Een beleedigende brochure? AANNEMER VOOR DE RECHTBANK WOENSDAG 5 APRIL 1939 Lage boete geëischt NOORDSCHARWOUDE HARENKARSPEL HEILOO UIT DEN OMTREK BROEK-OP-LANGENDIJK Het requisitoir BERGEN St. Augustinus-vereeniging EGMOND-AAN-ZEE TUITJENHORN HEERHUGOWAARD Gesol met B. UITGEEST R.K. Westfriesche Dam bond WARMENHUIZEN WAARLAND Oud geding over de brochure tegen ir. Wentholt van den Rijkswaterstaat Diocesane wedstrüden te Leiden Stagnatie met de promotie wedstrijden Sportraad Vrouw. Jeugdbeweging voor Kath. Actie SCHOORL =T" Men schrijft ons: dat Maandag '17 volgt en in en T.O.G—G.S.Z. ■n ver bi Totaal 11—# R. K. DAMCLUB OPGERICHT w aangd- uur: Herautenraad In het komst dringend gewenscK ■n laN" 1—1 1—1 1—1 Aanbesteding. De uitslag van de aanbe- roonhuis voor de thans van de Benoemd, van helderen hemel. 18 jaar geleden werd hie| druk over gesproken en werd het voorsu worpen. Ook de burgers waren er toei rel K. Jon net den i een ten >udkar- flinke t zeer Donderdag a.s. Patronaat. Aller daarvap. Ge bek van onze beste goed. Denk u. J. de Boer Jr.F. Groot A. SchilderK1. Jong J. de Boer CzJb. Groot A. SchaperJ. Jong A. DuinA. 'Dalsem C. de Boer—P. Hoogland J. de Boer Sr.N. Zuiker A. KoemanJ. Schaper S. GoedhartTh. Jong N. SlimC. Schooneman werk moet vak. Deai het niet Hier volgt de uitslag van den semi-le klasse returnwedstrijd T.O.G.G.S.Z. 1—1 1—1 3—0 0—2 5. 8. 7. 9. 10. DeySt. Jansknapenen nog wat. Wie nu nog niet: de jongens in hun fleurige en. onze St. Jansknapen, de hoop van >mst. Als ge hen nog niet gezien hebt in repertoire bü gelegenheid van hun in eens opge- promotle-wedstrijden tusschen beide ongesla gen afdeellngskampioenen De Kroonschjjf en Excelsior die evengoed doorgang vinden er door vervroegd. Nu De Kroonschijf en Excel sior met gelijke kansen beginnen, bestaat hier voor dan ook een groote belangstelling. Dinsdag heeft de Alkmaarsche rechtbank zich bezig gehouden met de zaak van de aannemersfirma J. B te Bergen. Gelijk bekend, werd de heer B. 25 October van het vorig Jaar gedagvaard, omdat hij In een brochure, getiteld ..Ik zal handhaven”, opzettelijk den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, dr. Ir. Wenthblt. zou heb ben beleedigd. De heer B. had deze bro chure opgedragen aan allen, die geroepen zijn tot de vertegenwoordiging van het Ne- derlandsche volk en haar oji. toegezonden aan H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana, de Tweede Kamerfracties, aan dag bladen en Waterstaatsingenieurs. Opening nieuwe school De nieuwe open bare lagere school Is thans geheel gereed ge komen. De officieele opening zal plaats heb ben na de Paaschvacantie, op April »s. EEN ENKLE 5IGAQET KAN MAKEN tKH EN HEI IN BQAND GEBAREN NECtSL- hEIPtW iogal dat wil oude zien Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Jac. Weel én Cath. Duinmaijer. Sluiting Tuinbouwcursus Maandagavond had de eindles plaats van den tweejarigen Tuin- bouwcursus, welke gehouden werd in de RK school en georganiseerd was door de afdeellng Heerhugowaard-Noord". van den L.T.B. Uit de door de beide leeraren, de heeren H Greuter uit Hello en P. Glas uit Broek op Lan- gendiik. gestelde vragen en de beantwoording daarvan bleek wel. dat de cursus zeer goede resultaten bereikt had. Na het stellen van de vragen werd door den heer Jn. Kleft het diploma met een toepasselijk woord uitgereikt aan de volgende cursisten: G. Wenning. J. de Wit. N. Suiker, W. Jong, KI Groot, Jb. Weel, J. Oudeman, (deze zeven ver wierven het bijschrift met zeer veel vrucht). N. Tot secretaris-penningmeester den Ringpolder is benoemd de heer W. Kistemaker te Dirkshorn. Burgerlijke Stand l— Geboren: Hendriks, d. V. Hendrik Schinkel en Jansje Meeuwig. Ondertrouwd: Hendrik Boa. onderwijzer te Be verwijk en Marianne Jacoba Schermer, zander beroep, te Schoorl. Overleden: Neeltje Schenk, oud 64 jaar. echt- genoote van Hendrik Kelder. kent m unlfori de toe) hun lei stallatieAdan hebt ge hen allicht merkt b(j\hun algemeene H. Communie of wan- elnamen aan een processie. :ns nu hebben met hun leidsters een tietje bedacht. Het wordt weer spoe lden Paschen vraagt om feest, waar- ieieren niet mogen ontbreken. Op- menschen uit onze parochie met een eitje kunnen tikken komen de ag of Zaterdag as. bjj u aan. n\ edel moedigen harten onder de oise geen teleurstelling, maar geeft sc^gave in den vorm van een of Watervliegtuigen op de Meer. Ook nu zul len, evenals een vorig jaar, eenlge watervlieg tuigen oefeningen houden op de buitenmeer en ligging nemen aan de haven. Zoo mogelijk zal van gemeentewege getracht worden tijdens het verblijf van dié vliegtuigen, dat slechts kort zal zjjn, verduisteringspioeven te houden. Het ttJ- delljk brengen van deze watervliegtuigen naar dc Buitenmeer schijnt ten doel te hebben