L IJ S T 2 Vier jaar geëischt tegen den Pool Wreszynski VOLK WERKEND LAND i CHRISTELIJK Wordt Gibraltar bedreigd? SCHERP REQUISITOIR NUMMER 1 van VRIJDAG 14 APRIL 1939 Millioenen verzwendeld Woensdag 19 April as. Emigrante gedupeerd Pleidooi vormen aan De zitting MARKTN1EUWS t Spoorbrug bij Velsen gaat verdwijnen Duitsche manoeuvres voor Spanje’s kust trEen internationaal misdadiger, die voor Stavisky niet hoeft onder te doen” Directeur Amst. Bank als getuige VEILINGOVERZICHT LANGENDIJK ■brengen ALLE KATHOLJIKEN hun stem uit op 1 Tunnel plannen nemen vastere De zandbergen, die door de laatste stormen op het strand te Schetpeadngen Wfy&n d^gewaid, worden weggegraven r gen Got sted war ring Tin ten sem hoo A selfi de aan ring Van Spaansche zyde worden troe. pen en materiaal by de vetting geconcentreerd RK-STAATSPARTIJ J Geen cent op zak i GIBRALTAR. 14 April (Havas). De militaire een 1 CCHAVlllöl IIItZL iriu.j - - --o-- J - schadeloosstelling werd achterdocht had gehad De accountantslnfonr.a- uitgekleed”, zooals de officier het uitdrukt. noodig. f door toch te het In men. staat zou zijn zou Duitsche Officier: „Maar is het in 1934, toen zy niet betaalden, nooit bjj u opgekomen, dat u bedrogen werd? U is een pientere zaken man. Hukt u nu dien schelm in de V«- ambassade te Burgos zyn te Gibraltar komen. Men meent te ciale missie hebben. Bij Wreszynski Wreszynski had, toen hij in Nederland aankwam, geen cent. Dit blijkt uit allerlei dingen. In Amerika moest hij reeds de be zittingen van zijn vriendin Eva Busch ver panden om de hotelrekening daar te be talen. Eva Busch verliet hem en ging naar Nederland. Later kwam verd. ook naar ons land' en telegrafeerde naar Eva: „Kom mij van de boot halen en neem f 1000 voor me mee." Ook uit de verklaringen van de hotel- dlrecties bleek, dat verd. volkomen court o'argent was. Maar plotseling zit hij dik in zijn geld. B deel klaa A Altx Hng ■eee hitrwx* NO K* D mü ban ben eenl 4 A Zog vers bom Zog, wer, Slav Mei Plar voor steil geer Albt ultir Ni bew, Cen J Vers me spr een afg sch ver aar Ital Alb I de mei van sch ach, ont Herhaaldelijk wisselt hij een bankbiljet van f 1000 en tegen Eva B. zegt hij spre kende over de Amsterdamsche Bankzaak dat hij.f 10 000 voorschot heeft gehad. Pre cies f 10.000. nJ. vier- en zesduizend.' Deze man wiens kinderen in Zwitser land van honger schreeuwen smijt in Nederland met geld. Hjj geeft dure cadeaux en koopt zich piekfijne kleeren. Bovendien laat hij door een detective Eva Busch volgen. De voorraad stapelproducten begint al aardig minder te worden. Dat blijkt wel uit de aan voeren aan de veilingen. Vooral te Broek op Langendyk komt op de z.g. tusachendagen heel weinig aan de markt. Hoewel de roode kooi te Broek op Langendijk al bijna veertien dagen uitverkocht zou moeten zijn, werd er toch nog heel wat af geleverd, de laatse week, De inven tarisatie van deze koolsoort is waarschijnlijk niet geheel juist geweest. Of het met de gele kool evenzoo zal gaan is moeilijk te zeggen. Wil betwijfelen het echter zeer, daar de kwaliteit Van betaling la niets gekomen; in de zaal! speelt ook Layton-Bennett een rol. een zeer dubieuze figuur. De schade voor de Amster damsche Bank wordt geschat op 13 A 16 millioen. Dat geld is verdwenen in de zakken van Norris en consorten. ZIJ hebben de vor deringen, die zjj voor 35 procent gekocht hadden van de Anjsterdamsche Bank, direct verkocht voor 50 procent van de waarde. En dat terwijl de koopsom ad 85 procent van de waarde nog betaald moest worden door de heeren. De zwendel ligt er dik boven op. Deze maatregelen werden genomen aantal waamemir^en. Men meldt dat verschil lende soorten veldgeschut, mitrailleurs, tanks en munitie alle dagen op groote vrachtauto's van Cadiz naar La Linea zijn overgebracht. Sinds Dinsdag zouden in deze stad 3000 tot 3000 man troepen zijn aangekomen. In Ta tj- nea hebben de autoriteiten alle auto's opge vorderd. Het woord is vervolgens aan den verdediger, mr. A. de Leeuw. PI. schetst in zijn pleidooi de relaties van verd. met Duitsche regeerings- personen. In 1935 heeft verd. zelfs op een diplomatieken pas gereisd. De verdediger wijst voorts op de vele goede relaties, die verdachte had. Gezien deze relaties staat bet geenszins vast, dat verd. te kwader trouw was als hij be weerde visa voor Toni s familie te kunnen krij gen en ten tweede blijkt uit zijn relaties, das hij zeer goed over