doorzichtigspel Het nieuwe accoord omtrent de Rijnvaart I voor meer K0uk^L6toê\ f 30 millioen werkverruiming Jhr. Mr. von Fisenne t Simplex rijwielen - veilig rijden - 4650 Prins Bemhard op Schellingwoude JA, TOEN "°or ook nu proeft hij zelfs geen verschil en Sukristol beleekenl voor hoor 'n enorme besparing op de suikerrekening. Onmis baar voor corpvlenten, diabetici en maag lijders. Suiker maakt dik, Sukristol niet. 50° x zoeter dan suiker. Handige platte drao.doosie, 25 et. Z.g. goedkooper. merken hebben een bijsmaak, Sukristol niet. ®'l apothekers en drogisten. UITEENZETTING WETSONTWERP IS INGEDIEND I MINISTER PATUN GEEFT VRIJDAG 7 APRIL 1939 Surtaxes d’entrepót d- Carmel op Ijsland AmsterdamRijnkanaal Passiespelen Tegelen v Rijksdienst wordt Staatsbedrijf Studenten-manifest aan H. M. de Koningin Spaarstrooken en Staatsloterij 11 Juni vertrekken de eerste Zusters Bekende persoonlijkheid op Katholiek charitatief gebied Na de vliegramp bij Seattle Demonstraties van G 1 en T 8 W (f soo^j [v W Clearingkoersen rij imp. H. TEN HERKEl HIIVERSUM I studentenvereeniging. en Aan Hare Majesteit de Koningin geven eerbiedig te kennen: 'nun Plannen voor Amsterdam De rollen voor 1940 verdeeld de werkverschaf- Cultuur-technische werken e.d. 4 loop van Aan de memorie van toelichting is het vol gende ontleend: 1 et.. Z.g. gosdkoopsr. drogisten. In Augustus vervalt het sehutten - in Utrecht Conform den eisch van den ambtenaar van het O. M. zijn de drie verdachten veroordeeld tot een geldboete van 3000 of drie maanden hechtenis. Op vijf en zestig-Jarigen leeftijd overleed te Rijswijk Jhr. mr. L. E. M von Fisenne, president van den Hoefdraad der St. Vin- centius-vereeniging en lid van Gedeputeerde Staten van Zuidholland. Als opvolger van Jhr. mr. senne zal tot lid van de van Zuid-Holland worden 1 dt heer A. C. A. Deerenberg te Schoonhoven. ia X- Ja it m ik I. X Ten einde tot een noodzakelijk vlottere wijze van afdoening van zaken te komen en tevens een beter inzicht te verwerven in de kosten van beide middelen van werk loosheidsbestrijding. heeft de regeering be sloten. de nieuwe organisatie te ontwerpen als een staatsbedrijf. Daarin zal gestreefd waarop eigenaar n 4. E. M von Fl- vinclale Staten lemd verklaard In een Donderdag te Den Haag ge houden persconferentie werd de tekst van het onlangs tusschen de Neder- landsche, Belgische en Fransche re- geeringscommissies gesloten accoord betreffende de Rijnvaart bekend ge maakt. Zij zoo Financieele steun noodig voor blijvende werkverruiming eens te onderzoeken, of door gebruik te maken van de gelden, bestemd voor de werkloozen- zorg, kapitaalgoederen op het gebied van nij verheid en verkeer, de werkgelegenheid niet alleen tijoelljk, doch ook blijvend zou kunnen worden verruimd. binnenkort verschijnt K. B., hou dende regelen betreffende organisatie der Werk loosheid sbestryd ing zou bedragen dan 24 pet van het totale ver voer dat bij die grens aankomt dan zal Belgle zijn premiestelsel zoodanig moeten herzien dat ae grens weer tot 24 pet wordt teruggebracht Wanneer het Belgische vervoerspercentage ech ter mocht dalen tot beneden 18 pet. dan kan België zijn premieste'sel weer opvoeren. Gevolg gevend aan den oproep van H. M. de Koningin in het bijzonder tot de Nederlandsche Jongeren betreffende de geestelijke en moreele herbewapening heeft de Nederlandsche studen tenwereld zich met het volgende manifest tot H. M. de Koningin gericht: Utrecht: Katho- tand- ,John To- studenten- reformato- Wat betreft het terrein, hetwelk thans nog als „werkverschaffing" wordt