de van I De luchtroovers Hoitika van het verschil met 1914 z De verdubbeling „Territorials Hetgezantohapbjj m den daa F 750.- den H. Stoel En de „drie procent DROGE KEEL door over warme tremen, bioscopen, oeoorf etc.? Verucht de keel, alvorens het een verkoudheid 'K-ordt.met de medicinale f. ,'TRÖOW* k. KERK De diefstal cheepsrecht VICKS HOESTBONBONS Engeland heeft twee legers: het Regular en het Territorial Army lSTA4T f WOENSDAG 12 APRIL 1939 Lpril pril pril w- i RIT5EMA STOFZUIGERS 1 f» ■n de chul- pril pril pril Dril Gouden kloosterfeest ver wijzen hadden gegeven. 7 INMrtft vërboden) Die Delftsche Sanghers Oudheidkundige vondst doer Parcy King voorkwamen. ’t zaak, om er een loopje mee te eerwaarde (Wordt vervolgd) A Van het zeemans. Portugeesch. doorspekt met allerlei vreemde woorden, begreep Plet niets; hjj stond daarom op en besloot eens een kijkje In de stad te nemen. Het huisje waar ze waren, was niet veel meer dan een vierkante, groote kist van leem en wat latten en de zolder waar Plet zat, wend gevormd door een soort zeil over wat staken gespannen. en ofschoon man sterk, ontza gwekke nde bQ wcOas v«® «en ha®4> •a® vaag «C «a® oog. «erin, Iring- no- r J. i F tri 'Tt "i i »a»v^ Klooster jubileum in de missie by Hoorn de i den ree kt Ge- nkele van lm. pro- iten- iten- I. B. i te oofd- fries- plge oefenplaatsen wenden’ 'diom beschikbaar gesteld. natiën" Engeland en Vereenlgde Staten begre pen beter, hoezeer zij „thuis hooren" by de kroning van het Hoofd der Katholieke Kerk, die Christus predikt aan de wereld. En van algemeen menschelljk standpunt uit lijkt het bijna harteloos, niet mee te leven In de alge- meene, luid uitgesproken verwachting, dat de nieuwe Paus met den Invloed, waarover hij én door zijn waardigheid èn door zijn persoonlijke gaven beschikt, den zoo begeerden vrede onder de volken zal trachten te herstellen. s ATTY"* A n/"\RTKTE'°Pdltbladingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen p *7Cï"} bü levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door by een ongeval met nrn Al sl ,r. t\ lil IN r*< O ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeenngen 4 OU»“ verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen JT 4 ülr.“ doodeiyken afloop AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UIT ERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL Het besluit der regeering heeft ook een groote binnenlapdsch-polltieke beteekenis. Op verster king der landstrydmachten werd aangedrongen lang vóór de jongste crisis uitbrak. Wij moeten niet vergeten, dat. vóór de verhoudingen een no scherpe wending ten kwade namen, de toestand reeds een paar maanden lang zeer gespannen was. en dat in het bijzonder de Engelsch-Duitsche betrekkingen bijna alles te wenschen overlieten. In Engeland won de over tuiging veld, dat München niets anders dan een adempauze geweest was, en dat van deze pauze gebruik gemaakt moest worden om zoo vel de militaire als de diplomatieke positie des lands onnoemelijk te versterken. Hieraan schonk de regeering al haar aandacht en zeker niet «onder succes, maar van alle zijden werd er toch op aangedrongen dat door een stelsel van verplichte deelname aan de nationale verde diging den „dlctator-landen" de overtuiging zou worden bijgebracht, dat zij in geval van agres sie de geheele Britsche macht tegenover zich touden vinden. De uiterste consequentie van ruik een stelsel was militaire dienstplicht, en deze werd bepleit door een deel der conserva tieven, en men neemt aan dat mannen als Eden, Winston Churchill en Duff Cooper, zon der het woord „conscriptie!' te bezigen, in wer kelijkheid toch streefden naar haar invoering. De oppositie. Oftrhoon voorstandster van de grootst mogelgjke versterking der strijdmacht, was principieel tegen conscriptie in vredestijd gekant, en op dit punt harmonieerde zij blijk baar met 'e regeering. Dienstplicht is in strijd met alle Engelsche opvattingen en tradities; heel het openbare leven in Engeland wordt beheerscht door vrij willig