uitstekende zakentips kon beschikken. Er bestond b.v. een zeer nauwe relatie tusschen verdachte en de directie van de Amsterdamsche Bank en gezien de moge lijkheid van deze tips is een winst als verd. beloofde, in het geheel niet uitgesloten. Verdachte had het volste recht om den men- schen, waarmede hij zaken deed, de fotocople van den brief van de Amsterdamsche Bank te laten zien. Hij wilde slechts aantoonen. dat bij in nauwe relatie met de bank stond en dat was slechts de volle waarheid. Van „opzettelijk, lis tiglijk", zooals de dagvaarding zegt, is geen sprake. Uitvoerig behandelt pl. ook de tenlaste gelegde oplichting van den koopman H. Pl. con cludeert tot vrijspraak. Verdachte houdt nog een lange verdedigings rede, waarin hjj nogmaals zijn onschuld be toogt. De rechtbank zal 37 April vonnis wijzen. dachtenbank eens aan. Een echte mefisto! U weet toch hoe die menschen leefden. U bent zelfs op zijn bruiloft geweest. Waarom bent u niet eens bij het Amsterdamsche parket aangeloopen? In een kwartiertje zouden we hebben uitgevonden, dat Wr. een aartsbedrieger Is. En toen waren de centen toch nog niet weg. Aanvankelijk lag het In de bedoeling van den Officier van Justitie, mr. L. de Blecourt, om Wreszynski ook oplichting van de Amsterdam sche Bank ten laste te leggen, doch op tech- nlsch-juridlsche gronden is een vervolging in deze niet mogelijk. Wreszynski beweert, dat de Bank geen cent schade zou hebben geleden, wanneer hy zijn zaken zou hebben kunnenjtaf- doen en niet gearresteerd was. Er zou daff in New York een cheque van eenige millioenen zijn betaald via een trustee en alles zou In orde zijn gekomen. Doch.... een paar dagen voor het geld binnen zou komen althans volgens W. werd hij JJearrestcerd voor de twee geval len van oplichting, waarvoor hij zich thans heeft te verantwoorden. Het eerste geval betreft een oplichting ten nadeele van mej. Toni M„ een Oostenrijksche dame, die reeds gerulmen tijd in Nederland ver toeft. Toni M. had aan Wr. medegedeeld, dat haar jongste zuster, haar moeder en haai zwa ger, die te Weenen woonden, evenals haar oud ste zuster, diens man en haar broer, die reeds uit Weenen gevlucht waren en te Cannes in Frankrijk woonden, gaarne wilden emigreqren. Zij vroeg Wreszynski of hjj in dit opzicht soms iets voor haar familie kon doen. Verd. was direct op haar verzoek ingegaan. Natuurlijk kon hij haar helpen. Bjj was zoo vertelde hjj Ar- gentjjnsch consul en de Amerikaansche consul te Rotterdam was een goede kennis van hem. Door tusschentomst van dien consul zou het wel mogelijk zijn om voor haar familie de verelschte visums te krijgen. Zjj moest hem de paspoorten maar zoo spoedig mogelijk bezorgen, maar.... bovendien moest zij hem voor ieder visum 500 dollar geven. Hjj zou dan in een minimum van tijd de visums krijgen. Het geld zou dienen als waarborgsom en het zou na landing in Amerika onmlddeliyk worden gerestitueerd. In goed vertrouwen stelde Toni M aan Wr. t 4.000 ter 4iand, doch van de beloofde visums kwam niets. Primair is dus de oplichting ten laste gelegd, subsidiair heeft het O. M de ver duistering van de f 4.000 gesteld. In de tweede plaats is ten laste gelegd, dat hij in October 1938 P. F. H. een Nederlandschen koopman, met het oogmerk oin zich wederrech telijk te bevoordeelen, heeft bewogen hem f 6000 af te geven, door hem opzettelijk bedrieglijk mede te deelen. dat hjj een tip had gekregen uit Zweedsche regeeringshulzen dat er door een be paalde flnancleele transactie 150 pCt. winst kon worden gemaakt, zoodat met f 6000 een som van 1 9000 kon worden verdiend. Voorts deelde hij mede, dat hjj groote zaken deed met de Amsterdamsche Bank. Om dit te bewjjzen, toonde hjj een fotografische copie, ge dateerd 5 October 1938 en geadresseerd aan „Herrn Konsui 8. Wreszynski" waarin hem een bedrag van 120.000 pond sterling werd toege zegd. wanneer hjj zou slagen in het deblokkec- ren van een groot aantal vorderingen op Duit sche en anaere crediteuren. Bovendien gaf tdj opzettelijk bedrieglijk voor aldus de dag vaarding dat hjj binnenkort eert dergelljk groot bedrag zou incasseeren. Ook in dit geval is subsidiair de verduistering ten laste gelegd- Wreszynski ontkent beide oplichtingen te heb ben gepleegd. Hij wordt verdedigd door mr. A. de Leeuw. De Officier van Justitie heeft in deze zaak dertien getuigen gedagvaard en twee tol ken, een Engelsche en een Duitsche. Aanvankelijk had men