aangeduid, kan. mede aan de hand van het onderzoek, dat op den grondslag van het rapport-Westhoff nader is ingësteld en gelet op den stand der inmiddels getroffen voorbereidingen, een overzicht van de groepen van objecten, waarvan reeds thans re- lijkheden bij cultuur-technische werken. Wanneer de thans aangevraagde credietver- hooging zal zijn gevoteerd, zal alleen voor het Werkfonds, met Inbegrip van de bovenvermelde bedragen voor de Amsterdaihsche IJ-tunnel- plannen en het nieuwe raadhuis in Amster dam, een bedrag van bijna f 212 millioen zijn uitgetrokken. Donderdagmiddag tegen half drie heeft ZK.H. Prins Bernhard *n bezoek gebracht aan de mil. vlieghaven Schelllngwoude. Z. K. H. arriveerde per auto by de Oranje sluizen, waar hij door de militaire autoritei ten werd begroet. Per motorboot begaf men zich naar de vllegloods. waar bij aankomst van den Prins zijn standaard werd ge- heschen. Op de Oranjesluizen, op de vheg- haven en van enkele schepen op "t Bulten - U wapperde de driekleur. De regeering mog^ in dit verband ver wijzen naar het dezer dagen verschijnende Koninklijk Besluit, houdende nieuwe rege len betreffende de organisatie der werk loosheidsbestrijding voor zoover deze ge schiedt door middel van de uitvoering van werken. Zooals daaruit zal blijken, zal deze aangelegenheid ressorteeren onder den minister van Sociale Zaken, terwijl voor de uitstippeling der groote Hjoen de verschil lende betrokken departementen worden in geschakeld in een overleg. waarvan de leiding berust bjj den minister-president. Door de tot stand koming der meerbedoelde wet zal de rijksdienst. met behoud overi gens der ontworpen organisatie, tot Staats bedrijf worden. landsche volk op te leggen; welke gezind heid zij zullen manifesteeren door hun beste krachten, naast het vele, dat reeds is ver richt ingevolge Uwer Majestelts oproep, te wijden aan de verwezenlijking der natio nale bezinning en samenwerking; T welk doende enz. Utrecht. April 1939 Donderdagmiddag is met het mjs. Nieuw Am- aiid sterdam van de Holland- -Amerika Lijn te Rotterdam aangekomen het stoffelijk overschot van den ingenieur van den rijksluchtvaartdienst Ir. A. G. von Baumhauer en dat van den on derdirecteur der K. L M-, P Guilonard. die bjj een vliegramp in Amerika om het leven zyn gekomen. Hedenochtend te elf uur zal de K. L. M. de stoffelijke overschotten overbrengen naar resp. Haarlem en Brielle, waar de teraardebestelling Zaterdag zal geschieden. De opvolger van wijlen jhr. mr. Von Fisenne Katholieke handelshooge- Tilburgsch studentencorps worden naar een werkwijze, welke, met behoud van de noodlge bewegingsvrijheid, aan de agrarische en nijverheidsbelangen, voor zooverre 'deze door de gestie van het bedrijf kunnen worden beïnvloed, volledig recht doet wedervaren. In aansluiting aan hetgeen reeds in de me morie van antwoord op het Xle hoofdstuk der rljksbegrooting voor het dienstjaar 1939 aan de Tweede Kamer werd opgemerkt, zullen mede in verband met de voorgenomen, en in middels tot een begin van uitvoering gebrachte karakter-verandering der oude fing, de bemoeiingen der Rijksoverheid betref fende hetgeen thans nog tot de werkverschaf fing behoort en met betrekking tot het Werk fonds in één organisatie worden samengetrokken. aan dam: Amsterdamsch studentencorps; studiosorum reformatorum; Roomsch lleke studentenvereeniging .JSanctus Aquinas"; Amsterdamsche 0 Wanneer gedurende een Jaar het vervoer te water van de Belgische havens naar den Rijn boven de Nederlandsch-Dultsche grens meer Het'is voor de regeering een reden tot groote