NORTH CTATE I Simplex motor-r ij wielen Aspirin VCTORÏA, Het Nederlandsch-Duitsch GEEN PILSNER MAAR MÜNCHENER en carriers DAT KAN HU DOI BON haam A0UI Op 9M/K, NEDERLANDSCH TARIEF De Tarief wet 4 r I I De Statenverkiezingen Incident te Budel-Schoot Arbeider ernatig gekwetat Duit ache invoer in Nederland I Vj AMfRICAN wJc>CAMTTt$Lj Militair ernstig gewond BOEKENWEEK 1939 V erkeeraongeval te Laren Het St'. Willibrordusspel Verduisteringsoefening In de drie noordelijke provinciën INBRAAK IN PAPIERFABRIEK Loongelden ad 700 verdwenen Te Groningen Neder- Betaling scontingenten verlaagd Schilderij van H. M. de 4 Koningin Boom op het hoofd gekregen Uitwijkende auto tegen boom gebotst Begiftigd met de Pauaelyke St. Silveaterorde Onderscheiding voor mr. Van Haastert R.K. Staataparty krygt no. 2 in Zuid-Holland Vier gewonden, van wie één ernatig Zyn lijk op apoorwegovergang gevonden „ZWART FRONT"-LEIDER LASTIG GEVALLEN MAN DOODGEREDEN DOOR DEN TREIN Openluchtvertooningen op Chartroiae Miniatera op inapectie De contingenteering kan a oe pel er worden toegepaat Beatemd voor Gouverneurahuia op Sumatra DINSDAG 28 MAART 1939 door het nieuwe verdrag van l R. verleende geen voorrang, waardoor de auto's botsten en het portier van den luxe wagen openvloog. Hierdoor werd de 19-jarige J. de B. uit den wagen geslingerd. Hij bleef hevig bloedend en bewusteloos liggen. ver- dat Op den provincialen weg VenrayHorst is Maandagmiddag om half zes een personenauto, bestuurd door den landbouwer C Stappers, bf het uitwijken voor een fietsend meisje tegen een boom gereden. In de Maandag gehouden zitting van het Cen traal Stembureau voor de provincie Zuidhol- land zijn de lijsten genummerd voor de as. Sta tenverkiezingen. In alle kieskringen kreeg de lijst der R. K. Staatspartij nummer 2. welk enorm belang een goede verduistering in oorlogstijd is. Er is goed en verdienstelijk werk verricht." De hier getroffen regeling moet ongetwijfeld als achteruitgang geboekt worden. Het betreft hier een reeks artikelen waarvan de totale Ne- derlandsche uitvoer naar Duitschland in 1938 nog een bedrag van R.M. 4900.000 vertegen woordigde. betreffende ontwerp niet wordt beïnvloed. De boekenweek-commissie heeft tot haar ge noegen van Prins Bernhard mogen vernemen, dat Z. K. H. het in perkament gebonden ge schenk 1939 met erkentelijkheid heeft aanvaard. Een drietal doctoren was spoedig aanwezig en constateerden bij het slachtoffer een zware her senschudding, hoofdwonden en talrijke verwon dingen en kneuzingen aan armen en beenen. Hij is voor eerste behandeling per ziekenauto naar het Militair Hospitaal in het kamp van Laren vervoerd, waarna hl) naar het Militair Hospi taal te Utrecht is overgebracht. De overige in zittenden van den luxe auto, alsmede die van den zandauto, bleven ongedeerd. De luxe auto werd totaal vernield, de vracht wagen zwaar beschadigd. Tegen den vader van den jeugdigen bestuurder Is proces-verbaal op gemaakt. 1 I Genieten van gaspaard gold - dat kunt U ook. Sluit oen spaarvorzekorlng bq de VICTORIA Voor een weekpremle van 23 cents (thuis afgehaald) krijgt U later drie honderd gulden uitbetaald Zend deze bon voor nadere inlichtingen nog vandaag aan ons in. I naar over- heb je heel wat ondervonden. Dan ben je niet meer zoo goedgeloovig. Dan blijf je bij datgene, wat je in al die joren het best heeft geholpen en neem je bij hoofd pijn, verkoudheid of rheumatiek één of twee Aspirintjes. HIT HOOUCt VAN VUTIOUWINI In het kader van de tweedaagsche