WES LAND Katholieken alle Xiiminer 1 E 1 WILSONTHEATER HOORN Van dag tot dag E A a.s. op Woensdag 19 April brengen hun stem uit OP van Bij de stemming voor de Provinciale Staten DONDERDAG 13 APRIL 1939 KROMMENIE Westfriesche agenda ENKHUIZEN 14 April WOGNUM HOOGKARSPEL IS April 16 April HOOGWOUD PROVINCIAAL NIEUWS CASTRICUM 17 April 18 April 19 April 20 April 26 April 27 April HEM-VENHUIZEN WERVERSHOOF HEEMSKERK VRAGENBUS ipp W e«t-F riesland MARKTEN Economi»ch-T echnolog ische Dienst FRUITTEELT-DEMONSTRATIE- BEDRIJF KWADE GROND BIJ TULPEN EN IRISSEN ZU GEZ. STEEMAN KERKSTEEG H O O K M Speciaal adres voor vervormen. Laat van Uw oud bont een vos maken. - Ook nieuwe verkrijgb. N.V. 13 Aprü De over: i fancy-fair traden de I R. bedroeg voor- innige overtuiging, dat Westfrie- ver- dat van een St. Pancraa. 1 pakt wordt 44 I. LIJST 2 Operette Sneeuwkoningin. Tweeden Paasch- dag gaf de Graal een utivoerlng In café Stam. Opgevoerd werd de operette Sneeuwkoningin. Eerste aardappelen. Aan de marktvereeni- ging te Wognum werden de eerste aardappelen aangevoerd door den heer J. Ursem uit Nibbix- woud en gekocht door den heer N. Klein voor 44 oent per kilo. Emmabloemcollecte. De Emmabloemcollecte heeft opgebracht 49.05. H. F. KLUITMAN. Voorzitter H. NOLET, Secretaris. Burgerlijke Stand. Geboren: Anna Corne lia, dochter van H. Koomen en N HeUnis; Jo hanna Maria, dochter van C. Neele en E. M Berkhout Overleden: Maart je Kok, oud 70 Jaar, wed van G. KulJt. hem in het belang der afdeellng verricht. Hier na werd de vergadering gesloten. naar de In café Centrum te Andtfk Bondsavond van den A. N. w B.. vertoonlng van geluidsfilm. ..Als de maan schijnt in Kentucky" en Mr Moto, de geheimzinnige" In het Wllsontheater te Hoorn (boven 18 Jaar). een er aan- egere lollek .Als de maan schijnt in Kentucky" en ..Mr. Moto, de geheimzinnige" in het Wllsontheater 5» Hoorn (boven 18 jaar). DienstJubUevm. Op Vrijdag 14 April as hoopt de heer H. Stam, boekhouder van Ge meentewerken. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar aldaar in dienst trad. wor- gv- Eri< hand tot h teling ten z nimm •preki toen op. Z had l begre. hl) U Carlli tagry; aan Doch echte blijds. oogen - da •neat tills 7 nle rflk 100 ma ver I •si der en sch not losr 2 die om ged te huli ach E VOO star lam bet str ven D ligt den het ven best of gan van ook D ach< gen< stan land steil geve Ei te tl Tsje tem! enkt Prai Mi t den rük, twijl Pen geno land het aanv een i Eng’ tegei teere voon moet natu wind Brits Chat cho-l voon tvee< (naai tere den beurt berg van i ^emen? Belgische grenadiers hebben een historisch museum te Brussel ingericht. Voor de Koninklijke Familie is een s peciale afdeeling gemaakt Arbeidsbemiddeling. -pot 8 April zijn bil i in- .Als de maan schUnt in Kentucky en .Mr. Moto, de geheimzinnige" In het Wllsontheater te Hoorn ’boven 18 jaar). Opbrengst thee-colleete. De op tweeden Paaschdag gehouden collecte heeft opgebracht de som van 80. weegt? Antw.; Geen prijs. Is er op lot no. 42838 van Artis een prijs 7 uur, Hoomsch Koffiehuis, algemeene ver gadering van het comité voor den schen Katholieken Landdag. Als de maan schijnt in Kentucky" en ..Mr. Moto, de geheimzinnige" in het Wllsontheater te Hoorn (boven 18 jaar). R.K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit” Dinsdag hield de R.K. Landarbeldersbond een ledenvergadering onder leiding van den heer Ant. Zuurbier. Adhaesie zal worden betuigd aan het comité tot verbetering der zeden. Nog enkele ingekomen stukken worden behan deld. waarna de voorzitter zijn functie ter be schikking stelde. Hierna werd tot voorzitter gekozen de heer P. Veldhui)*. Vanuit de vergadering werd den scheidenden voorzitter dank gebracht voor den arbeid door Vellingomaet Maart 1939 Gedurende de maand Maart is aan de groente- en fruitvei ling omgezet aan groenten f 5595.23. ..Als de maan schijnt In Kentucky” en ,Mr. Motto ,4e geheimzinnige” in het Wllsontheater te Hoorn (boven 18 jaar). 