van D Eerste reacties Rome van en Berlijn afwijzend Achtergrond der boodschap Roosevelt Dr.Dushkind PLICHT m Demobilisatie in Roemenië Groote activiteit Marokko Stemplicht van militairen VREDE AAN EEN ZIJDEN DRAAD? HITLER UIT MUENCHEN VERTROKKEN 6 MAANDAG 17 APRIL 1939 Zomerdienst K.L.M. in moeilijkheden te Waarom werd China niet genoemd? DE BOODSCHAP VAN ROOSEVELT vele De Wilhelmatraaae ver raat V/ Tegen auto gebotst Katholieke Vrouwen bonden Het eeuwfeest van de spoorwegen Volmachten voor de tuinbouwveilingen zyn f SPORT-BESPREKJNGEN MET* DUITSCHLAND Men acht het mogelijk, dat Italië*a antwoord niet alle bruggen zal af breken Göring en Mussolini confereeren PO CAI PAS Abeaainiache krygalieden te Zouara Militaire auto met groote anel heid tegen vrachtauto gereden Ernstige autobotsing te Apeldoorn Nieuw gemeentehui* te Leidschendam Mgr. Hoogveld en mevr. Steen- bergheEngering herbenoemd rcR's IR BH ILLES AMERICAN CIGARETTE Voorzorgamaatregel voor buiten gewone omatandig heden Toch een ontmoeting tuaachen Koning Carol en prina- regent Paul Verklaring der Britache regeering Londen en Parya onderachryven volledig het oordeel van den preaident Regeering neemt voor gevallen onmacht Motorryder liep ernatige verwondingen op Het antwoord van Daladier ieder doe zijn opgeroepen as- aan Men meldt ons uit Den Haag: 7. tijdige aanvrage het fototydschrift •«richt 1 Niet.emin, aldus Havas, acht men het in buitenlandsche kringen te Rome niet witge- sloten. dat het I.ohoansche antwoord, hoe- Ter gelegenheid van de spoorwegtentoonstel- ling „De Trein 1839—1939 welke In September 1939 te Amsterdam zal worden gehouden, or ganiseert het tentoonsteilingscomité, op Ini tiatief van de jeugdige werkloosen, die aan de inrichting van de tentoonstelling medewerken, een groeten nationalen fotowedstrijd uitsluitend voor amateur-fotografen. De wedstrijd is gesplitst in twee afdeelingen. een voor deelnemers beneden 18 jaar, een voor ouderen. Hushih. de Chineesche ambassadeur, heeft een bezoek gebracht aan bet Departement van Staat der V. 8. Gemeld wordt, dat hij gevraagd heeft, waarom China niet is opgenomen in de '.ijst van landen, welker Integriteit naar het voorstel van Roosevelt moet worden gegaran deerd. Er is een bevredigend antwoord gegeven, doch Op den rijksweg bij De Klomp is Zaterdag middag tegen twee uur een ernstig verkeers ongeval gebeurd, tengevolge waarvan de dienst plichtige A. de J.. afkomstig uit Lekkerkerk. in zorgwekkenden toestand naar het militair hos pitaal In Utrecht moest worden overgebracht. Duitsche duidelijk van Zoodra Daladler kennis had genomen van de boodschap van president Roosevelt, heeft nU direct namens de Fransche regeering een mede- deellng doen toekomen aan Bullitt. Deze mededeeling houdt een volledige adhae- sie zonder eenig voorbehoud in van oe voor stellen van Roosevelt Zij maakt melding van de trouw van Frankrijk aan de ideeën van men- scheiyke vrijheid en solidariteit, internationalen vrede in onafhankelijkheid van alle naties. Nog onlangs heeft Daladler deze gedachten tot uit drukking gebracht in zijn radiorecevoer ig en in de gemeenschappelijke Franach-Brttsche ver klaring van 13 April, welke door de Fransche ambassadeurs zijn medegedeeld t aan de regee- ringen. Bullitt heeft deae nota der Fransche regeering uiar Washington doen overseinen. A het tder- eeld. fotografen, aan te wjjaen door bet Amsterdam- sche centraal comité voor jongere werklooaen. Alle inzendingen dienen te geschieden voor 1 Augustus aan het secretariaat van „De Trein 1839 -1939”. St. Agnietenstraat 4. Amsterdam-C. dat op aanvrage gaarne het volledig wedstrijd reglement kasteloos toezendt. wei evenaeer afwijzend als het Duitache, toch zóó gesteld zal zijn, dx niet alle bruggen naar Amerika worden afgebroken en de mo gelijkheid van latere besprekingen overbluft. Hoe koel en sceptisch ook Roooevelt's vredes plannen in fascistische kringen ontvangen zijn, toch meent mén. dal Italië zal aarzelen se klakkeloos te verwerpen, daar zjj immers perspectieven openen, die ook voor de tota litaire staten van belang zijn mdien zjj sa menwerking me. anderen willen Tevens hebben de leden erin toegestemd een bijdrage te geven gelijk aan een procent van ■ik bedrag, vermeerderd mtraal Bureau zelf, zal In verband met de komende verkiezingen voor de Provinciale Staten, welke Woensdag zullen worden gehouden, is de moeilijkheid gerezen, hoe de In dienst zijnde militairen hun stem plicht zouden kunnen vervullen. J Overigens zouden in het gebied van Fezzan recruteeringsagenten Lyblsche inboorlingen wer ven voor strategische werken, die langs de gren zen worden opgericht. Volgens deze reizigers zouden deze requisites gioote ontevredenheid teweeg brengen bij de Mohammedaansche bevolking, die mede door de gebeurtenissen in Albanië besloten zou zijn de Italiaansche zaken te boycotten. Onze Romeinsche correspondent seinde d.d. 15 ApHl: er wordt niet geaegd wat precies ia medege deeld. In de gistermiddag gehouden openlngsverga- dering van het Internationale Congres van Ka tholieke Vrouwenbonden deelde Kardinaal Dole! mede, dat het den H Vader behaagd had Mgr. dr. J. H. E. Hoogveld als geestelijk adviseur en mevrouw F. SteenbergheEngering als presi dente van de Union Internationale des Ligues Féminlnes Catholiques voor de volgende vier jaren te herbenoemen. Heden werd als secretaresse-pennlngmeeste- resse herbenoemd mej. M. Ronune. Verder wer den zes bestuursleden, waarvan er vier reeds de Zaterdagochtend om vjjf uur is op 't kruispunt JachUaanSoerenscheweg te Apeldoorn een verkeersongeluk gebeurd. Een militaire auto, be stuurd door den dienstplichtige K uit Apel doorn. naderde met groote snelheid het kruis punt. terwijl op hetzelfde oogenbllk van rechts een aulo met aanhangwagen, bestuurd door M. uit Rjjssen, naderde. Een botsing was onver mijdelijk. tollooze tlochtoHer» von cotorrh, bronchitis, ongino an griep. - Naam maatregelen an zuiver neus, luchtpijpen eoJongen door zoon in den De militaire auto sloeg om, waardoor K. ernstig werd gewond. Het slachtoffer werd over gebracht naar het Jullana-zlekenhuis. linkerarm moest worden geamputeerd. e beroemde Engelache admiraal lord Nelson sprak vóór den voor de Engelsche heerschappij ter zee Een volkomen mislukking zou bovendien de Vereenigde Staten definitief tegen da as-mo gendheden in het harnas jagen, en men beseft te Rome volkomen, welk een factor Noord- Amerika zou zijn in geval van een Europee- schen oorlog Om al die redenen meent men in fascistische kringen, aldus Havas, dat Rome er naar zal streven, dat het antwoord der twee as-landen, hoe afwijzend ook. toch niet de deur volkomen zal sluiten. voor de internationale politieke toestand weer min of meer versomberde, kunnen zij toch ook hun nut hebben, wanneer door dezen toestand de handel bemoeilijkt wordt en export naar een of ander land niet mogelijk zal zijn. Het be stuur moet dan de handen vrjj hebben, zooals het dit had in de jaren 1914 tot 1918. Het voornaamste argument echter voor het vragen der volmachten is geweest het besef, dat de tuinbouw zooveel mogelijk zichzelf