H OVERSTELPENDE KEUJ ONVERANTWOORDELIJK GESCHRIJF NEEM ’N Ned. arbeiders geweerd Tegen de nieuwe belastingen DE SUMATRA WEER THUIS Kerkelijk leven AMERICAN CIGARETTE MET KIESPIJN LACHT U NIET maar né gebruik van kiespijnpoeders van I MAANDAG 27 MAART 1939 De Gouden klooster- jubileum aou Politie treedt als brandweer op n. DE NIEUWE GEMEENSCHAP E VICE-ADMIRAAL VAN DULM KT Uit Amerika terug Gerechtelijke uitspraak BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem ■mU Kweekers oerbozen zich H. H. WIJDINGEN Consequent tot het ujterste En toch een paar gevaarlijke wets ontwerpen in de U.S.A. Dreigend conflict met de Ameri kaansche vakorganisaties in oer band met de expositie te New-York Groote menigte sloeg juichend het schouwspel gade Van de Eerw. Mère Vicaire te Roosendaal STEUNVERLEENING AAN DE ZALMV1SSCHERIJ WAARNEMINGEN VAN DEN VOGELTREK DE „TROMP” VERLAAT BORDEAUX si- tn •P- ƒ*- (IP vaa t tn- intw 3 WETTELIJKE HUUROPZEG- GINGSTERMIJN -4 k - Prinses Beatrix vlot van stapel Van een reis naar de Middelland- iche Zee teruggekeerd Kamers van Koophandel ontwik kelen ernstige bedenkingen - Binnenbrand aan de Nieuwe Kade te Utrecht Bewijs van goed gedrag voor onze bollen I tradition eele jad. van exposanten •tndlng te monteer en. rnH» De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam heeft zich met een adres tot den raad van ministers gewend naar aanleiding van de in uitzicht gestelde nieuwe belastingmaatrege len. SE INT Ieder, die dit leest, zal zich er met de bloem bollenkweekers over verbazen, dat enkele maan den na deze vergaande verklaring in Amerika een wetsontwerp kan worden Ingediend met de boven omschreven strekking. het forceeren). *en dat de bepalingen van het ontwerp op tulpen eerst ingevoerd zullen wor den na 1945 en die op hyacinten pas na 1950. een Mn Het vogeltrekstation Texel raadt zijn mede werkers aan. de waarnemingen van den voor jaarstrek van beden 26 Maart af te beginnen vee hem is ea «wW nell hting De 15e radlo-ultzending in de reeks ..Naar de Nieuwe Gemeenschap’' zal een oproep bevatten aan alle luisteraars om te zijn: van goeden wil. om daardoor de Kerstbelofte op aarde te helpen verwezenlijken. Spreker zal zijn mgr. J. O. van Schalk, proost van het Metropolllaan Kapittel te Utrecht en geestelijk adviseur van het RK. Werkliedenver bond. De Algemeene Vereeniglng voor Bloembollen cultuur acht het dan ook noodzakelijk, dat de Nederlandsche regeerlng er via H. M.’s gezant te Washington bU de regeerlng der Vereenigde Staten tegen protesteert, dat een dergeljjk wets ontwerp zou kunnen worden aangenomen, om dat dit om redenen van plar.tenzlektenkundigen aard onze bloembollen zou ultslulten, terwijl deze nog zeer onlangs van de hoogste Ameri kaansche autoriteiten op dit gebied een „bewijs van goed gedrag" hebben gekregen, welks be woordingen zelfs lederen twijfei aan een goede «3 schen te komen, dienen een aanvrage te richten tot de Nederlandsche visscherijcentrale. Juliana van Stolbergpleln 34. 's-Gravenhage waarna hun de noodlge formulieren ter invulling zullen •worden toegezonden. In het Nederlandsche bloembollenvak heeracht niet alleen ernstige ongerustheid over dit wets ontwerp, maar de berichten hierover zijn ook met groote verwondering ontvangen. Tulpen en hyacinten zijn tot nu toe steeds zonder bijzon dere phytosanltaire belemmeringen in de Ver eenigde Staten ingevoerd, waartoe ook alle re den was, omdat onze bloembollencultures vol komen gezond zijn. De keuringsdiensten, die door het vak zelf zijn ingesteld en die in nauwe samenwerking met het laboratorium voor bloem- bollenonderzoek hun