8 uur in het St. Gomarusgebouw te Enkhul- zen vergadering der R. K. Staatspartij. Bjj Van Etten te Beemster, jaarvergadering der R.K Propagandaclub. Tentoonstelling en fancy-fair Dinsdag was het de laatste dag van de tentoonstelling en fangy-falr. welke jaarlijks door de St. Joseph Gezellen en de Graal wordt gehouden. Hoewel er een bescheiden inzending was van producten van handenarbeid, viel er toch keurig werk <le Arbeidsbemiddeling 465 werkzoekenden geschreven. In den loop van Maart werd het snoeiwerk geheel beëindigd. Ook werd de bespuitine met Shell W. U. 117 ter sterkte van 6 pCt. op de appelboomen uiteevoerd. Op een klein gedeelte der peren, waar nogal wat spinteleren voor kwamen. werd een bespuit ing met gewone mi nerale olie uitgevoerd, n.i. met Shell W. E. 103, eveneens ter sterkte van 6 pCt. De kalkammonsalpeter. welke in Maart werd geleverd, is uitgestrooid op beide bedrijven. In «de Jonge struikaanplantlng werd een deel van den grond gespit en een gedeelte met den cultivator, bewerkt. Dit laatste gedeelte werd bezaaid met erwten, het eerste gedeelte moet dienen voor de teelt van aardappelen, welke be gin April worden gepoot. In .April zal op het nieuwe bedrijf de grond, voor zoover nog niet bewerkt, met den cultiva tor losgemaakt worden. Op het bedrijf in Schel- Unkhout zal de grond gespit worden onder de struiken. Deze grond wordt in den loop van den zomer niet schoongehouden. alleen het hooger groeiende onkruid wordt verwijderd. Op appel en peer zal bij goed weer in April gespoten worden met 1M pCt. Bordeausche pap. Op de zwarte bes zal een bespuitlng met Cali- fornlsche pap worden uitgevoerd ter bestrij ding Van rondknop, welke bij het snoeien in enkele boomen werd geconstateerd en waarbji toen de ..rondknoppen” Werden verwijderd. Waar op het nieuwe bedrijf te weinig bijen volken aanwezig zijn, is dit aantal gedurende den bloeitijd aangevuld, in samenwerking met een paar naastwonende kweekers, met bijen welke van elders zijn aangevoerd en die slechts gedurende den bloeitijd op het bedrijf blijven. Het aantal eigen bijenvolken zal worden uit gebreid. waartoe enkels nieuws kasten moeten worden vervaardigd. HOEDEN HO K N Ook Kinder- of Communie- hoedjes verkrijgbaar, bij de bekende Bontzaak van Lezing J. M. Hartdorff Op Vrijdag 14 April *s avonds om 7 uur. zal in ’t R. K. Vereeni- glngsgebouw door den heer J. M. Hartdorff een lezing worden gehouden over het onderwerp: JJe taak van de brandweer en de zelfbescher ming der burgerbevolking in tijden van oorolgs- gevaar”. R.K. Gezellenvereenigtng. Zaterdag In hei 8t Gomarusifubctiw gezellig samenzijn Dinsdag 8 uur verplichte bijeenkomst. P. 8. Nadrukkelijk zij er op gewezen, iedere actie ten bate van voorloopig aangewe zen Candidaten. anders dan in Klescomité's, volgens de regels van het Kiescomité-Regle- ment 1932, verboden is. Hierbij was een oproeplngsbiljet voor de as stemming, waarop de alphabetlsche lijst het politiek advies. De alphabetlsche lijst luidt als volgt: Th. Eerlee, A. H. J. Beyersbergen van Hene gouwen, P. M. Borst, J. Brakenhof Jzn., J. Bij man, R. Duyn, Cor Glorie. A. 8 Groenland. W. Groot, O. M. Juffermans. J. W. Kaandorp. J. Kraakman, C. Kuys Jbzn.. F. F. L. M. Mid- delhnff. J. de NUs. H. A Nijsen, B.. Res Wzn„ Corn. Res Mzn G. F. Res. C. P. Spaansen, C. Tol. G. Veldt. P. de Vries, P. C W. de Wtldt, D. de Winter Jr. Het politiek adties is aldus samengesteld: C. P Spaansen. J. de Njjs. D. de Winter Jr„ Cor Glorie. F. F. L. M. Mlddelhoff. C. Tol, C. M Juffermans. J. Bijman, A. H. J. Beyersber gen van Henegouwen, J. Kraakman. K. Staatsparty Zooals men zich zal herinneren is eenige maanden terug als gevolg van besprekingen tusschen de beide politieke groepen der R K