ONS BLAD ST.WILLIBRORDUS Kroon van Albanië aangeboden aan Victor Emmanuel L I Spanje verlaten? Fascistische Raad heden bijeen Ernstige stagnatie het treinverkeer Zullen de Italianen Het nieuws van heden en De Albaneesche constituante stelt personeele unie Italië Pierlot formateur in België een voor tusschen Albanië MOHAMMEDANEN KEEREN ZICH TEGEN ITALIË DE FRANSCH-SPAANSCHE BETREKKINGEN in POLEN EN DE CRISIS IN EUROPA DE BAROMETER 5 N.V NEDERL.VERZ.M'J. 11 p' 1 VEREENIGDE katholieke pers Internationale toestand besproken Kardinaal Fumasoni Biondi naar Wittem Geen Duitsche voorstellen 0VERSTROOM1NG IN IRAK GOEBBELS TE ISTANBOEL r Veertien döoden bij Duitsche mijnramp NATIONALE BEDEVAART NAAR DOKKUM Koningin Geraldine buiten gevaar Gaat Mgr. Orsenigo Berlijn verlateA? Gezant te Parys erkent het nieuwe bewind niet Na den plechtigen marsch op 2 Mei? Stijgende antipathie der Moham medaansche bevolking van Tripolis Streng optreden tegen nazi-activiteit I les Mi ep ist k; er rs. 2- n. i- CATHARIJNESINGEL4Ö UTRECHT Twee goederenwagons by Delft uit de rails geloopen DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Generaal Gambara brengt Musso lini verslag uit over den datum van de repatrieering der vrijwilligers Conferentie in het paleis te Brussel onder presidium van Koning Leopold Verrassende verklaring van den Spaanschen ambassadeur te Parys 1 tusschen Engeland, Frankrijk en Italië nog niet verbrand** 5 A NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Administratie verstrekt VOOR BET GEHEELE LAND: constitueerende iiiiiiiiiiiiiNnmfiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiitfn Eskadervlucht der K. L. M. toejenomen Koning Victor Emmanuel van zonsondergang de een 8 I «kennen. in 9 In Engeland zijn talrijke recruteertngsbureaux geopend. Vele mannen en vrouwen komen zich voor de verschillende diensten aanmelden Inwyding grafmonument voor wijlen Kard. v. Rossum ATHENE, 12 April. (Reuter) Volgens de laatste berichten uit Larissa is Koningin Geraldine van Albanië thans buiten gevaar. WARSCHAU. 12 April (Havas) Het semi* offieieele Poolsche blad Dobry fletser stelt vast, dat „de bruggen tusschen Engeland, Frankrijk en Italië niet verbrand sün". te Rotterdam de Koolhoven- Bt J. de Deutsche Allgemeine plechtige marsch, die *t Zon op 5.11 onder 1843 Licht op MJU Maan op 2.TJ onder 12.26 1» April N.M. DePoolsche ambassadeur te Berlijn Lipskl. die op het oogenblik te Warschau vertoeft, heeft, naar in Duitsche en Poolsche kringen wordt ver nomen, geen Duitsche voorstellen meegenomen naar Warschau. Men veronderstelt, dat de ge ruchten dienaangaande zijn ontstaan door een verkeerd uitleggen van een artikel In de Völ- kischer Beobachter. Sedert zijn laatste onderhoud met den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, op 7 April, heeft Lipskl geen bezoek meer aan het ministerie gebracht Naar verluidt is dit onderhoud, waarbij werd ge sproken over de militaire maatregelen van Po len, zeer stormachtig veYloopen. Lipskl wordt morgen te Berlijn terug verwacht. Stand op Donderdag uw v.m.: 7624 Vorige stand: 7524 Medegedeeld wordt, dat tal van vlugschriften worden verspreid en dat de nomaden met een mondelinge campagne zouden strijden tegen de ophitsing van radio-Tripolis tegen de Islamietl- sche politiek van Frankrijk. In deze vlugschriften wordt er bij de Moham medanen op aangedrongen zich te hoeden voor de haatcampagne der regeerlng te Rome en zich te verzetten tegen haar veroveringscampagnes. die de Tripolitaansche soldaten met hun bloed zouden moeten betalen. Erzou een honderdtal arrestaties verricht zijn. Ds bond van Mohammedaansche oud-strljders en oorlogsslachtoffers in Tunesië geeft in een protest tegen de agressie in Albanië uiting aan zijn ongerustheid, die hij voelt voor alle in Al banië levende muzelmannen. De bond noodlgt alle geloofsgenooten uit, „zich met geestdrift en vertrouwen rond het beschermende, edelmoe dige en liberale Frankrijk te scharen, om de eeuwenoude banden van vriendschap tusschen de Franschen en de Mohammedanen te verster ken.” n 1. 