een zelfmoord en in den nacht voor het vertrek een moord, waarin de snulsteryenkoopman de hand heeft, maar welke zoo is gearrangeerd, dat de verdenking op den oud-soldaat moet vallen. Vlak voor het vertrek slaat de soldaat den voogd, die het meisje wil aanranden, neer en twee minuten later wordt hy op zyn beurt ge troffen door de kogels van een sluipmoorde naar. Het meisje, dat één dag het geluk proef de, is weer alles uit handen geslagen. De film ademt somberheid van het begin af en eindigt in de doffe wanhoop van het meis je, terwyi de enkele lichtere oogenbllkken tel kens worden overschaduwd door het noodlot. In tegenwoordigheid van verschillende autori teiten en vele ouders heeft gisteren in de R.K. Tuinbouwwinterschool te Beverwyk de open bare eindles en de diploma-uitreiking plaats gehad. Aanwezig waren os. Ir. A. W. v. d. Plassche, Inspecteur van den tuinbouw en het tuinbouw- onderwys, de Hoogeerw. heer P. J. Simons, De ken van Beverwyk, de ZeerEerw heer Prof. Cleophas en de heeren P. J. J. Haahen en C. A. J. v. Baar, leden van het schoolbestuur, de heer J. Volkering Tz., lid van de commissie v. toezicht, de Zeereerk heer Rector H. J. M Heljnen, Mej. Ir. Kronenberg, die belast is met het wetenschappeiyk onderzoek naar ziek ten onder aardbeigewassen, de heer van Dijs selbloem, voorzitter van de K. J. M. V. in het Bisdom Haarlem, de heer W. de Groot, direc teur van de Vereenlgde Veilingen en de heer P. Joh. Janssen, oud-leeraar. Na afloop van de lessen, waarby de direc teur, ir. W. A. B. BUnnemeyer bollenziekten doceerde, de heer B. Machielse, bewerklngsleer en de heer A. J. Demmers Fransch, reikte Ir. v. d. Plassche de diploma’s uit. In zyn toespraak tot de leerlingen wees Ir v. d. Plassche op de beteekenls van het diplo ma. Hij vestigde er verder de aandacht op. dat de berichten over den ongunstigen toestand In den tuinbouw den Indruk wekken, alsof onze Nederlandsche tuinbouw geen toekomst meer heeft. Txh moet men niet zóó pessimistisch zijn. Juist de hier verworven kennis stelt de gedi plomeerden in staat om de moeiiykheden krach tig aan te pakken en spr. wenschte daarbij al len succes toe. Het is immers zóó. dat de hedendaagsche maatschappy de tuinbouwproducten noodlg heeft, evenals boom en, heesters en bloemen. Wie moet die voortbrengen? Groenten en fruit worden nu eenmaal niet in fabrieken ge maakt; zy komen van onzen eigen Nederland- schen bodem, door de bekwame zorgen van de tuinders en kweekers. Weliswaar ondervindt ook de export groote moeiiykheden, maar wanneer de Nederlandsche tuinbouw zorgt voor producten van goede kwa liteit en voldoende verscheidenheid, dan is de verwachting gewettigd, dat er mogelijkheden voor export biyven. Bovendien, door hun meerdere kennis staan de gediplomeerden er veel beter voor. ZU zyn zeker in staat den moeiiykheden het hoofd te bieden en in dit opzicht kunnen zy de toekomst met vertrouwen tegemoet gaan. Als inspecteur van het tulnbouwonderwljs verheugde spr. er zich over, dat thans weer 17 flinke jonge mannen, toegerust met kennis en ontwikkeling, aan de praktijk kunnen worden overgegeven. De vaderlandsche tblnbouw drijft op flinke jonge menschen. die de noodige ont wikkeling bezitten. Vooral nu de Regeering maatregelen overweegt* om het bedrijfsleven In handen van de betrokkenen te leggen, is er dringend behoefte aan beter onderlegde men schen, die een leidende functie in het organl- satieleven kunnen innemen, en die een helder inzicht hebben in de toekomst. Laten de nu geslaagden daarom optimist zyn en bereid zich in te spannen, om den tuin bouw tot meerderen bloei te brengen. Spr. eindigde met een woord van dank aan den directeur en de leeraren voor hun arbeid. Ir. BUnnemeyer sprak hierna nog een woord van afscheid tot de vertrekkende leerlingen. Hy zag deze klas eigeniyk met leedwezen ver trekken. want zy was van uitzonderlijk formaat en heeft buitengewone prestaties geleverd. Voor de eerste madl kon aan een leerling het diplo ma „met zéér veel loP’ worden toegekend, het geen beteekend, dat zyn gemiddeld cMfer boven 9 lag. Iets wat maar heel zelden voorkomt. Voorts kon aan 4 leerlingen het diploma „met veel tof" worden toegekend. De directeur gaf allen de beste wenschen mee voor hun verder leven. De heer van Deysselbloem liet een krachtige aansporing hooren voor toetreding tot de LT, de jeugdstandsorganlsatle. waarna namens leerlingen harteiyke woorden van dank werden gesproken tot directeur en leeraren en den ver zorger van het internaat. Prof. Cleophas, voorzitter van het schoolbe stuur, sloot hierna de les, waarby hy eveneens met groote waardeerlng sprak over het werk der leeraren. Lyn 1: Hilversum I. I4jn 2: Hilversum II. I4jn 3: Keulen 8—930. Parijs Radio 930— 9 30. Radio PTT Nord 930—9.50, Normandie 950—10, Parys Radio 10—10.50, Radio PTT Nord 1050—1130, Parys Radio 1130—1210, Droitwich 12.10—1230, Brussel VI. 12.20—1330. Brussel Fr. 1330—1430. Danmarks Radio 1430 —14.40, Radio PTT Nord 14.40—15.20. Keulen 1530—16.15. Droitwich 16.15—17.20, Brussel VI. 1730—1805, Radio PTT Nord 18.05—1830, Keu len 1830—1930. Brussel VI. 19.20-1950. Straats burg 1950 20 20, Brussel VI. 2030-20 40, Keu len 20.40—23.06, ParUs 23 06—24 IJjn 4: Brussel VI. 8—930. Luxemburg ’930- 1035, London Rag. 1035—1406. Parys Rad» 14.05—1430, London Reg. 1430—1730. Droit wich 1730—2030, London Reg 20 20—2050. Droitwich 2050—21.35, Brussel Fr. 2135—2230. Brussel VI. 2230—2230, Droitwich 22 30-24. Lyn 6; Diversen. leven hier op aarde; hy wil een eeuwig is in overeenstemming met zijn bestaan Pater Flanagan te midden van rtfn jongene in Boys Town

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 16