dienstbetoon. Toch won een door zoo in vloedrijke mannen geleide beweging, onder den dring van de politieke gebeurtenissen der laat ste weken, voortdurend terrein en wij mogen •annemen, dat zij thans gefnuikt is door het besluit tot verdubbeling van de volle oorlogs sterkte van het territoriale veldleger. Met „volle oorlogssterkte” wordt niet bedoeld, dat dit leger numeriek de sterkte krijgt, die het in geval van oorlog hebben zou; het is zelfs niogeljjk. dat, al blijft de vrede bewaard, een nieuwe versterking tot 500 000 man noodzake lijk geacht zal worden. Het wil zeggen, dat te vens de geheele militaire organisatie gebou wen, oefenplaatsen, kampen, militaire fabrie ken. bewapening onmiddellijk opgevoerd zal worden tot het hoogere peil, en wel in overeen stemming met de eischen van oorlogs-, niet van vredestijd. De beteekenis van de uitbreiding blijkt reeds hieruit, dat het nieuwe territoriale leger meer zal kosten dan het heele Britsche leger drie of vier jaren geleden. In vredestijd heeft Engeland twee legers, het Regular Army of .„staande leger" en het Ter ritorial Army, aldus genoemd, omdat het be stemd ia voor de verdediging van het binnen land (dus van Britsch „territory"). Het Regular Army doet, behalve in Groot Brittannië. dienst In Indlë, in de koloniën en Protectoraten, en ook In bultenlandsche oor- n „Studiën” schrijft D. L. de Jonge 8J. onder den titel „Het eenlge middel” een beschouwing over de betreurens waard ige Nederlandsche ontstentenis bij de Pauskroning’ en een pleidooi voor het nerstel van een vaste diplomatieke ver tegenwoordiging ten Vaticane. Wij geven dit oordeel van „Studiën”, waarmede wij volkomen Instemmen, hier onder in zijn geheel weer. Fred Gruber slenterde door het Museum als een bezoeker die door een stortbui overvallen in het gebouw dekking zoekt, totdat de regen heeft opgehouden en schijnbaar de schilderijen bewondert. --v. Maar als de zaalwachters Fred niet konden zien, begluurde hü meer van nabij de schilder stukken der groote meesters. Aan het zangtournooi. dat Zondag 16 April as. in de Stads Doelen te Delft zal worden ge organiseerd ter gelegenheid van het eerste lus trum der Mannenzangvereeniging ,.Die Delft sche Sanghers zullen meewerken de Kon. Zangvereeniging Breda's Mannenkoor”, Kon. Zfcngvereenlging ..Schiedam's Mannenkoor ..Or pheus”, Mannenkoor .Apollo" uit Rotterdam en da jublleerende vereenlging. Na gfloop van dit zangersfeest zal het be stuur van „Die Delftsche Sanghers" in Stads- Doelen reclpleeren. By het uitvoeren van restauratie-werkzaam- heden in een oude woning aan de Vlamingstraat te Delft, heeft men een aantal gouden en zil veren munten gevonden, welke datieeren uit 3e 16e eeuw. „Het zal moeilijk zijn." meende hij. „We zullen afwachtenMaar wie zal Fred Gruber belet ten uit te voeren, waar hij zijn zinnen op gezet heeft?" Fred verliet het Museum. HU had al een plan gevormd. „Er is genoeg geschreven en gesproken, door katholieken en niet-katholleken, over het treu rige feit, dat ons land afwezig is gebleven bij de kroning van Pius XII. om met aekerheld te kunnen vaststellen, dat de schuld hiervan niet ligt bij het Nederlandsche volk. Niet bij de 37 procent katholieken, zooals van zelf spreekt, en evenmin bij de 63 procent andersgezinden. met aftrek van eenlge groepen, wier gezamen lijk percentage met 3 eerder te hoog dan tè laag geschat wordt. Algemeen was onze be langstelling in de pauskeuze, algemeen de over tuiging, dat deze keuze in onzen tfjd van over wegend belang is voor de geheele menschheKl, algemeen de instemming, waarmede de uitsla? der keuze is begroet. Onder dit drievoudige epaicht heeft het Nederlandsche volk zich spontaan geschaard onder de overige beschaaf de volken» der wijde wereld Welke is dan de reden, waarom het niet stond geschaard onder de meer dan vijftig volken, die door speciale gezantschappen of door schriftelijke geluk- wenschen hun hulde aan; den nieuwen Paus op den dag zijner kroning mochten aanbieden? Van nationaal gezichtspunt bekeken