Beginselen der landbouwcrisis- politiek ROOD 3" ORANJE 2< ARMZALIG Int. Vrouwenliga te Rome RADIO REDE MINISTER STEENBERGHE WOENSDAG 12 APRIL 1939 %T nd CT. Telefoneer niet te veel De 45.000 onvindbaar Arbeider onder zware baal bedolven BEVEROL BOERDERIJ IN VLAMMEN VOOR DE SLA-TEELT Belangrijke proeven te Naaldwijk IN HET HOL VAN DEN LEEUW OP SLAG GEDOOD Verkeersongeval te Den H Clearingkoeraen Militaire maatregelen en verkiezingen Re gee rings-ingrijpen was noodig Ons land is goed vertegenwoordigd Giftmengster tot tien jaar veroordeeld Geaprekken van militaire zijde mogen niet worden vertraagd Maatregelen zullen zeker nog geruimen tyd noodig zyn Verdachten giateren voor den officier geleid Schipperen tusschen boer en conaument HULP-POSTBESTELLER GEARRESTEERD SPELEND VAN STAPEL BUIZEN GEVALLEN 79-jarige vrouw verbrand Het meerendeel der opgeroepenen ia nog niet kieagerechtigd By het aanmaken der kachel vatten haar kleeren vlam ONDERZEEBÓOTEN NAAR OOST EN WEST Kardinaal Pizzardo celebreert eer lof by de opening van het vierjaarlykach congrea DREIGEND „RAND-GEVAAR” NA 100.000 KILOMETER Slachtoffer waa oogenblikkelyk dood Kleine jongen aan de gevolgen overleden A 1 1 correspondent seint on» de genomen van KARELI Vette tlng tot Zijn reel is Dit van (den Ons land is beroemd om zyn sla-cultuur en nagenoeg geheel West-Europa wordt van Ne derlandsche sla voorzien. Uit een en ander blijkt, dat aan de landbouw- crisis-maatregelen zeer doelbewuste richtlijnen ten grondslag 'liggen, waaraan sedert het uit vaardigen van de tarwewet 1931 is vastgehou den. ge- ge- Als verdacht van talrijke diefstallen uit post pakketten is te Den Bosch gearresteerd de hul]>- besteller der posterijen aldaar A. M. T. Een huiszoeking leverde veel bezwarend ma teriaal op. Het onderzoek wordt voortgezet. binnen bleek I er dier n hoek .e Van zieken, motor- lestraat. scha&I- militair De Belgische meisjes verschenen in het wit, de Hongaarsche in wit met rood. De leidsters der Spaansche vrouwelyke jeugdbeweging droe gen de nationale mantilla en zoo zagen wy nog de vertegenwoordigingen uit Frankrijk, Enge land. Australië, Lltauen. Mexico en Luxemburg. Uit China was de dochter van den beroemden voorman der Katholieke Actie in China. Lo Pa Heng, die vermoord werd, gekomen en uit Guadeloupe kwam ’n negerlnnertje. uit Brltsch- Indië een vrouwelyk afgevaardigde In typiscn Britsch-Indisch costuum. In verband met de moeilijkheden op het ge bied van oen afzet in het buitenland zijn te vens verschillende maatregelen genomen om onzen uitvoer nog in zoo goed mogelyke banen te lelden. De maatregelen ter verbetering var de kwaliteit zyn hierbij van veel beteekenis. SEMARANG, 11 April. (Aneta). De raad van justitie veroordeelde C. E. K., wegens po ging tot moord op haar echtgenoot door het toedienen van warangan (arsenicum), tot tien Jaar gevangenisstraf onder aftrek van den tijd doorgebracht in preventieve hechtenis. Aan den anderen kant wordt van landbouw- zijde wel beweerd, dat hetgeen de boer voor zijn producten ontvangt, niet meer is dan de wereldmarktprijs. Ook dit is niet juist. Bjj de steunverlening gold het beginsel van steun aan het product, onafhankelijk van den toestand van den producent. Daarom besloot de regeering tot het verlee- nen van steun, om den landbouw voor onder gang te behoeden. De middelen hiertoe wilde zij in hoofdstak verkrijgen door de landbouw producten met een heffing te belasten, waar door de prijzen zouden stijgen. Dit was volkomen gemotiveerd, aangezien de prijzen zoodanig waren gedaald, dat de consu ment er abnormaal profijt van trok^Jerwyl de boer zelfs de kosten van voortbrenging nog niet vergoed kreeg, een ook sociaal niet* te recht vaardigen toestand. Immers omstreeks een derde van de geheele bevolking is direct of indirect van den landbouw afhankelijk. Bovendien zou aan het economisch bezit van Nederland groote schadj zijn toege bracht, Indien vruchtbaar bouw- en weideland braak kwam te liggen, om van de gevaren, we.