doorzichtig spel I f 30 millioen meer voor werkverruiming \.Subii6to^\ Simplex rijwielen - Het nieuwe accoord omtrent de Rijnvaart JA, TOEN moor ook nu proeft hij zelf, geen verschil en Suknstol beteekënt voor hqar n enorme be,paring op de tuikerrekening. Onmi,- boor voor corpulenten, diabetici en maag- X,r* Suik,r moakl dik- Sukri.fol niet. Jhr. Mr. von Fisenne t ilig rijden - 4650 Prins Bernhard op Schëllingwoude MINISTER PAWN GEEFT UITEENZETTING WETSONTWERP IS INGEDIEND vei VRIJDAG 7 APRIL 1939 rij Studenten-manifest aan H. M. de Koningin Carmel op Ijsland AmsterdamRijnkanaal Plannen voor Amsterdam Passiespelen Tegelen De rollen voor 1940 verdeeld Cultuur-technische werken è.d. t Rijksdienst wordt Staatsbedrijf In Augustus vervalt het schutten in Utrecht Binnenkort verschynt K. B., hou dende regelen betreffende organisatie der Wërk- loosheidsbestryding Bekende persoonlijkheid op Katholiek charilatief gebied Spaarstrooken en Staatsloterij 11 Juni vertrekken de eerste Zusters Na de vliegramp bij Seattle J ,A.' y- Financieele steun noodig voor blyvende werkverruiming De opvolger van wylen jhr. mr. Von Fisenne Demonstraties van G 1 en T 8 W Surtaxes d’entrépót” Na Haar oproep betreffende gees telijke en moreele herbewapening (f 50O-.J Stoffelijke resten Nederlandsche slachtoffers in ons land Clearingkoerten Drie bestuurders van „Fatum” tot zware straffen veroordeeld Grondslag gelegd voor hartelyke samenwerking tusschen Nederland en België j 9 niet. ct. Z.g. de Haagsche studentenvereeniglng. Aan Hare Majesteit de Koningin. geren eerbiedig te kennen: de werk verschaf- de volgecijferde blaad- stevlg dichtgedrukte Conform den eisch van den ambtenaar van het O. M. zijn de drie verdachten veroordeeld tot een geldboete van 3000 of drie maanden hechtenis. la It a k Aan de memorie van toelichting is het vol gende ontleend: Kort na aankomst van oen Prins verscheen een der nieuwste Fokkerproducten, de O 1, bo- Op vijf en zestig-jarigen leeftijd overleed te Rijswijk jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, president van den Hoofdraad der St. Vin- centius-vereeniging en lid van Gedeputeerde Staten van Zuldholland. waarop eigenaar societas Katho- Thorr.as stu- Wij vernemen uit goede bron, dat Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, aan aan den n i. Ten einde tot een noodzakelük vlottere wijze van afdoening van zaken te komen en tevens een beter inzicht te Verwerven in de kosten van beide middelen van werk- loosheidsbestrijding, heeft de regeering be sloten, de nieuwe organisatie te ontwerpen als een staatsbedrijf. Daarin zal gestreefd Wanneer de thans aangevraagde credietver- hooging zal zijn gevoteerd, zal alleen voor het Werkfonds, met inbegrip van de bovenvermelde bedragen voor de Amsterdamsche IJ-tunnel- plannen en het nieuwe raadhuis in Amster dam, een bedrag van bijna f 212 millioen zyn uitgetrokken. zou bedragen dan 24 pct. van het totale ver voer dat by die grens aankomt dan zal Belgle zjjn premiestelsel zoodanig moeten herzien dat oe grens weer tot 24 pet. wordt teruggebracht Wanneer het Belgische vervoerspercentage ech ter mocht dalen tot beneden It pet dan kan België zijn premieste sel weer opvoeren. Gevolg gevend aan den oproep van H. M. de Koningin in het bijzonder tot de Nederlandsche jongeren betreffende de geestelijke en moreele herbewapening heeft de Nederlandsche studen tenwereld zich met het volgende manifest tot H. M. de Koningin gericht: aan de Roomsch Kathol^ke handelshooge- school te Tilburg: Tilburgsch studentencorps: „Sint Olof": en Utrecht: Katho- tar.d- ,John To- studenten- reformato- unltas studiosorum Rheno Traiectina en te 1 Roomsch ..Veritas"; studentenvereeniglng vrouweiyke studiosorum de eerw. zusters Carmelltessen te Egmond den Hoef toestemming heeft verleend tot bouw van ee.i Carmcl op Ijsland. 