ook Norris als getuige willen hooren, hjj weigert echter als .barrister" als getuige op te treden. reserveerde tribune is tot de laatste plaats be zet. Verdachte geeft op van beroep bankier te zjjn. De Officier van Justitie verzoekt de recht bank. nadat hjj de dagvaarding heeft voorge dragen, alsnog twee getuigen op de lijst tc plaatsen. De eerste getuige is de Amerikaansche con- sul-generaal te Rotterdam, de heer H. D. Clum. De eerste vraag, die de president getuige mid dels een tolk laat stellen, is of hjj verd. kende. Getuige wendde zich kalm tot Wr., bekeek hem van top tot* teen, schudde het hoofd en ant woordde, dat hjj hem zelfs nooit gezien had. Bi| de stemming voor de Provinciale Staten attaché en de luchtvaart-attaché der Fransch* -aange weten, dat zij een spe- De spanning in de zaal stjjgt, als de directeur van de Amsterdamsche Bank, de heer H. A. van Nlerop voor het getuigenhekje verschijnt. Op de vragen van den president vertelt getuige, hoe hjj in 1933 met Norris en Wreszynski in connec tie was gekomen. Het tweetal zou zich voor de Amsterdamsche Bank belasten met deblokkee- ren van vorderingen voor een nominaal bedrag van 16.000 000,Door tusschenkomst van get. had Wr. van het Ministerie van Bultenlandsche Zaken een verblijfsvergunning gekregen en tn' October 1938 was verdachte in Nederland geko- Verd. had toen gezegd, dat hjj wel in pm de zaken af te wikkelen. Hjj heeren in zjjn hotel ontvangen, maar mr. van Nierop mocht daar niet bjj zjjn. Verd. zou nu afwikkeling, 120.000 pond sterling krijgen. Terloops doet getuige nog eenige mede- deelingen over de pool van Engelsche en Ne derlandsche crediteuren en de trustee Layton Bennett. „Wreszynski handelde steeds in opdracht van Norris.” verklaart getuige. Officier: „Maar het contract Is 1 Wreszynski geteekend?” Getuige: „In opdracht van Norris.” Get.- bezocht Norris in Londen op 10 October en Norris had toen tegen getuige gezegd, dat Wr. alle zaken in Nederland voor hem Nor ris zou behartigen. De Amsterdamsche Bank heeft slechts een paar kleine bedragen, 50 en 70 pond, aan Wr. betaald. Getuige zet dan uitvoerig uiteen, waarom hjj verd. vertrouwde. Hjj had gunstige seml-offi- cieele inlichtingen over verd. ontvangen. Mr. van Tuyll: Is het eigenlijk niet zoo, dat u in 1938 verdachte 120 000 pond beloofde, wan neer hU u de dertien millioen terugbracht, die eigenlijk al vier Jaar tevoren door Wr. en con sorten waren verduisterd, toen had Immers het geld al betaald moeten zjjn door Wr. Bovendien beloofde u die 120.000 pond aan Wr. buiten diens principaal Norris om. GetuigeMisschien Juridisch beschouwd Mr. van Tüyll (met klem)Ik beschouw deze zaak niet uitsluitend juridisch. Was het u niet bekend, dat Wr. in 1935 uit Frankrijk en in 1938 uit Engeland is gezet? Getuige: Van Frankrijk wist ik niets. Mr. van Tuyll: Wist u ook niets van klacht tegen Wr. in Frankrijk? Getuige: Neen, daar wist ik niets van. Mr van Tuyll: Waarom is dan de Unilever uit de pool gekocht door de Amsterdamsche Bank voor drie millioen registermarken? Officier: Toen er sprake was van een straf klacht tegen Wr., is er door de Amsterdamsche Bank betaald. Is het nu niet zoo, dat u al veel eerder wan trouwen had? Ik ben er van overtuigd, dat u voor 100 procent de belangen van de Amster damsche Bank behartigde. U bent daar ben ik van overtuigd voor 100 procent te goeder trouw geweest. U hoopte voor de Bank te red den. wat er te redden was. U hoopte, dat de heeren nog eens den grooten slag zouden slaan en dat alles in orde zou komen. Met klem ontkende getuige, dat hy eerder Met enorme brutaliteit trad deze interna tionale zwendelaar op. Alle millioenen, die hjj gekregen heeft, heeft hjj verzwendeld, verbrast en verspeculeerd. Honderden maak te hjj ongelukkig. Zelf een Jood, schroomde hy niet een arme Joodsche familie voor f 4000 op te lichten. Hy is een van die men schen, die oorzaak zijn, dat'Wtans duizenden Joden van huis en hof verjaagd worden. Helaas, aldus de officier, kan ik niet die straf eischen. die ik zouwillen zien opge legd. Het wetteiyk maximum Is vier Jaar. Dat is voor dezen man veel en veel te weinig! Pres, (tot consul): Is het mogelyk een visum te krijgen voor Amerika, zonder dat men zich persoonlyk bij het consulaat meldt? Getuige: Dat is volkomen uitgesloten. Onrno- geiyk. Pres, (tot verd.): U hoort het verdachte. De ondervraging neemt gerulmen tyd In be slag: de president