na te gaan, of genoemd meer geschikt Is om In oorlog of bij oorlogsgevaar als vliegtuigbasis te dienen. veeten op zij Betten. Voor hen die dat doen leeft de tegenpartij het meest respect Het Is zoo jammer wanneer telkens persoon itfke ideeën naar voren komen. Laten we een groep kiezen, die ons waardig vertegenwoordigt. De heer A. Sengers stelde voor het politiek advies voor dén gemeenteraad af te schaffen daar dit steeds tot onaangename dingen aan leiding geeft. De voorzitter zegde overweging in het bestuur toe. Hierna sluiting. Na met de promotfe-degradatie-wedstrjjden twee wedstrijden tegen ..Excelsior” te hebber, gespeeld heeft de club DU), te Wervershoof op eigendunkelijke wijze besloten, niet verder te spelen! Niet alleen is hierdoor het wedstrljd- programma in de war gestuurd DID. zot: n.l. op 28 Maart en 4 pril een uit en thuiswed strijd tegen „De Kroonschijf” spelen -maar ook is het uitermate teleurstellend voor de be trokken clubs Excelsior en De Kroonschjjf. „Excelsior" heeft nu feitelijk doelloos twee wedstrijden gespeeld en de voorloopige voor sprong dien Excelsior met veel moeite heeft we ten te veroveren, is hiermede te niet gedaan. Tets wat uit een sportlef oogpunt ten opzichte van andere clubs hoogst afkeurenswaardig kan worden beschouwd, terwijl De Kroonschijf twee wedstrijden zonder te spelen gewonnen geeft, wat voor de Hoornsche club hoogst onbevredi gend Is. daar deze de wedstrijdpunten veel lie ver met wedstrijdspel gewonnen had. Als motief voor het staken van de verder nog te spelen wedstrijden geeft DID. voor, dat het voor haar leden, wegens werkzaamheden op het land, bezwaarlijk is geworden om verder meer wed strijden te spelen. Een motief echter, dat al niet zoo erg steekhoudend is en wel om de vol gende redenen. Bijna alle clubs van den bond varen, wat dit argument betreft, vrijwel In het zelfde schuitje. Maar in den loop der jaren be hoort het niet nakomen van de voornaamst? verplichtingen, waaraan elke club die zich zelf en den bond respecteert, gelukkig tot de groote zeldzaamheden. Er zou een lange lijst van clubs zijn op te noemen, die nog later in den Ujo. aan hun verplichtingen hebben voldaan. Ne men we verleden jaar maar Wadway, T.O.G. en G.S.Z. De laatste club speelde zelfs in de maan den Juni en Juli nog wedstrijden mede om het clubkampioenschap van Nederland en dit jaar trekt SN A. uit De Waard er op uit. Ook voor tal van leden van genoemde clubs was het in- Ongeval Tijdens het spelen op zolder kwam de 3-jarige C. Kwadijk Cz. zoo ongelukkig te vallen met een los sigarenmesje in zijn linker hand. dat zijn pink er tusschen kwam en ge heel werd afgesneden. Ter behandeling werd de kleine overgebracht naar het Ziekenhuis te Alkmaar. baarheid noodig. Dat de rechtbank aanvankelijk B. ontsloeg van rechtsvervolging, bevestigde dat. In de Telegraaf heeft de internationale des kundige Dr. Kohier de plannen van Dr. Ir Wentholt op heel wat krassere wijze becrltt- secrd Pleiter ging de verschillende, ook door den officier besproken zinsneden uit de brochure na en meende te mogen vaststellen dat van be- iccdiging van Ir. Wentholt geen sprak Pleiter vroeg vrijspraak voor hetgA aanzien van ,Jk zal handhaven" was gelegd. steding voor het te bouwen wi wed. G. Stoop luidt: K. Schuit, Oudkarspel, timmerwerk f 1820; A. Kardinaal, idem idem f 1795; D. Veul, Scha- gerbrug. massa f3400; C. v. Trienen. Waar land, schilderwerk f 295; K. Bruin, Oudkarspel, timmerwerk f 1750; J. Tromp, ld., massa f3530; J. Tromp, ld, metselwerk f 1450; C. de Geus, Mr. Dr. Buiskool vond de zaak nog merk waardiger dan de officier, vooral omdat deze voor den open brief ontslag van rechtsvervolging had gevraagd, terwjjl beklaagde heel wat liever had, dat het andersom was geweest, want dan had hjj tot het bewjjs van zijn beweringen kun nen worden toegelaten, spr. had bezwaar tegen de meening van het Hof, dat in de brochure nog een kans zat op vervolging wegens beleediging Men heeft maar een brokje uit de brochure ge nomen, terwijl de geheele brochure een geheel anderen indruk maakte. B. heeft niet den opzet tot beleediging gehad en opeet is voor straf- vraagt uitvoerige gegevens. De heer v. d. ABEELE zegt, er wordt n haast mee gemaakt. Waarom dit vraagstuk! toch zeer belangrijk is zoo forceeren? Sprl het voorbeeld van de gemeente Zuldscharwl navolgen en er een uitvoerig rapport over I samengesteld om dit te bestudeeren. Voorzitter is er nu ook niet direct voor. De heer SCHRIJVER zegt, dat bij de besi kingen om deze drie Langendjjker gemeenl samen te voegen alleen gesproken is om v gemeentewege een rapport samen te stellen v< óe Raadsleden ten einde zich over deze legenheid te orlënteeren. Bedoeld voorstel dlêi pas maanden later te geschieden. Spr. zelf wi ook verwonderd, dat