doel nastreven, hebben er voor gezorgd, dat de cultuur in een zoodanigen toestand is, dat het buitenland geen enkele vrees behoeft te hebben bij den Invoer onzer producten. Terwijl de (rijks)plantenziektenkun- dige dienst bij den export te allen overvloede nog eens een keuring Instelt! Narcissen zijn, zooals bekend is, na 1926 op phyto-sanltalre gronden van den Invoer in de U. S. A. uitgesloten. Hiertegen heeft het bloem bollenvak geregeld geopponeerd, en de verte genwoordigers van het vak hebben er met prof. Van Slogteren, die zijn oordeel op zuiver weten schappelijke gronden fundeerde, steeds op ge wezen, dat onze narcissencultures, dank zij ook het werk van den keuringsdienst van de ver- eeniging „De Narcis”, die juist dezer dagen een wettelijken grondslag heeft gekregen, volkomen gezond zijn. Dit heeft ertoe geleid dat het Amerikaansche Invoerverbod voor Nederlandsche narcissen en kele Jaren geleden is opgeheven, wat echter achterhaald werd door de bepaling, dat bij in voer de narcissen een warmwaterbehandellng moesten ondergaan. Hierna hebben enkele Ame rikaansche deskundigen, onder wie dr. Lee Strong, het hoofd van het Amerikaansche bu reau voor plantenquarantalne, vorig Jaar een bezoek gebracht aan onze cultures. Men hoopt op deh dag van de opening het Pzviljoen geheel gereed te hebben. Dit zou ech te niet het geval zijn, wanneer een conflict, uitgebroken tusschen exposanten en Amerikaan- •ebe vakvereenigingen, de werkzaamheden f zou •Mgneeren. En dat is nu het geval. Hoe dus de uitlegging van het oorspronkelijk wetsontwerp ook zij, het staat wel vast dat aan neming van het laatste ontwerp tengevolge zou hebben uitsluiting van ons product op grond van vrees voor Invoer van plantenziekten. Zij het dan ook, dat tulpen en hyacinten nog een aantal jaren zouden worden toegelaten. De Kamer is van oordeel, dat nieuwe in komsten om aan de elschen van het oogen- blik te kunnen voldoen, voor zoover dat de rechtspersonen betreft, gevonden dienen te worden uit een verhooglng van de dividend en de tantièmebelastlng. Zaterdagmiddag op het vastgestelde uur is het m.s. ..Prinses Beatrix" te Vlissingen vlot van stapel geloopen. Z.K.H. Prins Bernhard ver richtte de tewaterlating. niet het recht, maar ook den plicht zou hebben de onschendbaarheid van te schenden om het handjevol gezondheid moeten ultslulten. Het bloemboUen- vak vertrouwt dan ook, dat om deze reden de Nederlandsche regeerlng zal weten te bereiken, dat de nu voorgestelde maatregelen niet zullen doorgaan. Vooral ook omdat deze dit specifiek Nederlandsche product niet alleen een klap van moreelen aard zouden toebrengen, maar omdat dit ook In economisch opzicht een slag voor het bloembollenvak zou zijn, die zeer ernstig aankomen. Dr.H.Dushkind Hierover is een conflict uitgebroken met de telerlkaansche arbeiders, werkzaam op het ten- texutelllngsterrein. Deze wenschen n± geen “beid aan niet-Amerikanen over te laten en bet conflict is zoo hoog gerezen, dat de be- •tuurders der vakvereenigingen gedreigd heb- ben, dat het geheele personeel, werkzaam aan tel opbouW van de tentoonstelling, het werk **1 neerleggen, indien geen Amerikaansche ar beiders bij de monteerlng van deze N ede r land- *he Inzending te werk zouden worden gesteld. H. Ms. kruiser ..Sumatra", die 11 Januari jJ„ oi.der commando van den kapitein* ter zee H. C Brouwer, voor een reis naar de Mlddelland- sche Zee vertrok, is Zaterdag om kaart voor tien in de haven van Nieuwediep teruggekeerd. Het schip was om zes uur op de reede aan gekomen en werd met behulp van de sleepbooten Amsterdam en Nestor de haven binnengesleept. Aan