DANK ZIJ ©LOJ [F©!] DE TAAK VAN ONZE STATEN De verklaring van Chamberlain voor Ook een garantie Turkije? Lagerhuisdebat wordt besloten ABDUL RAZZIK VLUCHT NAAR SYRIË DE BIJEENKOMST VAN HET HOOGERHUIS f VRIJDAG 14 APRIL 1939 Q Q Q VRAAGT HET VERSLAG! Duitschers in Polen gearresteerd Mussolini spreekt De defensie-maat- regelen in België »»0e wereld wordt verzocht ons met ruft te laten” Een der leider» der opstandelingen in Palestina Reden der gewijzigde Britsche politiek De Italianen in Spanje chamberlain sprak vervolgens over de eva- Een spoorwegramp in Mexico RESULTATEN VAN HET BOEKJAAR 1938 VERZEKERD KAPITAAL RUIM f 458 000 000,— NETTO-PREMIE RESERVE RUIM f 143.500.000.- EXTRA RESERVE RUIM f 9.600 000,- MAATSCHAPPELIJK KAPITAAL (VCH.G4STOZT) f 1800.0Q0.- Sir John Simon over de besten diging van het accoord met Italië - De debatten Sir John Simon spreekt Sovjet-Rusland de Samenwerking met Moskou het woord Roemenië herinnert er aan, dat de andere leider de bepaalden vorm van dienstplicht. voor hulpverleenlng in geval van een aanval op den Balkan. SUIK. tra, 'raae. De statusquo in de Middel- landsche Zee Str John Simon sloot de debatten en telde, dat het land blikbaar zyn vertrouwen in de tegenwoordige regeering heeft behouden. Ten aansien van Albanië deelde hy mede, dat het telegrafisch verkeer met den Britachen gezant hervat was. De regeering ontvangt ny berich ten van hem en wacht nog steeds op een volle dig verslag, dat hy ongetwijfeld opstelt en in de volgende dagen zal toezenden. „Ik kan hier slechts aan teevoegrn. dat de regeering de terugtrekking van de Ita- itaansche vrijwilligers uit Spanje altijd be schouwd heeft als een vitaal element van de overeenkomst.” Hm mm. WM. O-—, hacbnMM. da link MEXICO, 14 April Reuter) Ongeveer 335 kilometer ten Noorden van Mexlco-stad is een sneltrein tegen een stilstaanden trein gereden. Hierdoor werden M personen gedood en vijftig gewond Ten aanzien van Turkije meer gezegd kan worden nauwkeurig mogelyk op i den en, dal Engeland ih werking met dat land lq_ I Ik geloof daarom, dat er een wijdverbreid ver langen zal zijn om de bepalingen te zien na komen van de overeenkomst en uiteraard, met het oog op de recente gebeurtenissen, kijk ik uit naar de Italiaansche regeering voor het prac- tische bewijs, dat zij dien wensch deelt. (Toe juichingen). Ik maak daarom gebruik van dear gele genheid om namens de regeering te verkla ren, dat de Britsche regeering het grootste belang er aan hecht, dat vermeden wordt om door geweld of bedreiging met geweld ken status quo in de Middellandsche Zee en op het Balkanscbiereiland te verstoren. Ik vraag het Huis te gelooven. dat wy zonder eenlg vooroordeel en zonder eenigerlei voorop gestelde ideologische denkbeelden, tot het uiter ste van ons vermogen er naar streven om zoo danig de krachten, die nog ten gunste van den vrede zjjn. die bereid zijn om verzet te bieden tegen agressie, te ordenen, dat ons streven succes zal kunnen hebben. Ik verklaar thans, dat wjj onze vastberaden- Zijn rede voortzettende zeide de premier: De Britsche regeering is van meening. dat zy zoowel een plicht te vervullen als een dienst te verrichten heeft door geen twijfel te laten iri den geest van wie het ook zfj. ten opzichte fan haar standpunt. Na de verklaring van Halifax voerde Lord Snell het .woord. Hij sprak er zijn voldoening over uit, diat Griekenland en Roemenie de ver zekering hadden gekregen, waarop zij gewacht hadden Hij meende te moeten begrijpen, dat een dergelyke verzekering niet aan Turkije was De verklaring Is niet, dat de aard van het Britaehe veik ie veranderd of dat wij plot seling ons gevoel veer historie hebben ver leren. De verklaring ligt in de wijziging van Europa zelf. Het Britsche Tok, dal de ont- wkkeling der gebeurtenissen In Midden- Europa gadeslaat, komt tot de conclusie, dat wij tegenover een geweldige macht zouden kunnen werden geplaatst, weke ep over- heeruehlng aanotuurt. Dat ia'de verklaring.’ Nadat de positie der Middellandeche Zee- viooi neg ter prsk, was gekomen, werd het debat gesloten gn ging het Lagerhuis tot Dinsdag uiteen. In de tweede plaats moet voor het behoud van den vrede de eenheid in de Balkanlanden bevorderd worden. De vier Balkanstaten vormen een onmetelyke combinatie en. als zij slechts tezamen blijven, zjjn zjj veilig. Zij zullen dan voor de verschrikkingen van een nieuwen oorlog gespaard blijven en zouden zelfs een beslissende rol in het afwenden van een wereldoorlog kun nen spelen door hun reusachtige gestabiliseerde kracht. Een regeling tusschen Roemenie en Turkije is goed, doch ook een regeling tusschen Roemenie en Bulgarije moet verzekerd worden. Daar Roemenie steun van de westelijke mogend heden ontvangt, is er een krachtige reden, op grond waarvan het er toe gebracht sou kunnen worden alles te doen om tot een vriendschap pelijke regeling met Bulgarije te komen Lord Halifax legt een gelijk luidende verklaring af als Chamberlain Chamberlain, aldus vervolgde Churchill, heeft volledig recht op den steun van het ge heele volk. Indien men den vrede wil be houden. moet in de eerste plaats Sovjet- Rusland volledig in de defensieve vredes besprekingen worden opgenomen. Engeland kan vertrouwen op het groote belang, dat Rusland zou hechten aan een verdere Duit- sche expansie In Oost-Europa. i Abdul Razzik is een der twee voornaamste Arabische leiders in Palestina. flU staat bekend als een meedoogenloos man, die de bevelen van 4en Groot Moefti strikt opvolgt, wat zij ook mogen voorschrijven. LONDEN. 13 April. Terwijl, zoo schrijft de diplomatieke redacteur van Reuter, algemeen verwacht werd, dat Griekenland terstond een garantie tegen een aanval zou krijgen, geloofde men nauwelijks dat de garantie in dit stadium tot Roemenië zou worden uitgebreid. Het be-, sluit van Chamberlain en Daladler. Roemenie ook onder de garantie te doen vallen, zou ge volgd zijn op langdurige besprekingen, die de laatste 34 uur tusschen Londen en Parijs waren gevoertt" Op te merken valt, dat de garantie aan Grie kenland en Roemenië eenzijdig is. De mogelijk heid wordt onder het oog gezien, dat. Allen zich aansluit bij de garantie voor Roemenië. Met Warschau worden voortdurend besprekin gen gevoerd. Thans zijn hartelijke en openhartige bespre kingen aan den gang met Turkije, en het is waarschijnlijk, dat, wanneer deze beëindigd zijn, nog een verklaring zal worden afgelegd ten aanzien van de Britsche houding tegenover Turkije, ingeval Turkije wordt aangevallen. Ofschoon zich met betrekking tot Bulgarije moeilijkheden voordoen, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat Bulgarije tenslotte zal toetreden tot de groep van mogendheden, aan welke by een Duitschen ot Italiaanschen aanval steun ml wnrrten veriaond JERUZALEM. 13 April. (Beater). Officieel wordt bevestigd, dat de leider van de sp- •tandeiingen in Palestina, Abdul Razzik. «kb met zestien van zjjn volgelingen In Syrië bij de autoriteiten heeft gemeld. Abdul Razzik kwam uitgeput en wankelend bt) den Franschen militairen post te Fiq aan den Oostelyken oever van het Meer van Gali- kt aan. Eenige dagen hadden hy noch zijn kstien volgelingen rust of voedsel kunnen vin- ten. Men L_22 der Arabieren. Abdul Rahim, zes weken gele den is doodgeschoten, toen hij poogde te ont komen uit een omsingeling van Britsche troe pen by Nabloes. „Eens te meer bespreekt het Lagerhuis zwaar wegende en ernstige problemen. Ifens te meer is ons allen duidelijk gemaakt, van hoe ondraag- bjken aard de staat van zaken is. die de geheele wereld in een eeuwig terugkeeren van groote ongerustheid houdt, die den handel en de in dustrie vernielt, die de cultuur neerdrukt