i I Beginselen der landbouwcrisis politiek r. O- vraag 1 I ROOD'l 3 ORANJE 24 QUO VADIS, EUROPA? Int. Vrouwenliga te Rome 'TWEETAL RADIO REDE MINISTER STEENBERGHE r WOENSDAG 12 APRIL 1939 IT nd CT. Telefoneer niet te veel De 4S.OOO onvindbaar BEVEROL DREIGEND „RAND-GEVAAR” VOOR DE SLA-TEELT Belangrijke proeven te Naaldwijk boerderij in vlammen OP SLAG GEDOOD Verkeersongeval te Den Haag Clearingkoersen r 7 Giftmengster tot tien jaar veroordeeld Militaire maatregelen en verkiezingen Regeerings-ingrijpen was noodig Arbeider onder zwar^ baal bedolven 79-jarige vrouw verbrand - Ons land is goed vertegenwoordigd Gesprekken van militaire zyde mogen niet worden vertraagd Verdachten gisteren voor den officier geleid Maatregelen zullen zeker nog geruimen tyd noodig zyn HULP-POSTBESTELLER GEARRESTEERD Schipperen tusschen boer en consument SPELEND VAN STAPEL BUIZEN GEVALLEN Slachtoffer was oogenblikkelyk dood t K Het meerendeel der opgeroepenen is nog niet kiesgerechtigd ONDERZEEBOOTEN NAAR OOST EN WEST Kardinaal Pizzardo celebreert een lof by de opening van het vierjaarlyksch congres By het aanmaken der kachel vatten haar kleeren vlam NA 100.000 KILOMETER fait ottert olie v a n o - l i Kleine jongen aan de gevolgen overleden Eenige varkens en een aantal kippen omgekomen I <1 KAREL I van Vette ten Dit ren, .7 Ons land is beroemd om zijn sla-cultuur en nagenoeg geheel West-Europa wordt van Ne derlandsche sla voorzien. Uit een en andcr"blijkt. dat aan de landbouw- crisis-maatregelen zeer doelbewuste richtlijnen ten grondslag liggen, waaraan sedert het uit vaardigen van de tarwewet 1931 is vastgehou den. Als verdacht van talrijke diefstallen uit post pakketten is te Den Bosch gearresteerd de hulp- besteller der posterijen aldaar A. M. T. Een huiszoeking leverde veel bezwarend ma teriaal op. Het onderzoek wordt vocrtgezet. niet i op glasdistrict De maatregelen toch zijn er op gericht den boer zjjn productiekosten zooveel mogelijk te vergoeden en waar deze kosten in ons land in het algemeen hooger liggen dan in de overige landen, ontvangt de boer dus ook meer dan den wereldmarktprijs. Boter kost b.v. op het oogenblik op de wereldmarkt plm. 0.80 per Kg., de Nederlandsche boer ontvangt echter een prijs van plm. ƒ1.45 in den winteren pirn. 1.30 in den zomer. Ook voor de producten, die ter vervanging van de voortbrengselen van landbouw kunnen die nen. bleken op den duur bijzondere voorzienin gen noodig. Zoo moesten, toen de boter duur der werd, om te voorkomen, dat margarine, vet ten en oliën als vervangingsproducten te veel gekocht zouden worden, deze producten ook be last worden. Uit deze heffingen kon weer de steun aan de veehouderij worden betaald. Van de zijde der consumenten is op de land- bouw-crisismaatregelen vaak de crltiek uitge oefend. dat ;ij de kosten van levensonderhoud hebben doen stijgen. Deze crltiek is niet bil lijk. A Bi) de steunverleening gold het beginsel van steun aan het product, onafhankelijk van den toestand van den producent. Aan den anderen kant wordt van landbouw- zijde wel beweerd, dat hetgeen de boer voor zijn producten ontvangt, niet meer Is dan de wereldmarktprijs. Ook dit is niet Juist. Daarom besloot de regeerlng tot het verlee- nen van steun, om den landbouw voor onder gang te behoeden. De middelen hiertoe wilde zij in hoofdzaak verkrijgen door de landbouw producten met een heffing te belasten, waar—, door de prijzen zouden stijgen. Dit was volkomen gemotiveerd, aangezien de prijzen zoodanig waren gedaald, dat de consu ment er abnormaal profijt van trok, terwijl de boer zelfs de kosten van voortbrenging nog niet vergoed kreeg, een ook sociaal niet te recht vaardigen toestand. L'Union Internationale des Digues Fémlnl- nes