- ke uit een dergelijken toestand in geval van oorlog voor de voedselvoorziening van ons volk zouden ontstaan, niet te spreken. Men ziet daarbij voorbij, dat deze maatrege len geen extra-belastirig beteekénen. maar dat zjj dienen om té voorkomen, dat de consument ten koste van den boerenstand van de abnor maal lage prijzen zou proflteeren. Zondagmiddag is te Dén Haag op d< van den Bezuldenhoutscheweg en de de Boschstraat de 64-jarige mej. M. E.[ A_ (Ut de Johannes Camphuisstraat. by het (an den ryweg aangereden door een der en op slag gedood. Haar stoffelijk overschot is naar huls aan den Zuldwal overgebracht, rijder, de 24-jarige J. R. V. uit de kreeg een lichte hersenschudding wonden aan het gelaat en is naar I hospitaal vervoerd. als b.v. brood op andere wyze in prijs te doen stygen, bereikte men. dat eenerzyds de consu ment voor de producten zooveel mogelyk de Nedcrlandsche productiekosten betaalde en anderzyds gelden beschikbaar kwamen om aan den boer voor zyn producten een zoodanige opbrengst te verschaffen, dat zyn productie kosten werden goed gemaakt (z.g.n. rlchtprys). Van de zijde der consumenten is op de land bouw-crisismaat regelen vaak de critiek uitge oefend. dat zy de kosten van levensonderhoud hebben doen stygen. Deze critiek is niet bil lijk. De twee beginselen maatregelen zyn dus: De volgende voordracht, waarby de be langrijkste vraagstukken op het gebied van den akkerbouw zullen worden behandeld, zal op Vrydag 14 April ’s avonds van 77 30 uur over de drie zenders worden gehouden. Tenslotte betoogde de minister, dat het groo te doel, hetwelk met deze maatregelen werd beoogd, het in stand houden van den Nfder- landschen landbouw, ongetwyfrld is bereikt. Konden in het begin bij gebrek aan financiën nog vaak niet de productiekosten ten volle wor den vergoed, zooals b.v. by de zuivel, de laatste jaren is hierin aanmerkelyke verbetering geko men. Hoewel door den terugval der prijzen in de loop van 1938 de huidige opbrengsten wat mind r gunstig zullen zyn, kan men toch zeg gen, dat sinds het begin der crisis een belang- ryke verbetering In de opbrengst Is Ingetreden Maandagavond hield de minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steen berghe. zyn eerste lezing van de vier, welke hy aan de landbouwcrisispolitiek zal wyden. In deze eerste lezing gaf hy een algemeen overzicht van de redenen, die de regeering tot haar maatregelen hebben genoopt, hun inhoud en hun doel Onze Romeinsche ddll April* Dinsdagochtend vroeg is in een woning aan het Zuideinde te Delft de alleenwonende 79-jarige weduwe v. d. H. in brand geraakt en om het leven gekomen. De vrouw wilde met petroleum de kachel aanmaken en daarby hebben haar kleeren vlam gevat. Een buurvrouw, die door rookwolken werd gewaarschuwd, ging de woning a en doofde de vlammen. - Het slachtoffer echter reeds te zyn overleden. Het lyk is naar het Gasthuis te Delft overgebracht. Spreker verwachtte, dat deze maatregelen nog geruimen tyd noodig zullen zyn. By intrekking van den prijsstelt zou het landbouwbedrijf weer met verlies wérken Slechts by verbetering van de internationale toestanden zou er kans komen op beëindiging van de landbouw-crislsmaatre- gelen. De regeering is echter bezig te trachten eenlge verandering in den vorm te brengen, daar zy overtuigd is. dat aan het huidige ambtelyke gecentraliseerde systeem van uitvoering belang rijke gebreken kleven en het gevaar dreigt, dat de landbouw verleert