FAVORIET ROYALE} 0 kroning de i I J HET WOORDIS AAN Nederlanders in Duitschland DE KAMER Een schipperskamp HISTORISCHE OPTOCHT JOODSCHE VOLKSGROEP BELEEDIGD G DONDERDAG 6 APRIL 1939 GEHEIME ZENDERS ONTDEKT De tuinbouwleider zestig jaar op se JEUGD IS TOEKOMST Chemigrafisch bedrijf LAN DBOUWCftlSlS-POLITlEK Uit een treincoupé gevallen Meer dan 100.000 jongeren vorig jaar zonder werk Lazchapparaat, dat op den zolder^ werd gebruikt, de oorzaak DE BRANDSTICHTING BIJ DE „PLUVIUS” TE LEIDEN VILLA JE GILZE TOT DEN GROND TOE AFGEBRAND ]0 sigaartjes 25cent. - \>N VIND ZE HEERLIJK EN GEURIG... ALLEN VINDEN ZE NIET DUUR! Bollenstreek begint op te fleuren De oplossing van een moeilijk vraagstuk Miniater Steenbérghe voof de radio Z- VINDT ZE FORSCH EN PITTIG... Koninklyke dankbetuiging aan het comité Jeugdwerk voor de toekomst Geen verbindendverklaring van C. A. O. Een minuut stilte op Goeden -Vrijdag J A m ED Officieele mededeeling I een der 25 (Van onzen parlementairen redacteur) van den Gezinnen der arbeider» zullen dit jaar ongeveer de helft van het loon in gulden» uit betaald krygen Gepentionneerd referendari» der Rijktpoatapaarbank overleed weldra De heer F. Valatar kan bogen groote aympathie Opnieuw boete geëiecht tegen oud- redacteur van Het Nationale Dagblad ndien ooit dan moet thans en wel op korten termijn de Katholieke Kamer fractie het initiatief nemen tot een Duitschland was en Is nog steeds een afzet markt van beteekenis voor overtollige Neder- landsche werkkrachten. na 2e 2e 4e te 18 18 18 15 15 14 14 30 14 10 14 MT 12 12 15 .8 te 4 .50 50 35 IK >uixt« s Klif den ingericht aan den oever van den Ussel bij Zwolle In een daartoe bijzonder geschikt huls van waaruit de aldaar gedetacheerde, knapen de ter plaatse bestaande schippers school zullen bezoeken. Een soortgelijk kamp voor katholieke jongens wordt in een groot, leegstaand gebouw in de nabijheid van Dordrecht ingericht. En ter voorberei ding van deze beide kampen is In Amster dam in een daartoe ter beschikking gesteld wu a Woensdagmiddag kort na twee uur is de 68- jarige heer O. Vellinga, gepensionneerd referen daris van de Rykspostspaarbank te Amsterdam, op één kilometer afstand van het station Voor schoten uit een eerste klasse-coupé van den electrischen trein Den HaagLeiden gevallen. Nadat geneeskundige hulp was verleend, is het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhl Leiden overgebracht, waar het omstreeks vijf is overleden. Het centraal comité ziet met groote voldoe ning terug op de toevertrouwde taak bij de or ganisatie van de feestelijkheden ter gelegen heid van het regeeringsjubileum, waarbij de hoofdstad des lands, wat betreft volksfeesten, veel heeft goed gemaakt wat de laatst^ jaren door versnippering en tweedracht was bedorven. Het comité hoopt dan ook bjj de uitvoering van de plannen, welke momenteel in voorbe reiding zijn, op den vollen steun van de Am- sterdamsche burgerij te mogen rekenen. De regeeringspcrsdienst meldt: Van 27 Maart tot 3 April 1939 hebben in het Duitsche ministerie van Arbeid vertegenwoor digers van de Nederlandsche en van de Duitsche regeering onderhandellngen gevoerd over het werken van Nederlandsche arbeiders in Duitsch land, waarbij een nieuwe regeling is getroffen voor het overmaken van een deel van het loon door grensarbeiders en andere arbeiders. Heden. Donderdag 6 Anrll, werd de leider van den Nederlandschen tuinbouw, dé heer F. V. Valstar, 60 jaar. Ter gelegenheid van de herinneringsreünie van deelnemers aan den historischen optocht 1938. welke In de afgeloopen week gedurende drie avonden in ..Bellevue" werd gehouden, mocht de heer J. ter Haar, voorzitter van