ONS BLAD Garanties voor 2 J over N J Hitler ernstig verstoord Chamberlain’s verklaring I Polen l| I m Nadere verklaring nog te wachten Groote voldoening Polen en Non-agressie-pact Polen-Litauen Men eerwacht dat de Rijkskanselier 4 hedenmiddag in zijn rede hard terug zal slaan Japan annexeert Spratly-eilanden Engeland en Frankrijk zullen Polen bij gewapenden weerstand tegen een aanval steunen Pauselijk geschenk voor Nederland Het nieuws van heden HONGAARSCHE EISCHEN INGEWILLIGD DE BAROMETER ZATERPAG 1 APRIL 1939 SCHIEDAM zou in De kweatie-Danzig Gebed en kruis in de raadzaal Film ten van Weidmann en Million schuldig verklaard De debatten in het Lagerhui» Roosevelt’s politiek A- r Amerika acht de verklaring het eerste resultaat van Levensgang’ paleize Soestdijk Vertooning op verzoek Print Bernhard Van groote atrategiache beteekenia ala defenaie-baaia in Zuid- Chineeache Zee „Fijne Oude Genever” Merk „OLIFANT DIT NUMMER BESTAAT UIT 14 BLADZIJDEN VERSTERKING VAN HET LEGER IN ZWEDEN 3 *o ie» IS Geeatelijke en moreele her bewapening te Voorhout VOLLEDIGE VOEDING al» Glutcnbrood, -beschuit, -meel, -havervlokken, -biscuit», «uikeranne Melk, -Room. Jams enz. Vraagt prospectus aan Bestemd voor de miaaielotery het bisdom Haarlem VEIfÈENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX; Een verrassing voor Italië LONDEN, 31 Maart. (Reuter). Chamberlain heeft heden middag in het Lagerhuis verklaard, dat in geval van eenigerlei handeling; welke duidelijk de Poolsche onafhankelijkheid bedreigen, terwijl de Poolsche regeering het noodzakelijk zou achten (net haar nationale strijdkrachten hieraan weerstand te bieden, de Britsche regeering zich verplicht zou gevoelen aan de Poolsche regeering alle hulp te verleenen, die in haar macht staat. De Poolsche regeering heeft hiervan de verzekering gekregen. De Fransche regeering heeft Chamberlain volmacht gegeven te verklaren, dat zij ten aanzien hiervan hetzelfde standpunt inneemt als de Britsche regeering. (Vervolg elders in dit nummer) NDORDHOLLANDSCH DAGBLAD WETTIG GED. TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No 156 ons KtféU, men zien.” l rug zal «laan in zyn rede van Zater dag te Wilhelmshaven. delen kan worden opgelost, en zij wil geer vaardiging zien voor de vervanging var? bandelingsmethoden door geweld of bet met geweld. Omwille van de groote politieke beteekenls van de uiteenzetting van Chamberlain voor het Lagerhuis, laten wy hier den volledigen en letterleken tekst van de verklaring van den Britschen Eersten Minister volgen: r Rondom Madrid zijn door de verdedigers vele mijnen gelegd. Op de gevaarlijke plaatsen worden thans waarschuwingsborden geplaatst De Spratly-eilanden in de Zuid-Chinee- sche Zee door Japan bezet. verklaring af over Polen. mogen de dood iem MM Kolonel Beck, die Dinsdag a.s. naar Lenden zal vertrekken 2.SS isw Mand op Zaterdag 1 uur va 766.8 Vorige stand 761.1 Z. H. gewezen aristlsch glers tal -ar de ■urlge igden - per en 3. 2704? •N.V. Distilleerderij van J. J. Melchers Win. kijk op lelden, ngen in rorgani- L. L >nnlge flinke kamer atweg 27923 ragen en. tvoe- NabU 2 en igen: ?794« werden 's eenlg» rgd. Dj. ‘ng be- idat h« :entrall. bjjeen- jen vaa teerd ,0 t baten, n. Der- der aan aan de Want er f mede- STOCKHOLM. 