luchtbe- schermlngsoefenlngen in de drie Noordelijke provinciën werd Maandagavond te Assen een verduisteringsoefening gehouden, welke, van den grond af gezien, als goed geslaagd mag wor den beschouwd. -In het algemeen ben ik zeer getroffen door de voortreffelijke wijze, waarop de spoorwegen en de bevolking van de drie Noordelijke provin ciën hebben medegewerkt aan het doen slagen van deze verduisteringsoefening. Het verheugt mij des te meer, omdat daaruit wel blijkt, dat de bevolking steeds beter begint in te alen, van Slechts in de lepenlaan en de Plataanlaan waar men proeven had genomen met een straat verlichting, welke bestond uit buitenprotector- lampen, werd nog te veel licht verspreid. Op het kazerneterrein was een aantal ruiten aan de buitenzijde geverfd met blauwkleurige asol. dat overdag een gedempt licht doorlaat In de soldatenkamers brandden afgeschermde lampen, welke men tevoren in een gel» celiu lose lak had gedompeld. Deze maatregel sor teerde een gunstig effect Van uitstralend licht was in het geheel geen sprake. Over het algemeen kan men zeggen, dat de bevolking uitstekend beeft medegewerkt aan het doen slagen van deae verduisteringsproef De toeneming van den achterstand in de Nederlandsch-Dultsche clearing maakte een herziening van de hoogte van den uitvoer noodzakehjk. Waar de tendenz tot toene ming van den achterstand reeds geruimen tijd bestond, was een niet onbelangrijke ver laging der contingenten noodt g. Teneinde zooveel mogelijk Invloed te kunnen oefenen op het handhaven van het noodzakelijke evenwicht, werden de contingenten deze maal niet voor 6 maanden vastgesteld, doch evenals vroeger voor 3 maanden. Over het algemeen kan men wel zeggen, dat de stad Groningen goed was verduisterd Het publiek heeft tn alle opzichten meegewerkt. In de barakken van het voormalige Engel sebe kamp bfj de Rabenhauptkazerne heeft men proeven genomen met een bepaalde blauwe verf op de ramen, terwijl binnen een gele licht bron brandde, en verder de ramen niet waren afgeschermd. Maandagnamlddag waren eenlge arbeiden te Oud-Sourel (gem. Doornspijk) bezig met het laden van boomen op een trekker. Op een ge geven oogenbllk raakte- een der opgeladen boomen aan het roildh. De arbeider J. Holstege uit Doornspijk kreeg den boom op het hoofd. H(j liep ernstige verwondingen op en moest na verbonden te zijn, naar het ziekenhuis te Zwolle worden vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Maandagmorgen half 13 Is op 't kruispunt HilversumschewegRijksweg te Laren een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarvan de 19-jarige dienstplichtige J. de B. van het 21e R. I. te Amersfoort het slachtoffer is geworden. Het spreekt welhaast van zelf, dat de invoe ring van de Nederlandsche tariefwet een punt van besprek.ng heeft uitgemaakt. Veel misvat tingen moesten worden recht gezet en het resul taat was. dat de Duitsche commissie volkomen overtuigd werd van het feit, dat men hier niet te maken heeft met maatregelen die bedoeld zijn om speciaal den Dultschen export te treffen. Het betreft hier algemeene protectionistische maatregelen en het hangt van de Duitsche con currentiekracht af in hoeverre de export daar door zal verminderen. Uit de richting Amsterdam kwam een luxe auto, waarin een zestal militairen zaten, die van verlof naar hun garnizoensplaats Amersfoort terugkeerden. Tegelijkertijd kwam uit de rich ting Hilversum een zandauto, bestuurd door den 18-jarigen R. uit Blaricum, die onder toezicht