het centraal comité van oranje- en nationale or ganisaties te Amsterdam, een telegram ont vangen van Hare Majesteit de Koningin van den volgenden inhoud: Naar de heer Verwey ons mededeelde, is de nieuwe regeling niet geheel dienovereenkomstig uitgevallen in den loop dezer week wordt dienaangaande een communiqué terzelfder tyd en van denzelfden inhoud in de Duitsche en in de Nederlandsche pers gepubliceerd maar niettemin moet het op prijs gesteld worden, dat men van beide zijden ernaar gestreefd heeft, regeling tot stand te brengen, welke ook voor het aangebroken jaiar het probleem werkloosheid ten onzent ongetwijfeld ten goede komt. „Zwaluw” en „Elck wat Wilt” moeten nu zwygen derland komt, dat als een voorziening in de noodzakelijkste behoeften kan voldoen. Wanneer thans opnieuw aan deze door ons gestelde voorwaarde is voldaan, dan dient er onzerzijds aldus trachtte de heer Verwey ons duidelijk te maken op gelet te worden, dat de Nederlandsche belangen terdege gediend worden, wanneer men zooveel mogelijk rekening houdt met de moeilijkheden, welke onze ooste lijke buren nog steeds in verband met hun schaarschen deviezenvoorraad ontegenzeglijk hebben, dus ook in geval buitenlandsche werk krachten een deel van hun loon in vreemde valuta komen opeischen. ..De Koningin, met dankbaarheid den onvergetelyken middag in het Stadion her denkende, waarvan de blijde herinnering bjj Hare Majesteit voortleeft, draagt mij op u te verzoeken aan de deelnemers Haar oprechten dank over te brengen voor be tuiging van aanhankelijkheid. Van Heem stra, part, secretaris.™ Men vergist zich terdege, wanne-r men tben zoo nu en dan hoort beweren, dat we hier te doen hebben met een gevolg van het huidige werkloozencljfer in Nederland. Officieele cijfers bewijzen, dat er al lang voor den oorlog men noemde ons het jaar 1907 toen wjj dus nog geen 6 millioeq inwoners hadden tegen thans ruim 8 millloen, reeds ruim 100 000 Nederlan ders in Duitschland werkzaam waren. Duitsch land lijdt met rond 140 inwoners per K M2 aan overbevolking. Nederland echter heeft 260 inwo ners per K{d2 En ofschoon men uit deze ge tallen geen al te radicale conclusies kan trek ken. staat toch het feit vast, dat Nederland ón mogelijk zijn gansche bevolking te werk kan stellen. Daarora is het een verheugend feit,, dat er in den loop van het vorige jaar alleen al via de arbeidsbeurzen rond 17.000 Nederlandsche arbeiders in Duitschland ondergebracht konden worden, waar dan nog een paar duizend bij komen. die op eigen initiatief werk gezocht en gevonden hebben. Zoo bestaat dan ook nu weer het streven, om in de toekomst nog meer werkloozen over de grens te sturen, nu er in Duitschland een nij pend tekort heerscht aan geschoolde werk krachten. De oprichting van een tweetal dezer kampen is in voorbereiding. Een zal wor- De radio-contröle-dienst heeft 2 April, met medewerking van de marechaussee te Enschede, •in- de Tolstraat te Enschede den clandestienen zender ..De Zwaluw” in beslag genomen en met medewerking van de marechaussee te Glanerbrug den clandestienen zender „Elck wat Wils” te Overdinkel. gemeente Losser. Beide houders van de zenders hebben be kend. Tegen hen is proces-verbaai opgemaakt. In hooger beroep moest Woensdag de oud-cul tureel redacteur E. J. R. van Het Nationale Dagblad terecht staan, onder wiens verantwoor delijkheid In het nummer van 23 April van het vorig jaar van genoemd blad een artikel ver scheen, getiteld: „De boer ontplooit de zwarte noodvlag”. In dit artikel kwamen uitdrukkingen voor, welke voor de Joodsche volksgroep in Ne derland beleedigend werden geacht De Haagsche rechtbank heeft R. veroordeeld tot