Cathollques lU.I.LTC.) houdt deze week te Rome haar vierjaarlijksche congres. Bjj deze liga zijn vele' millioenen vrouwen uit alle deelen van de wereld aangesloten en daar bij haar de kwaliteit wedijvert met de kwantiteit harer leden kan men het congres beschouwen als een wereldgebeurtenis van de eerste orde. Men ziet daarbij voorbij, dat deze maatrege len geen extra-belasting beteekenen. maar dat zij dienen om te voorkomen, dat de consument ten koste van den boerenstand van de abnor maal lage prijzen zou profiteeren. Immers omstreeks een derde van de geheele bevolking is direct of Indirect van den landbouw afhankelijk. Bovendien zou aan het economisch bezit van Nederland groote schade zijn toege bracht. Indien vruchtbaar bouw- en weideland braak kwam te liggen, om van de gevaren, wei- ke uit een dergelijken toestand in geval van oorlog voor de voedselvoorziening van ons volk zouden ontstaan, niet te spreken. Spreker verwachtte, dat deze maatregelen nog geruimen tijd noodig zullen zijn. B(j intrekking van den prijssteun zou het landbouwbedrijf weer met verlies werken. Slechts bij verbetering van de internationale toestanden zou er kans komen op beëindiging van de landbouw-crisismaatre- gelen. De regeerlng is echter bezig te trachten eenige verandering in den vorm te brengen, daar zij overtuigd is. dat aan het huidige ambtelijke gecenttaltecerde systeem van uitvoering belang rijke gebreken kleven en het gevaar dreigt, dat de landbouw -verleert op eigen beenen te staan. Het ligt dan ook in het- voornemen der regee- ring bij de bepaling en uitvoering der maat regelen meer en meer terug te treden en het georganiseerde landbouwbedrijf zelf de regelin gen in handen te geven, waartoe het eigen or ganen zal moeten vormen Wellicht zal dan ook een betere belooning in den landbouw kunnen worden bereikt. Met den wensch. dat de landbouw van deze mogelijkheden op Juiste wijze gebruik zal ma ken besloot de minister deze eerste voordracht. De volgende voordracht, waarbij de be langrijkste vraagstukken op het gebied van den akkerbouw zullen worden behandeld, zal op Vrijdag 14 April ’s avonds van 7—7.30 uur over de drie zenders worden gehouden den de oppervlakten, welke met aardappelen, warmoezerijgewassen of bloembollen waren be- teeld, ingekrompen, het aantal eieren, dat men in de broedmachines mocht inleggen, beperkt, enz. Voorts werd door heffingen bij invoer zoo wel invloed op den prijs als op de ingevoerde hoeveelheid uitgeoefend: bij den invoer van fruit en warmoezerijgewassen b.v. werd met de heffingen beoogd het bultenlandsche product zooveel mogelijk van de binnenlandsche markt 7e weren, als dit voor den afzet van Nederland sche groenten en fruit noodig te. De opbrengst van de invoerheffingen b.v. van de granen dient dan voor het financieren van steunmaatregelen op andere producten. In verband met de moeilijkheden op het ge bied van oen afzet in het buitenland zijn te vens verschillende maatregelen genomen om onzen uitvoer nog in zoo goed mogelijke bonen te leiden. De maatregelen ter verbetering var. de kwaliteit zijn hierbij van veel beteekems. De Belgische meisjes verschenen in het wit, de Hongaarsche in wit met rood. De leidsters der Spaansche vrouwelijke jeugdbeweging droe gen de nationale mantilla en zoo zagen wij nog de vertegenwoordigingen uit Frankrijk, Enge land, Australië, Lltauen, Mexico en Luxemburg. Uit China was de dochter van den beroemden voorman der Katholieke Actie in China. Lo Pa Heng, die vermoord werd, gekomen en uit Guadeloupe kwam h negert nnert Je. uit Brltsch- Indië een vrouwelijk afgevaardigde in typteen Britsch-Indisch costuum. bezield Maandagavond hield de* minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steen