moet hel pen Men begint zoowel in den land- als In den tuinbouw eer. zekere onverschilligheid te be merken. welke voeren kan tot een moreele ont reddering. De tuinder begint langzamerhand het besef van zijn eigenwaarde te verliezen, waar door hij maar al te gemakkelijk een beroep zal gaan doen op de regeering. terwijl het altija een van de sterke zijden der tuinderij is ge weest, dat zjj ernaar streefde zichzelf te hel pen Het centraal Bureau hoopt met het gebruik maken van de volmachten deze kracht te kun nen bewaren en de ontreddering in den tuin bouw te kunnen tegen gaan Het meent ook op deze wjjze den tuinbouw ervoor te kunnen be waren. dat deze een voorwerp wordt van poll- tleken strijfi, wakrdoór de verhoudingen ver troebeld zoudenworden en waardoor de nood zakelijk te nemen''maatregelen beïnvloed zou den kunjften worden door politieke argumenten. Daar de volmachten alleen gevraagd zijn als voorzorgsmaatregel, is op het oogenbllk nog niet te zeggen, welke speciale voorzieningen het be stuur zal moeten treffen. Dit zal afhankelijk zijn van de omstandigheden. Volgens reizigers, die te Toni» zijn aan gekomen. smaden soldaten, voor het mee- rendeel Abesstnische Somali'*, tooachen 2 en 8 April te Zouara ontscheept *tjn. In het geheel zou het ongeveer 10.900 man be treffen. ZU zouden naar de Tunesische grens zijn gedirigeerd. WASHINGTON, 15 April. (Reuter). De boodschap van Roosevelt aan Hitler en Mus solini heeft in diplomatieke kringen te Washington grooten Indruk gemaakt. Ver moed wordt, dat de president niet zoo dras tisch sou Zijn opgetreden, indien hem rit Europa niet uiterst sombere berichten zan den hebben bereikt. Het verluidt, dat het optreden van Roosevelt het hoogtepunt is na een lange reeks van be richten van de ambassadeurs BulUU en Ken nedy en anderen. Naar Reuter uit Londen verneemt, kwam bel initiatief van Roosevelt voor de Britsche re geering als een verrassing, hoewel de minister president en Halifax op de hoogte waren ge steld van den Inhoud van de boodschap van den president kort voor deze werd gepubliceerd. Zoowel de minister-president als de minister van Buitenlandsche Zaken begroet namens de Britsche regeering warm de actie van den president en zij hebben machtiging gegeven de volgende verklaring uit te geven. De J. reed met zijn kameraad, den dienst plichtige M. dw B. uit Rotterdam, op de duo over den rijksweg, toen plotseling een bestel auto uit een zandweg den rijweg opkwam. De motor botste met groote snelheid tegen den zijkant van den auto, waardoor de motorrijder door een zijruit vloog en hevig bloedende ver wondingen aan voor- en achterhoofd opliep. Twee geneesheeren constateerden bij het slacht offer tevens een schedelbaslsfractuur en lieten hem met den meesten spoed per ziekenauto naar het hospitaal In Utrecht overbrengen De duo-passagier kwam er wat beter af, doch schijnt een ernstige geheugenstoornis te hebben opgeloopen. Hij is per auto naar de ouderlijke woning in Rotterdam overgebracht. De auto is door de politie In beslag genomen. Het motorrijwiel werd vrijwel geheel vernield. De schuld is vermoede lijk te zoeken bij den autobestuurder, die geen voorrang aan het ver keer op den rijksweg heeft verleend. Ta v. het fruit deelde de heer Valstar nog me de, dat een gedeelte der heffing waarschijnlijk gebruikt zal worden om den afzet op de binnen landsche markt te bevorderen Bij een goede or ganisatie kan Nederland zichzelf van fruit voor zien en is het niet noodig. dat de import den- zelfden omvang blijft behouden. Hierbij denkt men ook