voldoening, in aansluiting aan het voorgaande hier melding er van te kunnen maken, dat een overeenkomstige—gedaphtengang als de zooeven medegedeelde' ook uit de bedrijfswereld zelve naar voren is gekomen en te barer kennis is gebracht. De regeering heeft in het samen- treffeh dezer gedachten te gereeder aanleiding gevonden, met deze vertegenwoordigers van het bedrijfsleven in nader contact te treden, ten einde tot een vorm van samenwerking te ko men. waarin deze plannen nader kunnen wor den geëffectueerd. De gesloten overeenkomst stemt, aldus minister Parijn tot tevredenheid. Voor bel de landen Want wellicht nog meer dan de ongetwijfeld groote directe beteekenis van dit accoord is de grondslag die gelegd werd voor een hartelijke samenwerking tusschen Nederland en België De overledenê werd op 20 Januari 1874 te Rijswijk geboren. Na gymnasiale opleiding te Katwijk zette hy zijn studies voort te Leiden, waar hij in 1899 promoveerde tot doctor in de rechtswetenschappen. In 1907 werd hij benoemd tot lid der Gedeputeerde Staten van Zuidhol land en in 1912 tot president van den Hooioraad der St. Vincentiusvereenlging, in welke functie hy veel en bel angry k charitatief werk verrichtte. Sinds 1923 was hy curator der Universitelt te Leiden, terwyi hy sinds 1931 deel ultmaakte van het Algemeen College van Toezicht. Bystand en Advies op het Ryks Tucht- en Opvoedingswezen. De overledene behoorde tot de Malteezer rid ders en ontving vele hooge onderscheidingen. Jhr. von Fisenne ruste in Gods vrede. Na Haar oproep betreffende gees telijke en moreele herbewapening dansuiliar de Nederlandsche studenten aan de Ne derlandsche unlverslteiten en hoogescholen; dat zy, gevolg gevende aan Uwer Majes teits oproep, gericht tot het Nederlandsche volk, in het byzonder tot de Nederlandsche jongeren, op 31 Augustus 1938 en laatsteiyk op 27 Januari 1939, betreffende de geeste- lyke en moreele herbewapening, met ter- zydestelling van alle, ook in de studenten wereld bestaande, verschillen, in het belang van het Nederlandsche vaderland, op Initia tief van de Koninkiyke Utrechtsche studen- ten-vereeniging tot vrywillige oefening in den wapenhandel, aan hunne eensgezind heid wenschen uiting te geven door Uwe Majesteit de verzekering aan te bieden van hunne offervaardige aanhankeiykheid en trouw; weshalve zy getuigen van hun standvas- tigen wil om in het belang van 's Ryks on- afhankeiykheld te doen, hetgeen Uwe Ma jesteit van hen zal verlangen, en om mede te dragen aan de lasten, welke Uwe Majes teit zich genoopt zal zien aan het Neder- De tegengestelde belangen tusschen Antwer pen en Rotterdam zyn steeds een struikelblok geweest die de onderhandelingen zeer bemoel- lykten. Het vastleggen van de juiste verhoudin gen zal ongetwyfeld een stimulans zyn om ook andere kwesties die er nog tusschen de beide landen bestaan afdoende te regelen 23 Maart stonden voor den Haagschen kan tonrechter. mr. B J. A. A. ter Veer, de drie bestuurderen van de soclété anonyme ..Fatum'* gevestigd te Etterbeek by Brussel, terecht. Door middel van spaarstrooken. welke hier te lande werden uitgegeven door de spaprbrlefbank ..De Toekomst", zou .Fatum” de wet tot regeling van de Staatsloterij ontduiken. De gemachtigde van de drie verdachten, mr J. H. Rolandus Hagedoom. ontkende in zyn uit voerig pleidooi, dat de betalingen hier te lande geschiedden, hetgeen ten laste was gelegd Voorts betoogde pleiter, dat slechts de verdach te Ch. voor vervolging In aanmerking kwam en niet de verdachten Ch.D. en J. De Haagsche kantonrechter heeft thans schriftelyk vonnis