12 Juni a zullen de eerste drie zusters uit den Egmondschen Carmel naar Ijsland vertrek ken. Wat betreft het terrein, hetwelk thans nog als „werkverschaffing" wordt aangeduld, kan. mede aan de hand van het onderzoek, dat op den grondslag van het rapport-Westhoff nader is ingesteld en gelet op den stand der inmiddels getroffen voorbereidingen, een overzicht van de groepen van objecten, waarvan reeds thans re- lijkheden bij cultuur-technische werken. goodkoopero bijsmaak, Sukriifol niet, drogisten. eens te onderzoeken, of door gebruik te maken van de gelden, bestemd voor de werkloozen- zorg. kapitaalsgoederen op het gebied van nij verheid en verkeer, de werkgelegenheid niet alleen tyoeiyk, doch ook blyvend zou kunnen worden verruimd. landsche volk op te leggen; welke gezind heid zy zullen manlfesteeren door hun beste krachten, naast het vele, dat reeds is ver richt ingevolge Uwer Majestelts oproep, te wijden aan de verwezen! yking der natio nale bezinning en samenwerking; •t welk doende enz. Utrecht, April 1939.. Donderdagmiddag is met het m.s. Nieuw Am sterdam van de Holland- -Amerika Lyn te Rotterdam aangekomen het stoffelijk overschot van den ingenieur van den rijksluchtvaartdienst Ir. A. G. von Baumhauer en dat van den on derdirecteur der K. L. M. P. Guilonard, die by een vliegramp in Amerika om het leven zijn gekomen. Hedenochtend te elf uur zal de K. L. M. de stoffelijke overschotten overbrengen naar resp. Haarlem en Brielle, waar de teraardebestelling Zaterdag zal geschieden. In aansluiting aan hetgeen reeds in de me morie van antwoord op het Xle hoofdstuk der ryksbegrootlng voor het dienstjaar 1939 aan de Tweede Kamer werd opgemerkt, zullen mede in verband met de voorgenomen, en in middels tot een begin van uitvoering gebrachte, karakter-verandering der oude fing. de bemoeiingen der Ryksoverheid betref fende hetgeen thans nog tot de werkverschaf fing behoort en met betrekking tot het Werk fonds in één organisatie worden samengetrokken. De gesloten overeenkomst stemt, aldus minister Patyn tot tevredenheid Voor bel de landen. Want wellicht nog meer dan de ongetwyfeld groote directe beteekenis van dit accoord is de grondslag die gelegd werd voor een hartelyke samenwerking tusschen Nederland en België Naar wy vernemen zal in Augustus as. het nieuwe kanaalvak UtrechtJutphaas van bet AmsterdamRijnkanaal voor de scheepvaart worden opengesteld. Het schutten in „Oog In Al” te Utrecht komt dan te vervallen en de Rijn schepen zullen rechtstreeks van Amsterdam naar Vreeswijk kunnen varen. Een zeer groote tydwinst zal hiervan het gevolg zijn. Op 8 Maart j.l. deelde minister van Buuren in zijn memorie van antwoord op de begroeting van Waterstaat aan de Eerste Kamer mede, dat het kanaalvak UtrechtJutphaas vermoedelijk in September zou worden opengesteld. Nu dit reeds in Augustus kan geschieden, demonstreert het wel den spoed, welke by den aanleg van het kanaal betracht wordt- De minister legde den nadruk op het groote belang van het accoord voor belde landen Noch Nederland, noch België heeft over de getroffen regeling te klagen en evenmin is er voor een van de beide landen reden om in een overwinningsroes te zyn. Het is een bijzonder verheugende factor, dat de besprekingen, die oorspronkelijk slechts het vraagstuk van de „surtaxes