berghe. zijn eerste lezing van de vier, welke hij aan de landbouwcrisispolitlek zal wjjden. In deze eerste lezing gaf hij een algemeen overzicht van de redenen, die de regeerlng tot haar maatregelen hebben genoopt, hun Inhoud en hun doel als b.v. brood op andere wijze in prijs te doen stijgen, bereikte men, dat eenerzljds de consu ment voor de producten zooveel mogelijk de Nederlandsche productiekosten betaalde en anderzijds gelden beschikbaar kwamen om aan den boer voor zijn producten een zoodanige opbrengst te verschaffen, dat zijn productie kosten werden goed gemaakt (zgji. richtprijs). Tenslotte betoogde de minister, dat het groo- te doel, hetwelk met deze maatregelen werd beoogd, het in stand houden van den Neder- landschen landbouw, ongetwijfeld is bereikt. Konden in het begin bij gebrek aan financiën nog vaak niet de productiekosten ten volle wor den vergoed, zooels b.v. bij de zuivel, de laatste jaren te hierin aanmerkelijke verbetering geko men. Hoewel door den terugval der prijzen in de loop van 1938 de huidige opbrengsten wat minder gunstig zullen zijn, kan men toch zeg gen, dat sinds het begin der crisis een belang rijke verbetering In de opbrengst te ingetreden Vrijdagmiddag was de 5-jarlge W Boender, wonende aan den Plelnweg te Rotterdam, aan het spelen op een terrein aan het Amelandsche Plein aldaar, waar een aantal rioolbuizen lag opgeslagen. De Jongen is van een der buizen afgeva'len en kwam met het hoofd op den grond terecht. Hij klaagde over hoofdpijn en werd door zijn zusje naar huis gebracht. Daar de pjjn erger werd, achtten de ouders het noodzakelijk een dokter te waarschuwen, die constateerde, dat het jongetje een schedel- fractuur had bekomen. Per auto van den G GD. te het kind naar het ziekenhuis aan den Cool- singel vervoerd, waar het Zondag te overleden Het departement van Defensie doet het ver zoek, dat eenieder zich bjj het voeren van te lefoongesprekken zoowel wat aantal als wat duur van de gesprekken betreft tot het uiterste zal beperken, daar het anders nood- zakeljjk zal zijn over te gaan tot uitsluiting van een groot gedeelte van de aansluitingen van de telefoongebruikers. Dit verzoek wordt gedaan teneinde gesprekken, welke van mili taire zijde moeten worden gevoerd, niet te vei- iragen. Onze Romeinsche correspondent seint ons d d. 11 April: 2. De consument moet voor de produc ten zooveel mogelijk de Nederlandsche pro ductiekosten betalen. Dinsdagochtend vroeg is in een woning aan het Zuideinde te Delft de alleenwonende 79-jarlge weduwe v. d. H. In brand geraakt en om het leven gekomen. De vrouw wilde met petroleum de kachel aanmaken en daarbij hebben haar kleeren vlam gevat. Een buurvrouw, die door rookwolken werd gewaarschuwd, ging de woning binnen en doofde de vlammen. Het slachtoffer bleek echter reeds te zijn overleden. Het Ijjk Is naar het Gasthuis te Delft overgebracht. 6 1. De boer moet zooveel mogelijk zijn productiekosten vergoed krijgen. De vrouw, die ƒ45.000 uit de safe van een ouden heer, met wien zij in de hoofdstad lo geerde. heeft gehaald en de 35-jarige veekoop man, die ervan wordt verdacht haar tot die daad te hebben aangezet, zijn Dinsdag voor den Officier van Justitie geleid. Gedurende de Paaschdagen zijn beiden! aan een langdurig verhoor onderworpen. De vrouw beweert, dat zij het geld van den man heeft gekregen en haar vriend houdt vol niets van de zaak af te weten. Waar het geld geborgen is, is voor de politie nog een duister punt. De vrouw wenscht er zich niet over uit te laten. IH Bjj steun naar behoefte zou de mogelijkheid worden geopend, dat de rijke boer of onmld- dellijk zjjn bedrijf zou verpachten aan een pachter, die wel voor steun in aanmerking kwam, of zijn grond braak zou laten