dit punt zou worden b< handeld. De heer DUTJVEB uitte eveneens zijn wondering over dit agendapunt. VOORZitTeK: Wjj behoeven vanavond na tuurlijk geen spijkers met koppen te slaan Eerst moeten de drie Raden eens bijeenkomen. De heer BARTEN merkte nog op, dat het vraagstuk wel iets nieuws is want 18 Jaar ge leden werd gesproken over de samenvoeging van de vier Langendijker gemeenten en nu over drie. Het voorstel werd vervolgens aangehouden De rondvraag leverde niets op, waarna de voorzitter de vergadering kon sluiten. De diocesane vereenlging van R. K. Bijzon dere Onderwijzers in het Bisdom Haarlem houdt op Donderdag 13 April in de Stadsgehoorzaal, Breestraat 60 te Leiden, haar 47ste algemeene vergadering. Te 9 uur 30 wordt een H. Mis opgedragen in de St. Petrus-kerk. Tot de vergadering, die daarna een aanvang neemt, zijn o. m. ultge- noodigd de Bisschoppelijke hoofdinspecteur en de Bisset-.npeltjke Inspecteurs bij het Lager Onderwü dit Bisdom. De verdediger was mr. dr. Buiskool uit Beha gen. De president, mr. A. M. Ledeboer, bracht na de voorlezing van de uitvoerige dagvaarding door den Officier, mr. G. v. d. Peen de Lllle, eerst de brochure „Ik zal handhaven” ter sprake, en vroeg den heer B„ of hü het daarin geschre vene voor Ir. Weptholt niet zoo beleedigend vond. De heer B. ontkende dat. Het was nooit zijn be doeling geweest te beleedigen, al speet het hem, ciait zijn woorden ’n misverstand hadden gewekt. De brochure is een onderdeel van de actie van gedaagde, om tegenover den Staat recht te ver krijgen. De Staat heeft van zijn machtspositie gebruik gemaakt. Men weigerde botweg leder on partijdig onderzoek. Geen fatsoenlijk antwoord werd ontvangen. De president vestigde dan de aandacht op den oper» brief aan den ministerraad, waar Ir. Went holt beschuldigd werd van allerhande machina ties. waartegen de firma B. zich niet kon ver dedigen. van sabotage van het recht, met me dewerking van mr. Telders, landsadvocaat, en Van valschheid in geschrifte door het voorleggen aan de Alg. Rekenkamer van onjuiste afreke- mngsstaten. De heer B. zei, dat hij den open brief aan alle Eerste en Tweede Kamerleden had gezon den en aan 36 dagbladen. Hij gaf toe, dat deze beschuldigingen zeer ernstig zun. Dr. Ir. R- Wentholt. hoofdingenieur bü den Rijkswaterstaat te Den Haag verklaarde zich be leedigd te achten door de brochure .Jk zal hand haven” welke een aaneenschakeling is van on waarheden. Dat laatste vond getuige hèt ergste. Wanneer men het verjiaal van B. uiteenrafelt, bljjft er niets van over: Getuige wilde de kwestie van het AmsterdamRijnkanaal wel buiten be schouwing laten. De president achtte dit niet goed mogelljk. Ir. Wenthclt zei, nog nooit zooiets te hebben meegemaakt. De klacht was ingediend op wensch van den minister van Waterstaat. Mr. Buiskool vroeg, of ir. Wentholt den heer B. niet zeer slecht gezind was. Getuig» zei het den heer B. nooit moeilijk te hebben gemaakt. Een groot deel van de 15 Jaar oude kwestie was later bulten hem omgegaan. De president zei den heer B„ dat mr. Telders geheel bulten de zaak had gestaan, want door een erge ziekte, welke den dood ten gevolge had, kon die den wensch van H. M. niet uivoeren. Besproken werd hierna de failllssementskwes- tie der firma B. c Ir. JRfentholt zei van verschillende zaken sooals 'n conferentie met den landsadvocaat niets te weten. Groslijst. De uitslag van de gehouden stem ming vap het adviseerend college voor de samen stelling van de groslijst voor de gemeenteraads verkiezing is als volgt: 1. S. M. A. Borst; 2. G. Heyne; 3. J. Schuyt; 4. dr. J. A. J. Barnhoorn; 5. J. Opdam; 6. A. Dekker; 7. J. Sengers; 8. M. A. Pater; 9. G. W. van Lieshout; 10. H. Pel. De datum der te houden grosstemming zal r ader worden bekend gemaakt. Voor den onen brief wilde B geen ontslag var rechtsvervolging en geen .vrijspraak, maar een toelating tot het bewijs In de jurispruttentie kan men vergelijkbare feiten tegenkomen, waaruit blijkt, dat zulks mogelljk Is. B is 15 jaar lang onrecht gedaan. Hem ts ondeskundigheid verweten bij het aanleggen van een stukje kanaal. En deze zelfde man heeft vlak daarvoor het grootste watergemaal der we reld gebouwd, dat te lemmer, waarvoor hij tal van lofuitingen kreeg. Waarom' benoemde men geen deskundige com missie om de zaak uit te zoeken? Altijd werd B afgepoeierd Ir. Wentholt heeft, de stukken zijn er om het te bewijzen, dan weer zoo en dan weer anders gepraat. Vandaag noemde hij. zooals Ir. Kohier schreef, wit Wat hij gister zwart noeirrae. Door een vervolging hoopte Broersma te be wijzen. dat hij onrechtvaardig was behandeld om zoodoende nog recht te krijgen Pleiter be toogde nogmaals, dat het rechtmatig en billijk zou zijn, den heer Broersma toe te staan, de stukken op tafel te