op eigen beenen te staan Het ligt dan ook in het voornemen der regee ring by de bepaling en uitvoering der maat regelen meer en meer terug te treden en het georganiseerde landbouwbedrijf zelf de regelin gen in handen te geven. Waartoe het eigen or ganen zal moeten vormen Wellicht zal dan ook een betere beloonlng in den landbouw kunnen worden bereikt. Met den wensch. dat de landbouw van deze mogeiykheden op juiste wyze gebruik zal ma ken besloot de minister deze eerste voordracht. De vrouw, die 145.000 uit de safe Van een. ouden heer, met wlen zy in de hoofdstad lo geerde, heeft gehaald en de 35-jarige veekoop man, die ervan wordt verdacht haar tot die daad te hebben aangezet, zyn Dinsdag voor den Officier van Justitie geleid. Gedurende de Paaschdagen zyn beiden aan een langdurig verhoor onderworpen. De vrouw beweert, dat zy het geld van den man heeft gekregen en haar vriend houdt vol niets van de zaak af te weten. Waar het geld geborgen is, is voor de politie nog een duister punt. De vrouw wenscht er zich niet over uit te laten. Het departement van Defensie doet het ver zoek, dat eenieder zich by het voeren van te lefoongesprekken zoowel wat aantal als wat duur van de gesprekken betreft tot het uiterste zal beperken, daar het anders nood- zakeiyk zal zyn over te gaan tot uitsluiting van een groot gedeelte van de aansluitingen van de telefoongebruikers. Dit verzoek wordt gedaan teneinde gesprekken, welke van mili taire zyde moeten worden gevoerd, niet te ver tragen. In verband met de oproeping der grens- bataljons is de vraag gerezen, welke voorzie ningen dienen te worden getroffen in verband met de verkiezingen voor de Provinciale Staten op Woensdag 19 April. Naar men ons mededeelde, heeft het meeren deel der opgeroepenen den kiesgerechtigden leeftyd echter nog niet bereikt. Vooi degener. die wel hun stemplicht dienen te vervullen, worden op het departement van Binnenlandsche Zaken maatregelen beraamd om dezulken daar toe in de gelegenheid te stellen. 2. De consument moet voor de produc ten zooveel mogelyk de Nederlandsche pro ductiekosten betalen. den de oppervlakten, welke met aardappelen, warmoezerygewassën of bloembollen waren be- teeld. ingekrompen, bet aantal eieren, dat men in de broedmachines mocht inleggen, beperkt, enz. Voorts werd door heffing) n by invoer zoo wel' Invloed op den prijs als op de ingevoerde hoeveelheid ultgecefendby den Invoer van fruit en warmoezerygewassen b v werd met de heffingen beoogd het buitenla ndsche product zooveel mogelijk van de binnenlandsche markt te weren, als dit voor den afzet van Nedtrland- sche groenten en fruit noodig is. De opbrengst van de invoerheffingen b v. van de granen dient dan voor het financieren van steunmaatregelen op andere producten. De maatregelen toch zyn er op gericht den boer zyn productiekosten zooveel mogelyk te vergoeden en waar deze kosten in ons land in het algemeen hooger liggen dan in de overige landen, ontvangt de boer dus ook meer dan den wereldmarktprijs. Boter kost b.v. op het oojjenblik op de wereldmarkt pl.m. 0.80 per Kg., de Nederlandsche boer ontvangt echter een prijs van pl.m. ƒ145 in den winter en pijn. 1.30 in den zomer. voor de uitreis van de bestaande uit Hr. Ms. Ook voor de producten, die ter vervanging van de voortbrengselen van landbouw kunnen die nen. bleken op dtn duur byzondere voorzienin gen noodig. Zoo moesten, toen de boter duur der werd, om te voorkomen, dat margarine, vet ten en oliën als vervangingsproducten te veel gekocht zouden worden, deie producten ook be last «orden. Uit deze heffingen kon weer de steun aan de veehouderij worden betaald. By steun naar behoefte zou de mogelykheid worden geopend, dat de ryke boer of onmid- deliyk