HOORN Zitting van den Kantonrechter 1 NIEUWS i 'l*OX fl OVERTREDINGEN IN CAFÉ’S 1 'i^sschen Hoofd* en Ifruittore DONDERDAG 13 APRIL 1939 „AMOR IN DE PASTORIE” WILSONTHEATER De laatste opvoedingsavond Geslaagd r UIT SCHAGEN Ziekenhuisverpleging VOETBAL Een feeatje met een ataartje SCHAGERBRUG TUITJENHORN 5 STOOMVAARTLIJNEN 01 Waar je al geen boete voor krijgt De Missiewedstrüd D.H.V.B.—Breda Een succesvolle uitvoering door het Kringtooneel 2 c t? 2 as It *8 br E I d i e c i Tegen de ratten Werkverschaffingen in Noordholland Op Zondag 30 April in het RJC Sportpark te Zaandam „Schagen” houdt een zeer geanimeerde vergadering R. K. SCHAGER KINDERKOOR „DE KREKELTJES” DE ZAAK VOOR GOEDE MEUBELEN - „Alt de maan achynt in Ken tucky” en „Mr. Moto, de ge heimzinnige” 3 7; U Een duur lef je Schuld en De caféhoudater, die haar rol niet goed ingeatudeerd had, kon haar plezier wel op Q ;ade- veel dergeiyke vereerd gingen. Voor het practisch examen afdeeling artistieke Groep I 153.195 83 1734 337 2061 84 16 100 Groep II 113.044 13 1331 978 2299 58 42 100 Groep UI 311 885 1216 9568 13 87 100 13 8358 Totaal 578 124 88 4271 9657 13928 31 69 100 Londen. boete Huil. Voor 1 tl F te niet d^bac|e t? ƒ3.50 per Jaar en ver- de vereeniging geen te Im Van de overige zaakjes zullen we nog ver melden dit, waarin Berta B.-W uit Wervershoof de hoofdrol speelde. Deze hoofdrol was er een vol gedraai en leugen, en ofschoon men wel kan zeggen. dat zy goed, met sober gebaar en geel mimiek werd gespeeld, de vertolkster wist het toeh niet aannemelijk te maken, zoodat er zelfs Lucht bescherming Tot onder com i van den luchtbeschermingsdienst voor I I e b ff en nog Dt vin velt Verb H* ff De delljj genu kaan graal tan Kei» 2 djn en 1 en 1 en 1 leve ban beid ritel w b< In Na tueer ff voor Vrjjd ponu voor Mi de u April viagg ffesto Te Uge' vorm en le In het verga vidua üffe •chen eenlg door van i thani Dit knlon ling, de gr Het het i Tiran Het de k< afhar taak het <j erken 9 3 Socrates. La Plata; iipandant Schager- brug is benoemd de heer C. Schagen aldaar. Woensdag dp operette Bëke., muziek BB •en sl vu i kers den t none E §S 9 2 Een scène uit: ,JAr. Moto, de geheimzin nige” in het Wilsontheater te Hoorn het deugden*. 118625 voor Schagen en 365.*— voor de Wle- ringermeer. inclusief operatiezaalkosten. De stand van de geldmiddelen is gelukkig goed te noemen. In 1938 Is /an het Paasch- ontvangen. Ver- Over de eerste film, waarin de komische Ritz- brothers optreden, schreef de Nieuwe Dag het volgende: Wat men van de Amerikanen ook kan zeggen, nooit zal men kunnen beweren dat het slechte cabaretiers zyn: dit genre ligt den Amerikaan; films als ..De maan schijnt in Kentucky” met de Ritz->brothera demonstreeren alt op duidelijke wijze. Een impressario tügt naar Kentucky om daar eenlge „swing-singers” op te sporen die in staat zijn zijn programma's nieuwen luister bij te zetten. Een paar artisten die van zijn speur tocht hebben vernomen reizen hem vooruit, ver- mommen zich als gepatenteerd echte leden van de vermaarde Kentucky-folks en doen den im presario gelooven een geweldige vonost te heb ben gedaan. Op het critleke moment vallen z» echter’ door de mand, Ten lokale van den heer Baars hield boven genoemde vereeniging haar vergadering. Bij ontstentenis van den voorzitter, den heer Bar neveld. opende te ruim 8 uur de heer Wisse - kerke de bijeenkomst. Spr. sprak er'zijn leed wezen over uit, dat niet meer leden de verga dering bezochten. Van de ruim 2000 leden was. buiten het bestuur, slechts een 10-tal aan wezig. j VERDRONKENOORD M De Ritz-brothers in de nieuwe 20th Century-Fox- fitm: „Als de maan schijnt in Kentucky" in het Wil- sontheater te Hoorn Van alle zijden belaagd weten zij toch hun kans waar te nemen en in het progiam op te treden, natuurlijk met overweldigend succes Oer-amusante scènes worden daarbij vertoond Meer in het bijzonder dient hierbij te woroen gereleveerd de geestige parodie op de vermaar de Sneeuwwltje-film. De bioscoopbezoekers zullen zich bij het zien van deze film ongetwijfeld kostelijk amuseeren en zij zullen tevens kunnen ervaren met welke eenvoudige