van zijn vader L. R. chauffeerde. Begin Juni zal de situatie dus opnieuw on der de oogen worden gezien. De vaststelling geschiedde ook thans geheel overeenkomstig de bij het clearingverdrag vastgelegde beginselen. De delegaties hebben uitvoerig van gedach ten gewisseld over de oorzaken van de toene ming van den achterstand. Alhoewel deze be perking voor de betrokken belangen teleurstel lend is, zoo kwam men na nauwgezette over weging tot de conclusie, dat ingrijpen niet mocht worden uitgesteld. Tenslotte heeft men tijdens de besprekingen naar een oplossing gezocht voor het deviezen probleem In verband met Nederlandsche arbei ders die in Duitschland werken, de z.g. grens- loopers. Het verkrijgen van deviezen was hier de groote moeilijkheid. Thans is er een gropd- slag voor een oplossing gelegd. De lasten zullen gemeenschappelijk gedragen worden. Een dele gatie van het departement van Sociale Zaken is thans in Berlijn doende plannen hierom trent nader uit te werken. Ongetwijfeld zal de nieuwe tariefwet haar in vloed op den Dultschen invoer in Nederland doen gelden. De tarieven betreffen 21.6 pet van den Dultschen invoer in ons land en berekend op basis van den handel in 1938 zou dit een bedrag van 71.6 mlllioen gulden beteckenen. Intusschen kan men moeilijk voorspellingen maken, de toekomst zal hier moeten leeren. Wel kon dr. Hlrschfeld mededeelen, dat bij de ge voerde besprekingen is gebleken, dat men geen a. te pessimistische verwachtingen behoeft te koesteren. f Nu de handelsovereenkomst ook de Ostmark en het Sudetengebied omvat. waren eenlge nieuwe regelingen noodzakelijk geworden. Met de belangen der Nederlandsche kunstzyde- industrie, cle vooral naar het Sudeten-gebied een belangrijken uitvoer had. wordt in het han- deisverdrag volledig rekening gehouden. Om aan de Duitsche glasindustrie tegemoet te komen, werd een nieuwe regeling getroffen voor den Invoer van verpakklngsglas. De positie van de Nederlandsche glasindustrie werd daarbij niet uit het oog verloren. De regelingen voor den in- en uitvoer steenkolen bleven geheel onveranderd. Nu voor sommige artikelen het tarief ver hoogd werd kan de toepassing van de contin genteering in verschillende opzichten soepeler zfjn Bij hun besprekingen hebben de Nederland sche en Duitsche delegaties ook de betalings- contingenten vastgesteld. Ongewenschte gasten hebben een bezoek ge bracht aan de papierfabriek „De Boezem", der firma Bouwman, gevestigd aan den Boezemsin- gel te Rotterdam. De brandkast is zeer inten sief met een snjjapparaat bewerkt, zoodat het geheele slot er uit is gebrand. De Inbreken hebben een bedrag van 700 gulden, dat aanwe zig was voor de uitbetaling van de ioonen en salarissen, buitgemaakt. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de die ven via een belendend perceel over het dak het kantoor zfjn binnengedrongen en vla de voor deur weer vertrokken zijn. De politie zet het onderzoek voort, hetwelk bemoeilijkt wordt, doordat de inbrekers nage- De verduisteringsoefening ving te Groningen aan met zonsondergang, zoodat bet personeel van kantoren en fabrieken, en later van talloos» winkels, genoodzaakt was de zaken in tet duis ter te verlaten, hetgeen dezen keer erger «ras dan anders, omdat bet weer aan de verduis tering meewerkte. In tegenstelling met het vorige laar werd thans geen gebruik gemaakt van sirenes, maar Zooals we onlangs hebben gemeld heeft het Tooneelfonds „Ons Leekenspel” te Bussum aan Jan Engelman een opdracht gegeven