en eveneens een neerdrukkenden invloed uitoefent op Iedere sfeer van menschelyke activiteit in ieder land. Wij hebben langen tijd geduld geoefend ondanks vele verstoringen van ons streven naar wegnemen van argwaan, be vordering van goeden wil en behoud van den vrede. Ik ben niet bereidte gelooven, dat dit streven geen vrucht zal dragen. De'gebeurtenis- sen, waarover wy ons in het verleden beklaag den. en de gebeurtenissen, welke wij thans ver- oordeelen. kunnen niet nalaten de gemoederen en het geweten der volkeren te verstoren, waar zij ook rfiogen leven, en ze te brengen tot de erkenning van het gemeenschappelijke gevaar." „Heusch. wanneer men als.vrouw wil behagen, is een mooie teint, een eerste verelschte. Ik ben dan ook werkeljjk enthousiast over de oltyf- tolle-scjhoonheldsbehKhdelin/ van Palmolive Churchill keurt Chamberlains houding goed Churchill zeide de verklaring van Chamber- lain goed te keuren. Hoewel Italië een houding van ontrouw heeft aangenomen tegenover En geland. aldus deze spreker, ben ik er nog niet van overtuigd, dat Italië of het Italiaansche volk besloten heeft zich in een doodelyken strijd met Engeland en Frankrijk in de Middellandeche Zee te storten. Wij mogen aannemen, dat Dultschland Italië in een oorlog met de weste lijke mogendheden zou wenschen te wikkelen voor het zijn grooten slag slaat in Midden- of Noord-Europa. Het is niet in het Britsche be lang dat te bevorderen. Churchill betreurde het. dat tijdens de gebeurtenissen in Albanië de Mld- dellandsche Zee-vloot verspreid lag van het eene einde der zee tot het andere. Hij geloofde, dat het Albaneesche avontuur nooit ondernomen zou zijn. Indien de vloot in de Ionische Zee gecon centreerd was geweest. Je hebt me gevraagd, hoe ik er in slaag de teint der jeugd te behou den. Hier is mjjn adtwoord": In den ochtend van den Paaschzondag ver namen wy van onzen gezant te Athene, dat de Grieksche regeering een inlichting hpd gekre gen. volgens welke Italië van plan was Korfoe spoedig te bezetten. Dit bericht werd bevestigd door den Griekschen gezant te Londen. De mi nister van Buitenlandsche Zaken heeft den zelfden dag den Italiaanschen zaakgelastigde van dit bericht mededeeling gedaan, waarop de zaakgelastigde zeide, zonder aarzelen te kunnen verklaren, dat het bericht onmogelijk Juist kon zijn. Hjj gaf op eigen verantwoording de ver zekering. dat dit niet de politiek van zijn regee ring was. LONDEN, 13 April. (Kenter). In 4e spe ciale bijeenkomst van het Hoogerhnis, die een kwartier na het Lagerhuis geopend werd, heeft Lord Halifax zijn met spanning ver belde verklaringen afgelegd, en wel in ant woord op een verzoek van Lord Snell, die om een verklaring verzocht had over den toestand in Europa, vooral mei betrekking tot de Middellandeche Zee. De eigenlijke verklaring van Halifax was ge lijk 'aan die welke Chamberlain in het Lager huis aflegde. lijke schoonheidsbehandeling blijft mijn teint jeugdig en frisch en mjjn huid fluweel zacht. Volg mfjn voorbeeld!" aan van de en het zg. gentle- Bijgevolg is zij tot het besluit ge komen. dat in geval van eenigerlei actie, die duidelijk een bedreiging zou vormen van de onafhankelijkheid van Griekenland of Roemenië (toejuichin gen) en tegen welke resp. de Griek sche of de Roemeensche regeering het van vitaal belang zou achten verzet te bieden met hare nationale strijd krachten. de Britaehe regeering zich verplicht zou gevoelen om terstond de Grieksche of de Roemeensche re geering. al naar het geval zou zijn, allen steun te verleenen, die in haar vermogen ligt (toejuichingen). Wij doen mededeeling van deze verkla ring aan de rechtstreeks betrokken regeeringen en aan de andere. Ik ver neem, dat de Fransche regeering dezen middag een gelijkluidende ver klaring aflegt. BRUSSELS 13 April. (Belga). Onder manschappen, die in België