hulpmiddelen eerste-rangs-cabaret- artisten hun vondsten tot iets bijzonder origi neels kunnen maken. In de tweeoe film „Mr. Moto de geheimzin nige”. ziet men Peter Lorre weer als de sluwe Japanner, die den grootsten misdadiger te slim af is. De Moto-serie heeft in de laatste jaren tal van bezoekers getrokken en nog steeds ko men duizenden deze opmerkelijke creatie van dezen grooten acteur bewonderen. Men /ienkt in deze film eerst, oat de acteur een misdadiger is. maar aan het slot blijkt pas. dat hij zich in het rooverhol gewaagd heeft om de misdadigers te ontmaskeren en om op den leider beslag te leggen. Het begin van de Jilm is uiterst suggestief en beklemmend. Men maakt de vlucht mee van eenige gevangenen van het Duivelseiland. Zij worden in het schier ontoegankelijke oerwoud nagezet door bloedhonden en gendarmes, die hen echter niet kunnen vinden. Voor hen, die eenige uren uit de spanning van het dageljjksche leven «Uien zijn, biedt het Wilsontheater deze week een prachtig afwisse lend programma. Voor 18 jaar. .Vergelijking met overeenkomstige cijfers van het voorafgaande jaar toont aan. dat het aan tal in de Van rijkswege gesubsidieerde werkver schaffingen tewerkgestelde werklooze arbeiders sindsdien met ruim 35 pet. is toegenomen. De nadruk valt hier op het woord „arbeiders”, om dat verleden jaar naar schatting enkele honder den tuinders eveneens bij de werkverschaffing waren geplaatst. Dit ia sedert dezen onder de voor hen in het leven geroepen steunregeling voor kleine boeren en tuinders vallen, althans voorzoover zy behooren tot de categorieën B. en C. niet meer het geval. Nadere beschouwing van de in bovenstaande tabel vermelde cijfers wijst uit. dat het aantal tewerkgestelden in de gemeenten behoorende tot groep I 84 pet. bedraagt. In aanmerkirfg nemende, dat blijkens vroegere onderzoekingen 10 A 15 pct. van de „in zorg zijnde werkloozen ongeschikt geacht moet worden om bij de werk verschaffing te worden geplaatst, wil dit zeggen, dat practisch alle daartoe geschikte arbeids krachten worden tewerkgesteld. Geheel anders ligt dit vraagstuk echter In de gemeenten be hoorende tot de groepen II en III. In groep I zijn 33 pct. van de arbeiders tewerk gesteld bij z.g. centrale objecten (grootere ob jecten. waarbij arbeiders uit verschillende ge meenten naast elkaar worden tewerkgesteld). 27 pet. bij gemeentelijke objecten en 40 pet. bij particuliere objecten. Voor de groepen II wn III bedragen deze per centages achtereen vólgens: 61. 32 en 7 pet. en 78. 19 en 3 pet. Aangezien de tot de groepen II en III behoorende gemeenten zich in het raam van de bestaande werkverschaffing minder goed leenen voor het uitvoeren van particuliere ob jecten, zal eventueele verder uitbreiding van de werkverschaffing en deze is blijkens het voor afgaande alleen daar urgent in de tot de groepen II en m behoorende gemeenten uitslui tend gevonden kunnen worden door: 1. Vermeerdering van het aantal in gemeente lijke werkverschaffing uit te voeren objecten. 2 Door het tot uitvoering brengen van personen, gunstig gelegen groote centrale objecten. vordering der sierkunst” te Utrecht, slaagde onze stadgenoot de heer J. H. Olpp. Een goede prestatie, indien men weet dat van de 15 candldaten slechts 3 het einddoel be reikten. den wagen van S.. hadden, beide •Akriw” gegeven, en hadden zji hierna de loren wielen bij elkaar gezocht er en kwaad als het ging aan den teerd. Het gii want alles zat' de lichten vooi alles de schuld was van B Deze kwam hiertegen op en beweerde dat het Hedenavond zal om 8.30 uur in het Gezellen huls de laatste der serie lezingen, georganiseerd door de RK. Gezinsvereenlglng, worden gege ven. Ditmaal zal de voorzitter van den Bona voor Groote Gezinnen te Venlo spreken over onderwerp: „Opvoeding tot enkele gezins- BA Aiph «Wiel Ulrtjl Tehe: kroor «Mei 1 15 of 10 dagen te vonnissen. D. zal voortaan zijn achoolmeester-mameren wel staken. Het is niet iedereen gegeven op de juiste manier op te voeden.... com bel. tank. Ertsvakfe; Leeuwarden. s„ Vllestroom. Huil. AMSTERDAM. Aangekomen 11 April: ,Kr"-ng R'dam. ledig Fosfaatiabriek. d'Arnaud 12 April: Triton. Mlddl Zee. stukgoed mekade. Verg. Cargadoorskantoor: Holland. singen. ledig. Steiger H.A.L.. Wagenborg; ‘‘“T Mlddl. Zee. stukgoed. Burlnaroekade, Verg. doorakantoor; Cbatmite. sleepboot. De.rzD1- Dok. Toen C D.. die Woensdagmiddag verstek liet gaan, op den Oostcrdyx in Enkhuizen meende verblind te worden door een flets, dacht hij: ik zal dat mannetje eens een lesje geven. Hjj dimde daarom verscheidene malen, om hem op de ver blinding attent te maken. Tot zoover was het nog correct. Maar ook deed hy nu en dan zyn groote licht weer aan en stuurde hij onge twijfeld om er zeker van te zijn, dat de les haar uitwerking zou hebben recht op den fietser, bakker J. V. uit Andijk. aan. Dit laatste was natuurlijk niet opvoedend, maar veeleer gevaar lijk en avontuurlijk. De fletser, die geweldig schrok, wist juist op tijd het veege lyi te bergen op den graskant. Was hjj bljjven staan, dan had hij waarschijn lijk niet kunnen getuigen. Het was duidelijk, dat de edelachtbare heeren 2^ onder God geen gezag. In de week van 20 tot en met 25 Maart 1939 waren in de provincie Noordholland. voor zoo ver ressorteerende onder de Rljkslnspectie voor de Werkverschaffing te Alkmaar, in totaal 4271 werklooze arbeiders bij de van Rijkswege ge subsidieerde werkverschaffingen tewerkgesteld' Het gebied van deze Inspectie omvat 94 gemeen ten met in totaal 590 000 Inwoners. Onder deze 94 gemeenten zijn 6 gemeenten begrepen met in totaal 12000 inwoners, welke geen subsidie uit het Werkloósheldssubsidiefonds ontvangen en daarom in dit verband verder bulten beschouwing zijn gelaten. De resteerende 88 gemeenten kun nen in 3 groepen worden verdeeld: Groep I omvat 62 gemeenten met overwegend landelijk karakter. In totaal tellen deze ge meenten 153 195 Inwoners. Groep II omvat 13 gemeenten met tezamen 113 044 inwoners. De tot deze groep behoorende gemeenten hebben meerendeels een gemengd karakter; naast den landbouw nemen ook han del en industrie een belangrijke plaats in. Groep III omvat eveneens 13 gemeenten. De gezamenlijke bevolking bestaat echter uit niet minder dan 311.885 inwoners. Deze groep be staat bijna geheel uit gemeenten met overwe gend stedelyk en industrieel karakter, doch be vat bovendien enkele gemeenten zonder noe- menswaardige eigen Industrie; echter woont al daar een groot aantal arbelders-forensen. Sociaal-geographisch kunnen bovengenoemde drië groepen als volgt worden onderscheiden: Groep I omvat het platteland. Land- en tuin bouw zijn de primaire bronnen van bestaan. De Groepen II en III omvatten tezamen de industrie-gebieden Haarlem, Velsen. Beverwijk en de Zaanstreek, de geestgronden tot en met Alkmaar en Bergen met uitzondering van Lim- men en Egmond-Binnen, alsmede enkele ge ïsoleerd liggende steden en stadjes: Den Helder, Medemblik. Enkhuizen. Hoorn en Edam en de gemeente Wielingen, met een groot overcom pleet aan arbeidskrachten afkomstig van de Zuiderzeewerken. Rangschikt men de aantallen tewerkgestelde en in de steunregeling opgenomen werkloozen in het kader van drie bovenomschreven groepen, dan verkrijgt men het beeld, zooals dat uit bij gaand staatje blijkt. Voor een aantal oud-leden en belangstellen den gaf bovengenoemd kinderkoor j.l. een openbare repetitie van „Hans en Grietje" tekst van C. A. van Leo König Op vlotte wijze hebben de kleine zangeres jes en zangertjes deze aardige operette voor het voetlicht gebracht. Hoewel er natuurlijk nog wel het een en an der aan heeft gemankeerd (daar was het ten slotte een repetitie voor), hebben wqjtoch kun nen constateerendat het gegeven sprookje door de heeren Beke en König is omgewerkt tot een bijzonder leuk zangspelletje. Deze operette heeft zeker de vorige „Klein Duimpje", die binnenkort te Alkmaar zal wor den opgevoerd, nog overtroffen. Rest nog te ver meiden. dat de décors vervaardigd zijn door den heer Trap, terwijl de lichtinstallatie op uitne mende wjjze is verzorgd door den heer Beke. We kunnen een bezoek aan de uitvoeringen, die waarschijnlijk 7 en 9 Mei zullen gegeven worden, beslist aanraden. „De Krekeltjes zijn uw aandacht ten volle waard. Men rekent dan ook op uw belangstelling. 