aan de verbetering van het product, waardoor de marktwaarde verhoogd wordt; aan het bewaren in koelhuizen, e.d. Op deze wijze zou een groot gedeelte van fruit, dat thans voor export bestemd is. door de binnenlandsche markt kunnen worden opgenomen. roode, bocteriëndoodende postille mond te nemen. Reeds één pastille got U terstond ver lichting brengen. zelfs bij de zwoor- f' zte verkoudheid. Bij olie Apotheker» en Drogisten. Imp. H. ten Herkel Hilversum. ver- enkele van de Door zijn actie heeft Roosevelt de verant woordelijkheid voor vrede of oorlog direct op de schouders van Hitler en Mussolini gewor pen Zelfs Indien de boodschap den vrede niet zou kunnen doen bewaren, gelooft men in di plomatieke kringen, dat ze de buitenlandsche politiek van den president, indien een oorlog zou komen, zou vergemakkelijken. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de president tot zijn optreden is ge komen nadat hij met het kabinet de wnar- M-hijnlijkheid had besproken welke wordt aangeduid in mededeelingen van den ge heimen dienst der Vereenigde Staten, vol gen* welke In de volgende viel of vijf dagen zekere agressieve daden zouden kunnen wer den verwacht. BOEKAREST, 15 April (Reuter). De. Roemeensche regeering heeft be- •loten de oudste der onlangs opgeroe pen lichtingen reservisten te demobili- •eeren. Dit besluit is genomen na de verklaring van den Hongaarschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, dat Hongarije de grenzen van Roemenië 8*1 respecteeren. Volgens kringen, die in nauwe relatie tot het b>< staan, zal koning Carol prins Paul van Joe- B>Slavlë Maandag as. ontmoeten in een Roe- “eenzeh vaartuig op den Donau. Op dit schip de belde vorsten den algemeenen inter- nztionalen toestand en vooral de situatie op Balkan, zooals die door de bezetting door ïtalië van Albanië is ontstaan, aan een be- Ratking onderwerpen. Nu de zomerdienst Intreedt, ziet de K. L M. zich voor groote moeilijkheden ge plaatst tengevolge van het frit, dat ongeveer een derde van het aantal beschikbare vliegtuig- bestuurders voor het vervuilen van hun dienst plicht Is opgeroepen Met de nog beschikbare krachten is het vrijwel ónmogelijk het volledig zomerprogramma uit te voeren. Zoo zullen, naar wij vernemen, waarschijnlijk de dienst van den Blauwe Donau Express, welke oorspronkelijk door de Tsjechen ao-j worden gevlogen en doo, de K. L. M is overgenomen, alsnog komen te vervallen. Ook de dienst AmsterdamHannover —Berlijn zal niet kunnen worden gevlogen. Omdat nu eenerzijds de tijd verstreken Is voor de vengunnings-aanvrage om in een an dere gemeente te mogen stemmen, omdat an derzijds een wetswijziging, waarbij wordt toe gelaten in een andere dan de aangewezen pro vincie te stemmen, niet meer uitvoerbaar wordt geacht, neemt de overheid aan, dat de mili tairen, die zich buiten hun eigen provincie on der de wapenen bevinden, wegens overmacht niet in staat zijn aan hun stemplicht te vol doen. Van officieele zijde bevestigt men ons in ver band hiermede, dat tegen de bovengenoemde, door overmacht verhinderde militairen dan ook geen strafvervolging wegens nlet-stemmen zaJ worden ingesteld. Anderzijds evenwel rullen velen, die in of nabij hun woonplaats onder de wapenen zijn, in de gelegenheid worden ge steld wel hun stemplicht waar te nemen den omzet over 1938. wel met een setn van het oei moeten dienen tot dekking van de kosten der eventueel te nemen maatregelen. Dezer dagen hebben wy aan den voorzitter van het Centraal Bureau, den heer Valstar, ge vraagd. of hij ons eenlge nadere