een geldboete van f 200, subs. 100 dagen hechtenis, welke straf de advocaat-generaal. mr. L. D. J. Vermeulen, in hooger beroep bevestigd wilde zien. Spr. kon zich nog indenken dat ver nachte het verweer wilde voeren: „de geïncrimi neerde woordeh zjjn my door de vingers geglipt,” doch dat hy meent, dat bepaalde zinsneden niet beleedigend zjjn, kan spr. niet aannemen. Mr. A. J. van Vessem. de verdediging voerend, concludeerde tot vrijspraak Het Haagsche Hof zal 19 April uitspraak doen. Naar wjj nader vernemen zal de minister van Economische Zaken voor de microfoon vier radiovoordrachten houden over de landbouw- crisispolltlek en wel op Dinsdag 11 April. Vrijdag 14 April. Maandag 17 April en Vrjjdag 21 April, telkenmale des avonds van 7 uur tot 7 uur 30. In de eerste voordracht zal een algemeene In leiding worden gegeven. In de volgende voor drachten zullen de akkerbouw, de veehouderij (waaronder de zuivel), de groenten-, fruit- en sierteelt, de pluimveehouderij en de vlsscherij worden behandeld. De bedoeling vyi deze voordrachten is om doel en inhoud dér landbouw-crisismaatregelen .voor breeden kring toe te lichten. o' eugdzorg is vóór alles zorg voor de toe komst. Neemt men 14- en 15-jarige jongens en meisjes uit het bedrijfsleven, Naar wij vernemen zal de minister van Eco nomische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe. Dinsdag 11 April tusschen 19.00 en 19.30 uur over alle Nederlandsche zenders een rede uft- spreken over de landbouwcrisispolitiek. gedeelte van het opleidingsschip Kóningin Wilhelmina” een proefkamp van beschei den omvang ingericht. De „Koningin Wilhelmina”, een breede platte schuit, met prachtig daarop gebouw de klaslokalen, een gymnastiekzaal, slaap- en werkruimten, behoort aan het Onder wijsfonds voor de binnenvaart, dat knapen van nog géén 16 jaar, rechtstreeks van de lagere school komend, in twee jaren op leidt voor de scheepvaart. De „Koningin Wilhelmina” kon dit jaar maar half Jn ge bruik worden genomen on het onderwijs fonds stond de andere helft dat ééne jaar af aan de stichting „Nederlands Volks kracht” een eerst onlangs door de Volks- hooggeschool te Bakkeveen en de Amster- damsche Maatschappij voor Jonge Mannen in het leven geroepen orgaan, dat bestemd is om de ruggegraat te worden van de neu trale „zuil” in het kampwerk voor de werk looze jeugd. Met steun van de regeering nu stelt deze stichting een 24-tal jongens, allen ouder dan 16 jaar, jongens met een heel verschillenden graad van ontwikkeling en jongens uit alle deelen van het land, in de gelegenheid zich gedurende een half jaar te bekwamen voor de Rijn- en binnen vaart. Bijna de helft van deze knapen komt uit andere beroepen dan de scheepvaart, 13' zijn schipperskinderen. Men noemde ons monteurs, melkknechten metaalarbeiders, landarbeioers. dorschers, bouw vakarbeiders. enz. Door de thans aangegane overeenkomst Is de weg weer vrij geworden, om Nederlandsche arbe'ders naar Duitschland te zenden. De omstandigheden maakten het noo- dig. dat hiertoe van beide kanten bepaalde con cessies gedaan moesten worden. Aan het einde van de gedachtenwisselins welke,wjj met ir. Verwey mochten hebben, wees deze er nog even op. dat van politieke propa ganda van officieele zjjde in Duitschland geen sprake is. Staat noch party trachten de Ne derlandsche arbeiders voor hun politiek te win nen Inspectiereizen van ambtenaren, ongam- satieleiders en Nederlandsche journalisten heb ben bewezen, dat soortgelijke beweringen op onjuistheid berusten. Het Haagsche gerechtshof heeft thans arrest gewezen in de zaak tegen den directeur van de parapluie-fabriek „Pluvius” te Leiden, welke fa briek door brand