zyn bedrijf zou verpachten aan een pachter, die wel voor steun in aanmerking kwam, of zyn grond braak zou laten liggen. Voorts heeft steun naar behoefte eenigszins het karakter van armenzorg, en voor den al- gemeenen toestand en de geestesgesteldheid op het platteland zou dit zeer ongunstig zyn. Het karakter van bedryfssteun is dan ook gekozen en behouden. De vermindering van afzetgebied maakte be perking van de productie noodzakelyk. Zoo werd voor het vee een teeltregeling vastgesteld, wer- 1. De boer moet zooveel mogelyk zyn productiekosten vergoed krygen. Het programma van het congres bestaat uit twee deelen. Het eerste deel van het program bevat een aantal vergaderingen van de vrouwe- lyke katholieke jeugd, het tweede gedeelte het eigenlyke congres. Het eerste deel werd van daag geopend met een plechtig Lof in de kerk van de H H. Dominicus en Sixtus en met n ver gadering in de aula van het Angellcum, het college der Dominicanen te Rome. Hft plechtig Lof werd gecelebreerd door Z. Em. Kardinaal Pizzardo als hoofd van het Centraal Bureau der Katholieke Actie. Assistentie verleende hm o m. mgr. J. H E. J. Hoogveld, aumönier conseil van de U.I.L.F.C. In de aula van het Angellcum sprak Kardi naal Pizzardo en na hem Kardinaal Dolcl. be schermheer der liga. Daarna werd gesproken door mej. C. de Hcmptlnne, presidente van de jeugdsectie van de U.I.LF.C. Vervolgens werd door de gedelegeerden der verschillende landen een beknopt overzicht gegeven van de ontwik keling der vrouwelyke jeugdbeweging in deze landen. De groote aula zal wel zelden plaats geboden hebben aan een zoo fleurig en enthou siast auditorium als vandaag Een en dertig landen hadden vertegenwoordigsters gezonden en velen van hen verschenen In uniform of na tionale kleederdracht. terwyi alle vertegenwoor digingen -een vlag hadden meegebracht. Op den duur bleek, dat de prysval geen voorbijgaand verschynsel was, maar een gevolg van belangryke structureele veranderingen in de economische politiek van verschillende lan den. Vroegere afnemers van onze landbouw producten legden zich zelf op den landbouw toe. andere landen zooals b.v. Australië, Nieuw- Zeeland en Canada kwamen meer en meer met hun producten ter West-Europeesche markt. Door al dergëlijke verschuivingen waren de normale prijsverhoudingen verbroken en wa ren ook belangrijjtek biiltenlandsche afzetgebie den voor onzen landbouw verloren gegaan. Met het oog op al die omstandigheden dien den verschillende maatregelen getroffen te worden. Ten einde den boer den richtprijs voor zyn producten te waarborgen zyn verschillen de wegen gekozen. Voor sommige producten werd dit bereikt met een toeslag op den prys Voor granen is een ander systeem genomen, nj. betaling eener heffing by den Invoer, het z.g.n. prijsverschil, waardoor de prys van het binnenlandsche graan ook automatisch ver hoogd wordt. Eveneens zyn door blnnenland- scfie heffingen prijsverhoogingen bereikt. M O l *1 E V AN O L r - r is w*1 geen politieke party, die haar campagne voor de komende X-d Statenverkiezingen op zóó’n armza lige wyze voert als de N. 8. B. van Ir. Mussert. Zij heeft niets beters weten te doen dan den reeds in verren staat van ontbinding verkeerenden stokouden „Oss” uit de politieke moddersloot te halen om met dlt onwelriekend cadaver poli tieke vliegen van een zekere soort te zanfcen. Van verschillende zijden werd ons een brochuurtje toegestuurd, geti teld: ..Kent gij de waarheid over Oss?”, dat uit niets anders bestaat dan uit in de N. S. B.-pers reeds gepubliceerd schimp- en scheldproza over de affaire Oss, en dat eindigt met de opwekking: N. 8. B. stemt Vlekke Ltfst 4. Het heeft geen zin en het lust ons ook niet voor de zooveelste maal al de leugens en fantas- teryen van deze N. 8. B.