31 Maart. (Reuter) De Zweed- sche regeerlng heeft gelast, dat een aantal recruten. die hun dienstplicht in termijnen zou den verrichten, ononderbroken onder de wape nen moeten komen. ólllllllllllllllMllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIll V User swet de igen W Onze Romeinsche correspondent seinde Vrijdagavond: WARSCHAU, 31 Maart. (Havas) Hard nekkig doet in Polen het gerucht de ronde, dat besprekingen worden gehouden tusschen de regeeringen van Polen en Litauen over het sluiten van een non-agressie-verdrag. Deze geruchten worden noch tegengespro ken, noch bevestigd. Men verwacht een scherpe reactie van Hitler op de verklaring van Chamberlain Zooals ik hedenmorgen gezegd heb, heeft de regeerlng geen offlcieele bevestiging van de ge ruchten omtrent eenlgen beoogden aanval op Polen, en derhalve moet zij niet geacht worden, deze als waar te aanvaarden. Het verheugt mij, deze gelegenheid te baat te kunnen nemen, om opnieuw de algemeene poli tiek der regeerlng uiteen te zetten. Zij heeft voortdurend gepleit voor een regeling door mid del van vrije onderhandelingen tusschen de be trokken partijen van alle geschillen, die tus- achen hen kunnen ontstaan. Zij beschouwt dit als de natuurlijke en de Juiste procedure, waar geschillen bestaaft. Naar haar meenlng mag er geen kwestie zijn, die niet met vreedzame mid- recht- onder- reiging geestelijk voorbehoud, ervan overtuigd is. dat het noodzakelijk Is. dat hij deze nieuwe politiek van het bijeenbrengen van de vrienden van den vrede voortzet, en niet terugziet naar het doode verleden, dan geloof ik, dat hij. gezien zijn wereldreputatie als man van den vrede, waar schijnlijk de beste man voor dit ambt'is.” (lulde toejuichingen) De zitting werd daarop verdaagd. Men verwacht, dat Chamberlain een verdere verklaring zal afleggen, wanneer cte besprekin gen die thans gevoerd worden met andere lan den geëindigd zullen zijn. De verklaring van vandaag in het Lagerhuis wordt daarom als een voorlooplge verklaring beschouwd. De Vereenig- öe Staten zijn volledig op de hoogte gehouden ten opzichte van de recente ontwikkelingen in den Europeeachen toestand en ook «van den inhoud van Chamberlain's verklaring, alvorens PARIJS. 31 Maart. (Havas). De jury heeft Weidmann en Million schuldig ver klaard, zonder dat verzachtende omstandig heden in aanmerking genomen worden. PARIJS. 1 April. (Havas) Omtrent het proces- Weidmann. waarbij gisteren Weidmann en Mil lion ter dood werden veroordeeld, wordt nog het volgende bericht: Na een beraadslaging gedu rende bijna zes uur kwam de jury in de recht zaal terug. De president deelde mede, dat Co lette Tricot is vrijgesproken. Na overleg met den president verwierp de Jury ..het verzoek Weid mann en Million het leven te schenken", aldus de verdediger Moro de Giafferi. Te midden van een groot rumoer werd de zitting daarop ge schorst. Het Assisenhof verwierp de door de advocaten van Weidmann en Million ingediende conclusies, daar de Jury geen beroep op verzachtende cm- standigheden Inwilllgde. Weidmann en Million twintig maanden gevangenisstraf werd veroor- werden ter dood veroordeeld, terwijl Blanc tot deeld. mnd. t 08017 FWTlTnieiiH ■mevr» uren Gema (het Duitsche bureau van Bums) in het gelijk gesteld in het proces tegen een Haagschen bioscoopexploitant. O o Zooals dit Huis weet, wordt thans met andere regeeringen overleg gepleegd. Teneinde in de ttnachenperiode, welke moet verioopen alvorens dit' overleg is geëindigd, het standpunt der Brit- ache regeering volkomen duidelijk te maken, moet ik het Huis thans mededeelen, dat gedu rende die periode de regeering, in geval van eenige actie die duidelijk de Poolsche onafhan kelijkheid bedreigt en waartegen de Poolsche regeering het derhalve van vitaal belang acht sieh met haar nationale strijdkrachten te ver netten, zich verplicht zou voelen, de Poolache regeering onverwijld allen in haar macht staan- den steun te verleenen. Ik heb de Poolsche re geering de desbetreffende verzekering gegeven. Ik kan hieraan toevoegen, dat de Fransche re- geering mjj gemachtigd heeft, duidelijk te ma ken, dat zij zich op hetzelfde standpunt stelt ais de Britsche reeering. zij vandaag werd afgelegd. In Whitehall wordt' hedenavond In het licht gesteld, dat het besluit om de verklaring