werd verwoest. Later bleek deze brand gesticht te zjjn. Den directeur was ten laste gelegd, dat hy van het voornemen tot deze brandstichting heeft kennis gedragen en daar van geen aangifte bij de politie heeft gedaan. De Haagsche rechtbank had den directeur vrijgesproken Het Hof bevestigde dit vrijsprekend vonnis. De minister van Sociale Zaken heeft afwU- *end beschikt op het verzoek van den bedrjjfs- *aad voor het chemigrafisch bedrijf tot ver- bepalingen van de col- l tus- herstel van het Nederlandsche gezant schap bij den H. Stoel. Het antwoord van dr. Colyn prest haar daartoe. De door mr. Verschuur uitgesproken vrees voor mogelijk anti-papisme mag haar nu niet meer weerhouden. De Katholieken mogen niet langer mede de verantwoordelijk heid dragen voor de blamage'*’ van Ne derland en mgeten nu krachtig opkomen voor wat zij een Nederlandsch lands en staatsbelang achten. Wordt in het ongunstigste geval het door hen te ne men initiatief niet gesteund, zoodat het geen succes boekt, dan zal het tenmin ste vast staan, waar de verantwoordelijk heid voor zulk een échec uitsluitend moet gezocht worden. Zij zullen dan in ieder geval hun plicht hebben gedaan door het landsbelang te dienen zooals zij dat zien. Intusschen is het geensgins denkbeel dig, dat zulk een initiatief wel succes zou hebben, gezien de algemeene waar- oeering voor het geestelijk gezag en de geestelijke macht van het Vaticaan in deze tijden van spanning en onrust en van zoeken naar stabiele beginselen en leerstellingen als grondslagen voor recht, rechtvaardigheid, orde, vrede en welvaart. Hlerbjj is overwogen, dat de bepalingen van deze collectieve arbeidsovereenkomst inzake de kevlingopleiding en de getalsverhouding den toevoer van nieuwe arbeidskrachten te zeer beperken, met het oog waarop tegen verbin dendverklaring van de daartoe voorgedragen bepalingen inzake de leerlingopleidlng en de ïetalsverhoudlng bezwaar bestaat. Verder is overwogen, dat de in de collectieve Arbeidsovereenkomst vastgestelde loonen,* doordat *n indeeling in gemeenteklassen ontbreekt, ge- ‘Ukelljk voor alle gemeenten des Rijks gelden. In verband hiermede zjjn althans voor een ••ntal gemeenten deze loonen verhoudingsge- *t)*e te hoog te achten en kunnen mitsdien 00k de bepalingen betreffende de loonen niet Vïrbindend worden verklaard. De R. K Werkliedenvereeniging te Venlo heeft een actie ingezet om van de werkgevers gedaan te krijgen, op Goeden Vrijdag om 3 uur in hun bedrijven een minuut stilte toe te staan ter herdenking van Christus’ dood. Verschillende werkgevers hebben toegezegd, dat zij zullen medewerken tot het welslagen van deze actie. Met Paschen zjjn. naar de V. V. V. te Hille- gom meldt, de narcissen in bloei. Een enkel vroeg veld hyacinten begint te kleuren. Van volop bloemenweelde is nog geen sprake, al hoewel het in de bollenstreek aardig begint op te fleuren. HU Dat leeren heeft óók zijn bijzondere moeilijk heden. Zoolang het zuivere vakopleiding geldt, kan het onderricht gewoon klassikaal worden gegeven; voor het overige echter moet het, door de zeer uiteenloopende graden van ont wikkeling. die de verschillende jongens bezit ten. een strikt Individueel karakter dragen. Zoo kan men 's morgens op een gegeven oogen- blik de jongens bij elkaar vinden in de werk kamer van het schip, allen bezig met het uit werken van schriftelijke opgaven, door een ont- wikkellngsbureau in Amsterdam opgesteld. Ieder op een ander terrein en ieder in een ander stadium van vordering. Daar zit er een Engelsch te vertalen; een ander leert lijsten Engelsche woordjes: een derde zoekt op een kaart waar de wereldhavensteden liggen of hoe de Rjjn