ONS BLAD Daladier’s antwoord van Italië aan Rechtsche troepen te Valencia Versterking van Engelands territoriale leger „Nooit was Frankrijk eendrachtiger” ST.WILLIBRORDUS I I en Het nieuws van heden KASTEEL VAN ANTWERPEN Frankrijk is vastbesloten zijn idealen zijn rechten te verdedigen s Mussolini naar Calabrië JTEREENIGDE katholieke pers DONDERDAG 30 MAART 1930 OP DUBBELE OORLOGS- STERKTE Ij. iiiiiiiiiiii van De Poolsch-Duitsche spanning Mussolini wenscht Franco geluk f. t De leden van den Verdedigings- raad te Valencia gearresteerd Hitler zal Zaterdag een rede houden V erklaring door Franschen minister Mandei Koloniaal leger op dubbele sterkte Door 180 Lagerhuisleden onderteekend Rechtsche opmarsch voortgezet DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Een amendement op de motie van Eden L Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiinne De kwestie van den -eiationalen dienstplicht tijdens het bezoek van Lebrun ter sprake gebracht TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No 154 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 cl. p regel; Ingezonden Mededeelingen 40 ct. p BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverteeren bij ebon nament wordt op aanvrage gaarne door onre Administratie verstrekt N.V. NEDERL.VERZ.M’J. CATHARIJNESINGEL4Ö UTRECHT f vfSZiSCXNdf N TOT I IK ttOBAG gevraagd Paaschvacantte op de Britsche vloot. De Engelsche Jantjes verlaten te Portsmouth hun schepen om zich met vacantie naar huls te begeven De samenwerking met Rusland Het vrywilligerssysteem Pétain te Burgos (Vervolg elders in dit nummer f Beck’s bezoek aan Londen Frankryk s kracht De Fransche minister-president, Daladier, heeft Woensdag avond voor de Fransche radio-zenders zijn te voren aangekondigde redevoering gehouden, waarin hij een uiteenzetting gaf van Frank rijks houding ten aanzien van de Italiaansche eischen. Hoewel Frankrijk steeds den vrede wil, is het vastbesloten zijn rechten zoo noodig te verdedigen. Frankrijk zal geen duimbreed van zijn grondgebied afstaan. Frankrijk weigert echter geenszins voorstellen, die het gedaan zouden worden, te bespreken. Tenslotte deed Daladier een beroep tot samenwerking op alle mogendheden, die den vrede willen. ■i NOORDHOLLANDSGH DAGBLAD 1- 1 =s r Daladier 1 'SvaH 24 de Detmere- voor zelf, zal kunnen leveren. Frankrijk? Geen de onze geselsc toestand Bijgevolg beeft de regeering den i Reuter meldt verder uit Burgos, dat met uitzondering van Miaja en Casado alle leden van den republikeinschen verdedigingsraad te Valencia in hechtenis z(jn genomen. daarvan op den tegen woord igen staat annlng tusschen da beide landen, de 2. Het territoriale veldleger, dat op deze wijze op oorlogssterkte zal zyn gebracht, zal verdub beld worden en derhalve gebracht worden op een sterkte van 340 000 man. Eerste steen gelegd kazerne te Eefde. Stand ep Donderdag 18 uw van- 7BIJI Vorige stand 7MJI Be raad rtjel >arkt W|j ellng Is agen suwe Ijzen tring d te ti in voor OVDKUBACHT 12* Zalen -J Groot pen Eco- 'nien der- lade ien- lOO- 50 58- 3.80. >n- t 17 rson Le arn- 14 Max Ifjes uin- ken. sche ien: 3.60 per srde 500 00— -20. 3. 5 HOTEL1ESTA VMANT UTRECHT ren -30. rtp- ÏÏl: VOOR HET GEHEELE LAND: die Woensdagochtend te Oran «,Jn aangekomen, is ook generaal Miaja gearriveerd. De ..Osscrvatorc Romano" verheugt zich er over, dat met den val van Madrid een einde is gekomen aan den burgeroorlog in Spanje. Het orgaan van het Vaticaan schrijft onder meer: ..Allen, die dezen oorlog met christelijke gevoe lens hebben gadegeslagen, kunnen Ood voor deze gebeurtenis slechts danken, want Spanje keert terug tot het geloof zijner vaderen Het blad wijt den burgeroorlog aan den ge loofsafval en de actie van anti-Christelljke groepen en legt den nadruk op de beteekenis van den godsdienstigen factor in het herstel- werk, waaraan het nieuwe Spanje zich zal moe ten wijden. „Een tot vrede gebracht en vreed zaam Spanje vormt een niet te onderschatten moreele en politieke bijdrage voor Europa, dat noch tot vrede gebracht noch vreedzaam is. De overwinning van Franco heeft réeds slagboomen doen verdwijnen en zal. naar in hooge kringen verklaard is. medewerken aan de slechting van andere barrières". BERLIJN, 30 Maart. (Reuter). Na het te water laten van het tweede Dultsche slag schip van 35.000 ton, zal Hitler Zaterdag avond te Wilhelmshaven een rede houden, die, naar men verwacht^ vrij uitvoerig zal zijn. Over den inhoud konden geen inlich tingen verkregen worden. PARIJS. 