leggen. B Is geen querulant maar alleen iemand, die 15 jaar lang zijn recht zoekt Het staat als een paal boven water, dat er met hem is gesold. Na repliek van den officier werd de uitspraak bepaald op Dinsdag over veertien dagen. Broek op Langedijk. massa f3590; C. de Geus, ld., metselwerk f 1350: W. GUtjes, ld., massa f3555; W. GUtjes. ld., timmerwerk f1825; D. v. d. Gulik, 8. Jaspers en Jo. Wert. mets, en timm.. Waarland, massa f3398; K. Metselaar, Zuidscharwoude, metselwerk f 1312.50; id. ld, mets, en tlmmerw. f 3108: A. Schram, St. Pan- cras. massa f3650: W. Klaver en J. Molenaar, Koedijk, massa f3658; P. Boots, Oudorp, massa f2994; G. Boekel, Verlaat, timmerwerk f1575; J. Blom en J. Klomp, Barsingerhorn, schilder werk f255; C. ter Hofstede, Zuidscharwoude, schilderwerk f278; Gebr. Boekel, Oude Nle- dorp, massa f3172. Kort geleden is te Enkhuizen een R. K. Dam club, genaamd KD.DJZ. (Berst Denken, Dan Zetten), opgericht. Het bestuur Is als volgt samengesteld: W Roosendaal, voorzitter; H, Deen, secretaris en D. Tool penningmeester. De club bestaat uit 14 leden. Clubavond Woensdag in het St. Gomarus-gebouw. Er wordt het geheele jaar docrgespeeld, uit' gezonderd de maanden Juni en Juli. Met de onderlinge competitie is reeds een aanvang gemaakt. Ondanks tal van besprekingen, rechtsgedingen enz. is de kwestie nooit tot een oplossing ge komen. De firma B. ging financieel ten onder. De heer B die ld Januari van het vorig jaar een uitvoerigen brief zond aan den ministerraad, waarin de zaak werd uiteengezet en waarin hij ir. Wentholt. toen waarnemend directeur-generaal van den Rijkswaterstaat, be schuldigde van het indienen van valsche afreke- ningsstaten, wenschte een onpartijdig onderzoek naar de zaak, zoodat hem de vervolging om zün brochure In zekeren zin welkom waa. Hjj werd echter aangeklaagd Xvegens beleediging. Daarvan ging hjj bjj de rechtbank te Alkmaar In beroep, die hem na behandeling In raadkamer, buiten vervolging stelde. Van deze beslissing ging de officier in beroep bü het Hof te Amsterdam, dat een vervolging wegens smaadschrift gelastte. Zoo stond de heer B. Dinsdag voor de rechtbank te Alkmaar terecht. Gemeenteraadsvergadering. Maandagavond vergaderde de raad der gemeente ten gemeente- hulze. onder voorzitterschap van den heer Jn. Ootjes, wethouder, wegens ongesteldheid van den burgemeester. Alle raadsleden waren aanwezig. Voorzitter opende de vergadering en wensch- te den burgemeester een spoedig herstel toe. Eenlge Ingekomen stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. De heer K Langedijk verzocht om een tege moetkoming in de vervoerkosten van zijn zoon tje naar de Bijzondere School te Alkmaar, waar op B. en W. adviseerden afwijzend te beschik ken. V. d. ABEEI.E: Op wat voor gronden berust dit afwijzen? VOORZIi ih.ee antwoordt, dat de heer Lan gedijk zelf deze kosten kan dragen. Weth. SCHRIJVER; het verzoek deed voor komen. alsof de gemeente verplicht Is In deze kosten bij te dragen, maar dit geldt alleen voor onvermogenden en voorts draagt de gemeente reeds bij in de Bijzondere School te Alkmaar. Het verzoek werd afgewezen. Voorz. deelt mede, dat het Hoofdstembureau is samengesteld als volgt; Voorzitter: Jhr. A. I*, van Spengler; leden: Jn. ootjes. A. Barter. Pzn A. Kwadijk en P. Duyves; plaatsvervan gende leden: N. Keolj, L. Schrijver en v. d. Abeele. Stembureau I‘ Voorzitter; Jhr. A. L. van Spengler; leden: N. Kooij en P. Duyves: plaatsvervangende leden: A. Barten Rzn. en K. G. Reinders. Stembureau II: Voorzitter: Jn. Ootjes; leden; L. Schryver en A. Kwadijk; plaatsvervangende leden: C. Keeman en V. d. Abeele. De heer Levensmiddetendistribulie Gedurende het tijdvak van 3 April tot en met 29 April 1939 kunnen de margarine en het bak- en braadvet worden gehaald bh onderstaande personen: G. Lantman. Waarland D 80; J. J. Zutt, Kerk buurt A 6; C. Schult, Dirkshorn B 109. Ook het Pompplein gereed Ook de nieuwe bestrating van het Pompplein is thans gereed gekomen en beteekent weder een mooie verbe tering van de bestrating der gemeente, die de laatste Jaren enorm vooruitgegaan is. De be strating van het Pompplein past zich uitstekend bij de keurige bestrating Voorstraat aan. De officier Mr. Van der Feen de Lllle. hield vervolgens zijn requisitoir. Hij zei. dat het een merkwaardige zaak was. waarin de beleedtgde pas laat en aarzelend een vervolging vroeg, ter wijl de beleediger graag een xervolgtng wenschte. Deze zaak heeft zeker een dusdanige beteekents. dat het algemeen belang er door wordt geraakt Ten aanzien van de brochure was alleen beleediging in geschrifte ten laste ge legd en ten aanzien van den open brief smaad schrift. subsidiair beleediging. In de brochure werd de grens van het geoorloofde ver over schreden Zelfs werd Ir. Wentholt