liggen. Voorts heeft steun naar behoefte eenigszins het karakter van armenzorg, en voor den al- gemeenen toestand en de geestesgesteldheid op het platteland zou dit zeer ongunstig zijn. Het karakter van bedrijfssteun is dan ook gekozen en behouden. De vermindering van afzetgebied maakte be perking van df productie noodzakelijk. Zoo werd voor het vee een teeltregellng vastgesteld, wer- Het programma van het congres bestaat uit twee deelen. Het eerste deel van het program bevat een aantal vergaderingen van de vrouwe lijke katholieke Jeugd, het tweede gedeelte het eigenlijke congres. Het eerste deel werd van daag geopend met een plechtig Lof in de kerk van de H H Dominlcus en Sixtus en met h ver gadering in de aula van het Angelicum, het college der Dominicanen te Rome. Het plechtig Lof werd gecelebreerd door Z. Em. Kardinaal Pizzardo als hoofd van het Centraal Bureau der Katholieke Actie. Assistentie verleende hm o.m. mgr. J. H. E. J. Hoogveld, aumönier conseil van de UILPC. In de'aula van het Angelicum sprak Kardi naal Pizzardo en na hem Kardinaal Dolcl, be schermheer der liga. Daarna werd gesproken door mej. C. de Hcmptinne, presidente van de jeugdsectie van de U.ILF.C. Vervolgens werd door de gedelegeerden der verschillende landen een beknopt overzicht gegeven van de ontwik keling der vrouwelijke Jeugdbeweging in deze landen. De groote aula zal wel zelden plaats geboden hebben aan een zoo fleurig en enthou siast auditorium als vandaag Een en dertig landen hadden vertegenwoordigsters gezonden en velen van hen verschenen in uniform of na tionale kleederdracht, terwijl alle vertegenwoor digingen een vlag hadden meegebracht. Zondagmiddag te te Den Haag op den hoek van den Bezuidenhoutscheweg en de le Van de Boschstraat de 84-jarige mej. M. E. A„ uit de Johannes Camphutestraat, bij het oversteken van den rijweg aangereden door een motorrij der en op slag gedood. Haar stoffelijk overschot te naar het zieken huis aan den Zuldwal overgebracht. De motor rijder. de 24-jarige J. R V. uit de Schlestraat. kreeg een lichte hersenschudding en schaaf wonden aan het gelaat en is naar het militair hospitaal vervoerd. voor de uitreis van de bestaande uit Hr. Ms De twee beginselen maatregelen zijn dus: Op den duur bleek, dat de prjjsval geen voorbijgaand verschijnsel was, maar een gevolg van belangrijke structureele veranderingen in de economische politiek van verschillende lan den. Vroegere afnemers van onze landbouw producten legden zich zelf op den landbouw toe. andere landen zooats b.v. Australië. Nleuw- Zeeland en Canada kwamen meer en meer met hun producten ter West-Europeesche markt. Door al dergelijke verschuivingen waren de normale prijsverhoudingen verbroken en wa ren ook belangrijke bultenlandsche afzetgebie den voor onzen landbouw verloren gegaan. Met het oog jjp al die omstandigheden dien den verschillende maatregelen getroffen te worden. Ten einde den boer den richtprijs voor zijn producten te waarborgen zijn verschillen de wegen gekozen. Voor sommige producten werd dit bereikt met een toeslag op den prijs Voor granen is een ander systeem genomen, n j. betaling eener heffing bij den invoer, het zg.n. prijsverschil, waardoor de prijs van het binnenlandsche graan ook automatisch ver hoogd wordt. Eveneens zjjn door binnenland sche heffingen prijsverhoogingen bereikt. Maar, zonder chauvinisme, de Nederlandsche vertegenwoordiging was een der fleurigste en meest imposante van het congres. Wij zagen een dertigtal metejes van de K J.M. uit bet voorts KJ.V.