Staatspartij een overeen komst bereikt, waarbij de organisatie der a.s. gemeenteraadsverkiezingen werd opgedragen aan het Dag. Bestuur van den Rjjkskleskring Helder. Dit D. B. heeft heden aan de leden der Cas- tricumsche afd. de volgende circulaire gezonden Van de bevoegdheid ons gegeven in Art. 18 van Fijjz. Regl. V c en Art. 9 van het Kles- comlté Regl. 1932 der R. K. Staatspartij mee nen wij in dit bijzondere geval gebruik te moe ten maken, om niet alleen allen leden van de R. K. Staatspartij in Castricum op het hart tet binden, toch vooral op Zondag 23 April as. gebruik te maken van hun recht als partijlid, door deel te nemen aan de stemming over de groslijst, doch bovendien, om hun allen na drukkelijk te verzoeken, hun stem uit te bren gen op het ..Politiek Advies". Dit Politiek Advies is de vrucht van ernstig en rijp beraad, en samengesteld in het besef van onze groote verantwoordelijkheid voor de rustige ontwikkeling van een krachtig staat kundig leven op Katholieken grondslag in de Gemeente Castricum. Het is onze vaste en gü door het opvolgen van dit advies het uwe ertoe zult bijdragen, gezonde toestanden in uwe gemeente te scheppen, tot heil van uw schoone woonplaats, tot bevordering van vrede en eens gezindheid. en dat in uw gemeenteraad dan zal optreden een Katholieke fractie, één in principen, en in goede harmonie zoekende naar oplossing van practische verschillen Namens het Dagelijksch Bestuur van den Kring Den Helder van de R. K. Staatsparty, 2e. Hoe prepareert men een konjjnenhuid en loudt men deze soepel? 2. Konijnenhulden prepareert U als volgt: Ontdoe de binnenzijde geheel van het aan wezige vleesch en zet den binnenkant dan 24 uur in het zout. Is dit geschied, dan wordt het huidje op een plank gespijkerd, flink ingewre ven met een mengsel van een deel zout en twee deelen aluin Zoo laat U de huid een dag ot vier op een droge winderige plaats liggen. Daar na wordt ze van het plankje genomen en flink soepel gewreven. Wordt de huid soms nog wei eens wat vochtig, dan wryft U ze flink in met altlnpoeder. Ten slotte wryft U den binnen kant in met krytpoeder. Vraag: Hoe maak ik zelf zwart oliegoed van wil katoen? Antw:, By eiken drogist zyn er patente mid deltjes te koopen met gebruiksaanuwyzlng voor dit doel. Vr. Myn dochter is in weekdienst, beef wegens ziekte 'n paar dagen thuis. Zü gaf aan haar mevrouw daarvan geen kennis, omdat zy ziek was. De andere famllle-leden hebben ver zuimd dit voor haar te doen By haar aanmel ding werd zy ontslagen, mevrouw had in dien tusschentyd al een andere hulp genomen. Heeft zy recht op loon, zoo ja, hoeveel dan? Antw.: Mevrouw mag haar ontslaan, maar de wetteiyke opzeggingstermijn van een week moet in acht genomen worden By ziekte gaat het loon gedurende korten tijd in dit geval een week door. Van Vrijdag 14 tot en met Woensdag 19 April: PETER LORBE in ,4«r. MOTO «Ie Geheimzinnige" II. DE RITZ BROTHERS in „Als de maan schifnl In Kentncfcy" Een Schlager-programroa (e bezichtigen. Houtsny- en zaagwerk van de Gezellen en een flinke collectie naai- en bor duurwerk van de Graalmelsjes, genoot aller belangstelling en bewondering. De expositie werd opgelulsterd door een waardevolle inzen ding van beeldwerk en plastieken, door eenige firma's voor deze gelegenheid afgestaan. De tentoonstelling werd voor de eerste maal ge houden in de ruime zaal van het nieuwe Jeugd huis. Er was een raadhuis waar de ambtenaar van den burgeriyken stand de trouwlustige paartjes in den echt verbond In de beneden- zaleq werd film vertoond. Al met al kan gezegd worden, dat de jaariyksche tentoonstelling en in alle opzichten schitterend ge slaagd is. Met voldoening kunnen beide ver- eenigingen hierop terugzien. 830 uur In het Geaellenhuls te Hoorn, heer J. W. F. van Meegeren, voorzitter van den Bond voor Groote Gezinnen te Venlo, spreekt voor den cursus, uitgaande van de R. K. Ge. zinsvereenlglng over: Opvoeding tot enkele gezlnsdeugden. 