vergeleken met den schurk Kterhazy uit de Dreyfuss-affaire een ridder van de droev^ figuur genoemd en van oplichting beschuldigd. Verdachte heeft ge zegd. dat hij niet bedoelde te beleedigen, maar het voeren van den pen is heel moeilijk zelfs journalisten ondervinden dat en wanneer men door verontwaardiging of boosheid wordt gedreven, moet enen al heel goed oppassen. Spr begreep, dat B. reden had tot een onprettige stemming, maar hij meende, dat de heer B met het Maas-Waal-kanaal een werk had aangeno men waarvoor hij niet geheel berekend was. getuige de verklaringen van Ir. Wentholt. Nu was gebleken, dat B graag tot het bewijs van zjjn beweringen wilde worden toegelaten. Spr kon begrlipen. dat B. zich verongelijkt ge voelt en !h zekeren zin terecht, want van een behoorlijke faillissementsprocedure is jammer genoeg nooit Iets terecht gekomen, terwijl dat Juist de gelegenheid was om de zaken uit de doeken te doen. Spr. geloofde niet, dat B. wat zijn open brief betrof ten aanzien waarvan hjj tot smaadschrift werd beschuldigd tot het bewijs kan worden toegelaten, want in de dag vaarding stond, dat deze brief alleen maar aan den ministerraad was gezonden. Er kan dus geen smaadschrift worden ten laste gelegd, zoodat ontslag' van rechtsvervolging zou moeten vol gen Spr. meende voor de beleediging In de bro chure „Ik zal handhaven”, rekening houdende met de vele verzachtende omstandigheden, een lichte geldboete te moeten vragen en wel f 30. of 15 dagen. Voor den open brief vroeg de offi cier ontslag van rechtsvervolging wat betrof het smaadschrift en vrijspraak voor de subsidiair ten laste gelegde beleediging. neer zij d Die jont aardig pla dig Paschi bü de Pas dat de armA Paschen ook I jongens Vrijd Bereidt del goudbruine bli hun uw Paas meerdere eitjes\of een gift voor den aankoop it de liefde voor de armen gens en ge doet de armen Goedkoope levensmiddelen. De goedkoope levensmiddelen zijn deze week verkrijgbaar bij A. Groen en de vleeschwaren In blik bü N. Teljken. Borst. W. Groot. A. Plak. B. Groot en S. Suiker. Namens de cursisten sprak de heer W. Jong een kort dankwoord tot de beide leeraren en bood een blijk van waardeering aan. De heer H. Greuter sprak dan als hoofd van den cursus nog enkele afscheidswoorden, waar bij hu erop wees, dat het moeilijke tijden waren voor de tuinbouwbedrijven, maar dat juist In deze tijden mannen van karakter en van door zetting werden gevormd. T.O.G. (Grootebroek)G.S.Z. (Bovenkarspel) 1. 2. 3. d. ABEELE vraagt waarom in het hoofdstembureau als leden niet de beide Wet- nouders zitting hebben. VOORZITTER antwoordt, dat de Burgemees ter deze samenstelling heeft gemaakt, er is geen reden om den heer L. Schrijver niet als lid In het hoofdstembureau op te nemen. Deze samen stelling is geldend voor 4 jaar. De heer P. DUIJVES stelt dan zijn plaats voor Weth. Schrijver beschikbaar. Vervolgens wordt behandeld het voorstel tot het verleenen van een bijdrage In het uitdiepen van vaarwater. B. en W. stellen voor, gedurende 6 jaar. elk jaar f 125.bij te dragen, tot een maximum van f 750. De heer A. KWADIJK noemt dit een flink werkobject. doch een financieel bezwaar voor de gemeente. Met 30 menschen moet het, werk worden ondernomen, zoodat het voor zal kómen dat de gemeente niet zooveel werkloozen heeft, waardoor er Werkloozen uit andere gemeenten moeten worden aan te werk gesteld. Het loon van 26 cent per uur is weer heel laag. Om deze redenen Is spr. er niet direct voor. VOORZI TTER zegt dat het uitdiepen zal ge schieden in de Voor- en Achterburggracht, in gemeenschappelijk overleg met de Banne. Het werk zal moeten worden gedaan, ook al zouden er werkloozen uit andere gemeenten aan te werk worden gesteld, met een 30 man, met een 7 k menschen gaat het niet. De baggerregellng mag er echter niet onder lijden. Het T met de hand geschieden en is een het werk echter zeer noodig is ma( zonder meer van de hand worden ge vezen. Weth. SCHRIJVER meent, dat e n fi. opruiming in de Voor- en Achterburgg -acht gewenscht is. Wanneer het in het vr Je bedrijf zou worden gedaan, dan zou' het gauw duur der worden. Nu gebeurt het in werl verschaf fing. met Rijks- en Provincialen stet n samenwerking met de Banne. De heer KOOIJ vindt het bedrag ;e beveelt het werk aan. Na nog eenlge besprekingen werd hei voorstel van B. en W. met algem. stemmen aangenomen Vervolgens ging de raad accoord metTde voor schotten aan de Bijzondere scholen en wel a. de RK Meisjesschool f 1827.95; b. de R gensschool f 1895.16 en c. de school i Bijbel f 42182. Als laatste punt werd besproken het (voorstel een verzoek aan de Regeering om de gei Noordscharwoude. Zuidscharwoude en spel samen te voegen. De heer KOOIJ vindt het een donderslag bü reeds [1 ver- i niet voor, wat thans ook