d’entrepót" tot on derwerp hadden, konden worden uitgebrei® tot de kwesties van de Rynvaart-premies en den tusschen Antwerpen en Rotterdam heerschenden larie venstryd. Zoo'kon men tot drie belangrijke resultaten komen. Vooreerst zullen, zooals reeds gemeld, de Nederlandsche havens vrijgesteld worden van de door Frankryk geheven surtaxes d’origine et d’entrepót. Vervolgens is er een regeling tot stand gekomen waarby België in ’t heften van zyn Rynvaartpremies voor den tyd van tien jaar gelimiteerd wordt, waar tegenover Neder land de verplichting op zich heeft genomen om gedurende datzelfde tijdsverloop af te zien van het toekennen vaij premiën op vervoer af komstig van of bestemd voor den Rijn En tenslotte zal binnen zeer korten tyd een gemengde Nederlandsch-Beigische commissie byeen komen die met den meesten spoed voor stellen zal doen met betrekking tot vastlegging van de Rotterdamsche en Antwerpsche haven tarieven. De kwestie van de vrijstelling der surtaxes vereischt weinig toelichting, voldoende zy dat het de bedoeling is om deze vrystelling gelei delijk te doen verloopen. De goederen afkomstig uit de Nederlandsche overzeeache gewesten zul len reeds vanaf het in werking treden der over eenkomst vry van rechten zijn, ter-ljl na ver loop van vyf jaar de vrijstelling volkomen is. De premiën welke de Belgische Regeering ferleent voor het vervoer langs den Ryn van 5epaalde goederen zullen het totale bedrag van 16.400.000 Belgische francs niet mogen over schrijden. Hiervan mag ten hoogste 4.000.000 bestemd worden voor het vervoer stroomaf waarts. België zal verder geen premiën toeken nen aan goederen, welke die thans niet genieten. De overledene werd op 20 Januari 1874 te Rijswyk geboren. Na gymnasiale opleiding te Katwyk zette hy zyn studies voort te Leiden, waar hy in 1899 promoveerde tot doctor in de rechtswetenschappen. In 1907 werd hy benoemd tot lid der Gedeputeerde Staten van Zuldhol land en in 1912 tot president van den Hoofdraad der St. Vincentiusvereeniging, in welke functie hy veel en be'angryk charitatief werk verrichtte. Sinds 1929 was hy curator der Unlversitelt te Leiden, terwyi hy sinds 1931 deel uitmaakte van het Algemeen College van Toezicht. Bijstand en Advies op het Ryks Tucht- en Opvoedingswezen. De overledene behoorde tot de Malteezer rid ders en ontving vele hoogë onderscheidingen. Jhr. von Fisenne ruste in Gods vrede. lo,,er don suiker. Handige platte droaidoosjes 25 r‘ merken hebben een Bij apothekers en de Nederlandsche studenten aan de Ne derlandsche universitelten en hoogescholen; dat zy, gevolg gevende aan Uwer Majes- teits oproep, gericht tot het Nederlandsche volk, in het byzonder tot de Nederlandsche jongeren, op 31 Augustus 1938 en laatstelijk op 27 Januari 1939, betreffende de geeste- lyke en moreele herbewapening, met ter zijdestelling van alle, ook in de studenten wereld bestaande, verschillen, in het belang van het Nederlandsche vaderland, op initia tief van de Konlnkiyke Utrechtsche studen- ten-vereeniging tot vrywllllge oefening in den wapenhandel, aan hunne eensgezind heid wenschen uiting te geven door Uwe Majesteit de verzekering aan te bieden van hunne offervaardige aanhankeiykheid en trouw; weshalve zy getuigen van hun standvas- tigen wil om in het belang van 's Ryks on- afhankeiykheid te doen, hetgeen Uwe Ma jesteit van hen zal verlangen, en om mede te dragen aan de lasten, welke Uwe Majes teit zich genoopt zal zien aan het Neder- Donderdagmiddag tegen half drie heeft Z.K.H. Prins Bernhard 'n bezoek gebracht aan de mil. vlieghaven