gewezen. Hierin wordt het verweer, als zouden de afkoopsommen alleen te Fkussel betaald zyn, verworpen, daar de houders van de spaarstrooken tegen inlevering daarvan te 's-Gravenhage een bepaald bedrag aan geld ontvingen. Ook het verweer, dat de verdachten Ch.D. en J. niet strafbaar zyn, daar zy slechts in naam mede-bestuurderen zouden zyn, wordt ongegrond verklaard, daar niet gebleken is, dat het. feit buiten toedoen van deze personen is geschied, hetgeen verelscht is De minister legde den nadruk op het groote belang van het accoord voor beide landen. Noch Nederland, noch België heeft over de getroffen regeling te klagen en evenmin is er voor een van de beide landen reden om in een overwinningsroes te zyn. Het is een byzonder verheugende factor, dat de besprekingen, die oorspronkelyk slechts het vraagstuk van de ..surtaxes d'entrepót” tot on derwerp hadden, konden worden uitgebreid tot de kwesties van de Rynvaart-premies en den tusschen Antwerpen en Rotterdam heerschenden tarievenstrijd. Zoo kon men tot drie beiangryke resultaten komen. Vooreerst zullen, rooals reeds gemeld, de Nederlandsche havens vrygesteld worden van de door Frankryk geheven surtaxes d’ongine et d'entrepót. Vervolgens is er een regeling tot stand gekomen waarby België In t heffen van zyn Rynvaartpremies voor den tyd van tien Jaar gelimiteerd wordt, waar tegenover Neder land de verplichting op zich heeft genomen om gedurende datzelfde tijdsverloop af te zien van het toekennen van premiën op 1 vervoer af komstig van of bestemd voor den Ryn En tenslotte zal binnen zeer korten tyd een gemengde Nederlandsch-Beigische commissie by een komen die met den meesten spoed voor stellen zal doen met betrekking tot vastlegging van de Rotterdamsche en Antwerpsche haven- tarieven. De kwestie van de vrystelling der surtaxes verelscht weinig toelichting. Voldoende zy dat het de bedoeling is om deze vrystelling gelei- deiyk te doen verloopen. De goederen afkomstig uit de Nederlandsche overzeesche gewesten zul len reeds vanaf het in werking treden der over eenkomst vry van rechten zyn, terwyl na ver loop van vyf Jaar de vrijstelling volkomen is. De premiën welke de Belgische Regeering verleent voor het vervoer langs den Ryn van bepaalde goederen zullen het totale bedrag van 16.400.000 Belgische francs niet mogen over schrijden. Hiervan mag ten hoogste 4.000.000 bestemd worden voor het vervoer stroomaf waarts. Bglgië zal verder geen premiën toeken nen aan goederen, welke die thans niet genieten. te Delftsche studen- Roomsch Katholieke studentenver- Delftsche vron en socletas stu- Wy vernemen uit goede bron, dat Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers. bisschop van Haarlem, aan de eerw. zusters CarmeJitessen te Egmond aan den Hoef toestemming heeft verleend tot den bouw van een Carmel op IJsland. 12 Juni as. zullen de eerste drie zusters uit den Egmondschen Carmel naar Ijsland vertrek ken. In totaal aan loon 83.256.470, aan andere kosten 34 968.755, en 79 043.825 als subsidie voor de loonen. Dit onderzoek heeft de regeering de over tuiging gegeven, dat aan het arsenaal van mid delen, waarover zy beschikt, om de ontwikke ling van Met bèdryfsleven te bevorderen, be hoort te worden toegevoegd, voor die gevallen waar de verkrijging van blyvende werkverrui ming by onderzoek van het betreffende project redelykerwyze te verwachten Is, het middel van flnancieelen steun voor vestiging en verbetering van het industrleele en vei keersapparaat, bin nen de grenzen van het te besparen bedrag aan werkloozenzorg. Ingediend is een wetsontwerp