stelt de vragen, de Engel sche tolk herhaalt de vraag, des consuls ant woord wordt weer vertaald en dan vertaalt de Duitsche tolk mr. dr. E. W. Catz dit antwoord weer in het Duitsch, zoodat ook de verdachte de antwoorden kan verstaan. - De volgende getuige is de zangeres Eva Busch, zy had verdachte in 1937 leeren kennen, hy had voorgegeven zeer rijk te zyn. ZU beslo ten te trouwen en gingen naar Amerika. In New-York bleek echter, dat verd. verre van rijk was. Hy kon de hotelrekening niet betalen enwerd met zyn as. vrouw op straat ge zet. Verd.: Ja. als ik op die geschiedenis in zou gaan, zou ik lang werk hebben Kort gezegd: 't was de schuld van myn secretaris. Die zou waardepapieren voor my verknopen en dat had hy verzuimd. Eva Busch geeft toe. dat verd. indertijd eer. secretaris had. Officier: Hebt u hem wel eens zien werken? Getuige: Nooit. Wel had hy zoo nu en dan zakenrelaties op bezoek. Na New-York was getuige met verdachte naar Hollywood gegaan, maar toen vervoegden zich een of tweemaal detectives aan de woning en -getuige vond het toen maar beter om weg te "gaan. Zij sloot een overeenkomst met verd.. waarin aan getuige i toegezegd. Later had getuige van verdachte telegrafisch geld toegestuurd gekregen. Korten tyd daarna heeft het financieel as- pect^zich biykbaar weer gewijzigd. Zoodra Wr. in Holland kwam, vroeg hy haar geld en viel hy haar lastig, zooals de zangeres thans ver klaarde. Hy had haar later een papier laten zien, waar uit bleek, dat hy een groote vordering op de Amsterdamsche Bank had. Hy zou zelfs een voorschot van f 10 000 hebben gekregen. Get. vond, dat zy toen de geschenken van verd., een platina armband, een bontmantel en een ring, gerust kon aannemen. Wreszynski was in haar oogen weer een rijk man. Getuige vertelt op verzoek van verdachte, dat zy indertyd door zyn bemiddeling zeer snel een Amerikaansch visum heeft gekregen. Precies tien uur begint de zitting, waarvoor buitengewoon groote belangotelllng bestaat. De publieke tribune is geheel bezet' en ook de ge- De Officier schetste de wyze waarop de Nederlandsche koopman H. met verdachte In aanraking is gekomen. Hij biedt hem aan zyn secretaris te worden tegen een salaris van 500 dollar per maand plus een winst aandeel. De heer H. voelde er wel voor, temeer daar hy zag, dat verdachte uitste kende connecties had, nj. den directeur van de Amsterdamsche Bank. De heer H. ver trouwde hem en stelde hem f6000 ter hand om er zaken mee te doen. Het was aanvan- keiyk geen wonder, dat H. oen verd. ver trouwde. Zoo zat op zekeren dag de direc teur van de Amsterdamsche Bank in de hall van het hotel op verd. te wachten. Verdachte had gezegd: laat dien meneer maar wachten, ik heb hem niet maar hy my. Dat maakte indruk! 18-50. HantM goed. De Amsterdamsche Rechtbank, gepresi deerd door mr. W. J. H. Dons, behandelde de strafzaak tegen den 45-jarigen koopman Siegfried Wreszynski. geboren te Smezno in Polen, staatsburger van de Vrijstad Danzig, tot voor korten tyd woonachtig te Los An geles, Beverly Hills, doch thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Amsterdam, verdacht van een weetal oplichtingen. Begin November van het vorige jaar werd hy ge arresteerd door de hoofdstedelyke centrale recherche tijdens zyn verbiyt in een der voornaamste hotels in de binnenstad. Deze arrestatie deed vooral in de Engel sche pers stof opwaaien, niet omdat de beide oplichtingen, die hem thans ten laste zyn gelegd van bijzonder belang zyn. maar om dat deze Wreszynski in de linancieele wereld vele jaren een zekere rol heeft gespeeld, niet altijd tot genoegen van de regeeringen, want hy is uit vele landen uitgewezen, zon der nochtans met den strafrechter in aan raking te komen. 1 Dan schetst spr. de wyze waarop verd. Juffr. Toni M. de f 4000 heeftafhandig gemaakt By na had verd. nog een derde slachtoffer ge maakt, n.l. de directie van éen Zeeuwsche fabriek. Ook in dat geval schermde hy met milliöenenbedragen en noemde weer namen, die klinken als een klok. Hy zou getelefoneerd hebben met de Ministers van Defensie van Amerika en Engeland en er zouden groote con tracten zyn afgesloten. Maar juist op het oogenblik, dat verd. zyn slag zou slaan, rook de koopman H. lont. Hy waarschuwde de po litie en verd. werd gearresteerd. Vervolgens behandelt spr. de Amsterdamsche Bankzaak. De zaak begon voor ons. aldus spr., toen wy na verd.’s arrestatie een groot, gewich tig