inlichtingen kon verschaffen nopens deze maatregelen. De heer Valstar deelde ons mede, dat deze volmachten alleen gevraagd zijn bij wijze van voorzorgs maatregel voor buitengewone omstandighe den. In dezen tjjd immers, waarin de internatio nale handel aan structuurveranderingen onder hevig is. kan men bij den afaet der producten voor plotselinge en groote moeiiykbeden komen te staan, die een bijzondere paraatheid en een snelle beslissing noodzakelyk maken. Het ligt voor de hand, dat de leiders van de tellingen deze parate beslissingen voor omstan digheden. welke zich soms van uur tot uur kun nen wyzigen, niet kunnen nemen, als zy hier voor de goedkeuring van leden moeten vragen Hiermede zouden Immers enkele dagen verloren gaan, welke tyd juist in dergelyke omstandig heden zeer kostbaar kan zijn. Hoewel de volmachten reeds genomen waren vorige vier jaar zitting hadden, gekozen. De twee nleuwgekozenen zyn mevrouw A. Sarachon Hoo- ley (Amerika) en mevr. Stojowska (Polen). De verschillende vertegenwoordigingen werden hedenmiddag in het Centraal Bureau voor Ka tholieke Actie door Kardinaal Pizzardo ontvan gen. In de kapel gaf Z. Em. den Zegen met net I Allerheiligste. De bestuursverkiezing voor de jeugdsectie bracht weinig veranderingen. Slechts mej. Bridges (Engeland) werd niet herkozen. In haar plaats werd gekozen mej Dórsinger (Zwitser land). In de eerste afdeeling wordt gevraagd een toto, welke opwekt tot het relaen per spoor, in de tweede- een serie foto's, welke een verslag geeft van een reis per trein. Voor den juniores-wedstrud wordt als eerste prys beschikbaar gesteld een bedrag van t 35 Voorts achtdaagsche abonnementen, retour- vacantiekaarten enz Voor de afdeeling der oudere deelnemers is •en „eerste prys" van f 50 beschikbaar gesteld, terwyl ook voor deae afdeeling de Nederland- sche Spoorwegen achtdaagsche abonnementen, retour-vacantiekaarten als prijzen uitloofden. Voorts zullen prijzen, bestaande uit werken op spoorweggebied, abonnementen op spoorweg- tijdschriften enz. worden uitgeloofd. Tenslotte heeft de Nederlandsche amateur fotografen- vereeniging een NA.FV-meesterplaquette be schikbaar gesteld voor de(n) inzender i ster) van de meest kunstzinnige foto. Na een gebëlme zitting besloot do raad ven de gemeente Leidschendam tot den bouw van een nieuw gemeentehuis. Ontwerper zal zyn de architect J. B. Krop holler te Wassenaar. Het nieuwe gemeentehuis zal verrljaen aan den Prinses Jullanaweg. op de plaats waar théns nog de openbare lagere school staat. Deze school aal dan tegelykrrtyd voor goed verdwünen. RABAT, 15 April (Havas). Volgens reizigers uit Spaansch Marokko heerscht in de verschil lende grensdistricten en het kustgebied grocte activiteit. Er worden veldversterkingen aange legd naar aanwyzlngen van buitenlandsche tech nici over wier nationaliteit zeer groote discretie wordt in acht genomen. Reizigers kunnen zich gemakkeiyk bewegen, doch het gebruik van fototoestellen wordt scherp gecontroleerd en vaak verboden. De beoordeeling van de foto's geschiedt met uitsluiting van beroep door een jury, be staande uit de navolgende heeren: Adr. Boer, redacteur van Bloemendaal; A. P. W. van Dalsum, voorzitter van de Nederlandsche amateur fotografen-ver- eenlging te Amsterdam; mr P. J. Myksenaar lid uitvoerend comité „De Trein 18391939” te Amsterdam; D. SchlferU. chef van den pers dienst van de Nederlandsche Bpborwegen te Utrecht; E. Wormer. assistent bureau tentoon stelling ,J>e Tretn 1839—19»” en twee amateur- Op de laatste algemeene vergadering «-van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen in Nederland hebben de vertegenwoordigers van de aangesloten veilingen aan het bestuur voimach ten verleend om in bepaalde gevallen maatre gelen te kunnen nemen voor den verkoop der producten. Hitler Is Zondagavond om 21 uur 50 per specialen trein met den perschef Dietrich naar Beriyn vertrokken Von Ribbéntrop is per vlieg tuig naar Berlijn teruggekeerd In tegenstelling hiermede verneemt Havas van gezaghebbende zijde te Beriyn, dat Hitler zich naar Oostenryk heeft begeven om zich rekenschap te geven van den toe stand in het land. Dinsdag zou hy naar Beriyn gaan. Intusschen ho*iden Hitler en Mussolini drukke besprekingen. Reuter verneemt, dat Hitler Zon. dagmlddag een bespreking van byna twee uur met Von Ribbentrop heeft gehad naar aan leiding van Roosevelts oproep. Hy staat in voortdurend nauw contact met Mussolini en heeft een uitvoerig telefoongesprek met Göring gehad. Von Ribbentrop en een groot deel van zyn staf bespraken te München reeds de voor bereidingen voor Hitler's verjaardag, toen het telegram van Roosevelt hen verraste. De Britsche regeering heeft met hartelyke instemming kennis genomen van de boodschap, welke gisteravond door den president der Ver eenigde Staten van Amerika is gezonden aan den kanselier van het Duitsche ryk en net hoofd der Italiaansche regeering en welke nu aan de pers ter publicatie Is gegeven. De Brit- •che regeering onderschrijft geheel bet oordeel van den president over den Internationalen toestand Zy gelooft, dat het staatsmanslnltiatlef. dat Roosevelt heeft geïnspireerd, een werkelijke ge legenheid biedt ooi een ramp te voorkomen, welke over Europa hangt en welke, naar haar overtuiging, in leder land wordt gevreesd. Thans moeten de antwooroen uit Duitschland en Italië worden af gewacht. De Britsche re geering harerzyds wenscht uitdrukking te g' ven aan de stellige hoop, dat deze antwoorden den weg zullen openen voor verdere stappen, waar over de president thans spreekt. De boodschap van Roosevelt werd door den Brltschen radlo-omroep Zaterdagavond in net Itallaansch, het Dultach en het Fransch uit gezonden. en den ondergang van den Napoleonti- ,chen machtsstaat beslissenden zeeslag tyj Trafalgar het sindsdien gevleugeld gebleven woord: „Engeland verwacht, dat een ieder zijn plicht zal doen”. Een etmpel soldatenwoord, kort en bondig, maar alles zeggend, wat er op dat mo ment gezegd moest worden en te zeg gen »iel. Weer staat Europa aan den eooravond van groote beslissingen. Be- elissingen over oorlog of vrede, over een machtsstrijd op leven en dood tot scha de van allen of loyale samenwerking eh verzoening tot heil van allen. En in dat Europa heeft Nederland zijn stand punt en houding bepaald. Het stand punt van een alzijdige onzijdigheid en in staat van verdediging gebrachte eeifstandigheid. Dit standpunt en deze hMBing kunnen alleen dén volledig tot hun recht komen en het beoogde resul taat afwerpen, indien wij het woord van Nelson op ons zelf toepassen en In prac- tjjk brengen. Nederland verwacht, dat een leder zijn plicht zal doen. Dat geldt niet alleen voor onze soldaten aan de grenzen, die zich tal van opofferingen moeten getroosten, maar ook voor hen, op wie nog niet rechtstreeks een beroep, werd gedaan of niet gedaan zal worden. Vastberadenheid en kalmte zijn de va- derlandsche deugden, die thans door een ieder zonder uitzondering moeten worden beoefend. Geen nuttelooze en echadelijke zenuwachtigheid, die ont krachtenden angst en onrust kweekt, geen sensationeele geruchten-vertellerlj, geen