4 Zoo men weet, stond verleden week O. B. terecht, die in vliegende vaart in een bocht in Wognum op het pierement van onzen stadgenoot G was gestrand De musicus had zich onder 't pcard door in veiligheid weten te stellen terwijl Zdn helpers achter den wagen waren gaan staan. Woensdag getuigde de „centenophaalder", G. K., die .zoowat 15 jaar was ■Jk bin bai het orgel en ben met me dertiende jaar al van school afgegaan. Volle zeven klassen gehad. verklaarde de veelbelovende jongeling met trots in schoon Hoornsch. Oerrit vertelde de geheele toedracht van het geval. „Het ket was loof en toen ginge me rechts rjje.” waaruit men zou kunnen atleiden. dat als het niet „loof” was. men niet rechts reed. Toen het geheele geva£ in botsing was gekomen met maats een ver en weer zoo goed ucu wagen gemon- lita toen kalmpjes op Hoorn aan. itjjps G. verklaarde pertinent dat >or op het orgel brandden, en dat geen aplausje opklohk van de toch al zoo., leege tribune. Het ging over het thema schuld en boete, dat Dostojewskl reeds zoo schitterend voor ons ver haald heeft. De artiste trachtte alle schuld en dus ook alle boete van zich af te wenden, doch de tegenpartij “n de overzijde der groene tafel had haar spel door, en vond, dat het recht zijn beloop moest hebben Toen een heer bij genoemde dame in het café kwam had hy een glaasje bier besteld terwyl hy haar een „borreltje" aanbood. ..Dit drink ik wel eens meer om op te kikkeren.” zei het viouwtje met overtuiging en de tegenpartij nam dit aan. Doch dat de bezoeker een onbekende Fries was. wilde men niet gelooven. evenmin als men gelóófde aan het „aanbieden van het bor reltje” door den heer. De dame zou het wel voor hem ingetapt hebben, meende men. Ook hier betrof het een café, waarin alleen bier gedron ken mocht worden. Het vrouwtje verklaarde pertinent zelf den jenever gedronken te hebben, doch dit rijmde weer niet erg met de omstan digheid, dat zjj, toen de controleur binnenkwam, het glaasje met een fluks gebaar had willen wegnemen. Er werd veel gefantaseerd, doch de heeren ra felden dit zonder veel moeite uiteen, zoodat het er leelpk voor het vrouwtje uitzag. De ambtenaar wees op de oneerlijke concur rentie; degenen. die een vergunning hebben moeten daarvoor duur betalen en dan past het niet, dat het vrouwtje clandestien sterken drank verkoopt. De eiscb was f 30 of 20 dagen. Doch Inplaats dat het vrouwtje in een groot- sche verdediging zich van alle schuld zou vrij pleiten, moesten wij ervaren, dat zjj zei, dat cr zoo n beetje ^verdiend werd, daarmede al haar vorige leugens aan de kaak stellend. Het was dus duidelijk, dat de hoofdrol goed ingestudeerd was, waardoor een niet mer te voorkomen was. Deze débacle bestond in f 15 boete of 10 dagen. Aantal werkl. f <D ld. in pet. G De inning der contributie,'die tot nu toe per maand werd verricht, ondervond wijziging in dier voege, dat nu de contributie 1, 2. 4 of 12 maal per jaar zal worden opgehaald. Bij voor uitbetaling bedragen de toosten per jaar ƒ2.50. Den leden zal hieromtrent een rondschrijven worden gezonden. Verder werd besloten dat personen boven den 65-jarigen leeftijd niet als verzekerd zullen worden aangenomen, tenzij zij worden overge schreven van andere Aangenomen. Donateurs betalen langen daarvoor van genprestatie. De reglementswijziging is dus in zijn geheel aangenomen. De vergoedingen over 1938 voor secretaris en penningmeester werden op dezelfde basis vast gesteld als steeds het geval is geweest. De heer Burger, die verslag uitbracht van de vorige federatieve jaarvergadering, werd ook nu weer benoemd als afgevaardigde. De rondvraag leverde niets belangrijks op. In verband met het in het afgeloopen jaar herdachte jubileum der vereeniging deed de voorzitter mededeeling dat de leden, die he denavond hun belangstelling hadden getoond, een kleine tractatle kregen. Deze woorden werden met applaus begroet Hierna sloot de voorzitter met een hartelijk woord van dank aan leden en pers, deze geani meerde vergadering. dit opvoedkundig lesje wel wat ver doorgevoerd vonden, temeer daar de bakker nog verklaarde dat hU waarschijnlijk niet