papier, dat z.g. opgemaakt was te Washington en geteekend was door drie vooraanstaande Dultschers, in handen kregen. Het bleek, dat dit document was geschreven op.... papier van Nederlandsen fabrikaat. En wat nog merkwaar diger was aldus de officier dat ik het hand schrift van dezen schelm van een verdachte her kende. De Inhoud van het stuk was aanleiding voor het parket om inlichtingen te vragen de directie van de Amsterdamsche Bank, directeur, mr. Van Nierop. vertelde, dat hy Norris en Wreszynski in zee was gegaan biyf hield. Hy zat toen biykbaar op een gegeven oogenblik erg in de knel, want hy was by ge tuige gekomen om 500 te leenen. Maar Wr. was ongetroost vertrokken. De directeur van de Amsterdamsche Bank, weer voor het getulgenhekje geroepen, bevestig de. dat de Amsterdamsche Bank zich voor /3 X) garant had gesteld tegenover de hoteldirectie. Dat was uitsluitend een vriendeiykheid, aldus getuige. Een kennis van den portier van bet hotel waar verd. het laatst woonde, vertelde dat verd hem wel een Amerikaansch visum kon bezor gen, maar geen Argentynsch, hoewel Wreszynski zich uitgaf voor consul van Argentinië. Het vi sum zou 1000 moeten kosten, getuige was op het aanbod niet ingegaan. De chef van de receptie van het hotel, waar verd. het laatste verbiyf hield, verklaart, dat de directie aanvankeiyk gezegd had aan Wres zynski geen kamer te geven. Verd. kwam ech ter in gezelschap van den directeur van de Amsterdamsche Bank, met wlen hy een con ferentie had, en ja, toen was de zaak in orde en kon Wreszynski een kamer krijgen. Het getuigenverhoor is hiermede ten einde en de president onderwerpt verd. dan aan een uitvoerig verhoor. Op vele punten geeft hy een andere lezing van de gebeurtenissen, die zich in de deftige hoofdstedelijke hotels hebben af gespeeld. Steeds weer betoogt hli zyn goede trouw en met klem verwerpt hy de beschuldi gingen, in de dagvaarding vervat. Zoo nu en dan. op voor verd. gevaarlijke punten, laat zyn geheugen hem in den steek. In het dossier ligt een brief, geschreven door W. in het Huls van Bewaring en gericht aan Norris, waarin hy precies vertelt, welke ver klaringen hij tegenover den rechter-commls-„ saris heeft afgelegd. Ik hoopte, dat de zaak door Norris in Londen in orde zou worden ge maakt zegt verd. Voorts voert hy nog tot zyn verdediging aan. dat hy volkomen te goeder trouw was. omdat hy er van overtuigd was. dat hy het geld voor de pool zou binnenkrijgen. -Hy had zelfs een weddenschap 1 tegen 3 afgesloten om dufeend pond, dat alles in orde zou komen, met het „ontdooien” van de credieten. Hy zou aan dus over groote bedragen kunnen beschikken. Hierna was het woord aan den Officier van Justitie voor het uitspreken van zyn requisitoir. Als zeker kan thans worden aangenomen, dat de spoorwegbrug by" Velsen in de toekomst zai gaan verdwijnen, daar de plannen vast staan om het spoorwegverkeer tusschen Velsen en Beverwijk via een specialen spoorwegtunnel te leiden. Het ligt dan in de bedoeling deze spoor wegtunnel, evenals de daarnaast geprojecteerde verkeerstunnel ten Oosten der bestaande ponten te maken. Hierdoor zullen ook in den spoorweg dienst de kleinere stations als Driehuis- Westerveld, Zeeweg en Velsen-IJmuiden-Oost niet meer aan de Ujn Haarlem-Uitgeest komen te liggen. Ook de plannen der luchtverversching in de tunnels, alsmede de verlichting, nemen steeds vastere vormen aan. Aan beide kanten van het Noordzeekanaal zullen naar alle waarschljniyk- heid zg. dwarsvenülatiegebouwen worden opge trokken, waarbij krachtige machines en pompen noodig zullen zyn cm de enorme hoeveelheid lucht te ververschen. Te Londen Mjn volgens Havas beriehten ent-» x vangen, welke wijzen op een activiteit vaa Spaansche troepen by Gibraltar. De Engetoehs militaire autoriteiten hebben de noodlge snor, zorgsmaatregelen genomen. Er werken 3M naa genietroepen aan den aahleg van een barrfcMe op den grooten weg op ongeveer 200 meter vaa de neutrale zone tusschen het Spaansche en Engelsche gebied. Na zonuondergai^ mogen geen auto’s en autobumen meer Gibraltar in of u«t. de behandeling van de strafzaak tegen werd na de pauze een winkeljuf frouw gehoord, die voor het hekje kwam om tc vertellen, dat verd. in de zaak, waar zy in October 1938 een bontmantel heeft Deze man, zeide de Officier, mr. L. de Blecourt, in zijn requisitoir voor de Amsterdamsche Rechtbank tegen den Pool Wreszynski, is een interna tionale