is he, beschamend: weg te blijven bjj zulk een zeld zame gelegenheid, waar verreweg het grootste gedeelte der wereld vertegenwoordigd is. Weet men hier soms niet, met welke glimlachjes dergelijkeafwezigheid in zoo’n internatio naal gezelschap wordt opgemerkt? Onder godsdienstig opzicht maakt een geloovlge natie, nota bene een in Christus geloovlge natie, een zonderling figuur in den hoek van het moham- medaansche Turkije, het heldensche Japan en Thans wordt zulk een leger in vredestijd ge schapen. Wgt toen onder de moeilljkste om standigheden gedaan moest worden dat wil zeggen: terwijl een oorlog in vollen gang was geschiedt thans terwijl de vrede nog voort duurt. De Graafschaps Bonden, die de aanwer ving plaatselijk organiseeren, zijn onmiddellijk aan het werk getogen, en de eerste resultaten schijnen hoogst bevredigend te zijn. Voorloo- Nog dienzelfden dag ging hij bij een oud- kleerkooper binnen, waar hjj een fluweelen jasje, een zwart zijden strik en flambard kocht. Bij een anderen uitdrager kon hij een schilders ezel bemachtigen en ln.,een warenhuis schafte hij zich de verdere schildersbenoodigdheden aan, waarmee hij den volgenden morgen naar het Museum stapte, om daar van het een of ander doek een reproductie te maken. Fred Gruber was van voorname afkomst en had een zeer verzorgde opvoeding genoten. Ook schilderen behoorde hiertoe. Toen zijn ouders stierven, kreeg hij een groot fortuin in handen, dat hij echter door eigen toedracht verloor. Het einde was het verkeeren in kringen waar hij niet thuis hoorde Steeds lager en lager zonk hij. totdat hy. betrokken in verschillende in braken. daarvoor eenlge jaren gevangenisstraf opliep. Nu had hij het land, waar men hem volgens zijn meenlng. zoo onbarmhartig behandeld had. verlaten. Hier in de groote wereldstad, waar niemand hem zou kennen, wilde hij opnieuw z()n geluk beproeven Na hier en daar rondgekeken te hebben, zocht hü een plaats uit. die hem bijzonder gunstig scheen, om zijn plan te volvoeren De wachter, die schijnbaar poolshoogte kwam nemen nu een hem onbekend schilder zijn tenten in het Museum kwam opslaan, groette hij met een vriéndelijk „goeden morgen" en begon, om zijn vertrouwen te winnen, een ge- moedelijk praatje met hem Weldra was Fred met de wachters bevriend en Het men hem rustig werken. Na enkele da gen kreeg hij tot zijn groote spijt gezelschap Een jonge vrouw, gevolgd door een man, die schjldersgerief droeg, plaatste zich in zijn na bijheid en begon, zonder hem eenlge aandacht te schenken, eveneens te schilderen. Die stilzwijgendheid beviel Fred niet en wei bel god-looae Sovjet-RuslandDe „protestante dra probeerde hjj met haar in gesprek te ko men. Jjetgeen dan ook door zijn knap uiterlijk, zooals hij vermoedde, gelukte. Mlnny Wils, zooals zij zich voorgesteld had. was zeer spraakzaam en scheen Fred in de hoogste mate te boeien, zooals hü voorgaf. Samen bespraken zü hun werk en soms kwam Mlnny naast hem staan, om zün kunst te be wonderen, of zü vroeg hem een inlichting, waar-, door hü genoodzaakt was naar haar copie te komen kyken. Ze houdt van me. dacht Fred. Hierin heb ik al mijn doel bereikt. Als ik haar vraag met mü te trouwen, dan stemt ze beslist toe. Maar zoo ver mag je het niet laten komen. Fred, waar schuwde hü zichzelf. Je hebt haar als hand langster noodig. meer niet. Zü moet voor jou de kastanjes uit het vuur halen. Zü moet zorgen dat jü. als de berichten over den diefstal in de dagbladen geluwd zün. in een ander werelddeel je leven van eertüds kunt hernemen. Je weet bü wlen Je het onmiddellük van de hand kunt doen. Je weet dat je geen gevaar kan dreigen. Den morgen na het gebeurde zit je hier te schil deren, of er niets gebeurd is. Hebben de wach- ters-den diefstal nog niet, ontjfekt. dan, mbaar JÜ ook maar niets te merkep. Geen slapende honden wakker maken. Fped Hü wachtte Mlnny nu voortaan aan den in gang van het Museum op en nam dan aan stonds haar schildersdoos van haar over. Hü drukte een kus op haar hand, die zü hem toe stak. Fred ging nog verder en noemde haar Intusschen, het feit is geschied. Ongedaan ■naken is onazzgclyki Maaw««aorkomen kan worden,-dat het zieh herteaMt. Het eenlge mid del daartoe ls-^ht*r, teilen grannie, weHte de 3 procent, waarop w(j hebben gewezen, blük- baar nog in onze „natie" uitoefent, dat een blüvend gezantschap van Nederland bü den Heiligen Stoel, zooals wy dat vóór 1870 hadden, wordt hersteld.” 