30 Maart. (Havas). De minister van Koloniën, Mandei, heeft in de Kamercommissie voor kolgnlale aangelegenheden verklaard, dat de sterkte van het koloniale leger in een jaar tijds verdubbeld is. waardoor de verafgelegen bezittingen tegen verrassingen beschermd zijn. Bovendien worden bepaalde punten in het ko loniale gebied versterkt door de vorming van af- deelingeo gbedgeoefende inboorlingen. Indo china heeft de beschikking over talrijke vlieg tuigen. en binnenkort zal een fabriek gereed komen, die jaarlijks 150 vliegtuigen en 400 mo toren, uitsluitend voor gebruik van Indo-China ROME, tS Mrt. (Havaa). Mussolini B Woensdagavond naar Catanzaro in Calabrië vertrokken. Hij aal waarschijnlijk twee of drie dagen afwezig zQn. Het onverwachte vertrek van Mussolini schijnt aan te toonen, dat de fascistische regeerlng de eerste drie of vier dagen geen stelling zal nemen ten aanzien van de verklaringen van Daladier. Voorgaande zeide de premier: ..De ver onderstelling van Greenwood is volkomen juist. Dit vormt het bewijs, dat wij naar de meening der regeering nog geenszins uitge put hebben, wat bereikt kan worden door den vrijwilUgersdienst. Wjj gelooven. dat wij de mogelijkheid kunnen aantoonen. dat het vrywilligerssysteem aan al onze behoeften kan voldoen.” llllllllllll Op de vraag van het Labourlld Bellenger, of besprekingen gevoerd zijn tusschen de Britsche en Fransche ministers tijdens het bezoek van Lebrun betreffende de Invoering van nationalen dienstplicht, heeft Cham berlain een verklaring af gelegd, waarin hij zeide: Deze kwestie is wel besproken, maar ik kan niet openbaar maken, wat tijdens deze besprekingen geschied is. Reactie in Polen op Duitsche „Diplo”. BURGOS, 29 Maart (Havas). De rechtsche troepen zijn Woensdag middag te 17 uur Valencia binnen gerukt. Het omroepstation te Albacete heeft medegedeeld, dat de stad zich aan de zijde van Franco schaart. Ook Car- thagena meldt, dat de bevolking de zijde der nationalisten heeft gekozen. Intusschen gaat de opmarsch der rechtsche troepen voort. Het Urgel-legercorps heeft Guadalajara bezet en de verbinding tot stand gebracht met de uit Tarragona komende troepen. Het geheeie gebied rond Madrid met een strasu van zestig kilo meter kan thans als bezet worden beschouwd De troepen in Andalusië rukken naar Linares op zonder tegenstand te ontmoeten. Het Galicische legercorps is den opmarsch langs de kust der Mlddellandsche Zee begonnen Stefanl meldt uit Rome, dat Mussolini aan Franco het volgende telegram heeft gezonden' Nu uw prachtige troepen na de bezetting van Madrid gekomen zijn tot het doel van de slot- overwlnning, wil ik u mijn groet en dien van het geestdriftige Italiaansche volk zenden. Het Spanje van morgen, vrjj. vereenigd en sterk zooals het Spaansche volk en gij, Caudillo, het wenschen. is bezig uit deze bloedige krachts inspanning geboren te worden Ik verklaar nog maals, dat ik de banden, die zich tusschen onze belde volken gevormd hebben, onverbreekbaar acht. ST. JEAN DE LUZ, 29 Maart. (Reuter) Er is een draadloos bericht opgevangen, dat ook Val ladolid zich heeft overgegeven aan Franco, zoo- dat bijna alle groote steden uit het republlkeln- sche Spanje zich thans hebben onderworpen. Uit Burgos wordt vernomen, dat de plotselinge overgave van groote deelen van het republikeln- sche gebied niet door de nationalisten was ver wacht en dat zij derhalve voor groote moeilijk heden staan by de