2.30 uur in het Drechterlandsche Huis te Hoorn vergadering van het college van hoofd- Een kranige redding. Het 3-jarig dochtertje van den heer J 8.. geraakte by het bloempjes plukken in de dykgracht De heer 8 D die het zag. s^tong gekleed te water en wist het kind behouden op het droge te brengen. Een kranige redding. R.K.V.V. Wit Rood. Het programma voor Zondag 16 April luidt als volgt: Wit Rood I-- Zouaven I. 2 30 uur. Het tweede elftal en de Junioren hebben rust. voor ongeschoolde arbeiders? 2. Zooja, tot wien moet ik my dan wenden? Antw.: Wendt u tot de Arbeidsbeurs in uw stad. Vr.; Kunt u my ook zeggen of de volgende nummers van de Noordholl. Ver. .Jïet Witte Kruis" al zyn uitgeloot? Serie 2802 no 31. serie 2190 no. 36. Antw.: Wendt u tot een effectenkantoor. Vr.: Kunt u my ook zeggen of de i Duitsche Rykskanseller Dr. Brüning ki was? Antw.: Dr. Brüning was katholiek. Vr.: Kunt u my ook zeggen waar in Haar lem het bureau voor Beroepskeuze is? Hoeveel zyn de kosten die voor onderzoek verschuldigd zyn? Antw.: Wendt u tot het Bureau voor Be roepskeuze Nassauplein 2. Vr.: Kunt u my ook zeggen of op de volgen de loten van de 7e Nationale Zonnestraal- lotery een prijs la gevallen? Lot no. 117991 en 117990 Antw.: Geen Prils. Vr.: Kunt u my ook zeggen of op lot no. 0 0038 der groote Landeiyke Keuze ten ba’e van het Kath. Marlnetehuls te Den Helder een Prijs is gevallen? En wanneer de trekking is ge- ingelanden van het Ambacht van Westfriea- land, genaamd „Drechterland". 2 uur, Raad Beemster. 8.15 uur in hotel Geel, vergadering van d« Harddraveryvereenlging. uur in café „Marktzicht” te Blokker, gadering der Propagandaclub. VOLENDAM. 12 April. Heden werden aan de veiling aangevoerd 65647 eendeleren 3.792.81. TER AAR, 12 April. Centrale Veiling. Spinazie 1830. Andijvie «076, Slavellen 57. Dunsel 14 31, Peulen 11.3012, Prei 310.10. Witlof 22.80 —24.80, Radijs 0.60—1.20. Selderie 56.10, Raap stelen 0301.20, Sla 3.905.60, Aardbeien 36 ct.. Peterselie 6.10—9.60. OBDAM. 12 April. .XM Tuinbouw" 5300 kg. Gele kool 6.40—7. 1900 kg. Uien 4.50—460, 800 kg. Roode Bleten 3.104 20. 10690 kg. Witlof: I 15.50—17.20. II 1330—14.90, III 10.30—13.70. BEVERWIJK. 13 April. Vereen. Veilingen ,.Ken- nemerland en Vrjje Veiling”. Spinazie 0.651.35 per kist. Sla 411 cent per krop. Rabarber 79. Raapstelen 1.53. Radijs 3.83. Selderie 4 cent per dos. Aardappelen (kiel) 4.73. Uien 343, Witlof 9—16, Breekpeen 68. Gele kool 47, Roode kool 510 cent per kg. BOVENKARSPKL. 12 April. ..De Tulnboutf" 735 bakken aardappelen: Duke 3574 cent, Schotache groote A 55106, kleine A 64107. groote B 89, kleine B 9397 cent. Blauwe 49. Elgenh. 71100 cent per bak. Poters. 4100 kg. Bleten: middel 1.30, kleine 2.30 per 100 kg. WOGNUM. 13 April. Witlof I 14.20—16, II 10.00 —14. in 6.00—4. Spinazie 4.50—730. Andijvie 14.70—16. DEN HODET.. 12 April. Gem Vlschafslag Aan gebracht door Korders: Tongen 8894. Slips 78 83 cent per kg. Schol I 5.106.40. II 3.40—3.10, Schar 3.00—4. Wytlng 130—3.10 per kist. Door garnalen vUachenlevende garnalen 1351.50, gekookte garnalen 16 cent per kg. De kwadegrond-ziekten worden altyd in één adem genoemd met het vuur in de tulpen en wel daarom, omdat beide ziekten veroorzaakt wor den door sclerotivormende plantaardige para sieten. Omtrent heet vuur echter behoeven de kwee kers nauwelyks te worden ingelicht en ook ten opzichte van de bestryding hebben zich geen i nieuwe gezichtspunten voorgedaan, al moet worden toegegeven, dat niet alle kweekers alle voorzorgsmaatregelen en bestrijdingsmaatrege len nemen, die baat kunnen geven. Achterblij vers zyn er echter altyd. zullen er ook altyd blyven en die achterbiyvers zyn niet te over tuigen en zullen toch in slechte tijden het eerst het loodje leggen. Over de