1 Was nog geen half zeven Zaterdagmorgen, toen Cullingwood de bel van dominee Baillie's pastorie opnieuw deed weergalmen. Hoe ge waagd Margaret t plan ook vond toen zü er eenmaal haar goedkeuring aan had gehecht, verleende zü ook haar volle medewerking. Dit verklaarde de aanwezigheid van de heeren Hol liday en Barber op dit vroege morgenuur. Zü hadden zich in een goedkoop, stemmig confec tiepak gestoken, droegen een zwarten bolhoed en schoenen met vierkante neuzen. Op X oog verschilden zü in niets van den doorsnee- detective, zooals Scotland Yard ze bü honder den telt. Toch waren deze jonge mannen nog nimmer op menschenjacht geweest, zelfs niet in de zeer ondergeschikte functie van drijver Frank Holliday was een neef van Margaret studeerde medlcünen en kon vodT'een avon tuurtje op elk uur van den dag of den nacht gevonden worden. Zün vriend Dick Barber deed in dat opzicht voor hem niet onder. Keith stelde hen voor als zyn assistenten. De Chrichton maakte haar hand onmld- dellük los met een gebaar, alsof ze door een kil reptiel was aangeraakt. Ze zag Carline strak aan En in dien blik wds iets, dat Cullingwood zich zelf peed geluk wenschen, dat hy daar niet als bruidegom stond De uitdrukking in Sybil's oogen kon niet direct wraakzuchtig ge noemd worden, evenmin dreigend, zelfs niet boosaardig, 't Leek hem. alsof zü een doode aanzag, die haar volmaakt onverschillig liet. Keith kon 1 juiste woord er niet voor vinden Doch hü wist, dat op dit moment Sybil Chrich ton haar gedragslün had vastgesteld, en 1 voorspelde Carline niet veel goeds. Dominee Balllie schraapte de keel. In afwach ting of nog meer onderbrekingen zouden vol gen. Niets van 1 tooneel ontging Cullihgwood Nog gras t oogenbHk, om tusschenbeiden te tre den, niet aangebroken, maar hy voorvoelde, dat t zich niet lang zou doen wachten. De geestelijke sprak weer. .Alvorens u. Eric Carline, en u. Roberta Falkner, in den echt te verbinden, ben k verplicht, de gebruikelüke vragen te stellen is een van uw beiden een tot dusver verzwegen beletsel bekend, dat een wettelüke huwelyksverblntenis in den weg staat? k Verzoek u. niet onmiddellük daarop te antwoorden, maar eerst met uw geweten te rade te gaan. De tweede vraag luidt: is iemand aanwezig, die een dusdanig bezwaar, of dusda nige bezwaren kan aanvoeren, waardoor moet worden afgezien van X sluiten van een huweiyk tusschen Eric Carline en Roberta Falkner? Dat hü dan nu spreke, opdat hy zich later niet te verwüten heeft, de waarheid verzwegen te heb ben!" „Onze beurt is gekomen!” fluisterde Culling- wood. Hy stapte de consistoriekamer In. ge volgd door Margaret, Holliday en Barber ,Jk heb bezwaren, eerwaarde!" riep hü met stem verheffing uit „De dame, die zich Roberta Falkner noemt. heet in werkeiykheid Sybil Chrichton!" Strakke, doodelyke stilte trad op deze woor den in. Een moment genoot Keith van t too neel. dat aan dramatisch effect niets te wen schen Het. Dominee Baillie stond bewegingloos als een standbeeld. De mond van koster Wilson viel wüd open; de man vergat, hem weer te sluiten. Hy had dus niets anders te doen, dan zich onder het zeil door te werken, aan zün handen te gaan hangen en zich te laten zakken. Zelfs voor een kleinen jongen als hü. was het een sprong van niets, maar als je je naar beneden laat gUjden, moet je zorgen, dat je op deij grond terecht komt onder God geen gezag. op wezig. De eerwaarde heer BailUe volgde ditmaal niet 1 gebruikelijk ceremonieel. Hü was op zün hoede, wilde eerst de kat blikbaar eens uit den boom küken. (Van onzen Londenschen correspondent) De diepe .indruk, welken de onverwachte mededeeling