verblindde, maar dat lifj dit niet zoo goed kon zien, omdat de maan scheen. Toen ook nog uitkwam, dat verd. de gewoonte beeft om links van den weg te rijden, maakte de kantonrechter een eind aan dit zaakje, door herberg van baas Blom wel tot de beste van het geheele stuk. Ben von Rockxmeer, wien het herberglers- costuum zeer goed paste en die met groote stappen en breed gebaar over het tooneel rond- w’andelde, gaf oen fijn gevoelde vertolking van deze lang niet lichte rol. De manier, waarop hij Yvonne en den heereboer voor goed aan elkaar koppelde, was waarlijk onverbeterlijk. Al was hij voor degenen, die voor in de zaal zaten misschien iets te luidruchtig, degenen die op de ralddenrijen zaten, zullen dit wel geap precieerd hebben, daar men over het algemeen sterk aan het euvel van zacht spreken leed. Veel vcoral hetgeen vlug gezegd werd was voor een groot deel van de zaal moeilijk te verstaan. We schreven zoo Juist: middenrjjen, want tot onzen spijt was de zaal slechts tot voor ruim de helft gevuld. De thuisblijvers hebben gemist. Om nu weer tot de spelers terug te keeren, Fie van der Berg speelde zeer vlot de huis houdster in de pastorie. Zij was vele malen zeer goed op dreef, al was zij dan ook in de liefde tegenover Gradus wat schroomvallig. Het was een genot den nljdigen Gradus. die toch zoo'n goed hart had. te aanschouwen. Hy was de knorrige koster, die tenslotte toch heel goed met Dina overweg kon. Giel Lieshout was naar ónze meening wat te bruusk in zyn overga ngen. maar toch was de vreugde over de waariyk aardige tusschen- komst van baas Blom goed uitgebeeld. Oom Lysters was zeer bescheiden. hetgeen ook in den aard van zijn rol lag, terwyi Ju dith. de vrouw van de wereld, goed spel te zien gaf bij haar koppigheid in het eerste en haar „bekeerlng” in het laatste bedryf. De figuren van Heernonkel, Yvonne en Blom, die het geheele stuk droegen, hebben wy reeds besproken. Het was een genoegen hen in hun rollen te zien opgaan. Geconcludeerd mag worden, dat het spel over het geheel zeer voldaan heeft, hetgeen bleek uit het applaus en de lachsalvo’s als baas Blom uit zyn slof schoot. Het .décor in het tweede bedryf was zeer een voudig en was naar onze meening het minst geslaagd. Een gezellig bal besloot dezen laatsten Kring- avond<van het seizoen. BISNENLANDSCHE HAVEN8 IJMUIDBN. Aangekomen 11 April: Kretlnga B„ Botterdam. 13 April: Triton. Mlddl. Zee. Irene. idem: Holland, nzs., VUsalngen; Chalmlte. sleepboot. Delfzijl. Vertrokken 11 April: Proweee. ma.. Huil. 12 April: Jernland. a.. Odds; De If in u». Sta- vanger. UMUIDEN. Aangekomen 13 April: m s W.-Indlfc; loannla F. Ooulandria Vlcto. s.. Be» van oent. Vertrokken 13 April; Rlgmor, a. Barpeborg; 8o- Oprichting Volksbond Donderdagavond zal in café Duyves getracht worden een afdeeling van den Volksbond op te richten. Als spreker is uitgenoodlgde de heer van Slingerland uit Alk maar, die een uiteenzetting zal geven van het doel en streven van den Volksbond. Omdat voor de middenstander» en tuinders in deze parochie wel afdeellngen van hun standsorganisaties be staan. maar niet voor de arbeiders, wordt het wenschelyk geacht tot oprichting van een af deeling van den Volksbond over te gaan. Op deze byeenkomst, welke te 7.15 uur begint, wor den vele belangstellenden, maar vooral de ar beiders verwacht. AM iemand voor Oudejaar en den verjaardag van sjjn vrouw cognac en Voorburg inslaat, be hoeft hy de wet niet e vreezen; mits hy een en ander niet verkoopt, kan hy heele kasten vullen met geestrijk vocht. Anders wordt het echter, ais zoo iemand er een café op na houdt, waarin alleen Lier, limo nade en andere verfrlsschende dranken geschon ken mogen worden. Wanneer hy dan jenever en cognac en deraelyke heeriykheden opbergt in een lokaliteit, die in verbinding staat met het café, waar alleen bier enz geschonken mag worden, dan i» hy in overtreding. Dit was ook het geval met den Urker kaste lein C. van der L.. die zoo op het oog een eerlyk en plichtsgetrouw man is. In een kast van een groot gebouw. dat om. bewoond wordt door ingenieurs en andere betrokkenen by de droog making van den N.O.