-brochure, te gaan weerleggen en bestrijden. Wie ook de waarheid over Oss moge kennen, de N. 8. B. in ieder geval niet. Slechts op twee vetgedrukte passages in dit pamflet, welke wij in hooge mate karakteristiek achten voor de weergaloos onbeschaamde onwaarachtigheid van den jnhoud, willen wij de aandacht vestigen. De eerste luidt: .Jntusschen is, de persvrijheid in den eenlg juisten zin van de mogelijkheid om voor waarheid en recht op te komen vernietigd, althans wanneer bij dat op komen voor waarheid en recht overheids personen zijn betrokken.” Deze zin slaat letterlijk en volkomen op den toestand in landen, waar het na- of een dergelijk sy- met autoritaire gelijkschakeling taar de ién alsof dng zou By de keuze van dit beginsel heeft de re geering zich laten lelden door verschillende motieven. Dinsdagavond om zeven uur bemerkten de kin deren van den landbouwer Gieles aan de Hut- straat te Oss, die alleen thuis waren, dat in het achterhuis van de boerderij brand was uitge broken. Onmiddeliyk waarschuwden zy de bu ren, waarop deze een deel van het vee uit de stallen wisten te redden. Inmiddels breidde het vuur zich snel uit. De gealarmeerde plaatselijke brandweer slaagde er niet in de boerderij te behouden. Deze werd ge heel een prooi der vlammen. Eenlge varkens en een aantal kippen, die niet tydig in veiligheid konden worden gebracht, verbrandden. Ook de inboedel en eenlge landbouwmachines Werden door het vuur vernield. De brandweer wist de naastgelegen boerde rijen voor het vuur te beschermen. Op één boe renhofstede waren de vonken reeds overgeslagen, doch het Ingrijpen van de brandweer voorkwam erger. Er werd slechts groote waterschade aan gericht. De vermoedeiyke oorzaak van den brand is kortsluiting. De aangerichte schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. .lange en i Katbo- i en wel rstel van jntele en srAietaJea, werken- wies de vak het communisme. De vrouwelyke Katholieke I Actie moet doordrongen zyn van den geest val bed, opoffering en boete. Z.Em. stelde zijl hoor de H. Catharine van Siena ten voor! De Kerk, aldus de Kardinaal, roept in <L tyd, evenals in dien van de kruistochten,' om de krachten van alle klassen. Hy eindigde 'zyn ede met de ontroerende uitspraak, dat H van overtuigd was. dat de meisjes, die Hy zoo heerlyk enthousiast voor zich zag. Chri stus zeker getroost hebben in het oogenblik van - grootste lijden. Kardinaal Dolcl zeide in zyn kortere r ede. dat het apostolaat der aanwezigen zeer vreugde bereidde aan den H. Vader .Wiens Ze gen dat apostolaat vergezelde. Hierop aansluitend zeide de presidente, nej. De Hemptinne, dat de jeugd vastbesloten steeds harder te arbeiden en zich strikt te 1.ou den aan de pauseiyke richtlynen. In gevoel ode woorden herdacht de presidente den overli den Paus Pius XI. die in 1926 aan de taugdsi ctle lande U.I.L.F.C. zyn goedkeuring schi>nk.(oor het overige was haar rede gewyd aan het rerk dat in den afgeloopen tijd verricht werd, wiar- by zy het werk van het Uniebestuur kensch itste als instrueerend, niet directief. Met de gedachte Het apostolaat der verovering in de velden het apostolaat” besloot zy haar rede. Dit thema zal heden en Donderdag in i meene en sectievergaderingen vm alle z ■vorden belicht. Vaak werd getwyfeld, of dit systeem wel juist is en of de steun niet afhankelyk moest zyn van de omstandigheden, waarin de boer verkeerde. Onder het huidige systeem krygt immers de welgestelde boer voor zyn produc ten naar verhouding evenveel steun als zyn arme buurman. Dinsdagnacht is te Stolwyk Ingebroken bjj •en gemeente-veldwachter Van Rojjen, by wlen °°tvreemd zyn een gouden armband, een gou den horloge en een beursje met