4 I het ver- N VflïlHlINGfN TOT EIK ItORAG V»rt»g»«woo»dig»r» govreegd uitgesteld. 22 Mei inwijding van het grafmonument voor wjjlen Z. Em. W. M. Kardinaal van Rossum. Generaal Gambara brengt Mussolini ver slag uit over den datum der repatrieering van Italiaansche troepen uit Spanje. idraden ter plaatse werden ont- id met het feit dat een dezer In aanraking met de rails was rijl de mogelijkheid bestond dat Uit Burgos woédt akn Zeitung gemeld, dat,Tie eind van den burgeroorlog zal vieren, op 2 Mei zal worden gehouden In Madrid voor generaal Franco en met deelneming van alle Spaansche Strijdkrachten, d.wr. 500.000 manschappen en 700 vliegtuigen. De Italiaansche troepen, welker hoofdkwartier te Alicante Is gevestigd, en de Duitsche vrijwil ligers zullen aan het défilé deelnemen. ISTANBOEL, 13 April (Havas). Goebbels is hier gisteren aangekomen. Vrijdag vertrekt hij, zonder Ankara te bezoeken. Het semi-officieele Poolsche blad Dobry Wieczor geeft een beschouwing over den toestand in Europa. Nationale Bedevaart naar Dokkum vast gesteld op 6 en 7 Augustus. De verklaring van Delequerica heeft in Fran sche diplomatieke kringen eenlge verrassing ge wekt. Men kan denken, dat de ambassadeur zin speelde op het door het republikeinsche leger naar Frankrijk meegebrachte materiaal, welks Het Italiaansche blad, de Telegrafo, schrijft, dat het de taak van Franco is te beslissen over het oogenblik, waarop de Italiaansche troepen gerepatrieerd zullen kunnen worden. Het blad wijst er op, dat de in Spanje gebleven Italiaan sche vrijwilligers „werkelijk weinig talrijk'* zijn en voegt hieraan toe: „Er moet aan herinnerd worden, dat ten opzichte van hun vertrek uit Spanje de duce. in een openbaar document nl. in een noot in de Informazlone Diploma- tlca het aan Franco heeft overgelaten te beslissen. De Italiaansche legioensoldaten zul len vertrekken, wanneer Franco hen zal weg zenden.” Zondag en Maandag 6 en 7 Augustus gaat naar Dokkum de 14e Nationale St. Bonlfatlus- bedevaart. Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. de Jong, aartsbisschop van Utrecht, zal deze nationale bedevaart lelden. Dit jaar wordt de bedevaart gehouden ter eert van Si, Bonifatius en SU Willlbrordus. Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiii'^ Het uitvoerend Comité voor d» stichting van een grafmonument voor Z. Em. Kardinaal W. M. v. Rossum deelt thans officieel mede, dat de plechtige inwijding van het grafmonumene zal geschieden Maandag 22 Mei in den namid dag, door den Prefect der H. Congregatie De Propaganda Fide, Z. Em. Kardinaal Fumasoni Biondi. Z. Em. zal vergezeld worden door Mgr. Franco Carminatl, generaal-secretaris van het Werk tot Voortplanting des Geloofs en reeds op 20 Mei te Wittem aankomen. Zooals bekend mag worden geacht, zal het monument worden opgericht in de kerk van de paters Redemptoristen te Wittem (L), waar ook Z. Em. de Kardinaal begraven ligt. iets minder warm dan gisteren, gedeelte lijk bewolkt, droog, behoudens ptaatae- HJke onweden, welke vooral in het Zui den en Oosten kunnen optrekken, zwakke tot matige meeat Zuidelijke wind. Zoo heeft de rechtbank te Lodz twintig per sonen tot een boete van 20 zloty veroordeeld, wegens het dragen van uniformen, o.a. van de tradltioneele witte kniekousen* tijdens een bij eenkomst van een Duitsche groep. Voorts zullen binnenkort voor de rechtbank te Gnlezno twintig meisjes terecht moeten staan, omdat zjj clandestien een plaatselijke afdeellng hadden opgericht van den bond van Duitsche meisjes. die in Polen verboden is. TIRANA, 12 April (Stefani). De na de Italiaansche bezetting van Tirana gevormde constitueerende vergadering van Albanië heeft vanmiddag eenstemmig een motie aan genomen, waarin het volgende wordt gezegd; Het bestaande regime wordt afgeschaft en de daarop berustende grondwet Inge trokken. De vergadering benoemt een re- geering, die de beschikking over volmach ten heeft. teruggave wordt voorzien bij de overeenkomsten van Bérard met Jordana. Men doet opmerken, dat de verklaringen zekere voorbehouden op roepen. met name ten aanzien van de uitlegging der stipulaties