den wal hadden zich, ondanks het koude weer, vele belangstellenden en familieleden van de bemanning verzameld, om van de aankomst getuige te zjjn. De marine-commandant, schout- hlj-nacht H. Jolles, met zijn adjudant, den lui tenant ter ree eerste klasse B. J. Velderman, sloeg van fort Louise de aankomst gade. Toen de kruiser, die voor het directicgebouw ligplaats kreeg, gemeerd was, mochten de fami lieleden van de bemanning aan boord. Vlce-admlraal M H. van Duim is uit de Ver eenigde Staten teruggekeerd. Zooals men weet heeft Admiraal van Duim met een commissie van deskundigen een studie gemaakt van de vliegtuigindustrie in Amerika en ten behoeve van de Defensie 18 Douglas- vliegtuigen (bommenwerpers) aangekocht. Vlce-admlraal Van Duim is Zaterdagmorgen door den minister van Defensie, dr. J. J. C. van Dijk, ontvangen. Z. H Kxc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: Het resultaat hiervan was. dat in Novem ber 1938 de bepaling over de voorgeschreven warmwaterbehandellng weer werd opgehe ven door een schikking, waarin dr. Strong zelf verklaarde, dat na een diepgaand on derzoek was gebleken, dat de gezondheid der Nederlandsche narcissencultures niets te wenschen overliet. tot kapelaan te Rotterdam (TL Jozef) den weleerw. heer J. J. Tuyp, thans kapelaan ta Haarlemmermeer (H. Franc, van Sales); tot kapelaan te Amsterdam (H. Gerardus Majella) den weleerw. heer B. A. van Zijl; tot kapelaan te 's-Heerenhoek den weleerw. heer C. P Grootacholte, thana kapelaan te Oude-Tonge. N S B -ers, dat zich hier door de democratie .geterroriseerd" waant, te hulp te komen en onder zijn hooge bescherming te nemen. Al wordt de meenlng van het Nationale Dag blad in de Duitsch.e Pers vaak zeer ten na- deele van het landsbelang en de betrekkingen tusschen ons land en Duitschland als de algemeene meenlng van het Nederlandsche volk weergegeven, toch vertrouwen wjj, dat de Führer van het Derde Rijk zich geen illusies zal maken over de beteekenls van de opinie van zfjn mikroskopische imitatie en haar aanhang. Deed hij dat wel of aou het hem gelegen komen om dat te doen, dan aou ons dierbaar vaderland In ernstige moeilijk heden kunnen geraken. Het Nationale Dag blad geeft -zich blijkbaar geen rekenschap van het onverantwoordelijke van zijn anti nationale geschrijf; doet het dat wel. dan is het des te erger. Het beweert, dat Mussen, de leider van de Nationaal-Sociallstlsche Beweging, nu al zeven en een half Jaar on vermoeid propaganda voert voor de gedach- voor en van Dr./j. B. MEENK DAN LACHT U! voor verklaart het Nationale het westelijk deel van het volk meer Angel-Saksisch, het H. Subdlocanaat aan den Eerw. Frater Adelbertus Hollenberg van de Abdij van Berne te Heeswyk; en het H. Diaconaat: aan den Eerw. heer J. M. A. Willems, theologant van het Semi narie te Haaren; aan de Eerw. Fraters Benedio- tus Mlchielsen, Bruno Manders en Aloysius Les- ger der Witheeren van de Abdij van Berne te Heeswjjk; aan den Eerw. Frater: Oswald Bou- man der Paters Augustijnen en aan den Eerw. Frater J. M. Birraux der Witte Patera. De Algemeene Vereeniglng voor Bloembollen cultuur schrijft: In het Congres en In den Senaat van de Ver eenigde Staten van Noord-Amerlka zijn, zooals ook In de persberichten In Nederland reeds Is medegedeeld, eenige wetsontwerpen Ingediend van phyto-sanitalren aard. In de overwegingen wordt medegedeeld, dat de bedoeling is land en tuinbouw in de Vereenigde Staten te bescher men tegen den Invoer en de verspreiding van plantenziekten,, uit andere landen door planten en producten Van planten uit die landen. Het oorspronkelijke