ongeveer f 10 inhoud. Toen de veldwachter met de oproepingskaar- **n voor hen, die tot de grensbataljons behoo- **n, in net dorp was om deze te bezorgen, heeft •en inbreker kans gezien door openschulving VKn een raam aan de voorzyde van zyn woning **n den Goudschen weg binnen te dringen. meegenomen te hebben wat hy van zyn J*dlng vond, is hy door de achterdeur vertrok- De vrouw van den veldwachter sliep en n*Jt van het gebeurde niets gemerkt. P* ongewenschte bezoeker heeft geen spoor •«htergelaten. Koersen voor stortingen op 12 April tegen i luidende in: Reichsmarken l 75.63 en Lires f 90. Door nu verschillende producten als b.v. boter, rund- en varkensvleesch, suiker, met een heffing te belasten en andere producten zoo- Maar. zonder chauvinisme, de Nederlandsche vertegenwoordiging was een der fleurigste en meest imposante van het congres. Wy zagen een dertigtal meisjes van de K.JJ4. uit het aartsbisdom Utrecht, voorts K J.V.-erz' uit e Den Bosch en Breda en Roermond, catechisten 7° van Mgr. Frencken en een vertegenwoordigingaD van de Graal, bestaande uit de dames dr. L. r. Kersbergen, R. Donders, O. Sauterel en O. Krynen, met aan het hoofd directeur A. M. A. Vollaerts. Onze vertegenwoordiging maak te een zeer kwieken en levendig-enthousiasten indruk. tionaal-sociallsme «teem 1 van de pers heeft gezegevierd,Jn: N. 8. B. wil het doen voorkorten de zin op ons land van toepaisir lijn. Dat de N. 8. B.-pera dag in dag uit voort mag gaan met haar onverantwoor delijk den volksgeest vergiftigend ge- i schrijf weerlegt in tastbare feiten dag in dag uit de leugenachtigheid van deze domme en onhandige suggestie. De tweede zin uit deze brochure, die de moeite van het citeeren waard is, luidt „De ware persvrijheid is de vrijheid van een groot corps zich van hun hoége roeping bewuste volksgenooten, om hun vollf naar eer en geweten voor te lich ten omtrent alles wat voor het leven van dit volk van belang Is.” Deze zin slaat hoegenaamd niet op de landen, waar het nationaal-soclalis- me of een dergelijk autoritair systeem heeft gezegevierd, want in die landen bestaat een persdwang, waaraan een groot corps van tot papegaaiendienst verplichte volksgenooten op straffe van broodroof onderworpen is, een pers dwang die vaak tegen eer en geweten en vooral beter weten in alles voor het volk laat verdonkeremanen, wat den machthebbers niet aangenaam is, en een caricaturale voorlichting laat ge ven, welke dat volk van geheel de we reld moet vervreemden en In een staat van volstrekte geestelijke slavernij moet brengen. Deze twee bewust, maar dom mislei dende uitspraken disquallflceeren dit Oss-pamflet voldoende om het met een gerust geweten aan de vuilverbranding, toe te vertrouwen en het vaste voorne men te Wettigten den verspreiders ervan by de komende verkiezingen een ge lijke afstraffing toe te dienen als die. welke Léon Degrelle in België ontving. Het reisprogramma groep onderzeeboot) n, O. 13 en O. 14, naar Curasao onder bevel van den luitenant ier. zee le kl. H. Tichelman luidt als volgt: r Woensdag 12 April vertrek Nieuwedlep, Don derdag 20 April aankomst te Casablanca. Za terdag 22 April vertrek van Casablanca en Don derdag 11 Mei aankomst te Curacao. Het reisplah voor Hr. Ms. „O 16”, onder be vel van den luitenant ter zee der le klasse P A. Mulock van der Vlies Bik. voor een reis naar Nederlandsch-Indlë, via Kaap de Goede Hoop, luidt als volgt: Vrydag 28 April vertrek uit Nieuwedlep Woensdag 3 Mei aankomst te Lissabon. Woens dag-10 Mei vertrek uit Lissabon, Vrydag 9 Juni aankomst te Kaapstad. Woensdag 21 Juni ver trek uit Kaapstad. Woensdag 28 Juni aankomst te Durban. Dinsdag 4 Juli vertrek uit Durban. Zaterdag 29 Juli aankomst te Batavia. Gemiddeld