Schellingwoude* Z. K. H. arriveerde per auto by de Oranje sluizen, waar hy door de militaire autoritei ten werd begroet. Per motorboot begaf men zich naar de vliegloods, waar by aankomst van den Prins zyn standaard werd ge- heschen. Op de. Oranjesluizen, op de vlieg haven en van erikele schepen op "t Bui ten - IJ wapperde de driekleur. De regeering heeft hlerby in het bijzonder op het oog objecten, welke van groote beteekenis zyn voor de industrieele en verkeersontwikke- ling van ons land/doch die wegens de byzon- dere moeiiykheden van de periode, waarin een afzet moet worden opgebouwd. zonder finan cieele tegemoetkomingen van overheidswege riiet tot stand komen Voorts heeft zy op het oog objecten van industrie-vestlging en -ver betering In sterk door werkloosheid getroffen gebieden. In de derde plaats denkt zy aan de oprichting van centrale werkplaatsgebouwen voor industrieele kleinbedrijven in de groote steden. Voor wat betreft de verbetering van het verkeersapparaat, heeft de regeering in het byzonder op het oog den scheepsbouw, waar, biykens Ingestelde onderzoekingen, door finan- cieele medewerking van overheidswege verdere blyvende werkverruiming zal zyn te bereiken De tegengestelde belangen tusschen Antwer pen en Rotterdam zyn steeds een struikelblok geweest die de onderhandellngen zeer bemoei- lykten Het vastleggen van de juiste verhoudin gen zal ongetwyfeld een stimulans zyn om ook andere kwesties die er nog tusschen de beide landen bestaan afdoende te regelen 23 Maart stonden voor den Haagschen kan tonrechter, mr. B. A. A. ter Veer, de drte bestuurderen van de société anonyme „Fatum”, gevestigd te Etterbeek by Brussel, terecht. Door middel van spaarstrooken. welke hier te lande werden uitgegeven door de sraarbriefbank „De Toekomst zou „Fatum" de wet tot regeling van de Staatsloterij ontduiken. De gemachtigde van de drie verdachten, mr J. H. Rolandus Hagedoorn. ontkende in zyn uit voerig pleidooi, dat de betalingen hier te lande geschiedden, hetgeen ten laste was gelegd Voorts betoogde pleiter, dat slechts de vfrdach- te Ch. voor vervolging in aanmerking kwam en niet de verdachten Ch.D. en J. De Haagsche kantonrechter heeft thans schriftelyk vonnis gewezen. Hierin wordt het verweer, als zouden de afkoopsommen alleen te Ek-ussel betaald zyn, verworpen, daar de houders van de spaarstrooken tegen Inlevering daarvan te ’s-Gravenhage een bepaald bedrag aan geld ontvingen. Ook het verweer, dat de verdachten Ch.D. en J. niet strafbaar zyn, daar zy slechts in naam mede-bestuurderen zouden zyn, wordt ongegrond verklaard, daar niet gebleken is. dat het feit buiten toedoen van deze personen is geschied, hetgeen vereischt is Voor zóóverre voor de verwezenlyklng van deze gedachte, ook formeel, de medewerking van de Staten-Generaal noodzakelyk is, wordt met kracht en voortvarendheid aan de voor bereiding van de daartoe strekkende maatre gelen van wetgevenden aard gewerkt. Intusschen behoeft de functlonneering van de organisatie, zooals deze is gedacht, op de tot stand koming der evenbedoelde wet niet te wachten, al zal die organisatie dan voor- loopig als ryksdienst moeten worden opgezet Als opvolger van jhr. mr. L. E. M. von Fi senne zal tot lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland worden benoemd verklaard de heer A. C. A. Deerenberg te Schoonhoven. Ingediend is een wetsontwerp tot verhooging van het crediet voor werk verruiming met f 30 millioen. tenbond eeniging ..Sanctus Virgilius"; weiyke studentenvereeniglng diosorum reformatorum; aan de Nederlandsche handelshoogeschool te