wetsontwerp is zeer vaag en laat ruimte voor verscheidene Interpretaties Dit wetsontwerp, dat door den op het oogenbllk bestaanden Invoer van tuinbouwproducten in de Vereenigde Staten In de eerste plaats de Neder landsche tuinbouwproducten, en wel voorname lijk de bloembollen betreft, is daarna tweemaal gewijzigd. Het laatste aangevulde wetsontwerp houdt In. dat bollen van narcissen en Irissen een behandeling tegen aaltjesziek moeten on dergaan (de zgn. warmwaterbehandellng, die de bollen voor één jaar onbruikbaar maken voor Z H. Exc. Mgr. A. F. Diepen. Bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft in de kapel der Bis schoppelijke Kweekschool te 's-Hertogenbcech. de HH. Wijdingen toegediend van: De opening van het Nederlandsche paviljoen op de wereldtentoonstelling te New York zal, zooals reeds gemeld, geschieden 4 Mei des middags om 2 uur. Z. Exc. minister Steen- teghe zal, zooals men weet, de openingsplech tigheid verrichten. Reeds den volgenden dag «*1 Z. Exc. naar Nederland terugkeeren. Een survellleerend agent van politie bemerkte Vrijdagnacht om 1.10 uur een verdacht licht schijnsel In perceel Nieuwe Kade 23. waarin de Utrechtsche Chroomindustrie is gevestigd. HU waarschuwde het hoofdbureau van politie, hetwelk op zijn beurt de brandweer alarmeerde. De inmiddels gearriveerde politle-agenten ver schaften zich met een bijl toegang tot het pand, waarin brand op de eerste verdieping was uit gebroken. Zij vingen dadelijk met het blus- schlngswerk aan en bedienden zich hierbij van een aanwezige straalpijp, die op de waterleiding werd aangesloten. Vóór de brandweer arriveer de hadden de agenten het grootste gedeelte van het vuur reeds gebluscht. De oorzaak van den brand ligt waarschijnlijk in het feit, dat de vloer Is gaan schroeien door de hitte van een kachel, die niet afgezet was, met het gevolg dat de Inboedel vlam vatte. In November van het vorig jaar zegde huurder te IJmulden zijn woning met week op. De huur werd wekelijks voldaan en er bestond noch een schrtftelijke. noch een mondelinge afspraak aangaande den opeeg- glngstermijn. Volgens de wet moet het opzeg gen van de huur geschieden volgens het plaatselijk gebruik. De huurder meende, dat dit voor IJmulden een week was. De verhuur der was evenwel de meenlng toegedaan, dat het plaatselljk gebruik vóór IJmulden 14 da gen was. Daar geen van twee van hun stand- punt afweek, gaf de verhuurder de zaak in handen van het kantongerecht. De huurder had van de Huurwaarborgver- eenlging te IJmulden een schriftelijk en onder- teekend bewijs ontvangen, dat het plaataelijk gebruik van huuropeegging voor IJmulden een week is. Niettegenstaande deze verklaring van plaatselijke huiseigenaren heeft de kanton rechter beslist ten gunste van den verhuurder Voor onderzoek in deae kwestie werd Mr. H. J. M. Tonlno voor den huurder door het bu reau van consultatie toegevoegd. Het plaatselijk gebruik van huuropeegging voor IJmulden is door den kantonrechter nu vastgesteld op 14 dagen te, dat Nederland als brug moet dienen een verzoening tusschen Engeland Duitschland. Nu is het meest typische een brug. dat er over heen wordt geloopen. Mussert mag er van denken, wat hjj wil, maar de kordate zelfstandlgheldspolitiek der regeerlng heeft ten doel, dat noch door Duitschland noch door Engeland over ons heen wordt geloopen. Als argument voor de bijzondere geschiktheid van Nederland dezen brugdienst Dagblad, dat Nederlandsche het Oostelijk deel meer Dultsch in 3Ün ka rakter is. der Nederlandsche exposanten heeft, ■“dat zjjn inzending een zeer specifiek tech- “tehe Is, eenige van zijn employé's uit Ne- teland naar New York gezonden om zijn in- elaas is het maar al te noodlg geble- T gen het reglement van orde voor de A X eens zoo waardige, nimmer een on- yertogen woord sprekende, de leiding van (jen voorzitter voorbeeldig en stipt gehoor zamende Eerste Kamer met eenige tucht- bepalingen te versterken. De NB.B.