-er» uit Koersen voor stortingen op 13 April tegen verplichtingen luidende in: Reichamarken t 75.63 en Lires f 9 90. SEMARANG, 11 April. (Aneta). De raad ten Justitie veroordeelde C. E. K., wegens po- King tot moord op haar echtgenoot door het toedienen van warangan (arsenicum), tot tien Jter gevangenisstraf onder aftrek van den tijd öoorgebracht In preventieve hechtenis. Bij het begin riep de presidente iedere ver tegenwoordiging van elk land af. waarop ieder rechtsprong. Allen kregen een hartelUk applaus, maar de Nederlandsche meisjes kregen wel een heel extra applausje. Toen de Spaansche jeugd leidsters opsprongen groeide de begroeting aan als een ovatie. Men begreep, dat hier de jeugd stond, die op de puinhoopen en na een langen tijd een nieuwe generatie zou vormen. Op het podium bevonden zich oii den aanvang os. Kardinaal Pizzardo. de monseigneurs Hoogveld en Eras en mevr’ Steenberghe Engering. presl- oente van de U.IX.F.C. Na zijn rede verliet Kardinaal Pizzardo da vergadering en daarop trad Kardinaal Dolcl binnen. Iets later verscheen ook de generaal der Dominicanen, pater Gillet OR Kardinaal Pizzardo wees er in zijn lange en ontroerende rede op. dat de vrouwelijke Katho lieke Actie twee vormen moest kennen en wel op de eerste plaats bevordering en herstel van den familie-zln en ten tweede de moreele en geestelijke hulp aan fabrieks- en ateHennetejea. in het algemeen aan meisjes uit den werken den stand. Vooral voor deze laatsten wees de Kardinaal op het verderfelijk gevaar van het communisme. De vrouwelijke Katholieke Actie moet doordrongen zijn van den geest van ge bed. opoffering en boete. Z Em. stelde zjjn ge hoor de H. Catharine van Siena ten voorbeeld. De Kerk, aldus de Kardinaal, roept in dezen tijd, evenals in dien van de kruistochten, om de krachten van alle klassen. HU eindigde zijn lede met de ontroerende uitspraak, dat HU er van overtuigd was. dat de meisjes, die HU hier zoo heerlijk enthousiast voor zich zag. Christus zeker getroost hebben in het oogenblik van Zijn grootste lUden. Kardinaal Dolcl zelde in zijn kortere rede, dat het apostolaat der aanwezigen zeer veel vreugde bereidde aan den H. Vader .Wiens Zegen dat apostolaat vergezelde. Hierop aansluitend zeide de presidente, mej. De Hemptinne. dat de Jeugd vastbesloten te steeds harder te arbeiden en zich strikt te hou den aan de pauselUke rlchtlUnen. In gevoetvoJe woorden herdacht de presidente den overleden Paus Pius XI. die in 1926 aan de Jeugdsectie van de U.I.LJ’.C. zijn goedkeuring schonk. Voor het overige was haar rede gewUd aan het werk dat in den afgeloopen tijd verricht werd, waar bij zu het werk van het Uniebestuur kenschetste als instrueerend, niet directief. Met de gedachte ..Het apostolaat der verovering in de velden van het apostolaat” besloot zij haar rede. Dit thema zal heden en Donderdag in alge- meene en sectievergaderingen van alle zijden worden belicht. Bij de keuze van dit beginsel heeft de re- geering zich laten lelden door verschillende motieven. Vaak werd getwijfeld, of dit systeem wel Juist is en of de steun niet afhankelijk moest zijn van de omstandigheden, waarin de boer verkeerde. Onder het huidige systeem krUgt immers de welgestelde boer voor zijn produc ten naar verhouding evenveel steun als zUn arme buurman. In verband met de oproeping der grens- bataljons is de vraag gerezen, welke voorzie ningen dienen te worden getroffen in verband met de verkiezingen voor de Provinciale Staten op Woensdag 19 April. Naar men ons mededeelde, heeft het meeren deel der opgeroepenen den kiesgerechtigden leeftUd echter nog niet bereikt. Vooi degenen dié wel hun stemplicht dienen te vervullen, worden op het departement van Binnenlandsche Zaken maatregelen beraamd om dezulken daar toe in de gelegenheid te stellen. Gemiddeld worden 200 millloen kroppen sia in ons land geteeld, waarvan 125 millloen uit het Zuid-Hollandsche glasdistrict afkomstig zijn. Voor