Rotterdam; 'Rotterdamsch studentencorps; R. K. studentenvereeniglng „Sanctus Laurentlus"; Rotterdamsche vrouweiyke studentenvereenl- glng; societas studiosorum reformatorum en Rotterdamsch studentengezelschap: aan de Roomsch Katholieke Keizer Karel- universitelt te Nymegen: Nymeegsch studen tencorps .Carolus Magnus"; aan de Roomsch Kathol^ke In totaal aan loon f 83256.470, aan andere kosten 34.968.755, en 79.043.825 als subsidie voor de loonen. deiykerwyze mag worden verwacht, dat zij in den loop van 1939 en 1940 in uitvoering zullen kunnen knmen. worden verstrekt. Volgens dit overzicht zyn de subsidies voor de loonen van deze objecten als volgt: Ontginning 19.665.895,—, herjntginning 4.838.820, verbeteren cultuurgrond 2.305.150, algemeen cultuurtechnische werken 2 549.330, ontwatering 12.521.365; verruimen van de markt 2.319000. aanleg ei) verbeteren bosch 5986.515, aanleg en verbeteren wegen 10.321.765, rloleeringswerken f 1.179 690, land aanwinning 3.585.050, grlnt-exploitatie 100.000 kubieke meter 278.090.—, ruilverkaveling 1.600.970, baggerwerk 255 280, aanleg en ver betering kanalen 2.61721C, inpolderlngswerken 1.442.760, bouwryp maken van grond 107920. dyken, kaden en duinen afgraven en egallseeren 150 H A. 2 025.640. Maaswerken, ophoogen ter reinen en Inzaaien 150 H A. bemesten en onder houden 400 H.A. (In 1939 wordt 300 HA. cul tuurgrond gewonnen) 0.000, diverse werk zaamheden 4.463375. Dit onderzoek heeft de regeering de over tuiging gegeven, dat aan het arsenaal van mid delen. waarover zy beschikt, om de ontwikke ling van het bedrijfsleven te bevorderen, be hoort te worden toegevoegd, voor die gevallen waar de verkryging van blyvende werkverrui ming by onderzoek van het betreffende project redeiykerwyze te verwachten Is, het middel van financieelen steun joor vestiging en verbetering van het industrieele en veikeersapporaat, bin nen de grenzen van het te besparen bedrag aan werkloozenzorg. worden naar een werkwijze, welke, met behoud van de noodige beweglngsvryheid, aan de agrarische en nyverheidsbelangen, voor zooverre deze door de gestie van het bedryf kunnen worden beïnvloed, volledig recht doet wedervaren. Wanneer gedurende een jaar hei vervoer ta water van de Belgische havens naar den Ryn boven de Nederlandsch-Duit-sche grens meer Deze herziening kan slechts worden gehand haafd. zoolang bedoelde verhouding gedurende één jaar 21 pet. niet zal hebben bereikt. De diverse herzieningen zullen geschieden door een gemengde Neder andsch-Belgische com missie waarby in een eventueel? arbitrage procedure is voorzien. Koersen voor stortingen op 7. 8 en 11 April verplichtingen, luidende in; Relchsinarken I “-85, Lires 9.90. ven Schellingwoude en voerde een reeks adem benemende stunts uit. welke 'n uitstekenden m. druk gaven van de buitengewone vllegcapaci- teiten van cflt gevechtsvliegtuig. Nu eens dook de G 1 loodrecht tot dicht boven het water om dan weer pyisnel omhoog te schieten tot in de laaghangende wolken. Toen de G 1 na zyn demonstraties weer ver trokken was, werd het nieuwste watervliegtuig, waarvan juist dezer dagen weer 31 exemplaren zyn besteld, de T 8 W naar buiten gebracht. Tevoren had Z. K. H. in de vliegloods het toe stel zoowel van bulten als van binnen bezich tigd, daarby voorgelicht door de heeren v. Tyen, onder-directéur en Ir. Vos en Roozenschoon van de Fokkerfabrieken. Om 5 minuten voor half vier verliet jle T 8 W de vliegloods en taxiede over ’t water van het Buiten-IJ om zich met een snelle start in het luchtruim te verheffen. Vanaf den steiger volgde