tot het schrijven van een Sint Willibrordusspel, tn ver band met de komende St. Wllllbrordusfeesten. Bij dit stuk zal Wouter Paap muziek compo neren Thans is vastgesteld, dat de eerste ver- tooningen zullen zijn einde Juni en begin Juli as. te Utrecht, zoodat deze als een inleiding kun nen worden beschouwd tot* de viering van het herdenkingsfeest in de domstad Deze opvoerin gen vinden plaats in en voor het oude poortge bouw van het voormalige klooster Chartroiae. Later zullen opvoeringen elders in den lande worden gegeven. Het nieuwe Nederlandsen-Duitsche han- delsverdrag, dat 25 Maart j. te Herlijn werd geteekend. treedt den Isten April 1939 in werking. Hierdoor zullen de Nederlandsche handelsbetrekkingén met Duitschland voor een langere periode dan tot nu toe gebrui kelijk was, worden geregeld. De nieuwe overeenkomst Immers geldt tot 31 December 1940. MEDAN. 27 Maart. (Aneta). Naar de Dell Courant verneemt, zal binnenkort opdracht wor den gegeven voor de vervaardiging van een schilderij van H. M. de Koningin, bestemd voor het nieuwe Gouvemeurshuis op Sumatra. De gelden hier voor benoodigd zuilen van par- ticu'.lere zijde worden bijeengebracht. 4 vvv*t er met de 2% millloen Slowa- \A/ ken gebeurd is, vindt de beer Mussert uit volksch oogpunt prachtig. Verlost van de Tsjechische overheersching en van de bedreigingen door de Polen en de Hongaren gaan zij „een eigen volksleven beginnen in de schaduw van het groote Duitsche Rijk.” „Slowakije is nu geen onderdeel meer van den dolk, gericht tegen het hart van Duitschland, maar is nu de tong, waar mede Duitschland likt aan de Oekra ïne." Dat de Roethenen door Hongarije zijn opgeslokt, vindt Mussert wederom op grond van het volksche beginsel ver- ■hrikkeiyk. Zij zijn door Hitler aan hun lot overgelaten en daarop bult verklaard. Het volksche beginsel heeft hier volledig de nederlaag geleden door de daden van de anti-natlonaal-soclalistische Hon- gaarsche regeering. Mussert acht het alleen dan mogelijk, dat het Oekrain- rehe volk een zelfstandig leven zal kun nen beginnen, wanneer Duitschland zich daar voorspant. Aan deze zeer zeker ge reserveerde beschouwing, welke niet render critlek op bet gedrag van Hitler en Duitschland is, voegt hij dan een hartstochtelijk betoog toe, waarin hij alle verdachtmakingen, als zouden hij en zijn partijgenooten een gevaar voor de zelfstandigheid en de onafhankelijkheid van ons volk en ons land zijn, als vuigen laster afwijst. voor mlichünger» brochure. y on- de Tsjecho-Slowaaksche Republiek. Het schijnt tenslotte ook tot den leider van de NB.B. te zijn doorge drongen, dat dit niet bepaald Neder- landsch nationaal aandoende geschrijf eenlge correctie behoefde, want in het jongste nummer van „Volk en Vader end" tracht de heer Mussert persoon lijk ander bier uit hetzelfde Tsjecho- Slowaaksche vaatje te tappen. Dat het geen Tsjechisch Pilsner geworden is en nog sterk naar donker bruin Münchener ■maakt, zal wel niemand verbazen. Na eerst een zeer eenzijdig en tendentieus overzicht der „feiten”, die gLtot de machtsuitbreiding van het qpcie Rijk in Midden-Europa hebben geleid, te heb ben gegeven, verklaart d$ heer Mussert, dat hij een weinig principieel na ttonaal- socialist zou zijn, indien hij niet zou toegeven, dat het volksche beginsel door bet gebeurde met- Tsjecho-Slowaklje in kracht verminderd is. Van een gezonde voortzetting van den volkschen opbouw kan volgens hem slechts ten deele sprake zijn. „Ten aanzien van de Tsje chen”, aldus