het overgroote deel bestaat onze sia- teelt uit glassla. hetgeen het Westland een soort van monopolie geeft. Engeland en Óuitschland blijven onze groote afnemers van dit product, daar deze landen zelf geen uitgebreide glascul tuur bezitten. De economische beteekente van deze glascultuur is voor Neuerland zeer groot. De sla-telers in ons land worden echter ge handicapt door het feit, dat de sla slechts op nieuwe gronden geteeld kan worden. Na twee jaar kan de tuinder de sla niet meer in dezelfae bas telen, daar het product dan begint te ,jan- dep". Dit „randen" kenmerkt zich door een bruinen rand in het hart van de krop en gaat langzamerhand over in geheele verrotting Hierdoor worden Jaarlijks duizenden en no tens duizenden kroppen sla geheel waardeloos Langen tijd heeft men de oorzaak van dit .jan den” niet geweten. Na langdurige proefne mingen op den proeftuin van het Zuidhol- landsch glasdistrict te Naaldwijk is de rijks- tuinbouwconsulent Ir. J. M. Rlemens erin ge slaagd de oorzaken van deze ziekte op te spo ren. Dinsdagmorgen deelde genoemde rijkstuin- bouwconsulent ons den uitslag der genomen vadte, Europa? Waarheen gaat Europa? Deze beklemmende heeft met zorg en vreeze ^jen bezield gedurende de zomersch stralende Paaschdagen. Vooral zij, wier vaders, broeders, zonen of verloofden op hoog bevel van de zware verantwoorde lijkheid dragende regeerlng gedurende de lachende lentedagen de wacht heb ben gehouden bij onze kanonnen aan de landsgrenzen of hoog in de diep-blauwe lucht patrouille hebben gevlogen boveq het jeugdlg-tintelende voorjaarsland, sullen in hun hart die vraag niet heb ben kunnen onderdrukken. De bezetting van Albanië door een meer dan drievou dige Italiaansche overmacht, aangevan gen op den dag van ’s Heeren Kruisdood op den berg van Calvarië, heeft den in ternationalen politieken toestand weer dreigend toegespitst. Waarom heeft Mussolini dezen aanval op het oergland aan de Adriatische Zee gedaan? Wenschte Hitler, dat de Duce de besten digheid en de betrouwbaarheid van de sspoüÜek zou bevestigen door het ver breken van het in het Britsch-Italiaan- sche accoord betreffende den status quo in dë Middellandsche Zee gegeven woord zooals de Führer zelf het accoord van München verbrak, toen hij Tsjechië onder zijn drukkende bescherming nam? Moest Polen van een verder gaan met Engeland worden afgeschrikt door een nieuwe proef op de som van de Britsche lijdzaamheid? Het spel der hooge internationale politiek is een duister spel, waarvoor geen regels meer gelden. Wie wist tot voor kort, dat er een Albaansche troef nog in het spel was? Mussolini heeft hem plotseling uit de Italiaansche laars gehaald en met bravour op de tafel gesmeten. Zullen de partners het spel voortzetten? Of zal de speeltafel met de kaart van Europa worden omvergeworpen en zullen de spelers elkaar met de wapens te lijf gaan? Wij weten het niet, maar dienen op alles voorbereid te zijn. xx nze regeerlng heeft dat begrepen f len alzijdige defensieve maatrege- len getroffen, die geen ander doel hebben dan te bewijzen, dat wij zoo noodig bereid zijn onze vrouwen en kin deren, onze have en goed, onze geeste- Hjke en cultureele rijkdommen onze zelfstandigheid en volstrekte onzijdig heid met ons bloed te verdedigen tegen lederen aanrander, w|e en wat hij ook moge zijn. De minister-president heeft het gisterenochtenu voor de radio zoo kalm en waardig, maar ook zoo typisch Nederlandsch resoluut gezegd: direct gevaar voor een ge wanenden aanval op ons land bestaat er niet. Met alle mo gendheden onderhouden wij goede be trekkingen en ër is geen enkele direct aanwijsbare aanleiding om te veronder stellen, dat iemand ons kwaad wu Maar wanneer de speeltafel met de kaart van