misdadiger, die voor Stavisky niet behoeft onder te doen. Hij werkt met een buitengewone fantasie en brutaliteit. Steeds weer wordt de grond hem té warm onder de voeten en steeds weer wijkt hij uit of wordt hy uitgewezen, zoodat hij zelden met de Justitie in aanraking komt. Maar hier in ons kleine landje loopt hij eindelijk tegen de lamp. Ik eisch aldus de Officier tegen dezen gevaarlijken oplichter vier jaar gevangenisstraf zonder aftrek van voorarrest. vertellen, werkt gekocht voor ƒ950. Ook een verkoopster in een juwellerszaïk vertelt van verd.’s inkoopen. Zoo schafte hy zich een platina armband, be^ft met briljanten aan voor ƒ900. In belde gevallen betaalde hy met bankbiljetten van 1000. In het voorlaatste ge val was op verd.’s verzoek de rekening geanti dateerd. Den dame had in October met verd. in zyn hotel kennis gemaakt. Op zyn verzoek had zy het Oostenrijksche meisje Toni M. te woord gestaan en haar gerustgesteld. Vooraf had verd. nooit over de questie van de bultenlandsche visa gesproken. Nog komen eenige diamanthandelaren voor het getulgenhekje, en uit hun verklaringen biykt. dat verd. het geld met volle handen uit gaf om zyn vriendin cadeaux te geven. Tegen over de leveranciers noemde hy zich .consul”. Als zoodanig had hy zich ook in het hotelregis ter ingeschreven, aldus verklaarde de portier van het hotel. Pres.: En van welk land was hij consul? Getuige: Van Argentinië meen ik. Dezelfde getuigt wist te vertellen, dat verd goed in zyn geld zat. Drie of vier maal had btf een bankbiljet van dulzehd gulden gewisseld. Toch bad getuige den verdachte van het be gin af gewantrouwd. Hy zit zestien Jaar in het hotelvak en heeft kyk gekregen op de flnan cleele betrouwbaarheid van menschen. En Wreszynski vond hy niet .café”. Een directeur van een ander groot'hotel hier ter stede vertelde, dat Wreszynski in October en November 1937 in zyn'inrichting had ge woond. De Amsterdamsche Bank was garant voor zyn verteringen tot een bedrag van 800. Het volgend jaar logeerde hy in een ander ho tel, omdat de zangeres Eva Busch daar ook ver- Een paar Jaar geleden was Norris gewik keld in een geruchtmakende procedure met het Unilever Concern over deblokkeeren van vorderingen. Het proces werd te Parys ge voerd en eindigde met een schikking. De Unilever maakte deel uit van een pool, een combinatie van crediteuren, waarin ook de Amsterdamsche Bank was vertegenwoordigd. De Unilever trad als gevolg va:; de schikking uit de pool. Voor de pool bleven Norris en Wreszynski optreden en de Amsterdamsche Bank zou uitelndeiyk voor zeer hooge be dragen zyn benadeeld. LONDEN. 13 April (Reuter) In officieele Britsche kringen wordt vernomen, dat de Duit sche regeering den Britschen en den Franschen regeeringen heeft medegedeeld, dat de gebrul, kelyke voorjaarsmanoeuvres van de Duitsche vloot dit Jaar voor de Spaansche kust zullen worden gehouden en ongeveer een maand zul len duren. De betrokken oorlogsbodems zullen hun thuishavens, op 18 dezer verlaten en be staan uit zes kruisers, waaronder drie van het type .Deutschland", een flottielje torpedojagers, duikbooten en hulpschepen. Volgens een bericht van Havas uit Beriyn •zou het eskader hedennachfTllt Wilhelmshaven naar de SpaanscAe wateren vertrekken. Te Beriyn verklaart men in doorgaans goed inge lichte kringen, dat hier sprake is van een oefenreis, die reeds lang op het programma stond, en in den loop waarvan de schepen de Spaansche havens aan den Atlantlschen Oceaan aandoen. Het is mogelyk, zoo voegt men er aan toe, dat het eskader in tegenwoordigheid van Franco manoeuvres zal houden. Tegen den scherpzinnigen politie-inspecteur de Ruiter, die op uitstekende wyze het polltioneele onderzoek leidde, heeft Wreszynski gezegd: „U bent een pientere kerel. Jammer, dat ik u niet eerder heb gekend, we zouden prachtzaken heb ben kunnen doen. Maar t is maAr goed, dat u geen directeur van de Amsterdamsche Bank was want dan zou ik geen cent hebben losgekregen Is dat, aldus de officier, de taal van een on schuldig man? Hy is een alleronbetrouwbaarst man en als Je maar een oogenblik met verd. praat, voel je direct naar je portefeuille. De heer Van Nierop, die zeer zeker te goede- trouw was, had zich eerder tot het parket moeten wen den. Spr. herinnert aan de Veendammer Hypo theekbank. aan de H VJt.