van Chamberlain betreffende de uitbreiding van het territoriale veldleger tot 340.800 man een sterkte van 26 divisies soowel in als bulten Engeland gemaakt heeft, is toe te schrüven aan verschillende oorzaken. De voornaamste daarvan is van zuiver polltle- ten aard. In geen land immers kan men er than* nog aan twyfelen, dat de Britsche regee- riiig vast besloten Is haar nieuwe bultenland sche politiek van „collectief verweer”, welke het onmlddeliyke uitvloeisel is van de Iniyvlng van ftjecho-Slowaküe, te steunen door middel van sen gewapende macht, die zoo zy tegen alle hoop In niet preventief mocht werken, geducht genoeg is om Engeland in staat te stellen on- middeliyk ten volle deel te nemen aan een gewapend conflict. De maatregel is de militaire aanvulling van een politiek, welke de laatste twee weken eenlgszins vaag leek, maar omtrent welker aard thans niemand meer In het on- eekere verkeeren kan. zy staarde er eenlgen tüd op. Haar oogen verwydden zich, zy boog zich iets naar voren, als wilde ze van dichtby eemge woorden letten, die haar niet duidelük voorkwamen. Toen strekte zü eensklaps een hand uit. Carllne. die haar onafgebroken beloerd had. stak vlug papier weer in den binnenzak, vóór zy 't had kunnen aanraken. t „Een oud gebruik, zooals 'k zei een oud familiegebruik." herhaalde hy. „Na afloop van de plechtigheid komt 't document in bezit vim de jeugdige echtgenoote." Hu nam een hand van 't meisje in de zyne. „Je weet er toch im mers alles van? Ni de plechtigheid eerder niet.” Sybil naam van zün aanstaande vrouw Roberta Falkner opgegeven." „k Wist wel, dat k den schavuit Juist be oordeelde.” antwoordde Keith. „Waar Eric Car line verschünt, kan je den stormbal hyschen weest op uw hoede!" De eerwaarde heer Baillie knikte langzaam, „k Hoop van harte, dat die twee zich tüdig bedenken en er by de trouwerij niets scheef gaat, zooals u 't uitdrukte. Een huwelük is een te verheven i1, nemen.” „Volgens de mü ter hand gestelde stukken is deze dame Roberta Falkner, geboren te Durham 2 Januari 1916. U bent Eric Carline, wonende in deze gemeente, geboren 19 Mei 1893. Zoo is 't Immers?" „Zeker!" antwoordde Carline fier. bevestiging bepaalde zich tot een Sybil's hoofdnik. „Beiden bent u meerderjarig en in bezit van uw volle verstandeiyke vermogens. U kunt alzoo zelf beslissen over 't sluiten van een huweiyk, zonder toestemming van ouders of voogden noodig tte hebben. Allereerst moet u kort en klaar,, met ja of neen, de volgende vraag be antwoorden: Eric Carline. neemt u Roberta Falkner tot uw wettige vrouw?” ,4a!” „En u, Roberta Falkner, verkiest u Eric Car- Hne tot uw wettigen echtgenoot?” 't Meisje zweeg. Plotseling riep zy uit: „Eerst moet ik 't zien, Eric! Eerst moet ik 't zien!” Carline haalde de schouders op. Een trek van verveling gleed over zün gezicht. Daarna glim lachte hü- 't Was voor dominee Baillie de eerste aanwyzing, dat hier inderdaad iets niet in den haak moest zün. Hü huiverde onmerk baar op 1 zien van dien glimlach koud, valsch, sinister. ,,'t Is een eigenaardig gebruik in de familie,” legde Carline den geestelüke uit. .Jeitelük een dwaasheid, maar van geslacht op geslacht wordt er de hand aan gehouden. Och...." Hü schokschouderde, haalde een enveloppe uit den binnenzak, maakte voorzichtig 1 zegel los en hield vervolgens Sybil Chrichton 'n papier voor- By den dood van Pius XI woel in Den Haag van Bultenlandsche Zaken de vlag halfstok. Dat was betamelük. evenals onze vertegenwoor diger bü zün uitvaart, omdat een souverelne vorst, wiens internuntius bü het Nederland sche Hof is geaccrediteerd en tot wlen wy in goede verstandhouding staan, was overleden. De konsekwentlë elschte, dat wü ook bü de kroning van zyn opvolger de gewone eer be- De administrateur der St. Jansstichtlng te 's-Hertogenbosch, frater M. Amadeüs, hoopt In het klooster aan den Papenhulst daar ter stede op 21 April as. zün gouden kloosterfeest te vieren. dragen en deze, zooals hü opzettelyk al een paar maal gedaan haf!, vergeten haar te ge