tot verhooging van het crediet voor werk verruiming met f 30 millioen. Voor zooverre voor de verwezenlyking van deze gedachte, ook formeel, de medewerking van de Staten-Generaal noodzakelyk is, wordt met kracht en voortvarendheid aan de voor bereiding van de daartoe strekkende maatre gelen van wetgevenden aard gewerkt. Intusschen behoeft de functlonneëring van de organisatie, zooals deze is gedacht, op de tot stand koming der evenbedoelde wet niet te wachten, al zal die organisatie dan voor- loopig als ryksdivnst moeten worden opgezet deiykerwyze mag worden verwacht, dat zy in den loop van 1939 en 1940 in uitvoering zullen kunnen komen, worden verstrekt. Volgens dit overzicht zyn de subsidies voor de loonen van deze objecten als volgt: Ontginning f 19.665.895.herontginnlng 4.838 820. verbeteren cultuurgrond 1 2.306.150, algemeen cultuurtechnische werken f 2.549330, ontwatering 12521.365; verruimen van de markt 2319.000, aanleg en verbeteren boseb 5986515. aanleg en verbeteren wegen f 10.321.765. rioleeringswerken f 1.179.690. land aanwinning 3.585.050. grlnt-exploitatle 100.000 kubieke meter 278.090,—, ruilverkaveling f 1.600970. baggerwerk 255.280. aanleg en ver-" betering kanalen f 2.61721C, Inpolderlngswerken 1 442.760. bouwryp maken van grond 107920. dyken. kaden en duinen afgraven en egaliseeren 150 H.A. 2.025 640. Maaswerken, ophoogen ter reinen en inzaaien 150 H A. bemesten en onder houden 400 H.A. (in 1939 wordt 300 HA. cul tuurgrond gewonnen) 8-0.000, diverse werk zaamheden 4.463 375. Deze herziening kan slechu worden gehand haafd. zoolang bedoelde verhouding gedurende één jaar 21 pet. niet zal hebocn bereikt. De diverse herzieningen zullen geschieden door een gemengde Neder'andsch-Belgische com missie waarby in een eventueele arbitrage procedure is voorzien. Het bestuur der stichting .Passiespelen Te gelen" heeft Witten Donderdag in een zitting, welke den geheelen dag in bes’ag heeft geno men. de rollen voob de passiespelen In 1940 ver deeld. De voornaamste rollen zyn: Christus: P Oehlen. Maria N. Cremers. Jo hannes: P Noten. Petrus-, A. Franssen, Judas* J. Verstegen. Martha: Mia Noten. Maria Mag dalena: T Huberts. Caiphas: H. Thissen. Anr nas: G. Denessen Nicodemus: Fr. St roeken Hzn.. Joodsch hoofdman; P. Delvaux, Moeder van Judas; J. Bors. Pilatus: O Thissen. Hero- dus: Job Noten, PTOcula: A. van Gerven, Cen- turio: H. Cremers. Veronica. J. Delvaux. Jo seph van Artmathea; Fr. Stroeken Fzn., Pro- loogzegger: L. Nbten. Reizegster van de wyze Maagden; mevr. A Rutten—Welens. Reizeg ster van de Dwaze Maag dén: J. Koppers, Maria, zuster van Martha: Z. Bors. In totaal zullen aan deze passiespelen onge veer 450 spelers hun medewerking verleenen. Stoffelijke resten Nederlandsche slachtoffers in ons land Drie bestuurders van „Fatum” tot zware straffen veroordeeld ne Excellentie minister Patyn was vriéndelijk een uiteenzetting te geven van den inhoud en de betee kenis van de voor onze havens en met name voor' Rotterdam zoo 'belang rijke overeenkomst. Kort na aankomst van oen Prins verscheen een der nieuwste Fokkerproducten, de G 1, bo ven Schellingwoude ep voerde een reeks adem benemende stunts ult?welke *n uitstekenden in druk gaven van de buitengewone vllegcapaci- 1 el ten van dit gevechtsvliegtuig. Nu eens dook de G 1 loodrecht tot dicht boven het water om dan weer pyisnel omhoog te schieten tot in de laaghangende wolken. Toen de G 1 na zyn demonstraties weer ver trokken was, werd het nieuwste watervliegtuig, waarvan Juist dezer dagen weer 31 exemplaren zyn besteld, de T 8 W naar