kwadegrond-ziekten is op zware gronden nog niet zooveel ondervinding opge daan. Ja, vele tulpen- en irlskweekers zullen de zirkten nog niet kennen. In het afgeloopen Jaar echter traden de kwadegrond-ziekten in zulk een hevige mate op. ook in onze buurt, dat het wel nuttig kan zyn er iets meer over te vertellen. By het vuur kennen wij de stekers. Dit zyn meestal op zichzelf staande planten, die niet in groepen gerangschikt zyn. By kwaden grond vindt men de zieke planten veelal en in een vrrdergevor- derd stadium alt(jd, in groepen. Op plekken dus. De (ondergronds) door de zwammen aan getaste planten komen niet of slechts even boven den grond en blyven verder steken. Trekt men zulke bollen uit den grond, dan ziet men. -dat het wortelgestel zich heel goed ontwikkeld heeft. By doorsnede _ziet men. dat de bollen binnenin roodachtig. Uzerroestkleu- rig. verkleurd zyn. Dat zyn ze by het vuur niet. Ook de aanwezigheid van tamelyk groote. on regelmatig gevormde zwamknolletJes. die aan en by de neuzen gevonden worden, kan ons verder helpen om te bepalen, met welke ziek te wy te maken hebben. Omdat kwade grond wel eens kan lyken op vorst- of waterschade, dient men dus te we ten. dat gezonde wortels op verdronken plek ken nooit voor komen. Bovengrcmdsche sporen worden door de kwa degrond-ziekten niet gevormd, zoodat men niet bang behoeft te zyn voor verspreiding over het veld door den wind, doch, door het versleepen van besmetten grond kan men na tuurlijk de ziekten wel verpsreiden en, omdat besmette grond vele Jaren voor tulpen en iris sen gevaariyk biyft, moet dat natuuriyk voor komen worden. Met dat doel moeten de zieke plekken direct met stokken worden omgeven. De op die wijze aangegeven plekken moeten niet gerooid wordpn om te zorgen, dat geen zie ke bollen met sclerotia worden versleept met de gevaren, die daaraan verbonden zyn voor het eigen bedryf, doch ook voor den export Omdat de ziekte door den grond verder lóópt, moeten de plekken natuuriyk ruim worden af gepaald Deze maatregel, gepaard met goed pellen van het plantgoed en een ver doorgevoerde vrucht- wlsseling. waarby vooral irissen gemeden den. was vrywel alles, wat tot voor kort daan kon worden. Sedert dien hebben wy. echter veel succes gehad met het ontsmetten van den zieken grond, voor die grond weer met bollen werd beplant. Dat ontsmetten was reeds Jaren mo- geiyk, doch dan met middelen, die praktisch niet heel best uit te voeren waren en dan nog te duur waren Thans hebben wy in ..Brassicol" een middel gevonden, dat gemakkelyk in toepassing is. vooral op niet te zware gronden, terwyi de kas ten wel niet laag, maar dan toch wel te dra gen zyn, vooral op die bedryven, die niet veel iéelegenheid tot voldoende vruchtwlssellng heb ben. Omtrent de toepassing zal ik kort zyn. Het middel wordt over den grond gestrooid en on- dergefreest. Wie het middel wil toepassen kan uitvoerige gegevens aanvragen, omdat ik vooraf te velde graag den toestand in oogenschouw wil nemen. Er zyn nJ. nog eenige verschillende zwam men. die kwadegrond verschynselen kunnen veroorzaken en omdat dit onderwerp op het oogenblik in studie is, wil ik gaarne op de hoog te worden gebracht. Vragen worden gaarne beantwoord. VAN HERWIJNEN de ambtenaar Plantenziekten- kundigen Dienst Boerenleenbank Op Dinsdag 18 April a.s. *s avonds 7 uur zal in ’t vereeniglngsgebouw de algemeene vergadering plaats vinden van de Coöperatieve Boerenleenbank alhier. Brandweerdemonatratie Zaterdag 15 April des middags om 2 uur zal op het marktterrein van de „De Zulderkogge" te Hem een brand- weerdemonstratie worden gehouden onder lei ding van den heer J. M Hartdorff, brandweer- deskundlge (oud-hoofdbrandmeestcr Amster dam). .Als de maan schynt in Kentucky” en Mr. Moto, de geheimzinnige" in het Wllsontheater te Hoorn (boven 18 jaar). 