schrijft de leider van de NBB., ,Js met het volksche beginsel een beentje gelicht, maar van dit begin sel wordt te hunnen aanzien gered, wat er te redden valt, o.a. zal een Tsjech geen soldaat mogen worden in het Duit sche leger. Anderzijds is er natuurlijk ook geen sprake van, dat de Duitschers het prettig vinden 6K millloen Tsjechen binnen hun gebied te hebben. Zij hebben dit euvel op den koop toegenomen ml. uit militaire overwegingen, om zich zoo sterk mogelijk te maken in het Oosten, hetgeen blijkbaar voor het voortbestaan van het Duitsche volk een levenseisch geacht wordt, nu Frankrijk Engeland, Rusland en de Vereenigde Staten zich kennelijk voorbereiden om een oorlog te ontketenen. Als verzach tende omstandigheid kan voorts wor den gewezen op het feit, dat Bohemen en Moravië al duizend jaren tot het Duitsche gebied hebben behoord en dat de Tsjechen altijd hebben bewezen niet in staat te zijn om zich zelf te regeeren, zonder chaos en terrorisme om zich been te zaaien." begon de oefening met het Invallen der duis ternis Proeven werden genomen met verlichting van openbare vervoermiddelen, als trams en bussen. Het vonken van den trambeugel tegen den voe- dingsdraad, dat bjj de vorige oefening uit de lucht zoo zichtbaar was, voorkwam men nu door de trams by de nadering van vliegtuigen te doen halt houden. Verder reden vanzelfsprekend trams en bus sen met afgeschermde lichten. Ook het parti culiere verkeer, hetgeen overigens weinig te beteekenen had, heeft door afscherming van d» lichten goed medegewerkt. Met afdekking van de straatverlichting wer den eveneens proeven genomen. Het hoofd van den luchtbeschermingsdienst de heer R. Lagaay, nam van verschillende pun ten, o.a den Martinitoren, de verduistering in oogenschouw, en hoewel nog niet geheel tevre den. toonde hy zich toch verheugd over den vooruitgang. Een deaer dagen werd in Budel-Schoot een openbare vergadering gehouden uitgaande van Zwart-Front. De leider van deze beweging. A. M. voerde het woord. HU trachtte dit althans te doen, doch ondanks zUn krachtig stemgeluid ver mocht hU niet de in de zaal aanwezige te- genbetoogers te overstemmen. Hoewel de menigte duideluk en luidruchtig te kennen gaf. dat zU de aanwezigheid van A. M. niet op prijs stelde, heeft zij door haar op treden t bezoek van de Zwart-Pronters toch we ten te rekken. Als afkeurenswaardige uiting van polltieken toorn hebben de bewoners van Bu del-Schoot den auto van den heer A. M. met steenen bekogeld en daarna finaal op z'n kop gezet. Het gevolg was een minder aangenaam op onthoud voor A. M. en een strafvervolging te gen de belhamels. Behalve de heer Stappers waren nog In den wagen gezeten diens echtgenoote, een dame en een kind. Allen liepen verwondingen op en zijn het St. Ellsabeth-ziekenhuls te Venray gebracht. Mevrouw Stappers is er het ernstigst aan toe. Voor haar leven wordt gevreesd. Op den spoorwegovergang aan den Muntweg te Nijmegen is Maandag het stoffelijk over- chot gevonden van den 62-Jarigen J. Bionda uit Neerbosch by Nijmegen. De man is vermoedelUk door den trein ver rast en overreden. Het lijk is naar de algemeen» Nu de Nederlandsche regeering biykens de op 1 Maart j.l. in werking getreden tariefwet een uitgesproken protectionistische politiek gaat voeren, achtte men het van Duitsche zyde van belang om de Nederlandsche tarieven vtx>r be paalde artikelen op het bestaande niveau te consolideeren. Aan deze verlangens kan worden tegemoet ge komen en zoo werd thans voor de