loopt; een vierde produceert een Ne derlandsch opstel; een vijfde blokt op de Duit sche verbuigingen; een zesde verdiept zich in de geneugten of de kwellingen van een ander vak en zoo doet ieder iets anders en over dat alles ziet het wakende oog van den assistent- commandant welwillend toe. Intusschen zit de andere helft, de andere ploeg van de kampbevolking, voor zoover zij geen corvée heeft, in de stad, waar zij een of anderen cursus volgt. Het levqn is zwaar voor deze knapen, 's Mor gens beginnen zy vroeg. Tot 's avends 10 uur werken zy aan één stuk door en zy werken hard Het schip zelf is er het beste bewys van. Het ziet er keurig uit. Geen muur, geen deur, geen raam waar een spatje op zit. Geen tafel waar men niet van zou willen eten, geen eet gerei. dat men niet zou willen gebruiken Integendeel de snert smaakt er uitstekend in. Geen vloer, die niet geboend is. Geen goed, dat niet geregeld en duchtig wordt gewasschen boven tusschen de masten hangt af en toe in een fraaien boog een heele linnenkast van blauwe pakken en witte onderkleeren te drogen. Zy werken hard, zy leeren en zy schrobben en wie van het eten nog iets wil zien, nadat het is opgediend of wie nog open oogen wil zien, nadat de jongens ter kooi zyn gegaan moet nog héél vlug wezen. Nog slechts een maand werkt dit proef kamp en het werkt met betrekkelijk wei nig jongens. Over de resultaten valt dus nog weinig te «eggen. Een^half jaar blijven de jongens hier en dan eerst zal blijken 4>f zij voor de praktijk voldoende geschoold zijn cn zullen ervaringen zijn opgedaan, die bij' de opleiding van toekomstige schip pers in twee permanente kampen dienst kunnen doen. Dit is een mooi stuk zorg voor de werk looze jeugd, een stuk zorg, waarin parti culier initiatief en regeering elkander heb ben gevonden en samenwerken aan de toe komst van ons volk. De heer Valstar Is een figuur, die in tuin- beuwkrlngen kan bogen op ruime sympathie. Dit zegt iets meer dan gewoon, omdat het vooral in de laatste jaren den tuinbouw niet naar den vleeze is gegaan, en meermalen har de maatregelen genomen moesten worden, waarby men het lang niet altyd in tulnbouw- kringen eens was. Men wist echter dat meer nog dan aan iemand anders, de belangen den heer Valstar ten aanzien van den tuinbouw toevertrouwd konden worden. En toen by de benoeming van den heer Val star tot Regeeringscommissarls voor den tuin bouw sommigen tegen deze dubbele positie be zwaren opperden gaf de meerderheid toch het volle vertrouwen en zag in de benoeming een goede onderscheiding voor den tulnbouwlelder De heer Valstar heeft den tuinbouw in ela onderdeel leefen kennen. Als Westlander, afkomstig uit Naaldwyk, nam hy reeds jong zitting in veilings- en andere besturen, en de Bond Westland vond in hem vele jaren een uitstekenden secretaris. De benoeming tot voorzitter van het Cen traal Bureau dec. veilingen in Nederland bracht hem voor zyn dagelykschen arbeid buiten het Westland, doch ook op zyn bureau te Den Haag is hy de man, die den tuinbouw niet ambte- luk, doch met zin voor practyk weet te behar tigen. Hy zocht in het buitenland contact voor den afzet van onze producten; dat de tuinbouw het niet alleen kon blyven stellen met eigen Bovendien ontving het secretariaat van Hare Majesteit het vereerende verzoek een exem plaar van de aan alle deelnemers uitgereikte oorkonde te mogen ontvangen. Gevolg gevende aan dit verzoek zal binnen enkele dagen door een der leden van het uitvoerend comité een exemplaar, gedrukt op zwaar perkament, aan het koninkiyk paleis worden afgegeven. Tevens mocht het comité van mlnister-pre- sldent dr. H. Colyn een persoonlyk schryven ontvangen met