gekanker en onredelijke critlek als weerwraak voor de onvermijdelijk gevraagde opofferingen. Geen zorgen vóór den tijd, maar voorzorgen juist op tyd. Geen kleinzielig egoïsme, dat ach en wee roept, wanneer niet alles precies zoo gaat, als men het per soonlijk wel zou wenschen, maar ge meenschapszin en saamhoorlgheid In het belang van geheel het land. De we reldsituatie dwingt tot ernst, maar een paniekstemming getuigt van epn ern stig gebrek aan ernst De^roriio-rede van Z. Exc. Minister Colijn was zoowel door vorm als inhoud een voorbeeldig getuigenis van dien typisch Neder- landschen kalmen ernst, die zonder onnoodigen ophef en zonder onwaarach tige overdrijving zich moedig Instelt op de niet te miskennen, tastbare werke lijkheid zonder meer. Van dienzelfden ernst moet geheel Nederland vervult sijn. Met dienzelfden ernst moet een ieder zijn plicht doen, wat er ook zou mogen komen. Rustig, temidden van de hooggaande golven zij het devies van geheel onze zeevarende natie. Dan zul len zij, die in sommige buitenlandsche bladen meenden te moeten spotten met de maatregelen, die hier te lande wer den genomen onder drang van de hui dige ‘omstandigheden, er spoedig van overtuigd worden, dat er met echte Nederlanders niet te spotten valt. Trouwens die spot deert ons niet. Daar in klinkt te veel ergernis door over het feit, dat Nederland gewaarschuwd blijkt en op zijn „qui vive” is. En zegt niet het Fransche spreekwoord, dat een gewaarschuwd man voor twee telt? Dat geldt ook voor Nederland. En dat vindt buiten onze grenzen blijkbaar niet iedereen prettig. Voor ons vormt dat een nieuwe kostbare waarschuwing, Het ligt in de bedoeling, dat de foto’s, welke daartoe geschikt worden geacht, in de tentoon stellingshal, welke op het voormriig terrein van het Paleis voor Volksviyt zal worden opgericht zullen worden geëxposeerd. De algemeene voorwaarde voor deelneming aan dezen wedstrijd is, dat het ontwerp verbond moet houden met het reizen per trein. Dit wordt ruim op^evat, zoodat byv. in aanmerking ko men foto's van treinen, stations enz. maar eveneens foto's van landschapsschoonK uit de treinen genomen. Zaterdagavond en Zondag hebben Goring en Mussolini een langdurig onderhoud gehad waarbij ook graaf Ciano tegenwoordig waS Hedenavond vertrekt Göring naar Beriyn. Naar Stefanl uit Rome meldt, mag gien ver wachten. dat de boodschap van Roosevelt geen goede pers zal hebben in Italië In journalistieke kringen verklaart men eensgezind, dat de bood schap te zeer het karakter draagt van een re- clamestreven dan dat men haar zou kunnen beschouwen als een emstigen factor in de toe komstige ontwikkelingen, in staat om een in ternationale ontspanning teweeg te brengen. Men brengt vooral de volgende punten naar voren 1 documenten die een grondslag van ernst hebben, moeten geheim zyn en niet gepubliceerd worden om redenen van propaganda en binnen landsche politiek; 2. niet de geheele openbare tneening in Amerika steunt de opvattingen van Roosevelt; 3 de lyst van landen, die waarborgen moeten krygen, is kinderachtig; 4. deze lijst toont groote onwetendheid van aardrykskunde en geschiedenis; 5. de boodschap is professoraal en aanmatigend; 8. de fascistische regeering zal doen, wat zy doen moet, in overleg met <de regeering te Beriyn; 7. de vrede is een.zeer schoone zaak, maar deze propagandistische me thoden kunnen geen positieve gevolgen vóórt brengen Fascistische kringen noemen de boodschap een manoeuvre om de totalitaire landen In het nauw te drijven en toonen zich er over ont stemd, dat