worden 200 mlllioen kroppen sla in ons land geteeld, waarvan 125 mlllioen uit het Zuid-Hollandsche glasdistrict afkomstig zyn. Voor het overgroote deel bestaat onze sla- teelt uit glassla. hetgeen het Westland een soort van monopolie geeft. Engeland en Duitschland biyven onze groote afnemers van dit product, daar deze landen zelf geen uitgebreide glascul tuur bezitten. De economische beteekenis van deze glascultuur is voor Neuerland zeer groot. De sla-telers in ons land worden echter ge handicapt door het feit, dat de 31a slechts jp nieuwe gronden geteeld kan worden. Na twee jaar kan de tuinder de sla niet meer in dezelfoe kas telen, daar het product dan begint te „ran den". Dit ..randen" kenmerkt zich door een bruinen rand In het hart van de krop en gaat langzamerhand over in geheele verrotting. Hierdoor «orden jaarlyks duizenden en no. cens duizenden kroppen sla geheel waardeloos Langen tyd heeft men de oorzaak van dit ,xan- geweten. Na langdurige proefne- den proeftuin van het Zuidhol- glaadistrlct te Naaldwyk is de ryks- tuinbouwconsulent Ir. J. M Riemens erin ge slaagd de oorzaken vaat deze ziekte op te spo ren. Dinsdagmorgen deelde genoemde rijkstuln- bouwcoasulent on» den uitslag der genomen Vrijdagmiddag was* de 5-jarige W. Boender, wonende aan den Plèinweg te Rotterdam, aan het spelen op een terrein aan het Amelandsche Plein aldaar, waar een aantal rioolbuizen lag opgeslagen. De jongen is van een der buizen afgeva'len en kwam met het hoofd op den grond terecht. Hy klaagde over hoofdpijn en werd door zyn zusje naar huis gebracht. Daar de pjjn erger werd, achtten de ouders het noodzakeluk een dokter te waarschuwen, die constateerde, dat het Fmgetje een schedel- fractuur had bekomen Per auto van den OOD is het kind naar het ziekenhuis aan den Cool- slngel vervoerd, waar het Zondag is overleden Dinsdagmiddag is in de groote pakloods van de N.V. v.h. weduwe D. 8. Schuppen 8c Zn. Vee- nendaalsche sajet- en vyfschachtcnfabrleken te Veenendaal. een doodelyk ongeval gebeurd. De 36-jarige N. Schoenman. gehuwd en vader van twee kinderen, was bezig met het verplaat sen van groote balen wol, toen plotseling eer van de zware balen, wegende 500 kilogram, aan het rollen ging. Hy werd door de baal getrof fen en ernstig aan het hoofd gewond. Genees kundige hulp mocht niet meer baten, het slachtoffer overleed eenige oogenblikken na het ongeval. By het begin riep de presidente iedere ver tegenwoordiging van elk land af. waarop teder rechtsprong. Allen kregen een hartelUk applaus, maar de Nederlandsche meisjes kregen wel een heel extra applausje. Toen de Spaansche jeugd leidsters opsprongen groeide de begroeting aan als een ovatie. Men begreep, dat hier de jeugd stond, die op de puinhoopen en na een langen tyd een nieuwe generatie zou vormen. Op bet podium bevonden zich bil den aanvang ox Kardinaal Pizzardo. de monseigneurs Hoogveld en Eras en mevr. Steenberghe Engerlng, presl oc nte van de UJX.T-C, Na zyn rede verliet Kardinaal Pizzardo de vergadering en daarop trad Kardinaal Dolcl binnen. Iets later verscheen ook de generaal der Dominicanen, pater Gillet O P. Kardinaal Pizzardo wees er in zyn 1 ontroerende rede op. dat de vrouweiyké lieke Actie twee vormen moest kennen op de eerste plaats bevordering en her den familie-zin en ten tweede de mo geesteiyke hulp aan fabrieks- en ateliei in het algemeen aan meisjes uit den den stand. Vooral voor deze laatsten Kardinaal op het verderfelyk gevaar i den” niet mingen op landsch proeven mede, die voor tuinbouwend Nederland van gsoot belang is. Uit deze proeven is gebleken, dat het randen by sla veroorzaakt wordt door een te lage vochtopname in betrekking tot de verdamping Overtreft de verdamping dus de