ven. wanneer zü op dé tram stapte Later hadden ze toen om hun verstrooidheid gelachen. Zün horloge wees half drie Nog één uur be dacht hü. dan gaat ae naar beneden. „Ik moet eens even oploopen liefste." zei hü tot Mlnny „Mijn beënen zün stüf van 't zitten." „Zoo’n oude man ook.” plaagde ze. Hü ging bü verschillende wachters een praatje maken en toen zyn horloge half vier aanwees, nam hü zün plaats weer In. Het groote oogen- bllk brak aan Alles zou naar wensch gaan: er waren Zeer weinig bezoekers en de wachters, aan de aanwezigheid van Mlnny en hem gewoon, kwamen niet eens meer een oog in het zeil hou den. Neuriënd begon Mlnny haar gerief In te pak ken en ging, als naar gewoonte, naar beneden, aan hem overlatend haar doos mee te brengen. Doch een oogenbHk later was ze al,terug, op den voet gevolgd door twee wachters, die hem aanstonds vastgrepen, terwül Mlnny hem met een revolver dreigde, zeggend: .Handen op, Fred Gruber. Dacht jé. dat wü je den tüd zou den laten, om met dat mes die kostbare schll- derü uit de lüst te snüden?” „Wat heeft dit te beteekenen?” vroeg hü. Een Fred Gruber, of liever Fred Bauer brengt niet weken in een museum door enkel en alleen om copies te malen," antwoordde Mlnny Wils. Een Fred Bauer nirt niet met een vrouw, als hü er voor zichzelf geen belang bü heeft En waarom verandert men van naam. als men niet ongekend wenscht te blüven? Je wilde van mün afwezigheid gebruik maken het doek uit te snü den en het dan In m n schildersdoos stoppen, nietwaar? En ik zou jouw buit in veiligheid heb ben moeten brengen; Jü zoudt vergeten mü de doos te geven, zooals meer gebeurd is. Maar Fred Bauer weet misschien niet dat er tegen woordig vrouwelüke detectives zün. waaronder ook ik behoor?” Fred Bauer laat zich zoo maar niet van gen." siste hü en trachtte zich los te rukken. Mlnny Wils dreigde: „Ik waarschuw je. Ik zal niet aarzelen te schieten, als je een poging tot ontvluchten doet." In aller haast kwamen twee politie-agenten, die in de nabüheid van het Museum voor even- tueele hulp bü aanhouding waren aangewezen, door een wachter gewaarschuwd, aangestormd. Fred Bauer wist, dat hü verloren was. Met woedende blikken keek hü naar Mlnny, die de revolver aan een der bewakers teruggaf. eerwaarde heer Baillie keek een beetje sip over dat plotseling noodzakelyk geachte machtsver toon en aarzelde niet, zün opinie dienaan gaande kenbaar te maken. „Een kwestie van voorzorg, meer niet," stelde Cullingwood hem gerust. „X Is altyd zaak, om op aUe mogelyke eventualiteiten voorbereid te zyn. Neen; er bestaat geen reden, u zorg te maken, dominee. Zoover ik Eric Carline ken. zal hü 't niet in zün hoofd halen, verzet te plegen, als hy merkt 't spel verloren te heb ben." 't Viertal verdween in 't catechlsatlelokaal. vanwaar zü alles konden waarnemen, wat er in de consistoriekamer voorviel, zonder zelf opgemèrkt te worden. De klok van zeven was nog niet koud, toen Eric Carllne binnentrad, met Sybil Crichton aan den arm. X Meisje zag er bleek en afgetobd uit. Onwillekeurig vroeg Keith zich af, hoe vaak zü hem in haar hart wel verwenscht zou hebben, omdat hy na een bezoek aan X Knightsbridge Hotel niets meer van zich had laten hooren. Eric Carline daar entegen was één en al zelfbewustheid, hy zag zioh waarschynlük zyn aandeel In Sir-Malcolm's vermogen reeds uitgekeerd en met Sybil Chrichton zou hü X gauw genoeg klaar spelen. Wilson, de koster van X kleine Schotsche kerkje, en zün broer hielden zich bescheiden den achtergrond. Publiek was niet aan- Breekt een oorlog uit, dan vervalt praktisch het onderscheid tusschen het Regular Army en het Territorial Army. Ofschoon belde hun in dividualiteit behouden, worden zy feltelyk sa mengesmolten tot een Nationaal Leger. Het eigenlyke doel van het Territoriale Leger Is de vorming van reserves voor het Nationale Leger In geval van oorlog. Zelfs in de jaren vóór 1914 werd het als een bewüs van het toenemende wantrouwen tus schen EngelarM en 9 Dultschland beschouwd, dat het Territoriale Leger een