de boodschap te verstaan geeft, dat de as-mogendheden den vrede in gevaar bren gen. terwyi deze, naar zy zeggen, niemand be dreigen. zy voegen eraan toe. dat voor de as mogendheden de vrede niet synoniem moet zijn met het prysgeven van rechten, die zy wettig achten en dat de vrede slechts verzekerd kan worden door te voldoen aan de verlangens van Duitschland en Italië: teruggave van de Duit sche koloniën en regeling van de tusschen Frankrijk en Italië bestaande kwesties. Bovendien kan de vrede volgens dezelfde kringen niet verzekerd zyn. zoolang de demo cratieën haar vyandlge oogmerken jegens de totalitaire mogendheden niet laten varen. Ook staan deze kringen afwyzend tegenover een in ternationale conferentie en verzekeren zy, dat de vraagstukken te talryk en te ingewikkeld zyn en dat zy slechts één voor één in behandeling genoemen kunnen worden. Het officieuze commentaar, dat de Deutsche Dienst heeft gegeven en dat van de pers hebben over het algemeen een beeld gegeven van de negatieve houding Duitsche politieke kringen ten aanzien van de boodschap van Roosevelt. Deze heeft overigens in Duitschland levendige verrassing gewekt en de Wllhelmstrasse volkomen overrompeld. Een communiqué zal pas uitgegeven worden, nadat tusschen Hitler en Mussolini algeheele overeenstemming is bereikt. Men schynt te Beriyn van oordeel te zyn. dat er geen aanleiding bestaat, de afzending van het officieele antwoord aan Washington te ver haasten. temeer daar 't standpunt van Duitsch land reeds voldoende duideUjk gebleken is uit de reeds gepubliceerde officieuze commentaren. Deze berichten legden er den nadruk óp. dat de vrede opnieuw aan een draad hangt, In het byzonder in Spanje, dat feitelyk door de mogendheden is overgenomen als oorlogsbosls tegen de democratieën. „Focua" te De eerste reactie* van Rome en Berlijn op het telegram van Roosevelt zyn afwijzend. Te Washington wacht men echter eerst over dagen een officieel antwoord beide regeeringen. De wyze van reageeren der Duit sche en Italiaansche per* loopt nog al uiteen. De Duitsche bladen geven uiterst felle’ en hoonende commen taren. De Italiaansche pers bepaalt zich tot het weergeven van de bood schap van Roosevelt met de vermel ding, dat de houding van Berlijn af wijzend is. Het departement van Binnenlandsche Zaken heeft in dezen overleg gepleegd met het de partement van Defensie. Daarbij is gebleken, dat stemgerechtigde militairen, voor zoover zy niet in de gemeente, waar zy moeten stemmen, vertoeven, onmogelyk van hun standplaats kun nen worden vervoerd. Dit zou op onoverkome- lyke moeiiykheden stuiten, speciaal wat betreft het massale transport op één dag. Ook is overwogen de mogelukheld militairen te laten stemmen op andere plaatsen, dan die, waar zy staan ingeschreven. Bij het bezien van dit probleem is gebleken, dat alleen W) de stemgerechtigden in een andere gemeente van dezelide provincie, waar toe zjj behooren, hun stem kunnen uitbrengen Het stemmen in een andere provincie wordt door de wet niet toegelaten. óe vragen van Oen heer wynkoop betref- de Plaats gehad hebbende sportbesprekin- J® tusschen Nederland en Duitschland beeft re minister van Algemeene Zaken, voorzitter “den Raad van nunisters. geantwoord, dat distanties, bedoeld in het RPD- m«lCende dat de besprekingen tot een “"’Ogende conclusie zouden hebben geleid, Bsrer Majesteits gezant te Beriyn en de "*»««portftihrer. 001 «sarden zyn van weerszijden niet gesteld. waarmee wij ons voordeel kunnen doen. >9 d

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 17