heden af te leggen niet ge nomen is op grond van de ontvangst van eent- gerlel verontrustend bericht, dat niet gepubli ceerd zou zjjn. Een dergelijk bericht is niet ontvangen uit eenigerlei offlcieele bron. Het optrec’en van vandaag, aldus voegt de diplomatieke correspondent van peuter hieraan toe, is logisch voortgevloeid uit de algemeene spanning in Europa en uit den toestand, die geschapen is door Duitschlands inval In Bo- hemen en Moravië. De Duitsche perscampagne tegen Polen en de algemeene gisting betreffen de de Poolsche kwestie, die volgens een vroeger model schijnen te verioopen, hebben aanleiding gegeven tot den indruk, dat niet het geringste risico mag worden genomen. Men had den in- druk, dat cat in het bijzonder het geval was met het oog op de snelheid, waarmedq de gebeur tenissen zich thans kunnen ontwikkelen Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim^ VOOR GRONINGEN. FRIESLAND, DRENTE. OVERIJSSEL EN NOORD-HOLLAND: droog, helder tot half bewolkt, iets kouder dan gisteren, zwakke tot matige, Oozte- Hjke tot Zuid-Oosteiyke wind. VOOR DE OVERIGE PROVINCIES: droog, helder tot half bewolkt, zelfde temperatuur als gisteren, zwakke tot ma tige, Ooateiyke tot Zuld-Oosteljjke wind. Zon op 5.37 onder IS.32 - Licht op 18.0? Maan op 15.25 onder 4.01 4 April V. M. TOKIO. 31 Maart. (Domei) De Japansche regeering heeft den Franschen ambassadeur te Tokio medegedeeld, dat de Spratly-eilan den. een groep koraalriffen voor de kust van Pransch Indo-China, onder" de jurisdictie van de regeering van Formosa zijn geplaatst. Hieraan werd toegevoegd, dat bekend waa, dat deze eilanden zonder eigenaar waren De Spratly-eilanden, die vijf honderd mijl ten Zuiden van de Paraceisusgroep liggen, zijn ko raaleilanden, die geen enkele economische maar wel strategische waarde hebben, daar zij mid den in de Chineesche zee, op gelijken afstand van Indo China, de Phillppijnen en Borneo lig gen. Volgens de meenlng in welingelichte kringen beteekent het Japansche besluit, dat de Japan sche marine een nieuwen stap in de Zuidelijke wateren wil doen in de richting van Singapore, dat op minder dan 800 mijl van de Spratlygroep ligt. efC., EH- voor Br. >lzd. ALKMAAR, Hof 6, Tslsfoon 4550 «n 4220 OEN HELDER, Stationsstraat >4, Tslsfoon 771 HOORN, Groots Noord 54, rood. Telefoon 412 SCHAGEN, Molenstraat 52, Telefoon 81. ABONNEMENTSPRIJS: Met Inbegrip van gratis ongevallenverzeke ring: voor Alkmaar 2.per kwartaal of 15 cents per week, voor buiten Alkmear 2-50 per kwartaal of 20 cents per week. Ultg. N. V- Drukk. De Spaamestad - Haarlem. Naar wij vernemen .heeft Z. K H. Prins Bernhard aan het bestuur van den R.K. Bond voor Groote Gezinnen den wensch kenbaar gemaakt, de film „Levensgang”, welke in opdracht van dezen bond de Ci neast Kox heeft vervaardigd, op het Paleis Soestdijk te doen vertoonen. Op verlangen van Z. K. H. zal de film in het najaar naar Soestdijk worden opge zonden. Het zal het Huls bekend zijn, dat wij de komende week bezoek verwachten van kolonel Beck, den Poolschen minister van Buitenland sche Zaken. Er zal dan gelegenheid zjjn, met Beek nog verscheidene andere maatregelen te- bespreken, die genomen zouden kunnen worden, om zooals Greenwood het ultdriikte de grootst mogelijke mate van samenwerking te verkrijgen bij alle pogingen, welke ondernomen zouden worden om aan agressie, zoo deze gepleegd mocht worden, een eind te maken, en hiervoor een meer redelijke en ordelijke methode van beslechten van geschillen in de plaats te stellen". Geruchten over tusschen Polen en De mogelijkheid van onderhandelingen tus schen Dultschland en Polen ten -aanzien van Danzig worót zeker niet beschouwd als uit4te- schakeld door hetgeen Chamberlain vandaag gezegd heeft. Integendeel wordt er de nadruk op gelegd, dat