3 uur in de Parkzaal te Hoorn, groote pro pagandameeting vanwege den R. K. Staten kring Hoorn, in verband met de as. Staten verkiezingen. Sprekers de heeren mr. J. B. Bomans en H. J. Kuyper. 11 uur, in het St. Bonifacius Missiehuis te Hoorn, aanvang van den zesden leidersdag uit gaande van district Noordholland van de DJI.VH. Vr.: Kunnen ouders aan-sprakeiyk worden ge steld voor schulden der kinderen? Antw.: Voor die van minderjarige kinderen is dat wel mogeiyk in sommige gevallen Vr.: Indien kinderen in behoeftige omstan digheden verkeeren moeten de ouders dan steun verleenen? Zoo ja, tot welk bedrag? Antw.: Ja, ouders moeten hun kinderen dié in behoeftige omstandigheden verkeeren, steu nen. Hoe hoog dat bedrag is, hangt af van den stand en de draagkracht der ouders. In laatste Instantie wordt dat door den rechter uitge maakt. Vr.: Is de gemeente gerechtigd iemand boven den leeftyd van 65 in dienst te nemen? OP welke gronden? Antw.; Dat ligt geheel aan de gemeente en aan het ambt, dat zoo iemand wordt opge dragen. Vr.Kunt u my ook zeggen of er in Amster dam een bureau, is om te informeerrn iemands herkomst? En hoeveel bedragen kosten? Antw.: Wat bedoelt u eigenlijk? Iemands stamboom of wat zyn vroegere woonplaats is? Het laatste kunt u informeeren aan het Bevol kingsregister; het eerste geschiedt door parti culiere bureaux,' waarvan wy u de namen in deze rubriek niet kunnen opgeven, daar dit het karakter van advertentie heeft. Hoe hoog de kosten van een dergciyk onderzoek zyn kan te voren niet worden opgegeven, omdat dit af hangt van de kosten, die de bureaux zelf moe ten maken. Voor het eene of voor het ander» geval maakt dit een groot verschil. Vr.Kunt u my ook zeggen of er in Amster dam een Fokkerschool is of Iets dergeiyks voor het doprleeren van vllegtuig-mecanlcien? Antw.! Er bestaat een comité, dat ach ten (foei stelt Jongelui, die daartoe de financieel^ middelen niet bezitten in staat te steLen voor vlieger te worden opgeleid. Voor zoover ons be kend bestaat een dergeiyke gelegenheid niet voor vliegtuig-mecanlciens. Wendt u echter eens tot den directeur van een Ambachtsschool of MTS. Vr.: Een gezin (vader, moeder en twee min derjarige kinderen) wil verhuizen uit der. Haar lemmermeer naar Amsterdam, met, de nedoeling daar een werkkring te zoeken. Hoe lang moet men in Amsterdam wonen om daar steun te krygen. Of krygt men dat dadelyk by vestiging als men werkloos Is? Zoo Ja. hoeveel? Hier komt nog by. dat de moeder voor rekening van de gemeente Haarlemmermeer verpleegd wordt in een rusthuis. Biyft dat voorloopig voor rekening van deze gemeente? Of kan dat ook in Am sterdam worden aangevraagd? Vader is niet georganiseerd en heeft nooit steun genoten. Antw.: Het Is niet raadzaam naar Amsterdam te verhuizen zonder tevoren overleg te plegen met Maalschappeiyk Hulpbetoon, zoowel in Haarlemmermeer als in Amsterdam. Doet u dat niet, dan loopt u de kans in Amsterdam groote moeilykheden te krygen. De groote steden ver zetten zich met hand en tand tegen het zoo-' genaamde afschuiven van armlastigen en ma ken het dengenen, die toch naar de stad ko men. daarom zoo onaangenaam mogelyk Vr.: Iemand, ondersteund door M. H„ krijgt een erfenisje van f 400 ongeveer. Hy is Jaren lang werkloos en heeft in zyn gezin derhalve aan alles gebrek. Mag hy dit geld of deel daarvan nu houden of moet hy gifte van doen by M. H.? Mag hy nog geld op -. de Spaarbank zetten? Antw.: Van alle inkomsten moet door onder steunden aangifte worden gedaan by Maat schappelijk Hulpbetoon, dus ook van dit erfe nisje. M. H. verleent slechts hulp voor zooveel ep zoolang steun noodig is en heeft het recht la ter eventueel het bedrag aan steun terug te vor deren In het door u bedoelde geval wordt ech ter door M. H. rekening gehouden met de om standigheden en wordt, al naar gelang van den toestand, toegestaan, dat een deel van 4e erfe nis of alles