organisatie der hulpverlee- ning. In antwoord op verdere vragen zeide Cham berlain: ..Een nieuwe, intensieve recruteerings- campagne voor de noodlge manschappen agl noodzakelijk zijn. Het ligt voor de band, dat de aankondiging de divisies zal verdubbelen, die be schikbaar zijn voor overzeeschen dienst. Er zal een armband worden uitgegeven voor de terrt- torlalen. dien zij op hun burgerkleeding kunnen dragen om te. toonen, dat zy Vil)willig dienst hebben genomen.” ternationale crisis zet Frankrijk zfjn herstel voort. De productie stygt, de werkloosheid neemt af. De munt is een der hechts te. Dinsdag nog hebben Wij in den loop van één enkelen dag ruim vier ton gouds ontvangen. Op de vraag van het liberale lid Mander. of het niet raadzaam moet worden geacht dat Engeland toetreedt tot het Fransch-Russische pact, heeft Butler namens de regeerlng geant woord: „Neen.” Butler voegde hieraan toe, dat het bedoelde pact een bilaterale overeenkomst vormt en geen bepalingen behelst betreffend* toetreding van andere mogendheden. De conservatief Booth by vroeg daarop of de mogelijkheid werd uitgesloten van een pact tusschen Engeland en Sovjet Rusland. In ant woord hierop verwees Butler naar de algemeen* verklaring van Chamberlain. Op verdere vragen betreffende de Russische voorstellen tot het houden van een internatio nale conferentie gedurende de laatste vijftien maanden, zeide Butler: Het eerste voorstel werd gedaan op 17 Maart 1938. Wat dit voorstel aangaat, verwees Biydpr naar de verklaring van Chamberlain v Maart 1938. Het tweede voorstel werd voren gebracht op 18 (taart JJ. en had betrek king op besprekingen tusschen zekere staten om te overleggen over de mogelijkheid van een gemeenschappelijk optreden. In recente verkla ringen. aldus Butler, is duidelijk gemaakt, dat de Britsche regeerlng in actief overleg is met andere belanghebbende regeerlngen en dat het verkieslijk is op djt oogenblik met het oog op de recente gebeurtenissen, om het overleg te ple gen langs de gewone diplomatieke kanalen. Chamberlain legde vervolgens zijn, inmiddels reeds gemelde, verklaring af betreffende da uitbreiding van het territoriale leger tot oor logssterkte. Verder Is een uitzending opgevangen van Radio-Alicante, waarin gezegd werd, dat de stad zich aan Franco overgeeft. Op de vraag of. met het oog op de Duitsche propaganda, die beweert, dat Duitsche inwoners van Polen mishandeld worden en gezien de ge volge, van Britsche regeering zich tot de Pbolsche regee rlng wilde wenden en aanbieden om neutrale waarnemers uit te zenden, antwoordde Butler, dat een Initiatief in een aangelegenheid van dezen aard bU de Poolsche regeerlng moet blij ven, die zich niet tot de Britsche regeerlng gewend heeft. Op de vraag of deze aangelegenheid met F eek te Londen besproken zal worden, antwoordde Butler: „Ik twijfel er niet aan. dat vele zaken met hem zullen worden ^sproken. Om al deze zoo eenvoudige, zoo duidelijke za ken te doen begrijpen, polemiseert het hoofd der regeering niet. Hy zal den luisterenden Fran- •chen niets leeren, maar wellicht zal hj) iets leeren aan de vreemdelingen, wanneer hij zegt, öat de eenheid van Frankrijk nooit zoo diep en zoo volledig is geweest als thans. Dit is stel- hg niet wat sommige mensdien herhalen, die tot taak hebben gekregen in de wereld het dwaze verzinsel te verspreiden over- onmacht °f abdicatie van Frankrijk: nooit is Frankrijk eendrachtiger, vastberadener, sterker geweest. Het hoopt, dat de vrede gereo zal worden, want het haat den oorlog. Maar wanneer het de oorlog zou worden opgelegd of wanneer het voor den oorlog werd gestelc als voor het eenlge alternatief voor verval of oneer, dan *’B het in één aandrift opstaan, om zijn vry- •toM te verdedigen. Frankrijk is In staat die vrijheid te behouden. Tegenover de toenemende gevaren moest Frankrijk een toeneming van zyn macht stellen. Omdat ik bezield was door een helder Inzicht in deze noodzakelijkheden, heb ik volmachten