Chamberlain uitdrukkelijk gezegd heeft, dat de Britsche regeering voortdurend een regeling heeft bepleit door vrije onderhan delingen tusschen de partijen, cke betrokken zijn bij geschillen, welke ook, die tusschen haar zouden kunnen ontstaan en dat zij geen recht vaardiging zag voor het stellen van geweld ot bedreigingen in de plaats van onderhanoelln- gen. Men verwacht, dat de toestand nog verder zal worden opgehelderd als gevolg van het bezoek van Beek, die Maandagavond as. te Londen verwacht wordt. Kort nadat Chamberlain zijn verklaring had afgelegd, bracht de Russische ambassadeur. Maisky, een bezoek aan het Foreign Office Naar verluidt was het doel van zijn bezoek in lichtingen In te winnen over den Inhoud van Chamberlain's verklaring. Nadat het Lagerhuis de vergadering gesloten had, heeft Lloyd George Chamberlain op diens verzoek een bezoek gebracht. De beide staats lieden bespraken den Internationalen toestand De debatten gealoten De geheele verklaring en de daarop volgende vragen namen slechts 17 minuten in beslag. Het debat eindigde op dramatische wijze. De labour-afgevaardlgde Fellenger gaf te kennen, dat Maandag eenige woordvoerders van de oppositie zich het recht zouden voorbehou den, er twijfel over uit te spreken of de minis ter-president wel de juiste man is om de nieuwe politiek te leiden. s Onmiddellijk nam Thurtle, eveneens tot de oppositie behoorend, het woord. Ten tijde van de crisis in September j.l. zoo zeide hij heb üt mijn standpunt ten canzien van den premier uiteengezet. Ik ben van meenlng, dat hij in het verleden zeer ernstige fouten heef» gemaakt. Ik geloof echter, dat er in de om standigheden alle rechtvaardiging was om te doen wat hij te München heeft gedaan. Thurtle vervolgde: „Er zou een andere minister kunnen zijn om in dit ernstige uur de zaken van dit land te leiden, doch, als de minister-president thans werkelijk en oprecht, en zonder eenig In verband hiermede is het opmerkelijk, dat de eerste vertegenwoordiger van Utauen te Warschau, Skirpa, op het oogenblik gezant te Berlijn, de orde Polonia Restituta heeft gekre gen. Deze orde is hem overhandigd door den Poolschen ambassadeur te Berlijn, Lipski. Bij de hierbij gehouden toespraken Is de hoop tot uiting gekomen, dat de betrekkingen tusschen beide landen steeds inniger mogen worden. v BERLIJN, 31 Maart (Reuter). Men gelooft, dat Hitler grootelijks veront waardigd is over He wijze, .waarop Engeland de Poolsche situatie behan delt en over de aankondiging van Chamberlain. Alle welingelichte kringen xjjn bet er over eens, dat Hitler xeer hard te- De „Osservatore Romano” publiceert he denavond het volgende bericht. De Heilige Vader heeft Zich verwaar digd een kostbaar geschenk van massief zilver te bestemmen voor de mlssleioterU. welke gehouden «al worden In het diocees Haarlem. Dit vaderlijk gebaar van den Paus wil tevens uitdrukking geven aan Zijn groote dankbaarheid, omdat de Nederlandsche katholieken aan het missiewerk soo over vloedig deelnemen. BRATISLAVA. 31 Maart (Havas). De Slo- waaksche regeering deelt mede: „Om 11 uur is de Slowaaksche ministerraad te Bratislava bij eengekomen om te beraadslagen over de Slo- waaksch-Hongaarsche betrekkingen en de on derhandelingen der gemengde commissie te Boedapest over de liquidatie van het Slo- waaksch Hongaarsche grensincident. In den wensch de 'rust te bewaren in Midden-Europa heeft de ministerraad be sloten toe te stemmen in de gerechtvaar digde eischen van de Hongaarsche regee ring ten opzichte van den spoorweg van Uzhorod naar Polen en den weg van Vel- keberezqe Starlna over Urske tot Polen." De gemengde Hongaarsch-Slowaaksche com missie is vanmiddag opnieuw bijeengekomen. Nadat de nieuwe grens definitief was vastgesteld werd de vergadering gesloten. Maandag