-polder. had hy wat restan ten van een feestje staan. Een half fleschje cognac, anderhalf glaasje. Voorburg ed. Deze kast stond in verbinding met het taplokaal en aldus was de kastelein strafbaar .Maar dan kunnen ze de ingenieurs ook wel bekeuren, die hebben ook wel eens een flesch Voorburg of cognac.zei de kastelein. En inder daad, het bleek by het openvouwen en bestu- deeren van een grooten plattegrond van het gebouw, dat ook de kamers der ingenieurs via tal van gangen en lokalen met het café in ver binding stonden. De kastelein had deze dranken niet in huis om te verkoopen. er was geen enkele reden om dit aan te nemen. Het wa» alleen voor prlvé- gebrulk, zooals ieder wel eens een flesch wyn in huls heeft staan vóór of na een feestje. Het toeval wilde nu maar, dat de kast in verbinding stond met het café. En daarvoor ..hing" hy Wet is wet. dacht de ambtenaar, en ofschoon hy de overtreding niet, zoo erg vond, vroeg hy toch t 30 ot 10 dagen opsluiting In 's Rijks pension. Het viel den Urker kastelein bitter tegen. Er was gedurende achttien jaar niets gebeurd, dat niet in orde was. en de boete was voor zoo’n kleinigheid toch wel wat te veel. De kantonrechter maakte korte wetten was tevreden met f 10 of 5 dagen. Ook rykelyk hoog. De restantjes van Oudejaar ko men aan het Ryk. Bijtyd» gered Het vierjarig zoontje van oen heer Broersen geraakte in een onbewaakt oogenblik, te water. De ysco-venter Boekel van Warmenhuizen, die het ongeluk zag gebeuren, sprong direct gekleed te water en mocht het ge noegen smaken den kleine, die reeds zinkende was, op het droge te brengyi. Geruimen tyd zuchtte ons geheele gewest on der de rattenplaag. die zeer veel schade aan richtte Men heeft begrejren. dat hieraan een einde moest komen, en men is energiek aan de bestrijding begonnen, die veel succes heeft. Vooral de dorpen Midwoud en Berkhout hebben In dit opzicht baanbrekend werk verricht. De wenscheiykheld werd geuit, om de zaak cen traal aan te pakken en om een bedryfje te organiseeren dat geregeld pakjes zou maken om deze ratten te verdelgen. Men wilde In alls dorpen van Westfrlesland een aantal .ratten dagen” of een „rattenweek” organiseeren. waar op de bestrydlng van dit ongewenschte volkje energiek ter hand genomeil zou worden. Men hoopte dan spoedig van deze plaag bevrijd te zyn. Intusschen kwamen er aanbiedingen. Men stelde voor om voor 5000,geheel Westfrles land te ontratten. Veel hebben we over de werk zaamheden van het comité, dat gevormd is, om de bestrydlng ter hand te nemen, niet gehoord. Waarschynlyk is het op dert achtergrond werk zaam gebleven, of hebben zich enkele onvoor ziene moeiiykheden voorgedaan? Intusschen hebben de dorpen afzonderlijk den stryd aan gebonden. en al hebben we hier geen ratten vanger van Hameln. men boekt toch succes. Verwondering mag het echter wekken dat men in de hoofdstad van Westfrlesland nog niets gedaan Jreeft om van dit zich zoo snel vermenigvuldigende ra^ bevryd te worden. Naar men vertelt huizen er wel enkele hon derden op het Visscherseiland en bij de vullnis- lig aan trekkelijke beesten is nu wel niet tot een* plaag geworden, maar is men niet actief genoeg* in de bestrijding ervan, dan kan het hier wellicht een eldorado worden, waarnaar de aan den dood ontkomen ratten uit de omgeving uitwyken. Zoodat we zouden willen vragen: Welke in stantie Interesseert zich er het meest voor en zou de bestrydlng willen organiseeren? Een ge organiseerd optreden lykt ons ook hier ge- wenscht. Men dient de ratten niet te onderschatten, komen zy in grooten getale voor, dan vormen zij reeds direct een plaag. Nu Westfrlesland aan het rattenverdelgen is geslagen, kan Hoorn toch moeilyk achterble ven. pierement niet verlicht was. tH.’J„ die juist voor de aanryding den muziek producent gepasseerd was. had omgekeken om U zien, hoe de wagen met de harde snelheid zonder ongelukken op den weg zou kunnen biy- ven. Hij had gedacht, dat het paard de rioot in zou gaan doch hel was meegevallen. Alleen het orgel bekwam mankementen. B. kwam ook hief het tegengestelde verklaren. De getuige A décharge, Dirk H.. die niet was verschenen, omdat hy soldaat zynde plot seling was overgeplaatst naar de Wierlngcr- meer en die tot nu toe onvindbaar was. zou wel wat anders vertellen, zei hy. Besloten werd nu dezen getuige onverwyid op te sporen en hem de gelegenheid te geven om »yn woordje te doen. Men zal er wel meer van hooren. 