sterkte kreeg, die, ofschoon naar continentale opvattingen gering, toch vry ver ging boven datgene wat voor de binnenlandsche verdediging noodzake- lyk was. De schepper van dit leger Is de beroemde minister van Oorlog, Haldane, geweest. Het lag nimmer in de bedoeling den Territorials, indi vidueel en organisatorisch. In vredestyd een zoodanige opleiding te geven, dat zy. zonder verdere opleiding, zich zouden kunnen meten met de keurtroepen van een der groote Euro- peesche legers. Als de reserves van het staande leger opgeroepen werden dan zouden -t gelük dan ook in de betreffende wet vastgesteld werd de Territoriale strüdkrachten automatisch speciale, oorlogsopleiding krügen, maar onder alle omstandigheden wordt dit leger afgericht op mogeiyken oorlogsdienst. zoodat ook in het byzonder de strydvaardlgheid zyner artillerie verzekerd is. v De organisatie is nog dezelfde, als vastgesteld in de wet van Lord Haldane, welke dertig jaren geleden het Engelsche leger revolutlonnlseerde, maar sindsdien heeft Engeland de lessen van 1914 geleerd, en deze brengt het thans ten volle in praktyk. Op voUedlge militaire (in tegen stelling tot maritieme) deelname aan een Europeeschen oorlog hadden, zelfs kort voor de catastrophe van Augustus 1914 uitbrak, weini gen gerekend. Terwül in de eerste weken hon derdduizenden zich aanmeldden voor dienstne ming, ontbraken het materiaal en de toerusting voor al deze vrüwilligers. Een tydlang moes ten deze exerceeren met stokken inplaats van geweren. Er ontstond wel een geweldig Terri toriaal Leger In tweede linie, maar de toerus ting ontbrak grootendeels. Mlnny. at wel liefste, hetgeen haar «eer aan genaam scheen te zün. Druk babbelend gingen ze dan naar de zaal, waar hun schildersezel stond. Fred vertelde haar nieuwtjes en als zü dan met haar werk begon, nam hü eveneens zün palet op Hü schilderde kwasle üverig voort, zeggend .dat hü spoedig aan een andere copie wilde beginnen. Fred trachtte zün zenuwachtigheid verborgen te houden, maar telkens ontdekte Mlnny dat hü stiekem op zün horloge keek. Hü wist dat Mlnny een half uur voordat het "Museum ge sloten werd, haar schlldersgerief inpakte en beneden haar handen ging wasschen. Hü bracht dan haar doos mee Van deze gelegenheid wilds hü heden gebruik maken het doek uit de Ijjst te sneden en In hAAr doos te stoppen. Bulten zou hy. als ga lante ridder zoo- j als de vorige da gen telkens de doos voor haar Broeder Willibald (in de wereld de heer M. Blesbroeck uit Hulst) van de Witte Paters van Kardinaal Lavigerie uit Boxtel, heeft In de Midden-Afrikaansche Missie zün veertigjarig kloosterfeest mogen vieren. De 63-jarige broe der, die in Buboka aan het Vic'-oriameer veer tig jaren arbeidde, heeft zün Congregatie en het missiewerk groote diensten bewezen als bouwer van kerken, kleinere bedehuizen en In richtingen voor ziekenverpleging. N°g iets Ik verzoek u dringend, X daarheen willen leiden, dat als getuigen eenige per- “oen uit Streatham fungeeren, van wier dls- u verzekerd bent, als by de trouwerij scheefs mocht gaan. Of heeft Carllne al ««tuigen gezorgd?” ■Neen." Dominee Baillie schudde X hoofd. Het X aan mü over, voor getuigen te zor- J*8- "k Heb Wilson, mün koster, en zyn broer aangezocht. Door en door betrouw- “»re mannen." Culllngwood stond op. „Ten slotte nog een “•tste verzoek, dominee. Sybil Chrichton heeft e reeds eerder ontmoet. Is X mogeiyk, dat "k Ptechtigheid by woon zonder door haar te woen gezien? Gebeuren er geen ongerechtlg- dan blijf Tc achter de schermen." t””81 kan- In de consistoriekamer wordt ge- /™wd. Opzy is een vertrek, dat als ca tech!