Europa omver zou worden gewor pen, moeten wij zorgen, dat wij niet door de vechtenden onder den voet worden geloopen. Daarom werden onze militaire grens- en kustbeveiliging ver sterkt, en daarom zullen deze versterkt blijven, zoolang het niet zeker is, dat de partij, die thans gespeeld wordt, niet in een bloedbad zal ontaarden. Laten wij toonen door rustige, maar waakzame vastberadenheid, dat wij de overtuiging van den minister-president deelen, n.l. dat het lot der wereld en der menschheid tenslotte niet in 's men- schen hand ligt maar in de almachtige hand van den Schepper van hemel en aarde. Ons rest niets anders dan in vertrou wen op God onzen plicht te vervullen. Mogen de machtigen der aarde nog tijdig tot de overtuiging en het inzicht geraken, dat met het hopelooze waag stuk van een oorlog niets te winnen, maar alles te verliezen is. Slechts uit dit inzicht kan een betere en vreedzame wereld geboren worden in liefde en rechtvaardigheid. Nog is het tijd, dat Buropa terugkeert van de dwalingen zjjns weegs. Door nu verschillende producten als b.v. boter, rund- en varkensvleesch, suiker, met een heffing te belasten en andere producten zoo- Tke minister gewaagde van de algemeene be langstelling voor de landbouw-crislsmaatregelen. b^rijpelljk. omdat iedere Nederlander er den invlned van ondergaat, niet alleen de boer, de 'tuinder, de bollenteler, de boom- en bloemen- kweeker, de kippenfokker, de haring- en gar- nalewflsscher (ook de visscherlj valt onder deze maatregelen), maar ook tal van handelaren en fabrikanten, zooate de graanhandel, de mar garine-, vet- en olie-industrie, de in- en uit voerhandel van landbouwproducten, terwijl we gens den Invloed dien deze maatregelen op den prjjs hebben, ook de consument dagelijks da werking ervan ondervindt. De aanleiding tot het regeeringsingrjjpen in het licht stellende, herinnerde spreker aan den prlJsval der landbouwvoortbrengselen in de laren 1929-1931. Zoo daalde de bultenlandsche tarwe op de Amsterdamsche en Rotterdamsche markt van f 14.75 per 100 kg. in 1927 tot f 12 25 tn 1929, tot f 9.67 in 1930 en tot f 555 In 1931 En de Inlandsche rogge op de Gronlngsche markt zakte van f 9.36 in 1929 tot f 4.76 in 1931, terwijl ook by de veehouderij en de zuivel de prljsdébAcle zich weldra deed gevoelen, varkens, die in Rotterdam in 1929 nog f 0.83 per kg. levend gewicht opbrachten, deden in 1931 f 0.43. in 1937 zelfs slechts f 0.28. De wereld marktprijs voor boter verminderde van f 2.04 tot f 095 per kg. in de Jaren 19291932, daalde verder tot f 0.60 in 1933 en tot f 0.44 in 1934. De groote nood, waarin de landbouw door deze sterke prijsdaling kwam, deed verwachten, dat. indien geen maatregelen tot hulp genomen werden, de geheele boerenstand in Nederland ten onder zou gaan en het land we'dra braak zou komen te liggen met zeer funeste gevolgen voor geheel Nederland, tenzij men al of niet rechtstreeks bij den landbouw was betrokken. Het reisprogramma groep onderzeeboot! n, O. 13 en O. 14. naar Curacao onder bevel van den luitenant ter zee le kl. H. Tichelman luidt als volgt: Woensdag 12 April vertrek Nieuwedlep, Don derdag 20 April aankomst te Casablanca, Za terdag 22 April vertrek van Casablanca en Don derdag 11 Mei aankomst te Curacao. Het reisplan voor Hr. Ms. „O 18", onder be vel van den luitenant ter zee der le klasse P A. Mulock van der Vlies Bik. voor een reis naar Nederlandsch-Indië, via Kaap de Goede Hoop, luidt als volgt: Vrjjdag 28 April vertrek uit Nieuwedlep Woensdag 3 Mëi aankomst te Lissabon, Woens dag 10 Mei vertrek uit Lissabon, Vrijdag 9 Juni aankomst te Kaapstad. Woensdag 21 Juni ver trek uit Kaapstad. Woensdag 28 Juni aankomst te Durban, Dinsdag 4 Juli vertrek uit Durban Zaterdag 29 Juli