-era in gje Kamer hebben zich met hand en tand tegen deze aanvulling en versterking van het reglement van orde verzet, doch tevergeefs. Omdat zU zelven door hun gedrag aanleiding badden gegeven tot het overnemen van en kele ordemaatregelen uit het reglement der Tweede Kamer, ontkenden zij bij hoog en bij jaag, dat er e^n aanleiding was. en om de democraten kopschuw te maken voor de booze plannen tot handhaving van de orde m den senaat, noemden zij de voorgestelde reglementswijziging met het blijkbaar ver schrikkelijkste scheldwoord, dat zij in hun ongeordend pplitiek woordenboek konden vinden: „dictatoriaal”. Indien de NBB.-ers er wezenlijk eerlijk van overtuigd zouden zijn, dat ons land alleen maar onoer een dictatoriaal régime gebracht moet worden om wel te kunnen varen en indien zij we zenlijk eerlijk zouden meenen, dat de voor gestelde maatregelen dictatoriaal waren, dan souden zij eerlijkheidshalve hebben moeten juichen over den voortgang, dien de dictato riale gedachte zelfs in het parlement volgens hen bleek te maken Maar de heeren vreezen voor hen zelf en terecht niets zóózeer als dat de democratie zich krachtiger dan tot nu toe gaat verdedigen en er blijk van geeft prijs te stellen op de handhaving van orde en tucht. Zij willen de democratie en het parlement ondergraven en daarom elschen deze dictatuur-aanbidders, dat de volgens hen verachtelijke democraten nog verachte lijker democratisch worden dan zij al zijn. Een fraaie politiek voor een partij, die be weert niet aan politiek te willen doen, om dat deze haar te vies zou zijn. De democra ten in de Eerste Kamer zijn gelukkig zoo wijs en zoo „dictatoriaal” geweest om de ultra-democratische dictatoriale N.SB.-era te negeeren en de noodlg gebleken regle mentswijziging door te voeren. Sinds hun aankomst te Bordeaux hebben de officieren van Hr. Ms. Tromp deelgenomen aan tal van ontvangsten. Donderdagavond heeft de commandant der marine te Bordeaux een maaltijd aangeboden aan den état major van den Nederlandschen flottieljeleider. Vrijdag en Zaterdag hebben de officieren, vergezeld door den consul der Nederlanden te Bordeaux, den heer A. F. E. Mahler, een bezoek gebracht aan de wdjngaarden in Médoc en Sauternes. Zaterdagavond heeft de Nederlandsche con sul een soiree aangeboden. Tot de aanwezigen behoorden de commandant der marine te Bor deaux. de vertegenwoordiger van den militairen bevelhebber van het 18de militaire district, de vertegenwoordiger van den prefect, de president van de handelsrechtbank. tal van officieren en de vice-president van de Kamer van Koop handel. Alle officieren van de Tromp wezlg. Zondagmiddag heeft de commandant van de Tromp, kapitein ter zee L. C. A. M. Doorman, aan boord van den oorlogsbodem een receptie aangeboden ter eere van de burgerij van Bor deaux. Een elftal uit de bemanning van de Tromp speelde een voetbalwedstrijd tegen een elftal uit Bordeaux. De „Tromp" aou hedenmorgen om half Uen zou worden tewerkgesteld, om hen „behulp zaam” te zjjn. met het aanreiken van verfpot ten, het reinigen van penseelen e.d. Deze Ame rikaansche werkkracht zou een salaris moeten ontvangen van 2% dollar per uur. Oorspronke lijk was de elsch gesteld, dat Amerikaansche kunstschilders de heeren Eland en Paulides ge heel zouden vervangen, doch