ge vraagd voor een periode, tijdens dewelke de vrede in gevaar kan zijn. Waarom heb Ik die volmachten gevraagd? Waarom heeft het parlement ze mlf verleend? Omdat er gehandeld en niet beraadslaagd moest worden. Omdat snel en stil bijzondere maatregelen genomen moesten worden, die noo dig waren voor de verdediging des lands. Door onze recente decreten, die een aanvulling vor men op die, welke wjj In den herfst hebben uit gevaardigd, hebben wjj besloten den arbeid des lands nog te vergrooten en alle particuliere be langen ondergeschikt te maken aan het be grip van het openbaar welzijn, het eenlge dat op dit oogenblik de Fransche geesten moet bezielen. Wjj hebben ook maatregelen van mili tairen aard genomen en de natie heeft met mannelijke vastberadenheid geantwoord op on zen oproep, zooals zij dat gedaan heeft in alle ernstige uren van haar geschiedenis. De in spanning. die wij vragen, weigert niemand ten uitvoer te leggen, omdat een ieder weet, dat Frankrijk een rechtvaardig vaderland is en dat het niet de eischen van zijn verdediging grond vest op den nood van zijn zonen. Wanneer wU lijdelijk gebleven waren, wanneer t land werke loos gebleven was, wanneer de regeering haar verantwoordelijkheden niet op zich had geno men, dan zou de bevestiging van onze rechten weldra nog slechts Ijdele rhetorica zijn, terwijl onze kracht grooter is dan zij ooit is geweest. De republikeinsche luchtmacht te Valencia heeft zich ter beschikking van Franco gesteld. Daladier begon zyn rede met te verklaren, dat hy zich richtte tot de Franschen en tot al degenen In de wereld, die een loyaal en edelmoedig hart hebben. „Er is een taal, die geen enkele vertaling behoeft om door allen begrepen te worden: de taal van het hart. Wanneer wjj tegen over elkander zouden staan, gij die naar mij luistert met uw kinderen naast u. en ik met de gedachte, dat mijn zoons naast mij staan, dan zouden wjj elkander begrijpen op hetzelfde oogenblik, waarop onze blikken elkander zouden ontmoeten. Wij zouden ons gelijkelijk bewust zijn van de vreeseiyke moeilijkheden van thans en wjj zouden de zelfde hoop op de toekomst hebben. Wjj zou den woorden noch zinnen noodig hebben om te begrijpen, dat wij allen slechts denken aan de handhaving van den vrede In eer, waardigheid en vrijheid des vaderlands.” Men zal begrijpen, dat voorts een veel groo- tere krachtsinspanning noodig zal zijn om de natie de noodzaak duidelijk te maken, dat in zoo kort mogelyken tyd de manschappcnaantallen moeten worden verkregen. Ik vertrouw, dat alle leden van het Lagerhuis in den een of anderen vorm bereid zullen zijn hun steun bij dat streven te verleenen.” Greenwood Vroeg--Cliamberlain om voor de opleiding Aroor diensten gebruik te maken van een zeer groot aantal oudere mannen, die mis schien niet fit genoeg meer zouden zijn voor actieven dienst, doch die in den tegenwoordigen tijd gebruikt kunnen wbrden. Voorts vroeg hij den premier of met het dbg' op de noodlge uit rusting voor de geregelde troepen, die van het eerste belang is. actieve en voldoende stappen genomen zouden worden om den vergrooten ter- ritorialen dienst te voorzien van de noodlge uit rusting. Ten slotte zeide hij: „Terwijl wij da omstandigheden betreuren, die dit noodig heb ben gemaakt, juichen wij In de oppositie de ver klaring van Chamberlain toe als een herhaling van het voornemen der regeering om het vry- willigerssysteem te handhaven.' Chamberlain antwoordde hierop: „Het ligt in het voornemen om gebruik te maken van de diensten van gepensionneerde officieren, onder officieren en soldaten voor instructle-doeleinden. Stappen zullen in goede orde genomen worden voor de uitrusting der territoriale troepen, zon der inbreuk te maken op de voorziening der uit rusting der geregelde troepen.” Maarschalk Pétain heeft te Burgos een onder houd gehad met Jordana, den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Daarna is hy naar San Sebastian teruggekeerd. De nieuwe