sullen de deskundigen bijeenkomen ter regeling van de details. Gevolg gevende aan den oproep van H. M. de Koningin hadden B. en W. van Voorhout een voorstel Ingediend om het gebed, uit te spreken bij het begin der raadszittingen, te wijzigen in dien zin, dat daarin tot uitdruk king wordt gebracht ons aller gemeenschappe lijke afhankelijkheid van Christus. Chamberlain legt een hulpverleening aan Engeland en Frankrijk zullen Polen hel pen tegen een niet uitgelokten aanval. Chamberlain antwoordde: „ik ge loof, dat mijn verklaring het duidelijk maakt, dat hetgeen ik gezegd heb bedoeld is om te gelden voor wat ik *en interim-periode zou willen noe men. De Britsche regeering is, zooals reeds is medegedeeld, bezig met ver- •cheidene andere mogendheden, met inbegrip natuurlijk van de regeering der Sovjet-Unie, overleg te plegen. De minister van Buitenlandsche Zaken beeft hedenochtend den Sovjet-anv bassadeur ontmoet en met hem een leer uitvoerig onderhoud hierover t«bad. Ik twijfel er niet aan, dat de beginselen, volgens welke wjj te werk gaan, door de Sovjet-regeering ten volle op hun waarde geschat en be grepen worden. Vborts een houten kruis in de zittingszaal van den raad aan te brengen op een wijze, welke niet strijdt met de belijdenis der onderschei dene christelijke groepen der gemeente. Het voorstel werd aangenomen met acht tegen één stem. Vóór stemden acht leden der R.K.S.P.. tegen één lid van de 8DAF. De leden Spierenburg (CU.) en Colijn (AJR.) stemden vóór het eerste onderdeel van het voorstel en onthielden zich van stemming ten aanzien van het tweede onderdeel. In een uitvoerige verklaring motiveerden zij dit afwijzen. Tijdens het debat In het Lagerhuis verklaar- Greenwood van de Labouroppositie,Jk ben er alleszins zeker van. dat het Huis de moge lijkheden inziet, die uit de door den minister president afgflegde verklaring kunnen voort vloeien. In haar gevolgen kan het een ver klaring blijken te zijn, zoo gewichtig als in een kwarteeuw niet in dit Huis is afgelegd. Het is, met zulke recente verklaringen voor ons, zeer moeilijk veel te zeggen, doch ik mag dep minis ter-president een paar vragen stellen omtrent hetgeen naar mijn meenlng niet geheel duidelijk is. Ik zou willen vragen of de verklaring, die hij voorgelezen heeft, beschouwd moet worden •Is fUferste stap tot de ontwikkeling van een Politiek tot het afwenden of beteugelen van agressie. Zoo ja, wil de regeering dan onmid- dellijk krachtige stappen doen om in deze rege ling ook andere mogendheden op te nemen? Wil zij in het bijzonder denken aan de waarde ran de Sovjet-Unie, tezamen met andere mo gendheden, groot of klein, en wil zy zulks doen met het oogmerk, een zoo groot moge- Hjke mate van samenwerking te verkrijgen bij de verdediging van den vrede, en wil zij, en dit ia mijn laatste vraag, thans de wenschelijkheid overwegen van een onverwijlde conferentie van die mogendheden, welke bereid gevonden kun- hen worden, zich aan de zijde van den vrede en tegen een aanvaller te scharen?” Offlcieele kringen waren Vrijdagavond uiterst voorzichtig en er is langdurig beraad slaagd in het propagandaminlsterie over het uitgeven van chamberlain's verklaringen aan de Duitsche pers. Het eerste blad, dat de ver klaring behelsde, was eerst om ongeveer acht uur des avonds te krijgen. Reeds vroeg in den middag was een hevige anti-Britache cam pagne in vollen gang. Naar aanleiding van Chamberlain’s verkla ring schrijft het Duitsche Nieuwsbureau: „Het is eenlgszins onbegrijpelijk, hoe de Brit sche minister-president tot een dergelijke ver klaring uit helderen hemel komt. Overigens biedt de verklaring In zakelijk opzicht niets nieuws, want leder weet, dat sedert vele jarea Engeland en Frankrijk op grond van hun bond genootschappenstelsel verplicht