eerste maal bepaald, dat voor verschillende met name ge noemde voortbrengselen van den Dultschen bo dem en de Duitsche nüverheld bij hun invoer tn Nederland de bestaande invoerrechten tot het eind van de overeenkomst onveranderd zullen blijven. Het betreft hier voornameiyk artikelen der chemische, electrische en metaalindustrie, alle goederen, die bU de nieuwe tariefwet niet ter dan dat érij hem zoo wenschen te ver trouwen als hij zichzelf zegt te vertrou wen. Beweren de NBB., haar vertegen woordigers en haar leider niet dag in dag uit, dat het nog altijd democra tische en parlementaire Nederland be wezen heeft niet in staat te zijn om zichzelf te regeeren, zonder chaos en ter rorisme om zich heen te zaaien gelijk de Tsjechen dat volgens de natlonaal-so- cialisten heetten te hebben gedaan? De heer Mussert draalt ten gunste van het volgens hem zelf zijn heiligste principe beentje lichtende Duitschland de we reld op haar kop, en verklaart, dat Frankrijk, Engeland, Rusland en de Vereenigde Staten zich kennelijk voor bereiden om een oorlog te ontketenen, terwijl deze niets anders'doen dan meer over hun kant te laten gaan van Met deze woorden beantwoordde minister dr. J. J. C. van DUk Maandagavond op het perron van het station Zwolle onze waag naar zijn in druk van de treinreis, welke hU in gezelschap van zijn ambtgenoot van Justitie, mr. C. M. J. F. Goseling, door het verduisterde gebied heeft gemaakt. ,X»e enkele lichtjes, hier en daar uit de ven sters van alleenstaande huisjes en boerderijtjes op het platteland, welke wij zoo nu en dan tegenkwamen, zyn van geen beteekenls zoo vertelde de minister verder want zy zouden In oorlogstijd den vyandeiyken vliegtuigen geen enkele aanwijzing kunnen geven. De minister drukte zyn spyt uit over het feit, dat het K LM -vliegtuig, hetwelk de noordeiyke route zou volgen, wegens de slechte weersomstandig heden terug had moeten gaan, want zoo merkte de minister op het moge van den grond af goed verduisterd biyken, een waar neming uit de lucht is toch van veel grooter be lang. De minister toonde zich aangenaam verrast door de uitstekende verduistering tn de groote plaatsen, zooals Meppel. Hoogeveen. Assen, Gro ningen. Leeuwarden en Heerenveen. In Groningen had de minister den trein ver laten om van een verhoogd punt af het sein huis op het perron over de stad te turen. Maar er was niets te zien, zeide minister ons glimlachend. Ook de andere autoriteiten, die dezen inspectie tocht in een motordieselwagen hadden meege maakt, toonden zich zeer tevreden. De treinen reden in het verduisterde gebied geheel in het donker. Om elke uitstraling te voorkomen, was niet alleen de coupé-verlichting geheel en al gedoofd, maar was het tevens voor schrift de gordijnen voor de coupé-ramen neer Men schrijft ons uit Rome: In den kleinen kring van het permanent co mité voor 't Apostolaat der Hereeniglng te Home vond dezer dagen een intieme plechtigheid plaats: de uitreiking van de Pauselijke onder scheiding der St. Silvester-Orde, die aan mr. H. van Haastert wegens zijn groote verdiensten voor het Apostolaat werd toegekend. Het mag bekend verondersteld worden, dat mr. Van Haastert als gedelegeerde by het in ternationaal Landbouwinstituut zich sedert kort in de Eeuwige Stafl gevestigd heeft. Op uitnoodiging van het hoofdbestuur van het Apostolaat in Nederland heeft pater dr Eug Driessen O.C. aan den nieuwen ridder rnede- deeling gedaan van de hem toegekende onder scheiding en met een korte toespraak