-zaak, toen valsche aandeelen byna in omloop werden gebracht door een misdadig complot. Tydig ia in deze zaken Ingegrepen. In het eerste geval is nog een be- langryk bedrag gered, in het tweede is de H.V.A. voor groote schade bewaard. En hoe wordt er niet opgetreden tegen zwendelbanken? Maar van dit mlllloenenmisdryf hebben wy niets gehoord! Zyn we dan alleen maar goed om een gestolen fiets uit de bank op te sporen? Deze verdachte is een eerste .klas schurk. Hoe langer deze zaak duurt, hoe meer klachten er tegen verdachte binnenkomen. Mr. de Blécourt leest nog een paar brieven voor van menschen, die blykbaar ook door verd. zyn ..geflescht en lli t 7riAOle Ha vHfHvwvlr* aan De --- met Norris en Wreszynski in zee was gegaan om Stillhaltevorderingen ten bedrage van 20.500.000 te doen blokkeeren. De Amsterdamsche Bank verkocht de geblokkeerde vorderingen voor 17'4 millioen aan Norris-Wreszynski. Dit bedrag zou binnen vier maanden betaald worden. De volgende getuige is Mej. Toni M. die f $-000.aan verd. is kwytgeraakt. Langzaam maar zeker was^deze getuige achterdocht gaan koesteren, maar Wr. wist het gevaar te bezwe ren. Hy vertelde, dat hy zeer bevriend was met de vrouw van een hooggeplaatst man. zy logeerde in zyn hotel en zy getuige kon haar gerust opbellen. Juffrouw Toni M. snelde naar de telefoon, belde de aangeduide kamer op en een vriendelyke damesstem antwoordde haar: „Kindje, wees maar gerust, alles komt in orde met die passen." Ook had verdachte haar toen verteld van zyn relaties met Norris en met een der directeuren van de Amsterdam sche Bank, door welke relaties hy binnenkort een vermogen zou verdienen. Hy vertelde, dat hy zelfs al een deel als voorschot had ontvan gen. Korten tyd later had de Nederlandsche koop man H. aangifte by de politie gedaan. Bij een huiszoeking in verd.’s hotelkamer had de re cherche de passen van de familie M. terug gevonden in een kastje. Officier: Een mooie methode om er visa op te krijgen. Mr. van Tuyll van SerooskerkenDat geld, getuige, is zeker door uw familie, die het regi me van het Derde Ryk wilde ontvluchten, met moeite bijeengebracht. „Met heel veel moeite”, zegt get. zacht. Rechter: Een schande dat Wr die zelf een Jood is. u zoo bedrogen heeft. De Nederlandsche zakenman p. F. H.. verd.’s tweede slachtoffer, die f 6.000armer is ge worden. was destyds niet heelemaal gerust ge weest en had inlichtingen ingewonnen by de Amsterdamsche Bank. Toen hy in het hotel terugkwam was verd. eerst een beetje in zijn wiek geschoten door het getoonde wantrou wen. Maar verdachte had hem even later het bewuste document getoond, waarin de Amster damsche Bank hem een bedrag van 120.000 pond toezegt. Bovendien had verd. nog tegen getuige gezegd: „Zoo direct heb ik nog een conferentie met een paar directeuren van de Amsterdam sche Bank.” Getuige had de heeren echter niet in het hotel gezien. Ook had Wr. hem nog een dame: de „vrouw van e*n minister”, zooals hy haar noemde, aangewezen in het hotel. Wr zou goed met haar bevriend zynWr. praat te ook over allerlei hooggeplaatste regeerings- personen in Europa en hy vertelde, dat hy tonnen zou verdienen aan die licentie voor licht gevende verf. Hy verrichtte als compagnon van Kolonel Nor ris, of als diens lasthebber, bankzaken, die voor name! yk bestonden uit 't deblokkeeren van vor deringen op crediteuren in landen met een be perkt betalingsverkeer, zooals Duitschland, Hon- garye, Italië, enz. Deze Norris was op dit gebied cen figuur van internationale reputatie, een figuur, waarom een geheimzinnig waas hangt. Norris bekleedde tydens den wereldoorlog een hooge positie bij de British Intelligence Service en na den vrede van Versailles maakte hy deel uit van de Entente-commissie. In Beriyn knoopte hij waardevolle relaties aan, die zich ook uit strekken tot vooraanstaande figuren onder het huidige regime. van de gele 4N1 over het algemeen, en in het byzonder te Broek op'Langendyk en de plaat sen, welke aan de Broeker veiling aanvoerep, niet best is, zoodat de voorraad flink vermin derd zal zyn door rotting. Er komen dan ook al heel wat tuinders, die met hun restje aan de markt verschynen. Tengevolge van het gunstige Wéér voor de kool, koud en guur alle dagen, was de belang stelling voor deze grove tuinbouwproducten goed, hoewel van een stijgende tendenz in de pryzen niet veel te bemerken viel. Hierbij zal wel een factor zyn. dat de exporteurs, die zyn aangewezen op export naar Duitschland. ge bonden zyn aan maximum-prijzen, waarboven zy niet moglen berekenen. Hieruit vloeit wel voort, dat de grootere kool bijna allemaal tegen gelyke pryzen van de hand gaat. Het maakt niet veel uit, of de roode kool 6. 