Britsche ambassadeur in Spanje, Peterson, is van Londen naar Burgos ver trokken. Met een der 23 republikeinsche vliegtuigen Zon op 5.42 - onder 18.28 - Licht op 18.58 Maan op 12.45 onder 237 4 Aprril V.M. overwogen en is zjj tot de volgende conclusie* gekomen ^IIIIIHIIIIIIlUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ kunnen zien. De Fransche kracht ligt niet al leen In al deze materieele krachten, maar ook in die geestelijke en moreele waarden, welke thans even groot zijn als in welke andere eeuw van onze geschiedenis ook. ZD ligt in dat voortdurende streven naar menschelyke waardigheid in vrijheid en orde. Zjj ligt in de broederschap van alle gelooven en alle denkwijzen, in de spontane eenheid van een geheel volk, dat de waarheid en de recht vaardigheid zoekt tot in zijn politieke twisten toe, maar dat geen behoefte heeft aan een ver zoening om eendrachtig F Wijn, zoodra het uur van het gevaar slaat. De Fransche kracht ten slotte ligt in de vriendschappen van Frankrijk, die vastgelegd zijn to onze accoorden. En in die .elke Frankrijk spontaan aansluiten bij de vrije •olkeren en by de lydende volkeren. In de wan orde der tegenwoordige wereld worden nieuwe levensdefinities voorgesteld aan de beklemde volkeren om daarmede de oudste prakty ken en de oudste lapmiddelen te verhullen. Slaverny noemt men vryheld. onderwerping noemt men vrijwillige instemming; wanhoop noemt men levenstrots; vernieling der tnensche- liike waarden noemt men vooruitgang LONDEN. 29 Maart. (Reuter) Ruim 180 La gerhuisleden. die de regeering steunen, hebben thans het amendement onderteekend op de mo tie van Eden, welke een regeering op Dreedere basis en contröle over industrie, rijkdommen en manschappen-materiaal vraagt. Het amendement, dat thans Ingediend is. luidt: „Het Huis bevestigt zyn volledig vertrou wen in den Eersten Minister en keurt Iedere poging af in den huldigen critieken tyd om het vertrouwen van het Huls en het land in den 13 13 eersten minister en de regeering te ondermy- nen.” Ten aanzien van de handhaving van het vry willigerssysteem en de versterking van het ter ritoriale leger, luidde de verklaring van Cham berlain woordelyk: .Het Lagerhuis zal zich herinneren, dat ik In een onlangs afgelegde verklaring heb aangekon- digd. dat leder aspect van ons nationale leven, met inbegrip van de nationale defensleprogram- ma's, opnieuw zou worden bestudeerd. Tijdens deze bestudeering heeft de regeering onder meer den tndruk gekregen, dat het nood- zakeiyk is nog meer gebruik te maken van den geest van vrywllligen dienst, die in het geheeie land aan den dag treedt. In het bysonder kan de regeering niet toestaan, dat recruten, die zich aanmelden voor het territoriale leger, af gewezen worden, omdat de eenheden, waarvoor zy zich aanmelden, reeds boven de normale sterkte gekomen zijn. het artikel van de Greenwood juichte als leider der oppositie deze verklaring van Chamberlain toe. evenals de herhaling van het voornemen der regeerlng om het vrywilligerssysteem te handhaven. LONDEN. 29 Maart (Reuter). Chamberlain heeft bekend gemaakt, dat de regeering besloten heeft het territoriale leger, dat thans een vredes- sterkte van I 30.000 man heeft, ter stond tot oorlogssterkte te zullen uit breiden, hetgeen een vermeerde ring met ongeveer 40.000 man mede brengt. Het aldus op brachte territoriale dubbeld worden en sterkte krygen van 340.000 man. Chamberlain zeide verder, dat men zal in zien, dat een nog veel grootere krachtsinspan ning noodig is, om de natie de noodzakeiykheid by te breiden, in den kortst mogeiyken tyd het vereischte aantal te bereiken, en dat hy ver trouwde. dat alle leden van het Huis bereid zullen zyn. in eenigerlei vorm hun steun aan zulk een krachtsinspanning te geven. Gealarmeerd door de wanorde in Europa en wereld, hebben dé Franschen begrepen, dat ter beveiliging van hun heil een groote inspanning boodzakeiyk was. Zy hébben die tot stand ge bracht, de toegenomen arbeid, X