de be treffende Breve en het Insigne overhandigd. Ook werd voorlezing gedaan van het schrijven dat Z. Em. kard. Tlsserant, secretaris van de Congregatie voor de Oostersche Kerk, door wiens bemiddeling de onderscheiding werd ver kregen. bU deze gelegenheid tot den voorzitter van het Apostolaat, pater van Keulen, richtte. Het luidt: „Ik reken het my tot eer UHoogeerw de Apostolische Breve van ridder van S. Silvester voor m'F— Van Haastert toe te zenden. Met deze onderscheiding heeft de Opperher der uitdrukking willen geven aan ZUn hooge waardeering voor de Uverige en volhardende werkzaamheid, gedurende elf jaren door den heer v. Haastert ten voordeele van bet Apos tolaat der Hereeniglng ontplooid. Maar de H. Vader heeft met die daad van welwillendheid Zyn Imogen lof bijzonder willen brengen aan het hoofdbestuur en aan alle leden van liet Apostolaat, dat met de bUeengebrachte som van f 24.000, vooral in deze tyden van economischen achteruitgang, mag beschouwd worden als een van de meest liefdadige werken voor de Oostersche Missies. Ik verzoek UHEw den heer Van Haastert mijn persoonlijken gelukwensch te willen over brengen voor de welverdiende onderscheiding en mijn beste zegenwenschen voor de toekomst. Een dankwoord van den geridderde en een gezellig samenzijn besloot deze plechtigheid. De leider van de Nederlandsche delegatie. Dr H M. Hlrschfeld. die ons naar aanleiding van het nieuwe verdrag in een te Den Haag ge houden persconferentie een uitvoerige toelich ting gaf. was echter van meening. dat de ver- hnogingen binnen zoo beperkte grenzen geble ven zyn, dat voor een teruggang in den export niet ernstig gevreesd behoeft te worden. De andere tarief concessies van Duitsche zyde. welke het grootste gedeelte der tariefiyst om vatten, werden onveranderd in het nieuwe ver drag opgenomen. Het zoojuist gesloten verdrag kenmerkt zich op de eerste plaats door het feit, dat thans ook de nieuwe Duitsche gebieden, nl. het vroe gere Oostenrijk en het Sudetenland. in de rege ling zyn opgenomen. Voor Bohemen en Moravië echter zyn nog geen overeenkomsten aangegaan. Wat den uitvoer uit Nederland naar Duitsch land betreft, komen een zevental van de be staande tariefconsolldatles voor Nederlandsen* producten-te vervallen: bU de pootaardappelen vervalt het ver drags tarief van R. M 4 per 100 K G voor de periode van 15 September tot 31 Maart. Aangezien echter het autonome tarief voor de periode 1 September—14 Februari even eens R. M. 4 bedraagt, beteekent dit alleen een wyziging voor het tijdvak van 15 Februari tot 31 Maart. Tomaten, alleen voor de periode van 114 November. Sla. alleen voor de perioden 1 Juni 30 September en 130 November, zoodat in het hoofdseizoen votjr den export de tarieven voor s'a en tomaten onveranderd biyven. Verder vervallen de tariefconsolldatles voor glycerine, zinkwit, kunstboom en gloeilampen De totale uitvoer van Nederland naar Duitschland van deae bovengenoemde artikelen bedroeg in 1938 in de betreffende verdrags- pertode R. M. 176.000. - Voor enkele artikelen werd het verdragstarief verhoogd. Zoo bedraagt de verhooging van spruitkool voor de periode van 1 Januari tot 31 Maart en van 1 November tot 31 December R. M. 2 nJ. van R.M. 5 tot R.M. 7. Spinazie komt van R.M. 5 op RM. 6. Bloembollen van RM 20 op R.M. 25. Voor boomkweekery-artl- kelen geldt de volgende regeling. De rechten der met R M 10 belaste artikelen werden ver hoogd tot RM 1250; die welke met RM 1250 waren belast, werden tot R.M 