onder de wapenen MJn geroepen, bevinden zich specialisten van de genie, vemlelingsdetachementen. leden van de luchtafweerdiensten op den beganen grond, in- gedeelden by de forten van Namen en Luik en sommige reserve-officieren, die het kader der genoemde eenheden moeten aanvullen. In het geheel zyn vier- tot vijfduizend man opgeroe- De arbeidersafgevaardlcde Wedgwood zeide onder meer: „Wy kunnen niet toestaan, dat Nederland of Denemarken zouden ondergaan, Indien het systeem der tweezydlge overeen komsten wordt voortgezet, laat ons dan een tweezijdige overeenkomst met Nederland slui ten”. Er is geen feit treffender, aldus verklaarde Simon nader, dan dat het mogelyk is geweest de tradlUoneele Bntsche politiek te vervor men door er een reeks formidabele verplich tingen aan toe te voegen, welke onder zekere omstandigheden ons land tot een oorlog zou den brengen, met de algemeene goedkeuring van het Britsche volk. Dit geschiedde in de laatste paar weken Het zou juist zyn tndlen de hoofden der totalitaire staten deze wyziglng onder oogen zagen. (Vervolg van pag. 1) Wy moeten de toestemming der Italiaansche regeering sfwzchten. Wat ook het resultaat mag zijn, de Britsche regeering acht dat, wat in Albanië gebeurd is. uiterst moeliyk te ver- eenkien met datgene, waarop de Britsch- Italiaansche overeenkomst het oog heeft. Het is niet alleen de toekomst van Albanië, die op het spel staat (toejuichingen). Een gevoel van onbehaagiykheid en ongerustheid heerscht niet alleen in het aangrenzende gebied, maar ook in andere landen, die door de Middellandsche Zee bespoeld worden of op het Balkanschiereilano liggen. Ellen Wilkinson interrumpeerde hier den pre mier met de vraag „En Rusland?” Chamberlain antwoordde hierop: Ik hoop, dat de leden van het Lagerhuis, omdat ik Rusland niet heb genoemd, niet zullen aannemen, dat wy geen nauw contact houden met de vertegen woordigers van dit land. Doch wy hebben eew zeer moeihjke taak te vervullen. Wy moeten niet alleen rekening houden met wat wy wil len, maar ook met wat andere volken, willen doen. De liberale leider. Sinclair, zeide. dat deze daad van openlyke agressie het laatste stukje van de politiek van pacificatie aan flarden scheurt en twee artikelen van de Fritsch. Italiaansche overeenkomst man-agreement schendt. Het heeft geen zin garanties over Europa te strooien, tenzy zy kunnen worden omgezet in getallen, niet alleen van schepen, maar ook van vliegtuigen, munitie, troepen. Sinclair drong er op aan. dat de regeering tezamen met Frank rijk. Turkye en wellicht Roemenië, zich tot Rusland zou wenden met definitieve voorstellen Ik wensch het Huis eenvoudig te doen tx*- grypen. dat er geen waarheid schuilt in de suggestie, dat wy probeeren middelen te zoeF.cn om te voorkomen dat Sovjet-Rusland volledig zou worden opgenomen Ir? het stelsel, dat wy wenschen op te bouwen tegen de agress'e. Het gevaar overwegende, waarvoor de vrye landen zich thans geplaatst zien, zouden wy gek zyn, Indien wy niet den werkeiyken bij stand zouden erkennen, welke van Rusland kan woeden verkregen. WARSCHAU, 13 April. (Reuter). In bet Westen van Polen zyn een aantal Duitschers gearresteerd onder beschuldiging van verschil lende soorten mlsdryven. Hoewel nog geen ofti- cieele mededeeling is gedaan, zyn toch de be richten in de Poolsche bladen verschenen. De autoriteiten van Lodz hebben in deze stad het „draden van de uniform der Duitsche minderheid verboden. Deze uniform bestond uit een peau de suède vest, zwarte rijbroek en witte kousen, gelyk aan de uniform, welke de Sudeten- Duitschers droegen. De Poolsche regeering heeft besloten een nieuw centrum van de metaalindustrie te ves tigen in het gebied Sandomierz, dat door zyn aardrykskundige ligging dekking biedt tegen aanvallen. LONDEN. 