het verzoek hiervan voorlezing te doen, op de reünie. Dit schryven luidde als volgt Tydens een onderhoud, dat de heer Verwey ons Maandagavond l^pt in zyn hotel nog toe stond. kon hy uiteraard geen details geven over de nieuwe oplossing, welke als een aanvul ling beschouwd dient te worden van het Duitsch-Nederlandsche handelsverdrag, maar wel maakte hy van de gelegenheid gebruik, om er onze aandacht op te vestigen, dat het eigen- iyk pas in de tweede plaats van belang is, oi Nederlandsche werklooze vaklieden, die tyde- .yk in Duitschland werkzaam zyn, een paar procent meer of minder van hun loon in gul dens of marken uitbetaald krygen. Het spreekt vanzelf, >4at de Nederlandsche arbeider in Duitschland niet uitsluitend voor Duitsch geld kan werken. Hy heeft Immers zyn gezin in Ne derland achtergelaten en voor de meesten is 1 niet zoo eenvoudig, om have en goed naar een ander land over te brengen. De achtergeble venen moeten er dus op kunnen rekenen, dat er elke week een bedrag uit Duitschland naar Ne- Nederland was tydens deze langdurige be sprekingen ze duurden vaak tot in den nacht vertegenwoordigd door Ir. R A. Verwey, dl*j rcctfur van de werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling, dr. Kopma, consulent voor Sociale Zalmen te Oberhausen én den heer van Lier van het departement van Sociale Zaken Wy herinneren er aan, dat ook in het vorig jaar, toen onder meer het vraagstuk van de Duitsche dienstmeisjes een acuut karakter be gon aan te nemen, de heer Verwey de leiding had tydens besprekingen met de Duitsche re geering te Berlijn. Zooals men weet, heeft de Nederlandsche regeering zich tydens de onderhandellngen voor het nieuwe en eveneens tot stand gekomen handelsverdrag met Duitschland op het stand punt gesteld, dat zy. rekening houdende met de deviezenmoeiiykheden in Duitschland. haar goedkeuring zou hechten aan een accoord, waar by aan de Nederlandsche arbeiders ongeveer de helft t^an hun loon en dus niet meer zooals vroegér twee derden in guldens wordt uitbe taald. dan bouwe men in den tijd, dat zij niet mogen werken, voort aan hun opvoeding en opleiding, opdat zij meer karakter en meer bekwaamheid verwerven om zich in de toekomst door het leven te slaan. Brengt men de werklooze jongeren in een kamp, dan bevordere men daar, indien het eenigs- zins mogelijk is, hun ontwikkeling in een richting, tfaarin zij later eenige kans op normaal emplooi kunnen vinden. In de Hjn van deze gedachte ligt de op leiding van het werklooze fabrieksmeisje tot dienstbode; de oefening van den werk loozen jongen in al datgene, wat hij bij voorbeeld als emigrant moet kunnen en kennen en óók het nieuwste op het ge bied van de jeugd-werkloozenzorg: het schipperskamp. De Rijnscheepvaart kan niet voldoende schippers vinden. De schipperskinderen, die zich aanbieder en die énkel op de boot van hun ouders wat practjjk leerden, zijn niet ten volle bruikbaar. Er is behoefte aan ook theoretisch wat beter onderlegde, aan meer systematisch geschoolde schippers. En daartoe dient het schipperskamp. Het Is een moeizaam samengesmede gemeen schap, die hier in de kamphelft van het schip samen woont. Schipperskinderen laten zich niet gemakkeiyk in een gemeenschap opnemen. Van jongs af aan hebben zy op schepen geleefd en kwamen zy alleen met andere kinderen samen, wanneer zy naar school gingen. En dan nog: als er ongerechtigheden bedreven werden, kregen de schipperskinderen, die nu eenmaal niet tot de gewone schoolmaatschappy behoorden, steevast de schuld. Zy kenden het echte gemeenschapsleven byna niet; zy hebben moeite daaraan te wennen. Niet het betrekke- lyk primitieve leven stuit hen af. Het