7 of 5 pond er stuk was, de prij zen waren meestal plm. ƒ9 30 A 9 40 per 100 Kg. De kleinere sorteeringen, welke voorna melijk voor het binnenland verkocht werden, noteerden tot ruim 11.— per 100 Kg. Zater dag was er te Noordscharwoude een vrij groote vraag voor de roode kool, met gevolg, dat de pryzen nog hooger liepen, tot maximum 13.per 100 Kg. Voor Duitschland. voor welk land de maximumfactuurprys 10.— per 100' Kg. is, kunnen deze pryzen vanzelfsprekend niet worden besteed. De handel in gele kool was niet zoo bijzonder willig. De noteeringen wisselden nogal eens af. De mooiste kool bracht in het midden van de week tot maximum 7.50 per 100 Kg. op te Broek op Langendijk. Te Noordscharwoude «4 noteerden wy nog een paar dubbeltjes per 100* Kg. meer. De grootere kool werd meestal verhandeld voor pryzen vanaf 6.50 per 100 Kg. Als hoogsten prys konden wy Zaterdag te Noordscharwoude 7.90 per 100 Kg. noteeren. Naar het schijnt, bestaat er meer voorkeur voor de Deensche witte kool. Verscheidene importeurs verwisselden hun invoervergun ningen voor gele kool in die voor Deensche witte kool, werd ons van handelaarszyde mede gedeeld. De pryzen van de Deensche witte kool zijn ongetwyfeld tengevolge hiervan omhoog gaan. Maandag brachten de mooiste witten tot maximum 5.per 100 Kg. op. Dinsdag reeds gingen er te Noordscharwoude voor ƒ6— weg. Woensdag, toen de aanvoeren buitengewoco groot waren, daalden de pryzen weer, doch later hebben zij zich vjeer hersteld. De meeste partijen zyn de laatste dagen verhandeld voor Prijzen boven y 5.50 per 100 Kg. De hoogste prijs was ƒ6.30. Voor de uien was ook een iets betere be langstelling. De middelsoort heeft meestal van 3.50 tot 4.per 100 Kg. opgebracht. Groo tere uien werden verhandeld voor ƒ3.50 tot ƒ4.50. De tuinders, die nog een kuiltje wortelen hebben zitten, kunen nu nog profiteered D* pryzen van de peen worden steeds hooger. Dé noteeringen varieerden van f Xtot 8. per 100 Kg. Deze styging zal wel een gevoli zyn van den geringen vooraad, welke hiervan nog aanwezig is. De strenge vorst in December heeft wel aardig huisgehouden onder de wor telen. Voor degenen, die nu nog iets aan ta IJieden hebben, zijn de hooge prijzen eenige compensatie voor de toen geleden verliezen. Het kan echter weer spoedig minder worden. Verleden jaar zyn de prijzen ook heel plots»* ling van ongeveer ƒ9.per 100 Kg. heel gedaald. De te Broek op Langendyk aangevoeios rabarber werd goed betaald, 14.40 per 100 bos konden wy noteeren. De radys ging tegen neet wat minder goede pryzen van de hand. ƒ1.60 A ƒ180 per 100 bos zullen de tuinders niet vet soppen. Witlof kon weer tegen flinke prijzen aan mam gebracht worden. De noteeringen varieerden van ƒ18— tot ƒ35.— per ties uit Engeland waren zeer goed! Getuige vertelt dan. hoe hli er toe gekomen Is om met verdachte en Norris in zee te gaan. De bank had groote vorderingen, die geblok keerd waren en die niet werden betaald. De eenige kans was naar get.’s meening om via Wreszynski en Norris die Stillhaltegelden bin nen te krygen. Rechter Mr. van Tuyll: Er is ook nog een legale weg. De Officier: Meneer v. Nierop, u hebtzooeven gezegd, dat u ook namens uw mede-directeuren hebt gesproken. Maar uw mededirecteuren wis ten toch eigenlyk weinig van de zaken met Wreszynski en Norris af. Hoewel u volkomen te goeder trouw bent, vind ik toch wel, dat uw mededirecteuren er eigenlyk zijn ingeloopen. Verdediger mr. de Leeuw: (tot getuige) Kent u den naam Schmiedel? Getuige: Ja. Verdediger: En hebt u ook den wissel gezien van 214 millioen pond, bestemd voor de pool en betaalbaar te New York? Getuige: Neen. Officier: Van dat bedrag zijn groote sommen gestort op de rekening van Wreszynski. Rechter Mr. van Tuyll voegt getuige nog .toe: .Het was geld van aandeelhouders en niet van u. u zult waarschijniyk wel niet meer op deze manier handelen. Het verhoor van getuige Mr van Nierop was hiermede ten einde. Pres.: .Dus -een voorschot van 10.000, heeft hy niet gehad?” Getuige: ..Absoluut niet.” Pres.: „U hebt gezegd nooit reden te hebben gehad om Wr. te wantrouwen?” Getuige: „Voor dien tyd niet." ’Mr. van Tuyll: „Wanneer begon hem dan te wantrouwen.” Getuige: „In 1937....

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 10