vochtopname, dan treedt er rand op. De proeven hebben uitgewezen, dat het heel goed mogelyk is om behooriyke sla te telen oj> oude gronden, mits de bemesting, de zout- concentratie - in den grond, juist is. Op den proeftuin is gebleken, dat de geldende methode onder de kweekers, om het randgevaar tegen te gaan, niet de juiste is. jaar zal het rand-gevaar voor de sla- telers in ons land byzonder groot zyn, daar de oogsttijd een paar weken later zaL.vallen dan in andere jaren. Deze verlating is een gevolg der vorstperiode. Juist deze twee weken zyu critiek, daar het onder 1 glas dan steeds war mer wordt, waardoor de verdamping van he* gewas toeneemt en de grond droger wordt. D» kans op „rand" is dus dit jaar by zonnig weer zeer groot, hetgeen duizenden en nog eens dut zenden kroppen sla waardeloos zou kunnen ma ken. Het behoeft geen betoog, dat de tuinders na de catastrofale gevolgen der vorstperiode geen nieuwe ramp kunnen dragen. Ir. Riemens deelde ons mede, hoe dit gevaar voor een groot deel kan worden voorkomen door de verdamping te verkleinen of te beper ken. De tuinders dienen er voor te zorgen, dat de grond in een goede conditie is. Verder moet gemest worden met hoog geconcentreerde mest stoffen. In tegenstelling met de oude methode dienen de kweekers by zonnig weer niet ruimer te gaan luchten, doch het glas met krytwit af schermen en zoo noodig wat over de sla t* broezen. De heer Riemens toonde vervolgens verschil- i lende kassen met sla. die duldelyk da juistheid verplichtingen van zyn conclusie demonstreerden. L'Unlon Internationale des Ligues Fémini- nes Cathollques (U.I.L F C houdt deze week te Rome haar vierjaarlyksche congres. By deze liga ayn vele milUoenen vrouwen uit alle deelen van de wereld aangesloten en daar by haar de kwaliteit wedyvert met de kwantiteit harer leden kan men het congres beschouwen als een wereldgebeurtenis van de eerste orde. De minister gewaagde van de algemeene be langstelling voor de landbouw-crlsismaatregelen. begrypeiyk, omdat iedere Nederlander er den invloed van ondergaat, niet alleen de boer, de tuinder, de bollenteler, de boom- en bloemen- kweeker, de kippenfokker, de haring- en gar- nalenvisscher (ook de visschery valt onder deze maatregelen), maar ook tql van handelaren en fabrikanten, zooals de graanhandel, de mar garine-, vet- en olie-industrie, de in- en uit- voertiandel van landbouwproducten, terwyi we gens den invloed dien deze maatregelen op den prys hebben, ook de consument dagelijks de werking ervan ondervindt. De aanleiding tot het regeeringslngrypen in het licht stellende, herinnerde spreker aan den prUwal der landbouwvoortbrengselen in de laren 1929-1931. Zoo daalde de buitenlandse!» tarwe op de Amsterdamse!» en Rotterdamse!» markt van f 14.75 per 100 kg. In 1927 tot f 12 25 tn 1929. tot f 9 67 In 1930 ën tot f 5.55 in 1931 En de inlandse!» rogge op de Groningse!» markt zakte van f 9.36 in 1929 tot f 4.76 in 1931, terwyi ook by de veehouderij en de zuivel de prijsdébAcle zich weldra deed gevoelen, varkens, die In Rotterdam in 1929 nog f 0.83 per kg. levend gewicht opbrachten, deden in 1931 f 0.43, in 1937 zelfs slechts f 0.28. De wereld marktprijs voor boter verminderde van f 2 04 tot f 0.95 per kg. in de Jkren 19291932, daalde verder tot f 0 60 in 1933 en tot f 0 44 in 1934 De groote nood, waarin de landbouw door deze sterke prysdallng kwam, deed verwachten, dat. Indien geen maatregelen tot hulp genomen werden, de geheele boerenstand in Nederland ten onder zou gaan en het land weldra braak zou komen te liggen met zeer funeste gevolgen voor geheel Nederland, tenzy men al of niet rechtstreeks by den landbouw was betrokken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 13