kan hun niet schelen op britsen' of in kooien te slapen, zy werken pootig dóór en lezen en schryveir op harde houten tafels, zy zyn met eenvoudlgen, goeden kost tevreden, maar het gemeenschaps leven, het iets voor elkaar over hebben, het elkaar respecteeren, dat geeft moeyykheden en tóch, hier is een gemeenschapsleven opgebouwd binnen zéér korten tyd. binnen ruim een maand, door de tactische leiding van den kampcom mandant, kapitein Oomkens. De jongens ver trouwen elkaar, kunnen hun kastjes laten open staan, zy helpen elkaar als zli kunnen én ui leeren een vak. bindendverklaring van L..,.— lectieve arbeidsovereenkomst, afgesloten •chen de Vereeniging van Nederlandsche che- “dgrafische inrichtingen eenerzljds en Nederlandschen Lito-, Foto- en Chemlgrafen- tond. den Nederlandschen Katholieken Grafl- **en bond en den Nederlandschen Christe- itfken Grafischen bond anderzyds. O „Ik richt een hartelyken groet tot de velen, die in de maand September van het vorig jaar deelnamen aan den grooten historischen optocht, welke ter gelegenheid van de feesteiyke viering van het 40-jarige regeeringsjubileum van Hare Majesteit de Koningin te Amsterdam werd georgani- teerd. Gy allen moogt met voldoening terug zien op een treffende uiting van natlonalen zin. waaraan gy vrywillig uw medewerking verleende t. Biyft dien geest getrouw, voor Koningin en vaderland.” In het gehucht Molenschot, geméente Gilze, is Woensdagavond om half acht brand uitge broken in de villa „Golfhaus”, welke des zomers bewoond wordt door ir. W. Theunissen uit Bre da en gelegen is naast de golfclub „Toxandria.™ De villa werd thans in orde gemaakt voor de Paaschvacantie. Het vuur is veroorzaakt door een laschapparaat, waarmee twee loodgieters aan het werk waren op den zolder. De mannen hadden de grootste moeite om zich tijdig in veiligheid te stellen. De villa is tot den grond toe afgebrand. Er was een hulpdienst georganiseerd, be staande uit gemeentepolitie en ryksveldwacht, teneinde de omliggende bosschen te bescher men tegen het vuur. De regen echter maakte dit optreden onhoodig. De schade wordt door verzekering gedekt. Men schryft ons uit Beriyn d.d. 4 April: „We hebben in dezen met een moeilyk vraag stuk te doen gehad!” Zoo sprak de Ryksml- nister van Arbeid Seldte, tot de Ncderland- sche delegatie, die van Maandag 27 Maart tot Maandag 3 April te Beriyn besprekingen r.ielo om het probleem van Nederlandsche arbeiders in Duitschland tot. een voor beide landen be vredigende oplossing te brengen. En gezegd kan thans reeds worden: men heeft een regeling gevonden, die het mogelyk maakt, dat ook dit jaar weer eenige tienduizenden Nederlandsche vakarbeiders in Duitschland aan het werk kun nen gaan, terwyi hun gezin, dat ten onzent achterblyft, ongeveer de helft van het loon iedere week in guldens uitbetaald krygt. alleen kon blyven stellen met ejgen er. enkele genabuurde landen zag hy al spoedig j-.. en zoowel in Amerika, Italië, als andere landen bracht hy den naam van het Nederlandsche tuinbouwproduct. Zoo heeft hy de jaren van den bloei den tuinbouw meegemaakt en thans zyn het de maatregelen tot het behoud, die een groot deel van zyn aandacht vragen. Die aandacht heeft hy ten volle gegeven. In den vroegen morgen en laten avond wordt de persoon van den heer Valstar opgeëischc voor den tuinbouw. En toen we hem vroegen by zyn zestigsten verjaardag iets over zyn ervaringen te willen vertellen, verklaarde oe heer Valstar ons: „Laat men dien verjaardag rustig eens aan my en myn gezin laten”. Niettemin, de Nederlandsche tuinbouw heelt In het geschenk, dat hem dezer dagen op de algemeene vergadering werd aangeboden, ge