gezonde krach- beheer der openbare financiën, de aanvaar ding van onvermydeiyke offers nadden reeds nuttige resultaten afgeworpen. De economische toestand verbeterde, geUjk biykt uit de cijfers der Fransche productie. De franc hield zich “achtig pp de door ons vastgestclde iyn. De tobdsverdediging werd hecht gewaarborgd. De Internationale crisis, die uitbarstte, sloeg dus niet neer op een zwak en uit het veld ge- •lAgen Frankryk. Integendeel, ondanks de in- „Ieder onzer zoo vervolgde Daladier Waagt zich af, of het land met bedreigd wordt, of de naburen betrouwbaar zijn. De onzekerheid verplicht de regeering voorzorgsmaatregelen te nemen. Verdragen worden onderteekend, maar zelfs voor dat zy van kracht geworden zyn. vormen zy voor sommigen reeds geen waarborg meer en voor anderen geen hinderpaal, zy die niet optreden voelen zich de medeplichtigen van het geweld en zy die wel optreden vreezen het geweld uit te lokken. Overal vernielt een krank zinnige herbewapening iedere andere bedrijvig heid. Hoe zouden de menschel? nog vry kunnen handelen en denken? Door een gelyke fatali teit. terwyi ongerustheid nieuwe ongerustheid wekte, bewapeningen nieuwe bewapeningen de den ontstaan, is reeds vele malen oorlog ont ketend. Deze toestand maakt het mij tot een plicht u hedenavond te zeggen wat Frankryk wil, wat zijn kracht is en wat zyn vaste besluit. Wat wil Frankrijk? Vrede van vrije menschen. Wat is de kracht van Zyn moreele en materieele eenheid die eens te meer tegenover het gevaar verwezenlijkt is. Wat is het vaste besluit van Frankrijk? Zijn ideaal, zijn rechten te verdedigen. Weet gy wel wat de Fransche kracht be- teekent? Zy bestaat uit dat geheel van prachtige le gers. welker leiders en manschappen opgeleid door een langdurige ervaring, eendrachtig door dejelfde gedachten, één enkel blok vormen, zonder dat zU Iets verliezen van de Indlvldu- eele deugden. De Fransche kracht vindt haar steun In een rijk, evenwichtig land, welks vruchtbare bodem door het taaie streven van landbouwers beveiliging geeft tegen ar moe en hongersnood. Fransche kracht is in de geheeie wereld aanwezig in onze verste bezit tingen. De Fransche kracht is evenredig aan dat onmeteiyke rijk, waarvan het Afrlkaanschc onaantastbare blok de centrale wapenrusting vormt en waarvan ik nog kort geleden zelf de alpeheele toewydlng aan het moederland heb Nevelig tot Ik-ht of half bewolkt, droog weer, zwakke tot matige wind, meest ait Dos eljjke richtingen, koude ochtend, ove rigens iels zachter dah gisteren. oorlogssterkte ge- veldleger zal ver- zoodoende een Interview met den heer Van Hoeven, chef van den „Socialen Jeugddienst”, over het ,,Segoba’’-werk. Verbindend verklaring van een aantal artikelen der C. A. O. in het boekdruk kers- en rasterdiepdrujcbedrijf. verbindendverklaring van C.A.O. in het stucadoorsbedrjjf. O O DIENST AANBIEDINGEN, Gevraagd of Aan geboden, geplaetst onder de Omroeper rubriek 10 ct- per regel. 1. Het territoriale veldleger, dat thans op vredessterkte 130.000 man omvat, zal onmiddel- lyk op oorlogssterkte worden gebracht, hetgeen een aanvulling met ongeveer 40 000 man met zich mede zal brengen. Het antwoord van den Franschen minis ter-president op de Italiaansche eischen. Chamberlain deelt mede, dat het Engel sche territoriale leger op dubbele oor logssterkte zal worden gebracht. De troepen van Franco zijn Woensdag Valencia binnengerukt; Carthagena en Albacete geven zich over. SALAMANCA. 38 Maart (Hava*). In het legerbericht van het groote hoofdkwar tier van de troepen van Franco wordt ge zegd, dat de steden Cuenca, Guadalajara. Alcala Henares en talrijke dorpen in dit gebied zijn bezet. Aan de kust hebben de rechtsche troepen Sagunto genomen. In het Zuiden zjjn Ciudad Real, Jaen, Almeria en talryke dorpen be- set,_ evenals Albacete en de dorpen in het gebied El Pardo en Alcobendas. Het aantal krijgsgevangenen bedraagt 100.000.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 1