wel het geval zal .zün Spr In deze brochure beschuldigde hü ir. Went holt er van, het Maas-Waalkanaal. In plaats van het geraamde bedrag van elf millloen 22 mil- lloen te hebben doen kosten, ondanks het feit, dat B., de aannemer van het werk, niet eens was betaald. Vólgens B. is het mogelül „deze krankzinnige overschrijding der raming mede aanleiding is geweest tot de ongeloofelijke oplichting züner firma”. B. becritiseerde de capaciteiten van ir. Went holt. wien hü onmogelüke plannen toeschreef, waar zelfs de Duitsche waterstaat zich niet meer mee kon vereenigen, zooals bü de uitvoe ring van het AmsterdamRijnkanaal B. her innerde aan de perscampagne tegen ir. Went holt. De schrüver van de brochure herinnerde voorts aan de al jarenlang slepende kwestie tusschen hem en den staat over de betaling van het door zün firtna verrichte werk. _Met de waanzinnige leugens en verdraaiingen, niet in de laatste plaats tegenover de volksvertegen woordiging. tracht die „fiere" staat aan den strüd te ontkomen”, schreef B. Het gaat „tegen burgers, die hun hebben en houden, dat hun op geniepige wüze is ontroofd, terug verlangen’'. „Zooals In de Dreyfusaffalre de schurk Ester- hazy werd toegejuicht, doet men thans Ir. Wentholt. Wat bezielt de leiding bü Waterstaat toch, dezen man voor te dragen tot ridder in de orde van den Néd. Leeuw?” Ter toelichting diene, dat het geschil tusschen den staat en B. liep over de uitvoering van het MaasWaalkanaal. De firma B. achtte slcb niet verantwoord deze werken, die ver buiten het bestek bleken te gaan, uit te voeren zonder opdracht van dé regeering. Aanvankelük leek de zaak, welke hoofdzakelük een van finan- cieelen aard was, in orde te komen, doch al spoedig volgde een ,Jn gebreke stelling” der fir ma door den minister, die achteraf van de zaak niets bleek te weten. Dr. Wentholt zond de firma een sommatie het werk te staken, terwijl het werk opnieuw ondershands werd aanbesteed voor f 100.000. De firma B. had al f 375.000 aan het werk besteed. Ook ditmaal werd door T.O.G. een kleine overwinning behaald. De eerste Wedstrijd G.S.Z T.O.G. had een uitslag van 1012. zoodat de totaal uitslag met 2319 punten In het voor deel van T.OG is verloopen. Wel merkwaardig, dat T.O.G. van G.S.Z. (1) hoewel dit ook thans iets verzwakt was uitgekomenwist te winnen, terwül ae met de competltle-wedstrijden van het tweede verloor. Vrü zeker begint T.O.G haar goeden vorm weer terug te vinden. derdaad bezwaarlijk. Maar waar een wil is, U een weg, en de damclub uit Onderdijk wordt genoemd „Willen Is Kunnen" en daar DI D. zelfs met het begin van Maart reeds bezwaren begon te opperen om te staken, lijkt het er toch wel lets van te hebben, dat aan goeden wil bü D.I.D. Iets schünt te ontbreken. We heb ben al heel wat bondsleden gesproken, voor wie het werkelük bezwaarlijk wordt, om nog in wedstrijden uit te komen, ook al doordat de werkdagen op het veld steeds langer worden. Maar het spelen van nog enkele wedstrüden noemden ze absoluut geen bezwaar. Als men dit niet voor zün sport over heeft, zoo werd ver klaard, dan is het Al niet veel en dan geeft men toch wel te kennen, dat men wel de lusten, maar niet de verplichtingen en soms de kleine opofferingen, die op stuk van zaken wel te dra gen zün, wenscht te accepteeren. Hoewel de handelwüze van D.I.D. geenszins is goed te praten, zoo had D.I.D. er toch nog beter aan gedaan, als ze verklaard had, dat ze, vóór de proinotie-degradatie-wedstrijden een aanvang namen, van deelname af zap, dan waren er thans niet een tweetal clubs door teleurge steld en gedupeerd geworden. Hoe teleurstellend dit staken der wedstrüden wel Is, kan blijken uit het feit, dat de spel- en sportbonden in den loop der tüden de meest krasse maatregelen tegea dit euvel hebben genomen. Zoo heeft ook de R. K. W. F. Dambond een bepaling opgenomen, dat een club, die zonder geldige redenen, niet in een voorgeschreven bondswedstrijd uitkomt, be boet wordt met f 1,per wedstrijd, plus twee verliespunten, dus een verloren wedstrijd, als mede dat de te spelen wedstrüd opnieuw wordt vastgesteld. Er zün echter bonden, waar dezi .apelbrekerü" gestraft wordt met een boete vaa t 10,In deze bonden komt dit onsportieve euvel, waarmede tevens al een heel slecht voor beeld aan andere clubs wordt gegeven, dan ook vrü wel voor. Wat voor maatregelen de bond in dit geval zal nemen Is nog niet bekend. Daar D.I.D. fel- telljk nog een nieuwe vereenlging is, die dit jaar voor het eerst In den bond speelt, zouden er zeer waarschünlük beweegredenen kunnen zün, dat aan DU), clementie zou worden verleend, en dat ze er In het gunstigste geval met een ernstige waarschuwing vanaf komt. Dit laatste zal in ieder geval noodzakelijk zun. Nu DU), zich hoeft uitgeschakeld, zün de Wat onze aandacht verdient. De parochia nen worden er op attent gemaakt, dat Don derdag, Vrüdag en Zaterdag vóór het begin der plechtigheden aan de kerkdeur missaal tjes zullen worden aangeboden. Ofschoon de eerste Vrijdag dezer maand samenvalt met den Goeden Vrijdag zal ’s avonds evengoed vergadering worden gehouden van de Propagandaclub. De -vergadering begint te half 8. Hedenavond houdt de R. K. Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging haar jaarvergade ring in het Patronaat. Het plakverbod Ondanks het in deze ge meente geldende plakverbod hebben aanhan gers der S.D A-P. des nachts verschillende ge- meentelijke en particuliere gebouwen met ver- kiezingsbiljetten beplakt. De biljetten zijn van gemeentewege weer verwijderd. De daders zün onbekend. De Katholieke dames- en meisjesvereenlgin- gerf-hebben de laatste jaren niet te klagen over gebrek aan activiteit op hun gebied. Weer wordt er met man en macht gewerkt om de jaarlljkschc diocesane wedstrüden tot een hoog tepunt te maken en de turnsters op den 2en Paaschdag een echt sportieve en prettige wüze van sportbeoefening mogelljk te maken. De technische cdmmissle Is, na het samen stellen van de oefenstof, het aanbrengen van enkele Wijzigingen daarin én het vaststellen van de technische Indeellng van den dag druk bezig met de laatste voorbereidingen, de Sportraad heeft alle zaken van organlsatori- schen aard geregeld en de vereenigingen en clubs hebben hun oef^navonden van de eer ste toi de laatste minuut gebruikt om zich voor t« bereiden op het festün. Van de eerste tot de laatste minuut want „te makkelijk” Is de oefenstof zeker niet: de toesteloefeningen mogen er zijn, en de vrijs oefening: „Je staat te zuchten nadat Je 'm den eersten keer geprobeerd hebt." hoorden we dezer dagen van één der turnsters! Maar dat is dan ook alleen na den eersten keer! Hoe meer oefening, hoe vlotter en soe peler men ’t er af brengt en ’t is de moei te'waard daarnaar te streven. Ook „de sprong" brengt moeilijkheden met zich mee, trouwens moellükheden liggen door de geheele oefenstof lieon gezaaid, maar het zou gebrek aan wilskracht zün, deze uit den weg te gaan overwonnen moeten ze worden, en al die ..over winningen” zullen op den 2en paaschdag „be loond” worden! De Stadsgehoorzaal te Leiden wordt in ge leedheid gebracht om allen te ontvangen. En dat zullen er niet weinig zün. De groote en ook de kleine zalen zullen voor deze gelegenheid worden omgetooverd tn irnzalen". waarin gedurende de ochtenduren de wedstrijden In vrije oefeningen, in springen, in oefeningen aan ringen, bru^ en op even- wichtslat groepsgewüze zullen worden gehou den, terwijl des middags om 3 uur de wedstrüd zal zün in eigen gekozen werk. Uit den aard der zaak belooft dit een zeer gevarieerd program te worden. Deze middagwedstrüd is dan ook voor Ieder een toegari^elük gesteld. De Katholieke turn- tter*s uit het Bisdom Haarlem hopen op veel be langstelling. Nieuwe werkobjecten voor de gemeente De Minister van Sociale Zaken heeft goedgekeurd, dat de navolgende werken in gemeentelüke werkverschaffing worden uitgevoerd: Uitdiepen van een sloot en een rijver in de Komlaan; verlagen van wegbermen langs de Zuidlaan. de Schapenlaan en de Klaassen- en Evendük; onder profiel brengen en teren van polderwegen; het bedekken met zand van de rioleering naar de septletank; het uitdiepen van een sloot in den Zuurvenspolder; ophoogen van een perceel land: onder profiel brengen en teren van wegen: verbeteren van het gemeentelijk natuurreservaat; verlagen en op afwatering brengen van wegen en landerijen: verbeteren van den Oosterdük. In totaal zal voor deze werken een loonbedrag van f 22.300.mogen worden verwerkt. R. K. KieSvereeniging. De zeer belang- rjke ledenvergadering van de R. K. Klesver- eeniging „Recht en Plicht” was buitengewoon goed bezocht. De groote zaal van het Bruno- gebouw was geheel gevuld. De voorzitter, de heer van Rossum. opende en heette allen welkctn, inzonderheid den zeer- eerw. heer Pastoor. De voorzitter deelde mede dat op 1 Januari het ledental 581 bedroeg. Door vetjrek enz. bedraagt het aantal nu 559. waarvan 545 kun nen stemmen op de groslüst. Hierna las de voorzitter voor de rijst van de Ingekomen candldaten. Het zün de heeren J. Sengers. J. Schuyt, H. Pel, Heine, J. Opdam. S. M. A. Borst. A. Dekker. Door het bestuur zijn hier nog aan toegevoegd de heeren dr. Barnhoorn, G. van Lieshout en Pater. Naar aanleiding van de candidatuur van Lies hout ontspon zich een zeer heftige en lang durige discussie. Tot slot gaven de heeren dr. Barnhoorn en J. Opdam nadere inlichtingen over de werk verschaffing In Heiloo en het zoeken naar werk ob jec ten. Hierna ging men over tot verkiezing van de adviescommissie. De heer Tamis vroeg hoe deze oom missie