toond, den leider wel de Jtulde te willen bren gen voor den arbeid, in het belang van de tuin ders verricht. Met alle kracht wordt eraan gewerkt, de uit voering van het groot opgezette plan van de Stichting „Nederlands Volkskracht" mogelyk te maken. Zoodra voldoende middelen byeen zyn, kunnen de eerste kampen geopend worden, deer de voorbereidingen daartoe gevorderd zyn. In groote oplage verspreidt het bestuur der Stichting thans een folder, waarin de plannen in het kort ‘uiteengezet worden en een beroep gedaan wordt op allen om gezamenlyk den stryd tegen de gevolgen der werkloosheid, welke onze volkskracht zoozeer ondermynt. aan te binden. Het secretariaat (Suezkade 180. ’s Graven- hage) zendt aan degenen, die zulks wenschen. gaarne een folder toe? Het gironummer der Stichting is 348000 te Amstelveen. p de door dr. L. N. Deckers gestelde vraag betreffende de officieele afwezigheid van Nederland bij de j van Z. H. Paus Pius XII heeft dé minister van Algemeene Zaken dr. g Colyn een antwoord gegeven, dat ty- pcerend mag heeten door zijn formalis tische kilheid. Regel is, dat Nederland rich nimmer laat vertegenwoordigen by kroningsplechtigheden aan hoven. T.pgr het geen diplomatieke vertegen woordiging heeft. Er was geen reden om van dezen regel af te wijken, nu in 1925 en 1926 de Tweede Kamer aan de re-; geering de gelden voor een gezantschap o,j den H. Stoel heeft onthouden en «ndsdien geen blijk heeft gegeven van een gewüzigd inzicht in dezen zin, dat de Kamer vertegenwoordiging van Ne- oerland by het Vaticaan als een zaak van nationaal belang beschouwt. Colyn laadt dus de verantwoordeiykheid voor de allerpynlljkste beschaming, welke door den voorzitter van de R.K. Staats party op den Zondag van de’ Pauskro ning plotseling aan de radio werd ge voeld en niet enkel door de Katholie ken, maar ook door vele niet-katholle- ken werd gedeeld, op de Kamer. Had de Kamer van een sinds 1925 gewijzigd inzicht doen biyken, dan zou wellicht de regeering de vertegenwoor diging by het Vaticaan in overweging hebben genomen. De regeering, waarin vier katholieke ministers zitten, die vol gens mr. Verschuur zulk een vertegen woordiging evenals hy zelf een staatsbe lang achten, wilde in dezen dus geen initiatief nemen uit vrees voor eenzelf de houding van de Kamer als in 1925, en een nieuwe blamage. Zy heeft dus selfs niet gepolst of de Kamer over deze aangelegenheid nog precies zoo dacht als ji 1925. Het zy zoo. Maar door het ant woord van minister Colyn en de regee ring, die doorgaans toch niet zoo schich tig biyken voor het nemen van initiatie ven, komt ook vast te staan, dat niet van de Kamer en dus ook niet van de Katholieke fractie tydig een geluid werd vernomen, dat de regeering kon doen veronderstellen, dat het inzicht zich ten a-mzien van het belang eener Neder landsche vertegenwoordiging by het Vaticaan zou hebben gewyzigd. Heel de beschaafde wereld heeft zoowel by den dcod en de begrafenis van Paus Pius XI als by de keuze van diens opvolger er ge tuigenis van afgelegd, dat zy de moree- !e en diplomatieke waarde van het paus dom nog hooger aanslaat dan vroeger, alleen de Nederlandsche Tweede Kamer ui dus ook de Katholieke fractie liet zich volgens Colyn onbetuigd en gaf hem de gelegenheid thans zijn handen in on- fthuld te wasschen en de schuld van het negeeren van de Pauskroning af te schuiven op de vertegenwoordiging des volks. Met Molenaar's Kindermeel maakt rij Uw kind sterk - stevig en kerngezond n ditmaal 4r/ ItM ur wé Vrxj» «og ren pakje Meienaar Kindermeel bij Uw kruidenier of drocis en ue hoe heerlijk Uw kind het vindt -s«:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5