aankomst te Batavia. Dinsdagavond om zeven uur bemerkten de kin- eren van den landbouwer Gleles aan de Hut- Oss- dle alleen thuis waren, dat in het hJjJ*"11118 van de boerderij brand was uitge- token. Onmiddellijk waarschuwden zij de bu- waarop deze een deel van het vee uit de •tallen wisten te redden. Inmiddels breidde het vuur zich snel uit. De alarmeerde plaatselijke brandweer slaagde er et in de boerderij te behouden. Deze werd ge- eel een prooi der vlammen. Eenige varkens en kmLi8111*1 ^ippen' dle niet tijdig in veiligheid noen worden gebracht, verbrandden. Ltok de Inboedel en eenige landbouwmachines n^en d°°r het vuur vernield. rii brandweer wist de naastgelegen boerde- renh r°°r het vuur beschermen. Op één boe- ™ahofstede waren de vonkqp reeds overgeslagen, ^b het ingrijpen van de brandweer voorkwam reer. Er werd slechts groote waterschade aan- «ërtcht. ’tWshütlngOedel^ke oorzaak van den brand ts ^De aangerichte schade wordt gedeeltelijk door terzekering gedekt. proeven mede, die voor tuinbouwend Nederland van groot belang is. Uit deze proeven is gebleken, dat het rande i bij sla veroorzaakt wordt door een te lage vochtopname in betrekking tot de verdamping Overtreft de verdamping dus de vochtopname. dan treedt er rand op. De proeven hebben uitgewezen, dat het heel goed mogeltjk is om behoorlijke sla te telen op oude gronden, mits de bemesting, de zout- concentratie in den grond, Juist is. Op den proeftuin is gebleken, dat de geldende methode onder de kweekers, om het randgevaar tegen te gaan, niet de juiste is. jaar zal het rand-gevaar voor de sla- telers in ons land bijzonder groot zijn, daar dv oogsttijd een paar weken later zal vallen dan in andere jaren. Deze verlating is een gevolg der vorstperiode. Juist deze twee weken zijn crltiek. daar het onder t glas dan steeds war mer wordt, waardoor de verdamping van her gewas toeneemt en de grond droger wordt. De kans op „rand" is dus dit Jaar bij zonnig weer zéér groot, hetgeen duizenden en nog eeVis dui zen-ien kroppen sla waardeloos zou kunnen ma ken. Het behoeft geen betoog, dat de tuinders na de catastrofale gevolgen der vorstperiode geen nieuwe ramp kunnen dragen. Ir. Rlemens deelde ons mede, hoe dit gevaar voor een groot deel kan worden voorkomen door de verdamping te verkleinen of te beper ken. De tuinders dienen er voor te zorgen, dat de grond in een goede conditie is. Verder moet gemest worden met hoog geconcentreerde mest stoffen. In tegenstelling met de oude methode dienen de kweekers bij zonnig weer niet ruimer te gaan luchten, doch het glas met krijtwit af te schermen en zoo noodig wat "over de sla te broezen. De heer Rlemens toonde vervolgens verschil lende kassen met sla, die duidelijk de juistheid van zijn conclusie demonstreerden. Dinsdagmiddag te in de groote pakloods van de N V. vh. weduwe D. 8. Schuppen <k Zn. Vee- nendaalsche sajet- en vijfschachtenfabrleken te Veenendaal. een doodelijk or^eval gebeurd De 36-Jarlge N. Schoenman. gehuwd en vader van twee kinderen, was bezig met het verplaat sen van groote balen wol. toen plotseling ey van de zware balen, wegende 500 kilogram, aan het rollenf ging Hij werd door de baal getrof- en erhstig aan het hoofd gewond. Genees kundige hulp mocht niet meer baten, het slachtoffer overleed eenige oogenbllkken na het ongeval. aartsbisdom Utrecht, Den Bosch en Breda en Roermond, catechisten van Mgr. Frencken en een vertegenwoordiging van de Graal, bestaande uit de dames dr. L. ».,a Kersbergen. R. Donders, O. Sauterel en G. Krijnen, met aan het hooCd directeur A. M A. Vollaerts. Onze vertegenwoordiging maak te een zeer kwleken en levendig-enthouslasten indruk. de genomen T k- I:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5