dezen elsch heeft men ten slotte laten varen. Het tewerkstellen van Amerikaansche krach ten is voor. Nederlandsche beurzen duur, daar in de Ver. Staten de 35-urige werkweek geldt, en overuren dubbel, lx. dus met 5 dollar per uur gehonoreerd moeten worden. Daar vele Nederlandsche inzendingen pas op het laatst zijn binnengekomen, en dat nog in groot aan tal tegelijk, is het maken van overuren onver mijdelijk, hetgeen dus gepaard gaat met een aanmerkelijke verhooging van kosten. Inmiddels ziet men hier met groote belang stelling naar de oplossing van het ontstane conflict uit. waren aan- Terwijl de traditioneele flesch champagne tegen den boeg stuk sloeg, kwam er beweging in het gevaarte, dat sneller en sneller begon te glijden en onder het gejuich der menigte en het loeien van sirenes het natte element op zocht. terwijl de muziek het „Wien Neerlandsch bloed” speelde. Hiermede was het tweede van de beide zus terschepen aan het water toevertrouwd. Na afloop van de plechtigheid begaf Prins Bernhard zich naar het hoofdgebouw van „De Schelde" aan welks ingang hij ontvangen werd door den heer Wesseling, die Z.K.H. naar de commissariskamer geleidde. Hier werden ver schillende autoriteiten aan den Prins voorge steld. waarna verver^chlngen werden aangebo den. Nadat de Prins wederom door den heer Wesseling uitgeleide was gedaan, reed de stoet naar het grand hotel Britannia, waar de lunch werd gebruikt. Aan de tafel van den Prins zaten mede aan d ministers dr. H. Colijn, mr. J. A. de Wilde en mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, de direc teuren van de belJe maatschappijen, de heeren B. E. Ruys en Th. de Meester, de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. Quarles van Ufford. de burgemeester van Vlis singen de heer C. A. van Woelde ren. de dlrec- teur-generaal der P.T.T., dr. Ir. M. H. Damme, de dlrecteur-generaal der Nederlandsche Spoor wegen, prof. dr. J. Goudriaan. en vele andere militaire autoriteiten. De president der Koninklijke Mij. ,X>e Schel de", de heer Th. H. de Meester, heette Prins Bernhard welkom en dankte hem voor zijn tegenwoordigheid bij de tewaterlating. Daarna werd een dronk uitgebracht op H. M. de Ko ningin, Prinses Juliana en ^rinses Beatrix. Ver volgens deelde de heer De Meester mede, dat een telegram zou worden gezonden aan H. M de Koningin en Prinses Juliana, waarin de vlot te tewaterlating van de ..Prinses Beatrix" wordt vermeld. Ook hier werden nog verschillende genoo- digden aan den Pr<ns voorgesteld. Met een extra-treln vertrokken omstreeks vijf uur de hooge bezoekers en de van elders ge komen genoodigden uit Vlissingen. Velen hadden zich langs den weg geschaard en Juichten den Prins bjj het voorbijkomen har telijk toe. H.M 's wachtschip, dat tegenover het station gemeerd lag. was gepavoiseerd, terwijl de be manning langs boord en in het want was op gesteld. Zij bracht den Prins de eerbewijzen en juichte. Op het hoofdperron stond een wacht van padvinderswelpen opgesteld, terwijl tegen over het rijtuig van den trein, waarin de Prins zou plaats nemen, de besturen van verschillen de buurtvereenlglngen met hun vaandels een vaandelgroet brachten onder het spelen van het Wilhelmus door een fanfare. De Prins nam daarna zoowel van den Commis saris der Koningin als van den burgemeester afscheid. Hiermede was het tweedaagsche bezoek Prins Bemhard aan Zeeland ten einde. et ware te wenschen. dat regeerlng en parlement nog wat dlctatorlaler wer den in den door de N.S.B. zoozeer gevreesden zin terwllle van de gezondheid onzer democratie. Wij hebben er reeds op ge wezen, hoe het Nationale