der overeenkomsten, betrekking hebbende op het materiaal, waarvan de levering aan de republikeinen door de Fransche regeerlng werd verhinderd. Om een voorbeeld te noemen: In transit dwars door Frankrijk met bestemming het republikeinsche Spanje verzonden materiaal werd aangehouden en de levering aan de repu blikeinen op bevel der Fransche regeerlng ver boden. Dit materiaal, dat nimmer afgeleverd noch door den geadresseerde werd betaald, werd door den afzender langs gerechteiyken weg opgeëischt en de rechtbanken hebben dit verzoek ingewil ligd. Uit juridisch oogpunt is er daarom te dezen opzichte geen betwisting mogelijk, daar de Spaansche regeerlng geen enkel eigendomsrecht op het niet aan den geadresseerde afgeleverde materiaal kan doen gelden. De vergadering heeft verder de samenstelling van het nieuwe Albaneesche kabinet, voor welks vorming zij opdracht had gegeven aan Verlacl, die premier en minister van Onderwijs is, goedgekeurd. De leden van het nieuwe kabinet zijn onmld- delljjk na de vergadering in het Italiaansche gezantschapsgebouw ontvangen door den Ita- Uaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano. Deze verscheen daarna op het bal kon en noodigde het publiek uit den Koning- Keizer en den duce te huldigen. ROME, 12 April (Stefani). Mus solini heeft heden generaal Gambara, den commandant der Italiaansche vrijwilligers in Spanje, ontvangen. Gambara bracht verslag uit over de vraagstukken betreffende de repa trieering en den datum van repatriee ring der Italianen. De Kroonprins van Irak neemt alvo rens met zijn bruid de terugreis te aan vaarden, te Kairo afscheid van Koning Faroek van Egypte Het bericht van genoemd blad zou de strekking hebben aan te toonen, dat de Ita liaansche en Duitsche troepen niet uil Spanje zullen worden teruggetrokken vóóF 2 Mei. Het blad geeft echter toe. dat een belangrijk deel van de buitenlandsche troe pen na dien datum zal kunnen worden te ruggeroepen. ïn de „Glornale dltalla” schrijft Gayda, dat ®et besluit der Albaneesche constitueerende vergadering de integriteit en de nationale indi vidualiteit van Albanië handhaaft en een krach je vereeniglng van arbeid en oriëntatie tus- •chen beide landen mogelUk maakt. Deze ver- eenlging werd sedert eenigen tijd gewenscht *~or het Albaneesche volk voor de bescherming van zjjn belangen, die overeenstemmen met de ‘nans algemeen erkende belangen van Italië. Het heeft groot opalen gebaard, dat dezen avond een politieke conferentie werd belegd in het Paleis des Konings. waarbij de Koning als voorzitter optrad. Hiervoor waren 12 politieke persoonlijkheden ultgenoodigd. t w. van de drie partijen katholieken, socialisten en liberalen, terwijl voorts nog vertegenwoordigen aanwezig waren van de katholieke vakvereenigingen en de gouverneur van de Nationale Bank van België. Na deze conferentie is Pierlot definitief be last met de opdracht tot vorming van een nieuw kabinet. Men verneemt, dat het de wensch des Konings was, dat t.a.v. den dreigenden inter nationalen toestand en de aanvallen op de Bel gische munt een regeerlng van Nationale Unie zou gevormd worden. zjjn demoblllseeren, d.wz. ongeveer 50.000 man. Vijf lichtingen zou den onder de wapens blijven en zouden ge leidelijk worden gedemobiliseerd naar mate van de behoeften der Industrie. Voor het verdere reizlgersvervoer Amsterdam Rotterdam v.v. werd een pendeldienst tus schen Den Haag en Amsterdam Ingestelu. waarbij de passagiers van Den Haag met den electrlschen trein naar het station Rotterdam- Hofplein werden vervoerd. Ook van Rotterdam Uit werd het personenvervoer over de HJn van de vroegere Zuld-Hollandsche Ekctrischs Spoorwegmaatschappij naar Den Haag geleid. Het is ook bekend, dat de internationale toe stand werd besproken. Kort daarop heeft bet ministerie van Landsverdediging de eerste mili taire voorzorgsmaatregelen genomen n.l. de oproeping van soldaten en officieren van spe ciale eenheden. Een extra kabinetsraad is tegen Donderdagmorgen negen uur bijeengeroepen om nog verdere militaire maatregelen te bespreken met den minister van Landsverdediging. In