14 April Reuter. Nadat tij dens de Lagerhqlsdebatten op Donderdag* avond Lansbury had gepleit voor het voe ren van besprekingen met Hitler en Mus solini. nam Eden het woord Hy zeide. dat reeds sedert langen tya het doel van zekere Europeesche mogendheden strategisch is. Zy trachten zich bepaalde posities te ver werven tot het verwerven van voordeelen. die den volgenden stap moeten mogelyk maken. De regeeringen der Dominions wórden veert- durend op de hoogte gehouden van alle ont wikkelingen. Ik wil slechts een of twee opmer kingen hieraan toevoegen. Wat my betreft, niets van wat gebeurd is, heeft wyziging ge. bracht in myn overtuiging, dat de politiek der regeering. toen zy een jaar geleden het Engelsch-Italiaansche accoord ondertee kende, juist was (toejuichingen van de regeeringsaan- hangers, geroep daartegen van de oppositie) Ik zeg dat niet, om een controverse op te werpen, maar om een verkeerd begrip van myn tegen woordige houding te vermyden. Sinclair aan Na Chamberlain nam de leider der arbeiderstractie. Attlee, het woord. Hy ver klaarde door de rede van Chamberlain teleurgesteld te zyn. Men heeft een bru- talen Inval In Albanië, zonder waar- schuwing of uitleg, gezien, die. aldus verplichtingen. Griekenland en De waarheid is. dat men niet kan hopen op een verbetering in den toestand, zoolang men niet kan beginnen, in een of anderen zin den eerbied voor internationale verplich ing n te herstellen. Zonder eerbiediging van belof ten zyn geen betrekkingen, die de moeite waard zyn. mogelyk De taak te onmetelyk groot, maar ik geloof, aldus Eden, dat de politiek, welke tien dagen geleden door het Huis eenstemmig werd gesteund, de eenige is, waarvan men kan hopen, dat zy tot dat re sultaat kan lelden. (Applaus op de minteters- banken). ,en der beste vliegende blaadjes, L( welke de R. K. Staatspartij heeft J-d uitgegeven met het oog op de ko mende Statenverkiezingen, is dat. waarin ,jj een beknopt, duidelijk overzicht geeft van het belang dier verkiezingen en de nje taken der Staten. De Provinciale Staten, welke straks gekozen gaan wor gen. zullen in 1941 de Eerste Kamer sa menstellen De Eerste Kamer, die zelf geen wetten kan Indienen, kan wel wet ten afstemmen en tegenhouden. Zij kan dus een hinderpaal en een rem worden voof vooruitstrevend en opbouwend werk van Tweede Kamer en regeering. maar oog een nuttig veiligheidsapparaat ter voorkoming van al te wilde experimen ten en ter beteugeling van al te licht vaardig genomen initiatieven op wet gevend gebied. In Juli as. zullen de Provinciale Staten de Colleges varr Ge deputeerden moeten kiezen, welke colle ges het dagelljksch bestuur vormen van de provincie en o,m. toezicht uitoefenen op de gemeentebesturen. Naast deze boogstbelangrljke bevoegdheden bezit ten de Staten nog tal van andere, die geenszins van algemeen belang zijn ont bloot. zy bemoeien zich met de water- Khappen, de provinciale wegennetten, de lichamelijke en geestelijke volksge zondheid. onderwUssubsidies. landbouw- onderricht. streekplandiensten, natuur schoon en monumentenzorg, borgstel- Jingsfondsen voorden middenstand, water- en electrlclteitsvoorziening. vreemdelingenverkeer, werkverschaffing en werkverruiming door ontginningen, inpolderingen. Industrialisatie enz. Te recht vestigt het pamflet er de aandacht op, dat b(j vrijwel ieder punt, bij vrijwel leder vraagstuk staatkundige, geeste lijke en moreele beginselen op den voorgrond treden, maar behalve deze beginselen staan ook groote sociale en economische belangen op het spel. Even als het den katholieken niet onverschil lig mag zijn, door wie en hoe ons land tal worden geregeerd, mogen zij niet jmverschillig staan tégenover de vraag, door wie en hoe de verschillende gewes ten van ons land en de gemeenten zullen worden bestuurd. De Statenverkiezingen vertegenwoordigen een belangrijk onder deel van het algemeene