Dagblad van de Mus- Mrtbeweging den democratlschen mogend- beden er een verwijt van heeft durven ma ken, dat zij twintig Jaar lang niet ten gun ste van de Slowaken krachtdadig nebben ingegrepen In den souvereinen Tsjecho-Slo- waakschen staat en dus consequent van meenlng moet zijn, dat Adolf Hitler alleen kunnen Nederland Naar wij van bevoegde zijde vernemen zal met Ingang van 27 Maart 1939 steun worden verleend aan ondernemers van knntzalmzegen- en galgvisscherijen. die als georganiseerden zjjn aangesloten bU de Nederlandsche vlsscherijcen- trale. De aan de ondernemers uit te keeren steun zal ten hoogste f 1000 per bedrijf bedra gen. Dit bedrag zal gedeeltelijk kunnen worden aangewend ter tegemoetkoming In de ondeme- merskosten en overigens dienen ter aanvulling van het loon tot f 8 p.w. der In het bedrijf werkzame, zelfstandige personen, die in geval van werkloosheid geen steun genieten Krachtens de rjjkssteunregellng of daarmede gelijk te stel len regeling. Hiermede is tegemoet gekomen aan den wensch van het bedrijf om dit jaar wederom de in 1938 vervallen garantieregeling In te voeren. Aangezien dit jaar .tijdig zekerheid kon worden verkregen, dat de beperkingen, welke het zalmtractaat oplegt aan de gelegen heid om hier te lande zalm te vangen, op enkele punten zullen worden verzacht, hetgeen naar verwacht mag worden de zalmvangst ten goede zal komen, heeft de minister van Economische Zaken besloten nogmaals een proef met deze garantieregeling te nemen. r De aan de ondernemers uit te keeren kosten zullen in overleg met den accountantsdienst van het ministerie van Economische Zaken worden vastgesteld, terwijl omtrent den tijd van uit oefening der vlsscherfj en het aantal deelne mende visschera overleg dient te worden ge pleegd met de visscherij-inspectie. Voorts zal aan drijfwantvisschers en aan steek- en weervlsschera onder bepaalde voor waarden een toeslag op den prijs van de door hen uangevoerde zalm worden uitgekeerd van f OJO per pond De zalm moet over de afslagen te 'HardinxveM. Krallngscheveer. Gorlnchem of Woudrichem worden verkocht Ondernemers van kantzalmzegen- en galg- ®“over zijn reeds eenige besprekingen met de teluren der vakvereenigingen gehouden en J'nneer deze organisaties op haar standpunt “Hjven staan, zou de betreffende Nederlandsche ^°**nt ofwel zich moeten terugtrekken een zeer groote schade met zich zou teebrengen ofwel Amerikaansche arbeiders moeten stellen, hetgeen vele duizenden tetez aan extra-werkloon zou vereischen. De- te moeilijkheden hebben zich ook ten aan- 7? ten niet-Nederlandsche exposanten voor- pxhan, doch men heeft dit Nederlandsche ,>e- uitgangspunt van zijn bezwaren ge- Hoe consequent de Amerikaansche vakorga- ™**tes hun afwijzende houding ten aanzien de tewerkstelling van niet-Amerikaansche Tyjtedhten doorvoeren, moge hieruit blijken, den elsch hebben gesteld, dat naast de ^y^jteche kunstschilders Eland en Paull- ZL,?* banddecoraties in het Nederlandsche "Y y ermoedelijk heeft het Nationale Dag- blad bij het neerschrijven van deze v Klakkelooze bewering te veel aan een de Marchant et d'Ansembourg, een von Bón- nlnghausen en andere partjjgenooten gedacht, want anders zou het deze niet zwart op wit hebben durven zetten. Zulk gehannes met een zoogenaamd mln óf meer uiteenvallend volkskarakter, moet vooral in onze dagen als hoogst bedenkelijk en ook onwaarachtig wor den afgekeurd. Neen, ons Nederlandsche volk is van West tot Oost en van Noord tot Zuid enkel Nederlandsch in zijn karakter. Dat zal de hardleerache NBB., die te veel Dultsch in haar karakter Is. straks bij de Statenverkiezingen opnieuw gevoelig moeten ondervinden. Maar met dat al achten wij het meer dan tijd, dat er paal en perk gesteld wordt aan het vaak anti-nationale vaak even onweaenlijke als gevaarlijke suggesties wekkende geschrijf van de NBB.