Prins Bernhard, die gekleed was in een grijze regenjas en een plat ten gleufhoed droeg, de verrichtingen van het toestel. De T 8 W maakte slechts een korte demon stratievlucht. Na ongeveer 10 minuten daalde het vliegtuig weer op het Buiten-IJ en keerde te rug naar den steiger. Om even over half vier begaf Z. K. H. zich weer aan boord van de motorbarkas, vergezeld van de heeren der Fok- Aer-fabrieken. Met den prinselyken standaard voorop, een matroos staande met den haak voor en een met den haak achter, voer de boot terug naar de Oranjesluizen. Hier had zich inmiddels de schooljeugd van Schellingwoude verzameld, welke den Prins hartelyk toejuichte. Deze begaf zich in zyn auto, welke voorafgegaan door motorpolitie onmiddeliyk daarop wegreed. Het bezoek van den Prins, waaraan tevoren geen bekendheid was gegeven, duurde onge veer vyf kwartier. Tijdens de demonstratie vluchten was het weer droog, zoodat de ver richtingen der4 vliegtuigen goed te volgen wa ren. olijn kan bij hoog en laag beweren wat hij wil, de andere ministers kunnen met klem verzekeren, wat rij willen, er is en blijft een aantal lie den, die de leden van het kabinet indi vidueel en gezamenlijk blijkbaar minder geloofwaardig vinden dan den eersten den slechtsten leugenaar. Dat is natuurlijk niet aardig tegenover de regeering, maar wél aardig is, hoe de oppositioneele par tyen niet alleen elkander, maar soms ook zichzelf tegenspreken en daardoor zelf nog veel ongeloofwaardiger worden dan zij de regeering trachten te maken. Zoo is het b.v. een bij velen en verschfiï jenden geliefde sport naar scherpe en on overbrugbare tegensteUingep te zoeken in het huidige positief Christelijke kabi- nét. dat telkens opnieuw zijn homogeni teit heeft beleden en ook bij herhaling heeft bewezen zooals b.v. toen minister 61otemaker de Bruine leelijk in het nauw dreigde te geraken. De breede-ba- ils-liberalen stellen den in hun politiek byziend oog bedenkelijk versmalden Co- iyn gaarne voor als een cellulairen ge vangene van de Roomsch Katholieke Staatspartij. De Katholieke ministers rijn dan de cipiers, die ordening als ge- vangenistucht willen opleggen en met het welvaart vernietigende vlammen zwaard van protectionisme de poort be waken van het gesloten vrljhandelspa- radijs. De sociaal-democraten daarente gen zien de katholieke ministers mln of meet als gedroogde en geplette bloe men tusschen jes van het huishoudboekje van minister de Wilde. Colijn zijn handteekening als heeft gezet. Maar het bontst maken het de N. S. B.-ers, die onlangs een verrassende vondst "deden bij hun halsstarrig kablnettologisch onderzoek. Niettegenstaande het dictatoriale pre- Mdentcommissariaat van de R. K. Staatspartij in de N.V. Politieke Par tijen,, waarover zij ach en wee roepen, ontdekten zij een diepe kloof tus schen Colijn en Goseling eenerzijds en PatUn en Steenberghe anderzijds. De pro-Britsche minister-president zou met den van het Duitsche en „Nederland sche" nationaal-socialisme gruwenden minister van Justitie een anti-Duitsche kongsi vormen tegenover den zelfstan- dlgheldspolltiek voerenden minister van Fultenlandsche Zaken en dan minister van Economische Zaken, die niet blind is voor het economisch belang van goede betrekkingen met Duitschland. Waarom de N. S. B. minister Romme, die toch Nederlandsche arbeiders naar Duitschland stuurt, niet bij het team Patijn-8tcenberghe indeelde, vormt weer een van die politieke onbereken baarheden, waardoor de draaierige en draaierig makende N. S. B. uitmunt. Toen minister SteenbÜ’rghe naar de Leipziger Messe ging en in Berlijn met zyn Duitsche collega's ging praten, juich te de N. S. B.