landsbelang. De landsregeerlng en het provinciale bestuur moeten een harmonisch, door dezelfde beginselen en inzichten geleid, geheel vormen om goed en doelmatig werkzaam te kunnen zijn voor het alge meen welzijn. Wij, katholieken, hebben dus ook ten ojizichte van de Provinciale Statenverkiezingen evenzeer als ten aanzien van de algemeene parlements verkiezingen den onafwijsbaren plicht aan de stembus te zorgen voor een zoo groot mogelijke versterking van den in vloed van onze levenomvattende en richtinggevende beginselen tot heil van land en volk, van gewest en stad. De Katholieken van Nederland moeten en kunnen den 19den Afwil dien onafwijs baren plicht alléén vervullen door zon der uitzondering katholieken te stem men. Katholieken stemmen katholieken. Dat zij ons devies en onze daad. cuatie van de Italiaansche vrijwilligers uit Spanje. Spr. haalde de bepalingen In de over eenkomst aan, die dit onderwerp behandelen, en voegde hieraan toe. dat in den loop van de recente gedachtenwisselingen de Britsche regee ring er van In kennis te gesteld, dat de Ita liaan - sche vrijwilligers teruggetrokken zullen worden na de overwinningsparade in Madrid. Chamber- lain voegde hieraan toe. dat de Britsche regee ring góéde nota heeft genomen van deze nieuwe verzekeringen. Geen opzegging van accoord met Rome Ik beken openhartig myn diepe teleurstelling over het optreden der Italiaansche regiering Ongetwijfeld zullen sommigen zeggen, dat wj) thans moeten verklaren, dat het Britsch-Ita- Uaansche accoord als geëindigd moet worden beschouwd, maar ik deel die opvatting zelf niet. 19» de rede van den grooten Fasctetischen Raad, I Niemand met gevoel voor verantwoordelykheid ^Ske Donderdagavond te Rome werd gehouden, kan in deze dagen lichtvaardig iets doen, dat Mussolini de volgende woorden gesprokenzou leiden tot een verhoogde internationale -De historische gebeurtenissen, welke zich spanning en ieder zal het verliqs van de voor- dagen voordoen, zyn het resultaat van deelen betreuren, die voortvloeien uit Interna- wil, ons geloof en onze kracht. Wy be- tlonale overeenkomsten, waartoe men te geko- Rven ons naar de bevriende volken met een men na onderling overleg. ho'idlng van vrienden, tegenover de vyandige ’0|ken zullen wy een duidelijke en goed vast- *Mande houding van vyandigheid hebben. De wordt verzocht ons met rust te laten In groote en dagelyksche taak: de tnoet in ieder geval weten, dat wy mor- ren. tooals gisteren en zooals altijd recht voor- M* tollen marcheeren woorden van Mussolini werden geweldig Over de verhouding lot Rusland zeide de minister het volgende: ,Jk zou allereerst willen zeggen, dat er geen enkele wensch bestaat om Rusland uit te slui ten of na te laten het volledige voordeel te trekken uit hulp van Rusland in de zaak van den vrede. Reeds dadeiyk by den aanvang van deze nieuwe politiek hebben wij Rusland ern stig tot samenwerking uttgenoodigd. Gedurende alle onderhandelingen hebben wy met Sovjet-Rusland zeer nauw contact ge houden. Op 23 Maart werd den Sovjet-amba- ssdeur een voorloopige uiteenzetting gegeven van den nieuwen koers welken de regeering zich voorstelde te volgen. Deze hield onze verzeke ringen In aan Polen en Roemenië. De Sovjet-ambassodeur erkende, dat dit een rcvolutlonnaire wyziging der Britsche politiek zou zyn en het vertrouwen van de andere lan den aanzleniyk zou versterken. Het werd dui- deiyk gemaakt, dat wy geenszins de bedoeling hadden hulp der fc-ovjetregeering buiten te sluiten wanneer zy bereid was deze te ver leenen op de wijze, welke ook. die het meest doeltreffend was. SNEEUWWITJE EN DE 7 DWERGEN! Fax VM 6 prtchligu. a. Haurwn ffa<4rvHe uM knipL—rlvn rvonWIina»» Snaiuwwdia 4a« Prina 4a 7 (Avargan an 4a dlaran uH hoi www4 (In Maal 32 Hvvnn). tpndnnl Annr Walt Diinar -oor Palmolive ffataoien4 worrft U foowozon- 