-pers, om dat het speciaal in Duitschland, waarmee wij in het landsbelang op zuiver weder- zijdsch begrip gegrondveste reëele betrek kingen wenschen te onderhouden, drogbeel den kan doen ontstaan, waardoor zoowel Duitschland als ons land wel eens leelijk bedrogen zou kunnen uitkomen. Dinsdag 18 April aa. hoopt de eerr. Mère Vicaire van de Congregatie der Zusters Recol- iectinen-Poenitenten van Roosendaal, de eerw. Soeur Ma. Euphrosine, haar gouden profes- siefeest te vieren. Mère Vicaire, Sr. Euphrosine (In de wereld mej. Pauline J. M. van Munnikrede) werd 26 Augustus 1867 te Delft uit een achtenswaardi- ge familie geboren en zal dus dit jaar den 73- Jarigen leeftijd bereiken. Zij trad op twlntlgja- rigen leeftijd, op 19 Juni 1887, in het Noviciaat van het Moederhuis der eerw. Zusters Francis canessen te Roosendaal en werd na twee Jaren in 1889 tpt de H. Professie toegelaten, welk heuglijk feit op 18 April as zal worden her dacht. In 1908 werd Sr. Euphrosine gekozen tot lid van het hoofdbestuur der Congregatie, waagin zjj sinds 1921 de functie van Vicaris bekleedt. Na vele jaren lang als klasse-onderwijzeres werkzaam te zijn geweest in het Pensionaat Sainte Maria, werd zij vervolgens als op volgster van Mère Theophana zg„ toen deze tot algemeen Overste werd gekozen belast met 't bestuur van het Internaat, als hoedanig zij Jaren lang aan het hoofd van het Internaat een bijzonder werkzaam aandeel heeft gehad in de opvoeding en opleiding van honderden pensiou- nalren uit geheel het land en vanuit de over- zeesche gewesten. Haar buitengewone gaven, haar groot muzi kaal talent, een groote liefde voor alles wat den llturgischen dienst betreft en haar oprech te moederlijke zorgen voor de Jeugdige pesion- nairen maakte haar tot een buitengewone kracht in het bestuur en de leiding der Con gregatie en in de vervulling van haar groot- sche taak ten aanzien van het immer zoo bloeiende Roosendaalsche Internaat. De viering van haar gouden professiefeest zaL zooals hlervoren reeds gezegd, in het Moeder huis Marla-dal op Dinsdag 18 April plaats hebben, waarna op Maandag 34 April da.v. da herdenking zal plaats hebben in den Jcring van oud-pensionnairen en oud-leerlingen. waarbij op dien dag vanaf 11 uur in .Mariadal” te Roo sendaal gelegenheid zal worden geboden de Ju- bilaresse persoonlijk te komen gelukwenschen. Zij heeft dit gedaan na terzake gepleegd on derling overleg met de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar. Breda. Delft. Dor drecht. Eindhoven. Gouda, 's Gravenhage. Gro ningen. Haarlem, Hengelo. Hertogenbosch. Hilversum. Meppel. Middelburg. Nijmegen. Roer mond, Tlel, Tilburg. Utrecht. Veendam. Venlo. Vlaardlngen. Waalwijk, Zaandam en Zwolle, die met de strekking van het adres haar instem ming hebben betuigd. De Rotterdamsche Kamer ontwikkelt ernstige bedenkingen tegen de voorgestelde nationale in komsten- en winstbelasting, voor zoover deze betreft eenTiafflng van 2 procent van de winst van de binnen het rijk gevestigde rechtspersonen en van de niet binnen het rijk gevestigde voor haar Nederlandsche inkomsten, zoomede tegen de daarnaast In het uitzicht gestelde bijzondere winstbelasting van rechtspersonen, welke naar een tarief van 8 pet. zal worden geheven van de hier te lande door rechtspersonen gemaakte bedrijfswinsten. i **4 xj

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5