'Intusschen kon de orgel-assistent Gerrit, die 54 cent per dag verzuimde, nog 27 cent opstrii- aen. Met veel smaak en goede voordracht is het bekende blyapel van Ballings „Amor in de Pastorie" Woensdagavond door het Krtngtoo- neel voor de leden van den Katholieken Kring opgevoerd. Reeds eerder, ter gelegenheid van een feest avond van den Vrouwenbond, hebben wy ge wezen op den diep godsdlenstigen en tegeiy- kertijd zeer geestigen inhoud van dit blyspel. De momenten, waaruit een echt-katholieke geest spreekt, wisselen af met de vaak zeer geestige zetten en gezegden. In dit laatste spande vooral de herbergier. Baas Blom, de kroon, die het geheele tweede bedryf wist te vullen, en die onvermoeid zyn wijze lessen ten beste gaf. Dé milde humor, die weer telkens komt opduiken, ook in de rollen van Dina en Gradus. den kerkmeester, geven met de leuti ge Vlaamsche’ taal aan het tooneelstuk een aparte belforing. Als we enkele zeer goede spelmomenten wil len noemen, dan mogen we toch wel op de eerste plaats wyzen op het samenspel tusschen Yvonne (Agaath van Deursen) en „den pastor” (Joh. M. Ridderikhoff) in het eerste bedfyf. Yvonne, die hetgeen met haar moeder plaats greep, niet wilde openbaren, speelde in deze momenten het jonge aarzelende meisje, dat zelfs Heernonkel haar geheim nietwilde ver tellen. Elk gebaar en iedere intonatie van haar stem was voortreffeiyk. Ridderikhoff speelde met veel verve den herder, wfen iedereen alles kon toevertrouwen. ---- wetend, dat het dan wel in orde zou komen, graden, gehouden door het „Instituut ter be- Hy was grootsch in zijn verontwaardiging over den lichtzinnlgen omgang van Judith, zyn jongste zuster, en tegelykertyd was hy weer de echte tot in den grond van zyn ziel geloo- vige pastoor, die al zyn vertrouwen in God stelde. Deze taféreelen behoorden met die voor de De organisatie van den mlssiewedstrijd D3.VB.-R.K.VB. „Breda" is, zooals gemeld, toegewezen aan de V.V.Z. te Zaandam en zal worden gespeeld op het R. K. Sportpark aldaar op 30 April a.s. Op 5 April jj. is de eerste vergadering van het hoofdcomité gehouden onder voorzitter schap van den heer G. Kruyver. Om een zoo breed mogeiyke basis te hebben, zyn in dit comité opgenomen vertegenwoordigers van da R. K. Vqetbalvereenigingen uit de Zaanstreek en wel van WZ, GVO, WSV, SDE, SVA en PSCK. Op deze eerste vergadering zyn de diverse werkcommlssiea benoemd, welke onmlddelUJk met volle energie aan den slag gaan, om de Zaanstreek, een bolwerk van neutrale sportbe- weging eens grondig kennis te laten maken met de prestaties van de R. K. Voetbalbeweging in Nederland. Nu de geheele katholieke Zaanstreek er ech ter staat met zyn rijk katholiek organisatiele ren nu men de medewerking heeft van de katholieke sportbeweging uit Amsterdam en aldaar ook alles gedaan zal worden, orri zoo veel mogelyk bezoekers naar Zaandam te krij gen, nu mag men zeker op een groot aantal bezoekers rekenen. En het fraaie St. Bonlfatius Sportpark kan heel wat bezoekers bergen. Naast de groot» overdekte tribune, plaats biedende aan 450 per sonen, zullen speciale maatregelen getroffen worden om allen in de gelegenheid te stellen, den wedstryd goed te volgen. Bovendien worden de entréebewijzen binnen ieders bereik gehou den, zoodat het voor niemand uitgesloten zal zijn, zich van een entréekaart te voorzien'~ Over enkele dagen zal de kaartverkoop reeds een aanvang nemen. Hoewel hierover nadere mededeeling zal gedaan worden, kan men zien desgewenscht thans reeds richten tot het meen secretariaat van dezen wedstryd: Joh. de Lange, Herderstraat 12 te Zaandam. De secretaris, de heer Bolte, las vervolgens de notulen van de vorige vergadering voor, die zonder op- of aanmerking werden goedge keurd. De secretaris werd door den voorzrter dank gebracht. Ingekomen stukken waren niet Ingekomen. Het bestuur bepleitte de aanschaffing van een brandkast ter waarde van 175.—. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aan genomen. Ingekomen was een voorstel tot aanstelling van een contróleerenden geneesheer voor de Wieringermeer. daar in den polder momenteel geen controle wordt uitgeoefend. Dr. v. d. Sluis zal voor één jaar oontröle uitoefenen. Patiënten, die op staamjen voet naar een der ziekenhuizen moeten worden overgebracht, worden door dr. Blok ijlt Bergen gecontroleerd. Na eenige discussie werd dit voorstel aan genomen. Aan het jaarverslag ontleenen wy het vol gende: Door vertrek van den heer Schoorl en het overiyden van den heer Lap ondervond het bestuur eenige wyziging. In plaats van dezen zyn gekoeen de heeren Van Barneveld en Bolte, reap, als voorzitter en secretaris. Tot lid van de financieele commissie werd gekozen de heer Weeland. In het afgeloopen jaar herdacht de vereeni ging haar 12(4-jarig bestaan. In de verstre ken jaren zyn 836 personen naar ziekenhuizen gezonden, met een totaal aantal verpieegdagen van 14.433. waarvoor is uitbetaald 41000. Het ledenaantal van. Schagen is 1307 betij- lenden en 349 kinderen, tezamen dus 1656 ver zekerden. Het aantal leden der operatie-afdeeling is 609. z In den Wieringermeerpolder zyn deze aan tallen resp. 854 en 387, totaal 1241. Het leden tal der operatie-afdeeling van de Wleringer-- meer is in vergelijking met Behagen zeer laag te noemen. n.l. 81. Voor verpleging werden in 1938 uit Schagen uitgezonden 24 mannen en 29 vrouwen, totaal 53. met een gezamenlyk aantal verpieegdagen van 958. Uit de Wieringermeer 21 mannen en 33 vrouwen, in bet geheel 54. met een aantal verpieegdagen van 743. Uit Schagen zyn 17 kinderen beneden 16 Jaar naar de ziekenhuizen overgebracht, met 139 verpieegdagen. Uit den Wieringermeerpolder 24 'kinderen met 276 da gen. Operatief zyn uit Schagen behandeld 10 uit de Wieringermeer 3 personen deae uitsendingen werd uitgegeven te noemen. In 1938 1 tentoonstelllngscomlté 125. der is door de erven van wyien den heer Lap nog 50geschonken. De reserve der ver eeniging Is by de Rljkspostspaarbank gedepo neerd. Het saldo op 31 December 1938 bedroeg 2796.06. nog te vorderen van de Wieringer meer, als tekort op de exploitatie-rekenlng en 1000 van voorschot aan Wieringermeer verleend. De voorzitter bedankte namens de i ring den secretaris voor zyn keurig vei Vervolgens bracht de penningmeester, de héér Burger, verslag uit van het financieele beheer der vereeniging. By monde van ded heer Schneider bracht de kascommissie verslag uit en dankte den heer Burger voor het accurate beheer der geldmid delen. Volgde verkiezing van twee bestuursleden wegens periodiek aftreden der heeren Bolte en Krapman. die beiden herkiesbaar waren. De uitslag der stemming was als volgt: Bolte 12 st.; Krapman 13 st.; v. d. Hoven 1 st.; v. Ryswyk 2 st.; L. Koomen 1 st., zoodat dus beide heeren met groote meerderheid werden herkozen. Beiden namen hun benoeming* aan. Wegens aftreden van den heer De Nooy als lid van de financieele commissie werd de heer Beunder met 9 stemmen gekozen. De gekozene liet zich zyn benoeming welgevallen. By de verkiezing van een secretaris werd de heer Bolte met byna algemeene stemmen ge kozen. De heer Wlssekerke verwierf een stem. belt. De aanwezigheid van deze weinl Desgevraagd antwoordde de heer Bolte dat hy zyn benoeming gaarne aannam. De voorzitter sprak er zijn groote voldoening over uit, dat de vergadering geheel in den geest van het bestuur had gestemd. Volgde punt 8 van de agenda: reglements wijziging; voorstel om het model der federatie aan te nemen. De voornaamste wyziging. betreffende de contributieregeling. waarbij het aantal ver pieegdagen tevens werd gesteld van 2 x 35 op 1 x 35, kon aanvankelyk de goedkeuring van de vergadering niet verkrijgen. Na eenige be spreking werd het echter aangenomen. MIJ. NEDERLAND POELAU ROEB1AH. mul»rei». 11 April v«® Port* Soudan. _.«r CHR HUYGKNS. 12 April van Batavia Amsterdam. n-t. JOHAN DE WITT 12 April van Am»t TAJANDOEN, thuurel». 10 April van TABIAN. 13 April van Naw Orl»*n» te Semarang.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 10