bulten gebracht. Tevoren had Z. K. H. in de vllegloods het toe stel zoowel van bulten als van binnen bezich tigd, daarbtf voorgelicht door de heeren v. Tijen, onder-directeur en Ir. Vos en RoozenScboon van de Fokkerfabrieken. Om 5 minuten voor half vier verliet de T 8 W de vllegloods en taxiede over t water van het Buiten-IJ om zich met een snelle start in het luchtruim te verheffen. Vanaf den steiger volgde Prins Bernhard, die gekleed was In een grijze regenjas en een plat ten gleufhoed droeg, de verrichtingen van het toestel. De'T 8 W maakte slechts een korte demon stratievlucht. Na ongeveer 10 minuten daalde het vliegtuig freer op het Buiten-IJ en keerde te rug naar den stelgrif. Om even over half yier begaf Z: K. H. zich weer aan boord van de motorbarkas, vergezeld van de heeren der Fok ker-fabrieken. Met den prinselyken standaard voorop, een matroos staande met den haak voor en een met den haak achter, voer de boot terug naar de Oranjesluizen. Hier had zich inmiddels de schooljeugd van Schellingwoude verzameld, welke den Prins harteiyk toejllchte. Deze begaf zich In zyn auto, welke voorafgegaan door motorpolitie onmlddellyk daarop wegreed. Het bezoek van den Prins, waaraan tevoren geen bekendheid was gegeven, duurde onge veer vyf kwartier. Tydens de demonstratie vluchten was het weer droog, zoodat de ver richtingen der vllegtuigeh goed te volgen wa ren. Voor de biyvehde werkverruiming hebben deze gelden slechts zeer geringe beteekenis. Met alle kracht moet daarom er naar worden gestreefd, oe uitgaven voor openbare werken meer en meer te doen plaats maken voor uit gaven, waaruit niet alleen tydelyke werkver ruiming resulteert, maar waardoor daarnaast vooral blyvende werkverruiming wordt verkre gen. Leidt dit streven, dat de regeering krach tig wil bevorderen, tot hqt verhoopte resul-' taat, dan mag worden aangenomen meoe rekening houdende met het feit, dat een be- langryk gedeelte van het. voormelde bedrag nog niet is verwerkt dat voor het Werkfonds met hgt nu aangevraagde bedrag en de voor melde bearagen van resp. f 17.6 en f 4 millioen voor de daar genoemde Amsterdamsche plan nen voor gerulmen tyd zal kunnen worden vol staan. De overweging van een en ander Is aanlei ding geweest, om. in de lyn van het reeds eer der uitgevoerde onderzoek omtrent ae moge- even- Grondslag gelegd voor hartelyke samenwerking tusschen Nederland en België en opzichte van het buitenland speelt de N. 8. B.-j>ers hetzelfde belachelijke en onwaardige spel. De draaierijen van zelfs ir. Mussert per soonlijk ten aanzien van de gebeurtenis sen In Tsjecho-Slowakije hebben wij reeds voldoende aan de kaak gesteld. Maar nu heeft de N. S. B.-pers naar aan leiding van den uitslag der verkiezingen In België opnieuw getuigenis afgelegd van haar volkomen richtingloos oppor tunisme. Toen de Rexisten onder leiding ran Léon Degrelle succes boekten en met het fascistische Italië aanpapten, ver leende de N. 8. B.-pers hun hier te lan de luidkeelsche supportersdiensten. Nu de Rexisten een nog meer verpletteren de nederlaag hebben geleden dan de N. 8. B. bij de laatste verkiezingen ten onzent, Juicht diezelfde N. 8. B.-pers over die nederlaag en wordt de Rexpartlj, uoeger hooglijk geprezen om haar fascistische tendenz,- verguisd als de draagster van de Belgische eenheidsge dachte, waarover thans het nationaal- socialisme met zijn volksche idee triom feert. Als vertegenwoordiger van het volksche nationaal-sociallsme wordt thans Grammens op het papieren N. 8. B.