4on. faqan 2 nnitrngnli van 5 ct en 3 n-nrin Pnlmnllvn- bnnJirn Sfvurt Uw aanvraag aan Pa/mollve H AM 1 3 Pn*tb<n 635 Amtinrdnm-Cnnfrufn N gegeven, omdat dit niet noodzakelijk was ge acht. Snell verklaarde ontsteld te zyn over hetgeen Halifax over Spanje had gezegd en hoopte, „dat wy niet de Italianen uit Spanje koopen door geen herrie te maken over Al banië”. Hy geloofde, dat de collectieve veilig heid het doel was. waarnaar tenslotte moest worden gestreefd. Snell hield vol dat de af wezigheid van Rusland by deze zaken nood lottig zou kunnen zyn. Nfet alleen moet om Europa gedacht worden, doch ook aan wat in het Oosten zal gebeuren, als Rusland ge ïsoleerd wordt De volgende spreker. Lord Lothian, zeide, niet te gelooven. dat er ook maar de minste kans te om een kloof tusschen de twee Dictators tot stand te brengen, daar »y, naar bet hem scheen, zich tot taak gesteld hebben, in Oost- Europa. waar zy maar kunnen. door machtspolitiek veranderingen tot stand te brengen, en het een hersenschim te. te gelooven. dat zy tot staan gebracht kunnen worden, an ders dan door een grootere macht tegenover hen te stellen. Ook Lothian bepleitte een groot bondgenootschap van alle naties, die den willen handhaven, waarin Rusland van belang zou kunnen zyn. In tegenstelling met de meeste andere spre kers noemde Mansfield het denkbeeld, dat geen veiligheldsstelsel volledig kan zyn zonder mede werking van Sovjet Rusland, .ketterij", en wel omdat niemand de waarde kent van den mili tairen bystand der Sovjets en de Sovjetregeering nooit openiyk haar vroegere streven naar de wereldrevolutie heeft afgezworen. Ook drong hy aan op onmiddellyke invoering van een heid moeten verstevigen, niet alleen om ons sterk te maken, ten einde onszelf te verdedigen, maar tevens om onze rol te spelen in het ter zijde staan van hen, die staan tegenover een agressie of die bedreigd worden met het verlies van hun vryheld en die besluiten weerstand te bieden. Ik vertrouw, dat wy in die vastberadenheid en by de stappen, die wy genomen hebben en die wy nog -zullen nemen om dat in werking te doen treden, de goedkeuring zullen hebben van dit Huls, dit land en het geheele Britaehe zyk. Sprekende aver 4e Engelzeh-ItaHaanelie overeenkomst setae Sir John Simon, dal er goede redenen bestaan om te verwachten, dat Italië dese overeenkomst zal nakomen. Met het oog op de bepalingen, welke zij nog steeds inhoudt, heeft de Italiaansche regeering niet het recht ons er aan te honden, maar wanneer wij zeggen, dat wjj haar zullen naleven, moe ten Wtj zelf de bepalingen ten uitveer leggen. zeide Simon dat niet dan dat Turkije' zoo Se hoogte Iz gehou- zeer nauwe nnez-” geweest. In uitleg. Attlee, een schending der welke Mussolini in het Britsch-Itallaansche verdrag op zich heeft genomen', beteekent. o De roof van Albanië te voor het Britsch- Itallaanache verdrag wat de vernietiging van Tsjecho-Slowakye voor de overeenkomst van München te geweest en heeft aangetoond, dat het onmogeiyk te het woord van den heerscher van Dultschland en van dien van Italië te aan vaarden. Attlee Juichte het aanvaarden van een ver antwoordelykheid tegenover Polen. Griekenland en Roemenië toe, doch wenschte een werkelijke politiek van collectieve veiligheid voor den duur van jaren te zien. Er te geen duidelyk treken, aldus Attlee, dat de regeering tot een nieuwe politiek gekomen te. De arbeidersafge- vaardigde betreurde het. dat Chamber" sin geen melding heeft gemaakt van de positie van Sovjet-Rus’and. De regeering geeft geen goede leiding Tenzy de leden der regeering bereid zyn de veiligheid met de grootste kracht op te bouwen, kunnen zy beter plaats maken voor degenen, die daar toe bereid zyn. N V. LEVENSVERZEKERING mij. „UTRECHT" LEIDSCMEWEG 2 TE UTRECHT TEL H805

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 15