de Wetstraat gaat het gerucht dat Ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft nomen, dat Italië tegen Donderdag twee mll- lloen man onder de wapenen zal hebben. Wat de nieuwe regeerlng betreft, zal Pierlot nog twee dagen onderhandelen over het programma en zich Zaterdag i.v bezig houden met de eigen lijke verdeellng der portefeuilles. Havas meldt verder uit Madrid: Volgens be richten, die rtiet van officieelen aard zijn en die In Madrid de ronde doen, zou de demobili satie van de buitenlandsche vrijwilligers, die in Spanje hebben gestreden, beginnen na den over- winningsmarsch. Franco zou voornemens r**- onmiddellijk zes lichtingen te Bagdad, 13 April (Havas) De was van “Phraat en Tigris heeft ernstige schade aan- MMdit aan de wegen, zoodat men vreest, dat '*“T)ke Europeesche delegaties, welke zich naar wieran begeven voor het huwelijk van den Z?lnprins- aanmerkelijke vertraging zullen «Xlervinden. TUNIS, 12 April. (Havas) Volgens zit Tripolis komende reizigers sou de ontevre denheid, die zich reeds na de verovering van Llbye door Italië In Mohammedaansche kringen heeft geopenbaard, na den Italiaan- sehen aanval op Albanië nog sljn. Het blad zegt verder: „De verwachte Fransch- Brltsche verklaring over de organisatie van het verzet in Zuid-Europa en de Middellandsche Zee beteekent, dat elk conflict In dit gebied on vermijdelijk tot een wereldoorlog zal lelden. Het bewustzijn van deze mogelijkheid aal echter rem zjjn voor veel eerzuchtige plannen. De „voldongen feiten” mogen een onoverbrug bare kloof tusschen Duitschiand en Engeland hebben veroorzaakt, voor Italië geldt dit niet. Laatstgenoemd land zou het Britsch-Itallaan- sche pact, waarbij het veel belang heeft, willen redden. Engeland wil eveneens versterking van de Dultsch-Itallaansche solidariteit voorkomen. De Spaansche kwestie zal moeten doen blijken, of de Italianen zich met Engeland en Frankrijk willen verstaan, of dat het hun er alleen om te doen is, strategische punten te bezetten." PARIJS, 12 April. (Havas) De Spaansche ambassadeur. Delequerica. heeft In een onder houd met de diplomatieke journalisten den na- dnlk gelegd op het belang, dat Spanje hecht aan een „loyale, volledige en snelle toepassing” van de overeenkomst, door Bérard en Jordana geteekend als basis voor de hervatting der of ficieele Fransch-Spaansche betrekkingen. Het Spaansche volk, aldus de ambassadeur, wenscht oprecht den vrede. Niemand kan veronderstel len. dat het het internationale levëh zou willen vertroebelen. Spanje Is versterkt uit den strijd gekomen, het vertrouwt op zijn leger zn is meer dan ooit meester over zijn' eigen lot. De Poolsche autoriteiten schijnen aan de plaatselijke overheden order te hebben ge geven, alle ondergrondsche activiteit van de Duitsche elementec in Polen krachtig te onderdrukken. BERLIJN, 13 April. Bij een ontploffing in steenkolenmyn te Altenburg, dat ten Zuiden Leipzig is gelegen, zijn veertien mljnwer- *“rs om het leven gekomen. Vele arbeiders wer- °ën met verwondingen in een ziekenhuis opge- «knen. Zij verklaart, dat alle Albaneezen erkentelijk zjjn voor het opbouwende werk van den. duce en het fascistische Italië voor de ontwikkeling en het welzijn van Albanië en besluit het leven en lot van Albanië nauwer te binden aan het leven en lot van het fascistische Italië, door banden van de grootste solidariteit. Tusschen belde landen zullen.in dezen geest van solida riteit overeenkomsten worden gesloten. Treinverkeer tusschen Den Haag en Rot terdam versperd tengevolge van de ont sporing van twee goederenwagons. Gedeeltelijke vrijstelling van port voor in werkelijken dienst zijnde dienstplichtigen. Prina Bernhard bezocht eenige scheepswerven en fabrieken. v üit Scutart wordt gemeld, dat een auto colonne van de eerste Italiaansche legerafdee- hng. welke In Albanië opereert, te Koplik aan oe grens van Joegn-Savië Is aangekomen. DIENST AANBIEDINGEN. Gevraagd of Aan geboden, geplaatst onder de Omroeper rubriek 10 et. per regel. De constitueerende vergadering vertolkt den eensgezinder! hemieu- wingswil van het