-pers, dat nu het anti-Duit sche front Colljn-Goseling was doorbro ken en minister Steenberghe genoot no lens volens de bedenkelijke eer van een goede pers bij de Mussertianen. Eilacy, van langen duur was dit niet. Want nau welijks was de inhoud van de nieuwe Ne- derlandsch-Duitsche handelsovereen- komst bekend gewerden, of de N. S. B.- pers spuwde weer vuur en vlam, omdat haars inziens door dat nieuwe verdrag de Nederlandsche land- en tuinbouw terwille van de Nederlandsche industrie zou zijn „verraden.” De regeering moge in dit verband ver- wijxen naar het dexer dagen verschijnende Koninklyk Besluit, houdende nieuwe rege len betreffende de organisatie der werk loosheidsbestrijding voor zoover deso ge schiedt door middel van de uitvoering van werken. Zooals daaruit zal blijken, zal deze aangelegenheid ressorteeren onder den minister van Sociale Zaken, terwyi voor de uitstippeling der groote lijnen de verschil lende betrokken departementen worden in geschakeld in een overleg, waarvan de leiding berust bij den minister-president. Door de tot stand koming der meerbedoelde wet zal de ryksdienst, met behoud overi gens der ontworpen organisatie, tot Staats bedrijf worden. Het is voor de regeering een reden tot groote voldoening, in aansluiting aan het voorgaande hier melding er van te kunnen maken, dat een overeenkomstige gedachtengang als de zooeven medegedeelde ook uit de bedryfswereld zelve naar voren is gekomen en te haver kennis is gebracht. De regeering heeft in het samen treffen dezer gedachten te gereeder aanleiding gevonden, met deze vertegenwoordigers van het bedrijfsleven in nader contact te treden, ten einde tot een vorm van samenwerking te ko men. waarin deze plannen nader kunnen wor den geëffectueerd. Het bestuur der stichting .Passiespelen Te gelen'’ heeft Witten Donderdag in een zitting, welke den geheelen dag in beslag heeft geno men, de rollen voor de passiespelen in 1940 ver deeld De voornaamste rollen »ljn: Christus: P. Oehlen. Mana: N. Cremers, Jo hannes: P. Noten, Petrus; A Franssen, «hxlas: J. Verstegen. Martha: Mia Noten, Maria Mag dalena: T Huberts, Caiphas: H Thissen. An nas: o. Denessen Nicodemus: Fr. Stroeken Hzn„ Joodsch hoofdman; P. Delvaux, Moeder van Judas; J. Bors. Pilatus: G. Thissen. Hero- dus: Jos. Noten. Procula: A. van Gerven, Cen- turio: H. Cremers. Veronica. J. Delvaux. Jo seph van Arimathea: Fr. Stroeken Fan.. Pro- loogzegger: L. NOten. Reizegster van de Wijsu Maagden: mevr. A Rutten—.Welena. Retaeg- ster van de Dwaze Maagden: J. Koppen. Maria, zuster van Martha: Z. Bors. Ih totaal zullen aan deze passiespelen onge veer 450 spelen hun medewerking verleenen. De studenten. aan de rijks-univer^lteit te Leiden: Leidsch studentencorps; Roomsch Katholieke studenten vereniging „Sanctus Augustinus”; Vereenlgtng van vrouweiyke studenten te Leiden; societas studiosorum reformatorum en unltas studioeo- rum Lugduno Batava; aan de ryks-unlversitelt te Groningen: Gro ninger studentencorps. „Vindicat atque polit"; Roomsch Katholieke studenten-vereenlging ..Albertus MagndS"; Grontngsche vrouweiyke studentenclub Magna Pete societas studio sorum reformatorum: aan de ryks-universfteit ütrechtsch studentencorps lleke studentenvereeeniging heelkundige mes”: Utrechtsche vereeniglngsocietas rum; de Utrechtsche indologen-vereenlging; aan de gemeentciyke unlversitelt te Amster dam: Amsterdamsch studentencorps; studiosorum reformatorum; Roomsch lieke studentenvereeniglng „Sanctus Aquinas”; Amsterdamsche