- ““^°ka*l dienst doet." Balllle liep met Cul- 1« v en Mar8aret mee naar de deur. ,JÏ Mr waarschünlüks in uw veronderstelling. Townley. Eric Carllne heeft inderdaad als Daarentegen moeten kanonnen, tanks, voer tuigen enz. voor het meer dan verdubbelde Territoriale Leger op voet van oorlog nog ge fabriceerd worden; nieuwe fabrieken voor toe- rustingsstukken moeten ingericht of gebouwd worden. Kortom: het werk van 1914 moet wor den herhaald, doch onder vee! gunstiger om standigheden. De laatste maanden waren duizenden vrü willigers afgewezen, omdat de afdeellngen van het Territoriale Leger, waarvoor zü zich aan meldden, compleet waren. De Territoriale Bon den In de Graafschappen hadden dus verwacht dat zü weldra gemachtigd zouden worden meer recruten aan te nemen; zü waren evenwel niet voorbereid op een zoo geweldige uitbreiding. Die vrijwillige plaatselüke organisaties welke, onder leiding van burgemeester en andere autoriteiten, wonderen doen in een land waar alles vrijwillig (of onder dén schyn van vrü- willigheid) geschiedt, schünen echter ook dit maal weder ten volle op haaf taak berekend te zün. Aangeworven worden bü voorkeur mannen van 18 tot 25 Jaar; maar in dienst tredlng tot op 38-Jarigen leeftüd is mogeiyk. De omstan digheid. dat groote werkloosheid heerscht, werkt aanwerving in de hand. Bovendien weet een ieder dat in geval van oorlog dienstplicht ingevoerd zou worden, en dat diegenen die als territoriale vrüwilligers in het leger gegaan zün, in een gunstiger positie verkeeren dan zü die in oorlogstüd krachtens een dienstplichtwet bü de troepen ingeiyfd worden. Gedurende den wereldoorlog hebben de Ter ritorials bewezen in geen enkel opzicht achter te staan bü de eigenlüke beroepssoldaten van het Staande Leger. Zü leveren de onuitputte- lüke reserves op. welke Engeland van 1914 tot 1919 tydelük tot een der grootste militaire mogendheden maakten. Een der gevolgen van den nieuwen maatregel zal. naar men in politieke kringen gelooft, cyn. dat de regeering overgaat tot instelling van een Ministry of Supply (een ministerie voor Legervoorziening). waarop reeds zoo lang door een groot deel der openbare meening en door tal van parlementsleden aangedrongen is. Men gelooft, dat de regeering de noodzakeiykheid hiervan thans erkennen sal. en zü bevindt zich in de geestesgesteldheid, waarin zü datgene, wat zü noodzakeiyk acht, ook onmiddellük uitvoert. Groot als de militaire beteekenis van de uit breiding van het leger, maar tevens van de heele oorlogsorganisatle ongetwyfeld is, nog grooter wellicht is de beteekenis van de nieuwe bultenlandsche politiek der regeering, waarmee de legerultbreiding zóó nauw verband houdt, dat zy er onafscheldelük van is. Toen Chamberlain Woensdag zün verklarin gen betreffende het Territoriale Leger aflegde voor een hóógst aangenaam verrast Lagerhuis, begreep men onmiddellük dat de regeering tei- telük reeds besloten had elke verdere .agressie" In Europa tegen te gaan, en dat elke aarze ling, of schynbare aarzeling, tot het verleden behoorde. Maar bovendien waren er velen, die gedacht hadden, dat de regeering de gedachte aan dienstplicht nog niet opgegeven had. Terwül dienstplicht ongetwyfeld zeer onpo pulair zou zyn in Engeland, sou de invoering, wat de versterking van het leger aangaat, voor- looplg geen enkel voordeel bieden, aangezien de toerusting nog lang niet berekend Is op een landmacht, welke In omvang vergeleken zou kunnen worden met die van Frankryk. Is het territoriale plan geheel uitgevoerd, dan zal Engeland, met Inbegrip van de 100.000 man schappen der luchtafweer, beschikken over 440.000 territorials. Het Staande Leger is thans 246.000 man sterk, hetgeen nog 16.000 minder is dan in het schema vastgesteld is. Na aan vulling van dit tekort en de schepping van een Territoriaal Leger in tweede linie zal de totale landmacht dus 686.000 man bedragen. logen en expedities. Het is het typische be- roepsleger, met langen diensttijd, slechts weinige honderdduizenden vertegenwoordigt het een macht. Het Territoriale Leger wordt uitsluitend aan geworven voor dienst in het binnenland, maar aoowel individueele soldaten en officieren als heele corpsen kunnen, wanneer zij hiertoe op geroepen worden, vrijwillig dienst in het bui tenland verrichten, doch uitsluitend in geval van oorlog. 17 >r L. it >1 nd ira 18 8, □c Jr m 7, :h td ‘n 0, 7, re I-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 3