wordt aangewend om het tekort in een gezin wat aan te vullen. Vr.: Kunt u my ook mededeelen of er een prys is gevallen op lot no. 186758 van de Natlo- 1 nal» Zonnestraal-lotery I Antw.: Geen prys Vr.; 1. Is er in Duitschland werk te krijgen Paaachtournooi R.K. Schoolvoetbal. c. halve competitie wordt gespeeld in Venhuizen Na de eerste wedstrijden van Dinsdag bleven over Bovenkarspel. Enkbuizen. Hoorn en Wer- vershoof. Enkhuizen wist zich, nadat een ge- Wk spel met Bovenkarspel was beslist door drie doelschoppen. met 4—2 in de halve finale te plaatsen, die zal gespeeld worden hedenmiddag in Hoogkarspel De finale wordt Zaterdag In Hoorn gespeeld Boerenleenbank. In de algemeene vergade ring van genoemde bank gaf de directeur by de opening een overzicht. De bank heeft, de ongunstige omstandigheden in aanmerking genomen, niet slecht gewerkt, aldus spr. Aan de rekening en balans over 1938 ontlee- nen wy het volgende: Ontvangen spaargelden 53.580 30; terugbe taalde voorschotten ƒ23.621.19; ontvangsten in knpende rekening ƒ48.741.22 (onder dezen post valt een bydragevan Centrale Bank groot ƒ42 928.43); ontvangen rente ƒ2707 63; diversen ƒ175.39; kas op 31 Dec. 1937 3555 81 Het totaalbedrag der ontvangsten 132.381.54. Terugbetaalde spaargelden ƒ54.768.52; voor schotten ƒ20.711; uitgaven in loopende rekening 44.948.77 (de bydrage jaan de Centrale Bank onder dezen post bedroeg 41.574.06)uitbetaal de rente ƒ2.040.42; diversen ƒ274.28; in kas op 31 Dec. 1938 6638.55. Totaal uitgaven 132.381.54 De balans gaf de vplgende cyfers aan: Bezittingen: kas ƒ6638 55; uitstaande schotten ƒ58.282.42; tegoed van de Centrale Bank ƒ41.02732; te vorderen rente van voor schotten 426.33; diversen ƒ6220. Totaal 106 436 82 Schulden: aan spaargelden en deposito’s ƒ101.12734; reservefonds ƒ4.953.62, zoodat het wlnstsaldo 355 36 bedroeg De heeren N. Laan. 2e directeur, en P. Deken, lid van den Raad van Toezicht, werden her kozen. De renten voor 1939 werden als volgt vast gesteld: van spaargelden voor niet-leden 2 pet.; van spaargelden voor leden 2% pet.; voor jaar- lyksche voorschotten 3)4 pet. met 14 pet. provi sie; voorschotten op langeren termijn en hypo theken 4 pet. Hei bestuur kreeg de bevoegdheid de renten, iijdien npodlg, te wyzlgen. Na een rondvraag slóot de directeur de gadering. Vraag: Ik heb een hond (setter), langharig, hy stinkt verschrikkelijk en als men hem vast- de hand geheel vettig en stinkt ook. Ligt dit aan het voedsel of aan de be handeling? Hy wordt eens in de maand ge- wasschen met water en lysol. Antw.: Wendt u tot een dierenarts. In dit geval is het moeilijk dokteren van uit de verte. trokken en gerimpeld zyn, weer goed? Antwoord: Dat kunt u zelf niet. Als er nog wat aan te doen is, zal daar een vakman aan te pas moeten komen.. Vraag: Hce verwyder ik een inktvlek uit pluchen tafelkleed? Antwoord: Eerst laten weeken met melk en daarna zoo noodig bedruppelen met citroen sap. Vraag: Is op lot no. 117578 en op K no. 117574 van de 7de Nationale Zonnestraallotery een prys gevallen en zoo Ja, waar kunnen die prijzen dan gehaald worden? Antw.: Geen prys. Vraag: Kunt u my eenige adressen opgeven van boksleeraren in Haarlem of in Heemstede? Bestaan er ook boksclubs in genoemde plaat sen? geven. Vraag: Onze aardappelen zyn zichtbaar niet bevroren en toch is de smaak z<n. zoetig Is daar neig ieta voor te doen. Antw.: Daar is niets meer aan te doen. Vraag: Kunt u my een adres opgeven, waar ik een pop van celluloid kan laten maken? Er moet een nieuwen kop op. Antw. Handelsadressen worden in deze rubriek niet opgegeven. Vraag: Zyn getrouwde kinderen verplicht een moeder te onderhouden, als er nog een Jongen, die vrijgezel Is en werk heeft, maar by een an der In den kost is, thuis is? Antw,: De kinderen zyn verplicht In het on derhoud van hun ouders te voorzien, indien zy behoeftig