vrouweiyke dentenvereeniging en unitas studiosorum Am- stêlodamensium; aan de vrye unlversitelt te Amsterdam: stu dentencorps ,N11 desperandum Deo duce”; aan de Technische hoogeschool te Delft: Delftsch studentencorps; Delftsche studen- Roomsch Katholieke studentenver- Delftsche vrou- en societas stu- Voor de blyvende werkverruiming hebben deze gelden slechts zeer geringe beteekenis. Met alle kracht moet daarom er naar worden gestreefd, ae uitgaven voor openbare werken meer en meer te doen plaats maken voor uit gaven. waaruit niet alleen tydelyke werkver ruiming resulteert, maar waardoor daarnaast vooral blyvende werkverruiming wordt verkre gen. Leidt dit streven, dat de regeering krach tig wil bevorderén. tot het verhoopte resul taat. dan mag worden aangenomen meoe rekening houdende met het feit, dat een be- langryk gedeelte van het voormelde bedrag nog niet is verwerkt dat voor het Werkfonds met het nu aangevraagde bedrag en de voor melde bearagen van resp. t 17.6 en f 4 millioen loor de daar genoemde Amsterdamsche plan nen voor geruimen tyd zal kunnen worden vol staan. De overweging van een en ander is aanlei ding geweest, om. in de lyn van het reeds eer der uitgevoerdc onderzoek omtrent oe moge- even- In een Donderdag te Den Haag ge houden persconferentie werd de tekst van het onlangs tusschen de Neder landsche, Belgische en Fransche re- geeringscommissies gesloten accoord betreffende de Rijnvaart bekend ge maakt. Zyne Excellentie minister Patyn was zoo vriendelyk een uiteenzetting te geven van den inhoud en de betee kenis van de voor onze havens en met name voor Rotterdam zoo belang rijke overeenkomst. en opzichte van het buitenland speelt de N. S. B.-pers hetzelfde belachelijke en on waardige spel. De draaierijen van zelfs ir. Mussert per- soonlyk ten aanzien van de gebeurtenis- *en in Tsjecho-Slowakije hebben wij reeds voldoende aan de kaak gesteld. Maar nu heeft de N. 8. B.-pers naar aan leiding van den uitslag der verkiezingen in België opnieuw getuigenis afgelegd van haar volkomen richtingloos oppor tunisme. Toen de Rexisten onder leiding van Léon Degrelle succes boekten en met het fascistische Italië aanpapten, ver leende de N. S. B.-pers hun hier te lan de luidkeelsche supportersdiensten. Nu de Rexisten een nog meer verpletteren de nederlaag hebben geleden dan de N. S. B. bij de laatste verkiezingen ten onzent, juicht diezelfde N. S. B.-pers over die nederlaag en wordt de Rexpartij, woeger hooglijk geprezen om haar' fascistische tendenz, verguisd als de draagster van de Belgische eenheidsge dachte, waarover thans het nationaal- socialisme met zijn volksche idee triom feert. Als vertegenwoordiger van het volksche nationaal-socialisme wordt thans Grammens op het papieren N. 8. B.-schild geheven, totdat natuurlijk ook deze weer eens een politiek échec zo'u lijden. Dan wordt er weer een ander idool Bé zocht. Deze verbijsterende verloochening tan den aanvankelijk verheerlijkten Léon Degrelle en de karakter- en be- Binsellooze wijze, waarop de N. 8. B. haar politieke sympathieën verplaatst naar het haar het best schijnt uit te komen, moeten ons aansporen om bij de komende Statenverkiezingen de N. 8. B. Per uit de oude politieke mod dersloot gehaalden os de verkiezings- arena is binnengereden, nóg dieper in het zand te laten bijten dan de laatste maal. Misschien zullen we het dan bele den, dat de N. 8. B.-pers zichzelf en haar JdBemeenen leider verloochent gelijk zij het met den onfortuinlijken Rexlst «eeft gedaan. HUI

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 15