Albaneesche volk en besluit als plechtig pand daarvoor de kroon van Albanië in den vorm van een personeele unie aan te bieden aan Victor Emmanuel, Koning Italië en Keizer van Abessinië, voor hem en zyn koninklijke afstammelin gen. TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No 165 DE PRIJS DER ADVER TENTIEN bedraagt 20 ct. p regel; Ingezonden Modedeelingen 40 ct p BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voo» adverteeren bij abon nemont wordt op aanvrage gaarne door onn? Ondanks de zeer krachtige voorzorgsmaat regelen zouden de geruchten omtrent een Se- noesslstischen opstand aan de Saharagrens zl-h snel verspreid hebben en In het geheele land een vyandlge gezindheid jegens de Italiaansche re geerlng hebben geschapen. Volgens dezelfde rei zigers zou het decreet, waarbij aan de Tripoli taansche Mohammedanen, die zulks verzoeken, de seml-natlonaliteit wordt verleend, niet het door Rome gewensohte succes hebben gehad. Slechts enkele ambtenaren zouden om toepas sing van het decreet hebben verzocht. Onze Brusaelsche correspondent seinde ons dd. 12 April: Naar aanleiding van het besluit der consti tueerende Albaneesche vergadering Is te Rome de groote Fascistische Raad byeengeroepen voor Donderdag 22 uur, de ministerraad voor Vrjjdag 10 uur. de Kamer van Fasces en cor poraties voor Zaterdag 16 uur en de Senaat voor Zaterdag 18 uur. Mussolini heeft bepaald, dat ter viering van de unie tusschen Italië en Albanië Zondag 16 April van zonsopkomst tot vlaggen van beide landen moeten worden uit gestoken. De constitueerende vergadering van Albanië heeft de kroon van Albanië aan Koning Victor Emmanuel aangeboden Met het ss. Franca Fasslo zjjn 300 officieren en zwarthemden, die in Spanje hebben ge streden, alsmede officieren, technici en arbei ders van de luchtvaartbasis der Italiaansche legionnairs op de Balearen, naar Italië terug gekeerd. zy zullen te Napels gedemobiliseerd worden. Te Tirana is het eerste detachement vrijwil lige militie voor de nationale veiligheid ge vormd. Het bestaat uit Italiaansche kolonisten en leden der fasces. Woensdagavond om acht uur zyn ten zuiden van het station Delft door onbeken de oorzaak twee goederenwagons van een trein, welke juist naar Rotterdam was ver trokken, uit de rails geloopen. tengevolge waarvan het spoorwegverkeer tusschen Den Haag en Rotterdam volkomen gestag neerd Is. De electriache geleiding ter plaatse werd beschadigd. Maatregelen werden genomen om de reizigers per tram naar Den Haag te vervoeren, vanwaar zij de reis per elec trischen trein naar Rctterdam-Hofplein konden voortzettén. Omtrent de oorzaak van het ongeval op de spooriyn by Delft vernemen wjj, dat omstreeks acht uur op het goederenspoor een van de telde wagens zoodanig derailleerde, dat een mast van de electrische geleiding werd aangereden en, dat de stroc zet. In verbi stroomdradef gekomen. tei_ ook op het andere spoor een dergeiyke aanra king zou zyn geschied, moesten voorlooplg beide sporen tusschen Den Haag en Rotterdam wor den ultgeschakeld. Met de opruimingswerkzaamheden werd on- mlddeliyk een aanvang gemaakt, doch uiter aard ging dit In verband met de duisternis met moeliykheden gepaard. Te middernacht waren de herstellingswerk- zaamheden nog niet beëindigd. De omlegging van het personenverkeer op het traject twuche Schiedam en *s Gravenhage duurde nog voort BERLIJN. 12 April (Havas) De „Ex celsior” verneemt dat de Apostolische Nun tius te Beriyn, Mgr. Orsenigo. zich gereed maakt om naar het Vatikaan terug te keeren. Het schynt dat men In verband met den internationalen toestand liever een jonger diplomatiek vertegenwoordiger van het Vatikaan te Beriyn heeft. Het Albaneesche gezantschap te Parijs heeft het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Tirana het volgende telegram gezonden: Het Albaneesche gezantschap te Parys, dat oe koninkiyke regeerlng van het vrije en on- ëfhankeiyke Albanië vertegenwoordigt, zal zijn als tot dusver blijven vervullen en weigert net door den overweldiger gevormde comité te

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 1