werkt en of de candidaat-raadsleden ook in de ver gadering van deze commissie worden besproken Zoo ja. dan vindt spr. dit verkeerd. Hü stelt zich dan niet verkiesbaar. Spr. vindt dat num meren van de candidaatleden voldoende is. Dit voorstel werd aangenomen. Tot leden van de adviescommissie werden be noemd de heeren W. Tamis, H. Groot, A. Zoon. Joh. J. Kroon. Hageman, Op de Kelder, P. de Haan. P. Bul. Wassenaar. Ja<\ v. d. Peet, waar aan werden toegevoegd vüf leden van het be stuur. Hierna kwam aan de orde een voorstel van het bestuur tot wüziging van art. 2 van het kiesreglement van de afneming Heiloo der R. K. Staatspartij, waarin o. a. voorkomt „dat zü, die sinds 1 Januari van liet verkiezingsjaar lid zijn van de afdeellng stemgerechtigd zün”. Het be stuur stelt voor dit te wjzigen en te lezen ais Dat zü die minstens twee jaar lid der afdeellng zün. stemgerechtigd zün, met uit zondering van degenen, die eerst kort in Heiloo woonachtig zün, voor diegenen blüft van toe passing dat >zü sinds 1 Januari van het ver kiezingsjaar Onafgebroken lid van de afdeellng moeten zün, willen zü kunnen medewerken en. of deelnemen ae.n de samenstelling van het politiek advies en of groslijststemming. Het voorstel werd door den voorzitter nader toegelicht, terwijl de heer J. Schuyt voorsteide ook den leeftüd in aanmerking te nemen Beide voorstellen werden aangenomen. Wegens het verlaten onzer gemeente moest mplaats van den heer Bosman een ander afge vaardigde naar Rüks- en Statenkringvergade ring gekozen worden. Besloten werd dat het bestuur iemand zal aanwüzen. Hierna kwam de rondvraag. De heer Dr. Barnhoorn zeide, dat de heer Tamis terecht heeft opgemerkt in de ver gadering van de adviescommissie de candldaten niet te bespreken. Spr. zou de commissie en allen kiezers op ’t hart willen drukken eens- ;ezind te zün. Van een katholiek raadslid wordt verondersteld, dat hü de katholieke levensbe ginselen steeds doorvoert In het gemeentebe stuur. Dit is het voornaamste. Willen we dat dan moeten we zorgen dat we katholieke leden naar den Raad zenden waarmede we voor den dag kunnen komen. Menschen, die persoonlijke De rechter, mr. Fruin. toonde een in het bezit van de verdediging zünden brief van den lands advocaat aan den minister, waarin een gesprek met Ir. Wentholt werd weergegeven. Ir. Wentholt wist het toch niet meer. Hü gaf i*og een uiteenzetting van de verrekeningskwes- tie. B. zou aan recht hebben gehad op de vergoeding van het door hem verrichte werk, terwül de Staat, doordat B. in gebreke bleef f 115 000 van dezen te vorderen had. De président: Heeft B. nog te vorderen? Ir. Wentholt: Wij hebben van hem te vorde ren. Mr. Fruin. die Ir. Wentholt, op grond van ver schillende. door de verdediging overgelegde stuk ken. aan een scherp verhoor onderwierp, stelde allerlei vragen over het Maas-Waalkanaal. „Men moet mij geen plotselinge vragen stellen over iets dat al 15 Jaar geleden Is", zei getuige. Mr Fruin: Dan kunnen wü u als getuige wel weg laten. U moet het weten want er Is al ge- i oeg over de zaak gesproken. Ir. Wentholt vond, dat het toch immers niet ging over het Maas-Waalkanaal. Mr. Fruin. We moeten vast stellen, of er toen tegenover B. een onrechtvaardigheid is gepleegd. Ir. Wentholt gaf toe, dat de firma B ruim drie ton al in het werk had gestoken, maar de firma werkte niet deskundig. De heer B.: Ir. Wentholt weet zich wel te herinneren, dat we 15 jaar geleden verkeerd werkten, maar hü herinnert zich diet dat deze werkwijze zun sanctie had. zooals ile.net stukken un bewijzen De verdediger: Is den anderen aannemer niet geheel ander werk opgedragen. dan B. had moeten doen volgens het oorspronkelük be stek en is de houding van B. toendertüd niet juist geweest en is de vordering van den Staat van f 150.000 dan niet volkomen onjuist? Ir. Wentholt zei hierop iets over 23000 M3, klei, die weggegraven moest worden, maar mr. Buis kool merkte op, dat die klei uit een ander ter rein moest worden gehaald dan in net bestek stond. Ir. Wentholt wist zich daarvan, het was al 15 jaar geleden niet veel meer te herinneren. Mr. Buiskool: De kwestig van de afrekening staat of valt met deze kwestie. Motorcorpe Uitgaande van den B.VI* werd in hotel ,J3e Ooievaar" een vergadering gehouden van hen, die In het bezit zün van een rijbewijs voor motorvoertuigen. Ook ver scheidene burgemeesters- waren aanwezig, als mede de districtscommandant, kapitein Hane- graaff en de heer Vis^r. De burgemeester van uitgeest, de heer P. van de Ven had de leiding, terwijl de heer Visser het doel der bijeen komst aangaf. Een 25-tal bezitters gaf zich ot>. terwül zij. die zich alsnog wenschen op te g^ven dit kunnen doen bü d»n burgemeester iner woonplaats.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 22