15.60 verhoogd De verhoogingen voor deze artikelen zullen op 1 Juni as. in werking treden -ëonseqüenliês zouden kunnen zijn van de zonderlinge beschouwingen, welke bet Nationale Dagblad heeft ten beste gegeven naar aanleiding van den dergang van - - y et spijt ons voor Adolf Hitler en J-1 het Duitsche Rijk, dat Ir. Mussert ■“■in tegenstelling met het Nationale Dagblad zich niet In alles met de Duit- *he politiek in Midden-Europa kan rereenigen, al weet hij daar ook enkele •verzachtende omstandigheden’* voor *an te wijzen, maar wellicht zal Hitler, wanneer hem-dit te pas komt, even wei nig beteekenls aan 's heeren Musserts Beening hechten als aan het volksche Principe ten opzichte van de Tsjechen én Roethenen. In ieder geval kan ook deze nadere natlonaal-soclallstische uit eenzetting over het gebeuren in Mid den-Europa, dit keer van den leider der N-SB. zelf, ons allerminst overtuigen Tan de volstrekte gevaarloosheld der NBB. en haar denkwijze voor de on afhankelijkheid en de zelfstandigheid **n ons Nederlandsche volksbestaan. aanzien van de Tsjechen heeft Duitschland van het volksche beginsel dfet gered, wat er nog te redden viel, •daar slechts een loozen schijn gered, ®*ndat het dien als verguldsel van de M. die het Europa te slikken gaf, red- den wilde. De toon, waarop de heer Mus- over de verloochening van het meest doctrinaire principe van het nationaal- •ocialisme door Hitler "ten aanzien van d* Tsjechen en de Roethenen schrijft, te verdacht zoetsappig in verhouding tot dien, welken hij vaak zonder eenlge •gronde en meestal zuiver incidentee- redenen aanslaat tegen de niets andersdoen hun kant te laten dan principieel verantwoord is om den vrede nog te redden, wat er van te redden valt, en zich voor te bereiden op een oorlog, die hun door Duitsch land opgedrongen zou kunnen worden. Indien de heer Mussert het een zachtende omstandigheid oordeelt, Moravië en Bohemen al duizend jaren tot het Duitsche gebied hebben be hoord, dan zou hij het ook een verzach tende omstandigheid kunnen vinden voor een eventueel optreden van Hitler tegen de Nederlanden, dat deze Ne derlanden wel geen duizend jaar maar dat maakt principieel geen ver schil toch langep tijd evenals Oostenrijk tot het Habsburgsche Rijk hebben behoord. Mussert moge verrukt zijn van het eigen volksleven der 81o- waken in de schaduw van het groote Duitsche Rijk, maar wij Nederlanders wenschen in niemands schaduw te staan, maar eischen ons plaatsje in de volle zon en zullen het met hand en tand weten te verdedigen. Nederland wil noch de punt van een dolk, gericht op het hart van wie dan ook, zijn, ngyh de tong van wien dan ook om wat <Swi ook te likken. Evenmin als een dolk punt voert een likkende tong een on afhankelijk bestaan, en de N.S.B., die dagelijks dolkstooten aan de regeering en ons democratisch staatsbestel tracht toe te brengen en Duitschland en diens Führer méér gelikt heeft dan met het Nederlandsche karakter te rijmen valt, blijven wij ondanks alle fraai klinken de beweringen van het tegendeel be schouwen als een gevaarlijk element voor een wezenlijk vrij en onafhanke lijk. een alzijdige zelfstandigheidspoli- tlek voerend Nederland. landsche regeering en ons staatsbestel, waarvoor hij nog nooit ook maar een sprake komen. Ten aanzien van de artikelen, waarvoor het tarief van invoerrechten by K. B. met ingang van 1 Maart JJ. werd verhoogd, wer den geen tariefafspraken gemaakt, zoodat het

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5