-schild geheven, totdat natuurlijk ook deze weer eens een politiek échec zou lijden. Dan wordt er weer een ander Idool Etaoeht. Deze verbijsterende verloochening van den aanvankelijk verheerlijkten Léon Degrelle en de karakter- en be- Pnsellooze wijze, waarop de N S. B haar politieke sympathieën verplaatst naar het haar het best schijnt uit te komen, moeten ons aansporen om bij de komende Statenverkiezingen de N. 8. B. •H* per uit de oude politieke mod dersloot gehaalden os de verkiezings- afena is binnengereden, nóg dieper in het zand te laten bijten dan de laatste •naai. Misschien zullen we het dan bele- yen, dat de N. 8. B.-pers zichzelf en haar •dRemeenen leider verloochent gelijk zij met den onfortulnlijken Rexist heeft gedaan. olijn kan by hoog en laag beweren wat hy wil, de andere ministers kunnen met klem verzekeren, wat willen, er is en bhjft een aantal 11e- (jen. die de leden van het kabinet Indi vidueel en gezameniyk biykbaar minder geloofwaardig vinden dan den eersten den jlechtsten leugenaar. Dat Is natuuriyk nlet aardig tegenover de regeering, maar wél aardig is, hoe de oppositioneele par tijen niet alleen elkander, maar soms ook xichzelf tegenspreken en daardoor K)f nog veel ongeloofwaardiger worden dan zy de regeering trachten te maken, joo is het b.v. een by velen en verschil lenden geliefde sport naar scherpe en on overbrugbare tegenstellingen te zoeken in het huidige positief Christeiyke kabi net. dat telkens opnieuw zyn homogeni teit heeft beleden en ook by herhaling heeft bewezen zooals b.v. toen minister Slotemaker de Bruine leeiyk in het n»uw dreigde te geraken. De breede-ba- tis-liberalen stellen den in hun politiek byxiend oog bedenkeiyk versmalden Co- iyn gaarne voor als een cellulairen ge vangene van de Roomsch Katholieke Staatsparty. De ..Katholieke ministers vyn dan de cipiers, die ordening als ge- vangenistucht willen opleggen en met het welvaart verhietigende vlammen zwaard van protectionisme de poort be- «aken van het gesloten vryhandelspa- radU« De soclaal-democraten daarente gen zien de katholieke ministers mln of meer als gedroogde en geplette bloe men tusschen de volgecyferde blaad jes van het stevig dichtgedrukte huishoudboekje van minister de Wilde. Coiyn zyn handteekening als heeft gezet. Maar het bontst maken het de N. 8. B.-ers, die onlangs een vérrassende vondst deden by hun halsstarrig kablnettologisch onderzoek. Niettegenstaande het dictatoriale pre- eidentcommissariaat van de R. K. Staatsparty in de N.V. Politieke Par tijen., waarover zy ach en wee roepen, ontdekten zy een diepe kloof tus schen Coiyn en Goseling eenerzljds en Patyn en Steenberghe anderzyds. De pro-Britsche minister-president zou met den van het Duitsche en „Nederland- sche” nationaal-sociallsme gruwenden minister van Justitie een antl-Dultsche kongsi vormen tegenover dMF^lfstan- digheidspolitiek voerenden minister van Buitenlandse he Zaken en den minister van Economische Zaken, die niet blind is voor het economisch belang van goede betrekkingen met Duitschland. Waarom de N. S. B. minister Romme, die toch Nederlandsche arbeiders naar Duitschland stuurt, niet by het team Patyn-8teenberghe Indeelde, vormt weer een van die politieke onbereken baarheden, waardoor de draaierige en draaierig makende N. 8. B. uitmunt. Toen minister Steenberghe naar de Leipziger Messe ging en In Beriyn met djn Duitsche collega's ging praten, juich te de N. S. B.