zijn Polen in geval van een gewapenden aanval .terzijde te staan. Men kan deze verklaring slechts be schouwen als een hoogst belachelijke poging om onrust te verwekken en in den kring der vol ken wantrouwen tegen Dultschland te zaalefi. Chamberlain heeft zich daarmede in strijd met zijn eigen bewering, dat er niet de geringste verdenking bestaat voor een gewapenden aan val van Dultschland, genoopt gevoeld de Ujn door de Britsche pers aangegeven, verder door te trekken. Daaraan wordt ook niets veran derd door het feit, dat hij verklaart, dat er niet de geringste aanleiding is op het oogenbl)k vrees voor de zelfstandigheid van Polen to koesteren. Waartoe dient dan deze verklaring? De geheele actie heeft sterk den schijn, dat Engeland slechts op deze wijze de kleine vol ken kan doen gelooven, dat het tot handelen bereid is. Al te zeer is in den loop der laatste maanden op de democratieën de verdenking komen te rusten, dat zij nog slechts redevoe ilngen houden en protesteeren. Vandaar dez* verklaring van het groote gebaar. Met zulks platonische verklaringen kan men Duitsch lands doelbewuste:: opbouwenden arbeid in Midden-Europa niet verhinderen. Deze poging kan slechts als belachelijk gekenmerkt worden.” De Duitsche pers houdt zich onder opschrif ten als „Een nieuwe leugenmanoeuvre van Engeland tegen Dultschland". Brutale Engel- sche leugens over een Dultsch ultimatum aan Polen", „Gelogen berichten over troepenbewe gingen” etc. uitvoerig bezig met de nieuwe antl-Duitsche campagne der Engelsche pers, waarbij gewezen wordt op de onjuiste berichten betreffende een beweerd Dultsch ultimatum aan Polen en beweerde Duitsche troepencon centraties aan de Dultsch-Poolsche grens. De gevolgen zijn geweest: Onmiddellijke bui tengewone ministerraad in Londen en het ne men van een besluit betreffende de aankondi ging van Chamberlain. Wederom is het een Britsche actie gelukt om uit leugens en laster een stemming in het leven te roepen, waarvan de Britsche premier gebruik kan maken om in de kunstmatige opwinding zijn voornemens af te kondigen. een non-agressie-pact Litauen. Greenwood vroeg daarop, of Chamberlain de grootst mogelijke samenwerking van alle mo gendheden in een conferentie, met inbegrip van de Sovjet-Unie zou toejuichen. Hierop antwoordde Chamberlain; „Ja, wi) zouden de grootst mogelijke mate van samen werking toejuichen. De kwestie eener confe rentie is naar onze meenlng slechts een kwestie van practlsche opportuniteit. Wij stellen ons niet op een theoretisch standpunt en. Indien het de beste manier zou blijken, zouden wjj niet aarzelen, haar te aanvaarden. Als er andere, meer doeltreffende, manieren zijn om ons doel te bereiken, zouden wy er van af Denman (nationale arhpWërspartyvroeg, of er tyd geweest is vjs^^olledig overleg met de dominions. waajppChamberlain antwoord de, dat de DqjjMfnons volledig op de hoogte zyn gehojjdefT^ John Morgan (Labour* vroeg om de verze kering. dat er tusschen Engeland en de Sovjet- Unie geen ideologische hinderpalen bestaan, waarop Chamberlain antwoordde, dat hy niet aarzelde, deze verzekering te geven. Lord Cranbome stelde voou het op Maandag vastgestelde debat over de buitenlandsche poli tiek in verband met den neteligen toestand uit te stellen. Greenwood verklaarde dringend te hopen, dat het Lagerhuis, „gezien den ernst van den toestand. Maandag in overeenstemming met zyn beste tradities za>\debatteeren Henderson (Labour) vroegXof, gezien de on- getwyfeld bestaande spanning, de Duitsche re- geeering bij de Poolsche eenigerlei stappen had ondernemen, met het doel tot een vreedzame beslechting van de geschillen te geraken. Chamberlain zeide hierop, dat hy vooralsnog niets wist van een dergeiyken stap. 760 I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 1