zyn. Of en zoo Ja hoeveel zy moeten bijdragen wordt door den rechter uitgemaakt, Indien daar op andere manier geen overeen stemming over wordt verkregen. Vr.: Is er op lot no. 42836 van Artis een prijs gevallen? Antw.: Neen. Vr»a«: Wat is het verschil tusschen moord en doodslag? Antwoord: Schuldig aan doodslag is hy, die opzetteiyk een ander van het leven berooft; schuldig aan moord is hy, die opaetteiyk en „met voorbedachten rade” iemand van het leven berooft. De moord wordt dus vooraf be raamd, na overweging van de daad en haar gevolgen, in kalm overleg. By doodslag is het voldoende, dat de wil om te dooden een oogen blik vöór de volvoering is opgeweld. Hoe moet ik een biervlek uit een licht groene zyden Japon verwyderen? Antwoord: Met een schoon wit doekje of wat ten. gedoopt in alcohol of zuivere spiritus af wrijven 'raag: Hoe moet ik theevlekken uit pluchen stoelen verwyderen? Antwoord: Met warm water afsponsen. Vraag: Hoe krijg ik myn nieuwe glacé hand schoenen, die nat geregend zyn, zwart uitge- 10 uur, Veeboelhuls te Nlbblxwoud door no taris Noot, ten verzoeke van den heer J. Koopman DEN BURG. 12 April. 4 graskalveren 15.00—2». 9 nuchtere kalveren 6.00—10. 10 biggen 8.00IS. DEN BURG. 12 April. Elervelling Aanvoer 84400 stuks: 50-56 3.153 35. 58-62 3.35 -3.55. 62-64 3.453.60, 66-70 3.704 HEM (Zulder-Kogge). 12 April. Witlof I 13 30 16.50. II 9.90—15.40. Hl 7.50—12 20. Uien 2.90 —3.40. Blauwe aardappelen 3 80. SnUsla 1.80. Spi nazie 9.90—12 60. Gele kool 5.40—6 20 alles per 100 kg. Radys 100 per 100 bos. Schotsche poot- aardannelen 23 64 cent per bak. PURMKREND. 13 April. ..Afalagver Beemster, Purmerend en Omstreken”. Witlof 12 00—17, Roode kool 7.600 40. Witte kool 3—3.40 per 100 Boerenkool 36 cent per kist. Spinazie 3 00— Postelein 45.00. per 100 kg. Sla 8.00 per 100 krop. Andijvie 4.00 per 100 krop. Radijs 0 60 1.60. Raapstelen 1—150. Rabarber 5.00 -11 per 100 boe. Uien Drielingen 88—54 cent. Prei 14.50 per 100 kg - BEVERWIJK. 12 Aplrl Bloemenveiling ’t Cen trum. WUllim Copland 1016. William Pltt 11— 17. Vlctoire d'Oliveira 1016. Allard Pierson 8 11. Albino 1418. Bsrtlgon 1114. I-e Nfttre 1317. Mad. Krelage 1317. Princes Elizabeth 1016. Farncombe Sanders 10—15. Prins van Oostenrijk 8-11. Gele Prins 8—12. Ibis 7—11. Flamingo 8—10. Hermann Schlegel 710. La Rei ne Max 6—10. Cram Brlllant 14—15. Brlllant Star 1016. Due Wit 10—11. Due de Berlin 11— 12. King of the Yellow 1016. Cour d’ Or 9—18. Theeroos 8—12. Bouton d’ Or 10—20. Vuurbaak 11— 16. Murillo 6 -10. Mr v. d Hoef 11—17. Aza tea 1013. Peach Blossom 13—16. El Toreador 10 —13. King Alfred 10—14. Golden Spin 5—8. Bi color Victoria 8—10. Ornatus 4—5, Krelage 15— 16. div Narcissen 4- 8. div Hyacinten 2—25. Freesla 12—25. Anjers 2—3. Wedgewood 10—17. Imperator 1116. Yellow Queen 1416. Seringen 3035. Blauwe Druifjes 23.5. Anemonen 10— 16. Fulgent 1628. lathyrus In diverse kleuren 17 -39. Snllvrcen 732 WARMENHUIZEN. 12 April Gele kool 710 —730 Roode kool 990—1110. Deensche Witte kool 560—5.80. 19 aanv. Handel vlug. HAARLEM. 12 April. Groentenrnarkt. Andij vie 8 cent per struik. Sla 68 cent per krop. Spinazie 1015. Witlof 2030. Postelein 25—30, Bleten 8. Wortelen 7—8, Uien 3—4 cent per kg. Roode kool 16—18. Gele kool 1314. Bloemkool 1820. Komkommers 11—13 cent per stut Rwapntelen 1314 cent per bos. Rabarber 11 —13 cent per bos. Radijs 3.53 5 pent per bot Selderij 78 cent per bos. Prei 2022 cent per bos. Tomaten 30 cent per pond. Knskpeen 3 35 2.75 per kist. ZWAAG. 13 April. Vellingsvcreenlgtng .^an- gert en Omstreken". Blauwe aardappelen 300— 280. Sla 540— 960. Andijvie 21—34. Breekpeen 460 —480. Uien 400470. Prei 500700. Gele kool 490—710, Roode kool 1070. Spinazie 340 610. Postelein 30—23. Witlof 920—1820, Radijs IOO— 320, Bieten 150200. Rabarber 750—1080.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 2