-pers, dat nu het anti-Duit- sche front Coiyn-Goseling was doorbro ken en minister Steenberghe genoot no lens volens de beden kelijke eer van een goede pers by de Mussertianen. Ellacy, van langen duur was dit niet. Want nau welijks was de inhoud van de nieuwe Ne derlandsch-Dultsche handelsovereenT komst bekend geworden, of de N. 8. pers spuwde weer vuur en vlam, omdat haars inziens door dat nieuwe verdrag de Nederlandsche land- en tuinbouw terwllle van de Nederlandsche industrie zou zyn „verraden.” Naar wij vernemen zal in Augustus as. het nieuwe kanaalvak UtrechtJutphaas van het AmsterdamRijnkanaal voor de scheepvaart worden opengesteld. Het schutten in „Oog in Al” te Utrecht komt dan ie vervallen en de Ryn- schepen zullen rechtstreeks van Amsterdam naar Vreeswyk kunnen varen. Een aeer groote tydwinst zal hiervan het gevolg xyn. Op 8 Maart J.l. deelde nïinister van Buuren in zyn memorie van antwoord op de begroeting van Waterstaat aan de Eerste Kamer mede, dat het kanaalvak UtrechtJutphaas vermoedelyk In September zou worden opengesteld. Nu dit reeds In Augustus kan geschieden.vdemonstreert het wel den spoed, welke by den aanleg van het kanaal betracht wordt. iJE°ereen ’oor stortingen op 7. 8 en 11 April verplichtingen, luidende in: Reichsmarken f»*, Lires ƒ990. De studenten, aan de ryks-unlversiteit te Leiden: Leidsch studentencorps; Roomsch Katholieke studenten vereeniging ..Sanctus Augustinus”; Vereeniging van vrouwelyke studenten te Lelden; socletas studiosorum reformatorum en unitas studioso rum Lugduno Batava; aan de rijks-universlteit te Groningen: Gro ninger studentencorps. „Vlndicat atque polit”; Roomsch Katholieke studenten-vereenlglng ..Albertus Magnus”; Gronlngsche vrouwelyke studentenclub ..Magna Pete”; socletas studio sorum reformatorum; aan de ryks-unlversiteit te 1 Utrechtsch studentencorps; Roomsch lleke studentenvereeenlglng Veritas"; heelkundige studentenvereeniging mes”; Utrechtsche vrouwelyke vereeniging; socletas studiosorum rum: unitas studiosorum Rheno Traiectlna en de Utrechtsche indologen-vereeniging; de gemeenteiyke universitelt te Amster- socletas Katho- Thomas vrouwelyke stu dentenvereeniging en unites studiosorum Am- stelodamenslum aan de vrye universitelt te Amsterdam: stu dentencorps ..Nil desperandum Deo duce”; aan de Technische hoogeschool te Delft: Delftsch studentencorps; tenbond eenlging ..Sanctus Vlrgilius”; welyke studentenvereeniging dlosorum reformatorum; aan de Nederlandsche handelshoogeschool te Rotterdam: Rotterdamse!) studentencorps; R. K. studentenvereeniging ..Sanctus Laurentius”; Rotterdamse!)», vrouwelyke studentenvereeni ging; socletas studiosorum reformatorum en Rotterdamse!) studentengezelschap: aan de Roomsch Katholieke Keizer Karel- unlversitelt te Nymegen: Nymeegsch studen tencorps ..Carolus Magnus"; aan de Roomsch school te Tilburg „Sint Olof”; de Haagsche De regeering heeft hlerby in hel byzonder op het oog objecten, welke van groote beteekenis zyn voor de Industrleele en verkeersontwikke- ling van ons land, doch die w?gens de byzon- dere moeilijkheden van de periode, waarin een afzet moet worden opgebound, zonder tman- cieele tegemoetkomingen van overheidswege niet tot stand komen Voorts heeft zy op hel oog objecten van industrie-vestiglng en -ver betering In sterk door werkloosheid getroffen gebieden. In de derde plaats denkt zy aan de oprichting van centrale werkplaatsgebouwen voor industrleele kleinbedryven In de groote steden. Voor wat betreft de verbetering van het verkeersapparaat, heeft de regeering in het byzonder op het oog den scheepsbouw, waar, biykens Ingestelde onderzoekingen, door finan cieele medewerking van overheidswege verdere blyvende werkverruiming zal zyn te bereiken

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5